Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Trocha historie

102
reakcií
567
prečítaní
Tému 21. novembra 2019, 12:44 založil ondrej61.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
21. 11. 2016
63
01. 01. 2013
22
 
 


1.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   21. 11. 2019, 12:44 avatar
O sobitné miesto v slovenskej historiografii má Slovenské národné povstanie, ktoré vošlo do slovenských dejín ako najmasovejší akt protifašistického odporu a patrí k najsvetlejším stránkam slovenských dejín. Sviatok SNP je aj najväčší zdroj polemík, legiend a protichodných interpretácií v slovenskej histórii. Sviatok SNP je kontroverzným orieškom slovenských dejín, pretože bol vždy ideologický a tendenčne zneužívaný aktuálnou politickou mocou. Už pri vypuknutí SNP ho vtedajšia politická propaganda na čele s Jozefom Tisom označila ako „puč Čechov, luteránov, Židov a boľševikov“. Neskôr si komunistický režim urobil zo SNP politickú modlu svojho hrdinského odporu voči klérofašizmu. Po roku 1989 ožili nacionalistické vášne, historici ako Milan Ďurica alebo František Vnuk s podporou biskupa Jána Sokola začali glorifikovať katolícky štát a jeho prezidenta Jozefa Tisa. SNP vyhlásili za protinárodné a škodlivé. Nerobím si ilúzie, že očistím SNP od všetkých ideologických náterov, ale chcem, hlavne mladej generácii, ktorá už ani netuší, o čom to bolo, prezentovať kresťanský pohľad na SNP.

Čo predchádzalo SNP

V roku 1938 začal Hitler a Nemecko napĺňať svoje plány na svetovládu a začal diktovať svoju vôľu a svoju predstavu o usporiadaní sveta iným národom v Európe. Demokratický svet sa bránil agresii totalitnej veľmoci a Hitler rozpútal celosvetové vojnové šialenstvo. Bola to vyhrotená situácia, kde existovali len dve strany. Na jednej strane nacionalistický šovinizmus a fašizmus a na druhej strane demokratické princípy a sloboda. Aj Slováci sa museli rozhodnúť, na ktorú stranu sa pridajú.

Keď Hitler urobil z Európy trhací kalendár, dal Slovensku veľkolepú ponuku vytvoriť si samostatný nezávislý štát. Tejto ponuky sa chopila Ľudácka strana, ktorá presadzovala nacionalistický socializmus na Slovensku a vyhlásila Slovenský štát na čele s prezidentom Jozefom Tisom, predsedom Hlinkovej ľudovej strany a súčasne katolíckym kňazom.

Od začiatku existencie Slovenského štátu bolo jasné, že samostatné Slovensko je len pokrytecké gesto Hitlera, aby demonštroval svetu svoju veľkorysosť chrániť slobodu malých národov. V skutočnosti bol Slovenský štát len satelit nacistického Nemecka, ktorý mal pomôcť svojmu ochrancovi uskutočniť mocenské plány. Deklarovaná nezávislosť sa prakticky skončila po uzavretí zmluvy Slovenského štátu a Nemecka v januári 1940. Táto vojensko-hospodárska zmluva zaradila Slovensko do vojnovej osi zla Berlín-Rím-Tokio.

Po uzavretí tejto zmluvy, politické vedenie Slovenska prispôsobilo politický a ústavný systém nacistickému vzoru. Tiso prijal titul vodca a prevzal aj s vládou výkonnú moc na Slovensku. Moc na Slovensku prevzalo radikálne krídlo Hlinkovej ľudovej strany, ktorá rozpútala protičeské, protimaďarské a protižidovské nálady. Jedna z priorít vtedajšej moci bola „židovská otázka“.

Antisemitská propaganda na jednom svojom letáku hlásala: „Žid nie je výtvor Boží, ale diabolský, preto Žid nie je človek, len ako človek vyzerá. Ten, kto Židov akýmkoľvek spôsobom chráni, alebo podporuje, toho trest Boží neminie.“ Takto sa propagandisticky pripravila pôda pre prijatie ŽIDOVSKÉHO KÓDEXU, ktorý nadobudol platnosť 10.9.1941 a stal sa jedným z najkrutejších protižidovských zákonov v novodobých dejinách Európy. Po prijatí kódexu sa vystupňovalo ťaženie proti židovskej komunite ako rasovo vyčlenenej skupine, ktorú treba vyčleniť z hospodárskeho a spoločenského života, arizovať ich majetok, zbaviť ich občianskych práv a slobôd. Cieľom bolo takzvané KONEČNÉ RIEŠENIE židovskej otázky, odstrániť všetkých Židov zo Slovenska. S neskrývanou horlivosťou začali oddiely HSĽS zákon uplatňovať v praxi. Aj nemecký pozorovateľ si pochvaľoval iniciatívu Tisovho Slovenského štátu pri riešení židovskej otázky, ktorý vraj bol oveľa iniciatívnejší ako Hortyho Maďarsko. Pri arizácii zhabali ľudovci majetok Židov v hodnote 4,5 miliardy korún. Medzi arizátorov patril napríklad aj spisovateľ Ľudo Ondrejov, Matica slovenská, alebo rímsko-katolícky biskup Ján Vojtaššák, ktorý arizoval kúpele v Bánovciach. Následne bolo v 57 vlakových súpravách deportovaných 57 752 Židov do koncentračných táborov, kde zahynulo 57 000 Židov.

Ďalším zločinom klérofašistického štátu bolo nasadenie 17 000 slovenských vojakov na východnom fronte po boku Wehrmachtu proti Rusku. Propaganda ospevovala hrdinstvo slovenských vojakov, ktorí v záujme civilizácie vedú hrdinský boj proti „židoboľševizmu“. Ekonomicky Slovenský štát prosperoval, pretože priemysel ťažil z vojenskej výroby pre nemeckú armádu. Totalitná moc ľudovcov si užívala arizovaný majetok, úspešne ničila každý pokus o opozíciu a zdalo sa, že všetko je v absolútnom poriadku... Ale situácia na východnom fronte sa začala dramaticky meniť. Nemecké vojsko prehrávalo bitku za bitkou a front sa nebezpečne blížil ku východným hraniciam Slovenska. Stovky slovenských dezertérov, ktorí sa vracali na Slovensko z východného frontu, svedčili o zverstvách nemeckej armády páchaných na východnom fronte. Židovskí utečenci z koncentračných táborov rozprávali neuveriteľné svedectvá o krutej genocíde Židov v Poľských vyhladzovacích táboroch. Najväčší rozruch na Slovensku spôsobili dvaja slovenskí židia – Rudolf Vrba a Alfréd Wetzlér, ktorí svedčili o masových vraždách v Osvienčime. Poslali list prezidentovi Tisovi, kde opisovali nacistické zverstvá páchané na Židoch v koncentračných táboroch. Hoci si tento list Tiso prečítal, deportácie Židov nezastavil.

Pod vplyvom týchto udalostí narastal politický a spoločenský odpor voči klérofašistickej vláde Jozefa Tisu. Väčšina Slovákov nikdy nesúhlasila s podporou nemeckého fašizmu a odmietala servilnosť Tisovej vlády voči Nemecku. Bolo jasné, že Tiso zavliekol Slovensko do vojny, ktorá Slovensku len uškodí. Väčšina inteligencie odmietala politiku rasovej neznášanlivosti a totalitnej moci, ktorá odstránila politickú, ale aj náboženskú slobodu na Slovensku. Vznikol antifašistický odpor, ktorý spojil skupiny ľudí s rôznymi politickými ale aj náboženskými názormi. Ich cieľom bolo odstrániť nenávidený nacizmus a obnoviť demokraciu a občiansku slobodu. Tento odboj podpísal takzvanú „Vianočnú dohodu“, ktorá mala za úlohu pripraviť ozbrojené povstanie a zvrhnutie vlády Slovenského štátu. V tej dobe sa skrývalo v slovenských horách veľa partizánskych skupín, vytvorených z ukrývajúcich sa Židov, dezertérov z východného frontu, utečencov z koncentračných táborov a ruských vojakov.

Dôležité pre úspech povstania bolo zariadiť prechod slovenskej armády do rúk protifašistickej koalície. Velenie Slovenskej armády, hlavne generál Čatloš, nebol dostatočne rozhodný, preto sa tento zámer nepodarilo realizovať. Partizánske vojenské skupiny podnikali nekoordinované a chaotické akcie, čo bolo zámienkou pre nemeckú armádu, aby vtrhla na Slovensko a začala vojensky obsadzovať Slovenské územie. S okupáciou Slovenska súhlasila aj slovenská pronemecká vláda.

To urýchlilo a skomplikovalo vyhlásenie Slovenského národného povstania, ktoré ešte nebolo úplne pripravené. V dôsledku nemeckej intervencie povstanie vypuklo predčasne bez podpory armády, čím sa oslabili vyhliadky na úspech. Slovenská národná rada vyhlásila povstanie slovenského ľudu proti ľudáckemu režimu a z vysielača v Banskej Bystrici nariadila mobilizáciu. Partizáni a revolučné národné výbory zosadzovali na strednom Slovensku fašistických predstaviteľov moci a obnovovali demokraciu. Celé stredné Slovensko sa dostalo pod kontrolu povstalcov. Na povstaleckom území vytvoril podplukovník Ján Golian povstaleckú armádu, ktorá sa postavila proti invázii nemeckých vojsk. Povstalecká slovenská armáda odporovala nemeckému Wehrmachtu dva mesiace. Po dvoch mesiacoch bolo povstanie kruto potlačené a obnovená fašistická vláda Jozefa Tisu.

Až potom sa odhalila krutosť a zvrhlosť fašistickej ideológie. Začalo to rozdávaním vyznamenaní nemeckým vojakom z rúk prezidenta Jozefa Tisu, ktorý rozdával vyznamenania nemeckým vojakom za to, že zabíjali slovenských obyvateľov ...

Potom začali kruté represálie na bývalom povstaleckom území. Nemecké jednotky spolu s jednotkami Hlinkovej gardy mučili a vraždili slovenské obyvateľstvo. Po potlačení povstania zabili 5034 civilných osôb, vypálili 90 obcí a osád.

Povstanie bolo potlačené a skončilo porážkou, ale toto je jedna z tých prehier, ktoré sú výhrou. SNP je určite svetlým bodom slovenských dejín, pretože Slováci spolu s príslušníkmi iných národov, ktorí sa do povstania zapojili (Česi, Bulhari, Francúzi, Nemci, Poliaci), odmietli vtedajšie zlo, ktorým bol fašizmus s rasovou a náboženskou neznášanlivosťou. Naši otcovia jasne deklarovali, že nechcú totalitný katolícky štát a dištancovali sa od fašizmu a antisemitizmu. Takto sa Slovensko rehabilitovalo v očiach demokratického sveta a vďaka SNP sme neskončili na smetisku dejín ako klérofašistický štát, ale dostali sme sa medzi štáty proti-hitlerovskej koalície. Povstalci sňali zo Slovenska potupný biľag kolaborácie s nacizmom.

Sviatok SNP je aj najväčší zdroj polemík, legiend a protichodných interpretácií v slovenskej histórii

Dnes je odkaz týchto udalostí veľmi aktuálny. So znepokojením sledujeme prebudenie antisemitskej a rasovej neznášanlivosti na Slovensku. Nezodpovední politici podnecujú nacionalistické vášne a rasovú neznášanlivosť v celej Európe. Koncom júla sme mali v Žiline hosťa z Varšavy, pastora Jaceka Slabého. Využil som príležitosť a opýtal som sa ho na kontroverzného katolíckeho kňaza Tadeuša Rydzyka. Je to známy antisemita, ktorý svoje nenávistné antisemitské vyhlásenia prezentuje vo svojom rádiu Mária, teraz aj vo svojej televízii. Opýtal som sa pastora Slabého, ako je možné, že v Poľsku, kde sa nachádzajú otrasné mementá fašistického antisemitizmu ako je Osvienčim, môže jeden katolícky kňaz verejne šíriť nenávisť a antisemitizmus? Ako si mohol dovoliť povedať prezidentovi, že je „oddaný prisluhovač židovskej loby“ a prezidentovu manželku nazval „čarodejnicou, ktorá by mala podstúpiť EUTANÁZIU“? Chce snáď tento kňaz obnoviť plynové komory...?

Ani katolícka cirkev na Slovensku dodnes neprekonala komplex z toho, že niektorí jej predstavitelia sa podieľali na vojnových zverstvách, a tak sa dnes pohrobkovia ľudáckeho režimu snažia o účelovú interpretáciu dejín a ospravedlňujú zlyhania Jozefa Tisu či Jána Vojtaššáka. Pravda je však taká, že Slováci v SNP odmietli zlo; to zlo, ktoré predstavoval fašizmus s politikou xenofóbie a antisemitizmu. Aj my, kresťania 21. storočia, tak, ako naši otcovia, musíme odmietnuť zlo a postaviť sa na stranu biblickej pravdy.
Súhlasí Osvietený, kntsz, kesha1


11.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   21. 11. 2019, 14:46 avatar
Drahý Omdrík, ty máš preklep aj keď kopíruješ, to je už teda výkon!!! = O sobitné miesto     
Terazky sa ťa pýtam, či si čítal to, čo si pridal? Asi nie, lebo si skopíroval blud bludov = V roku 1938 začal Hitler a Nemecko napĺňať svoje plány na svetovládu a začal diktovať svoju vôľu a svoju predstavu o usporiadaní sveta iným národom v Európe. Demokratický svet sa bránil agresii totalitnej veľmoci a Hitler rozpútal celosvetové vojnové šialenstvo.
Nože mi Omdrík napíš ako s "demokratický svet bránil"? AK ti niečo hovorí Mníchov 1938, tak tam to máš krásne napísane, ako s demokratický svet bránil, podával si ruky s Hitlerom, potriasal, usilovne podpisoval a prizeral sa ako si Hitler za ich výdatnej pomoci=nič nerobenia robil čo len chcel. Toto je tebou spomínaná obrana? Takto sa bráni?
Smelo mi Omdrík vysvetli, prečo sa takto zarputilo demokratický svet bránil???
Súhlasí Boris, Kasafran


13.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 14:57 avatar
Peter pre objektívnosť nie Nemecko so spoluprácou so Slovenskom ale i ZSSR .

