Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

V Škodovke mladá Boleslav...

7
reakcií
295
prečítaní
Tému 19. novembra 2019, 19:00 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
29. 05. 2012
173
02. 01. 2018
38
11. 10. 2011
10
05. 12. 2012
1
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   19. 11. 2019, 19:00 avatar
Ve Škodovce Mladá Boleslav, to si přečti, ani se tomu nechce věřit, že je to u nás!  

Areál Škody auto je větší než Monako. Je zde 20 000 zaměstnanců, z toho 20% žen. Velmi silné odbory. Firma má šest manažerů, 1 Čech a 5 Němců. Žijí v Praze.

Zisk jde akcionářům, stát akcie nemá. ČR zůstávají daně, cca  6 mld. Výroba 1 mil. aut ročně, tj. 1240 denně. Čistý zisk na jednom autě je 1500 euro (t.j. při 27 Kč/euro 50.220.000 Kč denně!).

Škoda auto má vlastní elektrárnu, přebytek energie vytápí 25 000 bytů v Boleslavi a je to největší zisk továrny.

S Amerikou se neobchoduje, velmi náročná a drahá doprava, spíše Asie, Afrika, Evropa. Na př. Do Alžíru se vyvezlo 25 000 aut a objednány jsou další.

Nevyrábí se na sklad, pouze na objednávku, je tedy velmi náročná logistika.

Vlastní střední škola, studenti dostávají plat a jsou tak motivováni.
Vlastní ubytovny, první rok se platí 2500 Kč měsíčně, je v tom dvakrát týdně úklid. Během roku si mohou zaměstnanci obstarat jiné bydlení nebo zůstat na ubytovně za vyšší nájem. První rok je na rozjezd.

V areálu jsou např. obchody, včetně butiku. Plat dělníka je cca 21 tis. čistého + 13 plat + odměny. Příplatky za přesčasy, odpolední a noční směny, nepřetržitý provoz, svátky, soboty, neděle.
Oběd 25 Kč, výběr ze 6 jídel, na každém středisku je bufet, jídelna, odpočinkový kout s mikrovlnkou.

6 týdnů dovolené, možnost zapůjčení auta na 1 rok za Kč 2500 ročně, potom je možno auto odkoupit nebo si vzít jiné.
gezúročné půjčky na byty a všechno možné, příspěvek na mobil, na lázně, jsou zdarma.
Odměny k jubilejím, věrnostní odměny.

Všude absolutní čistota a německá akurátnost a přísnost.

Kariéra: každých 5 let dostane pracovník přidáno a dostane další týden dovolené, naposled v 35 letech. Pak přejde do seniorského programu, může požádat o lehčí práci s dalšími benefity.
Kvůli věku se nevyhazuje.

Na každém pracovním úseku je elektronická tabule, která ukazuje tempo práce. Plán 1240 aut, vyrobeno 460 tempo x vyrobilo by se 1230 aut, je nutno zrychlit.
Dále různé ekonomické údaje, plnění plánu apod. Takže je každý dělník informován o chodu továrny a vlastní práci.

Zlepšováky: každý pracovník může podat zlepšovací návrh, jednou za rok se návrhy slosují a 5 pracovníků dostane auto, bez ohledu na to, zda je návrh realizován. 

Vše je nastaveno tak, aby byl pracovník motivován, informován o své práci a za ni náležitě odměněn.
Dopustí-li se dělník opakovaně tří větších chyb, je propuštěn.
Minuta neplánovaného zastavení výrobní linky stojí 150 Euro!

Po prečítaní tohto článku sa mi nevdojak vynorila otázka - neskopčili tí Nemci tú organizačnú a sociálnu vybavenosť od Tomáša Baťu...?
A kto vie, ako to vyzerá v bratislavskom Volswagene...?


2.
označiť príspevok

gabriel pb
   20. 11. 2019, 18:16 avatar
Rytmus - Musíš mať nádej feat. Tina (prod. DJ Wich)


3.
označiť príspevok

Kasafran
   21. 11. 2019, 00:05 avatar
(2) Gabriel pb,
skús sa ešte trošku viac vyspať, oddýchnuť si, a potom sa pokús opäť zareagovať...


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 11. 2019, 23:29 avatar
Škoda Auto je česká automobilka, ktorá má sídlo v meste Mladá Boleslav, vyrábajúca predovšetkým osobné automobily. V roku 1991 sa stala jednou z automobiliek skupiny Volkswagen Group.

istória

V roku 1895 Václav Laurin a Václav Klement založili spoločnosť Slávia zaoberajúcu sa výrobou bicyklov. O 3 roky neskôr začali taktiež výrobu motoriek, tentoraz už pod značkou Laurin & Klement. V roku 1905 Laurin & Klement vyrobili prvý automobil s označením Voituretta typ A s dvojvalcovým motorom s objemom 1 105 cm? a trojstupňovou prevodovkou. Vznikli modely automobilov s písmenovým označením B, D, E, F. Už v roku 1906 použili v automobile štvorvalcový motor a vznikajú ďalšie modely automobilov s písmenovým označením, ako model K, M,O... O rok neskôr sa firma pretransformovala na akciovú spoločnosť a ukončili výrobu motocyklov. Počas prvej svetovej vojny firma mení svoj výrobný program, orientuje sa na výrobu armádnych vozidiel, munície a leteckých motorov. Po vojne firma mení značenie modelov na číselné a vznikajú tak modely 100, 105, 110, 120, 150, 200. Rok po skončení prvej svetovej vojny zároveň vzniká v Plzni automobilové oddelenie koncernu Škoda a o 2 roky neskôr začínajú vyrábať prvé automobily pod označením Škoda.

