Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Súkromníctvo verzus kolektivizmus

20
reakcií
242
prečítaní
Tému 9. novembra 2019, 11:02 založil Boris.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
05. 04. 2008
124
14. 11. 2018
1
02. 03. 2015
61
10. 11. 2013
79
08. 01. 2011
69
 
 


1.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 11. 2019, 11:02 avatar
Súčasný boj medzi globalizmom a národným cítením, aneb liberalizmom a konzervativizmom nieje vôbec nič nové.
Tiahne sa s ľudstvom celé dejiny, vždy len v nejakom inom šate.

Rozdiel je v podmienení tej, či onej ideológie, určitým záujmom..

Globalizmus, aneb liberalizmus vychádza z myšlienky totálneho ovládania bez hraníc.
Už ťaženie cikrve v stredoveku sa dá prirovnať ku globalizmu, liberalizmu.
Cirkvy šlo o úplné ovládnutie sveta (globalizmus) svojou ideológiou (liberalizmus), Aj keď by sa zdalo, že liberalizmus znamená niečo iné a to voľnomyšlienkárstvo pre každého, nikdy žiadny liberál takto nezmýšlal.. Vždy šlo o slobodu pre JEHO konkrétne záujmy a ak chcel/chce presadiť tie svoje záujmy, tak musí logicky obmedziť záujmy druhých.

Liberalizmus je teda aj manipulatívny názov niečoho, čo sa vo všeobecnopsti zle chápe aneb. je to pojem bez logického obsahu. Pretože ako už bolo spomenuté, ak chcem neobmedzenú slobodu pre seba a svoje záujmy, znamená to logické a nevyhnutné obmedzenie slobody a záujmov druhých. Žijeme totiž v jednom svete, ktorý zdieľame spoločne. Nežije každý z nás vo svojom oddelenom svete.

V čase sa ľudský druh teda jednostaj prel o to, či žiť súkromne, pre seba a svoje osobné záujmy s tým, že ostatní sa im museli podriaďovať, alebo žiť spoločne, vo svete spoločných záujmov s tým, že tie osobné museli pre dobro spoločného ustúpiť. Oboje sa mať nedá.-

Ak chcel teda niekto presadiť svoje osobné záujmy (svoj liberalizmus), musel potlačiť záujmy druhých.

Opakom tejto invazívnej ideológie inak aj sebectva predstavuje konzervativizmus, kolektivizmus.
Konzervatívne znamená "moc do toho nezasahovať", "neznásiľňovať" veci pre svoje osobné záujmy. Nepresadzovať silou mocou to svoje, ale držať sa nejakého spoločného, časom overeného.

Ak by sme prirovnali naše myslenie a z neho plynúce ideológie k biológii, tak môžeme liberalizmus vnímať ako rakovinu, čiže jednotlivé bunky, ktoré sa rozhodli nenásledovať spoločný cieľ, ale presadzujú si svoju osobnú cestu nehľadiac na to, že to likviduje celý organizmus. Lebo každá bunka má v systéme nejaký význam a ak nejaká skupina buniek prestane plniť svoju spoločnú funkciu, sabotuje to celok. Systém sa brzdí, niekde vzniká zápcha, inde chýba dodávka živín.. Lebo liberálne bunky si povedali, že oni to chcú inak, po svojom.

Konzervativizmus je naopak súdržný s evolučným vývojom, presadzuje sa to, čo je pre celok najvýhodnejšie. Nik prílišne nevystupuje z radu pre bezchybné fungovanie celku.
Zoberme si príklad opať z biológie a nejakého zvieracieho druhu. Ak sa vezme stádo jedného živočíšneho druhu a rozdelí na dve polovice, jedna sa nechá žiť vo svojom pôvodnom prostredí a tá druhá polovica sa prevezie na nejaký osamelý ostrov, za nedlho sa polovica na ostrove začne meniť, prispôsobovať novým podmienkam,teda spôsobom hľadania si úkrytu, spôsobom obživy a tak podobne. Bude sa to diať kolektívne v rámci stratégie najidelálnejšieho spôsobu preživania.
Ak by sa samostatne prispôsoboval každý jedinec, nezávisle od tých ostatných, neprežil by.