Aby sme niekoho nevynechali lebo keby to čítal nejaký Fín mohlo by ho to uraziť .

Od podpisu diabolského paktu Ribbentrop-Molotov uplynulo 80 rokov

Koncom augusta 1939 vzrušila európsku verejnosť správa, že dvaja najobávanejší európski diktátori – Hitler a Stalin – uzavreli medzi sebou zmluvu o neútočení. Stačilo sa pozrieť na mapu, aby človek pochopil, že ide o nejaký komplot. Veď Nemecko a Sovietsky zväz nemali spoločnú hranicu, prečo by sa mal teda hociktorý z nich obávať, že ho ten druhý napadne? Oprávnené obavy z nepriateľského útoku mohlo mať jedine Poľsko, ktoré ležalo práve medzi nimi a bálo sa oboch.

Zbližovanie diktátorov

Vodca nemeckého národa a vodca medzinárodného proletariátu sa začali nenápadne zbližovať hneď po Mníchove. Vtedy sa zaviazali, že zakážu akúkoľvek propagandu, namierenú proti sebe navzájom. Tak sa stali boľševizmus ako ideológia, Sovietsky zväz ako štát a samozrejme aj Stalin ako personifikácia toho všetkého, v Nemecku nekritizovateľnými.

Hitler sa zriekol vývesného štítu antiboľševizmu, ktorý ho robil v demokratickom svete do istej ?miery akceptovateľným. A boľševický vodca zase upustil od antifašistickej línie, vďaka ktorej získaval od polovice 30. rokov, a najmä počas občianskej vojny v Španielsku, veľmi veľa prívržencov. Zo dňa na deň sa zo sovietskej tlače vytratila kritika Hitlera, nacistickej ideológie i politiky.

Nezostalo len pri tom. Na 18. zjazde komunistickej strany obvinil Stalin západné veľmoci, že chcú vyvolať vojnu medzi Nemeckom a Sovietskym zväzom a zdôraznil, že nepripustí, aby ktokoľvek zatiahol Sovietsky zväz do vojny. Mimoriadne ostré slová adresoval francúzskym a britským novinárom.

Tvrdil, že úmyselne rozširujú zlovoľné chýry o údajných vojnových zámeroch Nemecka, len aby poštvali Sovietov proti Hitlerovi. Odkázal im, že to sa nikomu nepodarí, lebo „Sovietsky zväz nebude za nikoho vyberať horúce gaštany z ohňa“.

Nemecké ministerstvo zahraničia aj bez zvláštnych analýz pochopilo, čo Stalin naznačuje. Preložené do otvorenej reči to znamenalo, že ZSSR sa nebude miešať ?do nijakej vojny, ktorá by sa netýkala priamo jeho. Teda, že nepríde nikomu na pomoc, nech by sa ktokoľvek stal obeťou nemeckého útoku.

Stalinov prejav odznel ?10. marca 1939. O štyri dni neskôr bolo rozbité Československo, ďalšieho dňa nacistické Nemecko obsadilo Čechy a Moravu. A desať dní po ich okupácii vydal Hitler príkaz najvyššiemu veleniu armády, aby vypracovalo plán útoku proti Poľsku.

Priestor medzi Nemeckom a Sovietskym zväzom sa tak odrazu dostal do centra veľmocenských záujmov. Veľká Británia konečne skončila s appeasementom a v posledný marcový deň roku 1939 poskytla Poľsku spolu ?s Francúzskom záruky, že mu príde v prípade nevyprovokovaného útoku na pomoc. Od tejto chvíle sa začala horúčkovitá diplomatická činnosť, ktorá dávala akú-takú nádej, že bude možné nemeckú agresiu zastaviť.

Stalin vyslal priaznivé signály na obe strany. Voči Nemecku urobil ústretové gesto tým, že odvolal z funkcie ministra zahraničných vecí Maxima Litvinova, na ktorého hľadeli nacisti s nevôľou, lebo bol židovského pôvodu a ešte k tomu aj predstaviteľ línie kolektívnej bezpečnosti.

Zároveň však poveril svojho nového ministra zahraničných vecí Vjačeslava Molotova, aby sa obrátil na západné mocnosti s ponukou uzavrieť pakt o vzájomnej pomoci,?v ktorom by boli zafixované aj garancie a pomoc Poľsku a pobaltským republikám, teda Litve, Lotyšsku a Estónsku.

www.historickarevue.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí kesha1


15.
označiť príspevok

-era- muž
   21. 11. 2019, 15:03 avatar
No jo, Nemecko uzatváralo zmluvy naozaj s rôznymi štátmi.
Napríklad Mníhovská dohoda s Francúzskom, Veľkou Britániou, Talianskom
Alebo s Poľskom o neútočení...

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí hokejis, Boris, Kasafran


21.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   21. 11. 2019, 16:10 avatar
Pre fašistu ako ty je to blud bludov, no čo už....ako vidíš Osvietený s tým súhlasí... 
Súhlasí kesha1


38.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   21. 11. 2019, 17:55 avatar
Drahý Omdrík, ja som reagoval na tému, na tu ktorú si tu dal ty, ty reaguješ na osobu a to sa nesmie, ako písala moja kamarátka Scarlet, tak sa pokús napísať, ako sa bránili demokratické krajiny, napíš ako alebo to nedokážeš? Ty s takým poznaním?
Súhlasí Kasafran


44.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   21. 11. 2019, 19:06 avatar
Ty máš motorkár nejako veľa tých kamarátov....zrejme by si sa kamaratil aj s Hitlerom....kýbel cukríkov a je to.... ......


45.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   21. 11. 2019, 19:17 avatar
Omdrík, ty asi nerozumieš písanému slovu.
Reagoval som na tvoju pomýlenú tému, prečo nevieš obhájiť, to, čo si tu dal ale sa sťažuješ, že mám veľa kamarátov?
Reaguj prosím na moje otázky voči tebe.
Súhlasí Kasafran


46.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 19:19 avatar
Tiež by si mohol ubrat Peter z toho Ondra . Už to beriem ako nenávisť . Možno by prospelo osobne stretnutie
Súhlasí Temnýmyseľ


47.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   21. 11. 2019, 19:22 avatar
Edo. Púšťam do teba jedovaté šípy a nenadávaš mi do fašistov. Veriaceho som sa normálne opýtal, dal otázku a on?    
Súhlasí Kasafran


52.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 19:54 avatar
Ale veď som písal pokial je šíp iba jedom napustený čo asi ani nie je neva .

Mne vadí lož tam vediem debatu aby som nič len pravdu dokázal

A o tom sa môžeme baviť pamätaš akon som ta cez dotaciu natiahol na horšieho od roma z osady    

To preto lebo sám si sa podcenil a ako to v šachu chodí rošada a mat    

Nasral si sa ale debatovali sme dalej a dnes je to už na báze že sa vieme porozprávať zoči voči


48.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   21. 11. 2019, 19:34 avatar
to je choroba, on už iný nebude....jedovatý šíp na motorke.....no ale s cukríkami má u mňa sancu.... ......


50.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   21. 11. 2019, 19:40 avatar
Ondrej, akú šancu? Na čo? No moju otázku v príspevku č. 11???
Súhlasí Kasafran


49.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   21. 11. 2019, 19:36 avatar
to je choroba, on už iný nebude....jedovatý šíp na motorke.....no ale s cukríkami má u mňa sancu.... ......


51.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   21. 11. 2019, 19:47 avatar
Osvietený, nenávisť určite nie...aj keď sa to zdá....Také typy ľudí mi nie sú sympaticki, to je celé...Vŕta už od samého začiatku,tak nech si vŕta....aj meno my môže zosmiestnovat....ja vravím, že to robí malo inteligentný človek....
Súhlasí Temnýmyseľ


54.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   21. 11. 2019, 20:00 avatar
Tak to vidíš ako si ma odhalil, málo inteligentný človek.    Glupy motorkár bolo presnejšie?   
Samozrejme, že Omdrom ťa volám na počesť dňa, keď si mi vysvetlil, že to bol imtegrál a nie integrál ako som sa mylne domnieval a ja som sa na túto tvoju namotávku chytil ako írsky jeseter. 
Preto to Omdrej, nič iné za tým nehľadaj, lebo ja som podľa teba iba málo inteligentný.     


55.
označiť príspevok

0svietený muž
   21. 11. 2019, 20:25 avatar
Peter, Peter....správne sa píše málo imteligentný.                  
Súhlasí Temnýmyseľ


56.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   21. 11. 2019, 20:28 avatar
Ďakujem a budem ma to myslieť pri každej aj tej majmemšej príležitosti.  


58.
označiť príspevok

0svietený muž
   21. 11. 2019, 20:30 avatar
Nech ti je Pamboh mapomoci.          
Súhlasí Temnýmyseľ


57.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 20:30 avatar
Chcel som ťa nasrať a podarilo sa . Využil som tvoje podcenenie samého seba , presnejšie toho že cigan má a ty nie .

Ale dostal si presne to čo cigán aj ked keby prišlo na lamanie chleba a preukazal by si kde si dotaciu minul by pre teba bola hračka ale pre asociala nulove ako u Daňa .

Ale chapem že ťa byrokracia serie ved koho nie


61.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   21. 11. 2019, 20:37 avatar
Edo. Ty si chcel nasrať mňa??     Nerozumiem, čo sa podarilo.    
Nikto nemôže využiť podcenenie mňa samého, lebo ja sa vždy nadceňujem   
Píšem, že neviem, kto je Daňo a ani ma to nezaujíma, nech ho zavrú, nech ho omilostia, len nech mu preboha nevyplácajú odškodné ako p. Harabínovi, lebo on dokázal prešťať ostatných sudcov. a aj z mojich peňazí.
Samozrejme byrokracia ma netrápi, kým sa netýka mňa, potom má vo mne toho najúhlavnejšieho nepriateľa.  


60.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   21. 11. 2019, 20:36 avatar
Áno chytil si sa , už len slovo imtegral vypadá čudné...z mojej strany by mohlo ísť v tom prípade max o preklep.....Vera nebude z jedovatého šípu slanina, jedine tak baranina.....


62.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   21. 11. 2019, 20:38 avatar
60. Nie, že ja som sa chytil, ale tvoja genialita nachytala mňa, málo inteligentného, priznaj si to.


64.
označiť príspevok

0svietený muž
   21. 11. 2019, 20:40 avatar
Nerád ťa opravujem. Ale, nemalo byť...tvoja genitalita...?  
Súhlasí Temnýmyseľ


66.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   21. 11. 2019, 20:42 avatar
Nemalo.
možno malo byť tvoja generalita    ktože terazky už vie,  


65.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 20:42 avatar
A to chceš Peter ? Alebo potrebuješ od Ondra ?


67.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   21. 11. 2019, 20:44 avatar
Edo. Ondrej je môj kamarát, iba je zmätený z mojich myšlienok, všetko berie moc rigorózne.


68.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 20:49 avatar
škoda


72.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   21. 11. 2019, 21:16 avatar
No neviem, neviem jedovatý šíp, ale tak sa mi vidí, že ty si zmenený z mojich
to vieš my znovuzrodení s dobrým rozlíšením, matame mnohých a dokonca viac scitanych....
Súhlasí Osvietený


71.
označiť príspevok

gabriel pb
   21. 11. 2019, 21:00 avatar
v skratkosti o čom bola druhá svetová vojna na slovensku, slováci mali peniaze alkohol a máme taký dojem, že aj mäso a chceli mať ešte viac


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 13:06 avatar
Treba pravdivo pomenovať historiu či je už taká alebo onaká . To je najdôležitejšie ,
Prekrucanie historie je neprípustné .
Súhlasí ondrej61, kesha1


3.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   21. 11. 2019, 13:10 avatar
tak ma napada otazka, ako by sa to vyvíjalo, ak by Nemci dobili Rusko....Mne ten odpor ,už ked rusi tlacili nemcov trochu vypočítavý...v tom nemam celkom jasno....
Súhlasí kesha1


4.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   21. 11. 2019, 13:40 avatar
vypada to tak, že takí ako Kasafran by sa aj dnes tešili z toho, ak by sa naš štát "čistil " od židov......
Súhlasí kesha1


5.
označiť príspevok

-era- muž
   21. 11. 2019, 13:49 avatar
Každý máme niekoho, na koho sa vyhovárame. Kasafran na sionistov, ty na ruských trolov


6.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   21. 11. 2019, 13:51 avatar
My Slovaci sme rozvadení aj vdaka našej minulosti si myslím.....
Súhlasí kesha1


7.
označiť príspevok

-era- muž
   21. 11. 2019, 13:53 avatar
To je iba taký náš folklór


10.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 14:44 avatar
Ondro skôr si myslím že to nie je tým

V roku 1989 sme sa ako národ vedeli spojiť správať sa slušne .

