Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

V novembri 1989 Ludvík Zifčák zahral mŕtveho študenta Martina Šmída

14
reakcií
904
prečítaní
Tému 4. februára 2012, 10:42 založil Boris_I..

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
11. 11. 2011
17
21. 11. 2017
0
30. 03. 2009
9
 
 


1.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   4. 2. 2012, 10:42 avatar
V novembri 1989 Ludvík Zifčák, vtedy príslušník Štátnej bezpečnosti, doviedol demonštrantov na pražskú Národnú triedu a zahral mŕtveho študenta Martina Šmída. Dnes hovorí, že konal na príkaz nadriadených. "Predpokladám, že aj oni dostali príkaz z vyšších miest. Fáma o smrti študenta mala jediný cieľ: vyvolať v krajine nepokoje, no nie také, ktoré by viedli k zmene politického systému. Išlo nám o výmenu vedenia komunistickej strany," tvrdí Zifčák a dodáva: "Dezinformácia o smrti študenta sa rozšírila, vypukli protesty. Keby to Jakešovi oponenti nechceli, k ničomu by nedošlo. Vyriešilo by sa to za pár minút, stačilo pozatvárať niekoľkých vodcov." Na otázku, či má výčitky svedomia stroho odpovedá: "Nemám."
V novembri 1989 bol príslušníkom vtedajšej Štátnej bezpečnosti. Demonštrantov doviedol na pražskú Národnú triedu a zahral úlohu mŕtveho študenta Martina Šmída. Po revolúcii ho odsúdili na 18 mesiacov nepodmienečne. Odsedel si deväť
vo väznici v Břeclavi.
Prišli ste do styku aj s činnosťou, ktorej sa hovorilo boj s vnútorným nepriateľom?
- Iste, ale hlavnou náplňou mojej práce boli zahraničné rozviedky. Do tejto oblasti spadal aj boj s vnútorným nepriateľom.
Znamená to, že ste niektorých ľudí považovali za nepriateľov režimu?
- V tom čase žilo v Československu asi 1000 ľudí evidovaných v Charte 77. Väčšina z nich bola napojená na zahraničné spravodajské služby, najmä na americkú, nemeckú a francúzsku. Nie je tajomstvom, že z ambasád dostávali peniaze, z ktorých financovali svoju činnosť. Vytvárali tu protištátne štruktúry, a tie podkopávali režim. Robili všetko pre to, aby sa socialistické zriadenie zrútilo, a aby nastúpil demokratický systém. No nie pre všetkých, ale len pre tých, čo sa dostanú k moci. Tak, ako je to dnes.
Myslíte si, že demokracia pre všetkých nie je možná?
- Presne tak. Vo svete taký systém neexistuje. Predstavte si, že by ste v USA chceli zvrhnúť prezidenta. Okamžite by ste boli nepriateľom štátu.
Vaša viera v socialistický poriadok je zjavne neotrasiteľná.
- Bol som komunista a som komunista. Verím, že najlepší systém je ten, čo vyhovuje všetkým, alebo aspoň 90 percentám občanov. Ľudia boli v socializme spokojní.
Prečo dopustili, aby systém padol?
- Nevzbúrili sa, lebo prišlo niečo nové. Odrazu mohli cestovať, čo považovali za pozitívum. Pozrite si však dnešné volebné výsledky: asi 20 percent Čechov volí komunistov, 50-60 percent nechodí voliť. Nie sú spokojní so stavom, aký tu vládne.
Ak sú nespokojní, môžu to vyjadriť v slobodných voľbách...
- O tom by sme mohli polemizovať. Podľa mňa sa v Českej republike nedá hovoriť o slobodných voľbách. Do masmédií sa dostanú len strany, ktoré sú zastúpené v parlamente.
Chcete povedať, že v bývalom režime dostávala opozícia priestor v médiách?
- V roku 1989 Česká televízia vysielala diskusnú reláciu, v ktorej sa objavovali aj predstavitelia opozície. Navyše vystupovali v zahraničných médiách, veď rozhlasová stanica Slobodná Európa sa dala chytiť aj u nás a ľudia ju počúvali viac ako dnes.
Socializmus potláčal ľudské práva. Nedalo sa cestovať, povinne sa chodilo k volebným urnám. Považujete to za správne?
