hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Sloh

príspevkov
15
zobrazení
2
tému vytvoril(a) 6.10.2010 15:28
posledná zmena 6.10.2010 20:45
1
06.10.2010, 15:28
o čom by ste písali, keby ste dostali tému na sloh: burka, jesen, smršť, jazero - umelecky opis? Prosiiim!!!
none
7

1. 06.10.2010, 15:28

o čom by ste písali, keby ste dostali tému na sloh: burka, jesen, smršť, jazero - umelecky opis? Prosiiim!!!

06.10.2010, 15:55
Neviem posúdiť, či je to umelecký opis, ale máš tam spomenuté všetky požadované výrazy: búrka, jeseň, smršť, i jazero.

Názov: Návraty

Neváhajte! Otvorte okná a nadýchnite sa zhlboka. Cítite jar? Tisíce kilometrov odtiaľto ju zavoňali aj vtáci. A podľa neomylného kalendára, schovaného v ich čipoch, vybrali sa na dramatickú cestu do rodných hniezd.

S presnosťou kybernetických navigátorov nasmeroval sa celý kŕdeľ. Nik nepochybuje, že je to ten správny smer. Dohodli sa bez slov, bez názorových zoskupení a bez diskusie. A pritom v niektorom kŕdli sú ich tisíce.

Uzavreté roje preleteli africké púšte a Stredomorie a pristáli na pár hodín odpočinku. Nakŕmili sa, podriemali, ráno sa napili rosy a znova sa zdvihli. Na nečujný povel. Až kdesi nad Tisou sa mračno začalo rozpadať a jednotlivé letky nabrali kurz do svojho kraja, doliny, hája, dediny a mnohé až do svojho hniezda.

Večná záhada. Nik nevie s vyčerpávajúcou presnosťou vysvetliť, ako sa pred svojím medzikontinentálnym letom organizujú, ako vystihnú ten správny čas, ako sa nasmerujú a ako trafia domov. Sledujú azda významné orientačné body, záhadným spôsobom fixované v pamäti? Riadia sa polohou Slnka a hviezd? Vedie ich zemský magnetizmus? Či všetko dohromady vkladá údaje do mikročípu, skrytého v jednej mozgovej bunke, aby iná bunka údaj spracovala, vyhodnotila a vydala povel? Generácie vedcov nedokázali dať na to uspokojivú odpoveď.

Veď len si povážte: Polohy hviezd sa menia. Éter je plný rádiových a radarových vĺn, ak už nespomenieme hustotu mobilných telefonických spojení, džungľa na zbláznenie! Vzdušné dráhy vtáctva pretína tisíce lietadiel. Krajina sa mení, často z jari do leta: kde boli lúky, tiahne sa diaľnica, kde bolo bralo, starý orientačný bod, je televízna veža alebo odpaľovacia rampa balistických striel... Najviac vedcov sa prikláňa k názoru, že rozhodujúcim orientačným faktorom je magnetizmus Zeme. Lenže aj geomagnetizmus je premenlivý, rozkolíšu ho najmä slnečné erupcie, vtedy strelka na kompase sa chveje, jej rozkmit má aj niekoľko milimetrov - a viete čo znamená milimeter v azimute pri vzdialenosti tisícok kilometrov. Sto metrov? Kilometer? Neviem, ale dážďovník a lastovička sa trafia na centimeter presne - do svojho hniezda.

Aj tento rok prvé prileteli sluky, odjakživa sa najviac náhlia domov, aj za nečasu. Virvar kŕdľa počuť doďaleka. Hlúpe ako husi. Musia celému svetu oznámiť, že sú tu, aby sa už ráno mohla začať poľovačka. Kačice prídu vzápätí, ale neriadia sa kalendárom tak presne. Ak ich napriek dátumu stretne po ceste studené počasie, pribrzdia, prečkajú chladné dni na niektorom južnejšom jazere, aj celý týždeň. Vlani som takto videl vyčkávať divé kačice na šaštínskych jazerách. To, pravdaže, neboli naše kŕdle, ale severanky. Zacítili, že u nich na fínskych jazerách alebo pribaltských močiaroch ešte mrzne, tak si urobili pauzu a na zlosť rybárov vychytali z našich vôd všetok drobizg - z čoho potom narastú kapitálne kusy?