Rozvadenosť je slobodou .

Čím sa ľudia majú lepšie tým viac nevedia čo so sebou
Súhlasí kesha1, ondrej61


8.
označiť príspevok

kntsz muž
   21. 11. 2019, 14:08 avatar
Môj dedo - vojak v prvej línii v I. sv. vojny tvrdil, že Slovensko bolo srdcovou záležitosťou Hitlera a že Slovákov presťahuje na Madagaskar a zo Slovenska urobí pre Nemeckú ríšu krajinu liečebných kúpeľov, rekreácie a oddych.....
Takže by si súčasní nacisti mali uvedomiť, že ak by vyhral Hitler, tak naháňame opice na Madagaskare buď asimilovaní s terajším obyvateľstvom, alebo po jeho vyvraždení bez neho.....
Súhlasí Osvietený


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 14:42 avatar
Nemci by ZSSR boli dobyli hravo . Prechádzali zbedačenou krajinou ako nôž maslom .

Otvorenie západného frontu ale ZSSR pred totálným zničením zachránila iba gigantická pomoc lend lease bez ktorej by bol koniec .

Ako by svet vypadal keby sa po svete a europe po fašizme nešíril ešte horší komunizmus ? Myslím si , že oveľa lepšie . Okrem väčšiny europských krajín ktoré oslobodili západní spojenci by boli oslobodili i ZSSR ,

Mali na to silu techniku i peniaze .

Predpokladám , že šírenie zločineckej ideologie komunizmu by sa skončilo a ZSSR či už v jeho tedajšej podobe alebo skôr po rozpade by sa stali normálne krajiny. Rusko by dnes bolo najbohatšou krajinou svete alebo minimálne veľmocou . 100 milionov ľudí by nezahlušil komunizmus ,

Po Rusku Ukrajine a dalších krajinách bývaleho ZSSR by sa cestovalo ako v šengene

Toľko malá hypoteza .
Súhlasí kntsz, kesha1, ondrej61


12.
označiť príspevok

havran
   21. 11. 2019, 14:53 avatar
Osvietený- máš predstavy akko Hurvínek. Aj Hitler si to tak predstavoval a pred ním Napoleón. To čo si tu naznačil, ani zďaleka sanemôže nazvať hypotézou. Tá sa musí operať o reálne základy ty len fantazíruješ s chorou hlavou.
Súhlasí Kasafran


16.
označiť príspevok

hokejis muž
   21. 11. 2019, 15:04 avatar
Edo a teraz realita.
Západný front bol otvorený až v druhej polke r. 1944 kedy už viac ako rok sovieti nemcov hnali
Súhlasí Kasafran


18.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 15:18 avatar
Západný front v priebehu druhej svetovej vojny existoval v dvoch obdobiach od septembra 1939 do júla 1940. Následne boli pozemné boje prerušené až do 6. júna 1944, kedy sa uskutočnilo vylodenie v Normandii.

Lend-Lease

Zákon bol podpísaný 11. marca 1941, 9 mesiacov pred vstupom Spojených štátov do vojny. Zákon fakticky predstavoval posledný krok pred ukončením neutrality USA vo vojne a začiatok angažovania na strane Spojencov.

USA poskytli svojim spojencom celkovo vojenské vybavenie, výzbroj, výstroj, muníciu (predstavovala polovicu celkového objemu pomoci),prístroje, priemyselné vybavenie, obchodné lode, motorové vozidlá, proviant, palivo, medicínsky materiál a ďalšie vybavenie potrebné na vedenie vojny v hodnote 50,1 miliardy amerických dolárov

Po napadnutí ZSSR sa krajina v lete a na jeseň 1941 dostala do ťažkej vojenskej situácie, ktorú sťažoval fakt, že nacisti okupovali najbohatšie a priemyselne aj poľnohospodársky najvyspelejšie časti krajiny. Situácia sa zhoršila v priebehu roku 1942, kedy bol napadnutý Stalingrad, prerušené vodné spojenie po Volge, pričom bola vyradená ďalšia veľká obilnica a ropné polia v Predkaukazsku. V tomto období sa Sovietsky zväz nachádzal vo veľmi ťažkej situácii. Napriek tomu, že mnohí autori tvrdia, že pomoc západných Spojencov stále vo veľkom množstve neprichádzala, takže krajina zápasila s nacistami vlastnými prostriedkami,[3] bol prínos Lend-Lease nezanedbateľný. Je nesporným faktom, že Sovietsky zväz bol dlhú dobu jedinou krajinou, ktorá viedla proti Nemcom pozemnú vojnu na európskom kontinente. Napriek tomu, že veľká časť pomoci, ktorú západní Spojenci poskytovali nemala priamy vojenský charakter, resp. nebola zbrojného charakteru, no mala pre ZSSR nesmiernu cenu, čo bolo neskôr zo sovietskej strany bagatelizované.

Je nutné poznamenať, že obchodná spolupráca najmä amerických odborníkov na industrializáicii ZSSR prebiehala počas celých 30. rokov.[4] Obdobie druhej svetovej vojny, presnejšie obdobie po napadnutí krajiny nacistickým Nemeckom bolo napokon jej koncentrovaným záverom. Napr. Sovietmi vyrábané osobné a nákladné automobily pred rokom 1941 GAZ-A, GAZ-AA boli licenčne vyrábané vozidlá Ford Model A, Model AA; nákladný automobil ZiS-5 bol licenciou amerického Autocar Dispatch Model SA a pod.

Dodávky zo Spojených štátov a ďalších Spojencov Sovietskemu zväzu uľahčili zásobovaciu situáciu a odľahčili ťažko skúšanej vojnovej ekonomike. Jednalo sa o napr. o dodávky potravín. Do ZSSR boli dodávané hlavne vysokokalorické potraviny (za kritické roky 1941 - 1942 to bolo napr. 50% spotreby cukru, zeleniny, 40% spotreby tukov, 100% spotreby sušených a koncentrovaných potravín, čokolády a pod.)[5]

Do krajiny bolo dodaných 34 miliónov vojenských uniforiem, 15 miliónov párov topánok, 350 000 ton výbušnín, 3 milióny ton nafty, 4,5 miliónov ton potravín (asi 25% potravinových zásob potrebných počas vojny), 12 000 železničných vagónov, 1860 lokomotív, 375 000 nákladných automobilov a 50 000 džípov.[1] Nesmierne dôležité boli dodávky 18 000 stíhacích a bombardovacích lietadiel a 15 000 leteckých motorov.[6] Významné boli dodávky kovov, najmä ocele, ktoré umožnili opäť rozbehnúť produkciu tankov a delostreleckých zbraní, ale hlavne hliníka, ktorého produkcia nebola v napadnutej krajine pre vojenské potreby dostatočná.

Veľký význam Spojeneckej pomoci krajine hodnotili kladne Stalin, Žukov[7] aj Mikojan, ktorý bol počas vojny zodpovedný za zásobovanie Červenej armády. V neskoršom povojnovom období sa však sovietska histografia stavala k tejto pomoci viac kriticky.

Sovietsky zväz nakoniec zaplatil len okolo 722 miliónov dolárov a väčšia avšak nie celá časť dlhu bola krajine podobne ako ostatným odpustená.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí kntsz, kesha1, ondrej61


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 15:03 avatar
havran od toho je hypoteza

Hitler nepočítal že neutrálne USA sa zapojí do vojny pošle giganticku pomoc sovietom a nie len sovietom lend lease

A hlavne po pakte Ribbentrop-Molotov ani len netušil aké neschopná je Stalinová armáda

Ako teda Hitler prišiel na to že Stalin je sráč ?

Zimná vojna fínsko-sovietska vojna bol ozbrojený konflikt medzi ZSSR a Fínskom, súčasť druhej svetovej vojny. Vypukla 30. novembra 1939, keď

ZSSR bez vyhlásenia vojny napadol Fínsko, za čo bol v decembri vylúčený zo Spoločnosti národov.

Vojna skončila prímerím 13. marca 1940.

Nepresvedčivý výkon Červenej armády v tejto vojne viedol k prudkému prepadu jej prestíže a presvedčil Hitlera, že ZSSR ľahko porazí.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí kesha1, ondrej61


17.
označiť príspevok

hokejis muž
   21. 11. 2019, 15:05 avatar
Edo ty si tak smiešny klamársky propagandista.
ZSSR zastavil postup nemcov a začal ich hnať.
Súhlasí Kasafran


19.
označiť príspevok

havran
   21. 11. 2019, 15:20 avatar
Osvietený - vidno, že nemáš seriozne vzdelanie. Hypotéza je definovaná ako názor , ktorý sa opiera o reálne základy a na úrovni súčasného poznania je vysko pravdepodobné , že jej závery sa stanú reálne. Samozrejme, že chápem tvoje východiská i zámery, lebo pre má si ako otvorená kniha, ktorej však ty sám nerozumieš. Nenávisť ti v objektivite bráni. Jedine čo zvládaš, je spamovanie a vyhľadávanie čo sa hodí do tvojej nenávisnej letory. Maj sa svetielko. 
Súhlasí Kasafran


28.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 16:52 avatar
havran ja mam iba maturitu . Faktom je že komunistické školstvo za neseriozne považujem tiež rovnako ako ty .

Samozrejme v bolšan škole sa človek nedozvedel čo bola lend lease či Unrra atd to je fakt to sa nesmelo hovorenie pravdy bolo zakázané
Súhlasí ondrej61


20.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 15:21 avatar
Na zapadnej technike hnali k nám Rumunov . Až 50 % oslobodeckých zahraničných vojsk boli Rumuni a potom ukrajinský front
Súhlasí kesha1


23.
označiť príspevok

hokejis muž
   21. 11. 2019, 16:19 avatar
Čiže na Slovensku znásilňovali Rumuni a Ukrajinci.


32.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 17:09 avatar
Na Slovensku znásilnovali ženy Nemci , Rumuni , Rusi ale par storočí do zadu kadekto i Tatar alebo Mongol či Turek . atd

Preto sme tá čistá oná rasa arijská ako hovoril dolfik


34.
označiť príspevok

hokejis muž
   21. 11. 2019, 17:23 avatar
Edo akí Rusi ked tvrdíš že nás oslobodili rumuni a ukrajinci ?


80.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 11. 2019, 14:17 avatar
Súdruh na oslobodzovaní Československa sa podielali vojaci zo 40 krajín . Celé západné uzemie našej krajiny oslobodili USA

Oslobodzovanie Slovenska trvalo 226 dní
V týchto dňoch sme si pripomenuli 73. výročie ukončenia 2. svetovej vojny v Európe a Deň víťazstva nad fašizmom. Krátko pred polnocou dňa 8. mája 1945 nemecké velenie podpísalo bezpodmienečnú kapituláciu do rúk všetkých Spojencov.

Priame oslobodzovanie Slovenska začalo 20. septembra 1944, keď v priestore severovýchodne od Medzilaboriec vstúpili na územie Slovenska jednotky 242. horskej streleckej divízie a 129. gardovej horskej streleckej divízie 3. horského zboru 1. gardovej armády. Na druhý deň, 21. septembra, bola oslobodená prvá slovenská obec – Kalinov.
6. októbra 1944 na územie Slovenska vstúpili jednotky 1. čs. armádneho zboru. V ten deň, počas Karpatsko-duklianskej operácie v zostave vojsk 38. armády 4. ukrajinského frontu prekročili hranice v priestore Duklianskeho priesmyku. Na juhu Slovenska od 18. decembra 1944 začali v zostave 2. ukrajinského frontu naše územie oslobodzovať aj jednotky rumunskej armády. Čiže okrem československých a sovietskych jednotiek sa na oslobodení našej krajiny podieľali aj Rumuni.

ojová činnosť 1. čs. armádneho zboru na Slovensku vyvrcholila 2. mája 1945 prechodom jeho jednotiek cez Javorníky na Moravu v smere na Veľké Karlovice a Nový Hrozenkov. Dňa 3. mája 1945 vojská sovietskej 24. streleckej divízie 18. armády 4. ukrajinského oslobodili posledné časti územia Slovenska v priestore obce Makov. Následne prešli na územie Moravy. Boje o Slovensko trvali sedem mesiacov, presnejšie 226 dní. Práve 3. máj by mohol byť pamätným dňom, kedy by sme si pripomínali oslobodenie Slovenska.


