hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Vernosť a trpezlivosť (kázeň pre katolíkov)

príspevkov
177
zobrazení
1
tému vytvoril(a) 10.2.2021 11:04 Patrick91
posledná zmena 17.2.2021 20:37
1
10.02.2021, 11:04
Urobím si tu aj ja "reklamu". I keď primárne mám nádej, že to niekoho možno povzbudí:

odkaz

Milí moji priatelia, všetci sme na tej istej lodi, ktorá sa momentálne plaví bolestivou búrkou. Všetci prežívame to isté, tú istú samotu a opustenosť, obmedzenosť slobody a tú istú bolesť z neúčasti na verejných omšiach.

Vernosť a trpezlivosť.

Milí moji priatelia, alebo skôr bratia a sestry, keďže sa k vám chcem prihovoriť skôr ako kňaz, než ako Patrik Lenčéš. Je to už viac ako mesiac, v niektorých krajoch už takmer dva mesiace, čo sa naposledy slúžila verejná sv. omša vo vašom kostole. Predovšetkým z tohto dôvodu sú tieto dni pre nás všetkých veľkým utrpením. Pre kresťana, ktorého stredobodom života je Kristus, je takéto dlhé odlúčenie od sviatosti oltárnej, od spoločenstva svojich bratov a sestier a od svojho farského pastiera veľkou ranou v jeho srdci. Ranou stále otvorenou, bolestivou a znášanou v samote. Rana je to bolestivá, nie však smrteľná. Smrteľnou ranou pre našu dušu je iba hriech.

Pre kňaza je uzavretie kostolov tiež bolestivá rana. Každodenný pohľad na prázdny kostol, absencia modlitieb a spevu, ktoré by sa v ňom vznášali do neba a strach o svojich veriacich, pri ktorých túži byť v týchto ťažkých časoch aj osobne, fyzicky. A hoci na nich myslí každý deň vo svojich modlitbách a prináša za nich obety (čo je prvoradou úlohou kňaza), uvedomuje si, že kvôli tejto fyzickej odlúčenosti sa mu ľahko môže nie jedna ovečka zatúlať a stratiť a tak spôsobiť tú najkrutejšiu bolesť, ktorú pastier môže prežívať: strata Kristovej ovečky.

No zo všetkých nás však najviac trpia naši otcovia biskupi. Pretože oni sú našimi pastiermi a im záleží na našej spáse často oveľa viac, než nám samým. Z Božej vôle sú našimi biskupmi. Už pri stvorení sveta mal Boh v mysli tieto dni, ktoré prežívame a už tam sa rozhodol, kto nás cez ne bude viesť. Zo všetkých nás si vybral ich ako najlepšiu voľbu. Akékoľvek verejné spochybňovanie biskupského postupu a dokonca snaha o jeho poúčanie ohľadom našej spásy ("biskupi by mali toto...") je prejavom našej nedôvery voči nemu a voči Bohu. Ak by sa nám zdalo, že nebojujú dostatočne za opätovné otvorenie kostolov alebo celkovo za našu spásu, spomeňme si, prosím, na ich slová z februára minulého roka: „Rýchle a radikálne riešenia sú príťažlivé, no reálny život je zložitejší“ (Príhovor k parlamentným voľbám 2020). Ubezpečujem Vás, že nikto z nás neprežíva súčasnú situáciu v Katolíckej cirkvi na Slovensku bolestivejšie, než naši biskupi a že nikto netúži viac po obnovení vašej účasti na slávení eucharistie ako oni. Riešenie tejto situácie však nie je jednoduché a vyžaduje si veľa trpezlivosti, múdrosti a vedenie Ducha Svätého. Dôverujte našim biskupom. Verte im. Dôverujte a verte Bohu, že vám dal, hoci nie dokonalých, ale tých najlepších pastierov, akých mal k dispozícii. Buďte verní srdcom, jazykom i klávesnicou!

Ako som už spomínal, rana v našich srdciach je bolestivá, no nie smrteľná. Človek má svoju spásu vždy vo svojich rukách a nie v rukách okolností. Žiadny kňaz nepovie „nie“, keď je požiadaný o zaopatrenie zomierajúceho. Každý kňaz sa snaží naplniť úprimnú túžbu veriacich po sviatostiach aj v týchto časoch. A napokon, ako som už často upozorňoval, Kristus nie je medzi nami prítomný iba v eucharistii, ale aj pod inými spôsobmi, v ktorých sa s ním môžeme stretávať: Vo Svätom písme, v rodinnej modlitbe (v domácej cirkvi) a v službe maličkým. Neprekvapilo by ma, keby nám Kristus na konci vekov nakoniec povie, že zmyslom koronakrízy bolo, aby sme Ho konečne našli aj v týchto iných spôsoboch, v ktorých sme na neho prehnane zabúdali a On tam stále na nás čakal. Byť „odrezaný“ od kostola teda neznamená byť odrezaný od Krista. Preto naša rana nie je smrteľná, pretože ku Kristovi máme stále prístup. Samozrejme, eucharistia je najkrajší a najdokonalejší spôsob Kristovej prítomnosti medzi nami, avšak slávenie eucharistie má byť vrcholom nášho kresťanského života, nie jediným aspektom.

Milí moji priatelia, všetci sme na tej istej lodi, ktorá sa momentálne plaví bolestivou búrkou. Všetci prežívame to isté, tú istú samotu a opustenosť, obmedzenosť slobody a tú istú bolesť z neúčasti na verejných omšiach a pobožnostiach. Máme však istotu, že naša loď sa nepotopí, pretože je s nami na nej aj Ježiš Kristus. Keď on bude chcieť, tak ju utíši jedným slovom. Majme na pamäti i životopisy mnohých svätých, ktorí prežívali oveľa horšie veci, než prežívame my teraz a trpezlivo všetky tieto skúšky zvládali podľa Kristovho príkladu. Sám Kristus prežíval oveľa horšie veci, než prežívame my teraz a len v tichosti niesol svoj Kríž. Nič nepovedal, na nikoho sa nesťažoval, nikomu nič nevyčítal, nepísal petície, nepoučoval Petra, čo má robiť... Len jednoducho v tichosti trpel. Keď chceme byť kresťanmi podľa Krista, tak sa musíme naučiť nielen chodiť do kostola a spievať, ale aj trpezlivo trpieť a v tichosti niesť svoj kríž. A touto krížovou cestou požehnávať tých, ktorých stretneme. Ježiš nám kríž dáva z lásky, aby sme ho viac spoznali. Trpezlivosť a tichosť, to sa musíme naučiť. Veriť, dôverovať a ticho a trpezlivo trpieť. Nebojte sa, my kňazi sme vždy s vami a stále sa za vás modlíme. Neubehne deň, kedy by ste neboli skrze nás vložení do Boží rúk a do rúk Panny Márie. Správajte sa tam slušne. Amen.
none
78

1. Patrick91 10.02.2021, 11:04

Urobím si tu aj ja "reklamu". I keď primárne mám nádej, že to niekoho možno povzbudí:

https://patriklences.blog.sme.sk/c/554949/vernost-a-trpezlivost-kazen-pre-katolikov.html

Milí moji priatelia, všetci sme na tej istej lodi, ktorá sa momentálne plaví bolestivou búrkou. Všetci prežívame to isté, tú istú samotu a opustenosť, obmedzenosť slobody a tú istú bolesť z neúčasti na verejných omšiach.

Vernosť a trpezlivosť.

Milí moji priatelia, alebo skôr bratia a sest...

10.02.2021, 22:39
1, .... a ak sa neslúžia omše, je pre nás Boh nedostupný? Alebo už Boh nemôže na nás pôsobiť a pomáhať nám? Nemôžme napredovať k duchovnosti? Prečo? A ak boli kresťania v žalároch, väzeniach izolovaní, .... boli osamotení a Boh nemal na nich dosah? Nie! Teda, žiadna pandémia, izolácia, zavreté kostoly, a podobne nám nemôže zabrániť mať spoločenstvo s Bohom. Apel na otváranie kostolov a nerešpektovanie súčasných zákazov je proti samotnému evanjélium a zásadám lásky.
Ale to RKC nechápe a nikdy nechápala! Sorry
Ezechiel 34 kapitola o tom, ako .... "pastieri pásli samých seba"! Je to prorocký text poukazujúci na dnešnú dobu!!!
none
2
10.02.2021, 11:38
1-
niet čo dodať vo vzťahu k Bohu a ku Kristovi.
Tam Ste mi príkladom a ukazujete cestu. (Vykám, lebo Ste vystúpil z anonymity.)
Mám však pripomienky ku slovám: "No zo všetkých nás však najviac trpia naši otcovia biskupi. Pretože oni sú našimi pastiermi a im záleží na našej spáse často oveľa viac, než nám samým. Z Božej vôle sú našimi biskupmi. Už pri stvorení sveta mal Boh v mysli tieto dni, ktoré prežívame a už tam sa rozhodol, kto nás cez ne bude viesť. Zo všetkých nás si vybral ich ako najlepšiu voľbu. Akékoľvek verejné spochybňovanie biskupského postupu a dokonca snaha o jeho poúčanie ohľadom našej spásy ("biskupi by mali toto..." je prejavom našej nedôvery voči nemu a voči Bohu."
Aj Borgiovcov si vybral Boh???
Nie a ešte raz nie.
Boh nezasahoval do výberu biskupov Slovenska, prečo by to robil? Nechal tomu voľný priebeh. Tak sa stalo, že sa medzi nimi ocitli aj kolaboranti s komunistami z Pacem in terris. Keď ich zákulisné praktiky začal odhaľovať pán arcibiskup Bezák, keď sa snažil preložiť sviečku z pod stola na stôl, tak bol zlikvidovaní tým najpotupnejším spôsobom nehodným človeka natož biskupov.
Na nikoho z vás , ani na biskupov sa nebudem môcť vyhovárať, keď budem stáť pred tvárou Božou pri poslednom súde. Budem tam úplne sám aj so svojimi skutkami.
Odmietam svojim mlčaním sa podieľať na tejto dodnes nevysvetlenej krivde na dobrom človeku akým pán Bezák určite je.
Dodnes nechápem, že väčšina kňazov v celej cirkevnej hierarchii s tým nemá problém.
František ho prijal a svojim spôsobom zaslaním záhadného darčeku sa mu aj ospravedlnil.
Celé je to držané pod čiernym plášťom.
Dokedy?
👍: Osvietený
none
3

