Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Terminus technicus?

6
reakcií
468
prečítaní
Tému 18. augusta 2019, 23:55 založil Kasafran.


1.
označiť príspevok

Kasafran
   18. 8. 2019, 23:55 avatar
Terminus technicus?
Peter U. Solčiansky:17. augusta 2019

Žijeme v dobe, kedy mnohé z názvosloví, ktorými sme definovali isté okolnosti, ideológie alebo javy už strácajú svoj pôvodný význam. Stávajú sa takpovediac sprofanovanými. Ich užívanie nadobudlo masové rozmery a používame ich i na prípady, ktoré s daným označením nemajú nič alebo len málo spoločné. Práve v posledných mesiacoch až rokoch sme svedkami masového nadužívania slov ako fašizmus, xenofóbia, šovinizmus, komunizmus, konšpirácia ale i slová ako slušnosť, progresivita a pod.

Dnes je celkom moderné onálepkovať kohokoľvek nejakým označením bez akejkoľvek hlbšej diskusie. Čo je smutnejšie deje sa tak nielen v prostredí internetu a sociálnych sietí, ale rovnako tak i v prostredí mediálnom. Práve mediálne prostredie, ktoré sa samé o sebe pasuje do úlohy strážcu demokracie, narába s niektorými definíciami veľmi nedbalo.
To automaticky v spoločnosti vytvára tlak, pretože dotknutá strana, ktorá sa necíti byť predstaviteľom tej ktorej definície, sa prirodzene bráni. Spoločnosť sa tak automaticky polarizuje. Samozrejme, tieto tendencie tu boli prítomné vždy, nahliadnutie do histórie nám to dokáže. Ten pomyselný, ale niekedy i dosť krutý a priamy boj o pravdu a ten správny názor a zavedenie správnej definície vnímania sveta a nejakého rádu v ňom, sa vinie celými dejinami spoločnosti.

Iste, každý z táborov, ktorému ide o tento súboj používa také prostriedky a možnosti, aké má k dispozícii. Nad tým všetkým čnie ale nejaká konkrétna ideológia, ktorá v sebe nesie isté charakteristické znaky a prvky. Niekedy má znaky vlastnej osobitosti a niekedy sa vyznačuje istou recykláciou už použitých prostriedkov. Kameň úrazu spočíva v rozhodnutí nejako túto konkrétnu ideológiu definovať a pomenovať. A toto je priestor, kde treba byť skutočne opatrní. Už pôvodná definícia, ktorá dlhé roky rozdeľovala názorový plebs ohľadom pravice a ľavice, sa dnes už javí ako nedostatočná a neaktuálna. Samotné politické subjekty, ktoré sa označujú za reprezentantov toho ktorého prúdu, sa v týchto definíciách strácajú, alebo si ju vysvetľujú mylne. Otázka by ale možno mala stáť inak. Potrebujeme vôbec ako spoločnosť komplikované poučky a definície toho, ktorého názorového prúdu? Nemala by byť akákoľvek politická orientácia primárne delená na dobrú a zlú? Prospešnú a neprospešnú pre ľudí?

Ľahko sa totižto potom môže stať, že za ľavicové subjekty označíme tie, ktoré napríklad so skutočnou autentickou ľavicou nemajú nič spoločné a podobne je to pri pravicovom spektre. Pomerne moderné je vytvárať nové izmy, ktoré majú mať v základ v už konfrontovaných ideológiách. Ako napríklad neomarxizmus, neonacizmus, neoprogresivizmus a pod.

Nutné je však zdôrazniť, že práve dnes je presné a významovo hodnotové pomenovanie tej ktorej ideológie nevyhnutné. Devalvácia konkrétnych pomenovaní totižto nadobudla obrovských rozmerov. Ako presne definujeme fašizmus popr. nacionalizmus v jeho ideologických rysoch? Koho môžeme za fašistu označiť a koho už nie? Ako tieto veci vnímame v kontexte trestného práva? Ak fašistom nazveme kohokoľvek s iným názorom, ako pomenujeme skutočný fašizmus v jeho najdesivejších podobách? Rovnaké otázky si môžeme položiť i pri definovaní komunizmu, resp. socializmu. Nie je to tak dávno, čo istý „umelec“ vysekával z pamätníkov Červenej armády znaky kosáka a kladiva, ako symbol daného režimu a v kontexte názvu ako pejoratívum, zrejme ako pripomienku perzekúcii v podobe gulagov.

