Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  láska a vzťahy  téma
kategórie:  

Sex pred manzelstvom - bozky, objatia, tanec, drzanie sa za ruky

15
reakcií
8874
prečítaní
Tému 22. augusta 2009, 13:16 založil crux sacra.

podobné témy:1.
označiť príspevok

crux sacra
   22. 8. 2009, 13:16 avatar
Akokolvek, podme k Tvojej otázke! Myslím, ze mnohych bude zaujímat odpoved na nu, ale zároven mnohí budú asi potrebovat aj urcity cas, aby ju strávili. Áno, nasiel som celkom konkrétnu odpoved na Tvoje celkom konkrétne otázky.

Budem znovu citovat z knihy Ako sa vyhnút peklu, od Thomas Nelsona (ako je to v otázke 75), lebo nemyslím, ze by som sám napísal lepsie a viac na Tvoju otázku. Tu je teda citát z uvedenej knihy:

Dlhé bozkanie, atd: Akékolvek úkony, ktoré poskytujú pohlavnú rozkos a/alebo vzbudzujú sexuálne vásne sú smrtelnymi hriechmi pre tych, ktorí nie sú manzelmi a tiez pre tych, ktorí sú, ak konajú také veci s niekym inym nez svojím partnerom.

Sú niektoré úkony, ktoré svojou prirodzenostou majú sklon spôsobovat sexuálne vzrusenie u normálnej osoby. Tym sa treba vzdy vyhybat. Niektorí ludia sú neobycajne citliví. Títo ludia sa majú vyhybat aj tomu, co pre nich je blízkou prílezitostou pre hriechy necistoty, hoci tá istá vec nemusí byt problémom pre väcsinu inych.

Mnohé bozky a/alebo dlhy bozk je smrtelnym hriechom, lebo môze lahko vzbudit pohlavnú rozkos a sexuálnu vásen, ktoré môzu priviest osobu k spáchaniu smilstva alebo cudzolozstva.

Toto je osobitne pravdivé pri bozkoch s otvorenymi ústami, ked sa úcastníci dotykajú jazykami (zvyknú ho volat jazyckovy alebo francúzsky bozk).

Tento druh bozku je rozhodne predchodcom k sexuálnemu vztahu a je smrtelnym hriechom pre tych, ktorí nie sú manzelmi, hoci aj v danej situácii nedovedie k pomeru. To isté platí aj o miláckovaní (petting), cize dotykaní sa citlivych castí tela inej osoby.

Toto je tiez predohrou k pomeru a je to rozhodne zakázané tym, ktorí nie sú manzelmi. Toto platí tiez o prílisnom ci pridlhom objímaní, hoci sa môze zdat, ze toto spôsobuje len velmi jemny druh sexuálnej rozkose a nie je to velmi drázdivé. Predsa, ked sa to robí viac nez pár sekúnd (ako sa to stáva pri objatí od matky alebo otca alebo príbuzného), môze to viest k pohlavnej rozkosi a vzbudeniu vásní a/alebo k inej sexuálnej predohre a je preto smrtelnym hriechom.

Aj tanec, ked druhú osobu drzíme v kontakte so svojím telom, je smrtelnym hriechom, lebo to nie je nic iné ako predlzené intímne objatie, ale má k tomu este pridany stimul rytmu, hudby a pohybu. Niekto môze povedat, ze im to dáva len "romanticky pocit." ale takyto "romanticky pocit" sa môze lahko vyvinút do pohlavnej rozkose. Plus, co môze byt pre jedného s tancujúcich partnerov "romantické", pre druhého môze byt váznym hriechom. Tancovanie samo v sebe nie je hriechom, ale tento druh tanca je. Tu si opät pripomenme varovanie zo Sv. Písma: „Kto miluje nebezpecenstvo, zahynie v nom" (Sir 3:27).

Dokonca i pridlhé drzanie rúk môze byt smrtelnym hriechom, co závisí od toho, ci to drázdi tych, ktorí to robia.

