Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Vyhostenie Rómov

15
reakcií
1819
prečítaní
Tému 4. septembra 2010, 23:20 založil Anette.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
03. 07. 2019
88
13. 03. 2018
49
18. 08. 2017
28
12. 04. 2020
13
 
 


1.
označiť príspevok

Anette žena
   4. 9. 2010, 23:20 avatar
dnes.atlas.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

...zaujímavé.


15.
označiť príspevok

fajer
   5. 9. 2010, 15:59 avatar
jediným riešením cigánskej otázky je púšť Gobi,tam je miesta habadej,.....


2.
označiť príspevok

Boris muž
   5. 9. 2010, 00:09 avatar
to je tam, ale co tu? u nas je pol miliona registrovanych ciganov.
Ludia chcu stavat mury, aby sa pred nimi ochranili, ale toto sa vystupnuje do malych lokalnych vojen.
Ziaden politik nechce v tomto smere nic podniknut, pretoze sa boja aby ich nespajali s rasizmom.
aj u nas je to casovana bomba.
Súhlasí Scarlett


6.
označiť príspevok

polepetko
   5. 9. 2010, 02:01 avatar
toto je velký problém dnešnej doby... neotvoriť hubu, lebo hnet je človek onálepkovaný... hajhoršie na tom je, že privilégium nálepkovať iných si privlastnujú zväčša primitívi...


7.
označiť príspevok

Anette žena
   5. 9. 2010, 07:05 avatar
Tam majú odvahu radikálne riešiť cigánsky problém.
A o tom "rasizme", tá nálepka je večne používaná a zneužívaná na zväzovanie rúk, či vlastne úst, každého čo by s tým chcel nejako pohnúť.
Súhlasí polepetko


3.
označiť príspevok

Boris muž
   5. 9. 2010, 00:31 avatar
Pre lepšie pochopenie celého problému skúsme stručne nahliadnuť do histórie.
Za pôvodnú zem Rómov býva označovaná India. Presné dôvody ich migrácie nie sú známe, často sa však spájajú s nájazdmi afgánskeho kráľa Mahmuda z Ghazni, ktorý Indiu dobýval v prvej polovici 11. storočia. Rómovia pochádzali hlavne z miest. Väčšinou boli úradníkmi, umelcami a remeselníkmi, čo môže byť dôvod, prečo sa neradi venujú fyzickej práci (iné teórie, vychádzajúce zo štúdie jazyka však hovoria, že ľud hovoriaci rómskym jazykom bol v minulosti ľudom usadlým a žil pravdepodobne roľníckym spôsobom života).
Príchod Rómov do Európy bol zaznamenaný v 15. storočí. V tomto čase bola Európa kultúrne rôznorodá, ale nábožensky dosť jednoliata. Spoločnosť však Rómov, napriek ich odlišnému výzoru a správaniu sa, prijala. Rómovia sa často vydávali za egyptských vyhnancov, ktorí museli utiecť pred krutosťou pohanov.
O necelé storočie neskôr sa však situácia zmenila. Prvý opis správania sa Rómov v poľskej literatúre nám poskytuje Kronika Marcina Bielskeho z roku 1564: „V roku Pána 1417 sa po prvýkrát v Nemecku ukázalo cigánske plemä. Ľud ničnerobiaci, prefíkaný, špinavý, divoký, čierny, vieru ani postavenia nemajúci, kde sa ocitne, tam vieru prijímajúci, len aby im dávali. Reč si vymysleli, na krádež primeranú, aby im nik nerozumel. ... Každý múdry človek sa čuduje, prečo tých lotrov za hranice svojho územia púšťajú, veď tí lotri mnohých dobrých ľudí potajme olúpili, zabili, a to v noci ako aj vo dne, svojvoľne, bez žiadnej odplaty.“

Rómovia sú postupne vyháňaní z európskych krajín. Z Nemecka boli vyhnaní v r. 1500, z Portugalska v r. 1520, z Anglicka v r. 1530, zo Škótska v r. 1541, z Dánska v r. 1536, z Fínska v r. 1559, okolo roku 1530 Rómom vo Francúzsku hrozili galeje, ak neopustia krajinu. Okolo roku 1550 museli opustiť Rím a územie celého Pápežského štátu. „Cigána kto zabije, z žiadneho mordu vinený byť nemá“ (Augšburský snem, r. 1548).

Hranice väčšiny štátov zostali pre Rómov uzatvorené. Zostal im život v lese a získavanie obživy krádežami. Rómovia sa ocitli spolu so zločincami na lodiach, ktoré odvážali odsúdencov do novoobjavenej Ameriky a Afriky.

Situácia a postoje voči Rómom sa veľmi nezmenili ani v 17. storočí. Rómovia boli štvancami, prinútenými kradnúť alebo zabíjať. Bolo vydaných množstvo represívnych nariadení proti Rómom. V Nemecku boli poľovačky na Rómov obľúbenou zábavou.
V 18. storočí cisár Jozef II. vydal zákony, ktorých snahou bola asimilácia Rómov. Zakázal Rómom sťahovať sa, vlastniť kone a používať svoj jazyk a prikázal im budovať domy, posielať deti do školy a na náboženskú výchovu. Rovnako bola zjavná snaha eliminovať niektoré rozšírené etnické stereotypy, ako bola napr. predstava, že „Cigáni kradnú deti“. Spišský učenec Samuel Augustustini ab Hortis, evanjelický kňaz a autor prvej monografie o Rómoch v Uhorsku, toto obvinenie označil za „neuveriteľné a nepochopiteľné“.

