Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Sedem (statočných) kongresmanov USA, ktorí navštívili Kubu

10
reakcií
2930
prečítaní
Tému 8. apríla 2009, 12:44 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
20. 06. 2007
1
29. 07. 2011
10
03. 02. 2020
2
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   8. 4. 2009, 12:44 avatar
REFLEXIE FIDELA CASTRA

7 KONGRESMANOV, KTORÍ NÁS NAVŠTÍVILI
V týchto dňoch nás navštívila významná politická delegácia USA. Jedná sa o Čierny kongresový „caucus“ (CBC), ktorý v praxi funguje ako najprogresívnejšie krídlo Demokratickej strany.
CBC bol založený v r. 1969 dvanástimi afroamerickými kongresmanmi v Kongrese USA. Bolo to len v prvých 50. rokoch 20. storočia, kedy mohli byť čierni Severoameričania zvolení do kongresu. Dnes, po urputnom boji, má CBC v kongrese USA 43 členov. Väčšina z nich prejavila veľmi konštruktívne postoje v témach týkajúcich sa Kuby.
Prvú delegáciu Caucusu, ktorá nás navštívila v roku 1999 viedol Maxine Waters, druhá sa uskutočnila v januári 2000. Vplyvní členovia tejto kongresovej skupiny zohrali významnú úlohu aj v boji o navrátenie kubánskeho chlapca Eliána do vlasti.
V máji 2000 nás navštívila ďaľšia delegácia Caucusu vedená predsedom CBC Jamesom Clyburnom zo Severnej Karolíny. Ďaľším v delegácii bol Bennie Thompson z Mississippi a Gregory Meeks z New Yorku. Títo kongresmani boli prví, ktorým som povedal o ochote Kuby poskytnúť niekoľkým severoamerickým študentom z chudobných rodín štipendium na štúdium medicíny na našich školách. Takú istú ponuku sme urobili aj organizácii ONG – Kňazi za mier - ktorej predsedá reverend Lucius Walker; už k nám poslal študovať medicínu prvých mladých ľudí.
Keď Bushova administratíva zostrila protikubánske tlaky a aktivity, hlavne čo sa týka ciest politických osobností na Kubu, zákonodarci z Čierneho caucusu sa obrátili na vtedajšieho ministra zahraničia Colina Powela a získali povolenie pre mladých Američanov, ktorí už začali svoje štúdium na Kube, aby v ňom mohli pokračovať.
Možnože Powel, uznávaný vojenský šéf, by bol býval prvým čiernym prezidentom USA, ibaže sa vzdal kandidatúry, rešpektujúc tak želanie svojej rodiny, ktorá nechcela, aby kandidoval, a to na protest proti zavraždeniu Martina Luthera Kinga.
Delegáciu CBC, ktorá je teraz na návšteve Kuby, vedie Barbara Lee, ktorá zastupuje Kaliforniu. Prvýkrát navštívila Kubu v delegácii čierneho kongresmana Ronalda Dellumsa, ktorému robila asistentku a nastúpila na jeho kreslo keď odišiel z funkcie. Mal som česť ho poznať osobne a obdivovať jeho bojový potenciál vždy, keď sa bolo treba zasadiť za správnu vec.
Terajšia delegácia je zložená zo siedmich poslancov amerického kongresu. Okrem Barbary sú to: Melvin Luther Watt zo Severnej Karolíny, Michael Makoto Honda z Kalifornie, Laura Richardson tiež z Kalifornie, Bobby Rush z Ilionoisu, Marcia L. Fudge z Ohio a Emanuel Cleaver II. z Missouri.
Sú v nej aj ich viacerí asistenti, ktorým šéfuje Patrice Willoughby, výkonná asistentka CBC, spolu s troma ďaľšími asistenmi a šiesti vojenskí dôstojníci, ktorí sú pod vedením plukovníka Keitha Luegela a slúžia ako spojka medzi svojím vedením a Kongresom.
Veľmi si cením toto gesto amerických zákonodarcov. Prísne zachovávajú program, o ktorý požiadali. Sprevádza ich Lutherova svätožiara. Naše masmédia sa návšteve obšírne venujú. Sú výnimočnými svedkami toho, že všetky severoamerické delegácie prijímame s úctou a rešpektom. Je nemysliteľné, aby niekto z týchto delegácii zaznamenal čo i len jeden nenávistný pohľad. Obdivujú, že sa na Kube nestretli ani s jedným analfabetom alebo pouličným čističom topánok.
Nezbadali žiadny kritický pohľad ani u malých detí v jasliach, v školách, na univerzite, v domovoch dôchodcov, v nemocniciach a poliklinikách, pri stretnutiach s vysokokvalifikovaným personálom, ktorý poskytuje služby všetkým bez rozdielu. Uprostred svetovej hospodárskej krízy tu nemáme rady nezamestnaných čakajúcich na pracovnú príležitosť. Ľudia na ulici sú aktívni, vždy veselí, vôbec sa nezhodujú s vykreslením, ako ich predstavujú médiá, keď chcú v zahraničí osočovať Kubu.