- Dvakrát som sa na voľbách nezúčastnil, a nič sa mi nestalo. Poznám stovky ľudí, čo nechodili voliť, a nikto ich za to nestíhal, nestrieľal, nevešal. Iste, ak napríklad niekto nemohol z politických dôvodov študovať, nebolo to správne. Na druhej strane, deti mnohých disidentov chodili na významné univerzity. Mne systém ako celok vyhovoval a tých pár negatív nezohrávalo zásadnú úlohu.
Čo si myslíte o politických procesoch, ku ktorým dochádzalo v 50. rokoch?
- Žili sme na pokraji studenej vojny a asi bolo potrebné to riešiť takto.
Potrebné pre koho?
- Pozrite sa, dodnes sa otvorene nepovedalo, či Milada Horáková bola vinná, alebo nie. Každý rozpráva o jej odsúdení, ale nikto nepovie, prečo a ako to vzniklo.
Schvaľovali by ste politické procesy aj v súčasnosti?
- Keby sme mali zákony, ktoré umožňujú trest smrti, tak by som súhlasil. Štát sa predsa musí chániť. A vtedy sa bránil zákonnou formou, veď trest smrti existoval.
Ak bol socializmus skvelý, prečo každý rok emigrovalo toľko ľudí?
- Koľko ich odišlo, stotisíc? Čo je to v porovaní so 14 miliónmi obyvateľov? Tvrdím, že 90 percent občanov bolo spokojných, zvyšných 10 percent nechcelo žiť a pracovať v tomto režime.
Prejdime k novembru 1989. Ako sa pozeráte na vtedajšie udalosti?
- To, čo sa stalo, neprinieslo Čechom ani Slovákom nič pozitívne. Som presvedčený, že národ sa nemá dobre. Ľudia zápasia o holé živobytie, o prácu.
Pamätáme si vás ako človeka, ktorý v novembri doviedol demoštrujúcich študentov na Národnú triedu, do náručia poriadkových síl. Okrem toho ste hrali úlohu mŕtveho študenta Martina Šmída. Prečo ste to robili?
- Bol to pokyn od nadriadených. Predpokladám, že dostali príkaz z vyšších miest. Nešlo o akciu jednotlivca, všetko muselo byť koordinované. Fáma o smrti študenta mala jediný cieľ: vyvolať v krajine nepokoje, no nie také, ktoré by viedli k zmene politického systému. Išlo nám o výmenu vedenia komunistickej strany. Nielen bežní občania, ale aj mnohí komunisti cítili nespokojnosť s tým, ako to tu fungovalo. Skupina okolo Miloša Jakeša však držala tvrdú líniu. Bolo jasné, že niečo sa musí stať. Štátna bezpečnosť svoju úlohu v pripravenom scenári splnila. Dezinformácia o smrti študenta sa rozšírila, vypukli protesty. Keby to Jakešovi oponentni nechceli, k ničomu by nedošlo. Vyriešilo by sa to za pár minút, stačilo pozatvárať niekoľko vodcov. To, že padol režim, nie je vina Štátnej bezpečnosti. Zlyhali vtedajší politici.
Kto vám dal spomínaný príkaz?
- To nie je podstatné. Tí, čo by ma mali podporiť, to aj tak neurobia. Hoci od revolúcie uplynulo 15 rokov, boja sa. Alebo sa hanbia, že nezvládli to, čo rozbehli. Veril som a dodnes verím veci komunizmu, aj keď sa mi nepáčilo všetko. Ale že príde kapitalizmus, to som nečakal.
Bol do pripraveného scenára zasvätený aj disent?
- Stopercentne viem, že scenár nebol pripravovaný v spolupráci s disidentmi. Musím však povedať, že pred rokom 1989 komunistická strana tajne rokovala s niektorými predstaviteľmi disentu o tom, čo by bolo, keby...
Ako ste prijali zrušenie článku o vedúcej úlohe KSČ zakotvenej v ústave?
- Vedel som, že ak niekto nebude mať zodpovednosť za tento štát, nebude ju niesť nikto. A aj sa to potvrdilo. Dnes nikto nie je vinný za to, že sa rozpredali veľké fabriky a vládne tu obrovská nezamestnanosť.
Čo ste robili po novembri 1989?
- Žili sme v obci neďaleko Bruntálu a mali sme problémy objaviť sa v obchode. Odmietali nás obslúžiť, manželka musela nakupovať v Bruntáli. Denne som dostával anonymné listy, v ktorých sa mi vyhrážali zabitím. Bývali sme u svokrovcov, a tí to znášali veľmi ťažko. V roku 1990 ma obvinili z prípravy prevratu v Českej republike, za čo mi hrozilo 10 rokov väzenia. Nakoniec to rozšírili na desať trestných činov a bolo jasné, že jeden z nich vyjde. Dostal som 18 mesiacov, odsedel som si deväť. Paradoxne, tomu, kto mi dal príkaz, sa nestalo nič.