2. kntsz 10.02.2021, 11:38

1-
niet čo dodať vo vzťahu k Bohu a ku Kristovi.
Tam Ste mi príkladom a ukazujete cestu. (Vykám, lebo Ste vystúpil z anonymity.)
Mám však pripomienky ku slovám: "No zo všetkých nás však najviac trpia naši otcovia biskupi. Pretože oni sú našimi pastiermi a im záleží na našej spáse často oveľa viac, než nám samým. Z Božej vôle sú našimi biskupmi. Už pri stvorení sveta mal Boh v mysli tieto dni, ktoré prežívame a už tam sa rozhodol, kto nás cez ne bude viesť. Zo všetkých nás si vybral i...

10.02.2021, 12:10
2. Tak ako si Ježiš vyvolil kedysi Judáša, ktorý ho zradil a naplnil tak Boží zámer, tiež Petra, ktorý ho 3 krát zaprel a naplnil tak Boží zámer, Tomáša, ktorý nechcel veriť v jeho zmŕtvychvstanie, Jána, ktorý nepochopil Božie milosrdenstvo a chcel mesto neveriacich zničiť ohňom z neba, a nechápavého Filipa, ktorý nepochopil, že Ježiš zjavuje Otca, tak isto si aj dnes Boh vyvoluje pastierov, ktorí nie sú dokonalí a robia chyby, ale všetko je to v súlade s Božou vôľou a smeruje to ku konečnému víťazstvu. Stále sú to Ním vyvolení ľudia.
Keby chcel Kristus dokonalú cirkev a dokonalých biskupov, nemohol by ju zakladať s ľudmi. Jeho genialita je však v tom, že naše chyby a pády započítal do svojho plánu spásy.
Každá krivda v cirkvi a na cirkev má svoj význam a smeruje k cieľu, ktorý určil Boh.
none
52

3. Patrick91 10.02.2021, 12:10

2. Tak ako si Ježiš vyvolil kedysi Judáša, ktorý ho zradil a naplnil tak Boží zámer, tiež Petra, ktorý ho 3 krát zaprel a naplnil tak Boží zámer, Tomáša, ktorý nechcel veriť v jeho zmŕtvychvstanie, Jána, ktorý nepochopil Božie milosrdenstvo a chcel mesto neveriacich zničiť ohňom z neba, a nechápavého Filipa, ktorý nepochopil, že Ježiš zjavuje Otca, tak isto si aj dnes Boh vyvoluje pastierov, ktorí nie sú dokonalí a robia chyby, ale všetko je to v súlade s Božou vôľou a smeruje to ku konečnému ví...

10.02.2021, 20:59
Dobre napísané. Ľudia považujú katolícku cirkev za najvyššiu morálnu autoritu a preto požadujú, aby ju tvorili dokonalí ľudia.🙂
none
89

52. auxiliarius 10.02.2021, 20:59

Dobre napísané. Ľudia považujú katolícku cirkev za najvyššiu morálnu autoritu a preto požadujú, aby ju tvorili dokonalí ľudia.🙂

10.02.2021, 23:10
84 ,...... OK, ale teraz už naozaj vážne.
none
90

89. Shagara 10.02.2021, 23:10

84 ,...... OK, ale teraz už naozaj vážne.

10.02.2021, 23:15
Veru, požadovať, aby božiu cirkev tvorili dokonalí ľudia je tak trochu naivné. 😉
👍: Patrick91
none
84

3. Patrick91 10.02.2021, 12:10

2. Tak ako si Ježiš vyvolil kedysi Judáša, ktorý ho zradil a naplnil tak Boží zámer, tiež Petra, ktorý ho 3 krát zaprel a naplnil tak Boží zámer, Tomáša, ktorý nechcel veriť v jeho zmŕtvychvstanie, Jána, ktorý nepochopil Božie milosrdenstvo a chcel mesto neveriacich zničiť ohňom z neba, a nechápavého Filipa, ktorý nepochopil, že Ježiš zjavuje Otca, tak isto si aj dnes Boh vyvoluje pastierov, ktorí nie sú dokonalí a robia chyby, ale všetko je to v súlade s Božou vôľou a smeruje to ku konečnému ví...

10.02.2021, 22:47
3., .... ale hádam si tým nechcel povedať, že Judáš zradil Krista, lebo to tak chcel Boh?
👍: ondrej61
none
4
10.02.2021, 13:45
3-
pekná a zmierčivá odpoveď.
Má však jednu chybu:
Ak by Boh chcel, aby človek pasívne prijímal všetko to, čo sa okolo neho deje ako dielo Božie, bez možnosti zmeny človekom, tak by sa pozeral do zrkadla a nerobil by to tak komplikovane - cez človeka.
none
9

4. kntsz 10.02.2021, 13:45

3-
pekná a zmierčivá odpoveď.
Má však jednu chybu:
Ak by Boh chcel, aby človek pasívne prijímal všetko to, čo sa okolo neho deje ako dielo Božie, bez možnosti zmeny človekom, tak by sa pozeral do zrkadla a nerobil by to tak komplikovane - cez človeka.

10.02.2021, 14:24
"aby človek pasívne prijímal všetko to, čo sa okolo neho deje" toto som nechcel povedať. Človek musí byť aktívny a zasahovať do sveta. To je snáď jasné 😉 Boh koná cez ľudí.
none
12

9. Patrick91 10.02.2021, 14:24

"aby človek pasívne prijímal všetko to, čo sa okolo neho deje" toto som nechcel povedať. Človek musí byť aktívny a zasahovať do sveta. To je snáď jasné 😉 Boh koná cez ľudí.

10.02.2021, 16:28
11-
ja rozumiem a tak ste to v podstate ani nenapísal.
Keď však ako katolík čítam už mnou citované Vaše slová, ako inak sa dajú vykladať, slová, že nesmiem spochybňovať biskupov t.j. , že nesmiem spochybňovať ich činy a teda mám konať a myslieť iba tak ako oni povedia, aj tak ako som nižšie nepresne citoval slová Oroscha - ako mám voliť.
Podľa mňa Boh toto nechce.
Práve pre takéto prípady nám Boh dal slobodnú vôľu a z nej vyplývajúce svedomie.
Každý katolík má svoje svedomie - mal by mať a nemal by sa skrývať za iných - čo i biskupov.
Niekto ho má ochočené menej a niekto viacej. (Dokonalí nie sme.)
Človek nesmie konať proti svojmu svedomiu a keď KBS sa správa k vlastnému (Bezákovi) tak ako sa správa, kde je záruka svedomia, ktoré by som si mal - vychádzajúc z Vašich slov - povinne brať za príklad.
Pripadá mi to zvrátené.
👍: Scarlette
none
21

12. kntsz 10.02.2021, 16:28

11-
ja rozumiem a tak ste to v podstate ani nenapísal.
Keď však ako katolík čítam už mnou citované Vaše slová, ako inak sa dajú vykladať, slová, že nesmiem spochybňovať biskupov t.j. , že nesmiem spochybňovať ich činy a teda mám konať a myslieť iba tak ako oni povedia, aj tak ako som nižšie nepresne citoval slová Oroscha - ako mám voliť.
Podľa mňa Boh toto nechce.
Práve pre takéto prípady nám Boh dal slobodnú vôľu a z nej vyplývajúce svedomie.
Každý katolík má svoje svedomi...

10.02.2021, 19:53
15.
"že nesmiem spochybňovať biskupov t.j. , že nesmiem spochybňovať ich činy a teda mám konať a myslieť iba tak ako oni povedia"
Napísal som tam aj slovo "verejne" a toto slovo som tam schválne napísal. Pochybnosti môžeme mať a správnou cestou ich môžeme dávať najavo. Blog je reakcia na mnohé protibiskupské názory na internete kvôli korone. Čo je z blogu jasné. Keby ide o politiku, inak by som to formuloval a viac vysvetlil.

Vo všeobecnosti sa biskupi takto konkrétne k politike nevyjadrujú. Aspoň teda dnes, keď funguje demokracia. Spomínam si na vyjadrenie otca Oroscha a tiež ma prekvapilo a tiež som z jeho pohľadu spáchal hriech. On však nie je môj biskup.
none
96

21. Patrick91 10.02.2021, 19:53

15.
"že nesmiem spochybňovať biskupov t.j. , že nesmiem spochybňovať ich činy a teda mám konať a myslieť iba tak ako oni povedia"
Napísal som tam aj slovo "verejne" a toto slovo som tam schválne napísal. Pochybnosti môžeme mať a správnou cestou ich môžeme dávať najavo. Blog je reakcia na mnohé protibiskupské názory na internete kvôli korone. Čo je z blogu jasné. Keby ide o politiku, inak by som to formuloval a viac vysvetlil.