Naša vlasť je dôkazom, že aj malý štát Tretieho sveta trpiaci agresiami a blokádou počas desiatok rokov môže znášať dôstojne svoju chudobu. Veľa občanov bohatých štátov nemajú prístup ku takým službám, ako naši; dokonca mnohí nemajú ani volebné právo, ktoré u nás využíva oveľa viac ako 90% oprávnených voličov. Všetci vedia čítať a písať a majú štandardné kultúrne a politické vzdelanie.
Medzi návštevíkmi sa šíria názory aj kolektívne, aj čisto osobné. Vo všeobecnosti sú presvedčení, že 68% Severoameričanov si želá zmenu politiky USA voči Kube.
Jeden z nich sa vyjadril, že práve teraz je ten historický moment, keď Bielemu Domu šéfuje černoch a keď prevláda na verejnosti nálada v prospech normalizácie vzťahov.
Keď Alargón povedal, že je morálnou povinnosťou vymazať Kubu zo zoznamu teroristov, kde bola svojvoľne zaradená, pripomenuli mu, že aj Nelson Mandela a Africký národný kongres boli Kongresom USA kvalifikovaní ako teroristi.
Ďaľší z delegátov poďakoval kubánskym úradom a predsedníctvu Čierneho caucusu, že sa mohla uskutočniť táto návšteva a že mohli zrealizovať všetky stretnutia.
Iný člen delegácie hovoril o veľkom Obamovom prínose pre USA a o dôležitosti, aby bol zvolený aj druhýkrát. Prezident sa cíti politickým lídrom všetkých a prezidentom všetkých sociálnych skupín. Povedal tiež, že je presvedčený, že Obama zmení politiku USA voči Kube, ale Kuba mu tiež v tom musí pomôcť.
Štvrtý člen delegácie sa vyjadril, že aj napriek Obamovmu víťazstvu severoamerická spoločnosť je aj naďalej rasistická. Povedal, že Obama je jedinou príležitosťou ako viesť krajinu, aby sa zbavila tohoto zla nahromadeného za predchádzajúcich vlád. Prezident môže urobiť viac ako len zrušiť zákazy ciest a peňažných zásielok Severoameričanov kubánskeho pôvodu na Kubu; môže vyhlásiť zrušenie blokády alebo úplnú normalizáciu bilaterálnych vťahov, ibaže to by znamenalo, že už nemôže počítať so znovuzvolením. Dodal, že protikubánska pravica má ešte dostatok síl na to, aby ho pritisla ku stene a zabránila jeho znovuzvoleniu.
A nakoniec - jeden z návštevníkov, keď bola delegácia na ministerstve zahraničia, úprimne vyjadril názor všetkých, že USA by nemali premrhať príležitosť, aby verejne uznali, že ich politika voči Kube bola totálnym fiaskom. Dodal, že jeho vláda by mala požiadať Kubu o prepáčenie za roky nevraživosti a politiky blokády, pretože iba tak budeme schopní nájsť riešenia bilaterálnych rozporov.
Počas návštevy Výskumného ústavu genetickej biotechnológie jeden z delegátov vyjadril za všetkých obdiv za vynikajúce výsledky, ktoré Kuba dosiahla na tomto poli a názor, že by sa vskutku mali využiť terajšie okolnosti na rozvinutie spoločnej práce kubánskych a severoamerických vedeckých odborníkov. Upozornil, že si musíme dať pozor pri patentovaní našich výrobkov, aby sa to udialo presne podľa medzinárodných noriem, aby si niekto nemohol prisvojiť ovocie takej vynikajúcej práce.
Všetci boli uveličení z návštevy ústavu, kde ich privítal minister vedy, techniky a životného prostredia spolu s viacerými riaditeľmi vedeckých inštitúcií spadajúcich do ústavu. Hostitelia ich oboznámili s náplňou práce, ktorú vyvíjajú kubánski špičkoví odborníci.
4. apríla, v deň 41. výročia smrti bojovníka za ľudské práva Martina Luthera Kinga, navštívili park nesúci jeho meno. Je v ňom monument z tmavozeleného mramoru s bronzovou bustou čierneho protirasistického bojovníka zavraždeného rasistami. Tam sa ujali slova Barbara Lee, Laura Richardson, Emanuel Cleaver II. a Bobby Rush. Všetci štyria ocenili program a cieľ návšrtevy.
V nedeľu prišla Barbara Lee do kostola Ebenezer patriaceho Centru Martina Luthera Kinga, kde ju privítal Raúl Suárez a vedúci funkcionári Národnej cirkevnej rady Kuby, predseda kubánskeho parlamentu Alarcón a funkcionári ministerstva zahraničia.
Už predtým navštívila Barbara Lee 2 kostoly vo Vedade, kde sa prihovorila veriacim a vyjadrila odhodlanie zasadiť sa o zmenu politiky severoamerickej administratívy voči Kube a o obnovenie vzťahov medzi cirkvami obidvoch krajín.

