Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Sila a slabosť ľudského jednotlivca

13
reakcií
1060
prečítaní
Tému 27. decembra 2012, 13:19 založil Krištof.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
11. 01. 2012
57
09. 09. 2011
107
02. 12. 2010
35
 
 


1.
označiť príspevok

Krištof
   27. 12. 2012, 13:19 avatar
Niekedy sa dá stretnúť s tým, že ktosi hovorí o ľudskej sile a slabosti. Keď je "moc" či "sila" človeka primeraná, povedzme v podobe asertivity, môže to byť celkom v poriadku. Avšak človek je len človek. Čo zmôže svojou "mocou" voči silám spoločnosti? Napr. na Slovensku, v Európe atď. Alebo čo zmôže voči silám prírody (tým skôr, že sám je súčasťou prírody)? Zjavne ich nedokáže nejako prekonať. Alebo aký priestor zaberá jednotlivec na Zemi? A aký v Slnečnej sústave či dokonca v galaxii Mliečna cesta? Premalý, nepatrný. Človek je tvor zraniteľný, podrobený starnutiu, chorobám i smrti. Môžu ho ovládať rôzne vášne, zlozvyky, neresti. Podobne aj schopnosti (intelektové, emocionálne, telesné) má ohraničené a nedokonalé. Pre svoje normálne fungovanie potrebuje spoločnosť - materiálne i duchovne. (To samozrejme neznamená, že musí byť konformný bez individuality; a aj sám môže svojím dielikom prispievať do spoločnosti.) Kde je teda "moc" jednotlivca? Vo falošnom vystatovaní sa a kritizovaní sila určite nespočíva. Príkladom takého vyvyšovania a kritizovanie bol Friedrich Nietzsche. Kritizoval ľudský a kresťanský súcit so "slabými a nepodarenými". Dával dôraz na vôľu k moci. Presadzoval ideu nadčloveka. Uznával darvinizmus, ale podľa neho vraj "nadčlovek" by mal disponovať nie tak fyzickou zdatnosťou ako skôr psychickými hodnotami, umeleckými, filozofickými. Kritizoval napr. takých géniov, ako boli Blaise Pascal a Immanuel Kant, pretože vyznávali kresťanstvo. No keď potom ťažko psychicky ochorel, zoslabol a stal sa invalidom, paradoxne aj on zostal odkázaný na súcit, pomoc a starostlivosť, ktorú predtým kritizoval. Potom sa u neho nedalo hovoriť ani o fyzickej zdatnosti, ani o tých psychických hodnotách. Z tohoto pohľadu je teda neprimerané, ak niekto tvrdí, že ľudskosť, kresťanstvo či budhizmus sú slabosťami, "barličkami". Ak sú súčasťou vyváženého života aj s praktickým rozmerom, sú v poriadku a cenné. A naopak, keď táto ľudkosť chýba, môže to byť slabosťou a pod. Keď má človek aj dávku pokory, môže primerane realizovať svoje sily a schopnosti. Akými "barličkami" by to malo byť? Rozhodne nejde o barličky viac a horšie, než je niečie pijanstvo, drogovanie, sexoholizmus, závislosť na automatoch atď. V spoločnosti celkovo môžu byť niektorí jedinci o niečo slabší, iní silnejší, no je to relatívne. Niekto je možno citlivejší, no zároveň tvorivejší. Iný môže byť chladnejší - skoro ako psychopat alebo sadista. Primeraný stav je bez krajností, ani nie precitlivelosť, ani bezcitnosť.


2.
označiť príspevok

Krištof
   27. 12. 2012, 13:21 avatar
Alebo porovnajme fyzickú silu človeka a zvierat ako lev, medveď grizly či slon. Zjavne človek (ani veľmi mocný) s holými rukami nedokáže premocť takéto zvieratá. Človek ich môže premôcť iba zbraňami.

Ďalšia vec je, že takpovediac nežijeme v džungli, ale v spoločnosti s etikou a právnym systémom. Nikto si nemôže len tak "slobodne" ventilovať problémy na inom. Bez práva by zavládol chaos. To by potom aj "slabí" mohli napr. lsťou či zbraňami zničiť "silného". Silný človek by mal svoju silu dávať do služby iným. To je normálne v spoločnosti, dokáže sa postarať o seba, svoju rodinu a navyše poslúžiť aj ostatným v nejakej oblasti. Slabší človek, ktorý je možno od detstva znevýhodnený, sa len ťažko dokáže postarať o seba a svoju rodinu. Samozrejme, nemám nič proti primeranej slobode jednotlivca. To je tiež normálna vec, že niekto žije relatívne nezávisle.

