Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Si dobrý človek?

99
reakcií
11355
prečítaní
Tému 9. mája 2008, 22:47 založil sunny.

podobné témy:1.
označiť príspevok

sunny
   9. 5. 2008, 22:47 avatar
Takmer každý si myslí, že je dobrým človekom. Ale otázka znie: Si DOSŤ dobrý na to, aby si mohol ísť do neba? Čo si myslíš?

Spôsob, akým to zistíš, je, že sa spýtaš svojho svedomia, či si sa riadil Božími prikázaniami. Väčšina ľudí hovorí: Dobre, porušil som jedno alebo dve prikázania, ale nič také vážne ako vražda atď. Takže, pozri sa na to a uvidíš...

-Nesmieš mať žiadnych iných bohov.
Je Boh v Tvojom živote VŽDY na prvom mieste? Ježiš povedal, aby sme milovali Boha celým svojím srdcom, mysľou, dušou a silou. Porušil si niekedy vo svojom živote toto prikázanie?

-Nesmieš si pre seba robiť žiadne modly.
Kto je Boh pre teba? Je on len boh lásky a zľutovania, ktorý by nikdy nesúdil nikoho a nikdy nezhodil nikoho do pekla? Ak je takýto tvoj boh, tak máš pravdu. Tvoj boh by nikoho nikdy nemohol zhodiť do pekla pretože neexistuje. Je výmyslom tvojej fantázie. VYTVORIL si si boha vo svojej mysli, ktorý by bol pre teba oveľa pohodlnejší pre teba. Môžeš to ty volať „vlastná viera“, ale Boh to volá modlárstvo.

-Nesmieš spomenúť Božie meno zbytočne.
Použil si niekedy Božie meno ako nadávku? Ak áno, vzal si Sväté Meno Boha –ktorý ti dal tvoj život, rodinu, a všetko cenné- a použil si ho ako nečisté slovo.

-Pamätaj, že máš svätiť sviatočný deň.

-Musíš mať v úcte svoju matku a otca.

-Nesmieš zabiť.
Ježiš upozorňoval: Pred súd pôjde každý, kto sa na svojho brata hnevá (Matúš 5:22) a Biblia hovorí "Ten, ktorý nenávidí svojho brata, je vrah," (1 Ján 3:15). Boh pozerá na nenávisť v srdci, že je tak hriešna ako vražda. Môžeš porušiť Jeho Zákon aj svojim postojom a zámerom.

-Nesmieš sa dopustiť cudzoložstva.
Ježiš upozorňoval, "Počuli ste... Nescudzoložíš. Ale ja vám hovorím, každý, kto žiadostivo pozrie na ženu, už s ňou scudzoložil vo svojom srdci." Pozrel(a) si sa niekedy na ďalšiu osobu žiadostivo? Biblia hovorí, že cudzoložníci a tí, ktorí majú sex pred svadbou, nepôjdu do nebeského kráľovstva.

-Nesmieš kradnúť.
Ukradol si niekedy niečo (dokonca ak to bolo niečo malé)? Hodnota ukradnutej veci nie je dôležitá. Zlodej, ktorý ukradne drobnú vec, je stále zlodejom. Vzal si niekedy niečo, čo patrilo niekomu inému ? Ak áno, robí to z teba zlodeja.

-Nesmieš krivo svedčiť o svojom blížnom – ohovárať a klamať.
Klamal si niekedy? Potom si klamár. Koľko vrážd musíš urobiť, aby si sa stal vrahom? Len jednu. Ak si niekedy povedal lož, si klamár. Biblia varuje, že všetci klamári majú svoj podiel v ohnivom jazere. (Zjavenie 21:8)

-Nesmieš žiadostivo túžiť.
To znamená, že nikdy nemôžeme túžiť po veci, ktorá patrí inému človeku. Ani jeho dom, ani auto, ani peniaze, ani jeho manželka, ani jeho životný štýl, ani nič, čo patrí tvojmu susedovi.

Môžeme povedať, že sme sa nikdy nedopustili žiadneho hriechu?

Previnil si sa voči Samotnému Bohu a, pretože máš svedomie, zhrešil si vedome. Však, že vždy, keď si klamal, kradol, mal nečisté myšlienky atď., vedel si, že to je nesprávne?
Mrzí ťa fakt, že si zhrešil proti bohu? Mal by.
Rozhneval si ho svojím hriechom.
Možno si myslíš, že Boh je dobrý, a kvôli svojej dobrote prehliadne tvoje hriechy?
Ak by si poznal sudcu, ktorý by zatváral oči pred trestnými činmi, myslel by si si o tom, že to je korektné? Nie.
Boh by nikdy nebol nesprávny sudca.
Potrestá všetkých vrahov, zlodejov, tých, ktorí znásilňovali... Ale tu to nekončí.
Tiež potrestá všetkých klamárov, cudzoložníkov, modlárov, žiadostivých, rúhačov.
A miestom večného trestu je peklo.

Ale Boh toto nechce robiť. Je bohatý na milosrdenstvo a súcit a poskytuje spôsob pre teba, ako ti môže byť odpustené. On ťa pozval, aby si prišiel k nemu pre plné milosti a dostaneš milosť večného života. Nemôžeš si to zaslúžiť a nezaslúžiš si to, ale Boh ti to ponúka ako dôkaz Jeholásky k tebe.

Predstav si, že stojíš oproti sudcovi, vinný z mnohonásobných závažných trestných činov. Všetky dôkazy boli predložené a niet pochybnosti o tvojej vine. Tvoje ospravdlnenia a dobrá práca nemôžu zrušiť tie zločiny, a tak musíš byť potrestaný. Pokuta za tvoj zločin je 250.000 dolárov alebo väzenie, ale ty nemáš ani halier. Sudca práve dokončuje vetu, keď niekto, koho nepoznáš, vojde a platí pokutu za teba! Súd akceptuje tie peniaze a oznamuje, že si voľný a môžeš ísť. Zákon je splnený, tvoj dlh bol plne zaplatený a obeta toho človeka bola prejavom jeho lásky k tebe. To je to, čo urobil Boh pre teba pred 2000 rokmi.

Biblia hovorí, že Boh vesmíru sa stal človekom (Ježiš Kristus) a obetoval sa a zomrel na kríži za tvoje a moje hriechy, tak, aby sme mohli byť spasení. Je to jednoduché – my sme porušili Zákon, a Ježiš zaplatil našu pokutu.

Ale Boh dokazuje svoju lásku k nám tým, že Kristus zomrel za nás, keď sme boli ešte hriešnici. (Rimanom 5:18)

Vidíš úžasnú lásku Božiu k tebe? Vidíš svoju potrebu, aby ti odpustil? Urob, čo prikázal "Kajajte sa teda, obráťte sa, aby sa zotreli vaše hriechy" (Skutky 3:19) Musíš sa odvrátiť od hriechu k Bohu. Želaj si a túž po tom, aby si nemal NIČ spoločné s hriechom a prenechaj život Tomu, Ktorý ťa môže zachrániť. Ježiš zomrel, aby si bol slobodný, a vstal z mŕtvych, aby sa stal tvojim Pánom. Ježiš povedal, "Ja som Cesta, Pravda a Život. Nikto neprichádza k Otcovi len cezo mňa." Ak vyznáš svoje hriechy a opustíš ich (ľutuješ) a veríš v Ježiša Krista ako svojho Spasiteľa a Pána, Boh ti odpustí a prejdeš od smrti k životu.

Dnes celým svojim srdcom – ODVRÁŤ SA OD HRIECHU a PRENECHAJ SVOJ ŽIVOT JEŽIŠOVI KRISTOVI. Prosím, nenechávaj to na neskôr, lebo môžeš zomrieť i dnes a potom by bolo príliš neskoro. Môžeš sa pomodliť niečo takéto – "Drahý Bože, dnes som sa odvrátil od všetkých mojich hriechov (vymenuj ich) a dal som svoju dôveru v Ježiša Krista ako môjho Pána a Spasiteľa. Prosím, odpusť mi a udeľ mi svoj dar večného života. Amen"

Ak by si sa rozhodol neprijať dar odpustenia a zomrel by si v hriechoch, nie je pre teba nádej.