V roku 1925 automobilku Laurin & Klement postihne ničivý požiar. Pod vplyvom ekonomickej situácie dvadsiatych rokov sa 27. júna 1925 začleňuje do koncernu Škoda. Prvým automobilom novej automobilky je vozidlo Škoda Hispano Suiza 1. januára 1930 vzniká Akciová spoločnosť pre automobilový priemysel (ASAP). V roku 1934 automobilka opäť mení spôsob označovania automobilov, kedy sa k číselnému značeniu pridáva aj slovné značenie modelov. Z tohto obdobia pochádzajú modely ako Popular, Favorit, Rapid, SuperB a pod. Číselne značenie modelov sa skladá z troch číslic, kde prvá číslica znamená počet valcov a druhá a tretia výkon motora v konských silách. Po vyhlásení protektorátu 15. marca 1939 nacistické Nemecko obsadzuje aj automobilku, mení názov na Reichswerke Hermann Göring a mení výrobný program. v


5.
označiť príspevok

Kacír muž
   22. 11. 2019, 23:29 avatar
Komplexné riešenie problematiky bezdomovcov žijúcich na území mesta Dunajská Streda
Verzia pre tlačPoslať e-mailom

Úvod

Väčšina ľudí pri pomenovaní bezdomovec asociuje na postávajúcu, popíjajúcu osobu, ktorá pýta peniaze; niektorí si pomyslia na zamŕzajúceho chudáka, otravného žobráka, vyberača kontajnerov, atď.

Bezdomovec je človek, ktorý sa vymyká zo spoločnosti už na prvý pohľad svojím oblečením alebo stupňom dodržiavania hygieny. Vyhľadáva také miesta, ktoré disponujú rovnakými charakteristickými znakmi: sú to miesta, na ktorých sa pohybuje vysoký počet obyvateľov, čiže predstavujú potenciálny zisk financií, zvyškov jedál a inej pomoci. Tieto verejné miesta sú väčšinou všetkým známe, sú to miesta pri obchodoch, na lavičkách, pri staniciach, ale aj obytné štvrte miest.

Bezdomovci už nie sú sezónnou témou, ktorú ako atrakciu médiá pravidelne ukazujú na začiatku zimy či pri prvých mrazoch. Bezdomovectvo je jedným zo súčasných celosvetových problémov.

Oficiálne v slovenskej legislatíve pojem „bezdomovec“ neexistuje. Na bezdomovcov sa vzťahuje len pojem „osoba spoločensky neprispôsobivá“, prípadne sociálne vylúčená osoba.

Bezdomovectvo zaraďujeme medzi sociálno-patologické javy. Sociálna patológia definuje tieto javy ako deštruktívne alebo autodeštruktívne správanie ľudí, skupín aj celého spoločenstva. Patrí sem patologické správanie, patogénne podmienky, spoločenské, kultúrne podmienky a procesy vyvolávajúce alebo zapríčiňujúce patologické správanie. V súčasnosti sa spomedzi jednotlivých patológií zdôrazňujú najmä psychické poruchy, drogová závislosť, alkoholizmus, kriminalita. Primárnym argumentom je, že jednotlivec trpiaci aspoň jednou z uvedených patológií je náchylnejší stať sa bezdomovcom, pretože je najmenej schopný orientovať sa na trhu práce, resp. nehnuteľností, využívať systém sociálneho zabezpečenia, či získať podporu od rodiny, príbuzných a priateľov.

Byť bez domova znamená byť bez sociálnych väzieb a to je to, čo robí bezdomovca bezdomovcom. K životu bez citových väzieb sa pridružia ďalšie problémy - na ich zdraví, výzore, návykoch, komunikácii, cieľoch, uvažovaní. Ich spôsob života je taký odlišný, že pre väčšinu ľudí sa stanú nedôveryhodnými a neprispôsobivými čudákmi, ktorých sa bojíme, opovrhujeme nimi, či ich ľutujeme.

Základné pojmy

Slovo bezdomovec sa dá veľmi jednoducho preložiť ako „človek bez domova“.

V Európskej únii sa do kategórie bezdomovcov, či ľudí ohrozených bezdomovectvom patrí osoba:

bez prístrešku – bez možnosti pobytu pod strechou 24 hodín denne, napr. na ulici, v kanáloch či v nocľahárni;
bez bytu – osoby v rôznych zariadeniach, napr. v útulkoch, verejných ubytovniach, ako aj osoby, ktoré opúšťajú väznicu či inú inštitúciu;
bývajúca v neistých podmienkach – osoby, ktorým hrozí vysťahovanie, obete domáceho násilia, domácnosti v bytoch bez právneho nároku;
bývajúca v neprimeraných podmienkach – priveľa ľudí v byte, zlý technický stav budovy, mimo pitnej vody a elektriny, rôzne provizórne stavby, maringotky.

Vznik bezdomovectva sa celosvetovo vysvetľuje na základe individuálnych dispozícií, štrukturálnych zmien v spoločnosti, kultúrneho zázemia alebo vplyvu politických opatrení. Bezdomovectvo je z tejto perspektívy dôsledkom osobného zlyhania, za ktorú sú klienti väčšej či menšej miere zodpovední sami. V druhom prípade ide o štrukturálne zmeny na trhu práce a súvisiace ohrozenie občanov nezamestnanosťou alebo všeobecné demografické zmeny v štruktúre rodín (problémom sú obzvlášť rodiny neúplné, jednočlenné domácnosti a pod.).

V súčasnosti rozlišujeme krátkodobé a dlhodobé bezdomovectvo:

krátkodobé bezdomovectvo – človek je v stave akútnej núdze a práve sa ocitol na ulici. Väčšinou je to dôsledok straty zamestnania či rodinnej krízy (rozvod, úmrtie člena rodiny). Ak takémuto človeku okamžite a účinne pomôžeme, je veľmi pravdepodobné, že na ulici neostane dlhodobo, za krátky čas sa mu podarí začleniť sa do spoločnosti.
dlhodobé bezdomovectvo – človek je na ulici už dlhodobo (kritická hranica je rok až dva). Žije špecifickým spôsobom života, ktorý spôsobuje určité problémy znemožňujúce mu úspešný návrat do spoločnosti. Dlhodobé bezdomovectvo spôsobuje množstvo faktorov, ako napríklad alkoholizmus, drogová závislosť, absencia rodiny či narušené rodinné vzťahy alebo dlhodobá nezamestnanosť. Tieto aspekty ďalej negatívne vplývajú na ďalší vývoj osoby bezdomovca – stratí sociálne väzby, pracovné návyky, sebadôveru a sebaúctu. Spoločnosť však vníma tieto problémy zväčša len jednostranne – má predsudky a bezdomovca neprijíma.

Európska únia a jej členské štáty prezentujú bezdomovectvo ako formu viditeľnej chudoby. Chudoba v najširšom zmysle neznamená len byť hladný a nemať kde bývať. Chudoba znamená duchovnú a morálnu depriváciu, pasivitu, beznádej; chudoba je nulová šanca na zmenu bez pomoci zvonku.