V 19. a 20. storočí sa voči Rómom vykonávalo množstvo represívnych zákonov. Postupne ako sa polícia stávala podstatným činiteľom stability a trvalosti štátu, Rómovia sa ocitli v centre jej pozornosti ako element potencionálne ohrozujúci spoločenský poriadok. V Nemecku bola v roku 1905 vypracovaná „Cigánska kniha“ pre služobné potreby kancelárie policajného riaditeľstva v Mníchove.

Počas II. svetovej vojny sa Rómovia (spolu s Židmi, homosexuálmi a politickými odporcami) stali obeťou nemeckej nacistickej doktríny. Boli označení ako ľudia asociálni, nehodiaci sa do života v občianskej spoločnosti, s geneticky kriminálnou náklonnosťou, s vlastnosťami škodiacimi spoločnosti a boli vyhladzovaní v špeciálnych táboroch.

Rómovia si museli zvyknúť na ukrývanie sa, nepohodu, biedu, hlad a celkovo extrémne ťažké podmienky života. Väčšinou sa snažili prežiť v lesoch. Po II. svetovej vojne sa počet Rómov v Európe znížil o 30 – 50 %.


4.
označiť príspevok

Boris muž
   5. 9. 2010, 00:32 avatar
To, čo vidíme zo strany politikov a rôznych medzinárodných a spoločenských organizácií, zaoberajúcich sa rómskou problematikou, od obdobia II. svetovej vojny, sa dá označiť jedine ako čistá bezradnosť. Je potrebné pozrieť pravde do očí: za vyše 500 rokov NIKTO v Európe nebol schopný nájsť riešenie na problematické spolunažívanie majority s rómskou menšinou.
To, čo vidíme zo strany väčšiny Rómov, je pretrvávajúce vedomie krivdy, podozrievavosť a apriórne odmietanie akýchkoľvek možností nápravy, malý záujem o (seba)vzdelávanie, dobrovoľná sociálna separácia a s tým súvisiace odmietanie vzájomných konfrontácií a nutného sebapoznania. Značná časť Rómov stále žije v getách. Majú základnú školu, nepoznajú splachovacie záchody a kúpeľne a sú takmer 100 %-ne nezamestnaní. „Gádžo“ je označený za univerzálneho vinníka všetkých osobných frustrácií a verejného nepriateľa Rómov. Výsledkom je spoločenská rezignácia, zahorknutosť a negácia.
Quo vadis, vzájomné porozumenie? Keby „vzájomné porozumenie“ mohlo rozprávať, tak by si muselo priznať, že sa od 15. storočia motá v začarovanom kruhu, z ktorého nevedie žiadna cesta von. História nám jasne ukázala, že úplná asimilácia rómskej menšiny nemá šancu na úspech, a nemá ju ani opačný postoj – kultúrna a psychologická izolácia od majoritného obyvateľstva.
V Devínskej Novej Vsi celé roky príslušné úrady neboli schopné vyriešiť problémy so sociálne neprispôsobivou rómskou rodinou. Výsledkom ich neschopnosti je muž, ktorý vzal spravodlivosť do vlastných rúk. Následky sú katastrofálne.
Začínajú Európe praskať nervy? Francúzsko hromadne deportuje rómskych prisťahovalcov. Z Talianska sa ozývajú podobné hlasy. Následne tieto kroky začalo kritizovať OSN, Európsky parlament, Vatikán a ľudskoprávne organizácie - stručne povedané všetci tí, ktorí za celú svoju existenciu neboli schopní nájsť ani jedno jediné efektívne a účinné riešenie pre vyriešenie problémového spolužitia majoritného obyvateľstva s rómskou menšinou.
Realita je tvrdá: žiadne riešenie nie je dohľad. Už vyše 500 rokov.
Mission impossible.
Zostáva iba otázka: K čomu to povedie?
Jedna z odpovedí zaznela v bratislavskej Devínskej Novej Vsi.
Jedna z tých najhorších možných.
Znela ako výstrely...
Lena Čierna


5.
označiť príspevok

Anastasija žena
   5. 9. 2010, 00:38 avatar
Nechce sa mi to teraz študovať, ale dnes som mala veľké pokušenie urobiť jeden záber ... zastavili sme v Maďarsku na benzínke, dali cigaretku a bolo takmer prázdne parkovisko, tak mi hneď do očí udrelo auto .. no .. taký starší, jemne skorodovaný typ dodávky, značky Peugeot s francúzskou ŠPZ-etkou. Mala otvorené bočné dvere a v nákladnom priestore boli narvaté dve drevené postele, kopec matracov, perín a nejaké oblečenie. Dodávka patrila početnej (9-člennej rodinke Cigánov) matka so siedmymi deťmi (ôsme na ceste) poodišla k detskému ihrisku, tata sa zjedol sendvič, zaľahol do jednej z postelí a oddychoval. Na skle mali kopec diaľničných známok z rôznych zemí, boli oblečení ako typickí Cigáni a čo som si všimla, najstarší chlapec, torý strážil spiaceho otca v dodávke, bolo veľmi pekné deco ... nemali chybu .. myslím, že chodia žobrať po celej Európe ... netuším akú mali štátnu príslušnosť, ale tá francúzska ešpezetka mi skoro oči vyrazila  