Vo všeobecnosti sa biskupi takto konkrétne k politik...

11.02.2021, 10:49
Orosch na nešťastie mojim biskupom je a na moje šťastie ním bol pred ním p. arcibiskup Bezák.....
Myslím, že už to netreba rozmazávať - pochopil som.
Napriek tomu si myslím, že hierarchia RKC je jemne povedané zkostnatelá a aj toto je dôvod, že sa postupne prepadá do histórie a stáva sa neatraktívnou pre mladých a vzdelaných.
Nemenovaný klasik napísal: Ak sa mýtus nerozvíja, tak upadá.
Je mi však sympatické ak sa kňaz takto ako Vy, zapája do života a pomáha riešiť aj to, čo nás tu aktuálne trápi. Nie však z pozície autority, ktorá sa v takýchto anonýmnych diskusiách ľahko neprajníkom napáda.
Takýmto bol a je aj p. Bezák a hľa čo ste z neho sami urobili. Pre ľudí, ktorí ho zažili je však stále veľmi blízkym.
Teraz musíme čerpať duchovnú energiu z poza hraníc: pater Kodet, mons. Halík....
👍: Osvietený
none
98

96. kntsz 11.02.2021, 10:49

Orosch na nešťastie mojim biskupom je a na moje šťastie ním bol pred ním p. arcibiskup Bezák.....
Myslím, že už to netreba rozmazávať - pochopil som.
Napriek tomu si myslím, že hierarchia RKC je jemne povedané zkostnatelá a aj toto je dôvod, že sa postupne prepadá do histórie a stáva sa neatraktívnou pre mladých a vzdelaných.
Nemenovaný klasik napísal: Ak sa mýtus nerozvíja, tak upadá.
Je mi však sympatické ak sa kňaz takto ako Vy, zapája do života a pomáha riešiť aj to, čo nás t...

11.02.2021, 11:26
158.
Tažko nájsť storočie, v ktorom by bola cirkev v spoločnosti obľúbenou a väčšina mladých sa hrnula za sviatosťami. Veľmi ťažko sa to posudzuje a ani ja sa necítim na to kompetentný, ale často uvažujem nad tým, či pred 20-30 rokmi, keď ľudia chodili v takých veľkých počtoch do kostola a ovládali katechizmus, či to bolo z úprimnosti alebo len z toho, že sa to "patrí", "musí" a "čo by povedali, keby som nešiel v nedeľu do kostola". Pravé úmysly samozrejme pozná iba Boh.

Cirkev prežívala počas svojej existencie jednu krízu za druhou a myslím si, že práve jej hierarchia ju ako tak drží pokope. Samozrejme s tým súvisí aj poslušnosť predstavenému. Práve táto poslušnosť zabezpečuje jednotu. A naopak neposlušnosť, vždy zapríčinená pýchou, spôsobuje rozdelenie, vznik nových cirkví. Byť poslušný aj napriek svojmu opačnému názoru je znak svätosti. Samozrejme aj poslušnosť má svoje hranice (napr. nikdy nemáme byť poslušní v nariadeniach proti Božím prikázaniam - zabiť, ukradnúť, klamať, smilniť atď.)

Uznávam však to, že starí biskupi nerozumejú mladým a že je to problém aj na Slovensku. Biskupi nechápu mladých a mladí nechápu biskupov. Zvlášť v dnešnej dobe, keď sú medzigeneračné rozdiely príliš veľké a doba sa rýchlo mení. Napriek tomu snaha biskupov tu je. Koniec koncov oni sú organizátormi stretnutí mládeže, pod ich krídlami sú animátorské školy, púte pre mladých, festivaly atď. Hoci oni sami mladým až tak moc nerozumejú a vidia, že ich svet je úplne iný, ale ajtak ich nenechávajú napospas ale niečo pre nich robia a snažia sa im prispôsobiť. Myslím si, že je to úctyhodné.
Osobne si myslím, že by tebe pomohlo, keby si sa pokúsil vžiť do kože otca Oroscha a snažil sa ho prijať takého, aký je. On, a celá jeho generácia, vyrastal, formoval sa, v dobe, keď sa o týchto "moderných hriechoch" týkajúcich sa sexuality hovorilo len ako o najväčších zvrátenostiach a boli to tie najväčšie morálne škandály v spoločnosti. Asi tak, ako keď dnes by niekto zabil 30 nevinných detí v škôlke a zároveň kandidoval na prezidenta. Pre týchto starých kňazov je to skrátka škandál. Svet bol vtedy úplne iný, keď si oni formovali svoju osobnosť. (...) Pointa je v tom, že sa musíme učiť navzájom si porozumieť a chápať, prečo sa správame ako sa správame a prečo hovoríme to, čo hovoríme. Biskupi sa snažia chápať svet mladých, no i mladí musia chápať biskupov.
👍: kntsz
none
138

98. Patrick91 11.02.2021, 11:26

158.
Tažko nájsť storočie, v ktorom by bola cirkev v spoločnosti obľúbenou a väčšina mladých sa hrnula za sviatosťami. Veľmi ťažko sa to posudzuje a ani ja sa necítim na to kompetentný, ale často uvažujem nad tým, či pred 20-30 rokmi, keď ľudia chodili v takých veľkých počtoch do kostola a ovládali katechizmus, či to bolo z úprimnosti alebo len z toho, že sa to "patrí", "musí" a "čo by povedali, keby som nešiel v nedeľu do kostola". Pravé úmysly samozrejme pozná iba Boh.

Cirkev pre...

11.02.2021, 16:47
160-
súhlasím až na Oroscha a niektorých iných biskupov.
Ja už mám vnúčence a teda doba, v ktorej Orosch vyrastal mi je dôverne známa.
Tá doba mala ľudí, ktorí svoju mravnosť ak bolo treba, verejne hájili za každých okolností a ľudí, ktorí si za každých okolnosti bez ohľadu na mravnosť hájili svoje osobné postavenie......
👍: Osvietený
none
161

138. kntsz 11.02.2021, 16:47

160-
súhlasím až na Oroscha a niektorých iných biskupov.
Ja už mám vnúčence a teda doba, v ktorej Orosch vyrastal mi je dôverne známa.
Tá doba mala ľudí, ktorí svoju mravnosť ak bolo treba, verejne hájili za každých okolností a ľudí, ktorí si za každých okolnosti bez ohľadu na mravnosť hájili svoje osobné postavenie......

12.02.2021, 13:17
204. Ja ako mladý človek nevidím problém vo vyjadreniach otca Oroscha, ba naopak, stotožňujem sa s nimi. Je dôležité si uvedomiť, že v každom čase prebieha zápas o pravdu. Nemôžeme zjemňovať našu rétoriku vo vzťahu k hriechu, len na základe etických zmien v spoločnosti. Naša doba si vyžaduje hlbšie teologické poznatky, ktoré ukotvujú človeka v pravde. Panna Mária v Litmanovej žiadala o obrátenie. Bolo to v roku 1995, kedy sa zdalo, že cirkev na Slovensku je v dobrej "kondícii" a predsa Panna Mária povedala: "Pre túto dobu potrebujete obrátenie!" Čo znamenali Máriine slová? Veriaci ľud predsa pristupoval k sviatostiam, aj duchovným povolaniam sa darilo. Z ľudskej perspektívy teda neexistoval dôvod na takúto požiadavku.
Mária v predvídaní doby, ktorá už nastávala a ktorú práve žijeme, ukazuje človekovi, že pre tento čas nepostačuje povrchné prežívanie viery, kedy sa náboženstvo stáva skôr folklórom. Je potrebné aj rozumové preniknutie do zjavených právd, aby sme sa nedali strhnúť klamom. Ale tak ako hovorí Jozef Ratzinger, že učenosť nás neuchráni od omylov, vyžaduje sa taktiež hlboký vzťah s Bohom, ktorý je živený sviatostným pokrmom, s praktizovaním čnosti pokory.

Ak sa teda objavujú nesúhlasné vyjadrenia na adresu biskupov, ktorí obhajujú a zdôrazňujú nemennú náuku Cirkvi, je to znepokojujúce ale nie prekvapivé. Je to znakom toho, že človek stráca zo zretele pravdu, ktorú zjavil Kristus. Nehovorím teraz o snahe otvoriť kostoly, tejto otázke by som sa teraz nechcel venovať, ale hovorím o pravdách viery. Zaiste, nie je nutnosťou súhlasiť so všetkým, čo povedia biskupi. Dokonca nemáme povinnosť súhlasiť ani s pápežom, ak sa vyjadruje o veciach mimo náuky viery alebo mravouky. Avšak ak upozorňuje pápež alebo biskup z moci svojho úradu, že vyjadrenie súhlasu alebo odovzdanie mandátu človeku, ktorý by konal proti zjavenej pravde je spoluúčasť na hriechu, je to vyjadrením viery Cirkvi. A preto sa v takomto predmete veci vyžaduje poslušnosť. Nie je to teda otázkou nového, moderného pohľadu, ale otázkou pravdy.
Narážal som na vyjadrenia otca Orosha, ktorý sa správne vyjadril, že podpora prezidentského kandidáta, ktorý podporuje potraty, LGBT ideológiu atď., je spoluúčasť na hriechu.
none
165

161. Astax1 12.02.2021, 13:17

204. Ja ako mladý človek nevidím problém vo vyjadreniach otca Oroscha, ba naopak, stotožňujem sa s nimi. Je dôležité si uvedomiť, že v každom čase prebieha zápas o pravdu. Nemôžeme zjemňovať našu rétoriku vo vzťahu k hriechu, len na základe etických zmien v spoločnosti. Naša doba si vyžaduje hlbšie teologické poznatky, ktoré ukotvujú človeka v pravde. Panna Mária v Litmanovej žiadala o obrátenie. Bolo to v roku 1995, kedy sa zdalo, že cirkev na Slovensku je v dobrej "kondícii" a predsa Panna Már...