Chudobu rozdeľujeme na absolútnu a relatívnu:

absolútna chudoba - je založená na definovaní základných potrieb tých ľudí, ktorí sú považovaní v danej krajine za chudobných. Žiť pod absolútnou hranicou chudoby znamená priame ohrozenie života, je založený na predstave o minimálnej životnej úrovni, zaručujúci osobám len fyziologické prežitie, to znamená na potravu, ošatenie a bývanie.

Na Slovensku forma absolútnej chudoby existuje v podobe bezdomovectva. Človek žijúci na ulici nemá strechu nad hlavou, má problém zabezpečiť si základné potreby na život, preto možno povedať, že je v priamom ohrození života.

relatívna chudoba - predstavuje problém chudoby v bohatej spoločnosti. Je založená na porovnaní štandardu chudobných a tých, ktorí chudobní nie sú. Relatívne miery chudoby vychádzajú zväčša z porovnania príjmov k určitej strednej hodnote.

Bezdomovectvo dojíma majoritnú populáciu omnoho menej ako ostatné dôsledky chudoby, lebo sa spája s alkoholizmom, s nedostatkom vôle a ignorovaním sociálneho poriadku.

Hlavným cieľom práce s bezdomovcami je dostať ľudí bez domova späť do spoločnosti, alebo aspoň zvýšiť úroveň ich životných podmienok, prostredníctvom systémového riešenia bezdomovectva.

Charakteristika bezdomovcov

Bezdomovci sú veľmi rôznorodí ľudia z rôznych spoločenských vrstiev. Sú to muži a ženy rôzneho veku, s rozdielnym stupňom dosiahnutého vzdelania, majú rôznu minulosť, skúsenosti a odlišné problémy. Nájdeme medzi nimi skrachovaných podnikateľov, invalidných a starobných dôchodcov, naivných okradnutých jedincov, ľudí, ktorí nikdy nepracovali, zadlžených či rozvedených, ale i dobrodruhov, ktorým takýto spôsob života vyhovuje.

Sú bez vzťahov, zázemia, sebavedomia, nádeje, zmyslu života. Postupne strácajú motiváciu niečo so svojím životom robiť, často im stačí prežívať zo dňa na deň, nemajú žiadne plány, žiadne očakávania od seba, ani od druhých. Mnohí z nich si klamú, že sa v budúcnosti niečo zmení, že na nich čaká niečo dobré, bez toho, aby sa oni sami o to pričinili. Iní rezignovali a uvedomili si, že s každým dňom stráveným na ulici sa do bezdomovectva prepadajú hlbšie a hlbšie.

V minulosti boli bezdomovci vnímaní ako nedostatočne socializovaní jednotlivci, ktorí sa utiahli pred pravidlami širšej spoločnosti. Príčiny a problémy bezdomovectva sú však omnoho hlbšie, ako neprispôsobenie sa režimu. Veľmi málo ľudí chce byť bezdomovcom, väčšina z nich môže a chce žiť to, čo nazývame normálny spôsob života. Často sú to ľudia, ktorí rezignovali na akúkoľvek vlastnú snahu zaradiť sa naspäť do spoločnosti, pretože sa o to viackrát pokúsili, ale sami to nezvládli.

Pre bezdomovcov je typická najmä nestabilita ich aktuálneho životného usporiadania. Striedajú spanie vo verejných priestoroch s krátkodobými pobytmi u priateľov a využívaním sociálnych služieb. Ľudia bez domova sú zvyknutí prispôsobovať sa vzniknutým situáciám.

Príčiny bezdomovectva môžu byť veľmi subjektívne. Môžu súvisieť s konkrétnym človekom, jeho minulosťou, sociálnym postavením a rodinným zázemím, zdravotným stavom či osobnými schopnosťami a danosťami. Človek o svoj domov väčšinou prichádza, keď nastane krízová situácia, pri ktorej zlyhá aj záchytná sociálna sieť (rodina, priatelia, spoločnosť) a ktorú ďalej nie je schopný zvládnuť iným spôsobom. Ide o situáciu, ktorú človek vníma ako svoju osobnú prehru, a ktorú si sám nevyberá.

Medzi najčastejšie subjektívne príčiny patria:

vzťahové problémy v rodine – partnerské, súrodenecké alebo rodičovské,
úmrtie partnera, rodičov či inej blízkej osoby,
zdravotné postihnutie,
strata zamestnania, znevýhodnenia v prístupe na trh práce,
migrácia za prácou do veľkých miest, kde je jedinec odkázaný sám na seba,
neschopnosť plniť podmienky spojené s užívaním bytu/domu (platba nájomného a energií),
strata bytu/domu v dôsledku iných okolností (podvod, právny nárok iných osôb),
výstup z ústavného zariadenia (detský domov, psychiatrická liečebňa),
návrat z výkonu trestu odňatia slobody,
sklon k nekonvenčnému spôsobu života prijatý ako riešenie problémov,
rôzne druhy závislostí.

Cesty k riešeniu bezdomovectva

Kľúčom k riešeniu problému bezdomovectva je komplexný prístup. Riešiť problém komplexne znamená riešiť ho na všetkých jeho úrovniach, od materiálnej, cez zdravotnú a právnu, až po sociálnu zložku. Zapojiť sa musí tak bezdomovec sám, ako aj spoločnosť.

Existujú dva modely riešenie bezdomovectva, prístup housing first a schodíkový systém.

Prístup housing first pochádza z New Yorku. Hlavný princíp prístupu spočíva v tom, že človeku bez domova ihneď poskytne domov, stále a isté bývanie, ktoré môže využívať bez splnenia akýchkoľvek podmienok. Človek zaradený do programu housing first môže, ale nemusí využívať podporné služby, ktoré v podobe odborníkov prichádzajú za ním domov. Tento prístup sa podľa skúseností z krajín, kde ho prevádzkujú, ukazuje ako veľmi efektívny, a to nielen vo výsledkoch práce s ľuďmi bez domova, ale aj vo finančných ukazovateľoch.

Prístup housing first sa v modifikovaných podobách rýchlo rozšíril aj do západných európskych krajín. V niektorých krajinách, ako napríklad vo Fínsku, sa stal hlavným zdrojom pre znižovanie počtu dlhodobých bezdomovcov. Prístup housing first šetrí nielen finančné prostriedky, ale navracia človeku bez domova dôstojnosť, rešpektuje jeho súkromie i právo na bývanie napriek problémom, ktorými trpí. Človek má možnosť v pokoji vyriešiť svoje problémy v neohraničenom časovom úseku a táto skutočnosť sa stáva kľúčovou pre jeho navrátenie sa do bežného života spoločnosti.