8.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 9. 2010, 08:41 avatar
Sarkozy ked postavia medzi ciganov a bielemu povedia nech ukaze ktorý cigan nie je, tak Sarkozy to urcite nebude, lebo je jak BRIKETA.


9.
označiť príspevok

Petrana žena
   5. 9. 2010, 08:55 avatar
...som rozmýšľala, že kde by som dnes bola, keby moji rodičia, starí rodičia a praprastarí rodičia nepracovali...niekde v rómskej osade? Bŕŕŕ! Zachráňme aspoň tie deti - dajme ich rodičom prácu a im vzdelanie.


13.
označiť príspevok

Anette žena
   5. 9. 2010, 09:05 avatar
Veď školy sú pre všetkých, ba dokonca jestvuje aj tzv povinná školská dochádzka.
Inak sleduujem tu osudy jednej biednej viacdetnej rodinky, muž nezamestnaný, každý deň na huby, zarobí si tým cca desať eur denne. Žena na materskej, no vraj ani variť nevie, žijú na suchej strave. Dostávajú od kdekoho celé vrecia oblečenia. A ešte oni sa majú čo sťažovať na biedu? Hlavneže mamina nie je ochotná ani kočík vyšúchať a tie plienky textilné sú šedé až strach...


14.
označiť príspevok

polepetko
   5. 9. 2010, 12:45 avatar
... a môžeš začať u seba. daj v práci výpoved a ukecaj šéfa aby miesto teba zamestnal nejakého cigána z osady.  


10.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 9. 2010, 08:56 avatar
A kto zachrani mna a moje dieta?  


11.
označiť príspevok

Petrana žena
   5. 9. 2010, 09:00 avatar
...boh? 


12.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 9. 2010, 09:02 avatar
No ten inkarnovaný Lenin to tiež nebude.


16.
označiť príspevok

hncbrano@azet.sk
   5. 9. 2010, 18:42 avatar
petrana aku pracu mas namysli  je to bohuzial len banda parazitov ktori poznaju svoje prava ale povinosti maju na haku ako aj vlastne decka  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 16:33,  Nie!! Malé zlo pochádza z veľkého dobra
dnes, 16:32,  (2) Zuzka8, takej bolesti sa vyhneš, ak budeš myslieť stále viac...
dnes, 16:28,  (2) Peter67, a platí to aj naopak...?
dnes, 16:26,  Ano, Boh je spravodlivý, a je spravodlivým, aj keď sa vo svete premáha nespravodlivosť. Lebo...
dnes, 16:21,  Fu, mňa myslenie ani tak nebolí, rada si prečítam niečo. ..
dnes, 16:19,  * u lekárov *21
dnes, 16:18,  Hm mh, ja som sa u lekároch "strápnila" viac než dosť. .. Neva. .. Človek ako...
dnes, 16:16,  Všetci to vieme a nekonáme Všetci to vedia, že tento režim je darebácky a zločinecký....
dnes, 16:05,  My, "osvieteni" prakokoti sme nosili onuce este aj na ucnaku. :-)))))))
dnes, 16:03,  Haluzicky vidlak mudruje. :-))))))) Daj fotecku zo "svojej" maringotky, gadzo....
dnes, 15:35,  Boh je spravodlivý Spravuje vodné toky co na čas rodia ovocie
dnes, 15:34,  211...Tull s tým rátam lebo ešte nieje koniec
dnes, 14:51,  kntsz, aj by som súhlasil až: "na mikro - mikro úrovni sú všetky pokusy...
dnes, 14:43,  Edo, iba o onuciach si písaval!! Tie ponožky, to budú Českí turisti!!!!*13
dnes, 14:41,  JA a nebojím!! My máme študovaných vo vláde aj v parlamente!!! Minimálne...
dnes, 14:38,  JA už som zaočkovaný!!!!*13*13*13 Na silonkách. *27*27*27
dnes, 14:37,  Koláč daj djjarovi. Milan je skromnejší, jemu stačí vylízať pekáč. *02*13*13*13*13...
dnes, 14:37,  EnaXnaY, história poznania nás však učí, že napriek dôkazom, sa výrok na základe nových...
dnes, 14:35,  Horšie by to bolo, kebyže 5 ľudí ovláda Slovensko!!!!
dnes, 14:35,  Odpíšem. Včera som mama nesúrodé myšlienky, ale dnes večer budem úplne prítomná....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Ak v živote nájdeš cestu bez prekážok, tak pravdepodobne nevedie nikam.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(82 479 bytes in 0,199 seconds)