Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Scientológia

1
reakcií
17809
prečítaní
Tému 29. júna 2007, 23:21 založil euronymos85.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
25. 11. 2007
1
03. 02. 2009
119
 
 


1.
označiť príspevok

euronymos85
   29. 6. 2007, 23:21 avatar
STROJ NA PENIAZE

John Travolta, Tom Cruise, Jennifer Lopez či Jim Carrey. Sú dve veci, ktoré majú tieto mená spoločné. Tá prvá je, že ide o svetoznáme celebrity a tou druhou je scientologická cirkev. Fenomén, ktorý v mnohých krajinách vyvoláva rozporuplné reakcie. Na internete je možné o nich nájsť množstvo protirečivých tvrdení ktorým sa budem venovať pochopiteľne tiež, ale aby som bol objektívny rozhodol som sa nazrieť do tohto zoskupenia sám osobne.

Stručná história

Scientológia bola založená v rokoch 1948 – 1950 L. Ron Hubbard-om. Do roku 1951 niesla názov Dianetics, od roku 1952 je známa ako Scientology. Ide o akúsi aplikovanú náboženskú filozofiu. V mnohých krajinách zakázaná, inde s výsadným postavením a dokonca oslobodená od daní. Na Slovenku pôsobí od roku 1998 a má približne 2000 členov. Na celom svete má 8 miliónov prívržencov.

Moja cesta k scientológií

Na internetovej stránke košickej scientológie som našiel tzv. oxfordský test schopností, ktorý je využívaný na nábor nových členov. Vyplnil som ho teda online a požiadal o zaslanie na pracovisko do Bratislavy, keďže výsledky je možné podať len osobne aby vám vedeli hneď „poradiť“. Čo je zaujímavé, nech tento test vyplníte akokoľvek, vždy vám povedia, že je vo vašom živote niečo čo treba nutne zmeniť, či už z dôvodu zlepšenia pracovných, finančných alebo osobných vzťahov. V prvom momente som si naivne myslel že kurzy sú zdarma ale bol som veľmi rýchlo vyvedený z omylu. Zdarma je len oxfordský test, a prvá prednáška na ktorej vás presvedčia, že potrebujete ďalšie a ďalšie ale tie už sú platené. Keď som sa môjho audítora spýtal prečo sú tie kurzy platené a stále drahšie dostalo sa mi odpovede v štýle že aj prenájom priestorov niečo stojí. Veď len v Bratislave majú prenajaté dve veľké podkrovné kancelárie na Špitálskej ulici. Okrem toho som zistil že na Špitálskej, čo je akási misia pôsobí 11 stálych aktivistov.

Nelámte si hlavu!

Ďalšia zaujímavá vec je, že v prípade ak už nemáte peniaze na pokročilejšie kurzy netreba si lámať hlavu kde na ne vezmete aby sa nedajbože nezastavil váš duchovný vývoj. Cirkev vám umožní si tieto kurzy odpracovať napríklad náborovaním nových členov. Celkom dobre vymyslené keďže je možné týmto spôsobom získať časom veľké množstvo zadarmo pracujúcich, ideou opitých ľudí.

Z oficiálnych stránok scientológie

Sami o sebe na svojich stránkach píšu: „Čo je to scientológia??? Pôvod slova Scientológia pochádza z latinského slova „scio“, čo znamená vedenie v plnom zmysle slova. Druhé slovo pochádza z gréckeho slova „logos“, znamenajúceho štúdium niečoho. Plný význam slova Scientológia znamená „vedenie ako vedieť“. Ďalej o sebe tvrdia, že sú na oveľa vyššej úrovni ako iné západné náboženstvá. Na margo tejto časti je vhodné spomenúť, že počas prvého stretnutia audítor nepriamo zaútočil na katolícke náboženstvo ale v podstate sa dá povedať že ide iba o jeho subjektívny názor a zrejme si celkom neuvedomil kam som ho dotlačil. Scientológovia vám totiž neprikazujú čomu veriť, t.z. že si môžete zachovať svoje materské náboženstvo, podstatné však podľa mňa je aby ste boli duchovne založený keďže pri takýchto kultoch je dôležitá aspoň čiastočná viera v nadprirodzeno.