Druhým modelom riešenia je takzvaný schodíkový model riešenia bezdomovectva. Ten je postavený na postupnom zlepšovaní podmienok života človeka bez domov. V prvej fáze človeka na ulici terénni sociálni pracovníci nasmerujú k sociálnym službám určeným na zabezpečenie nevyhnutných podmienok na uspokojovanie základných životných potrieb. Ide predovšetkým o nocľahárne, strediská osobnej hygieny, nízkoprahové denné centrá, útulky a domovy na pol ceste. Tam sa už dostáva k ďalšej odbornej pomoci, je v takzvanej sieti služieb. Odtiaľ by sa mal odraziť ďalej – v konečnom dôsledku až k nájmu či inému vlastnému bývaniu.

Schodíkový model riešenia bezdomovectva je postavený na postupnom zlepšovaní podmienok života človeka bez domov.

Nasledujúci model riešenia bezdomovectva bol vypracovaný

MODEL RIEŠENIA BEZDOMOVECTVA

zohľadňujúci jednotlivé rozmery sociálneho vylúčenia

Prevencia

Chránené sociálne byty

Podpora zamestnanosti

Domy na polceste

Ubytovne

Vzdelávanie a rekvalifikácia

Chránené dielne

Terapeutické a duchovné programy

Program boja proti závislostiam

Nocľahárne

Denné centrum

Ambulancie Ošetrovne

Streetwork

Prevencia

Spojovací článok celej koncepcie - sociálny pracovník (sociálny kurátor)

Zdroj: NotaBene,

O. Z. Proti prúdu

Riešenie problematiky bezdomovectva v krajinách V4

V4 neformálne zoskupenie štyroch stredoeurópskych krajín - Maďarska, Slovenskej republiky, Českej republiky a Poľskej republiky. Spomínané krajiny predstavujú neformálnu regionálnu štruktúru EÚ a NATO, pričom sa hlásia k rovnakým hodnotám, spája ich spoločná história, kultúra a geografické postavenie.

Maďarsko - Bezdomovectvo v Maďarsku sa stalo viditeľným pouličným javom po zmene režimu. Počas socializmu sa štát snažil riešiť tento problém vytvorením robotníckych ubytovní a inými sociálnymi službami. Koncom 80-tych rokov došlo v strednej a východnej Európe k zmene režimu, na ulicu sa dostali počte ľudia, ktorí už prišli o svoje vidiecke korene, pričom neexistoval sociálny systém, ktorý by týmto bezdomovcom pomohol. Pred dvomi rokmi začal platiť zákon, ktorý výslovne zakazuje "užívanie verejných priestranstiev na účely, ktoré k tomu nie sú určené".

Česká republika - Myšlienka pomoci ľuďom bez domova v Českej republike je založená predovšetkým na terénnej sociálnej práci. Prax v tejto oblasti poukázala na potrebu osobnej starostlivosti o daného človeka, v rámci krátkodobej pomoci existuje mobilná lekárska ordinácia, ktorá vyšetruje bezdomovcov a snaží sa zabrániť šíreniu infekčných chorôb a je vybudovaná sieť

Poľská republika - Médiá prinášajú správy, že bezdomovcov je stále čoraz viac. Štátna politika považuje bezdomovectvo za stav vylúčenia. Zákony prikazujú pomáhať bezdomovcom. Väčšinu pomoci neposkytujú samosprávy, ale mimovládne organizácie. Zodpovednosť podľa zákona spočíva na samospráve, ale prakticky sa bezdomovcami zaoberajú mimovládne organizácie.

Slovenská republika - Všetky služby pre ľudí bez domova boli v minulosti organizované nadšencami, prípadne kresťanskými organizáciami, neskôr začali vznikať občianske združenia. Nárast počtu ľudí bez domova predovšetkým v hlavnom meste Slovenska v Bratislave začal volať po zadefinovaní zariadení do zákona o sociálnych službách. Týmto krokom sa systém pomoci ľuďom bez domova zmenil.

Pojmy zo zákona o sociálnych službách v kontexte problematiky bezdomovectva

(Zákon NR SR č. 448/2008 Z.z. Zákon z 30. októbra 2008 o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov)

nepriaznivá sociálna situácia (§2 ods.2) - ohrozenie fyzickej osoby sociálnym vylúčením alebo obmedzenie jej schopnosti sa spoločensky začleniť a samostatne riešiť svoje problémy z dôvodu, 1. že nemá zabezpečené nevyhnutné podmienky na uspokojovanie základných životných potrieb, 2. pre svoje životné návyky, spôsob života, závislosť od návykových látok alebo návykových škodlivých činností

sociálne poradenstvo (§ 19) – odborná činnosť zameraná na pomoc fyzickej osobe v nepriaznivej sociálnej situácii.

sociálna rehabilitácia (§ 21) - odborná činnosť na podporu samostatnosti, nezávislosti, sebestačnosti fyzickej osoby rozvojom a nácvikom zručností alebo aktivizovaním schopností a posilňovaním návykov pri sebaobsluhe, pri úkonoch starostlivosti o domácnosť a pri základných sociálnych aktivitách s maximálnym využitím prirodzených zdrojov v rodine a komunite.

pracovná terapia (§ 23) – odborná činnosť na osvojenie pracovných návykov a zručností fyzickej osoby pri vykonávaní pracovných aktivít pod odborným vedením na účel obnovy, udržania alebo rozvoja jej fyzických schopností, mentálnych schopností a pracovných schopností a jej začlenenia do spoločnosti.

nízkoprahový charakter sociálnej služby (§ 24) - sociálna služba, ktorá je pre fyzickú osobu ľahko dostupná najmä vzhľadom na miesto, v ktorom sa fyzická osoba zdržiava, a na výšku úhrady za sociálnu službu. Sociálna služba sa poskytuje anonymne bez preukazovania identity fyzickej osoby dokladom totožnosti a bez ohľadu na prejavy požitia návykovej látky.

nízkoprahové denné centrum (§ 24b) – počas dňa sa poskytuje sociálne poradenstvo, pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov, utvára podmienky na prípravu stravy, výdaj stravy alebo výdaj potravín, vykonávanie nevyhnutnej základnej osobnej hygieny.