12.02.2021, 22:27
250-
Astax, teba mám zafixovaného ako teologicky vzdelaného aq slušného človeka, ale myslím si, že už v minulosti došlo k istým nedorozumeniam.
Ja chápem, že musíš, alebo možno aj úprimne chceš hájiť cirkevnú hierarchiu s jej rozhodnutiami u nás a to ti podľa mňa bráni zaujať ľudsky otvorené a plne mravné, nenabúrateľné stanovisko aspoň dovtedy, pokiaľ to medzi cirkevnými hodnostármi neprejde posväteným konseznom.
Ja takú povinnosť a ani potrebu nemám.
Nenachádzam v sebe ani povinnosť "hltať" svetské názory kňazov a obhajovať ich ako nedotknuteľnú - nebodaj svätu pravdu..... (aj v otázke LGBTI, v ktorej aktivity reprezentované trojicou okolo Záborskej sú v súčasnej dobe boja proti mafii a pandémie až hriešne kontraproduktívne).
Celá naša cirkevná hierarchia, ktorá žiaľ má osobné zastúpenia siahajúce až do Vatikánu, je na môj vkus už príliš pošpinená a to práve pre jej uzavretosť k svetu. Príčinu tohto stavu vidím v osobných zlyhaniach a hlavne v tutlaní týchto zlyhaní pred verejnosťou a ešte hlavnejšie ich neriešením ani vo vnútri cirkvi.
Je verejným tajomstvo, že štruktúra biskupov na Slovensku je presiaknutá - ak nie priamo ovládaná osobami, ktoré v minulosti mravne zlyhali a možno v dobrom úmysle o čom osobne pochybujem, spolupracovali s komunistickými eštébákmi.
Pacem in terris nebolo iba zmierlivé spoločenstvo pre pokoj "zbraní" medzi kňazmi a komunistami. Bola to zároveň platforma na likvidáciu tých kňazov, ktorí sa nepridali. Bolo to kolaborantstvo, zrada a dýka do chrbta tých mravne najčistejších (Srholec, Korec, Halík....)
Stále tomu nie je koniec, lebo nenastalo pokánie a očista, dôsledky si odniesol pán Bezák, ktorý už ani nechce, aby bol nazývaný emeritným arcibiskupom, ale odnášajú si to aj iní mladší kňazi, ktorí nie sú natoľko známi, aby sa o nich verejnosť dozvedela v médiách.
Ak si v tomto cirkev neurobí poriadok a nepostaví sviečku na stôl, tak pomaly, ale isto zlikviduje RKC na Slovensku a ľudia budú nútení sa uchyľovať k sektárstvu a pochybným náboženstvám.
Takto určite nevyzerá cesta Kristova.......
👍: Osvietený
none
166

165. kntsz 12.02.2021, 22:27

250-
Astax, teba mám zafixovaného ako teologicky vzdelaného aq slušného človeka, ale myslím si, že už v minulosti došlo k istým nedorozumeniam.
Ja chápem, že musíš, alebo možno aj úprimne chceš hájiť cirkevnú hierarchiu s jej rozhodnutiami u nás a to ti podľa mňa bráni zaujať ľudsky otvorené a plne mravné, nenabúrateľné stanovisko aspoň dovtedy, pokiaľ to medzi cirkevnými hodnostármi neprejde posväteným konseznom.
Ja takú povinnosť a ani potrebu nemám.
Nenachádzam v sebe ani pov...

12.02.2021, 23:12
kntsz precízne napísané . Dodám len že keď sudruhovia so smeru zasadali za podporu sudruha Šefčoviča a podmienkach ako bude spolupracovať s KBS nemohli podporiť prezidentku . Dobre vieme že prezidentka nerozhoduje o právach LGBTI ktoré su mimochodom ustavným zakonom ošefované ani potratoch a iných veciach z ktorých ju Orosch obvinil čím sa hral na papežskejšieho . U mňa sú hrdinovia , ktorých si vážim Srholec , Bezák či Mons. Rudolf Baláž .
Každú debatu v ktorej je Bezak si nenecham ujsť lebo viem že je vzácným človekom . Fantastickým človekom v politike je i dnes už oddychujúci dôchodca Ferko Mikloško to je pán . To je kresťan a to je dobrý človek .
👍: kntsz
none
167

166. Osvietený 12.02.2021, 23:12

kntsz precízne napísané . Dodám len že keď sudruhovia so smeru zasadali za podporu sudruha Šefčoviča a podmienkach ako bude spolupracovať s KBS nemohli podporiť prezidentku . Dobre vieme že prezidentka nerozhoduje o právach LGBTI ktoré su mimochodom ustavným zakonom ošefované ani potratoch a iných veciach z ktorých ju Orosch obvinil čím sa hral na papežskejšieho . U mňa sú hrdinovia , ktorých si vážim Srholec , Bezák či Mons. Rudolf Baláž .
Každú debatu v ktorej je Bezak si nenecham ujsť l...

13.02.2021, 12:34
Samozrejme súhlasím.
K MIkloškovi som však zdržanlivejší.
Má za sebou viacero nie v dobrom vysvetliteľných činov.
Jedným z nich sú už predom prehrané prezidentské kandidatúry, kde práve vďaka Mikloškovi sa dostal do druhého kola v 2004 Mečiar namiesto Kukana a dôsledkom bolo 10 ročné prezidentovanie Gašparoviča. Aj v posledných voľbách mala zrejme jeho účasť úlohu odoberania hlasov Čaputovej - určite nie Šefčovičovi. Aj postavenie sa na stranu Bezáka v počiatkoch mi je nejasné, lebo neskorej sa od neho odklonil - spomína to sám Bezák v nejakom rozhovore.
Jeho neplodné aktivity v 90-tych rokoch boli skorej na prospech mecárovi.....a jeho aktivity aj s Palkom proti Matovičovi vyprovokovali nakoniec Matoviča, aby trval na detektore aj s ním samozrejme.
Nik o tom nemusel vedieť, mohla to byť len interná možno zábavná záležitosť medzi budúcimi politickými kolegmi.
Prečo vybuchli a stala sa z toho aféra a dodnes v Týždni Matoviča hanobia pamfletmi bez možnosti Matovičovej obrany, je už na zamyslenie. Ja mám informácie (neoverené), že Matovič dostal avízo o tom, že sú škodnou, ktorá v budúcnosti Oľano rozloží. Ak si dotyčných pánov teraz predstavím v Oľano, tak to má veľmi silnú logiku.
none
168

165. kntsz 12.02.2021, 22:27

250-
Astax, teba mám zafixovaného ako teologicky vzdelaného aq slušného človeka, ale myslím si, že už v minulosti došlo k istým nedorozumeniam.
Ja chápem, že musíš, alebo možno aj úprimne chceš hájiť cirkevnú hierarchiu s jej rozhodnutiami u nás a to ti podľa mňa bráni zaujať ľudsky otvorené a plne mravné, nenabúrateľné stanovisko aspoň dovtedy, pokiaľ to medzi cirkevnými hodnostármi neprejde posväteným konseznom.
Ja takú povinnosť a ani potrebu nemám.
Nenachádzam v sebe ani pov...

13.02.2021, 14:00
255.
Nepokladám si za povinnosť brániť biskupov len kvôli ich úradu. Avšak pokladám si za povinnosť hájiť pravdu. To znamená, že ak by hociktorý biskup deformoval pravdu, nezastával by som sa ho, ale naopak, bol by som kritický.

Vždy musíme mať na zreteli Pravdu, pretože spása je v pravde. Ak sa naše "ľudské otvorené a plne mravné stanoviská" dostávajú do konfrontácie so zjavenou pravdou, musíme zachovať božský princíp, ktorý kladie Boha nad človeka. Boh vie čo je pre človeka dobré, nie len pre časnosť ale hlavne pre večnosť. Vo Svätom Písme čítame: Božie zmýšľanie nie je ľudským zmýšľaním, a preto sa musíme naučiť hľadieť na veci božou optikou.

Myslím si, že si príliš zahladený do minulosti. A podľa minulosti hodnotíš aj prítomnosť. Pacem in terris je určite škvrnou Slovenskej Cirkvi ale musíme povedať, že až taký vplyv toto združenie nemalo. Uvádza za že v jeho štruktúrach bolo 1/4 až 1/3 duchovenstva, čo nepredstavuje až takú hybnú silu v smerovaní Cirkvi. Po páde režimu sa na biskupské stolce dostali ľudia, ktorí vystupovali proti bývalému režimu: Korec, Baláž, Tkáč, Kojnok. Aj František Tondra, zosnulý biskup Spišskej diecézy, bol najskôr členom Pacem in terris ale jeho zakázaním zo strany svätej stolice opustil toto združenie, na základe čoho musel odísť aj z bohosloveckej fakulty, kde dovtedy učil.

