Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Toto by si mal prečítať,každý kresťan.

17
reakcií
1424
prečítaní
Tému 12. januára 2014, 21:14 založil fajer.

podobné témy:1.
označiť príspevok

fajer
   12. 1. 2014, 21:14 avatar
Nedeľná úvaha - Čo mi prekáža na kresťanstve
Zdroj: Mgr. Michal Hanko, matematik
Dátum: 11.1.2014

V dnešnom článku odhliadnuc od toho, že považujem kresťanstvo za nepravdivé, uvediem niekoľko vecí, ktoré mi na kresťanstve vadia bez ohľadu na to - napokon, jeho nepravdivosť ako taká mi nevadí v zásade vôbec, nech si konieckoncov každý verí čomu chce.

1) Adorizácia viery.

Veriť znamená pokladať nejaké tvrdenie za pravdivé. (Napr. že Zem je guľatá, alebo že Ježiš Nazaretský vstal z mŕtvych). Rôzne viery sa môžu líšiť stupňom svojej úrovne.

a) Od tých podložených (napríklad že Zem je guľatá)
b) cez také, kde jednoducho nemáme k dispozícii relevantné argumenty pre, ani proti (napríklad že vo Vesmíre existuje mimozemský život)
c) až po viery, kde mnohokrát drvivo prevažujú argumenty PROTI nim (napríklad že Zem je plochá).

Už som viackrát ukázal, že kresťanstvo je tento posledný prípad (c), pričom sa o ňom zrejme zo slušnosti často hovorí, ako by šlo o prípad (b).

Nie je nič úctyhodného ani cnostného na tom, veriť tomu, proti čomu silne svedčí celková dôkazová situácia. Kresťania si napriek tomu svojej viery ako takej nesmierne cenia, vydávajú ju za "dar" od Boha - zrejme že im Boh "umožnil" abstrahovať od faktov, a "veriť", bez ohľadu na ne. Argumentácie proti ich viere v nich potom vzbudzujú obranné reakcie - snažíme sa im ich nesmierne cenný "dar" vziať! Kresťan povie "ale ja tomu proste verím!" A je spokojný. Cíti sa povznesene. Tento postoj mi vadí.

Viera je jednoducho jednou z ciest poznania, a to cestou veľmi nespoľahlivou. Iné cesty - napr. práve racionálne a kritické myslenie s uvážením empirických faktov - sú oveľa spoľahlivejšie.

Uvážme, či by sme nemali princíp viery preniesť aj do iných oblastí života? Ako by to asi vyzeralo? Nemali by sme začať rozhodovať o vine súdených na základe viery? Nemali by sme odhadovať nosnosť mostov a budov na základe viery?

Adorizácia viery je vec, ktorá sa z kresťanstva rozšírila do všeobecného kultúrneho povedomia v našej spoločnosti (v dôsledku čoho aj mnoho neveriacich pred vierou v úcte sklapne opätky a skloní sa, hovorí sa im faithteisti) - a to je prvá vec, ktorú kresťanstvu vyčítam.

2) Postoj k pravde.

Kresťania bežne hovoria o predmete svojej viery ako o pravde. Zrejme presvedčili sami seba, že Boh im Pravdu odhalil. Lenže toto je len ďalšie, a to veľmi trúfalé tvrdenie, ktoré síce môže, ale tiež nemusí byť pravdivé. Kresťania nemajú žiadny patent na pravdu, oni nemajú žiadne kukátko, "božie oko", ktorým by videli realitu takú aká je. Biblia môže byť zjavená Pravda, ale aj NEMUSÍ (a ona s vysokou pravdepodobnosťou nie je) - a to či je alebo nie je, je jednoducho len ďalší otáznik, ktorý nemôžeme prekonať nejakým vyznaním. (Vyznávam, že Biblia je Slovo božie, je to zjavená Pravda - a preto, pokiaľ verím v Bibliu, mám Pravdu)

Pýtam sa kresťanov: pokladáte sa snáď v tých otázkach, kde sa cítite byť majitelia Pravdy, za neomylných? Cítite sa snáď byť Bohovia? (Pretože kto iný je neomylný, než Boh?)