utváranie podmienok na vykonávanie nevyhnutnej základnej osobnej hygieny (§ 18) - poskytnutie základných hygienických potrieb fyzickej osobe, ktorá si ich nevie alebo nemôže zabezpečiť v rozsahu potrebnom na zachovanie ľudskej dôstojnosti.

integračné centrum (§ 24c) – poskytuje sa sociálne poradenstvo a sociálna rehabilitácia, utvárajú sa podmienky na pracovnú terapiu a záujmovú činnosť.

nocľaháreň (§ 25) - poskytuje sa ubytovanie poskytnutím prístrešia na účel prenocovania, sociálne poradenstvo, nevyhnutné ošatenie a obuv, utvárajú sa podmienky na vykonávanie nevyhnutnej základnej osobnej hygieny a prípravu stravy, výdaj stravy alebo výdaj potravín.

nevyhnutné ošatenie a obuv (§ 18) - poskytuje sa nevyhnutné ošatenie a obuv v rozsahu potrebnom na zachovanie ľudskej dôstojnosti. Za nevyhnutné ošatenie a obuv sa považuje aj použité ošatenie a obuv.

útulok (§ 26) – poskytuje sa ubytovanie na určitý čas, sociálne poradenstvo, pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov, pracovná terapia, nevyhnutné ošatenie a obuv. Utvárajú sa podmienky na vykonávanie nevyhnutnej základnej osobnej hygieny a prípravu stravy, výdaj stravy alebo výdaj potravín, pranie, žehlenie a údržbu bielizne a šatstva, záujmovú činnosť. Táto sociálna služba sa poskytuje oddelene pre jednotlivcov a oddelene pre rodiny s dieťaťom alebo jednotlivcov s dieťaťom.

domov na pol ceste (§ 27) - poskytuje sa ubytovanie na určitý čas, sociálne poradenstvo, pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov, zabezpečuje sa pracovná terapia, pomoc pri pracovnom uplatnení, utvárajú sa podmienky na prípravu stravy, výdaj stravy alebo výdaj potravín, vykonávanie základnej osobnej hygieny, pranie, žehlenie a údržbu bielizne, záujmovú činnosť. Sociálna služba sa poskytuje po skončení poskytovania sociálnej služby v inom zariadení, po skončení náhradnej starostlivosti alebo po skončení ochrannej výchovy.

stredisko osobnej hygieny (§ 60) - utvára podmienky na vykonávanie nevyhnutnej základnej osobnej hygieny.

Situácia na Slovensku

Predpokladá sa, že na území SR je 30 000 tisíc bezdomovcov. Podľa správ, ktoré sa objavujú v médiách, sa bezdomovectvo rozširuje. Zatiaľ neexistujú analýzy, ktoré by mapovali rozšírenie bezdomovectva v slovenských mestách.

Nasledovná tabuľka obsahuje počet zariadení sociálnych služieb v r. 2008-2012:

Ukazovateľ

2008

2009

2010

2011

2012

Zariadenia spolu

72

75

101

112

118

v tom

útulky

72

64

68

70

72

nocľahárne

-

10

23

27

30

domovy na pol ceste

-

1

10

15

16

Zdroj: Štatistický úrad

Doteraz nikde na svete nie sú známe úplné štatistické správy o stave bezdomovectva ani o účinnej pomoci, ktorá by dokázala tento problém vyriešiť. Bezdomovectvo má však ďalekosiahle následky pre jednotlivcov i na celú spoločnosť. Negatívne ovplyvňuje mnohé oblasti ľudského života vrátane psychického a fyzického zdravia. Nepriaznivý vplyv na spoločnosť sa prejavuje v narúšaní súdržnosti a veľkého finančného zaťaženia.

Bezdomovci v meste Dunajská Streda

Na území mesta Dunajská Streda sme k 28.2.2014 zaevidovali 48 bezdomovcov. Pre občanov v sociálnej núdzi sa poskytujú nasledovné sociálne služby: sociálne poradenstvo, nevyhnutné ošatenie a obuv a počas zimnej sezóny zabezpečenie stravovania a poskytnutie prístrešku v unimobunkách.

Skupinu bezdomovcov tvoria muži a ženy vo veku 18 až 65 rokov, prevládajú muži s počtom 31 (65%). Z hľadiska partnerského života je medzi bezdomovcami 1 manželský pár a tri ženy majú partnerov (tiež bezdomovcov), z nich jeden pár čaká bábätko.

Niektorí bezdomovci už mali rodinu v minulosti, po jej rozpade už ďalšiu nechcú.

20 (42 %) bezdomovcov žije na ulici dva až päť rokov, 31 % žije na ulici rok až dva roky, za posledných 12 mesiacov sa na ulicu dostalo 6 ľudí (12 %), 15 % z bezdomovcov žije na ulici viac ako 5 rokov (z nich 2 osoby viac ako 10 rokov). V niekoľkých prípadoch sa ľudia dostali na ulicu opakovane.

Dvaja bezdomovci nemajú štátne občianstvo Slovenskej republiky, trvalý pobyt na území mesta majú 35.

Zdržiavajú sa počas dňa v priestoroch autobusových zastávok, pred obchodmi, v priestoroch pohostinstiev, v parkoch, v zdevastovaných obytných domoch, pod mostom, v kanáloch, v lesíkoch, atď.

Dôvody života na ulici:

rodinné problémy - po rozpade manželstva jeden z rozvedených partnerov skončil bez domova - 16

Z toho - príchod nového partnera 6

zlá finančná situácia - najčastejšie súvisiaca so stratou zamestnania a následnou stratou bývania – 14

z toho nemožnosť platiť pôžičku - 7

sociálno – patologické javy (alkoholizmus, gamblerstvo, drogy a iné) – 18

Viacerí oslovení mali/majú vlastnú rodinu, ale iba tretina bezdomovcov udržiava kontakt so svojou rodinou, ostatní o kontakt nemajú záujem z dôvodu pocitu hanby. U tých, ktorí udržiavajú kontakt s rodinou - výlučne na základe osobných stretnutí (väčšinou sa stretávajú so svojimi deťmi), funguje drobná pomoc vo forme poskytnutie jedla. S priateľmi z detstva sa nestretávajú, často sa za svoju situáciu hanbia. Priateľmi ľudí bez domova sú prevažne iní ľudia bez domova, s ktorými trávia väčšinu času.