V súčasnosti žijeme ale v inej dobe, ktorá si vyžaduje väčšiu duchovnú obozretnosť a prezieravosť. Prenasledovanie veriacich už nie je viditeľné ale presunulo sa na pole duchovné - neviditeľné. Je to vyššia forma prenasledovania lebo nekladie úklady proti životu ale proti spáse. Takýmto prenasledovaním je napr.: praktický ateizmus, kompromis s hriechom, nečistota, pýcha, zvrátené ideológie proti životu a prirodzenosti, veda a technika snažiace sa uzurpovať miesto vyhradené Bohu, deformácia zjavenej pravdy atď...

Je predovšetkým úlohou biskupov a kňazov poukazovať na tieto nebezpečenstvá, a to aj v prípade, že sa niekto stane v očiach sveta nepopulárny. LGBT ideológia predstavuje väčšie duchovné nebezpečenstvo pre národ, ako nejaké mafiánske štruktúry. Zlo na svetskej úrovni bolo v každom čase. Zaiste, je potrebné proti nemu bojovať, ale nie na úkor zanedbávania nadprirodzeného dobra. Namýšľať si, že dokážeme pretvoriť marxistickú ideu "kráľovstva človeka" v skutočnosť, teda vytvoriť spoločnosť bez prítomnosti sociálneho zla, je utópiou. Nechcem sa dať vtiahnuť do politických debát, pretože viem, že to neprináša ovocie a viem, že ty sa dokážeš nekriticky nadchnúť pre ľudí alebo politické strany, ktoré si to nezaslúžia. Príkladom je aj súčasná vláda, ktorá sa v skutočnosti moc nelíši od tých predošlých. A ak niekto tvrdí opak, tak nemá zmysel pre kritickosť.

Mojou snahou je sa skôr zaoberať nadprirodzeným dobrom. V tomto smere nenachádzam u našich biskupov také medzery, ktoré by si zasluhovali naše pobúrenie. Alebo ak máš nejaké argumenty usvedčujúce nejakého biskupa, žeby sa svojimi názormi alebo postojmi odchyľoval od učenia Cirkvi, tak ich prosím napíš. Toto ale nemôžem povedať na adresu emeritného biskupa Bezáka. Biskup je v prvom rade ochranca depozitu viery a má človeka viesť cestou pravdy. Viac krát som počul teologické vyjadrenia Bezáka, ktoré sa nie len že odchyľovali od učenia Cirkvi, ale boli doslova bludmi. Môžeme teda povedať, že neostal verný svojej službe v tomto smere. "Ak však slepý vedie slepého, obaja padnú do jamy" Mt 15, 14; Bolo teda príhodné odvolať takéhoto pastiera, ktorý by svojimi názormi a vyjadreniami strhával do bludu aj veriacich.
V tomto vidím hlavný dôvod odvolania biskupa Bezáka, nie nejaké zákulisné manévre a mocenské súboje.

Môj názor na túto kauzu poznáš. V histórii Cirkvi poznáme mnohé prípady svätých, ktorí boli doslova ukrivdení zo strany ofícia ale v takýchto prípadoch sa zachovali opačne ako emeritný biskup. Ich postoj môžeme definovať slovom: pokora. Avšak v činoch Bezáka, ktoré nasledovali po jeho odvolaní, len ťažko nájdeme pokoru. Je to stanovisko revolty, neposlušnosti a trucu. Jeho vyhlásenia tipu: "Mám len 50+ rokov a Cirkev sa rozhodla, že ma už nepotrebuje?" je vyjadrením nepochopenia spirituality celého kresťanstva. "Sila sa dokonale prejavuje v slabosti" (2 Kor 12, 9) Aj človek zabudnutý svetom, môže na poli viery urobiť viacej ako nejaký biskup. V tomto je veľkosť. Ako som napísal vyššie, Božia logika, nie je ľudskou logikou. Bezák by viac pred Bohom dosiahol, ak by v pokore prijal svoje nové zaradenie a v duchu trpel krivdu, ak bola na ňom nejaká spáchaná. Namiesto toho vystúpil zo štruktúr Cirkvi, neostal poslušný pápežovi, začal učiť ako súkromná osoba a dokonca poslal svoj biskupský prsteň naspäť do Ríma.

Ja nikoho nesúdim, lebo súd je prenechaný Synovi. Lež, keď sa kriticky pozriem na tieto udalosti musím konštatovať, že Bezáková vôľa nebola dobrá, a potom bolo správne jeho odvolanie. Mrzí ma, že to nevidíš, pretože nechávaš emócie, aby ti zahaľovali úsudok. Je to presne to, o čom hovorí Ratzinger, že v našej spoločnosti je kritika rozumu v plienkach.
none
169

168. Astax1 13.02.2021, 14:00

255.
Nepokladám si za povinnosť brániť biskupov len kvôli ich úradu. Avšak pokladám si za povinnosť hájiť pravdu. To znamená, že ak by hociktorý biskup deformoval pravdu, nezastával by som sa ho, ale naopak, bol by som kritický.

Vždy musíme mať na zreteli Pravdu, pretože spása je v pravde. Ak sa naše "ľudské otvorené a plne mravné stanoviská" dostávajú do konfrontácie so zjavenou pravdou, musíme zachovať božský princíp, ktorý kladie Boha nad človeka. Boh vie čo je pre človeka dobré,...

13.02.2021, 20:08
258-
ďakujem za vecné obsiahle stanovisko.
Priznávam však, že som dosť alergický na viaceré argumentácie. Nechcem ich vypichnutím dať na javo, že nesúhlasím s tvojim názorom en bloc.
"... veda a technika snažiace sa uzurpovať miesto vyhradené Bohu..." - veda v pravom význame slova nič Bohu neuzurpuje, ale k Bohu smeruje.
"...LGBT ideológia predstavuje väčšie duchovné nebezpečenstvo pre národ, ako nejaké mafiánske štruktúry..." - to je zvrátenosť hodná stredoveku, či mravne rozloženého spoločenstva.
"....nekriticky nadchnúť pre ľudí alebo politické strany, ktoré si to nezaslúžia. Príkladom je aj súčasná vláda, ktorá sa v skutočnosti moc nelíši od tých predošlých. A ak niekto tvrdí opak, tak nemá zmysel pre kritickosť." - to je konštrukt bez racionálneho zdôvodnenia a vypovedá viacej o tebe ako o mne.
V otázke Bezáka vidím v tvojom názore skorej želanie ako racionálne argumenty. Citát Kristovho podobenstva vo vzťahu k Bezákovi už je za čiarou. Malo mu predchádzať, alebo ho priamo nahradiť citovanie Bezákových slov a nie jeho až neférovým bohorovným odsúdením.
Argumentovať slovami ako sa mal Bezák zachovať ak mu bolo ukrivdené a dovolávať sa jeho pokory je tiež za čiarou férovosti. Pokiaľ viem, tak mu vrchnosť ZAKÁZALA sa verejne vyjadrovať a on to poctivo cca 3 roky dodržoval napr. aj odchodom do Talianska. Bezák veľmi dobre vedel prečo sa udialo to, čo sa udialo a dávať mu za vinu, že navštívil chorých na Pohode, alebo že sa sprchoval po cvičení v telocvični je už ozaj zcestné. To, čo mu vrchnosť vytkla bolo zverejnené (nie Bezákom) a môžem to čítať opakovane, je to hanba, ale nie Bezáka, lež autorov toho pamfletu.
Prečo sa KBS nevyjadruje k finančným machináciam Sokola s Čarnogurskými???
Žiaľ vôbec nemám pocit, že nesúdiš, ty priam odsudzuješ a to bez možnosti obrany odsúdeného.......
👍: Čeka
none
171

169. kntsz 13.02.2021, 20:08

258-
ďakujem za vecné obsiahle stanovisko.
Priznávam však, že som dosť alergický na viaceré argumentácie. Nechcem ich vypichnutím dať na javo, že nesúhlasím s tvojim názorom en bloc.
"... veda a technika snažiace sa uzurpovať miesto vyhradené Bohu..." - veda v pravom význame slova nič Bohu neuzurpuje, ale k Bohu smeruje.
"...LGBT ideológia predstavuje väčšie duchovné nebezpečenstvo pre národ, ako nejaké mafiánske štruktúry..." - to je zvrátenosť hodná stredoveku, či mravne rozl...

13.02.2021, 21:44
259.
Odpoviem len heslovito.
"veda v pravom význame slova nič Bohu neuzurpuje, ale k Bohu smeruje" Narážal som na pojednávanie Ratzingera v tejto veci. V modernej spoločnosti sa vytvoril úzus, ak sa niečo nedá vedecky podložiť, potom to nie je dôveryhodné a pravdivé. Zaiste, veda smeruje k Bohu ale musíme pripustiť aj istú nedostatočnosť vedeckého bádania v otázkach, ktoré ju presahujú. Boh nie je obmedzený len na duchovno ale dokáže vstupovať aj do matérie. On je tvorcom prirodzeného zákona, a preto ho dokáže modifikovať alebo dokonca poprieť.
Avšak často sa tvrdí, že veda je nad vierou a mnohí tomu aj veria. Potom sa viera v Boha zdá byť bájkou čias dávno minulých.