Je pre mňa doteraz šokujúce, ako málo kresťanov je ochotných hoci len povedať (!): "KEBY mala byť moja viera chybná, NECHCEL by som ďalej veriť. Záleží mi na tom, aké je skutočná pravda, hoci by sa mi nemusela páčiť. Ak je realita taká, nechcem žiť v pohodlnej lži, a chcem radšej spoznať menej pohodlnú a uspokojujúcu pravdu. "

Žonglovanie s pravdou a úplne neskromný a nepokorný prístup v týchto otázkach - to je ďalšia vec, ktorú kresťanstvu vyčítam.

3) Istota.

V súlade s predchádzajúcim majú kresťania často pocit istoty, že majú pravdu. Mať istotu je ale veľmi nebezpečná vec, pokiaľ nám ide o skutočnú pravdu. Pocit istoty nás odvádza od náležitého uvedomenia si faktu, že všetci sme ľudia omylní, všetci sa môžeme mýliť - a omyly treba odhaľovať. Keď sa budem mýliť, a budem mať pritom istotu, že mám pravdu, potom na svoj omyl neprídem nikdy. Istota konzervuje chyby.

Kresťanom preto zazlievajú ich pocit istoty v netriviálnych otázkach, ktorých sa ich viera týka.

4) Postoj k pochybnostiam.

Nielen že je dôležité nepodliehať v dôležitých otázkach pocitu istoty, ale je navyše dôležité byť prístupný pochybnostiam. Načúvať kritikom, premýšľať, a v ideálnom prípade pochybovať aj sám seba. Pochybnosti sú úplne zásadným nástrojom, ktorý nám môže pomôcť detekovať naše chybné viery. (Samozrejme avšak len v prípade, že nám ide o skutočnú pravdu.)

Prekvapivé pre kresťanov sú pochybnosti čosi, čomu sa treba brániť. Pochyby sú prejavom slabosti vo viere - a ideálom je pre nich práve silná viera. Pochybnosti na človeka čas od času prídu - ale ostatní kresťania potom dúfajú, že dotyčný sa s nimi "úspešne vyrovná" = vráti sa späť k viere. Pochybnostiam sa podľa kresťanov podlieha, a výsledkom je "pád".

Pripomínam, že ja všetko vyššie uvedené rešpektujem a dodržiavam, o svojich vierach som ochotný pochybovať a tiež o nich pochybujem. Moje presvedčenie je potom silnejšie PRETO, že pochybnosťami prešlo a prechádza.

Najväčšia tragédia je, keď veriaci vykladajú moje pochybnosti (tak ako sú zvyknutí) ako moju slabosť, a ďalší z dôkazov môjho omylu - a majú dobrý pocit z toho, že sami majú istotu ...

5) Pocit morálnej nadradenosti.

Kresťania v sebe majú a ochotne ďalej živia a utvrdzujú mýtus, že morálka bez viery v Boha prakticky nie je možná. (Teraz ma napadá, že moslimovia vlastne tiež majú morálku, založenú na viere v Boha ...) Podľa nich ateizmus nutne implikuje morálne neukotvenosti. Ateista si podľa nich "môže robiť, čo chce", najmä napr. smilniť, znásilňovať, kradnúť, vraždiť. V istých kresťanských kruhoch je ateista prakticky synonymom pre človeka z rozvrátenej rodiny, s narušenou psychikou, pedofilnými, homosexuálnymi sklonmi a pod.

Kresťania preto sami seba vidia ako morálne nadradených, a často sa tak aj správajú, a toto svoje predporozumenie dávajú ostentatívne najavo.

6) Mentalita vyvoleného ľudu.

S tým súvisí podobný, ale napriek tomu trochu iný pocit: pocit príslušnosti k "božiemu ľudu", pocit akéhosi osobného spojenectva, blízkosti a kontaktu s Bohom. Z toho však opäť pramení pocit nadradenosti nad ľuďmi, ktorí "boží" nie sú. Koniec koncov, ateisti predsa majú slobodnú vôľu, a pre svoj ateizmus sa "slobodne rozhodli". Slobodne sa rozhodli pre život bez Boha. Rozhodli sa vlastne pre vzburu proti Bohu. Aké možno mať s takými ľuďmi sympatie?

7) Nepokora, neskromnosť, pýcha.

Istota kresťanov, že sú majiteľmi pravdy, nie je nič iné ako prejavom ich šokujúcej pýchy. Rovnako tak je prejavom pýchy ich presvedčenie, že sú v kontakte so Stvoriteľom Univerza, že sú mu nablízku, a že poznajú jeho vôľu. Pyšné je aj ich presvedčenie o morálnej nadradenosti.