Odborná diskusia na tému, čo predstavoval ten ktorý konkrétny režim by bola iste obšírna, ale zrejme veľmi prospešná. Táto problematika sa ale netýka len určovania presnej definície nejakej ideológie. Aký význam majú slová ako hoax, konšpirácia, dezinformácia a akú hodnotu im pripisujeme? Kedy a v akých intenciách ich môžeme použiť? Kde možno nájsť tú pomyslenú hranicu kedy je podobné pomenovanie potrebné a kedy už ho užívame v úmysle zosmiešniť, zdehonestovať názorovú oponentúru? Ako sú vnímaní konkrétni predstavitelia tejto oponentúry a aký je možný priestor pre adekvátnu odpoveď, či diskusiu? Kde v týchto otázkach stojí novinárska obec a mediálny priestor všeobecne? Aké sú hodnotové princípy elementárnej objektivity pri informovaní spoločnosti?

A v akom kontexte je vnímaná súčasná moderná a tzv. Progresívna vlna aktivistov a ideológov? Čo presne predstavuje progresivizmus v ich ponímaní? V akých mantineloch je vnímaný liberalizmus a čo konkrétne predstavuje? Napĺňa skutočnú hodnotovú myšlienku poplatnú svojmu názvu? Alebo je to len pomocná všeobecná floskula na zakrytie bezbrehého a kategorického popretia morálnych a spoločenských princípov? Čo je ešte slušné a čo už slušné nie je? Čo je skutočnou definíciou slušnosti a na základe čoho si niekto uzurpuje právo kategorizácie a posudzovania časti spoločnosti, či je, alebo nie je slušná? Je merítkom slušnosti súhlas s názorom alebo dodržovanie základných morálnych a etických noriem?

Priveľa otázok vystáva v tomto smere a ak na ne chceme ako spoločnosť úprimne odpovedať potrebujeme istú mieru nadhľadu a schopnosť akceptácie i iného názoru. Potrebujeme schopnosť robiť kompromisy a naučiť sa viesť otvorenú a kultivovanú debatu bez predpojatej démonizácie oponentov. Potrebujeme sa naučiť počúvať ale vedieť i uznať chyby. Napríklad, ak istý nemenovaný mienkotvorný denník prinesie nepravdivú informáciu a neospravedlní sa za ňu, tak sa nemôže diviť, že rastie dopyt po iných informáciách a z iného média. Potom je už neskoro zosmiešnovať, fabulovať, dehonestovať a urážať iný typ média len preto, že informuje možno objektívnejšie.
Potrebujeme, ako spoločnosť, pochopiť svoj vzťah k histórii a k nej nadväzujúcim pomenovaniam. Potrebujeme sa proste, ako spoločnosť, zamyslieť nad významom slov a ich konkrétneho použitia pre to-ktoré označenie ideológie, skupiny alebo javu. Neskrývajme čosi iné za ľúbivo alebo tendečne dobre znejúce slová.

Snažme sa preniknúť k ich podstate a z nej vychádzať.
Súhlasí Thomas Anderson


2.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   19. 8. 2019, 10:39 avatar
Veľmi dobrá téma, ktorá by sa mohla volať aj sloboda slova. Myslím, že najviac sa začala spoločnosť polarizovať, keď sa k ľuďom dostali alternatívne správy. Ľudia dostali iný pohľad na život, ktorý bol asi dvadsať rokov prezentovaný v duchu mainstreamu a západnej filozofie. "Strážcovia demokracie" si uvedomili, že ich verzia spravodajstva je ohrozená a niektorí ľudia sa vyjadrujú negatívne k celkovému vývoju na Slovensku. Začali volať na poplach a ich páni reagovali spustením kampane proti dezinformáciám. Tá sa spojila s kampaňou proti extrémizmu (vlastenectvu), ktorá tu prebiehala už dávnejšie.
Súhlasí Kasafran


3.
označiť príspevok

majko1 muž
   19. 8. 2019, 10:44 avatar
Dlhé, nečítam ako vždy. Autor témy by si mohol dať tolko práce a napísať pár vetami podstatu, lebo diskusné fórum je taká forma, kto chce čítať blogy sú aj na to miesta.........