" to je zvrátenosť hodná stredoveku, či mravne rozloženého spoločenstva" Čo je pre človeka väčšie nešťastie, smrť tela alebo smrť duše - hriech?

"to je konštrukt bez racionálneho zdôvodnenia a vypovedá viacej o tebe ako o mne." Vychádzal som z našich predchádzajúcich diskusii a viem, že hoci by sme mohli poukazovať na neschopnosť súčasnej vlády, predsa by si ju zaryto obhajoval.

"V otázke Bezáka vidím v tvojom názore skorej želanie ako racionálne argumenty" Opäť som vychádzal z toho, že poznáš niektoré Bezákové vyjadrenia, ktoré nie sú hodné biskupa. Tuším to bolo v relácii Večer pod lampou, kde hovoril o pekle ako o stave, kde zatratený človek nebude vlastne zatratený, ale bude v nebi, v Božom náručí a bude kvôli tomu trpieť lebo bude si vedomý, že nie je hodný Božej lásky.

Môže mať biskup v dogmatickej otázke takýto chaos? Peklo nie je nejaké miesto ale je to stav odlúčenia od Boha. Je to dobrovoľné odmietnutie Boha, a bez Boha nie je šťastia. Nič nečisté nemôže "vlastniť" Boha, akoby teda zatratený človek mohol spočívať v Bohu? Ďalší argument podáva Tomáš Akvinský ktorý hovorí, že kto hladí na Boha, nemôže trpieť.
Ide mi len o ukážku toho, ako sa v takýchto dôležitých otázkach pán Bezák mýlil. Nebudem sa tým ďalej zaoberať, pretože to neslúži na nič dobré.

"Pokiaľ viem, tak mu vrchnosť ZAKÁZALA sa verejne vyjadrovať a on to poctivo cca 3 roky dodržoval napr. aj odchodom do Talianska." Neviem či to boli tri roky ale faktom je, že išiel aj do svetských médií (napr. do televízie Markíza) a tam tieto veci rozoberal, hoci to mal stále zakázané Rímom! Ale ako som povedal, nejdem sa k tomu ďalej vyjadrovať.

"Žiaľ vôbec nemám pocit, že nesúdiš, ty priam odsudzuješ" Zasa staviaš na svojich pocitoch. Ukáž mi, kde som ho odsúdil? Neprajem mu nič zlé a vonkoncom nehovorím čoby si zaslúžil alebo nezaslúžil

"a to bez možnosti obrany odsúdeného" Toto je diskusia medzi nami dvoma, ty si hájil Bezáka, ja som tvrdil, že to nie je také čierno-biele ako to prezentuješ. Asi ťažko by som sa mohol dožadovať, aby na moje "obvinenia" emeritný biskup odpovedal. A nakoniec, vo svojich záveroch si jednostranný, lebo z tvojho pohľadu si to aj ty, kto odsudzuje dokonca celú KBS: "Je verejným tajomstvo, že štruktúra biskupov na Slovensku je presiaknutá - ak nie priamo ovládaná osobami, ktoré v minulosti mravne zlyhali" bez možnosti obrany odsúdených.
none
172

171. Astax1 13.02.2021, 21:44

259.
Odpoviem len heslovito.
"veda v pravom význame slova nič Bohu neuzurpuje, ale k Bohu smeruje" Narážal som na pojednávanie Ratzingera v tejto veci. V modernej spoločnosti sa vytvoril úzus, ak sa niečo nedá vedecky podložiť, potom to nie je dôveryhodné a pravdivé. Zaiste, veda smeruje k Bohu ale musíme pripustiť aj istú nedostatočnosť vedeckého bádania v otázkach, ktoré ju presahujú. Boh nie je obmedzený len na duchovno ale dokáže vstupovať aj do matérie. On je tvorcom prirodzeného z...

14.02.2021, 13:06
261-
k otázke vedy a náboženstva je to veľmi jednoduché a krásne to vyjadril Ken Wilber – americký psychológ:
"Keď sa zdá byť konflikt medzi náboženstvom a medzi vedou, tak sa asi jedná o pseudonáboženstvo a pseudovedu."

Nechcel som tvoj výrok ohľadne LGBT a mafie hlbšie rozoberať - predpokladal som, že asi pôjde o nedorozumenie.
Teraz vidím, že o nedorozumenie nešlo. Takže podľa teba sa nezabíja duša ak mafia dá zavraždiť pre hmotné statky dvoch mladých a nevinných ľudí Kuciaka a Kušnírovú, ale zabíja sa duša vtedy ak dve devy, ktoré Boh stvoril tak, že sa majú radi ako žena a žena a túžia vychovávať dieťa, ktoré žije samo bez rodičovskej lásky niekde k v decáku.
Takýto výrok je nehoráznosť a zvrátenosť a ty to ešte aj opakuješ. Zabúdaš vážený Astax na to, že ľudia postihnutí homosexualitou či inou sexuálnou úchylkou, ktorou samozrejme nikoho nesmia ohrozovať ako napr. pedofilovia.....sú - môžu byť ako hockto iný vysoko mravní, inteligentní a nadaní ľudia, prinášajúci pokoj a radosť pre svoje okolie. No a ty tuná v priamom prenose tvrdíš, že títo ľudia sú pre spoločnosť nebezpečnejší ako vrahovia, megazlodeji, ktorí tuná už od 2. sv. vojny mravne deformujú túto spoločnosť a či sa ti to páči alebo nie, až táto vláda ako prvá po 75 rokoch od vojny začala tento stav naprávať. Žiadna iná to nedokázala, ba naopak ďalej systém deformovala a to aj tie vlády, v ktorých bolo KDH.
Ohľadne Bezáka si veľmi dobre pamätám na tú pod lampou, kde odpovedal na otázku ohľadne pekla.
Nič netvrdil iba vyslovil názor, že po smrti tela bude jeho duch čitateľný a priezračný pred všetkými navôkol a to bude pre dušu zaťaženú ťažkými hriechmi ozajstné peklo..... a aj to bolo povedané skorej pod úsmevom ako v nejakom tvrdení. Nikde nepovedal, že takáto hriešna duša bude v Božom náručí ako duše nehriešne. Mohol zopakovať dogmu, ale to je práve ten rozdiel medzi ním a s odpustením prispatými kňazmi, ktorí nie sú schopní diskusie s laikmi. Tvoj výklad pekla nikto nespochybňuje a určite by mu neodporoval ani p. Bezák. Je to nehorázne zneužitie - snaha o deformovanie úprimne diskutujúceho človeka.
"Lež, keď sa kriticky pozriem na tieto udalosti musím konštatovať, že Bezáková vôľa nebola dobrá, a potom bolo správne jeho odvolanie." - to nie je súdenie s odsúdením???
Je mi jasné že tuná s nami p. Bezák nediskutuje. Myslel som to tak, že cirkevná vrchnosť mu vôbec nedala možnosť obrany zrovnateľnej s jeho súdením a odsúdením.
V otázke KBS a jej podivného správania - hlavne však vo vzťahu k väzbám na ľudí Pacem in terris na jednej strane a kompetentnými zástupcami komunistickej ŠTB, čerpám z knihy A. Hlinku, ktorý sa tejto problematike venoval. Ak bude treba, tak si to vyhľadám a budem citovať. No dojem, ktorý som z jeho popisu mal, presne kolidoval so skúsenosťami mojich predkov s komunistami. Bol to mravný hnoj, ktorý sa do dnes úspešne darí cirkvi utajovať a pritom sú dôvodné podozrenia na toky peňazí najmä z veľkých zahraničných darov, ktoré sa nekontrolovane rozplývajú ešte aj dnes.
none
173

172. kntsz 14.02.2021, 13:06

261-
k otázke vedy a náboženstva je to veľmi jednoduché a krásne to vyjadril Ken Wilber – americký psychológ:
"Keď sa zdá byť konflikt medzi náboženstvom a medzi vedou, tak sa asi jedná o pseudonáboženstvo a pseudovedu."

Nechcel som tvoj výrok ohľadne LGBT a mafie hlbšie rozoberať - predpokladal som, že asi pôjde o nedorozumenie.
Teraz vidím, že o nedorozumenie nešlo. Takže podľa teba sa nezabíja duša ak mafia dá zavraždiť pre hmotné statky dvoch mladých a nevinných ľudí Ku...

14.02.2021, 14:26
265.
Naozaj je bezpredmetné sa týmto detailne zaoberať, keďže zjavne stojíš na opačnej strane názorového spektra ako ja.
Takže naozaj len v krátkosti.

"Lež, keď sa kriticky pozriem na tieto udalosti musím konštatovať, že Bezáková vôľa nebola dobrá, a potom bolo správne jeho odvolanie." - to nie je súdenie s odsúdením???"
Viac-menej išlo o konštatovanie. Keď si prečítaš Augustínové pojednávanie v knihe Boží štát o hriechu prarodičov a tom, že ich hriechu predchádzala zlá vôľa, možno pochopíš, čo som mal na mysli. Každý hriech najskôr predchádza zlá vôľa. Ak Bezák neuposlúchol príkaz toho, komu sľuboval poslušnosť (pápežovi), zjavne sa previnil neposlušnosťou, a teda zhrešil. Keďže ako píše Augustín, že každý hriech predchádza najskôr zlá vôľa, potom to, čo som napísal, nie je ďaleko od pravdy.