Nepokorné a neskromné je aj presvedčenie kresťanov o výnimočnosti a význame človeka v rámci celého Univerza, o špeciálnom vzťahu nášho druhu s Bohom, o tom, ako sme boli stvorení "na obraz Boží", o tom, ako nás miluje - a nakoniec aj o tom, ako nás miluje dokonca tak, že za nás obetoval svojho jednorodeného Syna ...

8) Pokrytectvo.

Dnešní kresťania si verbálne vysoko cenia Ježišovho prikázania o láske k blížnemu. Ježiš označil prikázanie "Miluj blížneho svojho ako seba samého" za jedno z troch najdôležitejších vôbec (Mt 19:19). Napriek tomu však výrazná časť kresťanov k nám ateistom necíti lásku, ale naopak nevraživosť, pohŕdanie, a veľakrát aj otvorenú nenávisť. Zaklínať sa láskou k blížnemu, a pritom sa správať úplne opačne - to je pokrytectvo.

Ako by to vyzeralo, keby nás kresťania milovali, tak ako o tom tak radi hovoria? Čo by som urobil ja, keby som videl, že osoba, na ktorej mi záleží, ktorú milujem (napríklad aj vo všeobecnejšom zmysle) zišla z cesty, a po smrti jej hrozí to vôbec najhoršie, čo sa človeku môže stať - totiž peklo? Určite by som sa jej snažil pomôcť! Snažil by som sa zistiť, čo ju k tak nebezpečnému rozhodnutiu viedlo, a všemožne by som sa vynasnažil, aby som jej pomohol vrátiť sa na správnu cestu.

Čo ale urobí reálny kresťan? Práve pred pár dňami nám tu jeden nechal odkaz: "Však vy ateisti po smrti uvidíte!"

Pokrytectvo mnohých kresťanov (nie však všetkých) vidím v ich vzťahu k bohatstvu. Ježiš sa proti bohatstvu opakovane a jasne vyjadril. Nie zrejme apriori, ale úvaha za tým je zrejmá: majetok nezíska nikto len tak. Aby človek získal poctivo majetok (o nepoctivom spôsobe ani neuvažujte), musí sa snažiť, venovať tomu veľa úsilia a času. Podľa Ježiša má ale človek venovať svoj čas službe Bohu. Ako môže človek poctivo zbohatnúť, a súčasne brať absolútne zodpovedne službu Bohu? Ježiš hovorí úplne jasne:

Mt 19:23 A hovorím vám znova: To skôr prejde ťava uchom ihly, ako boháč do Božieho kráľovstva. "

Má to logiku. Výrazná časť kresťanov však túto jasnú myšlienku relativizuje a bagatelizuje. Počul som dokonca, že to tak Ježiš "nemohol myslieť". Oveľa viac úsilia než zamyslieť sa nad zmyslom tohto prikázania venujú kresťania výsmechu ateistom, ktorí "citujú z Biblie".

Inde Ježiš povedal:

Mt 19:21 Ježiš odpovedal: "Ak chceš byť dokonalý, choď, predaj svoj majetok, rozdaj ho chudobným a budeš mať poklad v nebi. Poď a nasleduj ma."

Na toto som dokonca počul reakciu, že (dotyčný kresťan) dokonalý byť nepotrebuje. Možno takým ľuďom vôbec veriť, že svoju vieru berú vážne? Možno im veriť, že berú vážne Ježiša? Nie, ja im to neverím. Len o viere a o Ježišovi hovorí, ale vážne ho neberú. Sú to pokrytci.

9) Kresťanstvo je podporované neznalosťami veriacich, klamstvami, prípadne mlčanie ku klamstvám.

Výrazná väčšina teológov a biblistov sa dnes zhoduje, že evanjelia (najmä Matúšovo a Jánovo) neboli spísané Ježišovými učeníkmi, teda očitými svedkami. Aj napriek tomu značná časť kresťanov verí, že evanjeliá sú dielom Ježišových učeníkov alebo ich blízkych spolupracovníkov. Duchovní ich v tomto omyle radi ponechávajú.

Väčšina teológov a biblistov sa zhoduje, že je ťažké povedať, v akom zmysle je Biblia "slovo Božie" a že doslovne Biblia sa chápať určite nedá. Aj napriek tomu rad kresťanov veria - a kňazi z kazateľníc nevyvíjajú žiadnu snahu, aby svoje ovečky dovzdelali. Na omšiach po každom čítaní z Biblie zaznievajú z kazateľnice uistenia: "Počuli ste slovo Božie ..."