Po revolúcii sa objavil tzv. Cibulkov zoznam spolupracovníkov ŠtB. Aj slovenský Ústav pamäti národa nedávno zverejnil prvú časť takéhoto zoznamu. Do akej miery je podľa vás spoľahlivý?
- Podľa mňa Ústav pamäti národa čerpal z toho, čo kedysi zverejnil pán Cibulka. Pôvodné zoznamy boli kompletné a pravdivé. Problém je v tom, že v čase, keď bol ministrom vnútra Ján Langoš, množstvo zväzkov zmizlo. Dnes sa nedá spätne dokázať, či bol niekto agentom, alebo nie. Zdôrazňujem, že hovorím o agentoch, o tých, ktorí dobrovoľne podpísali spoluprácu s ŠtB, udávali svojich kolegov a brali za to peniaze.
Aký je váš názor na súčasný režim?
- Nič mi nedal, všetko mi vzal. Aj miliónom ďalších ľudí. Sloboda tlače a podnikania, to sú len prázdne slová. Noviny sa navonok tvária demokraticky, no pozrite sa, kto ich vlastní. V ČR je 90 percent médií v rukách Američanov a Nemcov. Som predsedom Komunistickej strany Československa-Československej strany práce. O nej sa píše tak raz za rok.
Možno je to tým, že v ČR platí zákon o zákaze šírenia myšlienok komunizmu...
- Ale v českom parlamente má zastúpenie aj Komunistická strana Čiech a Moravy, ktorá sa v médiách objavuje. Čiže táto opozícia štátu neprekáža.
Z čoho financujete činnosť strany?
- Z členských príspevkov. Máme 3-tisíc členov, dokonca nám fungujú organizácie aj v Bratislave a na východe Slovenska. Mená tých ľudí zatiaľ nezverejním, boja sa.
Prečo sa angažujete v politike?
- Okrem iného chceme znova zjednotiť Čechov a Slovákov. Keby sme vyhrali voľby, konali by sme tak, aby sa ľudia mali dobre a aby nebola nezamestnanosť. To sa dá dosiahnuť opätovným znárodnením tovární, ktoré kedysi patrili štátu.
Takže by v obchodoch znova nebolo dostať napríklad banány?
- Pred rokom 1989 to nefungovalo aj preto, že komunisti začali púšťať do funkcií nečlenov strany. A tí možno zámerne robili diverzné akcie. Už v roku 1988 sa Štátna bezpečnosť zaoberala ľuďmi podozrivými z takýchto sabotáží.
Je podľa vás komunizmus reformovateľný?
- Iste. To, že sa nedalo voľne cestovať, nebolo správne. Pokiaľ ide o slobodu zhromažďovania, museli by byť nejaké medze. Určite by sme nedovolili takú činnosť, akú vyvíjali disidenti. To však neznamená diktatúru jednej strany. Napríklad moja manželka je kresťanka, chodí do kostola, pritom spolu žijeme už 25 rokov a máme dve deti.
Vedela manželka, že ste príslušníkom ŠtB?
- Vedela len to, že pracujem na ministerstve vnútra.
Sú vaše deti pokrstené?
- Nie, s tým som nesúhlasil.
Do akej miery dokážete tolerovať iné názory?
- Mám svoje presvedčenie a ciele, no porozprávam sa s každým. Som komunista, aj demokrat.
Nevylučuje sa to?
- No, raz sa možno zmením. To, čo chcem dosiahnuť, sa nedá uplatňovať už dnes.
Zmeníte sa na diktátora?
- Rozhodne nebudem diktátor.
Čo robíte dnes?
- Podnikám. Vydávam knihy a časopisy, zamestnávam štyroch ľudí, všetko členov strany. Ak sa to zdá niekomu čudné, musím povedať, že po roku 1989 som sa ocitol na ulici. A s nálepkou bývalého eštebáka sa nedalo získať zamestnanie. Dva roky sme žili z manželkinho platu. Potom som vydal knihu pamätí a mal som základ na podnikanie. Nehanbím sa za to. Možno sa zdá, že je to v rozpore s komunistickou filozofiou, ale musím živiť rodinu.
Ste spokojný?
- Dal by som neviem čo za to, keby sa vrátil minulý režim a pocit sociálnej istoty.
Máte výčitky svedomia?
- Nemám. Mrzí ma len jedno: že november 1989 nevyšiel tak, ako to bolo naplánované. A s tým pocitom musím žiť.