Už niekoľko rokov si všímam, ako kačice vedia, kedy zmizne ľad na Štrbskom plese. V tú chvíľu priletia a už sú vo svojej húštine. Pripravené na lásku a zachovanie rodu. A keď raz v júni zavčas ráno pôjdete okolo plesa, hrdé mamičky sa nečujne vynoria spoza konárov, tichučko šliapu vodu a za nimi sa rovnako ticho šinie po hladine, takmer nerozčerenej, dlhý rad kačiatok, jedna báseň.

Sluky, divé kačice a husi sú na skorý prílet, povedal by som, správne oblečené, ľahko im prísť už v marci. Majú hrubé perie, najhustejšie drobné páperie, najviac podkožného tuku a výkonnú žľazu na vylučovanie mastnôt, aby sa im studená voda nedostala na pokožku. Oveľa odvážnejšie sú trasochvosty, strnádky a drozdy - nemajú taký výstroj a trúfajú si priletieť zároveň s nimi. Kto by povedal napríklad o drozdovi, že je taký otužilec, keď vidíte, ako sa v záhrade alebo parku rád vypína na slnku a ešte si aj spieva od radosti, ako je na svete krásne a ako mu je fajn.

Do Veľkej noci, ak len nie sú sviatky príliš zavčasu, sa obyčajne vrátia aj lastovičky. Po celej ceste dúfajú, že im vietor alebo človek nezhodil hniezdo. Zo zásady sa najradšej ubytujú vo svojom starom obydlí. Môžu byť aj tri hniezda vedľa seba, každá lastovička si nájde to pravé.

Až potom sa nad komínmi, elektrickými stožiarmi a nad jednou vežičkou Devínskeho hradu zabelie bocianí pár.

Takmer až do júna sa budú vracať migranti, čo zimovali najďalej. Nie preto, že im cesta dlhšie trvá, to je otázka dvoch - troch dní. Zvykli si však na väčšie teplá, doma by ich v apríli ešte oziabalo. Obyčajne medzi poslednými, až koncom mája, priletí dážďovník. Pletieme si ho s lastovičkou, veď sa na ňu aj podobá, len nemá také dlhé konce šosov na svojom čiernom fraku. Dážďovník je fenomenálny letec. Bleskurýchly najmä pred dažďom, keď pikuje z výšky a nízko pri zemi otvoreným zobáčikom loví letné mušky. Fí - a už zase letí dohora, obrat - a pikuje za ďalšou muškou.

Vrany žijú tridsať rokov, aj viac. Lastovička najviac pätnásť, ak sa dožije staroby. Ak ju neuloví predátor, nezhltne muchu, postriekanú pesticídom, nepadne do sietí, neobtrie sa o vysoké napätie, nezrazí ju búrka. Aj pätnásty krát však prilieta do toho istého hniezda, kde prvý raz vysedela mladé.

Už pred tridsiatimi rokmi začali ochrancovia prírody v Taliansku a Grécku kampaň proti lovcom prelietavého vtáctva. V Taliansku je však všetko po starom, hádam len chytanie do sietí sa obmedzilo. Strieľa sa naďalej. Tradícia. Frajerina - trafiť za letu do takého drobizgu! Lebo sa nestrieľa len na bažanty, kačice, divé husi a sluky, ale aj na drozdy, pinky, žltochvosty, lastovičky, dokonca aj na škovránky. Európska únia nalieha, aby talianska vláda sprísnila opatrenia, účinne chránila aspoň spevavé vtáctvo pred istou smrťou. Nedarí sa. Ročne sa v Toskánsku, Lombardii a na Talianskom severe predá stopäťdesiat miliónov nábojov a milión sedemstotisíc Talianov každú jar zachváti amok. Strnádky, pinky a škovránky sa objavujú na jedálnych lístkoch drahých reštaurácií, podávajú sa ako pochúťka na vavrínových listoch, v marseilleskej omáčke alebo pokvapkané cesnakovým jogurtom a prikryté vetvičkou rozmarínu. Tu a tam labužník síce zahryzne do broku, až sa mu z úst zaiskrí, no gurmána to neodradí.