Na teologických fakultách sa dnes učí, že evanjelia boli spísané desiatky rokov po Ježišovej smrti - najstaršie, Markovo, až okolo roku 70, a Jánovo možno až po roku 90 n. l. - a napriek tomu rad kresťanov veria, že evanjelia boli spísané možná veľmi krátko po Ježišovej smrti. Kňazi svoje ovečky opäť ponechávajú v tomto pohodlnom omyle, hoci z teologických fakúlt veľmi dobre vedia, ako sa veci majú.

Podobne v niekoľkých ďalších otázkach, napríklad v otázke koľko toho vieme o historickom Ježišovi (odborníkmi uznávaná odpoveď: veľmi, veľmi málo. Chybná odpoveď, populárna medzi kresťanmi: evanjelia sú spoľahlivým prameňom o Ježišovi a jeho výrokoch), ako je to s autorstvom kníh Starého Zákona, atď.

Ďalšia obľúbená rozprávka medzi kresťanmi rozpráva o tom, ako problémy, na ktoré poukazujú ateisti, majú teológovia už dávno vyriešené (ale danému kresťanovi sa to riešenie práve teraz nechce hľadať, určite ale existuje). Pravda však je, že mnoho zo zásadných problémov, na ktoré poukazujeme, vyriešené NEMAJÚ.

10) Tento svet nie je náš.

Kresťania veria, že skutočný život príde až po smrti. Mnohokrát som už počul výroky typu "tento svet nie je náš, my čakáme až na Božie kráľovstvo". Tento postoj je problematický, pretože môže viesť k laxnosti k veciam dôležitým pre našu spoločnosť a k nezáujmu podieľať sa na riešení svetských problémov.

Čo horšie, táto myšlienka môže viesť i k laxnosti k strateným životom ľudí - napokon práve v tejto súvislosti som tiež počul výrok: Prečo zomrelo to či ono dieťa na rakovinu? Nuž, Boh tým urobil len to, čo je pre neho najlepšie - napríklad už je v tejto chvíli v nebi ... Prečo zahynulo bezmála 300 tisíc ľudí pri tsunami? Nuž, prečo sa tým znepokojovať - tí pravodliví sú v nebi, takže super, a tí ostatní majú, čo si zaslúžia ...


2.
označiť príspevok

Lemmy muž
   12. 1. 2014, 21:30 avatar
Mal si dať aj odkaz na originál, aby ťa nejaký zlodej zasa nekritizoval: www.i-ateismus.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ruwolf_5, Osvietený


6.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   13. 1. 2014, 04:57 avatar
Mne osobne nevadí ani to, keď niekto uvedie článok, ktorý nie je jeho a neuvedie zdroj. Dôležité sú predsa myšlienky, to či sú pravdivé, alebo nepravdivé. O tom zväčša diskutujeme a nie o zdroji.
Súhlasí Lemmy, Wolfe


10.
označiť príspevok

Lemmy muž
   13. 1. 2014, 19:49 avatar
Súhlasím s tebou, ale napísať som to chcel, pretože minule neraz sa jeden nacista obul do Fajera, že nedal odkaz. Pritom ten nacista nedal odkaz na pôvodný zdroj, ale dal odkaz na zlodejov, ktorým robí reklamu. Inak, o nič nejde. Nevšímaj si to.


8.
označiť príspevok

Krištof
   13. 1. 2014, 18:47 avatar
Ako tu už bolo povedané, autor textu v 1. príspevku píše tzv. slamenných panákov, straw-manov. Má svoj názor na danú vec, myslí si, že to tak je medzi teistami, tak o tom píše, hoci v skutočnosti je to inak. Dá sa povedať, že verí, spolieha sa na to, že je to tak, no mýli sa. Aspoň sčasti.

Zareagujem z dôvodu pridlhého textu aspoň na prvý bod.
1) Dr. W. L. Craig: "Viera je dôvera alebo spoľahnutie sa na to, čo považujete za pravdivé. Dôvod, pre ktorý si človek myslí, že kresťanstvo má pravdu, sa líši u každého človeka. Pre jedného to môže byť preto, že mu do srdca prehovorí Boh a to v ňom vyvolá presvedčenie, že je to pravda. Som si istý, že je to oprávnené. Pre iného to však bude veľmi dôkladné, intelektuálne skúmanie dôkazov, ktoré ho privedie k rovnakému záveru. Ale ani on nedôjde k viere, kým neurobí krok dôvery či spoľahnutia sa na to, čo považuje za pravdu."