Vizitka
Pochádza z robotníckej rodiny. Hoci vyrastal v Česku, má slovenskú národnosť. Jeho rodičia boli tzv. rumunskí Slováci. Ako 15-ročný odišiel študovať na priemyslovku, potom nasledovala policajná škola. Tú skončil v roku 1987, no už od roku 1982 pracoval na ministerstve vnútra. Prešiel rôznymi funkciami až po veliteľa roty v pohotovostnom pluku. Chcel však robiť na kriminálke alebo v špeciálnych zložkách. K ŠtB nastúpil ako spravodajský dôstojník.

www.obroda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

nabzlo muž
   4. 2. 2012, 11:22 avatar
a čo má byť,revolúcia bol kapitalistický a cirkevný podvod...
Súhlasí Kasafran


6.
označiť príspevok

Petrana žena
   4. 2. 2012, 14:57 avatar
...počula som, že Gorbačov nás predal, teda celý východný blok, za nenávratné pôžičky od západu, hlavne Amíkov, na lodi na Malte pred "nežnou".
Súhlasí Kasafran


7.
označiť príspevok

Petrana žena
   4. 2. 2012, 14:58 avatar
...akoby sa preboha inak Slovensko dostalo do Nata???


9.
označiť príspevok

Petrana žena
   4. 2. 2012, 15:05 avatar
Změny se ale zastavit nedaly. V polovině osmdesátých let po vládě sovětských gerontologů nastoupil mladý (poměrně) Gorbačov. A začal s reformami. Na mezinárodní úrovni došlo k dohodě Regana s Gorbačovem na Maltě. Sovětský svaz začal vyklízet svoje pozice ve světě. Proč to Gorbačov udělal, není jasné - stejně tak co mu za to Regan slíbil. Ale ať slíbil cokoli, nic nedodržel. Nejdříve padly režimy ve východní Evropě. Nakonec došlo i na Sovětský svaz. Zlé jazyky tvrdí, že Gorbačovovi zlomil vaz tzv. „suchý zákon“. Nelze brát beztrestně Rusům vodku. Ale ve skutečnosti to tak nebylo. Prostě dozrál čas. Politické uvolnění vedlo k destabilizaci a anarchismu. Sovětský svaz se rozpadl. Nástupnické státy byly směs všeho možného. Pobaltské státy ve svatém antikomunismu se obrátili k oslavě svých hrdinů ve druhé světové válce proti sovětům bojujícím v řadách SS-manů. Kavkazský region se stal prostorem despotických diktatur koketujících s militantním islámem. A v samotném Rusku se dostal k vládě opilec Jelcin, který nastolil tvrdý kapitalismus. Stejně jako u nás, i v Rusku začala „privatizace“ rozkrádáním národního majetku. Americké společnosti se prostřednictvím nastrčených figur zmocňovaly ruského nerostného bohatství, hlavně ropy a plynu. Když se situace stávala neudržitelnou nastoupil Putin. Zarazil rozkrádání a nastolil pořádek. Vrátil Rusku jeho nerostné bohatství a vyhnal americké ropné společnosti. Od toho okamžiku se Rusko opět stalo nepřítelem. Začala nová fáze studené války. Ale není to už boj socialismu a kapitalismu, ale boj dvou kapitalistických velmocí, stejně jako tomu bylo v roce 1914 před první světovou válkou. Dějiště je připraveno – historie se může opakovat.


