Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

USA proti piatim Kubáncom

0
reakcií
2258
prečítaní
Tému 1. októbra 2007, 23:23 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   1. 10. 2007, 23:23 avatar
USA proti piatim Kubáncom

V roku 1996 až 26 malých lietadiel riadených proticastrovskými pilotmi vylietalo z Miami v rôznych dňoch a narúšalo kubánsky vzdušný priestor. Kubánska vláda protestovala a oznámila to Spojeným štátom s upozornením, že v záujme bezpečnosti krajiny bude uplatňovať svoje zákonné právo a prijme najprísnejšie opatrenia, aby zabránila tomuto narušovaniu vzdušného priestoru Kuby a prípadným teroristickým aktom podobným tomu, ktorý v roku 1976 spôsobil smrť 73 osobám.
Krátko po tomto upozornení tri zo spomínaných lietadiel vleteli znovu do vzdušného priestoru Kuby; dve z nich zostrelili protiletecké sily kubánskej armády, pričom zahynuli štyria Kubánci - opozičníci kubánskeho režimu.
Bolo treba niekoho obviniť. Tak teda: v roku 1998 vláda USA obžalovala piatich Kubáncov zato, že prenikli do teroristických skupín kubánskeho exilu v Miami, ktoré vypracúvavali plány na rozsievanie teroru na Kube a na poškodzovanie rozmáhajúceho sa cestovného ruchu.
Kubánci: René González, Fernando González, Antonio Guerrero, Gerardo Hernández a Ramón Labaňino videli, ako sa na základe klamstiev zrútili ich životy. Také isté klamstvá, aké použila vláda USA, aby zaútočila na Vietnam, Afganistan, či Irak a ktoré rozširuje, aby ospravedlnila svoj prípadný útok na Irán, krajinu bohatú na ropu.
Svetu povedali, že okrem ďaľších 24 previnení, piati Kubánci robili špionáž a konšpirovali, následkom čoho došlo k vražde. Nikdy im to nedokázali, pretože sa ničoho takého nikdy nedopustili. Je to veľký a zásadný rozdiel, preniknúť do terroristických skupín, ktoré ohrozovali ich vlastnú krajinu a vykonávať špionáž proti cudzej krajine tak, ako to tvrdí vláda USA.
Aj napriek tomu sa v Miami konal súdny proces, v ktorom sa porota bála následkov hnevu proticastrovských aktivistov z kubánskeho exilu. Je známe, že - aby zastrašili porotu - pri vstupe do súdnej siene, neznámi ľudia fotografovali jej členov, fotografovali PZ ich aút a vyhrážali sa im. Nakoniec súd vyriekol rozsudok, v ktorom potvrdil vinu Kubáncov, a udelil im tresty od 19 rokov až - v niektorom prípade - na dve doživotia.
Treba objasniť, že títo mladí Kubánci boli v spojení s viacerými teroristickými skupinami, pretože mali jediný cieľ: brániť legitimné právo svojho národa vedieť o teroristických plánoch pripravovaných proti nemu a zabrániť, aby k nim došlo.
Preto im kubánsky Parlament udelil titul hrdinov.
Jeden z nich bol v spojení so skupinou Orlanda Boscha, známeho vo svete za autorstvo vypracovania atentátu na kubánske dopravné lietadlo, v ktorom pri výbuchu (v r. 1976), zahynulo 73 cestujúcich včítane posádky. Tento človek sa zúčastnil – o. i. - operácie Cóndor (sieť policajtov a armád diktatúr južného cípu Ameriky zameraná na zavraždenie „vnútorných nepriateľov“) a atentátu, v ktorom zahynul bývalý čílsky minister zahraničia Orlando Letelier a Severoameričanka Ronny Moffitová.
Takže, kvôli chráneniu Kuby, boli títo piati mladíci katalogovaní ako teroristi; to len okazuje, že žijeme v prevrátenom svete. Vo svete, v ktorom tí, čo bojujú za mier a bezpečnosť svojich sú odsúdení a naopak, tí nebezpeční, ktorí denne ohrozujú životy nevinných ľudí, ktorí chcú žiť pokojný život, žijú beztrestne v svojej veži zo slonovej kosti.
Taká je realita piatich Kubáncov, ktorí stoicky a s veľkou morálnou silou bojujú za svoju slobodu dokazujúc, že sa nikdy nedopustili žiadnej špionáže a že nikdy nebolo v ich plánoch konšpirovať proti USA. Takzvaná špionáž je len machináciou vlády USA, ktorej cieľom je znevážiť kubánsky národ - jediný, ktorý bol schopný postaviť sa voči obrovi zo severu a nepodľahnúť.
V auguste t. r. som mal možnosť zúčastniť sa odvolacieho aktu (výpovede obhajoby a obžaloby) na súde v Atlante ako medzinárodný pozorovateľ, takže som sa mohol presvedčiť, že sa nejednalo o žiadnu špionáž, že neexistuje žiadny overený dôkaz o špionáži, že sa nikdy nejednalo o žiadne ohrozenie bezpečnosti USA a že neexistovala žiadna konšpirácia. Svedčia o tom aj severoamerickí vojenskí hodnostári, generáli, ktorí dosvečili, že činnosť piatich Kubáncov v žiadnom prípade neohrozovala bezpečnosť ich štátu. Som sudca, a preto môžem potvrdiť, že súd, ktorému skutočne ide o spravodlivosť, o vládu spoločenského mieru, musí prepustiť piatich Kubáncov.
Je zaznamenané, že severoamerickí prokurátori 28 krát komunikovali nepríjemným a drzým štýlom so súdnym tribunálom; napr. jeden zo žalobcov si dovolil povedať sudcovi, že nepozná (sudca) celý materiál obžaloby, ale iba časť, ktorá vyhovuje obhajobe. Tento nátlak mal sudcom pripomenúť, že vláda USA vie o čo sa jedná a že nedovolí, aby súd rozhodol v prospech Kubáncov.
Jeden z obhajcov Leonard Weinglass trval na tom, že súd v Miami nebol schopný viesť predmetný proces. Že stačilo používať výrazy ako „špionáž proti USA, vražda či konšpirácia alebo stačilo spomenúť terorizmus“, aby sa tribunál vyslovil proti Kubáncom.
Tento proces je politickou kauzou, v ktorej sa neurobilo zadosť spravodlivosti, ale sa rozhodovalo pod nátlakom. Je čas, aby celá história piatich Kubáncov nabrala spravodlivý smer, aby sa piati hrdinovia vrátili čím skôr na ostrov, do kruhu svojich rodín a žili normálnym životom, ktorý im bol znemožnený zato, že slúžili svojej vlasti. Životom, akým žili pred nespravodlivým odsúdením, o ktoré sa pričinila a usilovala vláda USA.