81.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 11. 2019, 14:22 avatar
12. augusta prešla z Liptovskej Lužnej do Kantorskej doliny v Turci skupina P. Velička a vytvorila tu partizánsku brigádu, ktorej súčasťou sa stal aj francúzsky oddiel G. de Lannuriena. 21. augusta títo partizáni obsadili Sklabiňu a podnikali odtiaľ v nasledujúcich dňoch útočné akcie s cieľom vytvoriť v Turci partizánsku oblasť. Z 23. na 24. augusta zatarasili tunely pri Strečne a Kraľovanoch, 24. augusta tunel na železničnej trati Horná Štubňa – Handlová a na ďalší deň Horná Štubňa – Kremnica. Súčasne 24. augusta prepadli pílu v Turanoch; 25. augusta rozdávali v Martine na námestí zbrane. Táto činnosť je dodnes hodnotená veľmi diskutabilne, pretože partizáni tým v mnohom sťažili situáciu viac samotným strojcom povstania ako Nemcom


22.
označiť príspevok

kesha1
   21. 11. 2019, 16:16 avatar
Fandím Scarlet, Osvietenemu a Ondrejovi.
Plus som členom fanklubu Fotóna
 
Súhlasí Osvietený, -era-, ondrej61


24.
označiť príspevok

hokejis muž
   21. 11. 2019, 16:19 avatar
Veď si ovca
Ovce musia niekoho nasledovať
Súhlasí havran, Kasafran


25.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   21. 11. 2019, 16:22 avatar
keshá, pri takejto téme ako vidíš ruskí troli povyliezaju z úkrytov.... , aj ujo motorkár vyliezol....
Súhlasí kesha1


27.
označiť príspevok

kesha1
   21. 11. 2019, 16:44 avatar
Ej Temnýmysel, sa už veru začína verejne hlásiť ku borisovcom  
Súhlasí ondrej61


31.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 17:07 avatar
Peter je intelektom diametrálne inde ako Boris . Peter žije v realite Boris v bludoch


29.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 17:05 avatar
kesha podobne ja fandím tebe . Si správny človek .
Mimochodom kedysi dávno som mal pocit že Ondrej a Foton sú hlupáci lebo sme sa stale doťahovali o vieru takú či onakú . neskôr ako som sledoval všeobecnú diskusiu zistil som , že Foton a Ondrej majú výbornú všeobecnú inteligenciu . Viera ich robí šťastnými ľudmi a ja sa voči týmto dobrým ľudom chovam ako bolševik .

Za to som sa obom viackrát ospravedlnil a ospravedlnujem sa i teraz .

Ondrej ma prekvapil aký všeobecný prehlad má o živote o komunizme , ktorý zažil .
Každý sme zažili komunizmus inak inak syn eštebaka rodaka inak eštebak hokejis inak podvodník a zlodej Boris a podobne .

V debate protirečníkov ale i suhlasiacich si vážim za fakt slušnú debatu ktorú vedie Era
Súhlasí kesha1


35.
označiť príspevok

hokejis muž
   21. 11. 2019, 17:23 avatar
Americkí trolli ako sa navzájom ospevujú
Súhlasí Kasafran


36.
označiť príspevok

Boris muž
   21. 11. 2019, 17:33 avatar
Jeden fandí druhému, ale žiadny nefandí pravde, spravodlivosti a slušnosti.  
Súhlasí hokejis, Kasafran


37.
označiť príspevok

hokejis muž
   21. 11. 2019, 17:37 avatar
Povrchné fanúškovstvo pripomínajúce fandenie futbalovým klubom
Súhlasí Kasafran


39.
označiť príspevok

kesha1
   21. 11. 2019, 18:03 avatar
Veru tak Osvietený, nesmieme trieštit sily, koli náboženským otázkam.
Tiež sa viacej nejdem s nimi sporiť. Myslím Fotóna a Ondrejova, sú to demokrati, akurát, že kresťanskí.
Súhlasí Temnýmyseľ


40.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   21. 11. 2019, 18:05 avatar
Veru nesmieme!!!
Inša Allah.


63.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 20:40 avatar
No a čo kesha aj ja som katolík a chalani z milosti píšu že cirkev sa dopustila mnoho zločinov a čo mam teraz písať že neupalovalo sa. Koperníka auto zrazilo ako v 68 obete podla komunistov ?
Chalani veria a to ja nebudem zakazovať ,
Súhlasí ondrej61


69.
označiť príspevok

hokejis muž
   21. 11. 2019, 20:49 avatar
Edo amíci napáchali veľa zločinov, ale o tom nepíšeš.
Súhlasí Kasafran


70.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 20:55 avatar
unrru na nas


73.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   21. 11. 2019, 21:20 avatar
Čo myslíš osvietený, bolo vtedy Slovensko moc antisemitisticke?...alebo to bol skôr strach z Hitlera....keď vidím, koľko máme dnes antisemitov, len na tomto fóre, tak je mi z toho špatne


74.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 21:34 avatar
Ondro žid a nežid v roku 2019 riešit nebudem . Je to hnus take veci preberat.

Nikdy ma nezaujmalo či je niekto žid až do času kedy v roku 2017 stal týpek a fotil vlaky na pozemku neoplotenom stal fotograf .

Tak sme išli za nim že je na sukromnom pozemku .

Chlapík nevedel ospravedlnil sa a hlavne cítil som že má strach . Ale Boris mu oznámil že pokial je na vlak odtial výhlad nevidí problem že by mal menit miesto .

A tak sme sa bavili aj ked sklo 70 -200 s TC nebolo moc

lebo aspon 400 by som ja chcel na to čo fotím a čo vlastne i mám

a tažko sa z chlapíka dostalo že je žid

slza no inak som nevedel ,
Súhlasí ondrej61


77.
označiť príspevok

hokejis muž
   21. 11. 2019, 21:50 avatar
Edo rus a nerus v roku 2019 riešit nebudem . Je to hnus take veci preberat.

Nikdy ma nezaujmalo či je niekto rus.
Súhlasí Kasafran


78.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   21. 11. 2019, 22:55 avatar
ty o rusoch a ukrajincoch vieš viac ako o Slovakoch, mufko


26.
označiť príspevok

djjaro muž
   21. 11. 2019, 16:25 avatar
Zalozim vam kazdemu isobitne fanklub...
Súhlasí Osvietený


30.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 17:06 avatar
poprosím 3 ks


33.
označiť príspevok

djjaro muž
   21. 11. 2019, 17:13 avatar
Aspon ze nemyslis len na seba ... 


41.
označiť príspevok

0svietený muž
   21. 11. 2019, 18:11 avatar
Rehotné.         Náš "osvietený" nadbrat, ktorého mama pedagogička ledva naučila čítať a počítať do desať a učňák ho naučil rozoznať kukuricu od slnečnice, ba dokonca vypustiť olej z traktora, ide filozofovať o histórii.                   
Historikuš NAS.                    
Súhlasí Kasafran


42.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 18:17 avatar
Som postúpil na učňák ešte nedávno som nemal ani ZŠ asi napečiem tie trojkilove komunisticke dýchajúce chleby za korunu     huaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


43.
označiť príspevok

0svietený muž
   21. 11. 2019, 18:20 avatar
Napeč a zanes svojmu synovi, na ktorého jebeš od narodenia.                  


53.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 19:57 avatar
a ceruškám     obom


59.
označiť príspevok

0svietený muž
   21. 11. 2019, 20:33 avatar
Na tie si sa neodvážil, keď si zistil, že ti gény nesú degeneráciu.                 


75.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 21:45 avatar
lgbti


76.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 11. 2019, 21:45 avatar
huaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


79.
označiť príspevok

0svietený muž
   21. 11. 2019, 23:05 avatar
Ale ti sťahuje riť. Ani prstom do nosa by si si netrafil.                


82.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 11. 2019, 14:23 avatar
Tretinu Slovenska oslobodili Rumuni

Banská Bystrica, Brezno, Kremnica, Lučenec, Martin, Piešťany, Trenčín, Zvolen... A to nie je ani zďaleka úplný výpočet slovenských miest, ktoré pred 68 rokmi oslobodzovali rumunské vojská. Do stoviek našich obcí vstupovali Rumuni buď prví, alebo spolu s červenoarmejcami a jednotkami 1. československého armádneho zboru.

Prví prišli napríklad do Dubnice nad Váhom a do Trenčianskej Teplej. Ale aj do Dobšinej. „V noci z 26. na 27. januára 1945 došli do mesta prvé oddiely Rumunov,“ zaznamenal miestny kronikár. „Búchali na pivnice, ľudia ťažko vychádzali von so strachom.

Rumunom našinec spočiatku veľmi nedôveroval. Bolo predsa všeobecne známe, že ich štát sa osvedčil ako prvý a významný spojenec nacistického Nemecka vo vojne proti Sovietskemu zväzu. Prečo by zrazu mali jeho jednotky bojovať po boku Červenej armády?

Niekde prišli prví, inde – ako v prípade Martina – obsadzovali mesto spolu s Čechmi a Slovákmi z 1. armádneho zboru alebo postupovali v druhom slede za jednotkami Červenej armády. O podriadenosti Rumunov Sovietom však nikdy nemohlo byť pochýb. „Rumunské jednotky nepôsobili samostatne, vždy podliehali 40. a 53. sovietskej armáde 2. ukrajinského frontu,“ pripomína Jozef Csefélvay z Vojenského historického ústavu v Bratislave. „Boli by bývali samostatnejšie, keby podliehali priamo veleniu frontu.“

Preto ani titulok článku – Rumuni oslobodili tretinu Slovenska – netreba brať doslova. Sami by vtedy zrejme nevládali obsadiť ani oveľa menšie územie, určitá zveličenie je však tentoraz namieste. Zásluhy Rumunov sa totiž u nás dlho bagatelizovali alebo obchádzali. Podľa experta na Rumunsko, nášho bývalého veľvyslanca v tejto krajine Petra Kopeckého, bolo v pozadí viacero príčin, zatiaľ uveďme aspoň jednu, možno hlavnú: „Od Gottwalda až po Husáka sa u nás pestoval kult Červenej armády.“

Režim akoby sa obával, že už čo len pripomenutie rumunských zásluh bude kacírstvom a zbaví „armádu – osloboditeľku“ jej glorioly.

Tento syndróm pôsobil napodiv aj po roku 1989. Napríklad v Banskej Bystrici na priečelí historickej radnice visela až do vlaňajška pamätná tabuľa, ktorá zamlčovala úlohu rumunskej armády pri oslobodzovaní mes­ta!

Prvá samostatná publikácia o účasti Rumunov na oslobodzovaní Slovenska vyšla u nás takmer 20 rokov po vojne, aj to od českých a rumunských historikov. A už takmer 40 rokov nevyšlo u nás na túto tému nič nové a vedecky fundované.

Pritom rumunské vojsko, to vôbec nebol zanedbateľný prívesok frontu, nejaká brigáda či divízia. Išlo o dve vševojskové armády, dovedna 17 divízií pechoty! Ďalej to bol letecký zbor s takmer 250 bojovými lietadlami, tankový pluk s 80 tankami a samohybnými delami plus tylové jednotky.

Na našom území sa vtedy vystriedalo takmer 240-tisíc príslušníkov rumunského kráľovského vojska. Na porovnanie – na oslobodzovaní južných a západných Čiech sa zúčastnilo približne 150-tisíc vojakov armády USA, obsadili podstatne menšie územie a čo všetko sa o nich vie! Rumunské jednotky podstúpili na viacerých miestach tvrdé bitky s nemeckými okupačnými jednotkami. Vari najkrvavejšie boje vybojovali v priestore Oremov Laz. Trvali 43 dní a padlo v nich okolo dvetisíc vojakov.

Celkové straty rumunskej armády na území Slovenska dosiahli okolo 65-tisíc osôb, z nich vyše 11-tisíc zahynulo. Väčšinou sú pochovaní na Ústrednom vojenskom cintoríne vo Zvolene. Zaiste, straty Červenej armády boli oveľa vyššie a jej účasť na oslobodení Slovenska určite významnejšia, preto niektorí slovenskí historici staršieho pokolenia vystríhajú, aby sa teraz nezachádzalo do opačného extrému a rumunský podiel sa umelo nezveličoval. „Samozrejme, pietna spomienka bude vždy patriť aj sovietskym, resp. ruským, ukrajinským, bieloruským, gruzínskym, arménskym atď. vojakom, ale niet dôvodu, aby sa pritom zabúdalo na rumunských,“ reaguje Kopecký.
Zmena dresu po troch rokoch

Rumunsko sa pridalo na stranu štátov Osi (k paktu Berlín – Rím – Tokio) v novembri 1940 po sovietskej anexii Besarábie, čo je približne územie dnešnej Moldavskej republiky. Režim Iona Antonesca vyhlásil vojnu Moskve už 22. júna 1941 v nádeji, že tak prinavráti Rumunsku anektované územie. Spolu s wehrmachtom dobýjali rumunské jednotky pevnosť Sevastopol, podieľali sa na páde Odesy.

„Výzbroj jednotiek bola čiastočne nemoderná, prípadne nedostatočná,“ spomínal na spojencov poľný maršal Erich von Manstein. „To platilo najmä o protitankovej obrane. Sotva sa dalo počítať, že vojsko odolá sovietskym tankovým útokom.“

Vojna na strane Tretej ríše pripravila rumunské ozbrojené sily takmer o 625-tisíc vojakov (z toho vyše 71-tisíc ich zahynulo, mnohí padli do zajatia). Pohromu znamenala aj pre nich stalingradská bit­ka.

Historický zlom vo vývoji Rumunska prinieslo protifašistické povstanie. Prepuklo iba o týždeň skôr ako naše, 23. augusta 1944, ale na rozdiel od SNP bolo lepšie skoordinované s ofenzívou Červenej armády v Moldavsku.