3.
označiť príspevok

cerveny mak muž
   4. 2. 2012, 12:56 avatar
kapitalizmus prerastie v totalitu pri ktorej bude vyzerat era socializmu ako obdobie doslova neuveritelnej slobody, totalita neznamena ze clovek musi skoncit vo vezeni, v rimskej risi ludia spokojne umierali na ulici, alebo od prace, ktora bola nad lucke sily a moznosti, vetcina skoncila s podlomenym zdravym, pracovna sila-jej nedostatok sa nahradzovala importom novych otrokov, dnes sa hovory hlavne o kvalifikovanej pracovnej sile a jej mobilite, flexibilite atd...
Súhlasí havran, Kasafran


4.
označiť príspevok

starec muž
   4. 2. 2012, 14:43 avatar
Červený mak,hovoríš,že to bude niekedy v budúcnosti,ale ono sa to deje už v súčasnosti.Už sme ako otroci,síce zdanlivo sme na slobode,ale v skutočnosti nemáme na výber a musíme poslúchať,ako otroci,lebo neprežijeme.Na väzňov vynakladá štát viac,ako pracujúcich,ktorí sa musia o všetko postarať sami,aby prežili.Na tom základe funguje aj import lacnej pracovnej sily na západ,kde sa tiež rýchlo naučili platiť ľuďom z východu menej,aby boli závislí.
Súhlasí cerveny mak, Kasafran


12.
označiť príspevok

havran
   4. 2. 2012, 15:13 avatar
cerveny mak - veď si pozrime , ako sa pripravuje kotrola obyvateľstva , čipy ... je to vlastne použitá Leninová myšlienka o "všeobecnej evidencii a kontrole" - tvorcov hodnôt treba mať pod kotrólou  - teda dore , lebže opáčne 


5.
označiť príspevok

havran
   4. 2. 2012, 14:57 avatar
Rozkradli národný majetok ateraz potrebujú k nemu prikovať aj tých , čo produkujú hodnoty. Na dôchodcoch už nezáleží. Inflácia rastie rýchlejšie ako dôchodky. Myslím , že s dlhým životom netreba rátať. Ešte budú štvať mladých , že to sú dôchodcovia , čo im ujedajú z chleba
Súhlasí Kasafran


8.
označiť príspevok

Ónya žena
   4. 2. 2012, 15:02 avatar
je to zrejme dopredu pripravený scenár ..akoby by vyzerala Gorila bez nepokojov . vieš, ..od krutého zdražovania a existenčnej neúnosnosti a totálneho chaosu v tomto štáte, sa odjakživa odpútava pozornosť inak.."akože, boli ťa zub ? klepni si kladivom po hlave, zabudneš že ťa bolí zub a bude ťa bolieť hlava...))) 
Súhlasí cerveny mak


