Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Univerzálie (Boha, pravdy a dobra).

11
reakcií
3032
prečítaní
Tému 18. júna 2008, 15:04 založil Degon.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Degon
   18. 6. 2008, 15:04 avatar
Už od staroveku, cez stredovek až po dnešok sa tiahne spor o univerzáliách, lebo sa stali doménou realistov a nominalistov, ktorí hlásali svoje vyhrotené teórie, ktoré samotné boli v rozpore s realitou. Príčina? – neznalosť základných vedeckých poznatkov. Dnes už veda dostatočne pokročila, a aj poznatky sú už dostupnejšie, ale urobila chybu, že sa obmedzila iba na samotnú matériu. A tak sa stále otvára tá starodávna nevyriešená téma o univerzáliách, lebo nikdy na ňu nebola daná uspokojivá odpoveď.
V súčasnosti sa táto téma vyskytuje v otázkach o Bohu, ako jedinom pôvodcovi sveta, pravde a dobre, ako absolútnej, alebo subjektívnej veličine. Lebo, ak jestvujú tieto veličiny reálne ako univerzálie, tak by sme ich mali aj akceptovať. Ak sú však iba subjektívne, tak potom na ne nemusíme brať ohľad, lebo pre nás neznamenajú žiadnu hrozbu. Môžeme si slobodne užívať svoju vôľu a tiež aj slobodu myslenia a konania bez akéhokoľvek obmedzenia. Tento stav možno smelo prirovnať k malým deťom, ktoré, keď boli malé, museli poslúchať svojich rodičov, lebo pri neposlušnosti mohli dostať bitku. Rodičia dokázali presadiť svoju vôľu, ktorá bola zameraná k prospechu svojich potomkov, aj násilím. Keď však deti odrástli, rodičovská autorita sa oslabila vplyvom ich staroby a slabosti a tak si môžu presadzovať svoju vôľu, moc a vlastné predstavy. Ale v prípade Boha je to trochu odlišná situácia, lebo Boh nestarne, neslabne a jeho vôľa sa neznižuje vekom. On stojí, na rozdiel od nás, mimo čas a priestor, takže sme naďalej na ňom závislí. Ale pod podmienkou, že reálne jestvuje! Takže otázka univerzálií je pre nás stále aktuálna a podstatná. Jestvuje reálne Boh, jeho pravda a jeho dobro? Myslím, že dnes už možno túto otázku celkom dobre a spoľahlivo zodpovedať. Ako? Pomocou logiky, ontológie, zákonov prírody a matematiky!
Matematika sa považuje za kráľovnú všetkých vied, lebo v sebe obsahuje logiku, zákonitosti, ale aj poznanie postupnosti. Celá matematika je množinou jedného základu – jedničky. Ak by nebolo jednotky, nebolo by ani matematiky. Tento poznatok by si mali uvedomiť aj tí, ktorí tvrdia, že stvorenie nemalo svoj počiatok v jedinom pôvodcovi, alebo že dokonca takého Pôvodcu vôbec niet, že všetko vzniklo samo od seba. Je to logický nezmysel, ale dnes sa s ním argumentuje dokonca aj vo vedeckých kruhoch. Rovnako je to aj so zákonmi prírody. Platia pre celé stvorenie bez výnimky, teda univerzálne (jednotne) a preto je logické, že musia mať svojho univerzálneho „zákonodarcu“, ktorý musí mať moc nad celým stvorením. A ak sú zákony univerzálne, musí byť univerzálny aj ich Zákonodarca a Pôvodca. Veda vo stvorení pozoruje úžasnú racionálnosť, zmysluplnosť a múdrosť, preto je zrejmé, že takéto vlastnosti môžeme očakávať aj u Stvoriteľa sveta. Boh je pôvodcom sveta, jeho uskutočňovateľom a udržovateľom a preto On najlepšie pozná aj jeho zmysel, význam a podstatu. Preto je v Bohu aj jediná pravda a jediné dobro, lebo On pozná jeho účel. Individuálni ľudia môžu poznať iba svoje individuálne špecifiká, ale nie celok, preto majú iba subjektívne poznanie. Boh má však poznanie a pravdu objektívne, lebo pozná všetko v jeho celku.
Tieto skutočnosti si uvedomuje čoraz viac aj vedecká pospolitosť a tak sa dnes na rozdiel od minulosti vážne zaoberajú syntézou Boha a stvorenia a snažia sa dopracovať k jednotnej teórii všetkého. V minulosti bolo poznanie iba čiastkové a preto aj veda bola iba čiastková. Dnes, keď sa veda konečne zaoberá univerzáliami, má šancu dospieť aj k univerzálnym zákonom a univerzálnym poznatkom, čo sa všeobecne nazýva – PRAVDA. A v tejto pravde máme šancu konečne odhaliť aj DOBRO, ktoré sa skrýva iba u Stvoriteľa všetkého.


