hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

VŠETKO, ČO V TEJTO CHVÍLI, POTREBUJEŠ VEDIEŤ O SPUTNIKU

príspevkov
2
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 20.8.2020 13:36 ardun
posledná zmena 21.8.2020 12:02
1
20.08.2020, 13:36
Posledné dni nás zaplavili správy o tom, že Rusko zaregistrovalo prvú vakcínu proti COVID-19. Ako je to možné? Predbehli Rusi všetkých favoritov? Ukončí táto vakcína konečne celú nešťastnú pandémiu? Je vakcína účinná a bezpečná? Na všetky tieto otázky sa pokúsim odpovedať.

Jeden z hlavných dôvodov, prečo som o tom doteraz neinformoval, je jednoducho taký, že som sa nevedel dostať k žiadnym relevantným informáciám. Keď bežne informujem o pokroku na poli COVID19 vakcín, väčšinou je informácií plný internet. Táto skutočnosť je zapríčinená z jednoduchého dôvodu – výsledky sa väčšinou publikujú v prestížnych vedeckých časopisoch. Novinári, ale aj vedci, si výsledky môžu prečítať, kritizovať a informovať o nich. V prípade ruskej vakcíny sa však nič takéto nedialo. O vakcíne, takmer len-tak medzi rečou, informoval Putin. Následne nastúpili na rad novinári, ktorí museli zistiť, o akú vakcínu vlastne ide, ako prebiehali testy a čo vlastne znamená „máme vakcínu na covid19“. Namiesto publikácie vo vedeckom časopise mohli naraziť napríklad na podrobnosti v ruštine (odkaz, alebo strohé informácie na sputnikvaccine.com. Asi uznáte, že obviňovať niekoho z nevyváženého informovania, je v tomto prípade nefér.

Čo teda vieme? Ide o vakcínu Sputnik V, ktorú vyvíja výskumný inštitút epidemiológie a mikrobiológie Gamaleya v Moskve. Vakcína obsahuje živý vírus nádchy, ktorý má na svojom povrchu „spike“ proteín korona-vírusu. Vakcína zatiaľ prešla úvodnými fázami klinických testov na 76 (slovom sedemdesiatšesť) dobrovoľníkoch. Sputnik V je však podľa týchto testov zatiaľ bezpečná vakcína, ktorá nevyvolala žiadne vážnejšie vedľajšie účinky a dokázala vyvolať imunitnú odpoveď vo forme tvorby protilátok. V zásade ide o výsledky, ktoré dosiahli všetky vakcíny, o ktorých som zatiaľ informoval.

Na základe pozitívnych výsledkov dostal Sputnik V certifikát (oprávnenie), na očkovanie menšieho počtu občanov z rizikových skupín. Tento certifikát platí pre Rusko – pre použitie v Eúrope by bolo potrebné schválenie Európskej liekovej agentúry alebo FDA v prípade Spojených štátov. Prečo veľmi pravdepodobne v tomto štádiu povolenie nezíska? Pretože, ako je očividné, vakcína neprešla štandardným procesom, ktoré obe tieto agentúry vyžadujú. Štandardný proces znamená 3 fázy klinického testovania. Sputnik V je v druhej fáze, a to jednoducho nestačí. V tretej fáze sa vakcína testuje na tisícoch ľuďoch, kedy sa počas mesiacov či rokov zisťuje bezpečnostný profil a efektivita vakcíny. Na desiatkach dobrovoľníkoch jednoducho nezistíte všetky potenciálne negatívne efekty a v žiadnom prípade nedokážete určiť dlhodobú účinnosť. Fáza III sa podľa stránky sputnikvaccine.com začína od 12.8.2020 na 2000 dobrovoľníkoch.

Z radov odborníkov sa prirodzene ozýva kritika, že registrácia Sputnika V predstavuje zbytočné riziko pre ľudí, ktorí sa nechajú očkovať. Ruská právnička Svetlana Zavidova z Asociácie organizácií pre klinický výskumu v Moskve sa vyjadrila, že registrácia Sputnik V je absurdná a poslala na ministerstvo zdravotníctva žiadosť o odklad registrácie (odkaz V prípade choroby, ako je COVID-19, ktorá je smrteľná u menej ako 1% infikovaných, bude vakcína potrebovať veľmi presvedčivý dôkaz o bezpečnosti.

Od samotných počiatkov pandémie, kedy sa objavili prvé správy o vývoji vakcín, novinári a odborníci dookola opakovali, že vakcína nesmie byť tlačená k registrácii na úkor bezpečnosti. Vakcíny sú bezpečné, no len vďaka veľmi dôkladným testom. Sputnik V môže byť zbytočným prípadom, kedy ľudia uprednostnili čas a politikárčenie na úkor bezpečnosti.


odkaz
👍: 0svietená
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 ) veľkosť : 100 248 B vygenerované za : 0.106 s unikátne zobrazenia tém : 59 873 unikátne zobrazenia blogov : 1 348 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto je online

hľadanie :

blog dňa :

Navždy dokonalý skrze Ježišovo dokonalé dielo Ale tento priniesol obeť za hriechy a navždy sa posadil po pravici Boha. ...Lebo jednou obetou navždy zdokonalil tých, čo sú posväcovaní. Hebrejom 10:12,14 Boli ste niekedy ako kresťan sužovaní myšlienk...

citát dňa :

Buď samouk, nečakaj, kým ťa naučí život.