Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Štát sme zakladali pre Slovákov

2
reakcií
1120
prečítaní
Tému 27. februára 2013, 23:25 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   27. 2. 2013, 23:25 avatar
Vážený pán predseda Matice slovenskej, drahí matičiari!

Ako človek, aj ako predseda vlády Slovenskej republiky mám vypestovaný dôverný vzťah k Matici slovenskej. Rozumiem, čo táto jedinečná kultúrna a spoločenská inštitúcia pre slovenský národ vykonala. Lebo Slovákov nielenže zachránila pred vyhnutím, ale Matica slovenská náš národ vzkriesila z mŕtvych. Na to sa nezabúda, na to nesmie zabudnúť nijaký predseda vlády slobodnej a nezávislej Slovenskej republiky. Preto mi dovoľte, aby som práve z pozície predsedu vlády v mene celého Slovenska ako prvý zablahoželal v Roku Matice slovenskej tejto vznešenej inštitúcii a spolkovému hnutiu k 150-tim rokom trvania jej nezištnej práce pre národ.
Dakedy mám pocit, že slovenské médiá ani len netušia, aký dar dostali Slováci v Matici slovenskej. Preto sa do nej opakovane triafajú ako terča, bulvarizujú jej úsilie, vyrušujú jej pracovníkov z práce, cielene sa zaujímajú o všetko podružné, preto im uniká to podstatné: oná jedinečná matičná myšlienka mravnej obrody Slovenska, ktorú Matica systematicky 150. rokov uvádza do praxe. Áno, Matica slovenská lieta na krídlach nádeje a učí i stimuluje Mladú Maticu k pestovaniu nezištného vlastenectva. Lebo práve všade tam, kde je nedostatok vlastenectva vybuchuje extrémizmus. Tam, kde niet hlbokých koreňov k vlasti, k Slovensku, k domovine, tam mladých zvedú ľahko dostupné extrémne myšlienky. Platí, že tam kde niet morálky nastupuje móda. A každá móda má len krátkodobý dych aj trvanie. Dnes v našom živote potrebujeme najmä prítomnosť mravnosti. Lebo práve nemravnosť v správaní aj v konaní ľudí priviedla do života krízu.
Po tisícročí bez vlastných kráľov v Uhorskom kráľovstve, vznikla Matica slovenská roku 1863 ako splnenie sna na výročie príchodu Cyrila a Metoda na územie Slovenska. Pravda vznik Matice si žiadali aj národní proroci: Bernolák, Hollý, Fándly, Štúr, Hurban i Francisci. Keď Slováci nemohli mať vlastného kráľa, ustanovili si kráľovnú: „maticu“, čo v blízkej slovanskej srbčine znamená úľ, zdroj, včeliu kráľovnú. Aké symbolické! Ak štát, ako dielo, ktoré stvorili ľudia, spravuje politická moc, národ vedie moc duchovná. Teda jeho elity, tvorcovia i strážcovia národnej duchovnosti, básnici, spisovatelia, národní proroci. Na Slovensku sú združení v Matici slovenskej! Preto si vy matičiari musíte byť vedomí toho, akú máte v rukách veľkú moc, no ešte väčšiu zodpovednosť! Privítal som, že sa nové vedenie Matice nebojácne pustilo do zápasu za mravnú obrodu Matice slovenskej, za to, aby sa vyčistil stôl a vrátili sme sa k ideálom, ktoré napísali jej zakladatelia roku 1863. Sú tradície najmä v umení a v kultúre, ale aj tie, ktoré treba rozvíjať pri starostlivosti o životné prostredie, keď ide o krajinotvorbu. Nemôžem sa pozerať na to, keď vidím lány neobrobenej pôdy, alebo dlhodobo neopravené kultúrne pamiatky, hrady, kaštiele, zámky. Teším sa, že aj Mladá Matica chce priložiť ruky k oprave týchto vzácnych kultúrnych pamiatok!
Rok 2013 je doslova nabitý podnetmi, inšpiráciami a výročiami. Spolu s 1.180. výročím krstu prvého kniežaťa Pribinu, ktoré sa udialo roku 833 v Traismaueri v Rakúsku, s 1.150. výročím príchodu Cyrila a Metoda na územie Slovenska roku 863, si pripomenieme aj v 900. výročie Zoborských listín, 170. výročie, keď štúrovci na ev. lýceu vzkriesili slovenčinu roku 1843. A, samozrejme, najmä 20. výročie vzniku nezávislej Slovenskej republiky. Na začiatku roka sme otvorili projekt Košice hlavné mesto európskej kultúry. Viem, že vy matičiari zamýšľate pozvať na Svetové stretnutie Slovákov – a na matičný svetový festival slovenskej mládeže do Košíc mladých Slovákov doslova z celej Zemegule. Výročia však nie sú iba povinná jazda ani daň mánii oslavovania. Ich zmysel je v tom, aby si mladí ľudia uctili predkov a poznali vlastnú minulosť. Úcta k predkom je základ nášho prístupu k budovaniu
strana 2/2
vlastenectva. Žiadam Vás, aby ste sa naďalej starali o systematické kontakty so zahraničnými Slovákmi. Chcem vyzdvihnúť na akú špičkovú úroveň sa medzi slovenskými vydavateľstvami vypracovalo vydavateľstvo Matice slovenskej, ktoré rozosiela kvalitné knihy medzi Slovákov doma aj za hranicami. Potešilo by ma, ak by som čo najskôr mohol počuť aj o vedeckých projektoch aj výstupoch z inštitučnej zložky Matice, osobitne z historického odboru. Lebo spolkové hnutie v živote Slovenska cítime veľmi výrazne.
Pri tejto vzácnej príležitosti sa chcem na krátko pristaviť pri probléme, ktorý ako by bol postavený z nôh na hlavu. Zvláštna je tendencia, ako sa všade zámerne do popredia na úkor štátotvorného slovenského národa vysúvajú problémy menšín. Akoby na Slovensku ani nežili Slovenky a Slováci. Za dvadsať rokov sme vybudovali nezávislú a demokratickú Slovenskú republiku, ktorá je rovná v príležitostiach pre všetkých, ktorá nikoho neuprednosťňuje, neumenšuje v právach. Želám si, aby sa prestalo menšinovými právami vydierať, jedno či je to menšina rómska, inak orientovaných ľudí, menšina názorová alebo menšina etnická. Platí, že štát je národný a spoločnosť je občianska. Náš nezávislý štát sme prednostne nezakladali pre menšiny, akokoľvek si ich vážime, ale najmä pre slovenský štátotvorný národ, lebo práve Slováci nemohli v bývalom spoločnom Česko-Slovensku rozvinúť všetky svoje schopnosti a talenty. Stáva sa módnou zvyklosťou, že od menšín žijúcich na Slovensku vídame najmä požadovačnosť, ale nijaké povinnosti voči štátu, skôr natiahnuté ruky, zato takmer minimálne pestovanie občianskych cností. Toto sa musí zmeniť a verím, že sa zmení aj v prístupe nového splnomocnenca vlády SR.
Aj tu vidím úlohy Matice slovenskej. Ona musí byť strážkyňou budovania vlastenectva mladých ľudí, ona musí rozvíjať tie najlepšie duchovné a národné tradície, jej miestne odbory majú úzko spolupracovať v obciach a mestách s učiteľmi pri vlasteneckej výchove, pri spoznávaní krás a kultúrneho dedičstva slovenskej vlasti. Matica musí stať na čele zápasu o mravnú obrodu slovenského národa. Verím, že v roku 150. výročia jej založenia, teda v roku jej jubilea sa pri všetkých príležitostiach, kde sa s jej prácou budem stretávať, budem o nej počuť len samé dobré zvesti. Želám Vám drahí matičiari pokojný život v našej vlasti a veľa činorodosti na prospech nášho Slovenska!
Súhlasí abraxass