4.
označiť príspevok

Kasafran
   19. 8. 2019, 11:21 avatar
(2) Thomas Anderson,
myslím si, že tak isto, ako sa vedci nedopracujú k objavom bez alternatívneho bádania, tak isto sa k objektívnej pravde o udalostiach musia dopracovávať aj čitatelia, poslucháči i diváci z alternatívnych zdrojov...
Súhlasí Thomas Anderson


5.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   19. 8. 2019, 11:33 avatar
Presne tak, ako hovoríš. My ľudia, keď chceme zistiť pravdu, potrebujeme si názor porovnať s iným názorom. Pýtame sa príbuzných, susedov, kolegov a keď títo ľudia nevedia odpovedať, hľadáme iné zdroje. K tomu boomu alternatívnych serverov neviedla ruská propaganda, napríklad Česi už za Havla začali pochybovať o filozofii pravdy a lásky. Oni sú od prírody skeptickí a zo všetkého si robia srandu. Hlavne, keď cítia, že s nimi niekto manipuluje. Tu by som videl počiatok tej alternatívy. Z Česka sa tento štýl spravodajstva postupne dostal k nám. Treba spomenúť aj USA, kde už dávnejšie tieto články a blogy vznikali a hovorilo sa im konšpiračné teórie. Ani Američania nie sú úplne blbí a chcú reagovať na štátnu propagandu.
Súhlasí Kasafran


6.
označiť príspevok

Kasafran
   19. 8. 2019, 22:53 avatar
(5) Thomas Anderson,
súhlasím s Tebou - naši bratia Česi sú totiž už historicky skutočne väčšími koumákmi, podnikavcami a novátormi, ako my Slováci. Ale aj napriek tomu sa nechali hlúpo okradnúť o svoj národný majetok takisto, ako my. V čom je ten pes zakopaný...?
Súhlasí Thomas Anderson


7.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   19. 8. 2019, 23:13 avatar
Neviem ako je to s tým národným majetkom, koľko je v rukách zahraničných vlastníkov a koľko v českých. To by chcelo hlbšiu analýzu. Ale na príklade eura je vidieť, že Česi si chránia svoje záujmy. Euro nie je pre Čechov výhodné. Po prevrate sa chopila moci Havlova parta a rýchlo sa chceli dostať do Európy a narobili plno chýb. Ale Václav Klaus to videl a upozorňoval na to. Od vtedy začali byť Česi triezvejší a staĺe viac skeptickí. Myslím, že hlavné je si dávať pozor, chyby sa dajú vždy napraviť.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:17,  aj tak si myslím, že USA je pre svet vzorom demokracie.....
dnes, 01:55,  Konečne prestalo Donaldovi drbať Trump poveril svoj tím odovzdaním moci Bidenovi...
dnes, 00:34,  https://www.mimoriadnespravy.sk/blaha-o-tvrdej-facke-pre-matovica-maly-zakerny-a-podly-zufalec-sa...
dnes, 00:29,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/127038630_3465326313544626_1133830276670672392_o.jp...
dnes, 00:23,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/126896553_1327321867608169_6794465507840196813_n.jp...
dnes, 00:22,  POLÍCIA VYVRÁTILA UŽ VIAC AKO 100 DEZINFORMÁCIÍ O KORONAVÍRUSE (3.) Policajný zbor...
dnes, 00:20,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/126842196_1305274806492295_2938142760493730959_o.jp...
dnes, 00:19,  Najväčší slovenský šarlatán je zapletený do daňového podvodu za 75 miliónov Jozef...
dnes, 00:18,  https://www.hlavnespravy.sk/blaha-hovori-o-facke-pre-matovica-v-suvislosti-a-aktualnym-stvrtym-ko...
dnes, 00:17,  Badatel.net je na facebooku úplne zablokovaný Najprv prišlo trestné oznámenie od ministra...
dnes, 00:17,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/126406729_1882976905188177_9053653125596541028_n.jp...
dnes, 00:16,  Tento hoax sa Slovenskom šíri extrémne rýchlo. Polícia vyzýva ľudí, aby mu za žiadnych...
dnes, 00:16,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/127139800_132049078705462_2118609615672658203_n.jpg...
dnes, 00:15,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/126897830_2702463343402584_846670203260839528_n.jpg...
dnes, 00:14,  https://www.omediach.com/hoaxy/18774-siri-sa-hoax-o-manipulovani-s-pcr-testami-a-poctom-nakazenyc...
dnes, 00:13,  Badateľ net ??? Alebo aeronet ???...
dnes, 00:11,  Indotrenčan :)
dnes, 00:10,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/127214399_121415696442535_1793474965442264784_n.jpg...
dnes, 00:09,  Heslo dňa : Miesto rannej rozcvičky, strč si vtáka do pičky .............
dnes, 00:00,  Portugalský súd rozhodol, že PCR testy sú nespoľahlivé, zrušil ľuďom karanténu...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Elegantné šaty plnia u ženy rovnakú funkciu ako plot na záhrade. Musia ju chrániť, ale netieniť ju.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(81 986 bytes in 0,219 seconds)