hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Sv. Bazil - svätec, ktorý bojoval proti arianizmus a zasahovaniu svetskej moci do cirkevných záležitosti

príspevkov
4
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 2.1.2016 10:50
posledná zmena 3.1.2016 08:22
1
02.01.2016, 10:50
Sviatok: 2. január


* 330 Cézarea, Kapadócia, dnes Kayser, Turecko
† 1. január 379 tamtiež

Význam mena: kráľ, kráľovský (z gr.)
Atribúty: odev mnícha, knihy, lebka
Patrón nemocničných pracovníkov, detí, východného mníšstva, námorníkov

Sv. Bazil Veľký sa narodil v Cézarei v Kapadócii v r. 330 (dnes Kayser v Turecku). Bol jedným z desiatich detí sv. Bazila Staršieho a sv. Emmelie. Niekoľko jeho bratov a sestier bolo tiež vyhlásených za svätých. Navštevoval školu v Cézarei, neskôr v Konštantínopole a v Aténach, kde sa v r. 352 zoznámil so sv. Gregorom Naziánskym. V roku 356 na naliehanie svojich priateľov si otvoril rečnícku školu vo svojom rodnom meste Cézarei, kde učil právo a staral sa o výchovu mládeže. Zanedlho sa stal známym a požíval slávu ako jeho otec, ktorý mal svojho času tiež rečnícku školu. No Bazila svetská sláva netešila. Začal navštevovať pustovníkov, ktorí žili na púšťach v Sýrii, Mezopotámii, Palestíne a Egypte, a stal sa ich veľmi pozorným a pokorným žiakom. Keďže sa okolo neho začalo zhromažďovať čoraz viac nasledovníkov, ktorí tiež túžili po dokonalejšom živote, v roku 360 napísal pre nich pravidlá a záväzný poriadok. Pravidlá vybudoval na základe troch sľubov, ktoré členovia skladali: čistota, chudoba a poslušnosť. Takto položil základy organizovanému životu rehoľníkov. Jeho sestra Makrína zase podobne zorganizovala ženské kláštory. Aj pre nich napísal Bazil pravidlá. Takto reformované mníšstvo sa potom rozrastalo ďalej.
Medzitým sa Bazil dozvedel, že v jeho rodnom meste sa rozpútala búrka proti pravej náuke Cirkvi. Starý a bojazlivý cézarejský biskup Dianeos v roku 361 podpísal ariánske znenie vyznania viery, v ktorom sa popieralo božstvo Ježiša Krista. Bazil sa ihneď ponáhľal domov a biskup po rozhovoroch s ním svoj omyl odvolal. Zakrátko na to zomrel. V roku 362 si ľudia vyvolili za biskupa senátora a katechumena Euzébia, ktorého po krste vysvätili. No on len nerád preberal tento úrad, keďže nemal teologické vzdelanie. Preto si za svojho pomocníka vybral Bazila. Bazil prijal túto ponuku. V roku 364 bol vysvätený za kňaza. Aj na tomto mieste veľmi horlivo pôsobil. Postavil sa proti arianizmu, ktorý vtedy útočil proti pravej viere cez cisára Valenta a jeho prefekta Modesta. Popritom pamätal aj na tých, ktorí boli postihnutí krutým hladom v rokoch 367-8.
Po smrti biskupa Euzébia sa v roku 370 stal biskupom Bazil. Cézarea bola metropolitným sídlom pre jedenásť ďalších biskupstiev. Bazil bol teda aj arcibiskupom. Zriadil ústav pre chudobných, chorých, malomocných, pocestných a pre siroty. Na seba bol stále prísny. Žil veľmi jednoducho a skromne. Nemal nijaký dvor ani pre reprezentáciu ani pre pohodlie. Nemal dokonca ani kuchára. Takmer každý deň kázal. Napriek zastrašovaniu od cisárovho prefekta Modesta vytrval v pravej viere a nepoľavil nič ani zo svojich aktivít. To sa veľmi páčilo cisárovi Valentovi. Bazilovi daroval rozsiahle majetky, ktoré potom Bazil využil v prospech svojich chudobných.
Bazil má taktiež zásluhy na reforme liturgie. Skrátil a zjednotil obrad sv. omše. Jeho liturgia je vôbec prvá, ktorá bola napísaná a pevne stanovená s vylúčením rôznych ľubovoľných dodatkov podľa osobnej záľuby kňaza. Doteraz sa vo východnej Cirkvi používa liturgia, ktorá nesie jeho meno.
Biskupom bol síce len deväť rokov, no jeho rozsiahla činnosť poznačila celú Cirkev. Neúnavná práca a sebazapieravý život ho poznačili. Posledné týždne roku 378 strávil na lôžku a 1. januára 379 zomrel. Nemal ani päťdesiat rokov. No jeho vplyv bolo cítiť naďalej. O dva roky neskôr sa uskutočnil cirkevný snem (koncil) v Konštantínopole (Carihrade), kde aj zásluhou jeho učenia a jeho činnosti jednoznačne zavrhli arianizmus. Zostalo nám po ňom aj mnoho spisov: päť kníh proti Eunomiovi (vyvrátenie ariánskych bludov), homílie, asketické knihy a 366 listov. Bazil si vyslúžil titul “druhý Atanáz”, lebo tak ako sv. Atanáz neohrozene bojoval proti arianizmu a proti zasahovaniu svetskej vrchnosti do cirkevných záležitostí. Je “Otcom východného mníšstva”; jeho regulu prijali všetci východní mnísi. Doteraz jestvuje vo východnej Cirkvi Rehoľa sv. Bazila Veľkého.
odkaz
ps: dnes si spomíname tohto svätca, je aktuálny aj dnes, aj dnes by svetská moc, chcela zasahovať do cirkevných(božských) vecí a niektorí priam túžia a bojujú,aby zanikla. Aj dnes existujú sekty, ktoré tvrdia, že Boh Otec je viac ako Boh Syn - to je ten arianizmus, ktorý je nesprávny. Nie je viac, oni sú rovnocenní a jedno.