JUDr. Juan Guzmán Tapia, bývalý sudca, dekan Právnickej fakulty na Ústrednej čílskej univerzite.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:29,  Experti OSN ve své zprávě o dodržování zbrojního embarga v Libyi konstatovali, že v Libyi...
dnes, 15:25,  V ruskom zákonodarstve niet zmienky o existencii súkromných armád. Napriek tomu sa...
dnes, 15:13,  havran ty si ako sudruh majster slova nič nepovedania . Prekonáš i kôl v plote v debilite
dnes, 15:12,  Havran ja som svoje vzdelanie nikdy netajil mam uplné stredne vzdelanie s maturitou . Keď...
dnes, 15:05,  Zasa si hladný ?
dnes, 15:04,  havran ja som nepotreboval slaninu schovavať . Ja som si potraviny a nie len potraviny kupil v...
dnes, 15:04,  Aspoň elf zabáva
dnes, 15:03,  Edo a úvaha ? :)
dnes, 14:57,  Osvietený - to bolo "silné" ty "génius ducha" malomocných.
dnes, 14:57,  havran ty predpokladaš že kôl v plote nebol multimilionar ??? Prečo si to myslíš ???...
dnes, 14:55,  Osvietený - ty vieš prd o tom, kto sú moji súputníci. Tebe je však škoda niečo...
dnes, 14:54,  Príde mi to také humorné keď mi psychiatrický pacient kladie otázku ako Kasafran či Ty...
dnes, 14:52,  Havran tu maš svojich suputnikov a hakoveho SS ktorý ich denne glorifikuje...
dnes, 14:52,  Osvietený - máš to v tej hlavičke pomotané, keď nerozlíšiš otázku od argumentu. To sa...
dnes, 14:50,  Edo SS sa o nič iné ani vo svojej úbohej malodušnosti ani o nič iné nemôže snažiť.
dnes, 14:48,  Osvietený - ako richádzaš na takú debilnú úvahu?
dnes, 14:43,  Osvietený a to sami nepáči, keď tak "bohorovne" trieskaš výmysly. Keby bol taký...
dnes, 14:41,  Skoro :) Oslavovaný Hollywood :)
dnes, 14:40,  era k tomu spanku pred nabýtkom , čedokom , mototechnou , mäsnou , či tuzexom atď . Vystihol...
dnes, 14:39,  Poznate??? https://www.youtube.com/watch?v=OqQ_K6TQx8o
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Neplač ty dievča pre neho, nájdi si chlapca iného.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(60 034 bytes in 0,294 seconds)