Pocas rozumne dlhej chvíle, pre väcsinu ludí, vo väcsine sitácií, to bezne nie je ziadnym hriechom. Avsak niektorí, závisiac od ich citlivosti a inych cinitelov, sa tomu mozno budú musiet úplne vyhnút. Tu k sebe musí byt kazdy úprimny a posúdit túto vec sám pre seba. Zopakujme to, aby to bolo úplné jasné, pre väcsinu ludí, vo väcsine sitácií nie je ziadny problém drzat si ruky krátku dobu, a bezná prax je proste morálne prijatelnym znakom lásky a náklonnosti. Ale pre niektorych môze byt prílezitostou hriechu a preto sa tomu musí vyhnút. Pre inych môze byt niekedy prílezitostou hriechu a preto sa má vtedy ukoncit a vyhnút sa tomu.

Princípom vo vsetkych vyssie spomenutych úkonoch je, ze clovek musí rázne vyhybat vyhladávaniu, alebo prijímaniu toho, co sa nazyva "pohlavná (sexuálna) rozkos" (obycajne spojená s dotykom tiel), ktorá je rezervovaná vylucne manzelom. Lebo sexuálna predohra prinása tieto rozkose so sebou, a ako to uz bolo spomenuté, je podstatne nasmerovaná a casto v skutocnosti vedie k pomeru, ktory zase je vo svojej podstate nasmerovany a coskoro (za normálnych okolností) ústi do pocatia dietata. A len manzelia sú v pozícii vziat na seba zodpovednost, ktorá prislúcha rodicom. Sex, ako to hovorí Cirkev, a ako to vysvitá aj zo zdravého rozumu, je skutocne vsetok jednou cinnostou. Predchádzajúce úkony nie sú izolované od konecného úkonu. Sexuálna aktivita je ako strmy smyklavy svah, ktory vedie rychlo k ráznemu útesu, kde svah predstavuje sexuálnu predohru a útes sexuálny pomer. Ak niekto chce vyhnút tomu druhému, musí sa vyhnút tomu prvému. Sú navzájom neoblomne spojené.

Hoci clovek nemieni mat sexuálny pomer a hoci v skutocnosti nemá sexuálny pomer, aj tak pácha smrtelny hriech, ked chcene podnikne ktorykolvek krok k sexuálnemu pomeru tym, ze sa podujme na ktorykolvek z vyssie spomenutych úkonov. Pretoze vsetok sex je jedinou spojenou cinnostou. Zapojit sa do ktorejkolvek jeho casti s niekym inym ako svojím manzelom (manzelkou) je smrtelnym hriechom.

Nedospelí, neinformovaní a naivní si môzu mysliet, ze katolícka pozícia ohladom sexuálnej predohry je puritánska a puntickárska, ale nie je. Je proste realistická. Je zalozená na správnom ponatí Bozieho zákona a na padlej ludskej prirodzenosti. Katolícka pozícia poníma, co sa takmer iste stane (ak nie hned, potom po case) ludom, ktorí flirtujú s nebezpecenstvom zapájaním sa do ktorejkolvek zo sexuálnych predohier vyssie spomenutych.

Nikto nepovie, ze také veci nie sú rozkosou. Boh nás tak uspôsobil, aby sme ich prezívali, aby zabezpecil pokracovanie ludského rodu, avsak sex polozil do ovzdusia lásky a manzelstva, aby nesmertelné duse, ktoré sa ludom narodia, mali matku a otca, ktorych potrebujú, aby ich chránili a vychovávali. Hriesni úcastníci v takychto predchádzajúcich aktivitách si mozno myslia, ze nepáchajú smrtelny hriech a/alebo, ze nechcú skoncit s pomerom, ale vzdy sa to stane.

Vyhnút sa blízkej prílezitosti tohto druhu hriechu je podstatné pre vyhnutie sa hriechom samotnym. (Opät, „blízka prílezitost k hriechu" je ktorákolvek osoba, miesto, vec alebo myslienka, ktorá pravdepodobne vovedie cloveka do hriechu.) Predovsetkym mladé zalúbené dvojice musia byt ostrazité, aby neupadli do takychto hriechov.

