Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Voda a víno

12
reakcií
1790
prečítaní
Tému 1. júla 2010, 08:01 založil Arabeska.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
24. 10. 2015
36
 
 


1.
označiť príspevok

Arabeska žena
   1. 7. 2010, 08:01 avatar
Predstavte si príbeh. Sára je veľká hriešnica a prišla k nej vzácna návšteva. Sám veľký liečiteľ zvaný Kristus aj so svojim bratmi. Chlapci sa bavia a nechajú sa od Sáry obsluhovať, tak ako to majú vo zvyku. Sára lieta, zháňa, nosí na stôl a podchvíľou je na dvore, na ktorom je kameninová nádoba z vínom. Nečudo však hostia majú stále smäd. Občas si aj ona chlipne z vína, aby sa zahriala, lebo dnešný deň je veľmi studený a ako sa chýli k večeru, tak sa ešte viac ochladzuje. Nezvykne byť v Judei takýto chlad aj cez zimu, no našťastie má malú piecku a za domom kopu uhlia. Má sa čo oháňať. Lieta s uhlím, jedlo nosí, víno a ešte im aj vodou a vlastnými slzami nohy umýva, keď si zmyslia a to všetko len preto, že má chudera padúcnicu a už sa im predtým 5 x podarilo vyhnať jej zlého ducha z tela, no ten ako na potvoru sa do nej vždy vrátil. Je veľmi hriešna, povedal jej raz Pavol a preto sa zlému duchu v jej tele tak páči.

Ani nevie ako sa jej znavenej podarilo večer zaspať, no ráno je už znova na nohách. V izbe je hrozná zima a bratia sa chcú zahriať vínom, kým sa piecka rozkúri.

Sára vyjde na dvor a celá zem je pokrytá inovaťou. Nebýva takýchto studených nocí v roku veľa, no nie je to ani nič nezvyčajné. Sama si pamätá, keď prvý krát ako malá videla sneh a myslela si, že je to manna nebeská, ktorou Mojžiš nakŕmil svoj národ pri úteku z Egypta. Aj to vtedy skúsila ochutnať, ale ten sneh nebol sladký.

V kameninovej nádobe bol ľad. Obavy Sáry sa naplnili, víno bolo zamrznuté. Rozmýšľa čo spraví a napadne ju, ten ľad rozbiť sekerou. Urobí to a s potešením zisťuje, že nezamrzlo všetko víno. Prelieva opatrne tekutý spodok do džbánu a kráča s ním do chyže.

Bratia sa veľmi divili, odkiaľ tá Sára to víno kúpila. Bolo veľmi silné, až tak moc, že sa nedalo takmer piť. Pýtajú sa Ježiša: "Brat náš, nedotkol si sa včera náhodou nádoby na víno, že má dnes takú mocnú chuť?", Ježiš sa zamyslí a povie historické slová: "A nikto nevlieva nové víno do starých nádob, lebo veď nové víno roztrhne nádoby, a aj ono vytečie, aj nádoby sa skazia. Ale nové víno treba vliať do nových nádob [a oboje sa zachová]. A nikto, kto pije staré, nechce nové, lebo povie: Staré je dobré!"

Sára, ktorá sa hreje pri piecke a cmúľa kúsok zamrznutého vína sa nesmelo ohradí: "Ale pane, však to víno sa mrazom pokazilo. Ja cítim v ústach iba vodu. Akoby sneh niekto do nádoby nasypal. Takmer voda."

Jakub vytrhne Sáre kúsok ľadu, ochutnáva ho a vraví: "Má pravdu. Zamrznuté víno už chutí ako voda. To náš Ježiš urobil zázrak! Dotkol sa nádoby na dvore a oddelil vodu od silného vína!"

"Nie tak Jakub", karhá ho Ježiš, "To nie ja, ale náš pán koná skrze mňa zázraky. A to nie vodu, no ľad oddelil od mocného vína, aby nám dal príklad ako máme svoje víno na našich cestách prepravovať, aby ťarcha jeho nespomalila naše kroky. A preto vám tak hovorím, že odteraz keď pán zošle svojho studeného ducha na zem, nám patrí sa kožené mechy si nachystať a víno si takto pripraviť, nehodnú vodu stuhnutú od neho oddeliť a víno to silné ako pravdu božiu so sebou nosiť. Pred pitím, vodou zo zeme, v ktorej tú božiu pravdu ľud spravodlivý má prijať, ho ňou pokrstiť. Lebo tak vám ja hovorím, silná pravda musí byť čistotou národa toho zmiešaná, prameňom jasným čo v jeho zemi vyviera, aby ju ten pojať mohol a za svoju prijal."
"Amen", povedala Sára, ktorá jediná bola v miestnosti ešte triezva.