Na prvom stretnutí som ešte obdržal 29 stranový životopis L. Ron Hubbard-a, pozvanie na prednášku o minulých životoch (to je tá prvá a bezplatná), a tiež príručku „Cesta ku šťastiu“.

Prednáška

O pár dní neskôr som absolvoval ďalšie stretnutie v centre dianetiky a scientológia. Ako už bolo spomenuté vyššie, nosnou témou boli minulé životy. Keď som zisťoval koľko ľudí bude účastných na prednáške, dostal som informáciu ktorá hovorila o počte desať. V skutočnosti sme však boli iba dvaja. Ja, a jedna staršia pani, zrejme dôchodkyňa, ktorá sa pod vplyv tejto sekty dostala z dôvodu samoty ktorou trpí veľké množstvo ľudí v dôchodkovom veku. Okrem nás sa v priestoroch občianskeho združenia pohybovali 4 brigádnici vo veku asi od 15 do 25 rokov.

Úvod

Úvod pripomínal skôr knižný veľtrh a rečník na nás stále vybaľoval nové publikácie. Celkom to trvalo 35 minút!!! Samozrejme museli sme obdržať aj cenník aby sme si vedeli vybrať každý podľa svojich finančných možností.

Človek

Na prednáškach sa dozviete, že človek sa podľa Hubbarda skladá z tela mysle a duše. Myseľ sa delí na - analytickú - ktorá je prístupná nášmu vedomiu a môžeme ňou voľne manipulovať
- reaktívnu - tá je pod úrovňou vedomia a my nemáme prístup k zážitkom, ktoré sa do tejto časti mysle uložili

Ako na to?

V reaktívnej mysli sa ukladajú engramy, zjednodušene povedané zlé skúsenosti z terajšieho a minulých životov ktoré nepriaznivo vplývajú na náš život, tieto však analytická myseľ nedokáže spracovať a to je hlavný kameň úrazu. (počas vysvetľovania testu sa ma auditor pýtal či verím v inkarnácie a minulé životy, bez toho by ma musel najskôr zrejme presvedčiť že to je možné alebo aspoň že to nie je nemožné).
Neskôr sa dopočujete o auditingu ktorého úlohou je previesť zážitky z reaktívnej mysle do analytickej ktorá ich vedome spracuje a „zneškodní“. Scientológovia dokonca tvrdia že takýmto spôsobom je možné zvýšiť si IQ o 50 bodov (čo sa však nikdy nepodarilo vedecky dokázať), alebo dosiahnuť tzv. stav clear. Tento stav vás môže doviesť až k stupňu operujúceho thetana kedy budete môcť kontrolovať hmotu, energiu, priestor, čas a tiež vám nebude cudzie oslobodenie sa od vlastného tela. Pri auditingu sa zvykne tiež používať tzv. E – meter, ktorý podľa niektorých funguje ako detektor lži čo však scientológovia absolútne vylučujú. Počas auditingu sa vás pýtajú sériu otázok. Rýchlymi a nečakanými otázkami sa snažia vyvolať traumatizujúci zážitok z reaktívnej mysle. Tento zážitok sa potom opakuje a klient si ho musí znova prežiť aby sa zbavil negatívnych emocionálnych reakcií. Čo je nebezpečné, pri auditingu a napojení na E – meter sa vás pýtajú aj osobné otázky a auditor si robí aj písomné poznámky ktoré sa dajú neskôr, ak sa z vás stane čierna ovca, šikovne využiť na vašu diskreditáciu. Všetko sa totiž poctivo archivuje.

Nemožné !

Rovnako za dôležité považujem spomenúť že stav clear vačšina scientológov nikdy nedosiahne a domnievam sa že ani neexistuje a je len spôsobom ako z členov ťahať ďalšie a ďalšie peniaze až do smrti, kurzy totiž stoja rádovo tisíce korún, neskôr sa sumy pohybujú aj v desaťisícoch či státisícoch!