Financie a majetok

Najväčšie každodenné výdavky pre mladých bezdomovcov predstavuje jednoznačne strava (každý deň saláma a rožky) a alkohol (čučo). Medzi ďalšie dôležité položky patrí oblečenie, kredit na mobil, mydlo, jednorazový holiaci strojček a cigarety.

Príjem:

príjem zo štátnych sociálnych dávok uviedli 27 bezdomovci,
starobný dôchodok poberajú 3 bezdomovci,
invalidný dôchodok poberajú 4,
brigády, príležitostné práce – 3,
nepravidelná práca na čierno – 2,
zber papiera, železa – 1,
pouličné žobranie – 4,
zamestnanie - 1.

Viacerí bezdomovci priznali dlhy, ktoré majú, najčastejšie voči zdravotným poisťovniam, z hypotekárnych úverov (20) a rýchlych nebankových úverov (32).

Väčšina (37) z bezdomovcov nevlastní žiadny hmotný majetok, nanajvýš mobil. Osem bezdomovcov je spoluvlastníkom bytu alebo rodinného domu, ktorý neobýva.

Využívajú širokú škálu stratégií pri získavaní oblečenia a stravy. Oblečenie získavajú v charite a aj v lacných obchodoch (čínsky obchod) a z kontajnerov.

Vzdelanie

U respondentov prevládalo základné vzdelanie (31), stredné odborné vzdelanie majú 11 (výučný list), úplné stredné vzdelanie absolvovali 2 (maturita), 1 má vysokoškolské vzdelanie a traja neuviedli svoje dokončené vzdelanie.

Voľný čas

Väčšina bezdomovcov má všetok čas voľný, pretože nechodia do zamestnania. Z dôvodu absencie nízkoprahových denných centier väčšinu dňa vypĺňajú popíjaním lacného alkoholu a fajčením cigariet a nedopalkov, pozbieraných v parkoch, pri odpadkových košoch a podobne. Radi počúvajú rádio.

Nasledovnú štatistiku o bezdomovcoch poskytli terénni sociálni pracovníci mesta Dunajská Streda:

Počet klientov podľa vekového rozloženia

18-25

26-40

41-55

56-60

61 a viac

neudali

počet

3

14

16

9

3

3

Stav

slobodný/á

ženatý/vydatá

vdova/vdovec

rozvedený/á

žijú v partnerskom vzťahu

počet

14

7

8

16

3

Dôvody vyžadujúce azylové ubytovanie

osoby bez prístrešia

osoby po výkone trestu odňatia slobody

recidivisti trestných činov

alkoholizmus

gamblerstvo

drogová závislosť

počet

21

5

2

16

1

3

zdravotný stav

dobrý/vyhovujúci

zlý/nevyhovujúci

počet

18

30

ekonomické postavenie

zamestnaný/á

nezamestnaný/á

starobný dôchodok

občan s ŤZP, invalidný dôchodca

počet

6

35

3

4

- z toho

- z toho

sezónne práce 3

krátkodobo 2

nelegálne zamestnávanie 2

dlhodobo 33

verejnoprospešné práce 1

evidovaný/á na ÚPSVaR ako UoZ 33

miesto zdržiavania sa počas zimného obdobia

unimobunka v DS, nocľaháreň, azyl

u známych

v zdevastovanej prázdnej budove

na ulici, v parkoch, pod mostom, v kanáloch, v odstavených vagónoch,

počet

12

14

8

14

doklady

občiansky preukaz

zdravotná karta

počet

32

26

využívanie sociálnej pomoci od mesta

stravovanie

ubytovanie

sociálna pomoc terénnych sociálnych pracovníkov a zamestnancov MsÚ

počet

16

14

20

vlastná snaha o spoločenskú integráciu

práca

bývanie

rodina

počet

28

11

9

význam podpornej osoby a sociálneho pracovníka v živote bezdomovca

áno

nie

počet

35

13

Možná pomoc

Väčšina bezdomovcov (28) neočakáva oficiálnu pomoc pri úsilí dostať sa z ulice. 11 bezdomovcov si myslí, že situáciu by im pomohlo vyriešiť stabilné zamestnanie, ktoré by umožnilo zaplatiť si bývanie. 9 bezdomovcov si myslí, že založenie novej rodiny alebo vyriešenie problémov v už jestvujúcej rodine, čo by umožnilo návrat domov, by mohlo znamenať riešenie ich situácie.

Ubytovňa, v ideálnom prípade spojená s trvalou prácou predstavovala najväčšiu túžbu u štvrtine bezdomovcov. Vlastné bývanie by nepredstavovalo len možnosť vlastniť a môcť financovať nejakú nehnuteľnosť, ale zaradenie sa do spoločnosti, možnosť fungovať rovnako ako ľudia, ktorí majú domov.

Potrebovali by aktívnu pomoc pri hľadaní práce (individuálne sociálne poradenstvo v oblasti možnosti zapojenia sa na trh práce, ponuka možností krátkodobých brigád, pomoc pri vyhľadávaní pracovných ponúk a v oslovovaní potenciálnych zamestnávateľov).

Podporné psychoterapeutické skupiny s orientáciou na hľadanie možností obnoviť narušené rodinné vzťahy, pomoc pri riešení psychických problémoch by im pomohli.

Potrebujú individuálny prístup sociálnych pracovníkov. Terénna sociálna práca znamená aj stať sa medzičlánkom medzi organizáciami, s ktorými sociálny pracovník spolupracuje. V podstate ide o spoluprácu so sieťou inštitúcií. Terénna sociálna práca a poskytovanie základného sociálneho poradenstva je východiskovým bodom pri prvom kontakte s ľuďmi bez domova. Jej úlohou je zabezpečiť základné životné potreby klientov a poskytnutím pomoci predchádzať riziku života na ulici ďalším krokom býva poskytnutie informácií, ktoré u klienta absentujú a môžu prispieť k vyriešeniu jeho aktuálneho problému, v neposlednom rade je možné klienta distribuovať a informovať ho o všetkých službách, ktoré má možnosť využiť.