Navyše sa na stranu povstalcov v rozhodujúcej chvíli postavil rumunský kráľ Michal I. Antonescov režim sa podarilo zvrhnúť a ozbrojené sily Rumunska odrazu zmenili dres – začali v zväzku sovietskych armád bojovať proti hitlerovskému Nemecku, útočiť v smere na Debrecín a Budapešť.

Všetko však bolo asi zložitejšie, čo naznačujú aj memoáre generála Sergeja Štemenka, v tom čase šéfa hlavnej operačnej správy Generálneho štábu Červenej armády. „Na začiatku bolo veľa pochybností, veď rumunské vojsko sa osobitne nevyznamenalo na strane wehrmachtu a v porovnaní so sovietskymi jednotkami bolo slabšie vyzbrojené – najviac mu chýbali ťažké zbrane,“ spomínal Štemenko. "Kdekto nepovažoval rumunskú armádu za bojaschopnú. Okrem toho sme veliteľský zbor nemohli ponechať bez kontroly, veď medzi generálmi a dôstojníkmi bolo veľa profašistických elementov.“

Úplne spoľahnutie bolo vraj iba na dobrovoľnícku rumunskú divíziu, ktorá sa podobne ako 1. československý armádny zbor sformovala počas vojny na území ZSSR. Sovietske ozbrojené sily však v záverečnej fáze vojny veľmi potrebovali posilniť, a tak najvyššie velenie rozhodlo dlho netriediť a nevyberať si, ale – povedané Štemenkovými slovami – „použiť kompaktne masy rumunského vojska s tým, že budú operatívne podliehať veliteľom armád 2. ukrajinského frontu“.

Niekoľkoročné spojenectvo s nacistickým Nemeckom však nepridalo Rumunom na dôvere ani v očiach Západu. Rumunsko preto do konca vojny nepovažovali za spojeneckú, ale za porazenú krajinu. A po vojne?

„Veľmoci, okrem Francúzska, ale aj menšie štáty – s výnimkou ČSR a niektorých ďalších – nechceli priznať Rumunsku na Parížskej mierovej konferencii štatút tzv. spolubojujúceho národa (nation cobelligérante),“ poznamenáva Kopecký.

Podľa rumunského historika Constantina Ciritesca to nebolo spravodlivé, keďže „Rumunsko zapojilo do záverečných bojov s fašizmom až pol milióna vojakov, zatiaľ čo dvaapolkrát väčšie Francúzsko iba 300-tisíc.“
Zle živení, slabo ozbrojení

Prvé rumunské jednotky prekročili československé hranice už koncom roku 1944. Prvou osadou na našom území, ktorú oslobodili, bola Buzica (dnes súčasť Buzitky) v okrese Lučenec. Stalo sa to 18. decembra.

Ešte pred prekročením hraníc vydal veliteľ 4. rumunskej armády Gheorghe Avramescu rozkaz, v ktorom upozorňoval vojakov, že „vstupujú do krajiny, ktorá nám vždy preukazovala úprimné priateľstvo“ a podľa toho sa majú správať k jej obyvateľstvu.

Ťažké boje zviedli Rumuni o Rožňavu, zúčastnilo sa na nich približne 80-tisíc vojakov a mesto obsadili 23. januára 1945.

Štvrtá armáda podriadená 40. sovietskej armáde útočila v smere Rimavská Sobota – Banská Bystrica – Martin. Prvá armáda pod velením generála Vasileho Atanasia (podriadená 53. sovietskej armáde) postupovala smerom na Slovenské Ďarmoty – Novú Baňu – Myjavu. Čierny Balog oslobodzovali Rumuni spolu s červenoarmejcami 29. januára 1945 v treskúcej zime, teplota klesala až k tridsiatim stupňom.

„Rumunskí vojaci tvorili druhý sled a udržiavali frontovú líniu v našich vrchoch takmer osem týždňov,“ spomína Mária Mizlová-Lehocká, ktorá mala vtedy 13 rokov a bola sekundánkou v bystrickom gymnáziu. „Boli veľmi biedne oblečení a vyzbrojení. Uniformy mali poškodené, roztrhané, obutie celkom mizerné, namiesto riadnych onúc len handry. Pušky také, že možno ani nemohli strieľať, namiesto tankov vyhladované kone, ktoré zdochýnali na ceste.“

O zle živenom a nedostatočne vyzbrojenom rumunskom vojsku sa zmieňujú takmer všetci pamätníci, píše sa o tom v kronikách. Najčastejšie sa spomína, že namiesto remeňov mali pušky zavesené na špagátoch. „Samozrejme, puška funguje aj bez remeňa,“ reagoval kedysi historik Jozef Jablonický, „ale o čomsi to svedčí.“

Dozbrojenie, ktoré Rumunom spojenci na začiatku sľubovali, však stále meškalo. Nemohli byť dôsledkom tohto stavu aj neprimerane veľké straty „živej sily“? Kopecký si myslí, že áno a ešte dodáva: „Netreba zabúdať, že rozkazy k útokom vydávali rumunským jednotkám zásadne sovietski velitelia a podľa spomienok veteránov im často nezáležalo na taktike či opatrnosti.“

Zásobovanie proviantom takisto viazlo. Pani Mária sa rozpamätáva, že Rumuni, ktorých zažila v Čiernom Balogu, jedli najmä fazuľu. „Ako dieťa som si to vysvetlila tak, že práve fazule sa im vo vlasti urodilo nadostač.“

Vyhladovaní vojaci sa niekedy uchyľovali k drobným krádežiam. „Ale žiadna kronika na Slovensku nezaznamenala násilne činy rumunských vojakov,“ upozorňuje Kopecký.

„Raz pred bránou školy zastali sane a doviezli čosi prikryté,“ rozpráva pani Mária. „Bože môj! Boli to mŕtvoly rumunských vojakov. Po oslobodení Brezna vyváľali vojaci z lekární a drogérií sudy akože s alkoholom, no bol to vlastne metylalkohol. Otrávilo sa okolo 300 Rusov a 200 Rumunov. Zbytočná obeť vojny. Mŕtvych Rumunov poukladali v triede ako šichtúň dreva, neskôr ich odviezli a pochovali…“ Spočiatku mŕtvych pochovávali, kde prišlo, až neskôr ich zvážali z celého stredného i západného Slovenska na Ústredný vojenský cintorín vo Zvolene.

V ktorýsi deň ubytovali v dome učiteľa Štefana Lehockého rumunského generála Nicolae Dascalesca. „Bol menší, čiernovlasý, celkom skromne vyzerajúci,“ spomína učiteľova dcéra, ktorá sama potom celý život učila. „Ráno chodil von, večer sedával nad mapami, občas zavolal otca, niečo vysvetliť, ale súkromné debaty neviedol. Odišiel od nás jedného dňa tak potichu, ako prišiel.“

Trinásťročná Mária nemohla vedieť, že Dascalescu, nazývaný medzi Rumunmi „generálvojak“, už onedlho vystrieda vo velení 4. armády Avramesca. Toho zatknú príslušníci sovietskej vojenskej kontrarozviedky SMERŠ a odvlečú do gulagu, kde zomrie za neznámych okolností. Dodnes nie je jasné, z čoho generála obvinili.

Dascalesca stihne podobný osud o niečo neskôr, ale už v rodnom Rumunsku. Bude dvakrát väznený a aj inak perzekvovaný. Podľa Kopeckého prešla po vojne peklom veľká časť rumunskej generality. Niektorých postihnutých rehabilitovali už za Ceauşesca, ešte viac sa ich však dočkalo satisfakcie až po roku 1989.
Priblížili koniec vojny

Moskva krátko po vojne dokázala zásluhy Rumunov aj oceniť. Svedčí o tom napríklad vyznamenanie vtedy len 25-ročného Michala I. najvyšším sovietskym Radom Víťazstva. Dostali ho iba piati cudzinci, medzi nimi napríklad generál Einesnhower, ale už nie generál de Gaulle.

Dva roky po vojne však kráľ musel odísť do švajčiarskeho exilu – Rumunsko skoncovalo s monarchiou – a vlasť mohol opäť navštíviť až po revolúcii 1989.

Jeho vlasť sa po roku 1948 stala sovietskym satelitom, ale za vlády Nicolae Ceauşesca dosť problematickým. Bukurešť pokračovala napríklad v „bratríčkovaní sa“ s Pekingom aj v čase, keď sa sovietsko-čínske vzťahy ocitli na bode mrazu a odmietla sa zúčastniť na invázii do Československa v auguste 1968. Ba čo viac: „Rumunsko odsúdilo inváziu takým otvoreným a tvrdým spôsobom ako žiadna iná krajina!“ dodáva Kopecký.

To sa nemohlo neprejaviť na hodnotení rumunského podielu v boji proti fašizmu. Sovietski vojvodcovia sa vo svojich memoároch zmieňovali o účasti Rumunov na oslobodzovacej misii v Európe už len telegraficky a akoby úchytkom.

Až začiatkom tohto milénia zverejnila Moskva dokumenty z tajných archívov, ktoré potvrdili stanovisko rumunskej strany.

„Štátny prevrat v Bukurešti utvoril priaznivé podmienky pre nástup 2. ukrajinského frontu ďalej na Balkán a do strednej Európy,“ napísal v tejto súvislosti znalec rumunských dejín Nikolaj Paklin v Rossijskej gazete. Zapojenie početnej rumunskej armády do bojov na strane protihitlerovskej koalície zachránilo podľa neho životy „desiatok tisíc“ sovietskych vojakov, priblížilo koniec vojny.

Na Slovensku si na Rumunov osloboditeľov začíname spomínať najmä pri okrúhlejších výročiach ukončenia najstrašnejšej z vojen. V máji 2005 prijal kráľa Michala I. s rodinou prezident Ivan Gašparovič a v rozhovore „ocenil podiel rumunskej armády na oslobodzovaní Slovenska“.

Ale – stačí to?

spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


83.
označiť príspevok

havran
   22. 11. 2019, 14:29 avatar
Osvietený - Jasné a druhú tretinu oslobodili Amíci? Veď si na smiech. Vymenuj všetkých, ktorí sa podieľali na porážke fašizmu a Rusov môžeš vynechať, aby sa ti niečo nestalo. Ty si fakt ožiarený , ale z vonku a v hlave máš len nenávisť a temno.
Súhlasí Kasafran


84.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 11. 2019, 14:33 avatar
Tých rusov tam moc totiž nebolo dokonca ani vo velení . Generál Dibrov Malinovský a další boli ukrajinci .

Čiže zo ZSSR si to odsrali najviac Ukrajinci

Kto bol

Ruská osvobozenecká armáda

vieme tiež

Konec ROA
Po opuštění Prahy směřovaly jednotky 1. divize ROA opět do Suchomast a poté pokračovaly dále na jih do oblastí obsazených Američany. Některé vojenské oddíly vlasovců však byly obklíčeny ještě v sovětské okupační zóně, jiné dospěly do zóny americké, kde se počátkem května 1945 nacházelo i jižní uskupení ROA. Avšak i tyto vojáky Američané předali Sovětům, a to i přesto, že generál Vlasov napsal 11. května vládám USA a Velké Británie otevřený dopis, ve kterém vysvětloval postoje ROA i obavy z dalšího osudu svých vojáků. Dne 12. května předali Američané Sovětům i generála Vlasova. „Popravy“ vojáků ROA probíhaly již krátce po jejich zatčení na území Československa. Často se však jednalo o zběsilé vraždění i zraněných přímo v nemocnicích. Mnoho vojáků bylo odehnáno na Olšanské hřbitovy, tam zastřeleno a naházeno do dvou jam. Další příslušníci ROA byli popraveni v Sovětském svazu. Vlasov, Buňačenko, Žilenkov a další velitelé ROA byli souzeni a 1. srpna 1946 v Moskvě oběšeni, běžní vojáci ROA byli většinou odsouzeni k těžkým žalářům a nuceným pracím v gulagu.

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Ano ROA boli Rusi to je fakt


85.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 11. 2019, 14:34 avatar
Osvobození západních a jihozápadních Čech americkou armádou

Osvobození západních a jihozápadních Čech americkou armádou od německých okupantů bylo jednou z dílčích epizod druhé světové války, které mělo však pro Čechy velký historický význam. Odehrávalo se těsně před a během květnového povstání českého lidu a velkou měrou napomohlo následnému osvobození Československa v roce 1945.

Situace na počátku roku 1945

Na začátku roku 1945 bylo nacistické Německo už ve velmi obtížné situaci. Sovětská vojska se svými polskými, československými a rumunskými spojenci stála na řece Visle, na východním Slovensku a v Maďarsku, spojenecká západní vojska sváděla boje v Ardenách. V průběhu ledna zahájila Rudá armáda řadu ofenzív, proti kterým přesunul Hitler své jednotky a techniku ze západní fronty. Západní spojenci mohli zahájit své tažení Německem. V únoru se na Krymu uskutečnila Jaltská konference, při které byla mimo jiné stanovena demarkační linie, která určila čáru doteku spojenců ze západu a z východu. Mimo jiné měla tato linie, která měla i politický podtext, probíhat na hranicích Čech a Bavorska.[7]
Osvobozování

V dubnu 1945 se do Bavorska probojovaly jednotky Třetí americké armády, kterým velel generál George S. Patton. Dne 18. dubna 1945 vstoupily americké jednotky na území předmnichovské československé republiky. V 09:55 dorazily první jednotky americké armády k obci Hranice v ašském výběžku. Jednalo se o průzkum roty K 3. praporu 358. pěšího pluku 90. pěší divize z XII. armádního sboru. O dva dny později vnikly jednotky i do Aše. Vzhledem k tomu, že toto území bylo osídleno Němci (jednalo se o území Říšské župy Sudety), nebyli Američané vítáni jako osvoboditelé. 25. dubna se bojovalo o Cheb, který Američané se ztrátami dobyli. 29. dubna se k hranicím předválečného Československa přesunuly další jednotky V. sboru Třetí americké armády.

