hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Vyčítali mi že sa hrám na historika. Keďže som hravý a baví ma to, tak sa zahrám znovu.

príspevkov
1
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 6.8.2019 19:12 Osvietený
posledná zmena 6.8.2019 19:12
1
06.08.2019, 19:12
Demagógia súdrucha Bez-Mozeka si totiž takúto pozornosť zaslúži.

Áno, Československo bolo v 70. a 80. rokoch tretím najväčším vývozcom zbraní po USA a ZSSR. V Detve a v Dubnici v rokoch 1970 až 1989 vyrobili 18461 kusov pásového bojového vozidla BVP-1. Väčšina išla na export. Z Martina zas v rokoch 1971 až 1982 vyviezli do zahraničia 4738 tankov T-55 a v rokoch 1982 až 1991 exportovali 996 kusov T-72. Dôvodom poklesu bol najmä desaťnásobný nárast ceny T-72 oproti T-55.

V rokoch 1987–88 si však socialistický tábor na čele so ZSSR začal uvedomovať, že nie je schopný súperiť so Západom v zbrojení. Spôsobovalo mu to hospodárske a následne aj politické problémy. ZSSR nebol ďalej schopný živiť obrovskú armádu a pristúpil k radikálnej redukcii počtu svojich ozbrojených síl i zbrojnej výroby. Napríklad aj z Československa bola vtedy stiahnutá jedna tanková divízia.

Rovnaký proces zasiahol aj ČSĽA a československé zbrojovky. Niektoré jednotky boli zrušené už na konci roku 1987, plán pre obdobie 1989/90 rátal so znížením početného stavu armády o 15 percent. Počet tankov sa mal znížiť o 850 kusov. Rovnako sa začala utlmovať zbrojná výroba u nás. Platiaci zákazníci totiž takisto začali znižovať stavy a pre tých neplatiacich sa vyrábať neoplatilo.

Hroziaci hospodársky kolaps spôsobený nadmernou zbrojnou výrobou sa ZSSR snažil zamaskovať tzv. mierovou inciatívou, ktorú vyhlásil v decembri 1988. V januári 1989 Varšavská zmluva v tomto duchu vyzvala NATO na koordinované zníženie početných stavov oboch blokov.

Spoločenské zmeny po novembri 1989 (a.k.a. Havel) tak iba dokončili a urýchlili proces, ktorý začali samotní komunisti dva roky predtým.

Mimochodom, medzinárodný obchod so zbraňami kulminoval v roku 1982. Odvtedy neustále klesal až do roku 2002, kedy dosahoval len 38 percent objemu z vrcholu studenej vojny. Zákazníkov tak strácali všetci. Aké trhy asi tak mohli Briti v tejto situácii prebrať po našich zbrojovkách? ????

Najväčšími odberateľmi československých zbraní boli ZSSR a NDR. Aj Rusko ako nástupnícky štát ZSSR, aj Nemecko, ktoré sa s NDR zjednotilo, si po roku 1991 vyrábali vlastnú pozemnú techniku. Tieto dva najväčšie trhy tak boli pre nás uzavreté, Havel-nehavel.

Na pokyn Moskvy sme tiež dodávali množstvo zbraní rôznym arabským a africkým krajinám, ktoré nám však za ne neplatili. V dodávkach sme pokračovali aj napriek tomu, že v štátnej pokladnici bolo obrovské manko z nesplatených úverov z minulosti a štáty, s ktorými sme takto „obchodovali“ sa už dávno vyprofilovali ako nespoľahliví partneri, ktorí jednoducho neplatia. V ktorej ekonomickej dimenzii súdruch Bez-Mozek predpokladá, že by niekto pri zmysloch chcel po nás takéto trhy prebrať? ????

Komu Británia vyváža zbrane? V prvej polovici 90. rokov šlo 75% britského exportu do Saudskej Arábie. V druhej polovici 90. rokov a začiatkom 21. storočia boli najväčšími odberateľmi Kanada, USA a Turecko. To sa Británia podieľala na svetovom obchode so zbraňami šiestimi percentami. V rokoch 2004 až 2008 klesol podiel Británie na svetovom obchode na 4 percentá a najväčšími partnermi sa stali USA, India a Čile.

Z týchto štátov bola jediným odberateľom československých zbraní v minulosti India, ktorá v 70. rokoch kúpila približne 300 tankov a 320 obrnených transportérov. Nič ďalšie od nás nekúpili už 10 rokov pred nástupom Havla.

V súčasnosti je jediným štátom z našich bývalých odberateľov, na ktorý sa britské zbrojovky orientujú, Alžírsko. To je žiarivým príkladom našich exportných úspechov. V roku 1986 tam prezident Gustáv Husák pri osobnej návšteve dohodol dodávku zbraní (vyše 100 tankov T-72, ešte viac BVP-1 a muníciu k nim). Zároveň dohodol s Alžírskom úver 600 miliónov dolárov, ktorý mu poskytlo Československo na nákup týchto zbraní! Vtedajších 600 miliónov sa po zarátaní inflácie rovná 1,4 miliardy dnešných dolárov. Nuž, takto Československo „zarábalo“ - dodávalo kvantá zbraní spriateleným režimom s tým, že na ne poskytlo aj peniaze a väčšina nebola nikdy zaplatená. Fakt skvelý biznis!

Jeden príklad krajiny, ktorá bola našim zákazníkom a hneď po nás ju prevzal Západ, tu však predsa len mám. Egypt kupoval z Československa všetko od pechotných zbraní, cez delá a tanky až po lietadlá. Egyptská armáda používala v púšti dokonca raketomety na podvozku V3S. Koniec spolupráce prišiel v roku 1977. Keď sa egyptský prezident Anvar Sadat rozhádal so ZSSR, z Kremľa nám dôrazne odporúčali nedodávať mu ďalšie zbrane. Egypt následne začal spolupracovať s USA.

Takže Západ sa dostal k našim trhom so zbraňami nie kvôli Havlovi, ale kvôli Moskve... Pôvabné.
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 87 006 B vygenerované za : 0.075 s unikátne zobrazenia tém : 47 226 unikátne zobrazenia blogov : 778 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto je online

hľadanie :

blog dňa :

Určené len pre maximálnych SEBA-vrahov 😉 Cesta do raja vedie skrz peklo 😉 odkaz Bol SOM "donútený" podstúpiť krst ohňom 😉 Vydal SOM sa na cestu do "pekla" 😉 Lebo SOM bol sklamaný zo sv...

citát dňa :

Žena sa vydáva s nádejou, že manžela zmení. Ale on sa nemení.
Muž sa žení s nádejou, že sa žena nezmení. Ale ona sa mení.