To je jedna stánka, no viera má viac významov. Napr. v duchovno-náboženskom kontexte ide práve o vzťah k duchovno-náboženskej oblasti. "Veriaci" sú na rozdiel od "neveriacich" zameraní práve aj na túto oblasť. Boh, duchovno, metafyzika, duša a pod. Je to relatívne opak hmotného sveta a zamerania sa len naň. V tomto zmysle ateisti samozrejme nemôžu byť veriacimi, aspoň nie praktizujúcimi. Boh a duchovno v ich svetonázore nie je, preto sú "neveriacimi". V tomto význame teda viera súvisí s duchovno-náboženskou oblasťou, s jej chápaním, na rozdiel od sveta "organoleptického", vnímateľného zmyslami. Pre teistov existujú dva svety, hmotný i duchovný. Duchovný svet nemožno vnímať fyzickými zmyslami. Btw podobne však ani subjektívny svet človeka, "psychickú realitu" nemožno vnímať zmyslami. Geniálny matematik, fyzik, filozof a kresťan Blaise Pascal povedal: "Viera tvrdí, čo zmysly nevnímajú, ale netvrdí opak toho, čo zmysly vnímajú. Vždy stojí nad nimi, ale nie proti nim." Viera sa týka duchovna, jeho poznávania, ktoré fyzické zmysly nemôžu vnímať.

Boh je v skrytosti, tajomný, no to neznamená, že neexistuje. Napr. z vedy astronómie vieme, že väčšinu vesmíru tvorí tzv. skrytá látka a energia. Nie "temná", ako sa niekedy hovorí, lebo nie je tmavá, je priehladná a neviditeľná. Vedci o nej nevedia skoro nič, až na to, že skrytá látka pôsobí v súvislosti s gravitáciou a skrytá energia je rovnomerne rozdelená vo vesmíre. Podobne aj Boh sa môže nejako prejavovať, komu chce.

Aj ja som však neveriaci - vo vzťahu k ateisticko naturalistickým názorom. Neverím, že svet a človek nemá zmysel, ktorý by mu dal Boh, že vznik vesmíru, jeho presné nastavenie, vznik a existencia komplexného života, človeka, vedomie, etika, krása, láska, filozofia... vznikli náhodou, slepými neriadenými silami, sami bez Inteligencie. Hoci niekto tomu verí.

Aj známy filozof I. Kant veril v niektoré veci. Nemal istotu zmyslového poznania, a tak len predpokladal niektoré veci, len veril: "Dve veci napĺňajú ľudskú myseľ vždy novým a vzrastajúcim obdivom a hlbokou úctou: hviezdnaté nebo nado mnou a mravný zákon vo mne. A to sú pre mňa dôkazy, že jestvuje Boh nado mnou a Boh vo mne."

Všeobecne nielen teisti, budhisti, lež aj svetskí humanisti alebo agnosti môžu mať vieru v princípy, hodnoty a pod. Napr. v slobodu, rovnosť, bratstvo, spravodlivosť, toleranciu, ľudskosť. Alebo taká viera v seba, sebadôvera. To je zlé? Asi teda záleží na tom, v čo kto verí, no viera sa často spája s niečím dobrým a optimistickým.

Koľkým veciam ľudia bežne veria bez toho, aby si to overovali, spoliehajú sa na iných, že niečo urobili správne a presne, že je to tak ako tvrdia. Predstavte si, že by sme ničomu neverili a museli si všetko presne overovať, či už ide o bežné veci alebo vedecké. Doma by sme neverili napr. bratovi, že to a to povedal kamarátovi - takže by sme si to u toho kamaráta museli vždy overovať etc. Neverili by sme, že balkón drží pevne, takže by sme nechodili na balkón (do výťahu, autobusom...). Alebo by sme neverili vedeckým informáciám, takže... čo všetko by sme si tam vlastne museli stále overovať - všetky zistenia, merania, poznatky atď., na čo vlastne ani nemáme možnosti. Biológ sa spolieha na fyzika, fyzik na biológa atď. To je tiež forma viery.