Opísal som v krátkosti stretnutia severoamerických kongresmanov na Kube. Dával som si pozor, aby som nezverejnil mená autorov niektorých vyjadrení pre prípad, že by si to neželali.
Chcel som iba poskytnúť potrebné informácia na to, aby si naša verejnosť uvedomila, akou delikátnou je téma vzájomných vzťahov medzi Kubou a USA za prezidentovania Baracka Obamu a tiež, aby naši občania boli čo najviac informovaní o delegácii Čierneho caucusu na Kube.

Fidel Castro Ruz, 6. apríla 2009, 14:03 hod.


2.
označiť príspevok

harrybka žena
   8. 4. 2009, 15:37 avatar
A my nemáme žiadných statočných?


3.
označiť príspevok

Kasafran
   8. 4. 2009, 16:38 avatar
Harrybka,
myslím si, že ich máme viac ako Američania, avšak nie medzi kongresmanmi (poslancami)...


4.
označiť príspevok

harrybka žena
   8. 4. 2009, 19:36 avatar
Dal si mi námet na novú tému.


5.
označiť príspevok

z1x2c3 muž
   10. 4. 2009, 12:37 avatar
Nakoniec sa zistí, že komunistická diktatúra na Kube je demokratická.


6.
označiť príspevok

harrybka žena
   10. 4. 2009, 13:18 avatar
Tak to by som sa asi začala na tom smiať keby sa to tak začalo brať.


8.
označiť príspevok

Kasafran
   19. 4. 2009, 10:19 avatar
Harrybka,
odporúčam Ti smiať sa, smiech lieči... Smej sa však nad úbohosťou viruálnej demokracie made in USA.
Súhlasí hi hu ha


9.
označiť príspevok

harrybka žena
   17. 5. 2009, 00:07 avatar
Kasafran prečo nad tým?Veď je viacej vecí nad ktorími sa da lepšie zasmiať.


10.
označiť príspevok

hi hu ha muž
   17. 5. 2009, 23:47 avatar
heryybka, máš pravdu že je kopa smiešnejších vecí vo svete, ale čo sa týka demokracie v usa tak to je nevyčerpateľná studnica smiechu...


11.
označiť príspevok

harrybka žena
   17. 5. 2009, 23:50 avatar
hi hu ha Možno aj hej.


7.
označiť príspevok

Kasafran
   19. 4. 2009, 10:01 avatar
Z1x2c3,
myslíš si, že diktatúra kapitálu v USA a inde vo svete je demokratická? A ak áno, potom mi napíš pre koho!
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

včera, 23:32,  Je to len o tom, že sj máte svoj preklad. .. Slovo nazarejský prekladal p. Roháček,...
včera, 23:13,  Xixi. .. *03
včera, 23:12,  Djjaro, ja neprijímam ekuménu, ale zas ani neodcudzuje , že sú rôzne zbory. .. lebo po páde...
včera, 22:30,  18, .... na Slovensku po Slovensky!!! Výraz - Nazaretský je správny! Ešte som nepočul...
včera, 22:28,  2, ..... a má to aj pokračovanie. Potom na sklonku časov prišli tí, čo vedia predlžovať...
včera, 22:18,  4, .... len je zaujímavé, že vám to nebránilo prijať a osvojiť si nerozumné, nebiblické...
včera, 22:13,  5, ..... viac: na stránke: CONSTANTÍNUS MAGNUS ........
včera, 22:07,  Viktor Orbán vystoupil jako jediný politik proti plánu EU na zrušení České státní...
včera, 22:04,  23, ....... iba sčasti máš pravdu. Je faktom, že aj táto štátna ustanovizeň šírila...
včera, 21:18,  Stačí popísať procesy a urobiť program ;)
včera, 21:17,  Je to pohľad programátora ;)
včera, 21:16,  Súhlasím, podľa teba to bolo tak :)
včera, 21:15,  Dík ;)
včera, 21:15,  Veľa šťastia prajem :)
včera, 21:15,  Podľa MŇA ideme po ceste, po ktorej išli naši stvoritelia ;)
včera, 21:14,  Preto chcem robiť SIMULÁTOR VŠETKÉHO ;)
včera, 21:13,  A raz na ne prídeme :)
včera, 21:13,  To by bola jedna z možných ciest.
včera, 21:08,  Že nemáme vysvetlenia, neznamená, že neexistujú ;)
včera, 21:02,  To poznanie bude komplexné, keď sami stvoríme umelú inteligenciu ;) Potom budeme vedieť...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Muži počas choroby sú tak telesne a duševne vyčerpaní, že uzdraviť ich dokáže jedine žena.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(73 493 bytes in 0,213 seconds)