30. dubna si Američané vyžádali na generálním štábu Rudé armády postup na osu Karlovy Vary - Plzeň - České Budějovice, a to z důvodu krytí levého boku 3. americké armády při postupu na Rakousko. Sověti, kteří se v té době probili na Ostravsko a po osvobození Brna stáli na jihu Českomoravské vysočiny, s tímto řešením 30. dubna souhlasili. Američané však setrvávali na svých pozicích a do Čech zahájili postup až 5. května 1945. Téhož dne pronikli ke Kynšperku a osvobodili městys Chodová Planá a Klatovy. 6. května v brzkých ranních hodinách byl útok obnoven. Hlavním cílem byla Plzeň, kde den předtím vypuklo povstání. Kolem osmé hodiny ranní pronikly do Plzně jednotky americké 16. obrněné divize a umlčely poslední německá ohniska odporu. Boje pokračovaly i na dalších místech jihozápadních Čech.

Winston Churchill byl zastáncem osvobození Prahy západními spojenci, s čímž se dokonce 30. dubna obrátil dopisem na amerického prezidenta Trumana. Truman mu však odpověděl, že útok k Vltavě již chystají Sověti a jeho záměrem bude pouze „postupovat a ničit všechny zbývající organizované německé síly (...) bude-li postup do Československa poté žádoucí a dovolí-li to zdejší podmínky, logicky by naším prvním krokem byl postup na Plzeň a Karlovy Vary. Nepokusím se o žádný krok, který budu z vojenského hlediska považovat za nerozumný.“ Když vypuklo 5. května v Praze Pražské povstání, chtěl také generál Patton pokračovat v postupu na české hlavní město. Byl si vědom toho, že německá miliónová armáda, které velel Ferdinand Schörner, již neklade na západě takový odpor, jak sovětským vojskům tvrdě bojujícím na Moravě. Hitlerův nástupce admirál Karl Dönitz po svém nástupu 29. dubna do čela Německa v rozkazu wehrmachtu uvedl: „proti Angličanům a Američanům musím bojovat, pokud mi budou bránit v boji proti bolševikům.“ Část německých jednotek však i tak proti západním spojencům ještě bojovala. Generál Eisenhower měl však samozřejmě instrukce nedostat se do konfliktu s ruskou stranou, neboť Američané spoléhali na budoucí podporu SSSR v boji s Japonskem ve válce v Tichomoří.

7. května již boje prakticky ustaly, protože již předchozího dne se jednalo o kapitulaci německých vojsk. Alfred Jodl, který kapitulační jednání za Německo vedl, se snažil před sovětským zajetím uchránit co největší počet německých vojsk, takže Němci prakticky přestali klást Američanům odpor a snažili se spíše přejít k nim do zajetí. Američané tak mohli do 10. května obsadit zbytek území, které připadly do jejich sféry. Při osvobozování českého území padlo 116 Američanů, dalších 406 bylo raněných. Americké i sovětské jednotky opustily Československo do listopadu 1945.


86.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 11. 2019, 14:38 avatar
havran a ešte je tu veľmi dôležitá vec po 2 svetovej ktorá zachránila staticíce ludí pred hladomorom a umožnila použivat lieky a špičkovu techniku v polnohospodarstve atd

UNRRA: Na pomoc v najťažšej chvíli sa nezabúda

Víťazov zdobí štedrosť. Týmto heslom sa riadili vlády protihitlerovskej koalície, keď zakladali Správu Spojených národov pre pomoc a obnovu, známu pod skratkou UNRRA (United Nation Relief and Rehabilitation Administration).

Prvý vlak s potravinami a liekmi od tejto medzinárodnej humanitárnej agentúry dorazil do Bratislavy práve pred 70 rokmi. Na Orave a hornom Zemplíne pomohli dodávky zažehnať hroziaci hladomor. Pred prvými povojnovými Vianocami mnohé deti v Československu písali listy nie Ježiškovi, ale dobrej tetuške, víle alebo pani Unrre

Podľa správy v Pravde zo 7. júna 1945 bolo v prvom transporte s pomocou aj 22 nových nákladných áut zo zásob kanadskej armády. Boli určené na rozvoz tovaru UNRRA, prevažne potravinárskeho, po Bratislave i celom západnom Slovensku. Už týždeň predtým priniesla Pravda informáciu o tom, že pomoc prichádza zo zámoria najprv loďami do rumunského prístavu Konstanca na pobreží Čierneho mora, odkiaľ sa k nám dostane buď riečnymi plavidlami po Dunaji (po odstránení prekážok na jeho toku), alebo vlakmi. "Lode aj vlaky sú vlastne sovietske vojenské transporty,“ oznamovali noviny.

Z iných zdrojov (práce historikov Georgea Woodbridgea, Karla Sommera, Slavomíra Michálka a i.) sa však dozvedáme, že prvá loď El¤Mundo s dodávkami pre Československo pristala v Konstanci už 8.¤apríla a prvý vlak s tovarom dovezeným touto loďou dorazil na Slovensko 2.¤mája 1945. Skončil však v Trebišove, tam sa tovar aj vyložil. Išlo o mäsové konzervy, šatstvo, obuv, lieky a zdravotnícky materiál.

Doprava na ostatnom oslobodenom území bola v tom čase veľmi sťažená alebo úplne paralyzovaná. Veď na strednom a západnom Slovensku sa ešte bojovalo, navyše chýbali aj dopravné prostriedky. S prvým transportom dorazilo preto do Trebišova aj 44 nákladných áut. Nemali však karosérie, ktoré zostali "visieť“ v skladoch v Konstanci. Východniari ich preto nahradili doskami, aby mohli rozviezť tovar do najpostihnutejších miest. Potom však začali pociťovať nedostatok pohonných hmôt, a tak americké autá museli merať dlhú cestu za benzínom až do rumunského prístavu. Veľmi problematická bola vtedy aj doprava vlakmi z Konstance. Prečo prvému transportu trvala cesta takmer štyri týždne? Úlohu zohrala vzdialenosť (vyše 2-tisíc kilometrov), ale najmä povojnové pomery. Nedostatok lokomotív, vozňov a uhlia v štátoch, ktorými prechádzala trasa.

Popri trati číhali lúpežné bandy, ktoré prepadávali vlaky. Transporty spočiatku sprevádzali vojaci Červenej armády, neskôr ich vystriedali strážne oddiely UNRRA. Piati ich príslušníci padli pri prestrelkách s týmito bandami, ďalších 26 bolo zranených. Pri takejto riskantnej preprave tovaru nejaká jeho časť zmizla počas cesty v dôsledku lúpeží alebo rozkradnutia. Straty však boli napodiv výrazne menšie, ako by sa dalo predpokladať. Podľa štatistík, zverejnených agentúrou, sa do polovice augusta 1947 z celkového počtu 6¤850 áut UNRRA prevážaných do Československa stratilo cestou iba 111 a zo 160-tisíc železničných vozňov nedorazilo do cieľa len 335.
Horský guláš a fialový hnus

Konstanca bola do septembra 1945 jediným námorným prístavom, ktorý prijímal lode s nákladom UNRRA pre Československo. Potom k nemu pribudli ďalšie: v Hamburgu, Brémach, Rotterdame, Amsterdame, Terste, Antverpách a tak ďalej. Všade tam zriaďoval Československý úrad pre hospodársku pomoc a obnovu svoje expozitúry.

V Prahe pôsobila zároveň 15-členná misia UNRRA. Je zaujímavé, že ju celý čas viedol Piotr Ivanovič Alexejev zo sovietskeho ministerstva zahraničného obchodu (predtým pôsobil ako obchodný zástupca v Teheráne). Za šéfa misie si ho vybrala exilová československá vláda v Londýne ešte v januári 1945, ďalšími členmi misie boli britskí, americkí a kanadskí odborníci.

Misia úzko spolupracovala s československými úradmi, ministerstvami a (na Slovensku) s povereníctvami. Vo viacerých väčších mestách zriadila svoje odbočky, boli aj v Košiciach a Bratislave. Z diplomatickej korešpondencie tých čias vyplýva, že Američania a Briti spočiatku Alexejevovi nedôverovali, dokonca chceli odporučiť svojim vládam jeho odvolanie. Podozrievali ho napríklad z toho, že umožňuje predisponovať časť dodávok UNRRA jednotkám Červenej armády, ktoré sa nachádzali do neskorej jesene 1945 na území ČSR. Nakoniec sa však britský veľvyslanec v Prahe Philip Nichols o Alexejevovi vyjadril, že "mal dobrú vôľu a snahu urobiť čo najviac v ťažkej situácii, v ktorej sa ocitol“.

Povojnová situácia bolo naozaj mimoriadne ťažká a chaotická. Do polovice júna 1945 prišlo do ČSR takmer 18-tisíc ton tovaru zo zásob UNRRA, v oblastiach, kde najviac hrozil hlad a epidémie, sa to však neprejavilo. Pritom podľa dohody agentúry s československou vládou mali potraviny a liečivá smerovať do vojnou najviac postihnutých oblastí, predovšetkým do severných okresov Slovenska a na Ostravsko.

Alexejev osobne cestoval a hľadal trhliny v distribučnom systéme. Upozornil vládu na fakt, že kým v Prahe bol denný prídel chleba na osobu 300 gramov, na viacerých miestach Slovenska nedosiahol ani polovicu z tohto množstva. Po tejto inšpekcii šéfa misie vláda okamžite uvoľnila zo svojich rezerv 50 miliónov korún pre Oravu, kde bola situácia už katastrofálna.

Zvýšili sa aj celkové dodávky UNRRA pre Slovensko. Ako informoval Slovenskú národnú radu povereník pre zásobovanie Rudolf Fraštacký, do polovice septembra 1945 prišlo na Slovensko z Konstance 1¤686 ton mäsových konzerv (čo bolo takmer 51 percent z dovezeného množstva pre celú ČSR), 2¤741 ton tukov, 1¤959 ton cukru, 21 miliónov sušených vajec, 93 ton kávy atď.

Pamätníci aj dnes zažiaria, keď príde reč na konzervy so sušeným mäsom zo zásob americkej armády. "Bolo pre nás nevídanou atrakciou a malým zázrakom a výborne chutilo v kapuste.“ To je zo spomienok na mladosť maliara Rudolfa Krivoša, rodáka z Tisovca. Mnohí si však spomenú aj na tzv. horský guláš. Išlo o konzervy s nápisom Horse Meat – konské mäso, ktoré si našinec "preložil“ ako horské mäso. Obsah niektorých ďalších kaki konzerv však väčšina Slovákov nielenže nepoznala, ale im ani nechutil. Napríklad bravčové zaliate sladkou hruškovou alebo jablčnou omáčkou. Alebo tzv. fialový hnus. Takto pomenovali koncentrovaný prášok v polkilovej plechovke podľa jeho sfarbenia. Stačilo nasypať za lyžičku tohto prášku do pohára s osladenou vodou a vznikol skvelý nápoj hroznovej chuti. Ale kto vtedy vedel natoľko po anglicky, aby rozlúštil návod?

Alebo čo si mali dedinčania počať s dovtedy v našich končinách absolútne neznámym arašidovým maslom, s kakaom, ovsenými vločkami či s grapefruitovým džúsom? Ministerstvo výživy sa spamätalo dosť neskoro a až v roku 1946 vydalo brožúrku s názvom Ako používať tovar UNRRA. Neskoro, lebo mnohé z týchto exotických požívatín medzitým skončili v odpade alebo na čiernom trhu.

Kto z toho profitoval

V lete 1945 vládla v niektorých okresoch Slovenska nevýslovná bieda. Nemci pred príchodom frontu vraj odohnali dve tretiny dobytka. „Jediné, čo voľne bolo dostať na trhu, bola pukaná kukurica,“ spomínal oveľa neskôr spisovateľ Vladimír Mináč.

Zároveň však prekvital čierny obchod s mnohonásobne predraženým nedostatkovým tovarom. „Bezočivosť kšeftárov išla v posledných dňoch tak ďaleko, že začali za enormne vysoké ceny uvádzať na trh rozličný tovar UNRRA z vylúpených skladov,“ písala 11.¤augusta 1945 Pravda. U priekupníka bolo dostať takmer všetko: gulášové konzervy (Horse Meat?), sušené mäso a vajcia, džem i mliečnu čokoládu.