"Takže podľa teba sa nezabíja duša ak mafia dá zavraždiť pre hmotné statky dvoch mladých a nevinných ľudí Kuciaka a Kušnírovú..." V prvom rade sme diskutovali všeobecne o možných mafiánskych štruktúrach. Je len tvoje presvedčenie, že takéto štruktúry tu skutočne sú, a že môžu za smrť ľudí, o ktorých píšeš. Ja to nevyvraciam ani nepotvrdzujem.
Tvoja argumentácia je v tomto bode scestná. My nemôžeme ani "vážiť", či "vymeriavať" závažnosť hriechov, obzvlášť, ak sú obe smrteľné (vražda, homosexuálne skutky).

Tvrdil som, že ak sú tu prítomné mafiánske štruktúry, tie predsa nemajú priamy vplyv na spásu človeka. Zaiste, svoju činnosť môžu smerovať k vytvoreniu takých zákonov, ktoré by v konečnom dôsledku škodili človeku. Ale ak sa to netýka zákonov, ktoré spôsobujú morálny rozvrat krajiny ale sa sústreďujú len na materiálne veci, potom je to zaiste menšie nebezpečenstvo pre spásu človeka. Tak čítame aj vo Svätom Písme: "Nebojte sa tých, čo zabíjajú telo, ale dušu zabiť nemôžu. Skôr sa bojte toho, ktorý môže i dušu i telo zahubiť v pekle" Mt 10, 28 To, čo môže zahubiť dušu i telo je hriech.

Vytvorenie klímy pre všeobecnú akceptáciu smrteľných hriechov ako sú potraty, homosexuálne zvrátenosti, je väčším nebezpečenstvom pre spásu človeka, ako tie štruktúry, o ktorých som písal vyššie.
Tým, že obhajuješ homosexuálne skutky, o ktorých viera Cirkvi hovorí: "Tradícia, opierajúc sa o Sväté písmo, ktoré predstavuje homosexuálne vzťahy ako veľmi závažnú zvrátenosť, vždy hlásala, „že homosexuálne úkony sú svojou vnútornou povahou nezriadené“. Sú proti prirodzenému zákonu" KKC 2357 ukazuješ, že si stratil zo zretele pravdu.

Ak niekto schvaľuje takéto hriechy, dokonca odovzdá mandát takým ľudom, ktorí si predsavzali vytvoriť právnu štruktúru na akceptáciu týchto nemorálnosti, ktorí chcú meniť prirodzený poriadok a už od malička deti učiť, že je to prirodzené a normálne, sám má spoluúčasť na tomto veľkom hriechu. A naozaj ide o veľký hriech, pretože takýto človek sa robí rovným Bohu. Ruší prirodzený zákon ktorý ustanovil Boh a ustanovuje "nový" zákon, čím samého seba stavia na roveň Boha. Potom už niet Boha, ale človek je sám sebe bohom!

Ďalším aspektom je spoločenský rozmer hriechu. Hriech nikdy nie je len individuálny ale má vplyv na celú spoločnosť, či občiansku alebo Cirkevnú. Ak spoločnosť bude schvaľovať tieto zvrátené hriechy, aj ona je spoluvinná na tomto hriechu. Potom takáto spoločnosť nemôže očakávať ani dobré veci, lebo hriech plodí len zlo. Mohol by som túto premisu dokazovať citáciami Ratzingera alebo Augustína ale na ilustráciu mi postačí Biblická udalosť rozmnoženia chlebov. Môžeme si všimnúť , že v tomto príbehu sa skrýva hlboká teologická pravda. Kristus najskôr učí, t.j. podáva Boží pokrm zhromaždenému ľudu, a až potom sýti aj hmotnú stránku človeka. Toto Boh vyžaduje v každom čase. Najskôr je potrebné počúvať Boha, to znamená žiť podľa jeho zákonov a potom sa On postará aj o hmotné potreby človeka. Ak my ale žijeme v hriechu, hriech schvaľujeme a ospravedlňujeme, ako môžeme očakávať Božie dobrodenia aj na prirodzenej úrovni?!
Pouč sa z tohto drahý kntsz a uvažuj duchovne a nie telesne!
none
176

173. Astax1 14.02.2021, 14:26

265.
Naozaj je bezpredmetné sa týmto detailne zaoberať, keďže zjavne stojíš na opačnej strane názorového spektra ako ja.
Takže naozaj len v krátkosti.

"Lež, keď sa kriticky pozriem na tieto udalosti musím konštatovať, že Bezáková vôľa nebola dobrá, a potom bolo správne jeho odvolanie." - to nie je súdenie s odsúdením???"
Viac-menej išlo o konštatovanie. Keď si prečítaš Augustínové pojednávanie v knihe Boží štát o hriechu prarodičov a tom, že ich hriechu predchádzala zlá v...

16.02.2021, 13:41
266-
Iste, nevyriešime zásadné filozofické otázky.
Dovolím si však reagovať na tvoje premisy, ktoré vôbec nemusia byť pravdivé.
Ja som presvedčený, že prvotne s kauzou Bezák nemal Pápež absolútne nič spoločné.
On mal vedľa seba Slováka kardinála Tomku a podpísal to, čo mu on predložil.
Tomko sa totiž krásne prezradil odpoveďou novinárom, že on o kauze Bezák nie je informovaný a nevie sa vyjadriť. Ty si vieš predstaviť, že by Slovák – pravá ruka pápeža, (roky sa zaoberajúci kontrarozviedkou vo Vatikáne) nebola o odvolaní jediného odvolávaného arcibiskupa Slováka v celej histórii Slovenska informovaná?
Ja si to predstaviť neviem.
Dokonca som presvedčený, že kardinál Tomko patril v minulosti k tomu názorovému krídlu vo Vatikáne, ktoré presadzovalo tézu, že s komunistami na Slovensku treba byť za dobre, lebo nevieme dokedy budú pri moci.
Inak povedané, Tomko spolupracoval s Pacem in terris a tým všetko – celý postup odvolávania aj s odvolaním Bezáka dostáva jasnú logiku. Dokonca sa obávam, či odstúpeniu Ratzingera z úradu neprispela aj táto kauza, ktorú nemohol riešiť a nemôže ju riešiť ani František, lebo svet by sa dozvedel to, čo by sa nemal dozvedieť (viď link) :
odkaz
Takže áno, hriechu predchádza zlá vôľa. Otázkou však je, ktorá vôľa je tou zlou. Pripisovať Bezákovi zlý úmysel preto, lebo začal rozpletať mafiánske spôsoby v cirkevnej hierarchii na Slovensku je scestné tak, ako je scestné ho viniť, že sa napriek vrchnosti správal v súlade so svojim čistým svedomím.

V otázkach LGBT a mafiánskych štruktúr sa absolútne nezhodneme.
Každá mafiánska štruktúra je zlou vôľou, ktorá predchádza hriechu. Baviť sa o tom, akému hriechu je scestné, lebo vždy sú to hriechy v celej škále (aj so zabíjaním ak treba) a s dosahom na celú našu spoločnosť.
Bol by som rád, ak by si ma nasmeroval na nejaké Kristovo podobenstvo – vyjadrenie, kde spomína napr. homosexuálov a ich hriešnosť. Chápem, že v Katechizme sú spomenutí, ale ten je svetskej povahy pokiaľ nevychádza priamo zo Slova Božieho.
Otázka potratov nemá s LGBTI nič spoločné. Naopak manželské páry rovnakého pohlavia sú aj riešením niektorých potratov, ktoré by nemuseli byť.
Je len a len na triezvosti rozumu a čistom svedomí, do akej miery budú v budúcnosti spôsoby či požiadavky LGBT akceptované aj v zákonnej podobe.
Vždy však, v ktoromkoľvek spoločenskom probléme existuje osobný faktor a tak ako sa vyskytujú zvrátenosti vo väčšinovej komunite, tak sa budú v menšom vyskytovať aj v menších komunitách akou je aj LGBT. Tvrdenie však, že celá táto komunita je hriešna a to dokonca smrteľne hriešna, je minimálne tak isto smrteľne hriešne, lebo zabíja ducha aj mnohých poctivých a vo svojej podstate aj dobrých ľudí.

No a keď už sa odvolávaš na Ratzingera, tak spomeň aj jeho slová, ktorých celé znenie si iste vyhľadáš: „Kresťania nemajú mať ambíciu zmeniť svet. Oni tým, že sú kresťania menia svet …… „
none
5
10.02.2021, 13:49
"Kde v Európe sú dnes omše povolené?
Napríklad v Maďarsku, Českej republike, Poľsku, vo Francúzsku, v Nemecku či Taliansku sa bohoslužby s obmedzeniami naďalej konajú. Za takýchto okolností nie je primerané, aby ľudia boli celé týždne či mesiace bez možnosti zúčastniť sa bohoslužieb."
odkaz

"Biskupi a otváranie kostolovObčas treba zdvihnúť hlas. A pritlačiť"
odkaz
none
6

5. Krištof 10.02.2021, 13:49

"Kde v Európe sú dnes omše povolené?
Napríklad v Maďarsku, Českej republike, Poľsku, vo Francúzsku, v Nemecku či Taliansku sa bohoslužby s obmedzeniami naďalej konajú. Za takýchto okolností nie je primerané, aby ľudia boli celé týždne či mesiace bez možnosti zúčastniť sa bohoslužieb."
https://dennikstandard.sk/30014/zakaz-verejnych-bohosluzieb-je-neprimerany-dava-zle-svedectvo-o-nabozenskej-slobode/

"Biskupi a otváranie kostolovObčas treba zdvihnúť hlas. A pritlačiť"
https...