PAVEDA

Okrem toho som sa utvrdil v ďalšej veci. Totiž, na internete nájdete x stránok ktoré hovoria o vzťahu tejto cirkvi k psychológií či psychiatrii. Prednášajúci spontánne hovoril o tom že psychológia len potláča symptómy a reálne neprináša žiadne výsledky rovnako ako psychiatria, ktorá citujem „len ľudí dopuje návykovými liekmi“. Navyše som sa dozvedel že lepšou terapeutickou metódou ako dva vyššie spomenuté odbory je pochopiteľne scientológia, pretože všetky duševné problémy, vrátane ťažkých psychických porúch či chorôb, pramenia z reaktívnej mysle. Kto vie čo by na toto povedal študovaný odborník. Domnievam sa však že toto nepriateľstvo pretrváva len z dôvodu že odborníci neustále spochybňujú výsledky ktoré môže scientológia (ne)reálne priniesť.

Vytiahnite peňaženky !

Na záver sme obdržali niekoľkokrát zopakované odporúčanie na absolvovanie kurzu „Anatómia ľudskej mysle“. Kurz je pochopiteĺne platený, stoji 2500 SK a zahŕňa 20 samostatných prednášok ktoré vám pomôžu odhaliť ako funguje vaša myseľ, kde sa berú rôzne negatívne emócie, nevysvetliteľné bolesti, neradostné vzťahy a rôzne vnútorné bariéry a ako sa toho môžeme zbaviť. Táto prednáška je údajne tou najzákladnejšou a je akousi podmienkou na absolvovanie ďalších.

Kúpte si!

Na ich intrenetovej stránke ešte nájdete otázku „Ktorú časť svojho života by ste radi zvládali?“ A o riadok nižšie nájdete možnosti typu:
- nešťastie, stres, depresia
- problémy s čistým myslením
- osobné dobré bytie
- manželstvo
- deti
- pomoc druhým
- integrita, poctivosť, správne a nesprávne
- vzdelanie a učenie
- komunikácia
- produkcia v práci, dosahovanie cieľov, finančný úspech
- život v nebezpečnom prostredí
- drogový a alkoholový problém
- osobnosti, emócie a ako vychádzať s druhými

Ak kliknete na ktorýkoľvek odkaz, otvorí sa vám publikácia ktorá vyrieši váš konkrétny problém v podobe literatúry. Akési všemocné online kníhkupectvo ktoré vás skôr či neskôr privedie do centra dianetiky a už ste v ich pazúroch.

Vyjadrenie odborníka

Aby som bol objektívny požiadal som o názor aj psychológa venujúceho sa 25 rokov psychoterapií, ktorý však hovorí všeobecne o sektách nie priamo o scientológií.

Čo to vlastne je sekta?

Presnejšiu odpoveď dá snáď nejaká učebnica, touto problematikou sa
zaoberajúca. Ja myslím, že tento názov sa najčastejšie používa v zmysle
pomenovania nejakej skupiny s presnou vnútornou štruktúrou - čo sa týka
ideológie, ktorou sa tá skupina riadi a tiež organizačných pravidiel,
ktorými sa vo svojej činnosti riadi.

Aký vplyv ma na ľudí propagácia siekt prostredníctvom známych osobností
(hercov, spevákov...)?

Myslím, že vyhlásenia a vyslovené názory známymi hercami a spevákmi majú
veľký vplyv na ľudí a to hlavne na mladých a jednoduchších ľudí. Teda na
ľudí, ktorí si svoj názor na hodnoty len hľadajú a formujú si ho. Ak známe,
bohaté, slávne, či len často ukazované osobnosti niečo vyhlasujú, je treba
vedieť, že tieto názory sú prirodzene oveľa viac vnímané, ich názory sú
intenzívnejšie absorbované mladými, neskúsenými osobnosťami, ako názory síce
skúsených, či vzdelaných ľudí, ktorých z médií nepoznajú - a teda ktorí
mladých, keďže ich nepoznajú ani nijak nezaujímajú a ani dnes forsírovanými
mediálnymi prostriedkami a programami nezaujmú. Na Slovensku vzdelaní ľudia v
dnešnej spoločnosti často nie sú ani bohatí, ani úspešní, ani slávni, ani
medializovaní. Teda ak niektorí známi herci či speváci sú opisovaní, alebo
hovoria o svojich striedaniach partnerov, drogách, pití, žúroch, zábavách,
trestných činoch či leňošení, o svojich duchovných orientáciách - potom sú
práve tieto obsahy, vďaka ich spojeniu so známymi ľuďmi - vnímame ako
súvisiace s úspechom a bohatstvom, ktoré sú súčasnou kultúrou tak vyzdvihovane
a obdivovane. Môj názor je, že infekcia a patológia zlých názorov šírená
známymi a medializovanými osobami je účinnejšia, v tomto prípade
patogénnejšia.