2.
označiť príspevok

Arabeska žena
   1. 7. 2010, 08:02 avatar
ja by som bola zato, aby Ježiš premenil všetok alkohol na vodu  


3.
označiť príspevok

Arabeska žena
   1. 7. 2010, 08:21 avatar
V jedno chladné novembrové ráno zo zablateného červeného autíčka, na ktorom cez blato nevidieť na značku, obozretne vystupujú dvaja muži. Radi by zostali nepoznaní, preto majú vyhrnuté goliere na kabátoch a stiahnuté strakaté vojenské šiltovky tesne nad oči. Ich snaha o utajenie príchodu do záhradky bola márna. Domáci majitelia priľahlých políčok ich s úsmevom zdravia. „Dobrý deň. Ako sa darí ?". Už prezradení cezpoľní záhradkári ticho odpovedajú, že idú pozrieť vínny mok, či neskysol. Bola by ho škoda, veď bol vyrobený na druhýkrát po vytlačení hrozna vo vinárskom preši so silou 18 stupňov sladkosti. A to už je čo povedať po lete, ktoré vinárom neprialo.

Počkali, než družstevníci odišli a začali z auta vyťahovať akési, podľa zvuku kovové veci zabalené do vojenských maskovacích sietí. Ten starší, majiteľ záhradky a jej búdky, odomkol zámku a obaja
rýchlo odniesli zamaskované náradie do chatky. Zapreli dvere násadou od rýľa, zatemnili
malé okienko a zapálili petrolejku, podľa vzhľadu starú viac ako šesťdesiat rokov. Ešte popod záves na okienku pozreli okolie, či niekto nejde a začali vybaľovať utajované náčinie. Neviem, prečo toľko tajností pre jeden veľký hrniec s dobre tesniacou pokrievkou, nerezovú pokrútenú rúrku, ktorú ihneď nasadili na pokrievku hrnca a do menšej rúrky zaviedli vodu z vodovodu. Ešte pod hrniec, do ktorého naliali druhýkrát vyprešované kyslé víno, nasadiť plynový ohrievač, pustiť vodu na chladenie vínnych pár a mohli zapísať prvý záznam o premene vínneho moku na silnejší, ktorý nezamrzne ani vo februári. Tak ako stúpala teplota, rástla aj frekvencia zápisov o sile destilátu. To preto, aby prvý mohol byť ihneď použitý na natretie skrehnutých kolien a ten nad päťdesiat grádov zriedený na pitný mok, ktorý sa určite vyrovná tomu, ktorý v Mexiku pijú so soľou a citrónom.
Teplota v chatke aj častým ochutnávaním stúpala až do hodnoty zatvorenia očí paličov. Tie krásne sny ! Ako sa kamaráti, s ktorými kopú v telocvični do lopty, potešia medicíne, ktorá zlepší periférne videnie pri strieľaní lopty do brány, niekedy aj vlastnej. Prebudenie a vytriezvenie zo sna bolo bolestné ale aj omamné. Plyn začal horieť nekontrolovateľne a všetok vínovicový alkohol sa premenil na paru, ktorá zamorila chatku a našim novodobým alchymistom pomotala hlavy.
Škoda, ten známy biblický výjav o premene vína budú musieť zopakovať, ale s účinnejšími aparátmi, možno už riadenými počítačmi...

„Ak niekto tvrdí, že na Slovensku sa na čierno nepáli,

Vedzte, že prišiel z inej planéty".


4.
označiť príspevok

Arabeska žena
   1. 7. 2010, 08:27 avatar
Priaznivé účinky vína
Ľudia, ktorí pijú pravidelne, ale striedmo víno, sú vystavení menšiemu riziku, že dostanú Alzheimerovu chorobu. Predpokladá sa, že je to spôsobené obsahom antioxidantov vo víne. Dokonca aj pevnejšia a pružnejšia pokožka sa dáva do súvislosti s každodenným pitím vína. Silný vplyv má možno aj ležérna povaha ľudí obľubujúcich víno, lebo kto žije príjemne a pohodlne, starne pomalšie.

Víno však môže pomáhať aj pri konkrétnych zdravotných ťažkostiach :
Pri nadúvaní pomáha mladé, suché biele víno. Obsahuje minerálne soli a stopové prvky, ktoré dráždia hladké svalstvo čreva a zlepšujú produkciu tráviacich štiav
Ľahké červené vína obsahujú veľa draslíka, čo pozitívne pôsobí na unavené svalstvo očí, napríklad pri dlhodobej práci s počítačom. Odporúčaná dávka sú 2-3 poháre denne.
Proti hnačke pôsobí zase červené víno, ktoré obsahuje veľa tanínu. Má sa piť jeden pohár pred jedlom a jeden po jedle. Proti zápche pomáha ľahké, mladé biele víno, ktoré podporuje činnosť čriev.
Suché ružové vína, rizlingy a silvány urýchľujú látkovú výmenu, odvodňujú a podporujú aj vylučovanie odpadových látok z organizmu. To urýchľuje chudnutie, treba mať však na pamäti, že víno, ako každý alkohol, podporuje chuť do jedla.
Rulandské a burgundské červené vína obsahujú veľa fosforu, ktorý posilňuje nervy.
Hoci to znie zvláštne, víno má aj povzbudzujúce účinky, dokonca pôsobí dlhšie ako káva. Fosfáty, ktoré obsahuje, pôsobia stimulujúco, železo a vitamín B12 urýchľujú tvorbu červených krviniek. To zvyšuje transport kyslíka v krvi. Tento efekt sa však dostaví iba pri pravidelnom požívaní vína, po dvoch až troch týždňoch.
Čo dodať na záver? Optimálna denná dávka je jeden pohár vína ku každému jedlu.