Pred niekoľkými rokmi tam boli hotové masakry sťahovavých vtákov. Unavený roj pristával na kus odpočinku, vyčerpanosť vždy znižuje prah obozretnosti. A tu namiesto úľavy v korunách stromov sa vtáci trepali zamotané v nastavených sieťach. Talianska vláda túto vtáčiu genocídu zakázala, výnos však neuznali oblastné vlády v Lombardii a Friuli. Pokladali to za narušenie regionálnych tradícií, div nie za likvidáciu tradičného folklóru. Až koncom osemdesiatych rokov sa aj tam - pod tlakom ochranárov prírody a humanitných organizácií doma i vo svete prijali opatrenia na ochranu trinástich druhov spevavého vtáctva. Nik však nevie, nakoľko a či sa vôbec dodržiavajú. Kto, prosím vás, bude v sieti skúmať, či vtáča nepatrí do zoznamu trinástich spevákov, a ak áno, kto ho zo siete vyhodí do vzduchu, na, lietaj si, maličký?

Obrat talianskeho loveckého priemyslu dosahuje ročne päťsto miliónov eur, to je vyše dvadsať miliárd korún. Neuveriteľné. A neodskáču si to len srny, diviaky a zajace. Veď na jedného zajaca pripadá v Taliansku päťdesiat poľovníkov. Sú tu však ešte vtáci!

Odlety nie sú zďaleka také riskantné, dramatický je návrat. Na jeseň, keď sa sťahovavé vtáctvo chystá na veľkú cestu, keď ju nastúpi a absolvuje, počasie je zväčša ustálené. Jastraby, orly, sokoly, mišiaky, kane majú ešte čo loviť, operence ich zaujímajú najmenej. A keď už sa nalákajú na odlietajúci roj, za obeť padnú obyčajne vyčerpané alebo choré vtáčatá na konci kŕdľa. Návraty domov sú však plné hrôz.

Siete, guľky, broky, smršte, cyklóny, dravce, neskorá metelica... Na jar roku 1953 pri svojom návrate z Južnej Ameriky zahynulo pri májovom krupobití v kanadskej provincii Alberta stotisíc divých kačíc. Tesne pred cieľom. Šesť - sedem hektárov terénu pokryli mŕtve vtáky. Po vyše tritisíckilometrovom lete. Pred cieľom.

A predsa sa vracajú domov. Rok čo rok.

Kulík, čo hniezdi na Aljaške a zimuje v Mexiku, prekonáva vzdialenosť štyritisíc kilometrov za dva dni! Letí bez zastávky. Naši sú komótnejší, každý využíva medzipristátia. Najpomalšia je pinka - letí rýchlosťou päťdesiat kilometrov za hodinu. Sokol sťahovavý lieta šesťdesiatkou, ale pikuje trikrát rýchlejšie. Kačice si stabilne udržujú sedemdesiatku, dážďovník je však superman - lieta rýchlosťou až stoštyridsaťsedem kilometrov za hodinu. Iba jediný vták však dokáže hodiť spiatočku a letieť dozadu - kolibrík.

Aj vo vytrvalosti je rozdiel. Bociany preletia denne najviac dvesto kilometrov. Pri svojich zastaveniach si poobzerajú krajinu, prebrázdia močariská, nasýtia sa. Slávik preletí za deň päťsto kilometrov a keď má vietor v chrbte, ešte si aj pridá. Nech však letia domov dva týždne, alebo hoci len päť dní, neuhnú zo smeru. Domov je pre nich kompasom. O mnohých našich súčasníkov, čo idú do sveta za štúdiom, na skusy, na roboty alebo za kšeftom, sa to nedá povedať.

Sťahovanie vtákov je večným tajomstvom prírody a vedci sa zhodujú, že teraz, v húštinách najrozličnejších signálov, magnetických a rádiových vĺn, preplnenom éteri a nahustenej biosfére je tá záhada čoraz väčšia. Sťahovanie je tajomstvom tak, ako je ich spev očarujúcou hudbou a ich hniezda technickým i umeleckým dielom. Zoberte si takú mlynárku - hniezdo si vije z pavučín. Alebo trsteniarik. Pred niekoľkými rokmi som jeho staviteľské umenie obdivoval pri Parížskych jazerách pod Novými Zámkami. Dom si utká medzi dvoma steblami trstiny a potom sa celé leto hojdá vo vánku nad vlnkami jazera. Balada.