Prečo sa jej ľudia poddávajú?

Lebo, myslím si, máme takúto potrebu v sebe - potrebu patriť do skupiny.
máme potrebu byť sami sebou, individuačné úlohy, ktoré, ak chceme byť
psychicky v poriadku, musíme počas života plniť. Na druhej strane však máme
i potrebu života v spoločenstve. Človek bol v priebehu svojej evolúcie za
milióny rokov determinovaný aj spoločenstvom, vyvíjal sa do dnešnej podoby -
v spoločenstve a vplyvy týchto determinant máme, biologicky povedané v
génoch, psychologicky jungiansky povedané, v archetypoch. Teda poddať sa
znamená veľa významov, napr. uvediem:
- strata individuality, vzniká ilúzia bezpečia,
- delegujem zodpovednosť na druhého, nenesiem riziko zlého rozhodnutia a
teda ani za seba ohrozenie seba či iných na mne závisiacich ľudí, v prípade
zložitej životnej situácie,
- potreba viery v niekoho silného, akýsi mesiášsky komplex, ktorý sa buď
sami snažíme naplniť, alebo jeho naplnenie očakávame od druhých,
- zúskostňujúca nejasnosť načo sme na svete, odkiaľ a kam kráčame - pričom
tá cesta je často nesmierne strastiplná a čím je zložitejšia a my sami na
nej menej si istý ako ďalej, tým viac zo strachu (prirodzene prítomného) sa
obzeráme po ochrane, po niekom či niečom, čo by nám dávalo istoty
orientácie, bezpečia, prežitia do budúcnosti.
Sú to len príklady, tento zoznam by mohol byt určite širší.

Aké psychologické techniky využívajú na manipuláciu ľudí?

Otázka vyžadujúca si tiež príliš rozsiahlu odpoveď. Preto len stručne:
používajú techniky na oslabenie individuality a autonómnosti osobnosti -
zabezpečia rozklad samostatného myslenia jedinca a narušenie seba ochranných,
vlastnú osobnosť a osobný život obhajujúcich potrieb. Cieľ je zbaviť osobu
jej individuality a tým sa dosiahne nutnosť vacsieho, nekritickejšieho
primknutia sa na niekoho, kto ho bude viest, chrániť odmeňovať, orientovať
na jeho ceste neznámym priestorom života a neznámou budúcnosťou. Čím viac
odoberiem človeku možnosť rozhodovať o sebe, tým viac ho zúskostním a tým
vačšiu šancu na jeho ovládanie dosiahnem.

Prečo jedinci nie sú schopní opustiť takéto zhromaždenia?

Z vyššie spomenutých dôvodov. Ak rozložím osobnosť a individualitu, či už
pod hrozbami, prísľubmi, ideologickou, ekonomickou manipuláciou, alebo inými
manipuláciami - dosiahnem zúskostnenie a vystupňovanie závislosti, alebo
agresívnosti. Vedome nastolujem rozkladom osobnosti jej regres na nižšie
psychické formy fungovania psychiky a tým i na stratu individuality a tým i
na stratu pocitu zodpovednosti za seba. A v takomto stave miery rozkladu sa
automaticky stávam nesamostatný a závislý. Obyčajne ten, kto ma rozložil -
mi aj ukazuje cestu, ako, aké, kde sú riešenia. zväčša to dopadá tak - že on
sám sa dosadzuje do role toho kto tie riešenia vie, ovláda a presviedča, že
pri ňom je to bezpečné, či - pre mňa - správne východisko. Keďže sa mu
podarilo zbaviť ma vlastnej individuality, tým nemám možnosť kráčať svojou
cestou a som odkázaný nechať sa ním viesť, byť plne na ňom závislý.