12.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 6. 2008, 17:13 avatar
Degon; ... opäť len v rýchlosti:
Mnohí sa domnievajú, že realisti a nominalisti hlásali svoje vyhrotené teórie, a že samotné sú v rozpore s realitou. Príčina? – neznalosť základných vedeckých poznatkov.
Môžeme si slobodne užívať svoju vôľu a tiež aj slobodu myslenia a konania bez akéhokoľvek obmedzenia. To naozaj?
Ak by nebolo jednotky, nebolo by ani matematiky. Tento poznatok by si mali uvedomiť aj tí, ktorí tvrdia, že stvorenie nemalo svoj počiatok v jedinom pôvodcovi, alebo že dokonca takého Pôvodcu vôbec niet, že všetko vzniklo samo od seba. Dokazovať jednotkou, /alebo napr. trojkou trojedinnosť Boha/, je logický nezmysel.
... všetko vzniklo samo od seba. Je to logický nezmysel, ale dnes sa s ním argumentuje dokonca aj vo vedeckých kruhoch. Tak toto Tvoje tvrdenie nie je logický nezmysel, možno neúmyselná, ale lož.
Veda vo "stvorení!?" nepozoruje racionálnosť, zmysluplnosť a múdrosť, a už vôbec nie úžasnú.
Tieto skutočnosti si uvedomuje čoraz viac aj vedecká pospolitosť a tak sa dnes na rozdiel od minulosti vážne zaoberajú syntézou Boha a stvorenia a snažia sa dopracovať k jednotnej teórii všetkého. Našťastie tomu tak nie je.


2.
označiť príspevok

dorota
   18. 6. 2008, 15:57 avatar
citam,ze demon tarania ta stale ma v hrsti ;-) ... "objektivna pravda", "synteza boha", "univerzalny zakon",....PRAVDA je vlastnost vyroku!! kde sa podel ten tvoj kriticiky pristup, ha?


3.
označiť príspevok

kryo123 muž
   18. 6. 2008, 18:38 avatar
Zo zaciatku zaujimava rec, na konci pekne suggestivna... mna si nepresvedcil  ale mozno u fanatickych krestanov pochodis  gl.


4.
označiť príspevok

Degon
   18. 6. 2008, 18:51 avatar
Očakával som dajaké argumenty pre, alebo proti, ale márne... 


5.
označiť príspevok

dorota
   19. 6. 2008, 00:02 avatar
degi, ved si vezmime tvoj posledny odtasvec kde tvrdis, citujem: "zaoberajú syntézou Boha a stvorenia a snažia sa dopracovať k jednotnej teórii všetkého."..to je upna kucapaca ak nie uplna blbost , tvrdenie ktr sa nezaklada na skutocnosti a to:
A-veda sa bohom nezaobera a ,ze
B- boha si do vedeckych teorii vzdy zapracuju len veriaci z dovodou zamym iba im. mozno chcu zavadzat? alebo nechapu pracu vedy? ...
ked citam dalej napada ma otazka, preco tak velmo veriaci svet ocakava,ze veda v svojom skumani dospeje k poznatnku boha ak nie k jeho popisu? nema to byt cele o viere?
nema byt viera o spiritualite? preco potom to roztriestene chovanie kde na jednej strane peckuje vedu a jej zameranie sa na materialno,a popri tom vyzdvihuju vieru ako nieco viac ..a zaroven nabadnie vedy k tomu aby dosla k nejakemu "univerzalnemu poznatku v podobe boha" aj ked , pripominam, je peckovana za svoje nastroje pouzivane pri praci... 
veriaci svet, necitis sa tak trochu schizofrenicky? (-:
je to o spiritualite, alebo cakate hmatatelny dokaz boha?