A ešte aj arianizmus vysvetlím. Arianizmus je christologické učenie alexandrijského biskupa Areia, ktorý nepriznáva Kristovi rovnocennosť s Bohom. Roku 325 bolo odsúdené na prvom nicejskom koncile.Arius vystúpil v teologických diskusiách s názorom, že pred stvorením sveta stvoril Boh-otec Krista ako prostredníka medzi sebou a tvorstvom a že teda obaja nie sú rovnakej podstaty(Wikipédia).
👍: omega
none
3

1. 02.01.2016, 10:50

Sviatok: 2. január


* 330 Cézarea, Kapadócia, dnes Kayser, Turecko
† 1. január 379 tamtiež

Význam mena: kráľ, kráľovský (z gr.)
Atribúty: odev mnícha, knihy, lebka
Patrón nemocničných pracovníkov, detí, východného mníšstva, námorníkov

Sv. Bazil Veľký sa narodil v Cézarei v Kapadócii v r. 330 (dnes Kayser v Turecku). Bol jedným z desiatich detí sv. Bazila Staršieho a sv. Emmelie. Niekoľko jeho bratov a sestier bolo tiež vyhlásených za svätých. Navštevova...

02.01.2016, 23:31
1....Bazil bojoval proti Biblii a zdravému rozumu! Viac ho zaujala pohanská filozofia ako Slovo Boha. A tak aj on sa pričinil značnou mierou o vytvorenie obludnej náuky o trojjedinom Bohu!
Arianizmus bol úplne zrozumiteľná a prirodzená ,biblická viera kresťanov prvých troch storočí! A práve násilne nastupujúca náuka o trojici tento historický fakt zrušila. A to na škodu tých,čo prijali túto nezmyselnú a nepochopiteľnú náuku.
V 5. Mojžišovej 6:4 je jasne napísané: „Počúvaj, ó, Izrael: Jehova, náš Boh, je jeden Jehova“ — nie traja v jednom.
Rabín Dr. J. H. Hertz: „Toto vznešené vyjadrenie absolútneho monoteizmu bolo vyhlásením vojny každému polyteizmu... Šema vylučuje trojicu kresťanského kréda ako porušenie Božej jednoty.“

Keďže Ježiš bol pôvodom Žid, bol vedený k tomu, aby poslúchal tento príkaz. Keď ho po krste pokúšal Diabol, povedal:...... „Odíď, Satan! Lebo je napísané: ‚Jehovu, svojho Boha, budeš uctievať a jemu samému budeš preukazovať svätú službu.‘“ (Matúš 4:10; 5. Mojžišova 6:13) Z tejto udalosti sa môžeme naučiť najmenej dve veci....... Po prvé, Satan sa snažil naviesť Ježiša, aby uctieval niekoho iného ako Jehovu. Tento Satanov pokus by bol nezmyselný, keby bol Ježiš časťou toho istého Boha. Po druhé,........ Ježiš jasne ukázal, že existuje len jeden Boh, ktorý má byť uctievaný, keď povedal, že svätá služba sa má preukazovať „jemu samému“, nie „nám“, čo by zrejme povedal, keby bol súčasťou Trojice.
none
4

1. 02.01.2016, 10:50

Sviatok: 2. január


* 330 Cézarea, Kapadócia, dnes Kayser, Turecko
† 1. január 379 tamtiež

Význam mena: kráľ, kráľovský (z gr.)
Atribúty: odev mnícha, knihy, lebka
Patrón nemocničných pracovníkov, detí, východného mníšstva, námorníkov

Sv. Bazil Veľký sa narodil v Cézarei v Kapadócii v r. 330 (dnes Kayser v Turecku). Bol jedným z desiatich detí sv. Bazila Staršieho a sv. Emmelie. Niekoľko jeho bratov a sestier bolo tiež vyhlásených za svätých. Navštevova...

03.01.2016, 08:22
kdesi som čítal, že sv, Bazil bol gay a duševné chorý, Lea mňa by len zaujímalo ako sa volá ten klamár, ktorý tieto sprostosti píše, zaslúžil by poriadnu po papuli....
none
2
02.01.2016, 14:03
o ****e píšé tak o ****e, takými sračkami zaplavujú zločinci net....
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 97 238 B vygenerované za : 0.121 s unikátne zobrazenia tém : 47 683 unikátne zobrazenia blogov : 817 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Vaše modlitby prinášajú úžasné výsledky ... Úprimná modlitba spravodlivého človeka má veľkú moc a prináša obdivuhodné výsledky. Jakub 5,16 Keď bol Ježiš popravený na kríži, nielenže zmyl všetky vaše hriechy svojou drahocennou krvou, ale dal vám a...

citát dňa :

Žena je to najkrajšie umelecké dielo, ktoré sa kedy Matke Prírode podarilo stvoriť.