Toto v našej spoločnopsti supluje sociálny systém, ktorý nie zriedka dáva podporu a voľnosť ľuďom, ktorí sú hold neprispôsobiví. Nevidím jediný rozumný dôvod, prečo by mala spoločnosť- skupina platiť živobytie jedenotlivcovi, ktorý sa odmieta prispôsobiť tej skupine a spoločne s ňou zaobstarávať podmienky pre život.

Liberál by bol skutočným liberálom, ak by sa od spoloćnosti odsťahoval na nejaké opustené miesto, kde by si žil sám a po svojom.
Ak chce však liberál žiť po svojom v spoločnosti, tak to znamená jedine, že sa na nej chce priživovať a podmaňovať si jej spoločné myslenie.


19.
označiť príspevok

auxiliarius
   9. 11. 2019, 15:59 avatar
Liberál sa už pomaly stávalo nadávkou, ale zase sa to kazí a niektorí sa tým možno budú chcieť chváliť.

Inak si myslím, že kolektivizmus na tejto hriešnej zemi nemôže fungovať, lebo stačí jeden "zlý" a všetko pokazí. Také všeobecné súkromné vlastníctvo je dobrá vec, lebo ten "zlý" sa neodváži niekoho okrádnúť.
Ale možno to zle chápem a kolektivizmus tiež nejako trestá zlo. Ale nie len neprispôsobivých, ale aj inak nebezpečných.
V konečnom dôsledku je to jedno, lebo v ideálnom svete, v raji, bude súkromné vlastníctvo majetku fakt zbytočné. Aj keď stále tam budú individuality. Podľa princípu Boh - Trojica, aj v Bohu su 3 individuality. Kolektivizmus vs. individualizmus je asi ako pravica vs. ľavica, kedysi bolo treba viac pravice a individualizmu a súkromného vlastnictva, dnes treba viac ľavice a koletivizmu.
Súhlasí Boris


2.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 11. 2019, 11:12 avatar
Evolúcia sa riadi ideálnosťou, alebo neideálnosťou vecí/vzťahov.
Ak je nejaký vzťah neideálny, je evolúciou postupne odstránený. Ak sa nejaký vzťah ukáže ako ideálny, pomerne rýchlo sa zaužíva v celom systéme.
Táto ideálnost nieje však vyhodnocovaná nejakým pocitom, teda egom, ale skutočným svetom, realitou, reálnymi príkladmi.
Ak človek jedná na základe svojich osobných dojmov, pocitov, necháva veci vyhodnocovať svojim egom, z pravidla sa stáva tragédia. Logicky, lebo naše dojmy sa Často nestretávajú s realitou.
Ak človek jedná nezaujato, na základe skutočností, teda reálnych príčin a následkou, ide s prírodou, s evolúciou a buduje sa tak stále zložitejší a sofistikovanejší systém.


3.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 11. 2019, 11:17 avatar
Nezhoda s realitou sa v našom svete končí v zásade vojnou.
Vojna je stav, kedy jedna, alebo druhá strana, prípadne oboje nezmýšlajú v rámci reality, ale svojich domnienok.
Konflikt totiž v zvieracov svete nastáva len vtedy, ak ide o prežitie, čiže ak nemá zviera čo do úst je ochotné ísť do boja na život a na smrť a to je logické stanovisko, lebo ak tak neurobí zomrie tak, či onak. Človek nemá problém s obživou, ak taký stav nastane, tak je umelo vyvolaný práve z dôvodu, že chce niekto vyvolať vojnu.
Len pre príklad, v prípade spolupráce by ľudia na Zemi dokázali produkovať potraviny pre ďlašie tri takéto planéty....
Toto však logicky nejde, ak ľudia na tejto planéte nezastávajú rovnaké záujmy.
Súhlasí auxiliarius