Nebyt prílis dlho spolu sami (zvlást v dome alebo bytovke), a vo vseobecnosti vyhybat sa vsetkym situáciám, ktoré môzu viest k tymto hriechom pomôze ludom vyhnút sa im. Na zachovanie cistoty, podstatnymi pre tych, ktorí sa schádzajú s váznym úmyslom zobrat sa, sú modlitba, sviatosti a vzájomná spolupráca vyhnút sa tymto hriechom. Aby sa vyhlo hriechom necistoty, je dobré nemat dlhy zásnubny cas pred manzelstvom.

A urcite najlepsie je ukoncit vztah s partnerom opacného pohlavia, ked si je clovek isty, ze to neprivedie k manzelstvu.

Svet nevidí zálezitosti v tomto jasnom svetle, ale skôr hlása, ze vsetci ludia majú vrodené právo na sexuálnu rozkos a majú právo urobit cokolvek je potrebné vyhnút sa pocatiu a/alebo narodeniu dietata. Takéto postoje sa otvorene predkladajú vo filmoch a masmédiách, ale sú v protive s Bozím zákonom a tych, ktorí sa angazujú v nezriadenej sexuálnej cinnosti, vedú do vsetkych moznych problémov a hlbokého nestastia v tomto zivote a do vecného nestastia pekla, ak neolutujú a zomrú s tymito hriechami na dusi. Hriesnici zijú vo velkej ilúzii, ze môzu akosi oklamat Boha a vyhnút sa potrestaniu, a to uz aj v tomto zivote, samotnymi hriechami, ktoré páchajú. Ale pocuj, co o tom hovorí Sväté Písmo: „Nemylte sa: „Boh sa vysmievat nedá. co clovek zaseje, to bude aj zat." (Gal 6:7) „Ale bezbozníci utrzia trest podla toho, ako zmyslali, oni, co pohrdli spravodlivym a odpadli od Pána." (Múd 3:10)

Ako som to uz predtym písal, sex je "atómová energia". Môze urobit vela dobrého, ale ak sa dve kritické mnozstvá uranu dostanú prílis blízko seba mimo reaktora (cize manzelstva), môze to narobit vela skody. Aby nám atómová energia slúzila, musíme striktne zachovávat bezpecnostné predpisy. Nuz, pravda, je to iba prirovnanie.

Teda telesné prejavy náklonnosti sú dovolené a správne, ale majú byt regulované vyssie spomenutymi princípami. Nehovorí sa o "ziadnych" bozkoch, ale nevhodnych bozkoch, nehovorí sa o "ziadnych" objatiach, ale o dhych objatiach, nehovorí sa o ziadnom tanci, ale o tanci "na telo".

Partneri si majú sami povedat, kde majú problémy, aby si vzájomne pomohli vyhnút sa hriechom. Tiez, ak niektorá situácia alebo cinnost párkrát priviedla niektorého k pohlavnému vzruseniu, hoci tam nebol najmensí zly úmysel, treba sa jej v budúcnosti vyhnút.

Cistota je mozná!! Boh od nás neziada nemozné. Ak od nás aj ziada nieco, co je nemozné pre nase sily, je to mozné, pretoze Boh nám vzdy ponúka svoju pomoc (ktorú voláme "milost", ktorú dostaneme od Boha skrze modlitbu. Preto modlitba je prvym prostriedkom na zachovanie cistoty a pre veriacich katolíkov aj pristupovanie k sviatostiam (sv. prijímanie, spoved). Clovek, ktory je bez vyznania, mozno sa nedokáze modlit k Pánu Jezisovi alebo Panne Márii, ale aj on sa môze modlit k Bohu aspon v minimálnej miere, lebo kazdy môze povedat aspon tolko: Boze, ak si, pomôz mi! Ale obycajne clovek môze povedat aj viac.