Toto je zo stránky www.wayofthemaster.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Ak čítaš v Angličtine, môžeš si to prečíať obšírnejšie na tej stránke, keď klikneš na 1 What happens when you die a na konci klikni tiež na what the Bible says hell is like, hlavne ak si sa nerozhodol tak, že prijmeš Ježiša ako svojho Pána a Spasiteľa, to je upozornenie, kde môžeš skončiť.


3.
označiť príspevok

fajer
   10. 5. 2008, 09:11 avatar
to čo je za téma,chod sa modliť do kostola,aj tak to žiadny kresťan nedodržuje.


6.
označiť príspevok

sunny
   10. 5. 2008, 10:00 avatar
Ako to môžeš tvrdiť, Fajer? Nehovoríš to len preto, aby si nemal výčitky svedomia? Ver tomu, že veľa ľudí bojuje s hriechmi a snaží sa ich z celej sily prekonať.


98.
označiť príspevok

ranexil muž
   7. 9. 2008, 20:28 avatar
Sunny povedz mi preco by som mal mat chut ist do neba?Aký je preto dobry dovod usilovat o nebo?Je tam snad nieco co by som mal rad?alebo co tam je v nebi co stojí za to.Ja vobec nechapem vyznam vecí nebo peklo pre koho to je ?


18.
označiť príspevok

Mojka žena
   10. 5. 2008, 12:58 avatar
..práve prišla z kostola, preto takú tému zadala. Nechápeš to ?


97.
označiť príspevok

senzana
   11. 8. 2008, 15:34 avatar
nato, aby bol človek dobrým, nemusí chodiť do kostola  


9.
označiť príspevok

jos24
   10. 5. 2008, 12:18 avatar
...prisiel chlap do neba...prvy den - jogurt a rohlik, druhy den - jogurt a rohlik, treti den - tak isto...po tyzdni sa ide ten chlap pozriet do pekla - hody, stoly plne, jedlo a pitie...spyta sa sv. Petra - preco je to tak...sv. Peter odpoveda - pre jedneho sa neoplati varit...


11.
označiť príspevok

sunny
   10. 5. 2008, 12:35 avatar
Jos, myslíš si, že vieš, ako vyzerá peklo? Prečítaj aspoň 1 link:

Bill Weise - 23 minút v pekle
www.spiritlessons.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Marky K. Baxter - Božie zjavenie pekla
www.spiritlessons.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


13.
označiť príspevok

Mojka žena
   10. 5. 2008, 12:45 avatar
..nie som Jos, čítať nebudem. Podla toho testu som,dobrý človek. A to peklo ? V nebi je dobré podnebie, ale v pekle je lepšia spoločnosť. Jogurt nemám rada..


19.
označiť príspevok

sunny
   10. 5. 2008, 13:01 avatar
Mary K. Baxter - BOŽIE ZJAVENIE PEKLA
PREDSLOV - V březnu roku 1976, zatímco jsem se doma modlila, navštívil mne Pán Ježíš Kristus. Modlila jsem se v Duchu již několik dní, když jsem znenadání velmi silně pocítila přítomnost Boží. Jeho moc a Jeho sláva naplnila dům. Místnost, ve které jsem se modlila, naplnilo zářivé světlo a přišel na mě sladký a nádherný pocit. Světla proudila ve vlnách, valila se a skládala jedna do druhé a zpět. Byla to senzační podívaná! Potom ke mně začal mluvit Pán. Řekl mi: „ Já jsem Ježíš Kristus, tvůj Pán, a přeji si ukázat ti mnoho věcí, o kterých chci, aby svět věděl. Zjevím se ti mnohokrát. Vezmu tvého ducha z tvého těla a ve skutečnosti tě vezmu do pekla...

AKO VYZERÁ PEKLO - Hrozný zápach naplnil ovzduší. Ježíš mi řekl: „V levé noze pekla je mnoho jam. Tento tunel se rozděluje do dalších částí pekla, ale my budeme nějakou dobu nejdřív v levé noze. Ty věci, které uvidíš, zůstanou vždy s tebou. Svět se musí dovědět o realitě pekla. Mnoho hříšníků a dokonce i někteří z mého lidu nevěří tomu, že peklo je skutečné. Já jsem tě vyvolil, abys jim zjevila tyto pravdy.

Když jsme šli, zlí duchové prchali z přítomnosti Pána. „Ach, Bože, ach, Bože!“, volala jsem. „Co bude dál?“ Jak už jsem řekla předtím, v pekle jsem měla všechny své smysly. Moje teď pracovaly na plné obrátky. Strach byl všude a všude číhalo nepopsatelné nebezpečí. Každý další krok byl hrozivější než ten předtím. Byly tam brány o velikosti malého okna. Na samém vrcholu tunelu se tyto brány velmi rychle otvíraly a zavíraly. Křik naplnil ovzduší, když kolem nás proletělo mnoho zlých stvoření nahoru a ven z bran pekla. Rychle jsme byli na konci tunelu. Třásla jsem se strachem kvůli nebezpečí a strachu všude kolem nás. Byla jsem velmi vděčná za Ježíšovu ochranu. Děkuji Bohu za Jeho všemohoucí moc k naší ochraně, i v jámě pekla. I s tímto ochranným štítem jsem si stále myslela: Ne moje vůle, Otče, ale Tvá se děj!

„Pane Ježíši,“ volal tento muž z hořící jámy, „copak jsem za svoje hříchy netrpěl dostatečně? Už je tomu čtyřicet let od mé smrti.“ Ježíš řekl: „Je psáno: Spravedlivý bude žít vírou! Všichni posměvači a nevěřící budou mít svůj díl v ohnivém jezeře. Nechtěl jsi uvěřit pravdě. Mnohokrát byli k tobě posláni moji lidé, aby ti ukázali cestu, ale ty jsi jim nenaslouchal. Smál ses jim a odmítal jsi evangelium. I když jsem za tebe zemřel na kříži, vysmíval ses mi a nečinil jsi pokání ze svých hříchů. Můj Otec ti dal mnoho příležitostí, abys byl spasen. Kdybys jen uposlechl!“ Ježíš plakal.


21.
označiť príspevok

fajer
   10. 5. 2008, 14:31 avatar
Tá Baxter,určite brala drogy,takéto stavy majú narkomani.


84.
označiť príspevok

Bonna
   21. 5. 2008, 11:19 avatar
Mojka, jogurt nemám rada ani ja  


24.
označiť príspevok

jos24
   10. 5. 2008, 15:04 avatar
...ide o pointu, nie o to ako vyzera, ci nevyzera peklo...


32.
označiť príspevok

sunny
   10. 5. 2008, 20:03 avatar
Jasné, Jos, ja som len chcel, aby si aj ty mal prístup k informáciám o pekle. Či to akceptuješ, je už na tebe.


86.
označiť príspevok

Mojka žena
   21. 5. 2008, 23:45 avatar
Jasné sunny, ale radšej by som bola informovaná, ako je to v nebi..


12.
označiť príspevok

sunny
   10. 5. 2008, 12:37 avatar
Tie linky sú v Češtine.


15.
označiť príspevok

Mojka žena
   10. 5. 2008, 12:50 avatar
..mne čeština neprekáža, vadí mi niečo úplne iné, ale tebe je to vzdialené..


38.
označiť príspevok

kglggoro
   11. 5. 2008, 00:18 avatar
OMFG* Ty si šialenec !!!
*OMFG = oh my fucking god = och môj skurvený boh


39.
označiť príspevok

Mojka žena
   11. 5. 2008, 10:45 avatar
Neviem komu si to adresoval, ale ako vizitku, máš jedinečnú ! Budú si ju pamätať ateisti, aj kresťania. To je pravda !