Kukučka nemá také starosti. Kým sa na lodiach moreplavcov dostala z Ameriky do Európy, žila s bizónmi v zaujímavej symbióze: vyberala im z hrubej kože parazity. Pre bizóny to bola sanita a úľava, pre kukučky živobytie. Bizóny sa hnali krajinou a kukučky s nimi. Len vtedy, keď sa bizóny pokojne pásli, mohla si kukučka dovoliť chvíľu pomilovania. A zas musela plniť svoje povinnosti na bizónovom chrbte, ani len vajíčka nemala kde a kedy vysedieť. Takže opäť mala len jednu možnosť - v jedno dopoludnie, keď sa bizón pokojne pásol, na hodinku odskočila, zniesla vajíčko do cudzieho hniezda, spoliehajúc sa, že neznáma macocha či opatrovateľské služba vajíčko vysedí a malé kukúča naučí lietať. A cválala na bizónovi prériou ďalej.

Bizónov u nás niet, ani prérií, ale kukučkin genetický príkaz sa dodnes nevyparil. Znáša vajíčka do cudzieho hniezda. A keďže človek je tvor vnímavý, dokáže sa poučiť aj z prírody. Aj od kukučky, aj od krkavcov.

Rodáci moji malí! Ani by ste neverili, ako sa vás tejto jari začnú ľudia báť. Vy sa ponáhľate do vlasti, roboty je tam dosť, v ranených Tatrách sa premnoží lykožrút a podkôroví malí dravci, kto by ich bez vás požral? Aj rod treba zachovať, aj svet obveseliť trilkami - a namiesto privítania vypukne panika, či na krídelciach nenesiete H5N1. Ako by ste si tú vtáčiu chrípku vy boli vymysleli, ako by ste skôr neboli jej prvými obeťami! My, ľudia, s akokoľvek chrípkou, kým nás nepriviaže k posteli, chodíme svetom, dýchame, kýchame, a najčastejšie kašleme na všetko - a zabúdame, že ročne na tú našu starú dobrú známu umiera pol milióna ľudí. Každý rok. Ak nie viac. Z mnohých krajín takéto údaje nie sú a neboli. Na tú vašu vtáčiu umrelo vari sto ľudí, či ešte menej - a zrazu koľký strach!

Odpusťte nám to. Niekedy sa mi zdá, že sa až priveľmi trasieme o život. Iba na cestách to nevidno. Nech vám teda naše nevrlé privítanie neskazí radosť z domova.

Neváhajte. Otvorte okno a nadýchnite sa zhlboka. Zacítite to, čo vtáky zavoňali tisíce kilometrov odtiaľto - ide jar. A nech by ich na ceste do vlasti čakala aj smrť, vzlietnu.
none
14

7. 06.10.2010, 15:55

Neviem posúdiť, či je to umelecký opis, ale máš tam spomenuté všetky požadované výrazy: búrka, jeseň, smršť, i jazero.

Názov: Návraty

Neváhajte! Otvorte okná a nadýchnite sa zhlboka. Cítite jar? Tisíce kilometrov odtiaľto ju zavoňali aj vtáci. A podľa neomylného kalendára, schovaného v ich čipoch, vybrali sa na dramatickú cestu do rodných hniezd.

S presnosťou kybernetických navigátorov nasmeroval sa celý kŕdeľ. Nik nepochybuje, že je to ten správny smer. Dohodli sa bez...

06.10.2010, 17:28
Vladko --týmto si prekonal sám seba .."))
none
9

1. 06.10.2010, 15:28

o čom by ste písali, keby ste dostali tému na sloh: burka, jesen, smršť, jazero - umelecky opis? Prosiiim!!!