Potreby, ktoré nie sú uspokojované a sú podstatné pre bezdomovcov, možno zadefinovať nasledovne: strava, hygiena, bývanie, poradenstvo, preto resocializácia ľudí bez domova by mala vychádzať z 4 základných pilierov:

1/ zriadenie strediska osobnej hygieny, priestoru pre zabezpečenie osobnej hygieny, či už výstavbou, alebo rekonštrukciou a prispôsobením existujúcej budovy, stavby

2/ zriadenie centra, ktoré v sebe zahŕňa nocľaháreň, v najoptimálnejšom prípade aj ubytovňu, priestor pre poskytovanie poradenstva /pracovné, sociálne, právne/, ako aj priestor pre výdaj stravy

3/ pokračovanie v terénnej sociálnej práci – ako optimálneho nástroja sociálnej práce, kontaktovania, získavania si dôvery a samotnej resocializácie bezdomovcov

4/ zabezpečenie pracovných príležitostí

Ak chceme týchto ľudí dostať z ulice, potrebujeme terénnych pracovníkov, ktorí ich vyhľadajú, oslovia a poskytnú im sociálne poradenstvo, prípadne asistenčné služby. V súčasnosti túto aktivitu vykonávame prostredníctvom projektu, v rámci ktorého zamestnávame terénnych sociálnych pracovníkov a asistentov terénnych sociálnych pracovníkov spolu v počte 5.

K zabezpečeniu základných životných podmienok potrebujú bezdomovci jedno teplé jedlo denne, nevyhnutné ošatenie a prístrešie. Zriadením nocľahárne by sme vedeli poskytnúť ubytovanie poskytnutím prístrešia na účel prenocovania a mohli by sa vytvoriť priestory na vykonávanie nevyhnutnej základnej osobnej hygieny a prípravu stravy, výdaj stravy alebo výdaj potravín.

Aktivity riešenia bezdomovectva na území mesta Dunajská Streda

Zámer: Terénna sociálna práca

Cieľ: Zabezpečenie sociálneho kontaktu s ľuďmi bez domova, vyhľadávacia činnosť, poskytovanie poradenstva

Opatrenia: a/ naďalej pokračovať v terénnej sociálnej práci

Zámer: spolupráca s partnermi terénnej sociálnej práce, s mimovládnymi organizáciami zameranými na pomoc ľuďom bez domova

Cieľ: Vytvorenie siete so zastúpením všetkých organizácií, ktoré majú snahu riešiť otázku bezdomovectva v meste

Opatrenie: a/ oslovenie organizácií - partnerská spolupráca (využívanie dobrovoľníkov, spolupráca s podnikateľským sektorom - databáza možností krátkodobých brigád, spolupráca s ÚPSVaR - napr. pomoc pri vyhľadávaní pracovných ponúk, ktoré popri práci umožňujú bývanie)

Zámer: Zriadenie centra

Cieľ: Vytvorenie priestoru pre komplexné zabezpečenie ubytovania, priestoru pre poskytovanie poradenstva /pracovné, sociálne, právne/, ako aj priestoru pre výdaj stravy, v optimálnom prípade aj vytvorenie priestorov strediska osobnej hygieny

Opatrenia: a/ výber lokality pre výstavbu, resp. rekonštrukciu, prispôsobenie existujúcej budovy

b/ príprava projektovej dokumentácie

c/ získanie finančných zdrojov

d/ zriadenie centra, zabezpečenie prevádzky, obsahovej stránky

Zámer: Zriadenie strediska osobnej hygieny

Cieľ: Vytvorenie priestoru pre zabezpečenie hygieny ľudí bez domova

Opatrenia: a/ nájsť vhodné priestory

b/ vypracovanie projektovej dokumentácie

c/ stavebné úpravy, prispôsobenie priestorov

e/ zariadenie – technické, materiálne vybavenie hygienickej stanice

f/ organizačné, personálne zabezpečenie prevádzky

Zámer: zabezpečenie pracovných príležitostí

Cieľ: Možnosť zamestnať sa

Opatrenia: a/ v spolupráci s podnikateľským sektorom vytvoriť databázu možností krátkodobých brigád, v spolupráci s ÚPSVaR pomoc pri vyhľadávaní pracovných ponúk, ktoré popri práci umožňujú bývanie

S prácou s bezdomovcami už máme skúsenosť. Naši terénni sociálni pracovníci majú o nich prehľadnú evidenciu a agendu. V prvej polovici r.2013 mnohým z nich pomohli pri vybavovaní dokladov (občiansky preukaz, zdravotná karta poistenca), pri podávaní žiadostí o pomoc v hmotnej núdzi, pri zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie atď.

Ak chceme systémovo riešiť problematiku bezdomovectva, pomáhať ľuďom na ulici začleniť sa do spoločnosti, prvoradou úlohou by bolo vytvoriť im pracovnú príležitosť a zároveň poskytnúť im ubytovanie, veď je nepredstaviteľné, aby neupravený, neumytý človek išiel z ulice do roboty a z roboty by sa vracal na ulicu. Bolo by však naivné myslieť si, že každý bezdomovec by s radosťou prijal príležitosť zamestnať sa. Z tohto dôvodu by sme mohli zabezpečiť bezdomovcom, ktorí o ňu prejavia záujem, zapojiť sa do pracovnej činnosti vo forme menších obecných služieb. Tým, ktorí o ňu prejavia záujem, by sme mohli ponúknuť celoročné ubytovanie v centre (kde by bola aj nocľaháreň) so zabezpečením súkromia napr.v izbách vo dvojici. Podmienkou by bola, aby bezdomovec bol evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a poberal dávku v hmotnej núdzi. Časť režijných výdavkov spojených s ubytovaním by si hradili klienti/bezdomovci sami z dávky pomoci v hmotnej núdzi, z príspevku na bývanie. Tým by sme mohli vytvoriť dvojstupňové riešenie bývania bezdomovcov.

Záver:

Sociálne služby na území mesta Dunajská Streda určené ľuďom bez domova sú poddimenzované. Problematika ľudí bez domova sa musí riešiť.

Príloha č. 1 (Vypracovala: Mgr. Szabóová Ágnes, Terénna sociálna pracovníčka)

Kazuistika klientky – bezdomovkyne.

Ide o 48 ročnú ženu, ktorá vyrastala v usporiadanej rodine. Študovala na strednej potravinárskej škole. V mladosti sa venovala športu. Ako 20 ročná sa vydala. Počas manželstva sa jej narodili 2 deti. Ako nám hovorila, bolo to jej najkrajšie obdobie v živote.