Niečo bolo naozaj vylúpené zo skladov a vinníci boli zavše dokonca potrestaní. Veľa tovaru z UNRRA sa však dostalo na čierny trh inými cestami. "Mnohí špekulanti obchodníci skúpili ho, keďže mali dosť peňazí, tovar zadržali a predávali potom drahšie, na čierno.“ To je záznam z kroniky obce Raková (Horné Kysuce). Kronikár Filip Stančo ho urobil niekedy začiatkom roku 1946. V informácii pre poslancov parlamentu to v rovnakom čase tvrdil aj minister výživy ČSR Václav Majer. Čierny trh reagoval podľa neho na dodávky UNRRA najprv znížením cien, ale neskôr zase vyskočili. Na vysvetlenie treba uviesť, že časť dodávok smerovala podľa podmienok stanovených UNRRA do obchodov, kde sa tovar predával. Za ceny, ktoré mali byť prístupné najširším vrstvám obyvateľstva…

Ešte si povedzme, že okolo 45 percent dodávok tvorili potraviny, predovšetkým obilie a múka (kryli až 15 percent domácej spotreby), ďalej jedlé a umelé tuky (33 percent spotreby), sušené mlieko a ovocné šťavy. Ďalšími komoditami boli dopravné prostriedky, poľnohospodárske stroje, lieky a zdravotnícky materiál, suroviny pre chemický a textilný priemysel, odev, obuv atď. Napríklad 5.¤júna 1945 Pravda písala, že na východ republiky dorazil náklad UNNRA s 30-tisíc pármi topánok, ktoré sa budú predávať v rámci prídelového systému po 40 až 60 korún.

Čo však vtedy znamenalo pre obyčajného človeka 40 alebo 60 korún? "Obuvi bolo primálo a bola pridrahá,“ zapísal si kronikár Stančo. "Predávala sa na prídelové lístky, ale potreba sa nijako nekryla.“ Našťastie ďalšia časť potravín a iného tovaru z kvóty určenej pre ČSR smerovala priamo do škôl, nemocníc a zariadení sociálnych služieb. Išlo napríklad o bezplatné stravovanie školákov alebo o tzv. repatriačné kuchyne, čiže vývarovne pri pobočkách Repatriačného úradu, kde sa stravovali predovšetkým ľudia, ktorí sa vracali z nacistických koncentračných táborov. Im sa bezplatne poskytovalo aj ošatenie a obuv, keďže vo vojne prišli o všetko. To isté platilo aj o základných školách vo vojnou najviac postihnutých regiónoch. "Všetky deti školy boli obdarované z akcie UNRRA šatami, blúzkami, čiapkami a topánkami,“ čítame v kronike Základnej školy Tekovské Nemce.

Vráťme sa však k čiernemu trhu. Ako sme už spomenuli, "zásoboval“ ho i bežný spotrebiteľ, ktorému tovar UNRRA z nejakého dôvodu nevyhovoval. Podľa zistení historičky Jany Frydryškovej z Karlovej univerzity v Prahe sa to týkalo napríklad zrnkovej kávy. Hoci sa jej za dva roky doviezli do ČSR stovky ton, stále bola veľmi nedostatkovým tovarom najmä vo veľkých mestách. "Sociálne slabšie vrstvy v českých krajinách i na Slovensku len zriedka kupovali pred vojnou zrnkovú kávu, obľúbenejšia u nich bola tzv. melta,“ vysvetľuje historička. "Na druhej strane tu i tam boli vrstvy prevažne duševne pracujúcich, ktorým dodávané prídely nestačili a boli ochotní kupovať aj predražený tovar. Čierny trh sprostredkoval presun tohto tovaru od jednej skupiny k druhej.“

Kaviareň Grand v bratislavskom Manderláku viedol vtedy otec budúceho humoristu a komika. Dobré raňajky neboli možné bez amerických UNRRA konzerv, s ktorými kšeftovali šmelinári, spomínal po rokoch Julo Satinský. Napriek tomu rozsah predaja tovaru načierno nedosiahol u nás vtedy také rozmery ako v niektorých iných krajinách. "Nebude prehnané povedať, že každý muž, žena a dieťa v západnej Európe sú vo väčšej či menšej miere zapojení do rôznych typov ilegálneho obchodovania,“ hlásil britskému ministerstvu zahraničia regionálny šéf UNRRA.
Maják na ceste z biedy

Vďaka zásielkam UNRRA spoznali mnohé slovenské deti také dobroty ako figy, pomaranče, búrske oriešky, žuvačky. Ale napríklad aj rybí tuk! Pamätníkom sa pritom hneď vybaví jeho odporná pachuť, ale v otrasných povojnových podmienkach znamenal pre mnohých doslova záchranu.

Ešte vzácnejšie boli dodávky penicilínu zo zásob UNRRA, ktorý sa vtedy v ČSR nevyrábal. „Už v júni 1945 prišli z Ameriky prvé jeho zásielky a stále sa zvyšovali,“ pripomína docent Štefan Šimko z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Podľa jeho zistení rozdelila špeciálna komisia ešte do konca roku 1945 okolo 5,5 miliardy jednotiek penicilínu do jednotlivých regiónov s tým, že prednostne ho dostanú nemocnice a liečebné ústavy. Isteže, neušiel sa každému, kto ho súrne potreboval, a na čiernom trhu mal hodnotu zlata. Vláda sa preto rozhodla začať s domácou výrobou penicilínu. Potrebné zariadenie získala opäť prostredníctvom UNRRA z USA a Kanady, tam sa zaškoľovali aj československí experti. „Továreň na výrobu našich prvých antibiotík začala potom fungovať v českých Roztokoch, neskôr sa však výroba penicilínu premiestnila do Slovenskej Ľupče,“ dodáva docent Šimko.

Až dve tretiny všetkých dodávok UNRRA prichádzali z USA, najmä z rezerv tamojšej armády, zvyšná tretina z Kanady, Veľkej Británie, Francúzska a ďalších krajín. ČSR dostala tovar za viac ako 261 miliónov dolárov, čo bola šiesta najvyššia suma spomedzi všetkých prijímajúcich štátov. Za dodaný tovar sme neplatili nič, bolo treba uhradiť len dopravu od štátnych hraníc ČSR do jednotlivých veľkoskladov a nejaké administratívne trovy (celkove okolo 1 miliardy korún).

Čo urobil štát s peniazmi utŕženými za predaj tovaru UNRRA v maloobchode? Predovšetkým ich použil na úhradu rôznych sociálnych a zdravotných služieb. Podľa zistení Frydryškovej vydal na to takmer 18 miliárd korún získaných z predaja vyše pol druha milióna ton tovaru.

Málo sa však vie, že spoločný štát Čechov a Slovákov nebol iba prijímajúcim, ale aj darcovským štátom v rámci UNRRA. V roku 1946, vďaka dobrej úrode, daroval okolitým krajinám tisíce ton cukru, zemiakov a ďalších poľnohospodárskych plodín.

V júli 1947, keď sa akcia UNRRA už faktický končila, odoslala československá vláda generálnemu riaditeľovi agentúry telegram tohto znenia: "Na prácu UNRRA budeme vždy spomínať s pocitom vďačnosti. V ťažkých dňoch na konci najkrutejšej vojny UNRRA ako maják ukazovala ľudstvu cestu z utrpenia a biedy.“

zurnal.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


87.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 11. 2019, 14:44 avatar
Dvoj ročná pomoc UNRRA bola našej krajine poskytovaná v gigantickej forme 2 roky

Vďaka tejto pomoci sa k nam dostali antibiotiká ktoré doposial v československu neexistovali

UNRRA mala pozvolne prejsť do obrovskej pomoci

Marshallov plán alebo oficiálne Plán európskej obnovy (European Recovery Program) bol plán prijatý Kongresom 3. apríla 1948 s cieľom organizovane zabezpečiť americkú pomoc povojnovej Európe. Po jeho odmietnutí zo strany krajín východného bloku bol plán napokon obmedzený len na západnú Európu (pozri mapu) a v konečnom dôsledku bránil rozširovaniu komunizmu.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Plán prvý raz vyhlásil štátny tajomník USA George C. Marshall 5. júna 1947 v prejave na Harvarde. Bol iniciátorom a tvorcom plánu. V rokoch 1948-1952 v rámci tohto plánu poskytli USA západnej Európe pomoc vo výške približne 13 miliárd dolárov. Marshallov plán prispel k hospodárskej rekonštrukcii západnej Európy, obnovil priemysel, poľnohospodárstvo a oživil medzinárodný obchod. USA si touto hospodárskou pomocou zabezpečili vplyv a prestíž v Európe, ktorá sa postupne rozdelila železnou oponou na ekonomicky vyspelejší Západ a zaostávajúci Východ. Generál Marshall bol za svoju celoživotnú prácu ocenený Nobelovou cenou za mier.

ZSSR však zabranilo ČSSR čerpať Marshallov plán alebo oficiálne Plán európskej obnovy .

Európa sa postupne rozdelila železnou oponou na ekonomicky vyspelejší Západ a zaostávajúci Východ.


88.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 11. 2019, 14:46 avatar
Takže asi takto je to s tou historiou

Američané nám pomohli, Rusové akorát do hrobu

en perfektní text koluje po Facebooku a sdílí jej hodně lidí. Na nezpochybnitelných faktech dokazuje, jak to bylo v našich dějinách s Rusy a Američany. Z Ruska pro nás nikdy nevzešlo nic dobrého.

Rusofilie je buď nebezpečnou duševní poruchou, nebo kolaborací a vlastizradou. Jiné vysvětlení neexistuje a uvádím onen text.

Zatímco Amerika dle požadavků TGM prosadila vznik Československa, tou dobou se komunisti v Rusku snažili za všech sil zmasakrovat naše legionáře. Zatímco Amerika nám nabídla Marshallův plán, SSSR odvlekl tisíce našich občanů na Sibiř a ON rozhodl, že MY americké peníze nechceme.
Zatímco SSSR rozjezdil tanky pražské jaro, Amerika přijímala tisíce našich uprchlíků.
Zatímco SSSR se nikoho na nic neptal a nastěhoval k nám jaderné hlavice, USA u nás chtěly postavit radar a nepostavily, protože naši současní bolševici ho tady nechtěli.
Zatímco země na západ od nás osvobozené USA 50 let vzkvétaly, ty východní obsazené SSSR šly od deseti k pěti.
Zatímco před 89 utíkaly tisíce lidí na západ, na východ dneska nikdo neprchá.

To je přece naprosto čistá pravda, žádná rusofobie. Když se někdo neumí smířit s pravdou, je to jeho problém. A ještě dodám další fakta. USA nám po roce 1945 poskytly pomoc v rámci akce UNRRA. Jak uvedl brněnský historik Libor Vykoupil v publikaci Slovník českých dějin, například Československo z ní získalo od května 1945 do konce roku 1947 zboží za 270 milionů dolarů, přepočteno na dnešní ceny se jednalo řádově o desítky miliardy korun.
Naše země tak dostala 793 451 tun potravin, polovinu z toho tvořily obilí a mouka, dále pak maso, masové a rybí konzervy, mléko, káva a kakao. Do naší země také dorazily potraviny, které byly za války prakticky nedostupné. K nim patřily rýže, špagety, burská pomazánka, různé druhy čajů, pro děti pak čokoláda, burské oříšky, cukrovinky, ovocné šťávy, ovocné konzervy, jablečné protlaky a džemy.

V tucích a olejích pokrývaly dodávky UNRRA 33% naší celostátní spotřeby, v mase a obilí pak 15%. Důležité byly i dodávky strojů, dopravních prostředků a spotřebního zboží. Mezi nimi byly například i traktory a zemědělské stroje, které k nám byly dovezeny přímo z Ameriky, takže není pravdou, že by se jednalo pouze o přebytky, které nám tady Američané zanechali.

Výrazně nám také pomohla dodaná léčiva, hlavně antibiotikum - penicilin, který se u nás tehdy nevyráběl a jenž pomohl zachránit životy tisíců nemocných lidí.

Pro srovnání to ještě porovnejme s chováním Rusů v poválečném Československu. To například přiblížil ministr financí v čs. exilové londýnské vládě Ladislav Feierabend v knize Politické vzpomínky, díl III., kterou vydalo brněnské nakladatelství Atlantis, takto. „Rusové si nic nepřivezli sebou a žijí ze země. Vybíjejí dobytek, hlavně dojnice, a hromadně porážení prasata. Kdyby to tak šlo delší dobu, nebude ani maso, ani mléko, ani hnůj.“

Ministr zahraničních věcí Jan Masaryk také ještě v květnu 1945 protestoval u sovětského velvyslance Valerije Zorina proti tomu, že vojáci Rudé armády demontují a odvážejí strojní zařízení československých továren, které v žádném případě nespadají do kategorie válečné kořisti. A na ústřední čs. orgány v Praze došly stovky stížností místních národních výborů na bezohledné chování ruských vojsk, rabování a svévolně zabírání soukromých majetků.

A Američané nás na rozdíl od Rusů nikdy neokupovali.


89.
označiť príspevok

havran
   22. 11. 2019, 14:53 avatar
Osvietený- si naozaj nenávistný a zadubený hovniak, ktorý si neváži nikoho a nič. Si chorý človek. Ty tu vykrikuješ, že si proti fašistom. Ale tie milióny Rusov je pre teba nič, ktorí zahynuli v 2. sv.vojne? Aký je vlastne rozdiel medzi tebou a fašistom?
Súhlasí Kasafran


90.
označiť príspevok

havran
   22. 11. 2019, 15:03 avatar
Osvietený Pochop, že kým Amíci na vojne zbohatli, ZSSR bolo dokonale rozbité. Čo Chuju na to povieš?
Súhlasí Kasafran


93.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 11. 2019, 15:16 avatar
Mal by si pochopiť zásadne súvislosti

ZSSR ruka v ruke s Nemeckom a Slovenskom rozpútali 2 svetovu nie američania

Američania poskytli obrovsku pomoc lend lease z ktorej bolo 95 % dlhu odpusteneho

Marshallov plán alebo oficiálne Plán európskej obnovy (European Recovery Program) bol plán prijatý Kongresom 3. apríla 1948 s cieľom organizovane zabezpečiť americkú pomoc povojnovej Európe.