4.
označiť príspevok

gabriel pb
   9. 11. 2019, 11:24 avatar
politici vedia, že ľudia pri kostole stoja a počúvajú farára, ak politik vie, že najvzdelanejší ľudia hovoria ľudom povesti z praveku, vojnu začnú pravekí ľudia, pravekí ľudia nakupujú veľa automobilových potrieb, aby mohli vyrábať zbrane hromadného ničenia


5.
označiť príspevok

zaktmcy
   9. 11. 2019, 11:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.6.
označiť príspevok

gabriel pb
   9. 11. 2019, 11:32 avatar
poľovníci a lesníci majú plné peňaženky, lebo deti tancujú a starí ľudia chytajú na staré kolená motýľov lepšieho rozvoja duše a tela


7.
označiť príspevok

zaktmcy
   9. 11. 2019, 11:34

Príspevok bol vymazaný administrátorom.8.
označiť príspevok

the X žena
   9. 11. 2019, 11:52 avatar
legenda hovorí ze boris ešte dodnes vypisuje svoje zvásty po Df  


9.
označiť príspevok

zaktmcy
   9. 11. 2019, 12:22

Príspevok bol vymazaný administrátorom.10.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 11. 2019, 12:27 avatar
Aj nacisti, aj komunisti, ale aj dávne spoločenstvá pred nimi. Čo je nám z jasných dejinných záznamov známe, bolo to tak už aj v starom Grécku, Sparta verzus Atény.
A to je témou - súkromníctvo verzus kolektivizmus.
Fakt je, že súkromníctvo vytváralo odjakživa podmienky neznesiteľné pre vačšinu, čiže kolektív, na čo sa ten opakovane vzbúril a pokladal súkromníctvo, zakladal kolektivizmus, ktorý však časom prešiel tiež do extrému a v mene kolektivizmu totálne dlávil individualizmus, čo viedlo zase k pokladaniu kolektivizmu a zakladaniu súkromníctva a tak dookola.


11.
označiť príspevok

zaktmcy
   9. 11. 2019, 13:18

Príspevok bol vymazaný administrátorom.12.
označiť príspevok

-era- muž
   9. 11. 2019, 13:36 avatar
To nie je také jasné a neplatí to v rovnakom zmysle pre všetkých ľudí. A hlavne ľudia potrebu slobody iba cítia ale nemajú v tom jasno. Občas chcú myšlienkovú slobodu a občas finančnú - čo je vlastne blbosť, lebo chcú vlastne finančnú rovnosť.

Napokon aj tak vyhrá ten, kto ľudí dokáže nejako osloviť, pretože oni síce túžia po slobode, ale zhliadajú sa stále v nejakých vodcoch. A preto jedni oslavujú Fica a druhí Kisku.
Súhlasí Boris


13.
označiť príspevok

-era- muž
   9. 11. 2019, 13:37 avatar
Ide vlastne o to, aké zotročenie sa ich dotkne a aké nie.
Súhlasí Boris


14.
označiť príspevok

zaktmcy
   9. 11. 2019, 13:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.17.
označiť príspevok

-era- muž
   9. 11. 2019, 15:06 avatar
14. To, čo nazývaš normálnosťou v skutočnosti neexistuje.
Lebo normálnosť je daná nejakými normami, nejakou oblasťou, ktorá je uznávaná nejakou skupinou ľudí.
A to sa vyvíja behom času. A odlišuje sa to aj priestorovým rozložením.

Vziať niečo ako normálne a snažiť sa to vtlačiť všetkým, aj tým, ktorí po tom netúžia, je znakom despotizmu.