Jej otec zomrel, keď mala 30 rokov. Vo svojich 44 rokoch prišla o prácu, počas obdobia hľadania si zamestnania začali manželské nezhody. Dlhšiu dobu si nemohla nájsť prácu. Jej manžel utrpel nehodu, stal sa občanom s ťažkým zdravotným postihnutím. Nevedel sa zamestnať. Opakované hádky, zlá finančná situácia boli dôvodom, že siahli po alkohole. Nemali príjem, nevedeli platiť nájomné a hypotekárny úver, po vydražení bytu sa dostali na ulicu. Manžel klientky odišiel z mesta. Klientka má zdravotné problémy so žalúdkom, ochorenie pečene, vysoký krvný tlak, abúzus. Prechodne sa zdržiava u dcéry, ale nevychádzajú si v ústrety, chcela by bývať sama.

Počas práce s ňou sme jej pomohli nájsť prácu na dohodu ako telefonický operátor.

Kazuistika klienta – bezdomovca.

Ide o 51 ročného muža. Má ukončené základné vzdelanie. Počas mladosti sa zoznámil so svojou manželkou, narodili sa im 2 dcéry. Pracoval vo výrobe, manželka pracovala ako upratovačka, deti chodili do jaslí. Klient siahol po alkohole, nastali časté hádky s manželkou, zanedbal starostlivosť o maloleté deti, pomoc si hľadal v krčme od kamarátov.

Jeho správanie ovplyvnili psychotropné látky a alkohol. To bolo jedným z dôvodov, pre ktoré trpel paranojou. Bol presvedčený, že jeho manželka má milenca a celé okolie ho prenasleduje. Klient žil pomerne rušným životom, nechodil do práce. Týral manželku aj dcéry. Neadekvátny postoj k rodine nastal, keď jeho manželka začala pracovať ako upratovačka v krčme, nakoľko jej vyčítal, že sa nestará o deti, ani o domácnosť. Opäť začali časté hádky a bitky. Jedného dňa manželka podala na súd žiadosť o rozvod a odišla s dcérami. Muž sa zoznámil s inou ženou, ktorá sa k nemu prisťahovala. Celý deň presedeli v krčme, užívali psychotropné látky s alkoholom. Neplatili režijné náklady bytu, ani úver. Exekútor zobral byt, opustila ho milenka, muž sa dostal na ulicu.

Sme v dennom kontakte s klientom, využíva naše sociálne služby: stravovanie, azyl. Klient sa cíti spokojnejší, aktívne hľadá sezónne práce.

„Ľudia, ktorí potrebujú pomocnú ruku, budú na svete vždy, kým budú medzi nami ruky a srdcia pripravené pomôcť, majú títo ľudia nádej..“


6.
označiť príspevok

Kasafran
   22. 11. 2019, 23:45 avatar
(Mil@níčko,
veru tak - tá Osvieteného stručná, jasná a "logická" argumentačná schopnosť ku akejkoľvek téme je skutočne "obdivuhodná"...!
Daj si však na neho bacha ako na Vlacha, aby Ťa na Ústavnom súde SR neobvinil, že si plagiátorom jeho zverejneného plagiátu na tomto DF...
Súhlasí Kacír


7.
označiť príspevok

Kacír muž
   22. 11. 2019, 23:52 avatar
Neboj Kaso, on sa dojebe sám, lebo propaguje demokraciu a pritom robí presný opak, uráža národ, ktorý nás vymanil spod spárov fašizmu, takže je fašista, ešte ho to bude mrzieť na to zober klávesnicu.  
Súhlasí Kasafran


8.
označiť príspevok

Kasafran
   23. 11. 2019, 11:53 avatar
(7) Mil@níčko,
nebojím sa - pretože tak, ako hovoria bratia Česi, aj ja mám "pro strach uděláno"...
Dovolím si doplniť Tvoju charakteristiku Chazara Osvieteného - on nie je len fašista, ale predovšetkým sionista...!
Súhlasí Kacír
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:45,  Cieľ je prežiť mesiac.
dnes, 01:45,  No vidíš, a ty sa zasa zaoberáš hlúposťami z FB.
dnes, 01:43,  to nie je ciel
dnes, 01:42,  havran ja nič nevymýšlam to je dielo slavenov
dnes, 01:40,  Ja viem prežiť so 70 €, pretože dokážem diskutovať, a to je dôkaz. 1 polievka stojí...
dnes, 01:28,  Lemmy z akej čiastky ? 400€ . Zo 70 € sa žiť samozrejme nedá . na to všetko ti viem dať...
dnes, 01:24,  Ďalšia možnosť je pracovať ako nočný stražnik , u nas pod 1000€ nejde ani jeden ....
dnes, 01:19,  U nás nemame problem s romami su uplne začlenení do spoločnosti
dnes, 01:18,  Nadi a poradil som mu zle ??? Dal som mu desiatky možnosti ako si zarobiť slušne peniaze bez...
dnes, 01:15,  Ja mám zasa zlú skúsenosť s Rómami. Chceli, aby som pre nich získal psa z útulku, lebo im...
dnes, 01:10,  Onno sa niekedy zdá, že nemajú svedomie, ale nedávno som videla jedného bezdomovca so psom,...
dnes, 01:09,  Hovorím o zvyšku. Jasné, ty si zarátal aj inkaso, ale ja som to odpočítal. Lebo to sú...
dnes, 01:04,  Keď sa dostaneš do penazí poradím ti ako dalej ked odložíš 500 € Objednaš si cez ebay...
dnes, 00:58,  V zime košíky napliesť . Môžeš robiť stovky veci nič k to,mu netreba len chut a trocha...
dnes, 00:57,  Škoda len, že bude capom, lebo MALIČKÉMU nepomohol ;)
dnes, 00:55,  Nemôžeš mať 70 € lebo 214 ti musí zostať . Ved som ti dal návrh skus brezove metly ....
dnes, 00:53,  Všetko naj, nech sa darí v živote. I v zbore.*55
dnes, 00:53,  Ondrej má 30. novembra meniny.
dnes, 00:48,  Každý robí chyby.
dnes, 00:47,  Do istej miery áno, lebo tam stojí aj 4 hodiny, to je ako pracovať na polovičný úväzok.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Snažte sa naozaj žiť, nielen existovať.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(102 386 bytes in 0,293 seconds)