40.
označiť príspevok

Noemi
   11. 5. 2008, 13:54 avatar
este nam to aj prelozil,co uz ked sme taki sprosti..)))))))))))


2.
označiť príspevok

anata
   10. 5. 2008, 06:50 avatar
to nik nevie  


16.
označiť príspevok

Mojka žena
   10. 5. 2008, 12:53 avatar
..od teba som ešte iné nečítala .. Prečo ? ..to nik nevie  


4.
označiť príspevok

Noemi
   10. 5. 2008, 09:25 avatar
To je v haji,tak velmi som naliehala na niektoreho z vas veriacich,aby mi aspon s casti priblizil boha,aby sa aspon trochu podelil o so mnou o svoju radost zo spoznania boha,nikto z veriacich sa nenamahal a doslova ma okaslal,co uz))Ak poviem za seba,keby sa ma napr.ktokolvek spytal ako nadsenej snowboardistky,ci by som mu mohla priblizit tento sport,urcite by som tak spravila a obetovala par minut .Napriek tomu,ze tento sport nie je moja zivotna priorita a nesnazim ho stavat na piedestal ako najuzasnejsie a najlepsie vec,ktora sa moze cloveku prihodit ako veriaci stavaju na piedestal boha.

Napriek vsetkym reciam nie ste schopni ani len priblizit niekomu boha,hoci by ste mozno prispeli k tomu,aby bolo o jedneho ateistu menej.Jasne nemate zaujem a tym to pre vas hasne-tym aj pre mna.


5.
označiť príspevok

sunny
   10. 5. 2008, 09:57 avatar
Noemi, Fajer
Ateista nemôže nájsť Boha z rovnakého dôvodu, ako zlodej policajnú stanicu.


37.
označiť príspevok

JTull
   10. 5. 2008, 21:13 avatar
sunny; ... skôr verím krutej pravde ako milosrdnej lži i keď k tomu človek nie vždy nájde dosť odvahy. ... Ateistov prirovnať k zlodejom! Čo Ti ukradli?; alebo komu konajú zlo? Opačný názor rozumného môže buď presvedčiť, alebo utvrdiť v jeho vlastnom. To len ľudia čo nemajú samostatné myslenie reagujú ...


7.
označiť príspevok

Degon
   10. 5. 2008, 10:47 avatar
Noemi, získať vieru a nájsť Boha nie je to isté, ako naučiť sa hrať na husle, alebo snowboard. Je to životná cesta a nie dajaký šport, alebo záľuba. Tiež nemožno Boha niekomu ukázať ako obrázok a keď sa mi bude páčiť, tak si ho kúpim a keď nie, tak ho zahodím. Zrejme si nepochopila nič...


8.
označiť príspevok

Degon
   10. 5. 2008, 10:58 avatar
Sunny, Tvoj úvodný príspevok je len samé: nesmieš! a musíš! Podľa toho by do neba mohol iba dobre vytrénovaný vojak, ktorý presne vie, čo má robiť a čo robiť nesmie.
Ale z Ježišových slov mám iný dojem. Hovorí, že neprišiel na svet, aby spasil dokonalých, ale práve naopak - chorých, slabých, váhajúcich, nevedomých a hriešnych. Oni sú predmetom jeho záujmu, ako to vyplývalo z jeho kázne na hore blahoslavenstiev. To, čo ty hovoríš sa podobá sektárskemu učeniu, ktoré človeka oberá o slobodu...


26.
označiť príspevok

Noemi
   10. 5. 2008, 15:30 avatar
Degon,zrejme patrim k tym menej chapavym,len ma napadlo,ak prides do obchodu si kupit topanky npr.Urcite si ich najprv vyskusas nez zaplatis.A tak je to myslim so vsetkym


10.
označiť príspevok

sunny
   10. 5. 2008, 12:25 avatar
Súhlasím, Degon, avšak ten článok bol adresovaný hlavne ateistom a tým, ktorí nepoznajú Božie prikázania.


14.
označiť príspevok

sunny
   10. 5. 2008, 12:49 avatar
Noemi, k Bohu sa môžeš len sama priblížiť a nikto iný to nemôže urobiť namiesto teba a určite to vieš. Ale prirodzene nestačí len vzdychať, "Bože, ukáž sa mi". V úvodnom píspevku máš napísané, ako môžeš začať. Odvráť sa od hriechov, popros Boha o odpustenie a vyznaj Ježiša ako svojho Pána a Spasiteľa a vo svojom srdci ver tomu, že za teba zomrel, aby si mohla byť spasená. Mala by si sa o náboženské veci viac zaujímať, napr. začať čítať Sväté Písmo, nejakú náboženskú literatúru, aby si mala silnejšiu veru, alebo na začiatok zadaj do prehliadača: www.gotquestions.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Tam máš najčastejšie a najdôležitejšie otázky ohľadom Boha, vieri, hriechu atď. po Slovensky. Avšak, musíš chcieť, niečo preto robiť a nenechať sa strhnút týmto hriešnym svetom.


22.
označiť príspevok

fajer
   10. 5. 2008, 14:39 avatar
Sklamanie z Boha od R.DAWKINSA,po prečítaní tajto knihy,hodíš bibliu do kúta,ak ti ostalo ešte kúsok zdravého rozumu.


17.
označiť príspevok

sunny
   10. 5. 2008, 12:54 avatar
Veľmi dôležité otázky:
Existuje Boh? Sú dôkazy o tom, že existuje Boh? Kto je Ježiš Kristus? Je Boh skutočný? Ako môžem naisto vedieť, že Boh existuje? Je Ježiš Boh? Tvrdil niekedy Ježiš, že je Boh? Čo je zmyslom života? Je Kristovo božstvo biblické? Čo je kresťanstvo a čomu veria kresťania? Je Biblia skutočne Slovo Božie? Aké sú Božie vlastnosti? Aký je Boh? Ako môžem spoznať Božiu vôľu pre môj život? Čo hovorí Biblia o spoznávaní Božej vôle? Musia kresťania dodržiavať starozmluvný zákon? Kto je Svätý Duch?
Je spasenie možné jedine skrze vieru alebo skrze vieru plus skutky?

Odpovede na všetky tieto, ale aj iné otázky si prečítajte na www.gotquestions.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


20.
označiť príspevok

Noemi
   10. 5. 2008, 13:48 avatar
Ja som to vedela,zase mi strcite nejaku literaturu,ok clanok si mozem precitat,tak isto ako mozem narazit na iny,ktory ho bude vyvracat.Co ma zaujimalo,ake su vase osobne pocity,ako vy vidite boha,zjavuje sa vam ziara,svetlo alebo vas nejako inak naplna.Predsa to nejdem nijako proti vam zneuzit.


23.
označiť príspevok

starec muž
   10. 5. 2008, 14:51 avatar
Nerozumiem jednému.V biblii je napísané,ž spasených bude 12 000 z každého židovského kmeňa,čo je dokopy 144 000 a ešte veľký zástup z iných národov.Keď v 2 svetovej vojne zomrelo 6 000 000, a ani tí čo takto trpeli si nezaslúžili všetci spasenia, tak to vyzerá,že brána do neba je poriadne úzka.Ak je určených 144000,že budú spasení,tak to znamená,že to číslo je nemenné a títo musia byť spasení nech by robili čokoľvek?. Potom je dopredu určené, že títo zostanú čistí a že sa nepoškvrnia,čo vyzerá byť dané.Alebo je tu možnosť,že tí,čo sú nad 144000 sa počítajú medzi iné národy a Boh ich už neráta že sú zo židovského pokolenia.


25.
označiť príspevok

Mojka žena
   10. 5. 2008, 15:09 avatar
..starec, ty si hlavička a dobre ti ide matika  

..sunny, nezabudni na odpoved..