11.
označiť príspevok

cerveny mak muž
   4. 2. 2012, 15:11 avatar
dnesne media a propaganda funguje iba na principe odputavania pozornosti, doslovnym zaplavenym bezneho ovcana nepodctatnimy informaciami, popri ktorych sa stanu tie informacie podctatne, ,,nepodctatnymi,, k tomu sa este pridava vytvaranie nazoru, prostrednictvom tych ,,nezavyslich,, medii ktore maju iba rovnakeho akcionara teda vlastnika, tento kruh uzatvaraju papierove noviny, ktore vytvaraju u ovcana pocit reality a pravdivosti o celkovej ponukanej skutocnosti, teda nadobude pocit ze taka je realita a teda aj on zije v tejto realite, kedze takto premysla 95% populacie ich realita je naozaj taka aku im ich vytvorili... ale ich nazor je rozdielny-na tom sa cielene neustale pracuje, pretoze keby sa ludia zjednotili boli by nezbezpecny pre system a elitu.


10.
označiť príspevok

havran
   4. 2. 2012, 15:06 avatar
divadielko treba ľuďom a v priamom prenose - v chaose sa vždy dobre loví. Tu sa ukáže , či sme národ vyspelý , alebo " blbej - butta-....


13.
označiť príspevok

starec muž
   4. 2. 2012, 15:27 avatar
Keď niekto potrebuje odpútať pozornosť od biliónovej gréckej pyramídovej hry,tak je každý banán dobrý. 


14.
označiť príspevok

havran
   4. 2. 2012, 15:36 avatar
dnes stačili - pekný deň


15.
označiť príspevok

starec muž
   4. 2. 2012, 15:40 avatar
Ani v v afrických banánových republikách nemajú štátny znak z banánov.Niekto si tu dovolí zosmiešňovať štátny znak Slovenska a aj symbol kresťanstva.Je to podobné,ako zosmiešňovali novinári známym turbanom s bombou.Takého zástupcu občanov Slováci naozaj nepotrebujú.Dúfam,že si už v politike neškrtne.
Súhlasí Kasafran
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:50,  Potrebujeme veľmi veľa šťastia.
dnes, 02:18,  veľa šťastia
dnes, 01:58,  Som šťastný, že som spoznal Esenca a EnaXnaY.
dnes, 01:57,  Občas si poplačem, slzy sa mi tisnú, keď vidím zápal kresťanov pre nejakú vec. Prečo...
dnes, 01:51,  Otázka pre takých tzv. humanistov v úvodzovkách, ktorí sú organizovaní, prečo...
dnes, 01:50,  Táto téma je preto, lebo som šťastný, že sú na svete ľudia, ktorí ma neignorujú. Ktorí...
dnes, 01:49,  Prečo túto tému venujem skútristovi? Ktoré meno? Napríklad Esenc. To je jedno, on vie, a...
dnes, 01:46,  Teraz počúvam viacero ich albumov. Stiahol som si ich do počítača, a mám ich aj v mobile,...
dnes, 01:45,  Prvý raz som sa o českej hudobnej skupine Morčata na útěku dozvedel práve z tohto...
dnes, 01:44,  Morčata na útěku verzus Black Sabbath: http://www.humanisti.sk/view.php?cisloclanku=2020010050
dnes, 01:04,  Pravda je, že Biblia nikde nehovorí, že Ježišov druhý príchod bude neviditeľný! Bol jeho...
včera, 22:57,  Kasafran ty nemáš čím myslieť . Chýba ti na to jeden orgán
včera, 22:56,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/83196420_774428646396324_5350715844139679744_n.jp...
včera, 22:51,  Auxiliarius, ja si myslím, že komentátor denníka Pravda Marián Repa týmto článkom...
včera, 22:46,  Aj-drbnuty ondrej :)
včera, 22:44,  Nakoniec sa zistilo . že okrem toho hnedeho chodníka čo po hrdinoch zostal sa natíska len...
včera, 22:42,  Zbrane , mačety , kamene a všeličo iné...
včera, 22:39,  ty si inde ty špina *10*10*10
včera, 22:38,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/82592304_117318493133976_2384553881255280640_n.jp...
včera, 22:32,  Drbnuty-Edo vie zabaviť :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Človek mieni a človek aj mení.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(84 552 bytes in 0,483 seconds)