Velmi sa mi páci myslienka Quista, ktory hovorí: Ak hladás iba telo, skoro ho spoznás, ak hladás u svojho partnera duchovné kvality, skoro ich vycerpás, ale ak idete za jednym cielom v zivote, nikdy vás to neomrzí.

Najlepsie ako vyhnút zlému, je robit dobro alebo hladat dobro. Preto v Tvojom prípade, Zuzana, by som radil, aby ste sa rozprávali o viere, kedze tvoj chlapec je veriaci. Aby ste si túto otázku vyjasnili, lebo je to otázka celozivotného ciela. Zaiste viera je na prvom mieste dar Bozej milosti, ale my zo svojej strany máme urobit, co môzeme, - a Ty robís. Potom, zapájat sa do rôznych zaujímavych spolocenskych akcií.

Pomodlil som sa, aby Ti Boh dal cím skôr milost viery, ved podstata nasej viery je LÁSKA.

Pozehnanie Tebe i Tvojmu priatelovi.

o. Eirene

sex pred manzelstvom
mariaem.ic.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

www.cirkevbozi.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

peklo
mariaem.ic.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

Ónya žena
   22. 8. 2009, 16:21 avatar
ale toto sú kresťanské "pravidlá" morálky 50 rokov ! Kedy sa sex považoval "priam" za zločin..ale aj tak, kázalo sa, prikazovalo, bránilo sa a každý vtedy sexoval tajne a najviac v sene..ako ja hovorievam sex bol, je a bude, ... a prírode to zakazuje kto ?? Títo božskí manipulátori deformujú priodzené a prírodu a všetko... 
Súhlasí postoy-lea, A-čko


9.
označiť príspevok

nrbatas muž
   23. 8. 2009, 19:12 avatar
Keby len päťdesiat rokov...


10.
označiť príspevok

Ónya žena
   23. 8. 2009, 19:18 avatar
nrbatas-chvalabohu že si mi nedal teraz "známku" .. občas mám pocit že si si mňa "zasadol "- pán profesor ..""     


11.
označiť príspevok

nrbatas muž
   23. 8. 2009, 19:26 avatar
Ónya, vôbec nie. Práve naopak, si mi mierne sympatická. Všetko píšem vždy len s dobrým úmyslom, aj keď je to občas inak pochopené...


12.
označiť príspevok

Nadja žena
   23. 8. 2009, 19:28 avatar
Baťasko, veď vieš, že cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami...  
Súhlasí nrbatas


15.
označiť príspevok

Ónya žena
   23. 8. 2009, 19:33 avatar
nrbatas -ešte že si tam dal to "mierne"..vďaka , lebo už som sa zľakla...  


7.
označiť príspevok

farmakum žena
   22. 8. 2009, 16:39 avatar
Tak takúto somarinu som v živote ešte nečítala. Toto môže už len napísať absolútne zabednebý náboženský maniak.
V prvom rade chcem povedať, že sex ja fyziologická vec a samozrejme aj chuť na sex. Každý na to myslí, len sa to bojí alebo je mu o tom nepríjemné povedať. To, že katolícka cirkev označuje sex ako niečo nečisté a zlé, neznamená, že je to zlé. A v prvom rade nech sa katolíci pozrú naprv na seba. Farárom prikázali celibát, aby cirkev neprišla o svoje majetky, a potom im z toho parádne hrabe a preťahujú deti, mníšky a kuchárky.
A keď spoznám zaujímavého, príťažlivého chlapa, ktorý o mňa prejavuje záujem a cíti, že ma priťahuje, taj je úplne jasné čo mi napadne. Určite to nie sú večerné modlidby.
Súhlasí postoy-lea


2.
označiť príspevok

Boris muž
   22. 8. 2009, 13:31 avatar
s panom bohom, alebo...bohovia musia byt sialeni  
výmysly cirkvi.. nic v z lom, ale s bohom to nema nic spolocne...
Súhlasí Ónya, postoy-lea


3.
označiť príspevok

Poroslav muž
   22. 8. 2009, 13:34 avatar
Ale ma! Vsak Cirkev tu budovala peklo na Zemi, pekelne plamene vyrabali na hraniciach...  