27.
označiť príspevok

Noemi
   10. 5. 2008, 15:44 avatar
A ja som si zasa presla stranku co mi sunny odporucil ,no precitajte si :Akakolvek existencia boha nemoze byt DOKAZANA ANI VyVRATENA.Biblia hovori ze vierou musime prijat fakt,ze boh existuje.
Okrem biblickych argumentov v prospech bozej existencie,su aj logicke argumenty-Teraz citajte tie argumenty:
pO PRVE ONTOLOGICKY DOVOD,ten najzn.dokazuje boziu existenciu pomocou kenceptu boha.Zacina definiciou boha ako:Toho od ktoreho vacsie nemozno mysliet,dalej argumentuje,ZE BYT JE VIAC AKO NEBYT a TEDA NAJVACSIA MYSLITELNA BYTOST MUSI EXISTOVAT<AK BY BOH NEEXISTOVAL<NEBOL BY NAJVACSOU MYSLITELNOU BYTOSTOU .
TOTO mi niekto vysvetlite,lebo aj si mozem vytvorit z par argumentov koncept o existencii morskej panny..


30.
označiť príspevok

JTull
   10. 5. 2008, 16:58 avatar
Noemi; ... autori spomínanei stránky predpokladajú neinformovanosť čitateľa. Predkladaním dôkazov Božej existencie zaspali dobu. Napríklad ontologický dôkaz ako prvý predostrel Anselm s Cantebury /1033-1109/. Už jeho súčasník benediktínsky mních Gaunilo, neskôr Tomáš Akvinský a po ňom i Immmanuel Kant jednoznačne preukázali jeho nezmyselnosť.


31.
označiť príspevok

Noemi
   10. 5. 2008, 19:37 avatar
JTull,tak dik za info,inak vyskusala tvoj recept salat s redkovkou,celkom mal doma uspech..


36.
označiť príspevok

JTull
   10. 5. 2008, 21:00 avatar
Noemi; ... som rád :-)


28.
označiť príspevok

Noemi
   10. 5. 2008, 15:49 avatar
Dalsim logickym argumentom boz.existencie je kozmologicky dovod(Ktory sa mi zda uz zaujimavejsi,ale asi len dovtedy,kym nam aj tento jedneho dna veda nevysvetli)Kazdy dosledok musi mat pricinu.Cely vesmir a vsetko v nom je dosledkom.Musi byt nieco,co sposobilo,ze vsetko vzniklo-prvotna pricina=boh


41.
označiť príspevok

Degon
   11. 5. 2008, 15:48 avatar
No, tak tento vedecký (logický) dôkaz existencie Boha je zaujímavý, nie? Čo na to ateisti? Kde sa vzala ona "prvotná príčina" vzniku sveta?  


42.
označiť príspevok

JTull
   11. 5. 2008, 18:10 avatar
Kozmologický dôkaz je známy, v tej či onej podobe už od Aristotela, Maimonida, Tomáša Akvinského /tak ako sa vyskytuje v „Teologickej sume“ Tomáša Akvinského je v rímskokatolickej cirkvi pokladaný za potvrdenie existencie najvyššej bytosti/. Tento dôkaz stratil po Humovej a Kantovej kritike svoje opodstatnenie.
Stručne Hume: „Pozorovateľná následnosť udalostí, ktoré považujeme za príčiny a účinky, nevyžaduje žiadny konečný počiatok, pretože si ju môžeme predstaviť bez obmedzenia dopredu, alebo naspäť. Celý kauzálny reťazec nevyžaduje žiadne vysvetlenie, môžeme ho chápať len ako arbitrárny fakt našej skúsenosti, alebo arbitrárny akt mysle, ktorý štrukturuje túto skúsenosť, že vidíme udalosti dejúce sa určitým usporiadaným spôsobom, miesto aby sa diali celkom chaoticky.“
Aj keby bol kozmologický dôkaz platný, nemohli by sme potvrdiť to, čo prehlasujú jeho stúpenci. Keby musela byť nejaká prvá príčina, prečo by nemohla byť skôr materiálna, fyzický svet než Boh? Pokiaľ by odpoveď znela, že musíme mať nejaké vysvetlenie pre to, odkiaľ svet pochádza, alebo prečo má vlastnosti, aké má, potom je možné namietať, že presne to isté platí o Bohu. Ak sme ochotní prijať ako konečné vysvetlenie univerza, že jeho prvotnou príčinou je Boh, potom by vysvetlenie, že materiálny svet je svojou vlastnou príčinou, malo byť práve tak uspokojivé.


43.
označiť príspevok

JTull
   11. 5. 2008, 18:11 avatar
Kant: Princíp kauzality, t.j. že každá udalosť musí mať príčinu, sa vzťahuje, dalo by sa povedať, len na svet zmyslovej skúsenosti. Avšak v kozmologickom dôkaze sa tohoto princípu z empirického poznania využíva k tomu, aby nás doviedol mimo svet zmyslovej skúsenosti k niečomu, o čom sa predpokladá, že ju presahuje. Nemáme žiadny dôvod predpokladať, že princípy, ktoré používame pri analýze našej skúsenosti, môžu byť uplatnené na čokoľvek mimo túto skúsenosť.
Princípy, ktorými sa riadime, ohľadne využívania rozumu, nepodporujú dôkaz, o ktorý ide, pretože nemáme rozumové prostriedky k dosiahnutiu konca svojho hľadania príčin a vysvetlení, ani nemôžeme žiadnym spôsobom určiť, kde by mal rad príčin a vysvetlení byť dovŕšený. Preto nemôžeme nikdy oprávnene tvrdiť, že sme našli prvú príčinu. V kozmologickom dôkaze existencie najvyššej bytosti je chybné v zásade to, že sa snaží o zdôvodnenie mimo všetku možnú skúsenosť i mimo medze, v ktorých je zaručená spoľahlivosť našich rozumových schopností. Akonáhle sme opustili medze pre uplatňovanie rozumu, môžeme konštruovať všemožné dôkazy, čokoľvek dokazovať a vytvárať najrôznejšie paradoxy a dilemy. Všetko, čo sa dá robiť, je uznať, že všetky dôkazy, ktoré presahujú možnú skúsenosť, nech sa už týkajú Boha, alebo čokoľvek iného, sú celé špekulatívne a nedokazujú nič, čím by sme si mohli byť istý.


44.
označiť príspevok

Krištof
   11. 5. 2008, 18:41 avatar
Bez ohľadu na tieto filozofické špekulácie, v súčasnosti najuznávanejšia a najlepšie podložená vedecká teória o pôvode vesmíru je Big Bang (veľký tresk). Hovorí v podstate o tom, že vesmír - čas, priestor, hmota, energia - má počiatok. Keďže ide o počiatok fyzického sveta, jeho príčina je zrejme nemateriálnej povahy.


45.
označiť príspevok

JTull
   11. 5. 2008, 19:51 avatar
Krištof; ... ešte stále si nepochopil, že príčinou nášho vesmíru sú Svetlí Kakovia? V ich vesmíre najväčšom, aký si dokážeme predstaviť existujú i Svetlí Svätokakovia, ktorých úlohou je dozerať nad správnym pomerom najčistejšej energie a ostatných energií rôznych druhov. Keď začína prevládať táto najčistejšia energia, ktorá pôsobí u ostatných Kakov podobne ako keby sme my vypili destilovanú vodu, ju títo Svetlí Svätokakovia dokážu eleminovať tým, že ju sformulujú vo svojom na to uspôsobenom tráviacom trakte, na nám známe singularity a tie potom vypúšťajú mimo ich vesmír. Lenže tým, že sú vytvorené s tej najčistejšej energie, sú sväté a vznikajú z nich v rôznych svetoch rôzni bohovia, ktorí vládnu nad svetmi, ktoré vznikli inak. Je samozrejmé, že nie každý vesmír má svojho boha. A tam vládne chaos.