Sú medzi nimi aj inzultačné techniky (fyzické či psychické)?

Nevyznám sa v takýchto postupoch, ale myslím, že určíte áno. Osobne útoky,
ataky na telo - či už priamo fyzická bitka, alebo tyranie, silne narušuje
osobné hranice a rýchlo rozkladá normálnu osobnosť, jej normálne nezávislé
fungovanie. Bližšie však o tom neviem, určite je to celá oblasť, ktorá
existuje a dá sa študovať, či používať. Myslím, že preto sú zákony na
ochranu osobnosti, aby sa ľudia mohli brániť, keď je s nimi takto
nakladané, alebo im takéto inzultačné techniky - je jedno či psychologické,
alebo fyzické - hrozia.

Môže rodina, alebo blízki pomôcť človeku, ktorý sa dostal pod ekonomicky a
emocionálny vplyv sekty?

Určite. Rodina je pre konkrétneho človeka veľmi silný podporný faktor. Sme s
rodinou neoddeliteľne spätý, z nej sme vyšli, nesieme si v sebe jej históriu,
do značnej miery nás rodina, náš príbeh a naše problémy - tvorí. A to v
dobrom ale neraz i v zlom. Buď nás podporuje, posilňuje, upokojuje, alebo s
rovnakou silou nás môže i brzdiť, rozkladať, vydierať. Teda ten, kto sa
dostal pod vplyv sekty má vo svojej rodine veľkú potenciu pomoci. Teda v
prípade, ak nás rodina víta, podporuje, ubezpečuje, chráni, akceptuje. Keď
sme rozložení, či oslabení vplyvmi sekty, potrebujeme sa pre znovunastolenie
fungovania seba - niekde znovu pozbierať, znovuzidentifikovat so sebou. Na
to potrebujeme veľa bezpečia, veľa lásky a nepodmieňujúcej akceptácie.

Ako ochrániť deti v školskom veku, aby sa nedostali pod vplyv sekty?

Za ochranu detí zodpovedajú rodičia a spoločnosť. Rodičia by mali mať dobré
vzťahy s deťmi, venovať im veľa času v skutočnej spolupráci a v spoločnom
aktívnom spolubytí. a to nie len z hľadiska potrieb rodičov, ale spoločná
činnosť by mala byť aktivizovaná aj potrebami, požiadavkami detí. Spoločnosť
na úrovni školy a učiteľov nesie veľkú zodpovednosť. Deti v škole trávia
väčšinu aktívneho času zo dňa a škola má nesmierne formotvorný vplyv. Nízka
úroveň rodinného života, školy a školstva produkuje z deti duševných mrzákov
a v podstate v budúcnosti, závislosť vyhľadávajúce osobnosti. Čím menej
schopne a čím menej samostatne sa o seba postarať schopné deti vychovávame,
tým viac ich chystáme pre neskoršie ľahké ovládanie druhými. Je jedno či
sektami, politickými stranami, či rôznymi extrémistickými stranami,
skupinami, či ideológiami.

Akú úlohu hra prevencia resp. je dôležité hovoriť o tejto problematike?

Prevencia hrá úlohu rozhodujúcu. Ale nie prevencia ako kecanie o týchto
otázkach, ale prevencia ako aktívne budovanie dobrých vzťahov, poskytovanie
lásky, pozornosti, bezpečia, skutočných možností aktívne sa podieľať na
formovaní svojho života, svojho osudu. Všetko ostatné je len planá rétorika,
zväčša majúca presne opačný dopad, ako sú jej moralizujúce, či poučujúce
obsahy.

Prečo ?