Ktorý nám nadbratia zakazali čerpať bol tiež zdarma

Aby sme vedeli kolko financií ktorú krajinu stála 2 svetova .

Američania zarobili

UNRRA giganticka pomoc ktorú naša krajina poberala 2 roky bola zdarma

   


91.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 11. 2019, 15:04 avatar
súdruh havran tá pravda je pre teba vždy bolestivá .

chapem to ved celý život si žil v komunistickej bubline a teraz ked praskla sa nevieš zorientovať

Ano samozrejme v druhej svetovej zahynuli sovieti len vo Fínsku ich boli státisíce

Zimná vojna
sovietska vojna bol ozbrojený konflikt medzi ZSSR a Fínskom, súčasť druhej svetovej vojny.

Vypukla 30. novembra 1939, keď

ZSSR bez vyhlásenia vojny napadol Fínsko, za čo bol v decembri vylúčený zo Spoločnosti národov.

Nepresvedčivý výkon Červenej armády v tejto vojne viedol k prudkému prepadu jej prestíže a presvedčil Hitlera, že ZSSR ľahko porazí.
sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Koľko mŕtvych Rusov? Koľko Ukrajincov? Krvavá štatistika nie je tabu

V rokoch 1944 a 1945 zomrelo na území Slovenska 60 659 vojakov Červenej armády (a vyše desaťtisíc Rumunov). Aspoň toľko ich je u nás pochovaných. Nikdy v minulosti sme necítili potrebu skúmať, ako medzi nimi boli zastúpené jednotlivé národnosti žijúce v niekdajšom Sovietskom zväze. Nebyť vojny na Ukrajine, možno by to tak aj zostalo. Mŕtvi ľudia sú totiž v prvom rade ľudia a nezáleží na tom, akú národnosť mali.

Neznamená to však, že by táto téma po rozpade ZSSR v jeho nástupníckych štátoch neexistovala. Naopak.

V našich končinách ju asi najviac v januári 2015 zviditeľnil poľský minister zahraničia Grzegorz Schetyna. Pred 70. výročím oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime vyhlásil, že ho neoslobodili Rusi, ale Ukrajinci.

Kým pri odhadovaní celkových strát Sovietskeho zväzu panuje zmätok, všetci oslovení na Slovensku majú jasno – etnické zloženie vojakov Červenej armády padlých na Slovensku nie je známe.

Ministerstvo vnútra odpovedalo, že má zoznamy tu zabitých sovietskych vojakov vo viacerých formách, no len v niekoľkých prípadoch pozná aj národnosť pochovaných. O celkových počtoch nič nevie. Obmedzilo sa na všeobecné a vopred známe konštatovanie, že väčšinu tvoria Rusi, Bielorusi a Ukrajinci. „Štatistiky, kto bol akej národnosti medzi padlými vojakmi ČA, nemáme. Odporúčame vám obrátiť sa na ruskú ambasádu,“ napísala Michaela Paulenová.

Na ruskú ambasádu sme sa obrátili. Od 19. marca 2015 jej tlačový atašé na mail s otázkami nereagoval. Omnoho lepšie sme nedopadli ani na ukrajinskom veľvyslanectve. Pán, ktorý dvihol telefón, sa nepredstavil a nesúhlasil ani s tým, aby sme jeho vyjadrenia považovali za oficiálne.

Povedal len, že prinajmenšom polovicu vojakov z jednotiek bojujúcich na Dukle tvorili jeho krajania: „Väčšina dôstojníkov boli Rusi, radoví vojaci boli Ukrajinci.“ Na doplňujúcu otázku, či tým myslí etnických Ukrajincov alebo obyvateľov Ukrajiny, odpovedal, že to druhé. Ako jeden z mnohých pripomenul, že kým Moskva neodtajní svoje archívy, viac sa nedozvieme. Za pravdu mu v tom dal napríklad František Cséfalvay z Vojenského historického ústavu v Bratislave.

Český vojenský historik Jindřich Marek z Prahy sa domnieva, že pred rokom 1990 sa tejto téme v ZSSR nikto seriózne nevenoval. „Sovieti to určite vo svojom zaťatom internacionalizme, ktorý však zakrýval dominanciu ruského národa, neskúmali,“ myslí si. Aj on spomína len odhady vychádzajúce z predpokladu, že ruský a ukrajinský národ tvoril 80 až 90 percent početného stavu Červenej armády a tomu zodpovedal aj podiel na stratách. No nedá sa už určiť, akú časť z väčšiny tvorili Ukrajinci a akú Rusi.

viac tu

dennikn.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


92.
označiť príspevok

havran
   22. 11. 2019, 15:15 avatar
Osvietený- Neoslovuj ma tým americkým pionierským oslovením, ty na to nemáš právo . Po druhé Nezahlcuj tu fórum siahodlhými chujovinami, len preto, že nič nie si v tej prázdnej hlave vypotiť. O štruktúre armády ZSSR táraš nezmysly, lebo po vojne by už žiadny Ukrajinci neboli. DEBIKO! Myslíš si, že keď tu napíšeš dlhé traktáty nezmyslov tak sa stanú realitou? Choď už niekde do riti. Kazíš tu vzduch a vnášaš nenávisť. Viackrát som sa pokúšal o vecnú diskúsiu, ale to ti vôbec nejde a hneď si pri komunistoch. Pýtal som sa ťa čo bude po kapitalizme, tak si ani nezaštekal.
Súhlasí Kasafran


94.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 11. 2019, 15:20 avatar
Mám pravo každe komunisticke lajno ktoré bolo členom zločineckej organizacie KSČ osloviť súdruhom

Pravda sa ti ťažko číta i slävänská laska v Katyňskom lese

Doštuduj si historiu nie len tu čo ťa na straníckých schôdzach učili

Stalin – masový vrah s 20 miliony obětí

www.historieblog.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


96.
označiť príspevok

havran
   22. 11. 2019, 15:33 avatar
Osvietený - upokoj sa. Kým vlastný národ Stalina neodsúdi, zbytočne sa nadúvaš. Asi to všetko bolo trochu inakšie.
Súhlasí Kasafran


97.
označiť príspevok

0svietený muž
   22. 11. 2019, 15:38 avatar
"Osvietený" präkäkät podbrat, ty by si mal súdruhom komunistom ďakovať od rána do večera. Bez nich by si nemal výučný list, ani poľovný lístok, ani vodičák. Súdružka mama sa musela všade patrične prihovoriť.                          
Súhlasí Kasafran


98.
označiť príspevok

havran
   22. 11. 2019, 15:49 avatar
0svietený - asi ti bolo veľmi ublížené, čo na tebe zanechalo smutné následky. Neviem do akej mierx si prirodzený hlupák, no za zbytok by sa ti mali komunisti naozaj ospravedlniť. , myslíš , že maju za čo?


99.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 11. 2019, 15:56 avatar
súdruh havran že som zmaturoval v komunizme je logické kedže som nemal pas musel som žiť v koterci . V koterci som si logicky musel urobiť i vodičák , Poľovnícky lístok , skúšku poľovného hospodára a vyššiu skúšku z poľovníctva som už absolvoval v slobodnej krajine po krachu komunizmu .
Až mám pocit že Rakušan nemal odkial zobrať vodičák o škole sa mu ani nesnívalo ani o poľovačke lebo mu tam nevládli zlatí súdruhovia a nepiekli tie trojkilove nula chleby čo sa za 1 korunu predávali .

Nikto z mojej rodiny ani mama nikdy nebol členom zločineckej organizácie KSČ 


101.
označiť príspevok

havran
   22. 11. 2019, 16:09 avatar
Osvietený Pán docent Osvietený /ak môžem.../ dovoľ mi aby som sa ti poklonil, lebo teraz mi je už jasné, že nebyť socíku, tak by si bol kapacita ako kurič Budaj čo preskakuje zo strany na stranu./ Že si dosiahol aj vyššiu skúšku a môžeš asi poľovať na vysokú. Je mi naozaj ľúto, že sme prišli o kapacitu, ktorá mohla budovať i socializmus  Je mi ľúto, že si rozožratý nenávisťou skrz na skrz, ako starý kožuch moľmi. Zamyslí sa nad sebou a nesnaž sa ponižovať iných, ktorí dokázali viac ako ty. Je to veľmi lacný spôsob povyšovania. Je to úprimná rada a možno ešte máš čas napraviť, čo si zbabral PÁN DOCENT. Študovať sa dalo aj za socíku s nie len Bibliu.
Súhlasí Kasafran


102.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 11. 2019, 16:16 avatar
Bibliu som neštudoval

v poľovníctve existuje základný skúška po ktorej môžeš poľovať

Skuška poľovníckých hospodárov je už odbornejšia skúška po ktorej môžeš robiť hospodára

vyššia skúška z poľovníctva tú môžeš absolvovať ak máš uplné stredné vzdelanie a po jej absolvovaní môžeš poľovníctvo vyučovať . Ako i podnikať a poskytovať poľovnícke služby ako ja v krajinách EU . Na to samozrejme potrebuješ živnosť .

Nie som docent ani sa za právnika ako ty nevyhlasujem

Deň vzniku oprávnenia: 1. november 2009
Poskytovanie služieb v lesníctve
Deň vzniku oprávnenia: 6. júl 2011
Fotografické služby
Deň vzniku oprávnenia: 6. júl 2011

IČO: 45250278
Miesto podnikania:
91307 Haluzice 750

dlznik.zoznam.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


100.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 11. 2019, 16:01 avatar
havran ospravedlniť sa je malo ton už neraz urobili a robia dodnes .

Mali ich zavrieť na doživotie . Minimálne tých popredných zločincov


95.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 11. 2019, 15:27 avatar
Takto sa v Nemecku zabávali a pukali smiechom ked dostali požiadavky USA ako urovnať konflikt mierovo

http://www.youtube.com/watch?v=FtDxjVCu56E Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


103.
označiť príspevok

Kasafran
   24. 11. 2019, 11:12 avatar
(100) Osvietený,
dokážeš si predstaviť svoj život po páde n-ročnej "zlatej" divadelnej opony, ktorou už 30 rokov omáraš/opíjaš nielen seba, ale zrejme aj svoje okolie i toto DF...?
Ak nie, potom je už najvyšší čas, aby si sa postupne začal nielen poľudšťovať a zároveň buď reslovakizovať, alebo totálne amerikanizovať...!
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 07:38,  A to práve nemáš pravdu. Každého presvedčenie sa zakladá na mnohom reálnom. Len ako...
dnes, 07:36,  Aj keby to bolo ako píšeš, zmier sa s tým, že dievča tie voľby vyhralo a teraz je z nej...
dnes, 07:35,  a to je ten problem ze je kazdy presvedceny ze jeho poznanie je to prave . A pritom sa zaklada...
dnes, 07:31,  Čaputová nikdy podanie vo veci Pezinskej skládky na Európsky súdny dvor nepripravovala...
dnes, 07:22,  Pripomínam, že som podal sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva do Štrasburgu,...
dnes, 07:18,  OK, lenže každý je presvedčený, že práve to jeho poznanie je to pravé :)
dnes, 07:13,  "Bratia, z celého srdca túžim a úpenlivo prosím Boha, aby boli Izraeliti (a zároveň...
dnes, 06:19,  Pekne zamyslenie.
dnes, 06:12,  A vraj sa este ochladi. A v zime ma aj snezit.*18*12 Len neviem, ci to nie je hoax od Zem a Vek....
dnes, 00:34,  Zrejme nepremýšľaš keď uctievaš démona.
dnes, 00:27,  Zase idete posielať ľudí do väzenia za názor? Bráňme slobodu slova! Milan Mazurek, 22....
dnes, 00:02,  , .... a kde sa píše o tom pravom Bohu? V akého Boha veríš ty? Je aj iný zdroj čo nám...
včera, 23:54,  103, .... kresťania dostali iné poverenie od Krista a to robíme. Ty si pletieš kresťanov so...
včera, 23:41,  91- stále len to svoje... Choďte aspoň na nejakom kúsku sveta ukázať to čo stále...
včera, 23:27,  Čau nulasvietení Milan. .. *18 *12 Dneska bola zima vonku... *43
včera, 23:24,  Ktorý Boh by si vyžadoval krvavé obete a krv pri obradoch? Boh lásky určite nie.
včera, 23:23,  Mne nemusíš nič vysvetlovať. *21 Ja mám vlastný názor. ..
včera, 23:23,  A môžeš si to zaobaľovať do zlatých obalov no vo vnútri toho obalu je čisté zlo.
včera, 23:21,  A podobných veršov je mnoho.
včera, 23:19,  Boh lásky čisté dobro, ktorý vraj by mal milovať aj svojho nepriateľa sa posmieva keď...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Vždy buď k ľudom slušný, keď kráčaš nahor. Mohol by si ich stretnúť pri ceste nadol.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(308 937 bytes in 0,234 seconds)