29.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   10. 5. 2008, 16:18 avatar
nie skutkami, ale vierou je možné prísť k Bohu ako k Ocovi, takže môžeš byť aj najväčší hriešnik, ale nebudeš mať Pána Ježiša v srdci, že úprimne vyznáš, že veríš že za teba zomrel, že vieš, že jedine cez neho sa môžeš dostať k Bohu ako k Ocovi, tak ak toto nespravíš, tak máš smolu, hoci dodržiavaš desatoro...lebo Jedine Cez Pána Ježiša Krista...


33.
označiť príspevok

Noemi
   10. 5. 2008, 20:24 avatar
Kolko to mas rokov??aj som sa viac raz docitala,ze veriaci verbuju do svojich radov,velmi radi deti uz od utleho veku,lebo tie nemaju este ponatia o logike,pravde a svete ako takom,alebo ta osvietilo az v puberte?


34.
označiť príspevok

sunny
   10. 5. 2008, 20:38 avatar
Noemi, to adresuješ mne? To ti môže byť jedno, aký som starý, ale až takú vieru a také poznatky, čo mám, som nedostal ani náhodou pri výchove.


35.
označiť príspevok

Noemi
   10. 5. 2008, 20:50 avatar
sunny to ma pre teba velmi tesi,az na to ze predch.prisp.bol smerovany niekomu inemu


46.
označiť príspevok

sunny
   11. 5. 2008, 21:14 avatar
Sorry, nečítal som najnovšie príspevky, len niektorých vás chcem upozorniť. Nechcem, aby ste zostávali slepí voči niektorých faktom. Pravdepodobnosť náhodného vzniku života na tejto planéte je zhruba 0. A vy chcete tomuto veriť, a ešte aj tomu, že potom vznikli jednobunkové živočíchy, z ktorých sa, podľa vás, vyvynul v konečnej fáze aj človek? Že toľko náhod nakoniec zapríčinilo, že vy existujete ako ľudia? Na to je potrebná viera! A vy kresťanom (aj veriacim všeobecne) hovoríte, že slepo veria? Vy veríte slepo! Pozrite sa na to, koľko vecí sa v tomto svete deje a vedci si to vôbec nedokážu vysvetliť. Vedci pomaly začínajú ustupovať od teórie "žiaden Boh" a prikláňajú sa k "Božskému stvoreniu". Toľko, podľa vás, "náhod", ktoré si ľudia nevedia vysvetliť, sa tu deje, ale vy tomu zväčša neveríte a porierate to. Takže teraz si zvážte, kto verí slepo.


47.
označiť príspevok

Mojka žena
   11. 5. 2008, 22:06 avatar
Nechcem ostať slepá, tak pridaj niečo presvedčivejšieho, aby si mal o jednu ovečku viac košiari  


85.
označiť príspevok

Bonna
   21. 5. 2008, 11:21 avatar
Mojka, už máš to oko v poriadku ?  


89.
označiť príspevok

Mojka žena
   22. 5. 2008, 11:18 avatar
Bonna, ďakujem za opýtanie sa, ale už je v poriadku  


90.
označiť príspevok

Bonna
   22. 5. 2008, 18:30 avatar
Mojka, to ma veľmi teší  


60.
označiť príspevok

fajer
   16. 5. 2008, 22:55 avatar
veriť neznamená vedieť,alebo mať pravdu.


48.
označiť príspevok

Kaonashi
   11. 5. 2008, 22:13 avatar
sunny,
stále ty.
človek je konečná fáza? aký pekný antropocentrizmus
snívaj ďalej. alebo si prečítaj toto a potom už radšej mlč.

www.talkorigins.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


49.
označiť príspevok

starec muž
   12. 5. 2008, 16:31 avatar
Každý človek má nejaké dobré vlastnosti a nejaké zlé.Povedať o niekom,že je dobrý je relatívny pojem.Levy,alebo krokodíly nerozmýšľajú nad tým,či sú dobré, alebo zlé,ale neberú si viac,ako je potrebné k ich životu.Čím viac si človek berie viac,ako potrebuje, je horší.Nadmerné zhromažďovanie majetku zaťažuje celú prírodu.Koľko živočíšnych druhov zahynulo pre chamtivosť ľudí.Boh je v každom živom stvorení.Ťažko je si predstaviť,že by už len obyčaný komár nebol niečo viac,ako len kúsok hmoty.


50.
označiť príspevok

Degon
   15. 5. 2008, 16:19 avatar
Chcete dôkaz o existencii Boha? Pre mňa je napr. v pozorovaní stvorenia, jeho účelnosti, krásy a zmysluplnosti. Ak niečo podobné nájdem v obraze umelca, je to pre mňa dôkaz existencie umelca, ktorý ho namaľoval s podobnými vlastnosťami. A o tom, že svet je skutočne zmysluplný svedčí aj článok RNDr. Igora Kapišinského, CSc. s názvom: „Je vesmír absurdný? A čo Boh?“, ktorý možno nájsť na: www.istropolitan.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Ešte lepším dôkazom existencie Boha je existencia inteligentného života u poniektorých ľudí. Alebo si myslíte, že živú inteligenciu mohla splodiť náhoda z dajakých chemických zlúčenín?


51.
označiť príspevok

ziviec
   15. 5. 2008, 16:26 avatar
to je dobrý príspevok


52.
označiť príspevok

ziviec
   15. 5. 2008, 16:27 avatar
a vies, že Ježik Kristus nemal nič spoločné s katolíckou cirkvou? Prečítaj si Nový Zákon, sú tam zaujímavé veci.


53.
označiť príspevok

JTull
   15. 5. 2008, 20:10 avatar
Peter, za výdatnej pomoci svojich rodičov, dostal vodičský preukaz. O 10 rokov neskôr autom zrazil Pavla. Je úplne jasné, že Petrovi rodičia pomáhali svojmu synovi preto, aby zabil Pavla. Teda aspoň podľa logiky "antropického princípu".:-) Nezmyselnosť analógie vesmíru s výtvormi človeka, ako i o jeho účelnosti ako dôkazu existencie Boha potvrdil už na začiatku 18. storočia David Hume. Opäť poniektorí zaspali dobu.:-)


55.
označiť príspevok

janyjany
   15. 5. 2008, 21:12 avatar
Na veci sa dá pozerať z rôzneho uhla pohľadu. A i predstavy materialistických filosofov sa z ich pohľadu javia ako logické. Každopádne za dianím vo vesmíre je nejaká inteligencia. Čo za inteligencia to tu organizuje? Na to musí odpoveď hľadať každý sám. Mnohí odpovede nehľadajú a tak ich ani nenachádzajú.


57.
označiť príspevok

JTull
   16. 5. 2008, 16:40 avatar
janyjany; ... nejde o "predstavy materialistických filosofov" a ich pohľad, ale o nezmyselnosť jednotlivých /uvedených/ dôkazov Božej existencie.


54.
označiť príspevok

JTull
   15. 5. 2008, 20:27 avatar
Degon; ... tých ktorí "zaspali dobu" nemám na mysli Teba, ani účastníkov tohto fóra ...;-)


56.
označiť príspevok

JTull
   16. 5. 2008, 16:35 avatar
„Na počátku stvořil Bůh zemi a pak se na ni ve svém kosmickém osamění zamyšleně zahladěl.
A Bůh řekl: „Stvořmež z bláta živé tvory, ať to bláto uvidí, co jsme dokázali.“ A Bůh stvořil všechny živoucí tvory, kteří se dnes pohybují po zemi a jedním z nich byl člověk. Jedině bláto v podobě člověka mohlo mluvit. Když se bláto v podobě člověka posadilo, rozhlédlo se a promluvilo, Bůh se k němu naklonil blíže. Člověk zamrkal. „Jaký má tohle všechno smysl?“ zeptal se zdvořile.
„Musí mít všechno nějaký smysl?“ zeptal se Bůh.
„Samosebou“ řekl člověk.
„Pak tedy nechávám na tobě, abys pro tohle všechno nějaký vymyslel“ řekl Bůh. A odešel.“
/Z Knih Bokononových/


62.
označiť príspevok

Kaonashi
   17. 5. 2008, 11:22 avatar
to je z Vonneguta, tú knihu Cat's Cradle (Kolíska) sa márne snažím zohnať...ty to máš?