Pôvodne som chcel tento článok venovať mojej dobrej kamarátke ktorá sa takmer nechala nahovoriť z titulu svojej si vedomej naivity na platené prednášky. Ale čím viac informácií som zbieral, tým viac som bol šokovaný a dospel som k tomu že najlepšie bude ak si moje zistenia prečíta čo najväčšie množstvo ľudí. Je pravdepodobné že minimálne so scientológiou sa stretlo aj vaše dieťa keďže organizujú na školách stretnutia ktoré majú komunikovať ochranu ľudských práv alebo zabezpečovať drogovú prevenciu. Myšlienka síce pekná ale skutočný cieľ je skrytá propagácia a získanie nových členov. Faktom je, že rečnenie, ako sa vyjadril psychológ tejto téme nepomôže, ale dospelému, už vyvinutému jedincovi môže poskytnúť zaujímavé informácie. Sekty nie sú totiž nič iné ako peniaze pýtajúce a citovo vydierajúce monštrá ktoré prinášajú zisk len osobnostne silným charizmatickým vodcom stojacim v úzadí. Ak sa kedykoľvek dostanete čo i len do letmého styku s podobným združením, rozprávajte sa o svojich pocitoch s blízkymi a ak už ste podľahli a nevládzete sa sami vymaniť z pazúrov nejakej pochybnej cirkvi, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc v podobe psychológa či psychiatra. Tí totiž na rozdiel od siekt ešte nikomu nikdy neuškodili................................................................................

R.V.


2.
označiť príspevok

Teegeeak muž
   16. 12. 2008, 20:41 avatar
Velmi zajímavé poznání!!!! (scientologové by řekli "zisk" - ale asi trošku obrácený, než by zrovna chtěli  )

My jsme pár věcí také poznali a dali dohromady. Viz www.r-factor.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:01,  Elemír, nože som Ťa našla, *29 ... Posielam Ti peknú správu, čo sa Ti možno bude hodiť....
dnes, 14:55,  Kasafran, vieš, že si veľký kokot? Prečo trpíš fóbiou, a neliečiš sa? Veď zo...
dnes, 14:47,  (1-3) Humanitárny bombardér a Hokejis, to je skutočne exemplárny príklad zákulisného...
dnes, 14:36,  " Lebo kto nad oblakmi je roveň Pánovi? Kto sa z Božích synov podobá Pánovi"...
dnes, 14:33,  Naďuš 90% odkazov Kasafrana nefunguje *13*13*13 Možno je to tým , že Kasafran na 90%...
dnes, 14:32,  140: RKC jednotná je a vždy bola, pretože mi máme len jeden katechizmus, jedni dogmy a...
dnes, 14:28,  9 : Protestanti nie sú o nič lepší, sami sa nevedia zhodnúť na nauke ale druhým vyčítajú
dnes, 14:27,  Kasafran je dobrá správa že penťacky týždenník Pčolinského nemusí . Penta ako...
dnes, 14:08,  Šokujúce fakty o Vladimírovi Pčolinskom......
dnes, 13:42,  ELAN - Jedenaste prikazanie
dnes, 13:41,  *03 kntsz, a ty (mi) tu už chýbaš, tak nám napíš niečo. *38 Ako sa máš? Ako tráviš...
dnes, 13:39,  *19*19*19 ja by som tak nechcela, často sa od toho sama v sebe musím oddištancovať… *56
dnes, 13:32,  Jasňačka, Parlíčku, mávam ti vdiaľ... *56*55*39 Dneska, keď prídem dom, robím iba tak...
dnes, 13:05,  Matovičova sestra Zuzana pokračuje v drsných útokoch, schytalo to celé OĽaNO: Môžete sa...
dnes, 11:46,  6- zlá odpoveď, lebo je mimo podstaty jediného Boha.
dnes, 11:38,  Školník a upratovačka tiež hovoria: Ja a riaditeľ sme sa dohodli , ..... .... ...,,...
dnes, 11:28,  Tiez plati ze ja a Ninkine buchty sme jedno *21
dnes, 11:23,  Narabaš s písmom ako opica s príborom....*58*58*58
dnes, 10:59,  Pokial vsetko co vo vesmire existuje a je tu od pociatku je energia ktora nijako nepribuda ani...
dnes, 10:54,  nemal ani tušenia o tom, že raz nejaký Ježiš bude existovať
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Je smutné, keď je sobáš vlastne iba premenou partnerského vzťahu na obchodný.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(74 790 bytes in 0,247 seconds)