Samozrejme, mnohé veci v živote sa netýkajú viery. Žijeme, študujeme, pracujeme, chodíme po ulici, komunikujeme navzájom, píšeme na počítači... Mnohé veci proste nie sú o viere, či už ste teisti alebo ateisti.
Súhlasí milky945, lahoda


11.
označiť príspevok

Wolfe muž
   13. 1. 2014, 21:00 avatar
"Doma by sme neverili napr. bratovi, že to a to povedal kamarátovi -" >> myslim ze to nie je take dolezite, aby to bolo potrebne overit..
fyzika, biologia, matematika cokolvek je overene viacerymi zdrojmi a zaroven je to kedykolvek dokazatelne.
Kolkymi zdrojmi bol overeny Boh?


13.
označiť príspevok

Krištof
   13. 1. 2014, 21:28 avatar
Tie bežné veci, ktorým veríme bez overovania, môžu byť dôležité viac alebo menej. No je to príklad viery, spoliehania sa bez neustáleho overovania. Žiadny vedec v danom odbore nemá overené poznatky vo všetkých vedných odboroch. Napr. biológ nemusí mať osobne preverenú, premeranú rýchlosť svetla. Spolieha sa, že to iní urobili presne.
Existencia Boha bola "overená" mnohými ľuďmi, z ktorých sa stali veriaci teisti. Ateistické názory sa tak dajú overiť? Koľkými zdrojmi bola dokázaná náhoda či neriadené sily pri kreovaní sveta, života, človeka?
Súhlasí lahoda


15.
označiť príspevok

Wolfe muž
   13. 1. 2014, 22:02 avatar
Vies co je to overovanie? Nieco co sa da kedykolvek zopakovat za rovnakych okolnosti, hocikym a hocikde (pokial to nie je alokovane nejakym sposobom na nejake podmienky miesta samozrejme) a nie nieco, co sa podari par "vyvolenym"...
Ako si povedal, biolog sa moze spolahnut na fyzika, pretoze keby si nastudoval fyziku tak si MOZE OVERIT pravidost.. + moze si najst plno teorii..


17.
označiť príspevok

Krištof
   13. 1. 2014, 22:31 avatar
Overovať znamená potvrdiť, či je niečo pravé, skutočné. Spôsoby môžu byť rôzne podľa povahy danej veci. Napr. to, či má niekto aj subjektívny svet, si môže overiť introspekciou. To inému nemôže priamo dokázať. Alebo dejiny sa tiež nemôžu zopakovať, no história tým nestráca na svojej vedeckosti. "Napríklad Moreland argumentoval, že sú veci, ktoré poznávame lepšie vlastným sebapoznávaním než prostredníctvom vedy. … Dejiny nám môžu prezradiť veľmi veľa a nič z toho si nemôžeme overiť opakovaným experimentom." (Dr. Stephen Meyer)

Čo sa týka Boha a teistickej viery, to záleží na človeku, ktorého vôľa je zrejme sekundárna a primárne na Bohu. No sú teisti, ktorí veria v Boha skôr na základe indícií, pozri výrok Kanta v mojom 8.


18.
označiť príspevok

Wolfe muž
   14. 1. 2014, 02:01 avatar
Inak a uplne jednoducho: vsetky mozne vedy si mozes nejakym sposbom overit. Ci uz je to vnimanim (zmyslami), vypoctami, pokusmi atd...

Ako si overis Boha?
Neovonias ho, neochutnas ho, nenahmatas ho, nepocujes ho, nevidis ho, nezmerias ho, nezvasis ho, nespocitas ho, nemozes ho pozriet ani mikroskopom ani dalekohladom a toto ma zaujima najviac, ako sa vobec k cloveku dostala myslienka, ze nejaky boh existuje??

Pisal si:
"Boh je v skrytosti, tajomný, no to neznamená, že neexistuje. Napr. z vedy astronómie vieme, že väčšinu vesmíru tvorí tzv. skrytá látka a energia. Nie "temná", ako sa niekedy hovorí, lebo nie je tmavá, je priehladná a neviditeľná. Vedci o nej nevedia skoro nič, až na to, že skrytá látka pôsobí v súvislosti s gravitáciou a skrytá energia je rovnomerne rozdelená vo vesmíre. Podobne aj Boh sa môže nejako prejavovať, komu chce."