66.
označiť príspevok

JTull
   17. 5. 2008, 13:08 avatar
Kaonashi; ... mám. /Pre edíciu Světová literaura Lidových novin ju vydalo naklad. Euromedia Group k. s. v Prahe roku 2005/


99.
označiť príspevok

Renata žena
   31. 1. 2009, 21:55 avatar
ahoj Kaonashi ja som z buducnosti a tam uz nepismenkujes..skoda 


58.
označiť príspevok

Degon
   16. 5. 2008, 17:24 avatar
A ako to dopadlo??? Našiel??? Nenašiel???


59.
označiť príspevok

JTull
   16. 5. 2008, 18:18 avatar
Degon; ..."Našiel??? Nenašiel???", ale vymyslel ich dostatočne.;-)


61.
označiť príspevok

Degon
   17. 5. 2008, 10:37 avatar
Takže Boh nevedel čo tvorí? A musel mu význam jeho tvorby vysvetliť človek? Tak to myslíš? A prečo potom vo stvorení pozorujeme tú úžasnú racionálnosť a účelnosť. Nič tu nie je zbytočné, alebo nezmyseľné! Toto nasvedčuje na skutočnosť, že Boh vedel veľmi dobre čo robí a vedel tiež aj to, ako to treba urobiť. Vo stvorení nejestvuje žiadny odpad, aký produjujú napr. ľudia. Dokázal by si niečo vyrobiť bez odpadku? Keď ľudia plánujú dlhšie cesty do kozmu, tak sa pokúšajú vytvoriť takéto automatizované systémy bezodpadového životného prostredia, ale sa im to nedarí. Len čo ľudia začali okupovať kozmický priestor, už je tam toľko odpadu, ako na smetisku. Všetko čo tvorí Boh, je dokonalé! Všetko, čo tvorí človek je nedokonalé...


63.
označiť príspevok

Kaonashi
   17. 5. 2008, 11:25 avatar
degon, ani nie...

en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


64.
označiť príspevok

Degon
   17. 5. 2008, 12:06 avatar
Kaonashi, vďaka za oponovanie. Pozrel som si tie argumenty vo Wikipédii proti „dokonalému dizainu“ Tvorcu, ale nijako ma nepresvedčili, lebo ich argumentácia je zavádzajúca (ako to už bohužiaľ býva). Nemôžem tu s priestorových dôvodov vymenovať všetko, čo by som chcel a tak iba niečo. Argument, že nie všetko v prírode je ideálne a dokonalé neusvedčuje Tvorcu z nedokonalosti, lebo ako vieme z praxe, je možno aj ten najdokonalejší výtvor pokaziť. A v prírode sa vyskytujú aj deštrukčné prvky a trendy, čo má zrejme tiež svoj význam a opodstatnenie. Ak jestvuje zrod, musí jestvovať aj smrť, lebo by inak čoskoro bola planéta preplnená. Takže aj choroby a smrť majú v tomto systéme svoje miesto. A to možno povedať aj o deformáciách a odchylkách od dokonalosti. Ak je Boh Tvorcom (dizainérom) nemusí byť nutne aj udržbárom. Boh ponecháva stvoreniu aj veľkú mieri slobody, lebo v nej ponechal svojho „správcu“ – ktorej hovoríme duša, alebo život. A tá opäť ponecháva svojím tvorom určitú voľnosť na tvarovanie a úpravu svojho tela (zmena tvaru, farieb a schopnosť sa prispôsobovať prostrediu), čo má pre tie bytosti tiež veľký význam. Takže to, čo považujeme za nedokonalosť a deformácie v prírode nemusia takým byť a nemusíme z toho nutne odvodzovať na nedokonalosť Tvorcu. Ak si naše dieťa pri hre odre koleno, nemusí byť vinníkom rodič, nie?


65.
označiť príspevok

Kaonashi
   17. 5. 2008, 12:14 avatar
degon,
...hlinené nohy obra...

ako myslíš...ak ťa taký názor robí lepším človekom, nedbám.


67.
označiť príspevok

sunny
   17. 5. 2008, 13:46 avatar
Kaonashi, keď Boh stvoril prvých ľudí, žili v raji, bez problémov a chrôb. Prví ľudia nemohli mať rakovinu ani žiadne zdravotné problémy. Ale keďže, ako vieš, si vybrali hriech, čiže voľbu diabla, tak ich to sprevádza až dodnes. Trpia chrobami, žena rodí dieťa s veľkými bolesťami a náš čaká smrť fyzického tela. To sú následky, ktoré musíme zanášať. Poukazuje to na náš prvotný hriech, a nič viac, pretože teraz má vo svete vplyv aj diabol. A každý človek si môže vybrať, či bude slúžiť Bohu alebo diablovi, a tak to potom aj vyzerá.


68.
označiť príspevok

sunny
   17. 5. 2008, 13:52 avatar
Ešte som si pozrel v tej Wikipedi examples a napadlo ma, ako tí vedci chcú pochopiť Boha, Jeho výtvory a zámery, keď oni sami sú len jeho výtvormi? Prečo sú vo zvieratách a človeku takým spôsobom uložené tie orgány a DNA atď.? myslím si, že na to zatiaľ nie sme pripravneí, aby sme to mohli pochopiť, ale rozhodne to nedokazuje neexistenciu Boha.


69.
označiť príspevok

sunny
   17. 5. 2008, 14:03 avatar
Kaonashi, pozri sa na to, ako teraz vyzerá človek a čo tvrdí evolúcia, ktorá nepočíta s Božím zásahom, a to, že človek je len konečnou fázou, ktorá je dôsledkom "prirodzeného vývoja" z jednobunkových organizmov. Veď to je taká pravdepodobnosť, že to by hádam ani nebolo možné!


70.
označiť príspevok

sunny
   17. 5. 2008, 14:09 avatar
Prečo tomu chceš veriť alebo veríš? Napr. ak nájdem na ceste nejakú vec, tak mi je jasné, že ju tam niekto musel dať, že sa tam len tak sama od seba nezjavila alebo sama od seba nevytvorila. Ako by to vôbec dokázala? Nie? Musel to tam niekto dať. Kto? Niekto inteligentnejší a mocnejší! Kto asi mohol stvoriť človeka? Boh.


71.
označiť príspevok

Degon
   17. 5. 2008, 15:39 avatar
Chybou je, keď posudzujeme Božie dielo svojou vlastnou prizmou, ako by Boh stvorenie robil na našu objednávku. Ak chceme pochopiť Božie dielo, musíme rozmýšlať ako Boh a hlavne musíme poznať Boží zámer. V minulosti "múdre hlavy" nedokázali pochopiť k čumu tu existujú muchy a pretože si mysleli, že tu existujú iba preto, aby obťažovali ľudí, vyhlásili, že nemôžu byť výtvorom Boha, ale diabla. Dnes už vedci pochopili ich nesmierny význam v ekosystéme zeme a myslia si, že sa raz stanú hlavnou potravinovou zložkou ľudstva. Ako sa len to ľudské zmýšlanie mení, nie?  


72.
označiť príspevok

Kaonashi
   17. 5. 2008, 15:48 avatar
chcel by som mať armádu Davidov Humov, Immanuelov Kantov, Richardov Dawkinsov a pod. a len by som ich vrhal katapultom ako kriticko-empiricko-skeptické bomby...a sledoval by som spúšť na metafyzike...ale druhá strana si už dávno vyvinula v rámci boja o prežitie dogmaticko-tautologicko-simplistické štíty...