06.10.2010, 16:48
Buď jeseň alebo jazero.
none
2
06.10.2010, 15:33
tak o tom co sa stalo na jazere v jeseni pocas burky.....aka prisla smrst...no nie
none
3
06.10.2010, 15:33
jak ste tam chytali ryby a tak....
none
4
06.10.2010, 15:42
....a jaku ste mali party pri jazere na chate....
none
5
06.10.2010, 15:46
O zážitku z vinobrania pri jazere, kde bolo veľa stánkov. V nich predávali krásnu maľovanú keramiku, cigánsku pečienku s feferónkami a horčicou, vonavé teplé jablkové štrúdle a burčiak. Burčiak je zdravý a obsahuje veľa vitamínu B, tak ste si ho vychutnali hneď ako ste zahnali hlad chutnými domácimi produktami ..... Potom si treba vychutnať kolotoče .. no k večeru sa zdvihne vietor a stánkari rýchlo balia šiatre, no ešte sa snažíte stihnúť posledný ôsmy pohár zdravého burčiaku a unikáte pred veternou smršťou do neďalekej Rybárskej chaty, kde ale zacítiš búrku v tráviacom trakte .. nečudo, pestré chute jesene konajú svoje dielo ... Zakončila by som to neurčito ... vo veternej smršti nebolo nič vidieť, nato ešte počuť, či cítiť... po únavnom dni sa každý vráti domov plný ...... zážitkov....
none
6
06.10.2010, 15:55
a nebolo by zaujímavejšie keby tá smršť prišla náhle, schytila tie stánky a všade naokolo by poletovali papieriky a tégliky? a na konci by nádherný kolorit jesene nad jazerom dopĺňalo množstvo odpadkov, ktoré nemá kto upratať.
none
8
06.10.2010, 15:58
Ná a máme po ftákach ...Vlado to napísal zaňho ... Mladý/mladá, žiadne plagiáty! Zapoj fantáziu a bav sa, nie že to opajcneš!
👍: piskotka
none
10
06.10.2010, 17:06
...asi by som písala o búrke, jeseni, smršti a jazere...
none
11
06.10.2010, 17:12
hm, zamerala by soms a na vnutorne prezivanie, pocitovost, dynmamiku zivotnosti, zivelnost kontra kontrola ...
none
12

11. dorota 06.10.2010, 17:12

hm, zamerala by soms a na vnutorne prezivanie, pocitovost, dynmamiku zivotnosti, zivelnost kontra kontrola ...

06.10.2010, 17:16
...podľa všetkého je to mladý chalan a nemyslím, že sa bude vedieť orientovať v tejto dimenzii...
none
13

12. 06.10.2010, 17:16

...podľa všetkého je to mladý chalan a nemyslím, že sa bude vedieť orientovať v tejto dimenzii...

06.10.2010, 17:21
neposudzuj. mozno ho to zaujme. a rozpise sa.
none
15
06.10.2010, 20:45
burka, jesen, smršť, jazero
Autor: Poro
napisane za par minut, lebo autorovi sa nechce zamyslat
Strhol sa silny vichor. Smrst! Pomyslel si Leonid, zrychlil svoje kroky a ponahlal sa ulicami doseda sfarbenej nocnej Moskvy. Autobusy uz jazdili poredsie, polnoc zmizla v minulosti uz pred pol hodinou. Leonid netusil, ze to bola len hulava pred jesennou burkou, ktora mala nastat kazdu chvilu. Leonid prechadzal okolo stareho divadla, v tom pocitil chladivy dotyk, to mu dopadla prva kvapka na vlasy. Vtedy si jeho opite telo uvedomilo, ze to co videl z dialky ako ohnostroj, bola v skutocnosti bleskami preziarena obloha.
...*
staby jazero...*

* vsade kde su tri bodky dopln cca 300 slov a mas to hotove, nechce sa mi moj koncept dorabat a upravovat
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 119 665 B vygenerované za : 0.066 s unikátne zobrazenia tém : 36 414 unikátne zobrazenia blogov : 543 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz 1. Spoznaj, na čom si. 2. Nastav si ciele. 3. Sleduj, kam odchádzajú tvoje peniaze. 4. Míňaj menej na neužitočné veci. 5. Splácaj svoje dlhy čím skôr. 6. Spor si na ťažšie časy. 7. Vytvo...

citát dňa :

Nevadí mi názor iných ľudí, ale to, že mi ho chcú nanútiť.