Ludom sa niekedy blesk a zatmenie slnka prejavovali ako boh.
Nezacalo to nahodou cele vobec tym, ze vsetkemu coho sa ludia bali a nepoznali to bol boh?
Postupne poznavanim a skumanim sa odburavali a vylucovali javy a jasne ukazovali, ze to boh nie je.
To ze sme toho preskumali tak malo (oproti tomu co este preskumat mozeme), nemusi znamenat, ze to co nepozname je boh...

as Kant: Je zaujimave, ze najprv pises "Aj známy filozof I. Kant !VERIL! v niektoré veci" .. a na konci "A to sú pre mňa !DÔKAZY!, že jestvuje Boh nado mnou a Boh vo mne.""
V tomto priapde cely ten vyrok nema viac, ako len lyricku hodnotu.
Ale z jeho transcendentalnej filozofie moze vyplyvat, ze Boh je cokolvek..  

co sa tyka jeho viery a dokazov:
Ak verim, z pan A. zabil pana B. to nie je pre mna dokaz..
Ale pre niekoho kto v nieco moc veri to moze byt aj dokaz..
Ako ked otec zabije muza, o ktorom si mysli, ze znasilnil jeho dceru, aj ked to nemusi byt pravda..


3.
označiť príspevok

milky945 muž
   12. 1. 2014, 23:22 avatar
ďalší čo vie len copy paste.


4.
označiť príspevok

TvojOponent19
   13. 1. 2014, 03:46 avatar
Pán Hanko bojuje so slamennými pandrlákmi.
Hlúposti tohoto druhu netreba ani vyvracať. Odhnijú samé.


5.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   13. 1. 2014, 04:53 avatar
Veru oponent, sú tam slamení panáci. Totiž možno sa niektoré veci vzťahujú oprávnene na niektorých kresťanov, ale zväčša ide o kresťanov, ktorí zlyhávajú vo viere. Nevzťahujú sa práve na kresťanov, ktorí žijú vieru tak, ako majú, podľa Kristovho učenia.
Súhlasí Wolfe, milky945


7.
označiť príspevok

Helenka žena
   13. 1. 2014, 14:26 avatar
Mojim vzorom kresťana ja Marián Kuffa zo Žakoviec. Je aj na internete - kázne, život, všetko.
On hovorí. Kresťan nie je svätec. Kresťan maľuje svojím životom budˇJežiša Krista, alebo spotvorenú karikatúru, ktorá nemá nič spoločné s kresťanstvom, on sa vtedy len za kresťana vydáva.
V pekle nenájdeš jedinú vec a to pokoru.
V nebi môže byť svätená osoba, ale aj prostitútka, ktorá oľutovala - ani jedna nemá pýchu. V nebi nenájdeš jedinú vec a to pýchu.
Máš 2 cesty cestu pýchy a cestu pokory. Nič medzi tým neexistuje.
Pokora je pravda.
Fajer ešte si mi pri jednej diskusii povedal, že ak to peklo, alebo nebo existuje, tak mi dáš vedieť.
Prosím ťa len to nie. Lebo Don Bosco svätec, ktorý zbieral chlapcov opustených v uliciach, dal im školy atď, staval kostoly z ničoho, lebo vedel predjovedať boháčom budúcnosť a z ich príspevkov staval mnoho kostolov, ktoré sú dodnes - ochrnul z toho, že mu prišiel spolubrat povedať, z druhého sveta, že mám sa dobre. Také rinčanie železa až ochrnul z toho. Ja si neprajem, aby si mi to prišiel povedať. Don Bosco nám to odkazuje, že z nikým sa takto nedohodnite.


9.
označiť príspevok

elemír muž
   13. 1. 2014, 19:43 avatar
pokiaľ neuveríš, môžeš byť aj tristorazy profesor matematiky a všetkých vied a mať najmenej desať nobelových cien, nevieš o čom hovoríš, púretože nepoznáš, že ten, keď sa modlíš a nemodlíš je iný, a toto je viera a pokora, píšetet že veiací sú nadradení. Nič ste neopochiopili, tak ako nechápete, že špina na cirkvi je satanova a nie Kritova, pretožš Boh vyžaduje naopak pokoru, to naopak neveriaci nevedia skloniť hlavu ani pred bohom sebavedomí suveréni nabitý presvedčením, že maximum ľudského poznanie je ich zdravý rozum a racionálne a praktické myslenie. Ak by aj Bioh nenexistoval, tak voi svojej inteligencii by som vždy veril, že musí byť niečo inteligentnejšie, ako mozog človeka.

Zdravý rozum je strašne málo, možno by stačil špičkovému matematikovi, alebo inéá špičkovému odporníkovi,. ale na pochopenie boha nestačí !!!!!!!!! Boha nechápeme rozumom, ale duchom a to je vyšší princip vo vedomía človeka a nie každý to v sebe náíjde. Len ten, komu to dá môj otec, môže mať v hlave software na pochopenie ducha a boha.