73.
označiť príspevok

Krištof
   17. 5. 2008, 16:17 avatar
Zdá sa že dokonca aj empirista (empirizmus) D. Hume (z)menil niektoré svoje filozofické názory, ale pripadá mi až neuveriteľné, že by sa neskôr resp. napokon stal kresťanom, keďže som čítal v hodnovernom zdroji jeho citát jasne o tom svedčiaci. :-) I. Kant sa menil, vyvíjal, v jeho živote boli aspoň dve základné štádiá, pričom v konečnom dôsledku nebol ateistom, napokon celkovo je považovaný za "klasického idealistu"; prispel i do mravného myslenia, a aj na základe toho postuloval existenciu Boha, nebol empirista, asi skôr racionalista ako veriaci R. Descartes, ale najskôr vraj - vyriešil rozpor medzi empirizmom a racionalizmom. :-)


76.
označiť príspevok

Kaonashi
   17. 5. 2008, 17:18 avatar
Hm, ja som čítal o Humovej konverzii na kresťanstvo, keď ho nejaké ženy nechceli vytiahnuť z diery do ktorej spadol...ak nekonvertuje :D
U Kanta ako sám tvrdil bol vraj najprv spánok metafyziky, neskôr došlo k obratu a k syntéze empirizmu a racionalizmu. Netvrdím, že bol ateista...ale jeden z jeho najznámejších výrokov nabáda k používaniu vlastného rozumu (a nenechávať sa viesť inými) a dospel k tomu, že metafyzické tvrdenia nemožno dokázať ani vyvrátiť pomocou rozumu (už dávno je na každý argument vymyslený protiargument, takže sa nikto nikam nedostane :D) - na to som poukazoval. Jeho postulácia Boha...no...Boh preňho má úlohu ako predpoklad pre mravnosť. Jeho nasledovníci zase mali iné názory ako napr. Fichte atď...podľa môjho názoru morálnosť nie je závislá od náboženstva...Kantov boh mal byť najvyšším dobrom a dobro cieľom snaženia...myslím ale, že snažiť sa o dobro ide aj bez toho, aby sme dobro označovali ako boha. Tak ale to je zase len názor...


78.
označiť príspevok

Krištof
   17. 5. 2008, 19:20 avatar
Áno, súvisí to dosť aj s osobnými názormi (alebo so smerom, v akom človek je, napr. vtedy empirizmus, racionalizmus, napr. u Freuda aj podľa Fromma obmedzujúci mechanistický materializmus...), s tým na akú stranu sa dá človek, pokiaľ ide o vieru či nevieru a pod., potom si k tomu "dosadzuje" svoje "dôkazy"; o tom hovorí aj psychológ Ignác Lepp. To neznamená, že by tie rozumové dôkazy vôbec nemali svoju platnosť, hodnotu, ale sú až na druhom mieste. Povedal by som, že to súvisí i so slobodou človeka a pod.


77.
označiť príspevok

JTull
   17. 5. 2008, 18:26 avatar
Keď Huma pri smrteľnej posteli navštívil jeho priateľ, spýtal sa ho, či si nemyslí, že existuje život po smrti. Hume mu údajne odpovedal: "Nie je vylúčené, že kus uhlia, položený do ohňa nebude horieť." Neodmietal ani vieru v Krista alebo v zázrak. Ale pri oboch ide práve o "vieru" a nie o "rozum".
Dve veci naplnuji mysl vzdy novym a vzrustajicim obdivem a uctou, cim casteji a vytrvaleji se jimi premysleni obira: Hvezdnate nebe nade mnou a mravni zakon ve mne ... Prvy pohled na nescetne mnozstvi svetu nici takrka moji dulezitost jako animalniho tvora, ktery hmotu, ze ktere povstal, musi sve planete /pouhemu bodu ve vesmiru/ opet vratit byl kratkou dobu /nevime jak/ opatren silou k zivotu. Druhy pohled naproti tomu pozveda mou hodnotu jako inteligence, pozveda ji nekonecne mou osobnosti, v niz mravni zakon zjevuje zivot nezavisly na animalnosti i na celem zmyslovem svete ...
Immanuel Kant


74.
označiť príspevok

Pohodka
   17. 5. 2008, 16:44 avatar
Ukážte mi jedného, ktorý povie, že je zlý.


75.
označiť príspevok

JTull
   17. 5. 2008, 16:52 avatar
Zkoumáme-li výtvor – tj. přírodu - a pozorujeme všechny její nepříjemné vlastnosti, např. hurikány, zemětřesení, boje jedné části přírody proti jiné, múžeme dospět k závěru, že její projekt byl záměrem spravedlivé a dobré rozumné bytosti?
Poté co shrnul zřejmé nepříjemné rysy přírody, vyjádřil Hume svou kritiku formou analogie, aby ukázal, že bereme-li v úvahu jen charakter objektu, tak jak se nám představuje, bylo by velmi obtížné věřit, že byl projektován jak velmi moudrým, tak velmi dobrým plánovačem.
„Kdybych vám ukázal dúm nebo palác, kde by nebyl ani jeden pokoj pohodlný a příjemný, kde by okna, dveře, krby, chodby, schody a veškeré zařízení budovy byly zdrojem hluku, zmatku, únavy, tmy i nadměrného horka a chladu; jistě by ste tuto stavbu pohanili beze všeho dalšího skoumání. Marně by stavitel vynakládal svúj dúvtip, aby vám dokázal, že kdyby tyto dveře nebo ono okno byly změněny, povstala by z toho zla větší. Co říká, múže být doslova pravdivé; změna v jednom detailu, zatímco ostatní části budovy zústávají, múže pouze zvýšit tyto nepřístojnosti. Vy by ste stále ještě povšechně tvrdili, že kdyby stavitel měl dovednost a dobrou vúli, byl by mohl navrhnout takový plán celku a upravit části tak, že by se bylo odpomohlo všem, anebo skoro všem těmto nepřístojnostem. Že takový plán neznal, anebo že vy ho neznáte, to vás nikdy nepřesvědčí o jeho nemožnosti. Shledáte-li mnoho nepřístojností v této budově, vždy odsoudíte stavitele, aniž by ste se pouštěli do nějakých podrobností.“...
...“Je tento svět, vzat v úvahu ve své celistvosti a tak, jak se nám jeví v tomto životě, rozdílný od toho, co by člověk, anebo nějaký tvor tak omezený, předem očekával od velmi mocného, moudrého a dobrotivého božstva? Tvrdit opak, muselo by být podivným předsutkem. A odtud vyvozuji, že jakkoliv múže být svět v souladu s představou takového božstva, připustíme-li jisté předpoklady a domněnky, nemúže nám to nikdy dovolit dospět k závěru, týkajícímu se jeho existence.“


79.
označiť príspevok

Krištof
   17. 5. 2008, 19:24 avatar
Dalo by sa o tom veľa hovoriť, človek sa môže vyvíjať, meniť, jeho názory sa môžu odlišovať v priebehu času, takže môže mať v čase až diametrálne odlišné názory (je to vidno aj v esejách J. Borgesa, ktoré písal v priebehu rokov).
Jeden intelektuál - filozof, vedec... - bude hovoriť o úžasnej usporiadanosti a účelnosti prírody, o jej kráse a o jedinečnosti človeka a pod. a druhý o chaose, utrpení a nezmyselnosti, jeden o tajomstve a viere a druhý o absurdnosti a ničote. A pritom - paradoxne? - obaja môžu, len každý po svojom hľadať pozitívne riešenie ľudského údelu.
Pokiaľ ide o to, či je na tomto svete dobre alebo zle, opäť jedni - či už bežní ľudia alebo intelektuáli - môžu mať taký a druhí onaký názor (azda i podľa skúseností a pocitov), alebo niečo medzi tým povedzme v závislosti od pomienok a pod. Avšak podľa Biblie na tomto svete nemá byť len nejako dobre, Ježiš povedal: "Na svete máte súženie..." (Jn 16, 33) Najprv bolo stvorenie "dobré", ale potom sa to podľa biblického príbehu pokazilo. Naozaj dobre by potom malo byť v raji, v nebi. Tento svet má pre človeka význam aj pre jeho rast aj v ťažkých podmienkach. Ani športovec by sa nikdy nezdokonalil, keby len sedel niekde na mäkkých vankúšoch a pečené holuby by mu padali rovno do úst (aj keď ja som vegetarián).