16.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 11. 2019, 13:56 avatar
Ide o to, ktorá skupina ako slobodu vníma. Niekto vníma slobodu cez súkromný majetok a súkromné podnikanie a niekto vidí slobodu v spoločnom zriadení s istotami. V oboch prípadoch existujú reálne faktory slobody, ale aj neslobody. Ako som už písal, oboje sa nikdy mať nedá, zrejme ide o tak koncipovaný vesmír. Ak si rád v tieni, nemôžeš chcieť zároveň slnečný svit.
Demokracia je o niečom inom. Demokraciou sa môže vačšina domôcť ako liberálneho, tak autoritatívneho režimu.
Ide o to, že náš druh balansuje medzi dvoma extrémami a nevie sa dohodnúť na nejakom rozumnom strede.


18.
označiť príspevok

-era- muž
   9. 11. 2019, 15:08 avatar
16. A možno to striedanie je práve to, čo je správne. Možno to k niečomu smeruje, čo sa niekedy v budúcnosti naplní. Človek si potrebuje zažiť negatíva oboch polarít.
Súhlasí Boris


21.
označiť príspevok

Boris muž
   10. 11. 2019, 09:37 avatar
Človek trpí vždy vtedy, keď niečo nechápe.Akonáhle to pochopí, dokáže sa tomu vyvarovať.
Mne je bohovsky zábavné napríklad aj to, že v starom Egypte mali kanalizáciu a vo Francúzsku 16-17 storočie ju nemali, preto kapali na rôzne choroby. Pri tom rozdiel medzi týmito spoločnosťami bol 4000 rokov.


15.
označiť príspevok

gabriel pb
   9. 11. 2019, 13:55 avatar
pexeso


20.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 11. 2019, 19:56 avatar
Raz príde deň keď budeme mať takéhoto prezidenta , ktorý našu krajinu dostane z kapitalizmu

scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:05,  Vezenie ti udajne pripravuju tam , kde bol aj grof Monte Christo , lebo tam nema internet signal...
dnes, 18:00,  vitajte na Slovensku človek, ktorý zavraždil troch ľudí, má chce vidieť vo väzení
dnes, 17:59,  šou mast gou on :)
dnes, 17:49,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/117695462_10216633051571039_5720254416468233856_o.j...
dnes, 17:48,  plnymi
dnes, 17:48,  Neviem , ale ked protestuju , tak urcite len preto , ze od spokojnosti nemaju co robit . Dali sa...
dnes, 17:44,  Tu niekto tvrdil, že v Bielorusku je blahobyt? Vieš mi dať na takého kohosi odkaz?
dnes, 17:42,  Osvueteny , dokaz , ze nie si iba rokefelerovsky agentik a vysvetli . Ako je mozne , ze u nas...
dnes, 17:18,  nepôjdeme do kostola, keď nebudú peniaze na bankovom účte, sme čerti
dnes, 16:59,  Kasafran čo iné od amerického agenta čakať ?
dnes, 16:34,  https://www.youtube.com/watch?v=gQGvxgwkPD4&fbclid=IwAR0mpifzaPmy6pL3o4pPQg4r3sGPAt6e2lCGKZgrCS43...
dnes, 16:32,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/117184944_2728764520716081_2973443528743598234_n....
dnes, 16:31,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/117444275_2731586487100551_791892659300309529_n.j...
dnes, 16:29,  To je celý náš starý Lukašenko!!! Ešte nie sú výsledky volieb vyhlásené oficiálne a on...
dnes, 16:27,  Zároveň na základe toho majú aj právo vládnuť nech, nech sú v akejkoľvek...
dnes, 16:26,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/117401778_2732499440342589_7796944670700837057_n....
dnes, 16:25,  Polícia zmlátila mladé dievča s priateľom. Dôvod? Sedeli na lavičke....
dnes, 16:23,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/117355369_2732805526978647_8635108152634312830_n....
dnes, 16:14,  Myslím , že tieto Lukašenkom sfalšovane volby preliali pohár trpezlivosti zbedačeného...
dnes, 15:53,  (8) Hokejis, vypočul som si a videl som Demešove "presvedčivé" lži týkajúce sa...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Iniciatívny hlupák je horší ako triedny nepriateľ!
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(89 126 bytes in 0,444 seconds)