Miešanie rozumu s duchom je miešanie hrušiek s kladivami. A kto prišiel len po rozum, má svoj zdravý rozum a racionálne a prakticky rozmýšľa, ale namá nárok pochopiť vyššie duchovn=é veci, ktoré sú nad rozumom pekmne vysoko.


12.
označiť príspevok

Wolfe muž
   13. 1. 2014, 21:08 avatar
9:Elemir: Stale to beries zo svojho pohladu:
Preco neveris v Thora, Odina, Heru, Ra, Vishnu, (Chereshnu  ), Buddhu alebo akehohokolvek ineho boha?

"to naopak neveriaci nevedia skloniť hlavu ani pred bohom " >> preco pred nimi nesklonis hlavu?
Nemozes sklonit hlavu pred neviditelnym ruzovym jednorozcom..
Pre ateistu by to bolo ako ked sa dieta hra, ze pije z prazdnej salky caj...
Súhlasí Lemmy


14.
označiť príspevok

Krištof
   13. 1. 2014, 21:35 avatar
Ateizmus naturalizmus nemôže ponúknuť v podstate žiadne podnety pre ľudský rozvoj, pre osobnostný rast, etiku a pod. Ľudia by mohli byť ako hlúpe deti resp. puberťáci po psychickej stránke. Ľudia v ateizme sa duševne nemusia rozvíjať, takže môžu zostať povedzme na úrovni 14 ročného puberťáka. Žiadnu dušu vraj nemajú a načo by sa aj nezmyselné "zvieratá" duševne rozvíjali? To nemá zmysel, účel, neplní to žiadnu biologickú funkciu. Tú plní len bezprostredné telesné prežitie a rozmnožovanie. Napokon ani opica nie je práve osvietená a prežije :-P


16.
označiť príspevok

Wolfe muž
   13. 1. 2014, 22:04 avatar
Kolko zvierat si predava vedomosti, nie len z rodicov na potomstvo, co sa tyka instiktov, coho sa vystrihat, co lovit, co zrat,
ale dalsich informacii od praprapredkov ?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 14:47,  Lebo počúvam Boha, ktorý mi v Písme ukázal niečo úplne iné, ako veria v katolicizme. A to...
dnes, 14:44,  Zlá stvora má smenu :)
dnes, 14:42,  Človek dokáže tvoriť aj reálne objektívne veci, napr. sochy, alebo technické stroje,...
dnes, 14:42,  Mňa by zaujímalo, Tomáš, že ako ty stojíš pred Bohom, Kristom. Keby si dnes umrel, kde...
dnes, 14:40,  No, prvá Cirkev sa nemodlila k Márii, napr. .. A to už bolo po Božom zmŕtvychvstaní. .....
dnes, 14:28,  ešte ti pridám, love this song *21 youtube.com/watch?v=Go7gn6dugu0
dnes, 14:24,  ved nemusí s tebou spat. po sexe moze íst domov *19
dnes, 14:21,  youtube.com/watch?v=d6N7MIC5IoA *21
dnes, 14:08,  40. šte 102 trollskych príspevkov a splnil svoju dnešnú normu *19
dnes, 14:07,  ten odkaz nefunguje *21
dnes, 13:56,  nemysliaca ovca ondrej dáva na každú Edovu hlúposť súhlas :)
dnes, 13:55,  kiskoidi
dnes, 13:55,  J.Tull " koľkí z vlády smerákov budú sedieť... " Mnohí niektorí...
dnes, 13:52,  Takto si pišu volici vladnych stran?
dnes, 13:51,  era vie lepšie ako celý svet ako sa šíri kovid :)
dnes, 13:50,  Najlepšie su diplomove prace poslednych predcedov parlamentu, su neotrasitelné. A ako krasne...
dnes, 13:46,  Momentálne preto, lebo veria, že vírusy, voľne poletujúce vzduchom spôsobujú KOVID19 :)
dnes, 13:42,  Edo ano ty si eštébák a chu.
dnes, 13:42,  Demencia elfieho trola to je masaker :)
dnes, 13:41,  Edo náš dezinformátor a hoaxovič o pravde :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
„Kreativita je vynaliezanie, experimentovanie, riskovanie, porušovanie pravidiel, robenie chýb a radosť z toho všetkého.“ Mary Lou Cook
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(106 641 bytes in 0,308 seconds)