Alebo niekedy sa kresťanom vyčíta slabosť, poníženosť a pod. Inokedy naopak moc, križiaci atď. Vidím to však tak, že ku kresťanstvu patrí všetko normálne ľudské, nie nadľudské či podľudské, aj primeraná sila, inteligencia, filozofia, umenie atď.

Tým nechcem povedať, že kto nie je kresťan, je nejaký vadný. To nie, len sa snažím poukázať na pochybnosť tvrdenia, že uvedené veci sú slabosťou, barličkou. Vcelku je to skôr filozofická otázka teizmu a ateizmu, idealizmu (spiritualizmu) a materializmu.

Ešte o pokore a dôstojnosti. Pokora alebo pokornosť nie je v protiklade s dôstojnosťou. Pokora znamená, že človek je len človek aj so svojimi hranicami a nedokonalosťou. (Hoci má určité schopnosti a možnosti rozvoja.) Dôstojnosť je asi to, že človek nie je zviera ani vec bez ľudskej úrovne a úcty. Nerešpektovať niečiu dôstojnosť znamená ponižovať ho. Človek však nie je ani nadčlovek alebo Boh, to už by bola pýcha, nie dôstojnosť. Vo všeobecnosti keby človek povedzme "kľačal" (obrazne i doslova) pred iným človekom, mohlo by to ponižovať jeho dôstojnosť. Ak však človek niekedy pokľakne pred Bohom, je to pokora bez poníženia dôstojnosti; môže to ponižovať len pýchu. (Dá sa to prirovnať k vzorovým vzťahom rodiča a dieťaťa, kráľa a princa, učiteľa a žiaka.)


7.
označiť príspevok

Krištof
   28. 12. 2012, 10:24 avatar
Alebo ohľadom tohto možného zdroja "sily" jednotlivca. Schopnosti ako mimoriadnu inteligenciu a kreativitu jednotlivec dostáva v základoch do vienka, rodí sa s nimi. Teda nemá na ich vzniku a existencii zásluhu, sú mu dané. Preto by bolo neadektvátne, ak by sa nimi pýšil tak, ako keby vznikli v podstate jeho pričinením. Človek ich len využíva a pod.
Poznávanie a poznanie jednotlivca je podmienené (relatívne). Vyvíja sa len postupne. Je závislé aj od poznatkov iných. Ani určité objavy a teórie nevznikli vo vzduchoprázdne, ale stavali na už známych veciach, poznatkoch. Pritom nové poznanie je čiastkové v určitej oblasti a otvára ďalšie nezodpovedané otázky, resp. nie je odpoveďou na iné otázky v iných oblastiach... Samozrejme, nedá sa nepriznať určitý prínos nejakému takému jednotlivcovi v nejakej oblasti. To však ešte nie je reč o odpovediach na základné filozofické otázky typu: Prečo je niečo a nie nič? (Why is there something rather than nothing?)


3.
označiť príspevok

HejTyTam muž
   27. 12. 2012, 13:32 avatar
tento úryvok tvojho článku je príklad chaosu a zmätku. Všetko si spomenul a nič si nepovedal.


4.
označiť príspevok

Krištof
   27. 12. 2012, 13:46 avatar
3. Aj taký je názor. Prípadne by si mohol napísať niečo aj k téme, teda o "sile a slabosti ľudského jednotlivca"


5.
označiť príspevok

brumo muž
   27. 12. 2012, 18:36 avatar
dobre si to napísal, nie je ani veľmi čo dodať....


6.
označiť príspevok

Krištof
   27. 12. 2012, 18:40 avatar
díky


8.
označiť príspevok

Camo1 muž
   30. 12. 2012, 15:40 avatar
Strašne veľa zbytočných slov, pre ktoré som to ani nedočítal a ako vidno z diskusie ani mnoho ďlaších ľudí. Nauč sa napísať to čo je podstatné ak chceš niečo povedať/vyriešiť, lebo inak ťa nikto nebude počúvať(čo asi nechceš). Takže sa to nauč!


9.
označiť príspevok

Krištof
   30. 12. 2012, 16:33 avatar
Mal by si sa naučiť, že na df.sk sa nepíšu len krátke príspevky a témy, ale neraz aj rozsiahle. Tu som napísal niekoľkými slovami niektoré hlavné body témy. Ešte by sa dané myšlienky dali podrobnejšie rozvinúť, aj celé články by sa dali o tom napísať. Ale nepovažujem to teraz za potrebné. Zato, že s tým máš nejaké problémy, nebudem sa ti prispôsobovať. Píšem podľa seba, nie teba. Podľa toho, čo a ako tu píšeš, nemusíme diskutovať. Tým skôr, že sa nevieš vecne vyjadriť k téme. Samozrejme s niekým normálnym by som si mohol podiskutovať. No ako povedal brumo: dobre si to napísal, nie je ani veľmi čo dodať...
Na df.sk som asi 5 a pol roka, poznám to tu lepšie, ty si tu pár dní. Hoci možno si aj dlhšie a len sa skrývaš za iný nick. Takže z etického pohľadu - mal by si sa naučiť to, o čom ti tu hovorím a tiež to, aby si mi nedával príkazy. Do you understand?