10.02.2021, 13:53
"Arcibiskup Orosch vyzval k obnoveniu verejných bohoslužieb"
odkaz
none
7
10.02.2021, 13:59
6-
Orosch to je ten čo vykrikoval, že volenie Čaputovej za prezidentku je smrteľným hriechom?
none
8

7. kntsz 10.02.2021, 13:59

6-
Orosch to je ten čo vykrikoval, že volenie Čaputovej za prezidentku je smrteľným hriechom?

10.02.2021, 14:17
„Postaviť sa v televízii a propagovať kandidáta, kandidátku za ultraliberálnu stranu za prezidentku je ťažkým hriechom,“ povedal arcibiskup Ján Orosch.
Tuším že tam išlo o to, že vtedy kandidátka Z. Čaputová v kultúrno-etických otázkach kvázi podporovala homosexuálne partnerstvá, adopcie detí homosexuálmi, potraty... A kto z katolíkov by takúto kandidátku verejne propagoval či podporoval, dopúšťal by sa podľa neho hriechu. Aspoň tak nejako som tie slová arcibiskupa Oroscha pochopil
👍: Patrick91
none
15

8. Krištof 10.02.2021, 14:17

„Postaviť sa v televízii a propagovať kandidáta, kandidátku za ultraliberálnu stranu za prezidentku je ťažkým hriechom,“ povedal arcibiskup Ján Orosch.
Tuším že tam išlo o to, že vtedy kandidátka Z. Čaputová v kultúrno-etických otázkach kvázi podporovala homosexuálne partnerstvá, adopcie detí homosexuálmi, potraty... A kto z katolíkov by takúto kandidátku verejne propagoval či podporoval, dopúšťal by sa podľa neho hriechu. Aspoň tak nejako som tie slová arcibiskupa Oroscha pochopil

10.02.2021, 17:43
10, ......... Cirkev má byť apolitická! A to ona nerešpektuje, ....... svojho vodcu, Ježiša! Prečo?
none
94

15. Shagara 10.02.2021, 17:43

10, ......... Cirkev má byť apolitická! A to ona nerešpektuje, ....... svojho vodcu, Ježiša! Prečo?

11.02.2021, 08:09
Vasím vodcom nie je Ježiš.....je to len nejaký anjel stvorený Bohom.....
none
163

8. Krištof 10.02.2021, 14:17

„Postaviť sa v televízii a propagovať kandidáta, kandidátku za ultraliberálnu stranu za prezidentku je ťažkým hriechom,“ povedal arcibiskup Ján Orosch.
Tuším že tam išlo o to, že vtedy kandidátka Z. Čaputová v kultúrno-etických otázkach kvázi podporovala homosexuálne partnerstvá, adopcie detí homosexuálmi, potraty... A kto z katolíkov by takúto kandidátku verejne propagoval či podporoval, dopúšťal by sa podľa neho hriechu. Aspoň tak nejako som tie slová arcibiskupa Oroscha pochopil

12.02.2021, 13:33
Krištof nie nepotvrdila homosexuálne partnerstvá, adopcie detí homosexuálmi, potraty.. je to lož .
Vyjadrila sa na adresu LGBTI že u nej nie sú prekažkou .

Vyjadrila sa oveľa miernejšie ako pápež

Pápež František: Kto som ja, aby som súdil homosexuálov?
odkaz


Pápež František: Kto som, aby som kritizoval gejov?

Nový pápež František zvolil voči homosexuálom citlivejšiu rétoriku.
Čítajte viac: odkaz


Nuž zdá sa že Ján Orosch je pápežskejší ako pápež
👍: kntsz
none
10
10.02.2021, 14:31
„Bože, daj mi pokoj, aby som prijal to, čo nemôžem zmeniť a daj mi odvahu zmeniť to, čo zmeniť môžem a mám a ešte mi daj múdrosť spoznať ten rozdiel.“
František z Assisi
👍: -era- , Patrick91
none
13

10. Krištof 10.02.2021, 14:31

„Bože, daj mi pokoj, aby som prijal to, čo nemôžem zmeniť a daj mi odvahu zmeniť to, čo zmeniť môžem a mám a ešte mi daj múdrosť spoznať ten rozdiel.“
František z Assisi

10.02.2021, 16:46
az na to ze autor toho vyroku nie je František z Assisi , ale Reinhold Niebuhr
odkaz
👍: J.Tull
none
14

13. Scarlette 10.02.2021, 16:46

az na to ze autor toho vyroku nie je František z Assisi , ale Reinhold Niebuhr
https://aahmbny.org/Newsletters/D10%20-Higher%20Ground%20215.pdf

10.02.2021, 16:47
... pstrick91 , teológ , ešte dáva súhlas .
👍: J.Tull
none
19

14. Scarlette 10.02.2021, 16:47

... pstrick91 , teológ , ešte dáva súhlas .

10.02.2021, 19:23
17. a čo ja mám v hlave google alebo čo? :P ja som súhlasil s myšlienkou. Ale kto chce, vždy si nájde palicu na bitie
none
23

19. Patrick91 10.02.2021, 19:23

17. a čo ja mám v hlave google alebo čo? :P ja som súhlasil s myšlienkou. Ale kto chce, vždy si nájde palicu na bitie

10.02.2021, 20:09
26. sranda , ze my sprostí ateisti to ovládame , a ty čo sa chvast?š vedomostami v tejto oblasti , nie.
none
24

23. Scarlette 10.02.2021, 20:09

26. sranda , ze my sprostí ateisti to ovládame , a ty čo sa chvast?š vedomostami v tejto oblasti , nie.

10.02.2021, 20:12
33. patrick91, ešte si aj slaboch , čo dá súhlas na vygrc lebo mu niekto šliapol na ego
none
28

23. Scarlette 10.02.2021, 20:09

26. sranda , ze my sprostí ateisti to ovládame , a ty čo sa chvast?š vedomostami v tejto oblasti , nie.

10.02.2021, 20:15
33. Ja som sa nikdy nechvastal vedomosťami z teológie 😉 a toto ani nie je teológia, to je len pripisovanie výroku k autorovi.
none
30

28. Patrick91 10.02.2021, 20:15

33. Ja som sa nikdy nechvastal vedomosťami z teológie 😉 a toto ani nie je teológia, to je len pripisovanie výroku k autorovi.

10.02.2021, 20:18
42. chvastal a serenity prayer je čo ? z buddhizmu?
none
20

13. Scarlette 10.02.2021, 16:46

az na to ze autor toho vyroku nie je František z Assisi , ale Reinhold Niebuhr
https://aahmbny.org/Newsletters/D10%20-Higher%20Ground%20215.pdf

10.02.2021, 19:44
František z Asisi sa ľahšie pamätá, než nejaký neznámy Niebuhr , ale vďaka za info.
none
25

20. -era- 10.02.2021, 19:44

František z Asisi sa ľahšie pamätá, než nejaký neznámy Niebuhr , ale vďaka za info.

10.02.2021, 20:13
28. - era- , mna zaujíma pravda , nie čo sa lepšie pametá
👍: -era-
none
16
10.02.2021, 17:47
17, ...... Smrteľný hriech je to, ak sa cirkev mieša do politiky! Jakub 4,4 !!!!!!!!
none
177
17.02.2021, 20:37
Fanrtázia d- mol , také niečo, čo sa predviedlo v tejto teme, to je úžasné. Ja som tiež tak trochu precitlivelý,ako maTOVIč A NORMáLNE MI VOšLI SLZY DO Očí.
Celá plejáda , takmer všetci účastníci, kto mohol sa zúčastnil.
Dokonca si myslím, že v takomto zložení by sme mohli usporiadať po covide conferenciu a podľa toho zloženia všetkých názorov, čo tu je, by sa naozaj dal vyvodiť akýsi uzáver, alebo zhodnotenie stavu cirkvi nielen na slovensuu a toto mi veľakrát strašne chýba a nyslím, že by to pomohlo nielen samotnej cirkvi ale hlavne spoloženskému uplatneniu cirkvi.
Pretože sú tu názory všetkého druhu a myslím, že by to pomohlo mnohým mladým ľuďom k novému narodeniu.- narodenie.
Dokonca došlo aj na tepelnú izoláciu a ja som sa tiež motal v tomto obore na stavbách. Ja som prekladal v robote DIN kY už v 88 robil som stavby aj tu aj v nemecku a v nemecku to bola škola a bohuýiaľ prišla havária a vedomosti mi zoztali doma, škoda.
Uprimne každímu prajem hlavne mať vo svojej duši dobrého ducha aby ste robili veci, o ktorých iní iba snívajú..
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 ) veľkosť : 254 825 B vygenerované za : 0.171 s unikátne zobrazenia tém : 59 662 unikátne zobrazenia blogov : 1 346 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto je online

hľadanie :

blog dňa :

V kontexte blogu Nadji som si dovolil k problematike zaujať obšírnejší názor. Naozaj musíme poznať takmer všetko, aby sme si z toho mohli vyberať pravdu? Naozaj musím poznať pokiaľ možno všetku pravdu protistrany, aby som mohol povedať, ale aj nepov...

citát dňa :

Na to, aby ste na sebe začali pracovať nie je nikdy neskoro. Prestať s tým je však vždy príliš skoro.