8.
označiť príspevok

Boris muž
   22. 8. 2009, 18:15 avatar
Poro ja si myslim, ze cirkev si nevymyslela boha. Ona ho len zneuzila.


4.
označiť príspevok

dorota
   22. 8. 2009, 13:35 avatar
sodoma gomora, velebnosti 
Súhlasí Ónya, piskotka


5.
označiť príspevok

Anette žena
   22. 8. 2009, 14:21 avatar
Praktické rady....
Ináč od rómov som počula, že považujú za prehrešok, ak ich manželka v manželovej neprítomnosti, pozve cudzieho muža na kávu. Opatrnosti nikdy nie je dosť...


13.
označiť príspevok

Baalzebub
   23. 8. 2009, 19:31 avatar
hehe, crux odpovedá skôr ako sa niekto pýtal...


14.
označiť príspevok

Baalzebub
   23. 8. 2009, 19:32 avatar
netreba tiež zabudnúť na zviazanie si rúk za chrbtom pred spaním, aby človek náhodou nehrešil aj počas spánku


16.
označiť príspevok

činčin žena
   24. 8. 2009, 18:01 avatar
...a slušné dievčatá spia s rukami na prikrývke...

hybaj po lopatu a hádzat nás šeckých dopece....
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:50,  Myslíš, že sa nechám od Teba učiť, keď v skutočnosti hovoríš o inom evanjeliu, než je...
dnes, 02:48,  No jo, ale ak ide štát proti Bohu, resp. proti ľuďom, je na mieste správať sa rozumne a...
dnes, 01:37,  "Nech sa každý podriaďuje vládnucej moci, lebo všetka moc pochádza od Boha. Tých,...
dnes, 00:33,  Ja nemusím hľadať učiteľov ako ty tých svojich mudrcov z Brooklynu aby som spoznal pravdu....
dnes, 00:29,  Slepá poslušnosť démonovi a vymývanie mozgu démonom podľa teba je ok? "Lebo ty...
dnes, 00:25,  Genocída, vraždy, obety...to je ten tvoj jehova.
dnes, 00:24,  59, ..... oklamaný si ty Teoma! A to hrozne, ..... a aj viem prečo stále meníš svoje...
dnes, 00:23,  Jehova v starom zákone bažil po krvi čo je typická vlastnosť démonov.
dnes, 00:22,  Nie som ateista. Ja verím v Boha. Zmätení? Veď Jehova sa podľa starého zákona správa jak...
dnes, 00:20,  57, .... teda dnes si už ateista? Vieš, sú ľudia ktorí ešte nepoznajú Boha, .... a...
dnes, 00:15,  Zlo spôsobil ten tvoj jehova. Je to taký zločinec ako aj ostatní démoni.
dnes, 00:13,  Potom si na mňa spomeň keď sa toto všetko udeje a nastane na zemi konečne ráj a znova sa...
dnes, 00:10,  Pravda čoskoro víjde na povrch ako sme boli klamaní politicky, nábožensky, historicky....
dnes, 00:10,  djjaro, aj tebe pokojné dni, nech si stále svoj a v slove tiež, paaa...
dnes, 00:10,  54, ..... "Ked hladíme spiatky dlhými vekmi vlády trojice...poznáme ,že málo doktrín...
dnes, 00:09,  A nový zákon je poprekrúcaný.
dnes, 00:08,  Opakujem Jehova je démon. A starý zákon to dokazuje. Jeho chtíč po krvi, zabíjaní...atď.
dnes, 00:07,  Ani sa nepýtaj. *26 Oddýchni si, dobrú nooooooc... *14...
dnes, 00:06,  51, ..... znovu zmena? Teoma, ty každý mesiac v niečo iné veríš! A povedz, je Boh...
dnes, 00:01,  Kiež by bol Jehova len nejaká trojhlavá kreatúra.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Niektorí ľudia spôsobujú radosť hneď ako prídu. Iní zasa hneď ako odídu.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(84 694 bytes in 0,238 seconds)