10.
označiť príspevok

Camo1 muž
   30. 12. 2012, 17:14 avatar
dobe ak nechceš pochopiť, tak necháp... Je to to isté, ako keď natočíš trojhodinový priemerný film o živote svätej Kláry, lebo si myslíš, že však tvoja cieľová skupina predsa rada pozerá trojhodinové priemerné filmy(lenže akčné....).


11.
označiť príspevok

Krištof
   30. 12. 2012, 17:27 avatar
nevieš pochopiť, že táraš hlúposti odveci


12.
označiť príspevok

Camo1 muž
   30. 12. 2012, 17:55 avatar
Natáram čítam čo sa tu píše a zo svojej skúsenosti viem aká je realita. Si uvedom koľko je tu príspevkov... Ešte raz ti zopakujem: NAUČ SA PÍSAŤ KRÁTKO A JASNE! Najlepšie ak reaguješ iba na otázky, ktoré kladú sami ateisti než aby si vytváral svoje vlastné témy, ktoré nikto nečíta. A skúsenosť ja jednoznačná.


13.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   30. 12. 2012, 17:57 avatar
rozkaz pan general...
Súhlasí Krištof


14.
označiť príspevok

Krištof
   30. 12. 2012, 18:13 avatar
12. zas táraš hlúposti odveci. začínam si už na to u teba zvykať. asi si už raz taký. neodpisujem ťa, nie je vylúčené, že sa z toho ešte dostaneš. je/bolo veľa tém na df.sk (aj od ateistov) s nízkym až takmer nulovým počtom príspevkov. ale tak ako ty si to nikto nevysvetloval. viem o čom hovorím, som tu dlho na rozdiel od teba. hoci možno si tu dlho aj ty, len sa skrývaš za nový nick
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 11:06,  Zase čítaš hovnomety synátor piče ?
dnes, 11:05,  Kam stúpla ??? Prezidentka koná to čo v slube prezidenta slúbila . To že ju tu vulgárne...
dnes, 11:00,  kntsz perfekné počítanie .
dnes, 10:55,  Podľa písma poznávam Borisa . YHRYSKO*13*13*13 ale i VIA JURIS bol fajn
dnes, 10:55,  35- mám tomu rozumieť tak, že volíš Kotlebu pre svoju národnosť a hrdosť??? Tak potom...
dnes, 10:53,  era uradnícka vláda je vláda dočasná do dalších volieb . Preto nie je zostrojená z vôle...
dnes, 10:49,  https://glob.zoznam.sk/wp-content/uploads/2020/01/82799570_537485730448234_7624597197090193408_n-...
dnes, 10:44,  Jedine, že by vláda bola už navždy úradnícka a nikdy stranícka, závislá na financiách...
dnes, 10:36,  No nejak sa im záhadne pokazili klávesnice, mobily, alebo dostali ťažkú amnéziu, hlavne na...
dnes, 10:33,  Napríklad zo 16. októbra 2018. Aj na tejto ukážke vidieť, že redakcia Zem a Veku pozostáva...
dnes, 10:31,  Veľmi smutné správy od našich talianskych priateľov!!!!! Prdel mu nakopal nejaký...
dnes, 10:25,  "Nepotrebujeme sa vyrovnávať so žiadnym pocitom kolektívnej viny alebo sa donekonečna...
dnes, 10:23,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/85002463_2691723457542175_3187291566754496512_n.j...
dnes, 09:48,  Nie som proti kapitálu , ale spoločnosť musí zabezpečiť , aby nebol zneužívaný proti...
dnes, 09:44,  Najväčši problém je však v tom, že existuje skupina ľudí, ktorá vytvára krovie ktoré...
dnes, 09:39,  Toto sa nestretáva s porozumením vo väčšine národa, lebo žijú ponorení v každodenných...
dnes, 09:23,  1. Otázka je, či je toto miestom, kde by sa nejaké problémy dokázali vyriešiť. Skôr by...
dnes, 09:04,  Keď je niekto hovädo netreba očakávať že sa bude vyjadrovať ako človek. Vychovať ho...
dnes, 08:00,  109. Naštudovať si môžem všeličo, ale to, čo napísali iní, je ich stupeň, ku ktorému...
dnes, 07:54,  havran, ja s tebou nebojujem. Iba ti píšem o tom, ako to je - pretože v niektorých veciach...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Na to, aby ste na sebe začali pracovať nie je nikdy neskoro. Prestať s tým je však vždy príliš skoro.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(80 369 bytes in 0,483 seconds)