2.
označiť príspevok

abraxass muž
   28. 2. 2013, 18:52 avatar
si myslim ze utoky proti Matici Slovenskej ako aj utoky voci ustavnym cinitelom (prezidentovi), skreslovanie historie slovenov, kampan proti soche krala Svatopluka a mnohe ine su ucelove kampane s cielom rozvratit stat a vykorenit povedomie obcanov o tom kto su a kam patria...
Súhlasí Hemera, Vladko, vladobronx


3.
označiť príspevok

Kasafran
   1. 3. 2013, 00:04 avatar
Abraxass,
žiaľ je to už dlhodobo tak. Považujem to však aj za dôsledok nepochopiteľne dlhého poprevratového útlmu osvetových a kultúrno-historických aktivít MS...
Súhlasí abraxass
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 16:51,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/83668245_10215091884762832_8034053982949212160_o.jp...
dnes, 16:27,  šli by ste do takého kostola na kázeň, deti by si radšej kúpili 2 kilá cukríkov...
dnes, 16:24,  Špecializovaný trestný súd. Aj Hitler mal špecializovaný súd. *21
dnes, 16:10,  Tal Bachman- Aeroplane. New Version
dnes, 16:08,  nepochopili ste slovenský ľud ešte v akej ste situácií, nemôžu kňazi chodiť autom na...
dnes, 15:55,  SSEdo LS NS nemá nič proti slušným cigánom
dnes, 15:48,  Je to chyba nie Radačovského ale strany PS spolu že si nepreverili koho dávaju na kandidatku...
dnes, 15:45,  SSEdo rasista Erik Radačovský kandiduje za PS/Spolu !
dnes, 15:44,  Za svoj skutok dúfam dostane i spravodlivý trest . Keď sa správa ako ty hakovýSS A...
dnes, 15:42,  Člena ĽSNS Antona Grňa odsúdili za pozdrav „na stráž“ konečne Člena ĽSNS...
dnes, 15:40,  Každý šport má nejaký svoj zväz ktorý ho zastrešuje a ľudia ktorí ho vedú rozhodujú,...
dnes, 15:39,  Ženy športovkyne rozhodujú o tom kto bude súťažiť, o pravidlách ?
dnes, 15:38,  Edo ty náš americký hovnometčík amíci sú pokakaní.
dnes, 15:37,  Rasistický bezmozok z Progresívneho Slovenska chcel zabíjať cigánov...
dnes, 15:31,  PartOFgod aby sme sa nedohadovali prefotil som tvoj výrok poslal na najvyšší súd , policia...
dnes, 15:19,  zmysel to dáva .Len ako sa tam zase dostať do toho zlateho socíku ? 4...
dnes, 15:18,  kamarati v boji proti bolševikom https://a-static.projektn.sk/2020/01/Blaha-a-Che.jpg
dnes, 15:18,  Ani za plot sa nestihli skovat ti skunkovia jak Bratislave a raketa ich dobehla . Nuz kto chce...
dnes, 15:18,  https://a-static.projektn.sk/2020/01/JUN-moskva.jpg milovania
dnes, 15:17,  https://a-static.projektn.sk/2020/01/Blaha-a-Bl%C3%A1%C5%BEov%C3%A1-Rusko-Online-3.11.18.png
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Človek mieni a človek aj mení.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(56 206 bytes in 0,435 seconds)