Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Sám Boh poslúchal,pokoroval sa 30r. pred ženou Pannou Máriou. Už pochopte prečo Boh žiada zasvätiť sa Panne Márií.

75
reakcií
2594
prečítaní
Tému 15. júla 2016, 18:46 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   15. 7. 2016, 18:46 avatar
Ježiš Kristus prišiel prvý krát cez Pannu Máriu, keď svet nevedel že má prísť Spasiteľ, Mária to vedela. Takto príde aj druhý krát, keď príde doba Panny Márie, ktorá bude predzvestovať Kristov druhý príchod. O pár desiatok rokov po dielach Grigniona sa Mária začína v malom prejavovať vo svete a prichádzajú zjavenia, ktoré vrcholia v Lurdoch a neskôr vo Fatime. Práve táto doba sa zvykne nazývať dobou Mariánskou, kedy akoby Boh bol v úzadí a Mária v popredí, čo by nebolo správne z pohľadu teológie, ale už samotný Grignion hovorí, že Mária je oproti Bohu nič, ani zrnkom atómu, ale Boh dal svetu poriadok a v tomto poriadku má Mária svoje vysoké miesto. Boh sa nechal porodiť tejto dievčine, Boh sa pred ňou pokoroval 30 rokov, poslúchal ju a žil v spoločnosti jej lásky ku Nemu.

Grignion mal pravdu, skutočne sa Mária zjavuje svetu, akoby čakala druhý pôrod Krista, ktorý sa má na konci sveta zjaviť a vyniesť záverečný verejný súd, všetkých ľudí od počiatku sveta. A nestačíme sa diviť zázrakom a javom, ktoré Mária koná vo svete – tak jeden z týchto divov musíme spomenúť aj tu, i keď už tu načrtnutý určite bol. Mária zachránila mníchov od Atómového výbuchu…

Hirošima – toto meno bude v dejinách neustále spojené s totálnym zničením a nevýslovným utrpením po zhodení prvej atómovej bomby počas druhej svetovej vojny. Bol pondelok, 6. august 1945, medzi druhou a treťou hodinou v noci. Z ostrova Tinian vyštartovalo lietadlo typu Boeing B-29 Superfortress smerom k japonskej pevnine. Hirošima mala byť vymazaná zo zemského povrchu, a tým mala byť zničená japonská vojnová moc.

Otvory bombardéra sa otvorili nad viac ako 1/2 miliónovým mestom. Všetko sa odohrávalo podľa plánu. Bolo to po prvýkrát v dejinách ľudstva, čo sa ľudia odvážili zhodiť na zem atómovú bombu. Stalo sa to ráno o ôsmej hodine a pätnástej minúte. Nepredstavitelný svetelný blesk a mesto bolo pokryté vriacim dymom, ktorý vyhadzoval budovy do vzduchu.

Obrovské mračno dymu dosiahlo za tri minuty výšku 10 000 až 20 000 metrov. Celé mesto bolo zničené. Čo zostalo, bola len tma, krv, zhoreniny, stonanie a bleskurychle šíriaca sa hrôza. Takto to opisuje pilot bombardéra: „Od tejto spomienky na niekoľko najstrašnejších minut môjho života sa nikdy nebudem môcť oslobodiť.”

Nielen on, celý svet bol šokovaný! Hirošima zostane varovaním pre všetky časy. Existuje však ešte jedno iné, velkorysé, nepoznané posolstvo z Hirošimy, utešujúce posolstvo nádeje:„Modlitba je silnejšia ako atomová bomba!”

Maria, Královna ruženca, zázračným spôsobom zachránila malé, štvorčlenné spoločenstvo pátrov jezuitov, ktorí žili na fare vzdialenej len 8 blokov domov od centra explózie.

Páter Hubert Schiffer SJ, ktorý zomrel 27. marca 1982 vo Frankfurte, podal o tom ako očitý svedok svedectvo na jednom eucharistickom kongrese vo Philadelfii (USA).

Ako 30-ročný kňaz pôsobil na fare „Nanebovzatia Panny Marie” v Hirošime. Pred desaťtisícami učastníkov podal nasledujúce svedectvo: „Úplne náhle, akoby medzi jedným a druhým nádychom, sa modré nebo nad Hirošimou osvietilo zaslepujúcim, neopísateľne oslňujúcim intenzívnym svetlom. Obklopovalo ma len trblietavé svetlo. Nemohol som ani vidieť, ani rozmýšľať. Na moment všetko stíchlo. Plával som v oceáne svetla, bezbranný a ustráchaný. Zdalo sa, že miestnosť prestala dýchať naplnená smrtelným tichom.

Zrazu sa ozvalo hromobilie hroznej explózie. Neviditeľná sila ma zhodila zo stoličky. Vo vzduchu ma to triaslo, hádzalo, krútilo ako list v jesennom vetre. Potom sa všetko ponorilo do tmy, do ticha, do ničoty. Nestratil som vedomie, lebo som sa snažil myslieť na to, čo sa stalo. Cítil som, že aj já sám som v tejto totálnej trne. Ležal som tvárou k zemi na drevených troskách.