6.
označiť príspevok

Degon
   19. 6. 2008, 10:41 avatar
Dorota, ja som vo svojom článku ani len jediným slovkom nespomenul vieru a veriacich, tak prečo sa Ty ohradzuješ proti mne, že mi ide len o vieru. Ani vedcom nejde o vieru, ale o pravdu a tú hľadajú vo všetkom čo je reálne a najmä v tom, čo je univerzálne. A vo svojich výzkumoch narážajú na Pôvodcu sveta, zákonov a vôle a z toho usudzujú na existenciu Kreátora (vzdali sa dokonca aj označenia Boha, len preto, aby nedráždili ateistov). Ale Ty vidíš v mojom príspevku niečo, čo tam vôbec nie je. Podľa seba súdim Teba... 


7.
označiť príspevok

dorota
   19. 6. 2008, 12:03 avatar
pretoze ked pouzivas pojmy ako BOH, STVORITEL, UNIVERZALNY ZAKON, POVODCA tak, sarkamensky remen, asi ide o vieru?!!! nie?!! kludne si to pomenuj ako sces, faktom ostava ,ze pokila nebudes mat dokaz o jej jestvovani tak iba veris, a ten co veri sa nazyva veriaci. nechapem preco sa pustas do uvah ked nemas zakladne zanlosti elementarnej logiky. ...  takze este raz, naco sa veriaci snazia o dokazanie jestvovania boha?


8.
označiť príspevok

PEt-erre
   19. 6. 2008, 12:47 avatar
Degon cim viac vies tym si sprostejsi...moj osobny nazor


9.
označiť príspevok

dorota
   19. 6. 2008, 13:44 avatar
ale on nie je sprosty, len sa mu tazko aplikuju znalosti, mnooo (-:
to sa podda,...


10.
označiť príspevok

Degon
   19. 6. 2008, 14:43 avatar
Rozhodol som sa, že budem reagovať iba na seriozné argumentácie a nie na osobné invektívy...


11.
označiť príspevok

dorota
   19. 6. 2008, 15:28 avatar
good luck  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 06:11,  Je dobré, keď ľudia dokážu tolerovať tých netolerantných...:-)
dnes, 06:10,  Priatelia sú príbuzní, ktorých si ľudia vyberajú sami...:-)
dnes, 05:11,  Akoby dnešný svet bol niečím iným ako blázincom...:-)
dnes, 05:04,  Slová Jehovu Boha, Stvoriteľa všetkého a Zvrchovaného vládcu vesmíru adresované vládcovi...
dnes, 04:39,  Len to dokazuje, že táto náboženská organizácia je čisto ľudská, a že niet na nej nič...
dnes, 04:38,  Nechcel by som ísť do raja. Stretol by som hovoriaceho hada, a skončil v blázinci. *13
dnes, 04:17,  Kto by sa nechcel vrátiť do raja v Edéne?
dnes, 02:08,  4. gabopb síce spammuje, ale nie je jediny blázon a spammer na Df *19
dnes, 01:53,  Vlčie hory. Pomôžte a staňte sa aj vy partnerom alebo podporovateľom projektu....
dnes, 01:46,  Nie, ospravedlnil som sa Marcelovi, že neprídem. Cez mobil.
dnes, 01:45,  Mňa často silne bolí hlava, keď je výrazná zmena počasia, keď má pršať. Celý deň aj...
dnes, 01:42,  Ospravedlnil som sa Marcelovi, že neprídem, že si musí nejako sám poradiť.
dnes, 01:39,  Mýliš sa, žumpa to bude ako toto fórum, až sa tam objaví gabriel pb.
dnes, 01:31,  5 , ...... alebo:https://i.pinimg.com/originals/5f/9d/ee/5f9deeef802dc8064d60b638e39f8af1.jpg...
dnes, 01:22,  8, .... trojica je ..... antropologická ,.... matematická, ..... biblická, ..... biologická,...
dnes, 01:18,  27 , ....alebo: Trojičné pastorále: .......
dnes, 01:16,  24, ..... ak už hovoríme o Adamovi a Eve, tak aj dané stvorenie /prvá dvojica/ je proti...
dnes, 01:12,  24, ...... Genesis nič nehovorí o trojici a ani žiadny text Písma! "Nikde v Novom...
dnes, 01:06,  29, .... klameš! Duša = telo/človeka, zvieraťa/....... alebo ich život. Ale určite nie...
dnes, 00:50,  1 , .... ani jedno, ani druhé! Starý zákon bol "pribitý na drevo", a...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nie každá výhra znamená aj budúce víťazstvo a nie každá prehra znamená aj pád.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(76 977 bytes in 0,275 seconds)