Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Vedci trollovali konšpirátorov , tí nerozoznali ani uplné nezmysly

6
reakcií
257
prečítaní
Tému 5. októbra 2019, 19:09 založil Osvietený.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 10. 2019, 19:09 avatar
Stávajú sa globálnou hrozbou, ako ukazujú napríklad nedávne epidémie osýpok v Nemecku a USA, ktorých rozmáhaniu napomáha vysoká nezaočkovanosť populácie z dôvodu šírenia mýtov o jeho rizikách konpširátorskými webmi. Svetové ekonomické fórum minulý rok dokonca zaradilo „digitálne dezinformácie“ medzi najväčšie hrozby modernej spoločnosti – po boku kyberútokov a terorizmu.

Príčiny, prečo ľudia veria konšpiráciám, sú tak horúcou témou výskumu. A to výskumu zameraného nielen na chyby v uvažovaní a poznávaní (cognitive biases), ale taktiež zameraného na spôsob ich šírenia prostredníctvom Facebooku.

Americko-taliansky vedecký tím napríklad nedávno skúmal správanie na sociálnych sieťach u 1,2 milióna ľudí. Výskumníci zistili, že „konšpirátori“ sú veľmi vnímaví na tvrdenia, ktoré podporujú ich svetonázor, ale nie sú aktívni na stránkach sociálnych sietí, ktoré ich názory spochybňujú. Takmer 92 % užívateľov, ktorí sú aktívni na talianskych konšpirátorských facebookových stránkach, svoju aktivitu obmedzuje takmer výhradne na konšpirátorské stránky.

Výskumníci taktiež porovnávali reakcie užívateľov, ktorí interagujú primárne s konšpirátorskými stránkami s užívateľmi, ktorí sú aktívni predovšetkým na faceboových stránkach zameraných na vedecké objavy. Zverejňovali „trolujúce príspevky“, teda sarkastické informácie parodujúce anti-vedecké názory.

„Prispievali sme očividne nepodložené tvrdenia, napríklad anonymnú správu o objave zdroja nekonečnej energie,“ vyhlásili výskumníci. Ďalšími bola lampa z aktinoidov, teda plutónia a uránu, ktorá by vyriešila problémy so získavaním energie a znamenala len mierny dopad na prírodné prostredie alebo tvrdenie, že chemická analýza chemtrails preukázala prítomnosť účinnej látky Viagry. Celkovo išlo o takmer 5000 príspevkov.

Viac ako štyri pätiny ľudí, ktorí ich lajkli, podľa zistení interagovali primárne s konšpirátorskými stránkami.

Nielenže konšpirátori podľa výskumu očividne veľmi ľahko uveria aj úplným nezmyslom, okrem toho príspevky svojich obľúbených stránok aj veľmi ochotne šíria. Pri porovnávaní interakcií oboch vyhranených skupín užívateľov (čiže konšpirátori verzus ľudia aktívni hlavne na vedeckých stránkach), americko-taliansky tím pozoroval oveľa častejšie lajkovanie a zdiaľanie príspevkov na strane konšpirátorov.

Čo je dôležité, výsledky výskumu americko-talianskych vedcov (okrem iného) spochybnili jednu zo základných premís identity konšpirátorov. Tí sa často hrdia, že na rozdiel od dôverčivej väčšiny, ktorá vraj slepo verí médiám, oni vidia za oponu. Vraj odhalili utajenú podstatu sveta, vraj odhalili skryté príčinné súvislosti medzi udalosťami, vraj odhalili nekalé aktivity utajených spoločenstiev, ktoré riadia svet. V skutočnosti však ich presvedčenia nestoja na kritickom myslení, ale práve naopak, na tom, že bezmyšlienkovite hltajú čokoľvek, čo sa prieči široko uznávaným, teda „oficiálnym“ informáciám.

Neodhalia ani očividné nezmysly, čo silne spochybňuje aspoň elementárnu schopnosť kritického myslenia, o vedeckej gramotnosti nehovoriac.

Takže keď sa konšpirátori obháňajú označením „ovca“ (či „OVCA“), je to ako keď zlodej kričí „Chyťte zlodeja!“.

invivomagazin.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

peter67 muž
   5. 10. 2019, 19:13 avatar
Príčiny, prečo ľudia veria konšpiráciám, sú tak horúcou témou výskumu.
Príčiny, prečo ľudia veria Biblii nie je predmetom výskumu?  


3.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   5. 10. 2019, 19:13 avatar
A aký výskum sa venujem výskumu ?   


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 10. 2019, 19:14 avatar
Peter ale je .

Nie však tohoto výskumu
Súhlasí peter67


5.
označiť príspevok

peter67 muž
   5. 10. 2019, 19:19 avatar
K čomu dospeli vedci, lebo na vedeckých základoch sa dá postaviť akurátna obrana.
Ja by som zaviedol voličský preukaz.  


6.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 10. 2019, 19:22 avatar
Peter ja som o tom písal , že volič by mal absolvovať psychotesty a samozrejme i kandidat na funkciu

Myslím si že keď musí povinne vodič nakladiaka mal by mať psychotest i volič či vlastne má na to pristupiť k takemu dôležitému aktu akým sú voľby .


7.
označiť príspevok

hokejis muž
   5. 10. 2019, 22:47 avatar
Tak tak hlupáci ako osvetielkovaný by nemali voliť !
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Láska je ako poleva - prvá lyžica horúca, posledná studená.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(57 679 bytes in 0,413 seconds)