80.
označiť príspevok

janyjany
   17. 5. 2008, 20:28 avatar
Z materialistického uhla pohľadu sa môže svet javiť ako nedokonalý. Zo spirituálneho uhla pohľadu všetko do seba zapáda ako ten najdokonalejší výtvor.


81.
označiť príspevok

fajer
   17. 5. 2008, 21:16 avatar
a to je aký uhol,ešte som oňom nepočul??????


82.
označiť príspevok

janyjany
   17. 5. 2008, 22:13 avatar
Materialista je svojím vedomím až príliš ponorený do hmoty. V protiklade k nemu spirituálny uhol pohľadu vidí vo všetkom hmotnom prejav ducha, ktorý je skutočnou realitou, zatiaľ čo hmota je iba jeho prejavom. Spiritualizmus je pravým opakom materializmu.


83.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   20. 5. 2008, 22:33 avatar
nik nie je úplne dobrý, každý je hriešny, každý robí hriechy, ...


87.
označiť príspevok

Mojka žena
   21. 5. 2008, 23:47 avatar
..knihomolka ty ma prekvapuješ. Zase ti musím dať zapravdu ..


88.
označiť príspevok

Mojka žena
   22. 5. 2008, 11:16 avatar
V tejto téme som mala pár otázok aj odpovedí. Preto dovolte, aby som vyslovila aj svoj názor.Dlhé roky žijem v Košiciach, je to vlastne, ako moje rodné mesto. Kto si prečítal históriu mesta Košíc, tak sa musel dočítať, že Košice boli, sú a dúfam, že aj ostanú, Internacialnym mestom. Žijeme tu spolu Maďari, Slováci, Židia, Ukrajinci, Rusíni, Nemci aj Rómovia. Okrem toho aj krasťania rôzného vierovyznania, ale aj ateisti. Práve z toho dôvodu, vážim si každého človeka a považujem ho za dobrého, ked žije, morálnym životom, je znášanlivý a mierumolovný a vie si vážiť aj iného, okrem seba. Mohla by som to všetko zhrnuť do jednej myšlienky " Miluj svojho blížneho, ako seba samého " Práve z tých dôvodov snažím sa byť dobrým človekom a vôbec ma nezaujíma, kto čo je ? čím je ? Ale akým je !
Okrem toho, dovolte aby som sa popýšila. Košice sú navrhnuté za Medzinárodné kulturné mesto "  


91.
označiť príspevok

astray
   23. 5. 2008, 16:45 avatar
..a nie je možné umrieť len tak – bez tých slubov, že sa dostanem do neba ? Keď si predstavím že zatrepem korčulami a namiesto nekonečného blaha v nebi alebo andrenalínového pekla bude „NIČ“ asi ma ešte po smrti aj šľak trafí. Veď mne sľubovali nebo! Alebo čo keď sa premením na dážďovku ? Budhisti zasa to sľubujú... že by sa mýlili? Takže odpoveď znie : nie som dosť sprostý aby som naletel na tieto vatikánske sľuby, vyprodukované len s účelom zblbnúť a podmaniť si poddaných aby lepšie makali, platili a nechali sa okrádať svatými mužimi čo dodržiavaju celibát aj niekolkokrát denne...


92.
označiť príspevok

krestan
   23. 5. 2008, 18:03 avatar
Takže radšej budeš zlý, aby si náhodou nezmeškal príležitosť robiť hriechy, ak by sa kresťania mýlili ???


93.
označiť príspevok

JTull
   23. 5. 2008, 18:28 avatar
krestan; ... podľa Teba /usudzujúc na základe Tvojej reakcie/ ateisti neveria v Boha, aby náhodou nezmeškali príležitosť robiť hriechy, ak by sa kresťania mýlili ???


94.
označiť príspevok

krestan
   23. 5. 2008, 19:41 avatar
Nie všetci ateisti, len Astray, veď to vyplýva z jeho reakcie.


95.
označiť príspevok

Mojka žena
   23. 5. 2008, 20:21 avatar
..mám tomu tak rozumieť kresťan, že ty delíš ateistov na rovných a rovnejších, alebo ako je to ?


96.
označiť príspevok

krestan
   23. 5. 2008, 20:37 avatar
Neviem, či mojej reakcii nerozumiete, alebo nechcete rozumieť, alebo či som to nenapísal dosť zreteľne. Jednoducho z Astrayovho príspevku vyplýva, že on radšej bude robiť hriechy, pretože sa obáva, že po smrti nemusí byť nebo, a on to nechce riskovať, tak si radšej bude užívať tu na zemi. Nemám pravdu? Vôbec mi nešlo o ateistov, ale len o Astraya.


100.
označiť príspevok

crossover muž
   31. 1. 2009, 22:23 avatar
NIe niesom dobry clovek  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:34,  Zrejme nepremýšľaš keď uctievaš démona.
dnes, 00:27,  Zase idete posielať ľudí do väzenia za názor? Bráňme slobodu slova! Milan Mazurek, 22....
dnes, 00:02,  , .... a kde sa píše o tom pravom Bohu? V akého Boha veríš ty? Je aj iný zdroj čo nám...
včera, 23:54,  103, .... kresťania dostali iné poverenie od Krista a to robíme. Ty si pletieš kresťanov so...
včera, 23:41,  91- stále len to svoje... Choďte aspoň na nejakom kúsku sveta ukázať to čo stále...
včera, 23:27,  Čau nulasvietení Milan. .. *18 *12 Dneska bola zima vonku... *43
včera, 23:24,  Ktorý Boh by si vyžadoval krvavé obete a krv pri obradoch? Boh lásky určite nie.
včera, 23:23,  Mne nemusíš nič vysvetlovať. *21 Ja mám vlastný názor. ..
včera, 23:23,  A môžeš si to zaobaľovať do zlatých obalov no vo vnútri toho obalu je čisté zlo.
včera, 23:21,  A podobných veršov je mnoho.
včera, 23:19,  Boh lásky čisté dobro, ktorý vraj by mal milovať aj svojho nepriateľa sa posmieva keď...
včera, 23:17,  "26 ja sa tiež budem smiať z vášho nešťastia, posmievať sa budem, keď vás zachváti...
včera, 23:15,  Pozri. Boh sa v starom zákone správa ako démon vytrhnutý z reťaze. A opakujem. Len démon...
včera, 23:13,  Biblia je poprekrúcaná. Ako by vyháňal satan satana? Normálne tak že oklamal ľudstvo. A vy...
včera, 23:11,  Každý normálnu človek ktorý má lásku v srdci má s týmto problém. Len psychopati a...
včera, 23:11,  A vieš čo je spravodlivosť? ..
včera, 23:10,  Navyše, čistý Boh v Osobe musí existovať, lebo ako by vyháňal satan satana. Mk.3
včera, 23:09,  Na to ani netreba koment.
včera, 23:08,  Ale zavádzaš. Prečo by Boh lásky potreboval krv? Vraždenie prvorodených, príbuzných a...
včera, 23:05,  Vaše oltáre spustnú, vaše chamány sa dolámu a vašich pozabíjaných pohádžem pred vaše...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Muži počas choroby sú tak telesne a duševne vyčerpaní, že uzdraviť ich dokáže jedine žena.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(235 385 bytes in 0,582 seconds)