zdroj : Denník Pravda


5.
označiť príspevok

Arabeska žena
   1. 7. 2010, 08:33 avatar
Víno skrášľuje
Šťava z vínnej révy zlepšuje prekrvenie pokožky. Telesný povlak ružovie, je sviežejší, ustupuje tvorba akné a vyrážok a v konečnom dôsledku sa aj vyhladzujú vrásky. Nesmiete to však s jeho kontumáciou preháňať.

Víno osoží len v miernych dávkach !


6.
označiť príspevok

Arabeska žena
   1. 7. 2010, 08:35 avatar
je tam toho ešte veľa - môžete si to sami prečítať  

www.chonkovce.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

rains
   1. 7. 2010, 08:39 avatar
alibista jezisko zahlasil; to nie ja som pokazil vino, ale moj pan skrze mne.. vtipalek.


8.
označiť príspevok

Ónya žena
   1. 7. 2010, 19:19 avatar
riedené víno vodou sa pozná 


10.
označiť príspevok

ruwolf muž
   1. 7. 2010, 19:41 avatar
Už starovekí Gréci víno riedili, po nich to prebrali aj Rimania.  


9.
označiť príspevok

Ónya žena
   1. 7. 2010, 19:20 avatar
vraj omšové víno je veľmi kvalitné ..dobréé )


11.
označiť príspevok

hogofogo muž
   25. 8. 2010, 08:05 avatar
najkvalitnejšie vína sú vraj francúzske, našiel som slušnú príručku
www.oslavuj.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


12.
označiť príspevok

Arabeska žena
   25. 8. 2010, 12:51 avatar
nechutí mi žiadne víno  


13.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   25. 8. 2010, 12:55 avatar
ne sranda pic, kedz ci chuci )
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 23:26,  Hráte sa na liberálov, no s využitím fašistických praktík.
dnes, 23:25,  A zdravý nemocný byť môže. Telesne zdravý duševne nemocný.
dnes, 23:25,  Uvedom si že vy nie ste liberáli. Ten názov liberálni fašisti ste dostali lebo ste fašisti,...
dnes, 23:23,  liberáli sú najväčší extrémisti, stačí si prečítať totalitný program progresívcov
dnes, 23:23,  Je to realita je vás liberálnych fašistov
dnes, 23:22,  Dnes je potrebné povedať jasné NIE liberálnym fašistom !
dnes, 23:14,  A Kasafran s Havranom mlčia.*29
dnes, 23:14,  Áno, liberáli sa extrémne dištancujú od extrémov zľava i sprava.
dnes, 23:13,  Hej, veru, je to otrasný oxymoron, ale v našej politike je už všetko možné, aj spoločné...
dnes, 23:12,  Dnes je potrebné povedať jasné NIE komunistom a fašistom! Komunisti a fašisti spoločne:...
dnes, 22:13,  a samozrejme na ime argiumenty v podami nejakeho tomi.......*10*10*10*10
dnes, 22:06,  Hádam by sa neučil jazyk okupantov a staviteľov koncentrákov :)
dnes, 21:27,  bnudem reagovať, le na tento argument.....je to absolutne mimo realitu ...*10*10*10
dnes, 21:27,  youtube.com/watch?v=ShA1yC4HkNI&feature=youtu.be&t=35
dnes, 21:27,  V cele ho zocelia. *13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 21:26,  Už ho vedú. *13*13*13*13*13*13 youtu.be/ShA1yC4HkNI
dnes, 21:26,  https://www.facebook.com/JalalsOfficial/videos/1312660075597817/
dnes, 21:23,  A Kočner vyfajká až po vajká. *13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 21:22,  ...a rusk0 mu h0 zaslintaaa...*39*39*39
dnes, 21:21,  ...teraz sa r0bi upgrade...aj DLC a p0jde aj krabic0va verzia hry...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Život je obchod. Obchod je súťaž.
A v súťaži vyhráva ten, kto sa viac snaží.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(71 785 bytes in 0,536 seconds)