Ťažký predmet ťažil môj chrbát a po tvári mi stekala krv. Nič som nevidel a nepočul. Myslel som si, že som mrtvy! Potom som počul svoj vlastný hlas. To bola tá najhroznejsia skúsenosť zo všetkého. Ukázala mi,že som ešte živý a vo mne rástlo strašné vedomie, že sa musela stať hrozná katastrofa! Jeden celý deň som strávil ja a moji traja spolubratia v tomto ohnivom pekle, dyme a žiarení, pokiaľ nás nenašli záchranári a nepriviedli nás do bezpečia. Boli sme sice všetci zraneni, ale vďaka Božej milosti sme prežili.”

Ľudsky si nikto nevie vysvetliť, prečo títo štyria jezuitskí pátri, P. Hugo Lasalle, P. Kleinsore, P. Cieslik a P. Schiffer, ktorí boli v roku 1976, v čase eucharistického kongresu ešte živí, v okruhu 1,5 km ako jediní zo státisícov prežili. Zostáva to hádankou pre všetkých expertov, prečo ani jeden zo štyroch pátrov neutrpel škody rádioaktivneho žiarenia a prečo ich dom vzdialený 8 blokov od centra explózie zostal stáť, hoci všetky budovy okolo boli zničené a spálené.
Ani 200 amerických a japonských lekárov a vedcov nemohlo nájsť vysvetlenie, prečo páter Schiffer napriek všetkému žil po explózii bez následkov ešte 33 rokov, a to pri dobrom zdraví! Na mnohé otázky počuli všetci udivení vždy tú istú odpověď: „Ako misionári sme chceli žiť v našom živote jednoducho posolstvo z Fatimy, a preto sme sa denne modlili ruženec.”

Dnes sa v centre novovystavaného mesta Hirošimy nachádza kostol zasvätený Panne Marii. 15 sklených okien znázorňuje 15 tajomstiev ruženca, ktorý sa tam ľudia deň a noc modlia. Biskup Fulton J. Sheen, nebohý biskup New Yorku, povedal v jednom rozhlasovom vysielaní: „Tretia svetová vojna nemusí byť; ani žiadna nebude – KEĎ – proti hrozbe atómovej bomby postavíme ‘Ženu – Pannu Máriu'”!

www.pravykatolik.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 7. 2016, 18:53 avatar
"Sám Boh poslúchal,pokoroval sa 30r. pred ženou Pannou Máriou." >> Ty sa rada ruhas?
Súhlasí Slušný človek


2.
označiť príspevok

gabriel pb
   15. 7. 2016, 18:53 avatar
prosím radšej sa pomodlite každý sám za seba, a nečakajte druhý príchod JK nazaretského, čakať je skvelá vlastnosť ale nie na bytosť ktorá už existuje a ktorá sa modlí tam hore v nebi


4.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 7. 2016, 18:54 avatar
Ja si počkám..............


5.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 7. 2016, 19:01 avatar
"Boh sa nechal porodiť tejto dievčine, Boh sa pred ňou pokoroval 30 rokov, poslúchal ju a žil v spoločnosti jej lásky ku Nemu." >> A potom sa prestal pokorovat, ked povedal Kto je moja matka, kto su moji bratia? Kto pocuva bozie slovo a vykonava ho, to je moja matka a moji bratia..

Alebo ked niekto krical, nech je blahoslaveny zivot, ktory ho nosil pod srdcom, tak Jezis odvetil, Nech je SKOR blahoslaveny ten, ktory pocuva a dodrziava bozie slovo...

Teraz nieco ine.
Pilot bombardera videl z tej vysky krv, zhoreniny, z tej istej vysky pocul stonanie a videl bleskurychle siriacu sa hrozu, a to vsetko videl v mracne prachu, ktore siahalo do vysky 10 - 20km?
Ten mal sakra dobre oci...

"Kriticke myslenie" ti nieco hovori?


6.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 7. 2016, 19:10 avatar
Citam dalej, ale take blbosti a take manipulacie.. len tito knazi prezili, lebo sa modlili ruzenec..

Mozno by si mal dotycny co to pisal najst termin Hibakusha = prezivsi po atomovych vybuchoch v Hiroshime a Nagasaki...

en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

gabriel pb
   15. 7. 2016, 19:34 avatar
urobím všetko čo bude v mojich možnostiach, aby k tomu nemuselo dôjsť


8.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 7. 2016, 19:35 avatar
Tak modli sa a pracuj. 


9.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 7. 2016, 19:40 avatar
Ora et labora


10.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 7. 2016, 19:41 avatar
Oral et laborka


11.
označiť príspevok

Astax1 muž
   16. 7. 2016, 10:56 avatar
Prekvapuješ ma Lea. Samozrejme v tom dobrom slova zmysle, len v tom vytrvaj. Pre mnoho kresťanov a katolíkov je tajomstvo Márie zastreté. Sama Panna Mária hovorí v modrej knihe pre kňazov a laikov MKH, že ona sa dá poznať len tým, ktorých si ona vyvolila. Nie učeným, bohatým, múdrym ale chudobným, maličkým a pokorným. Preto sa nemôžeš čudovať ak aj katolíci nechápu, lebo nie každému je dané pochopiť. Boh dáva chápať do takej miery do akej je ten človek schopný prijať. Jeden chápe viac a druhý menej. Preto ti odporúčam knihu Kňazom najmilším synom Panny Márie, ktorá je nazývaná aj Modrá kniha.

Gen 3:15 / Zjv. 12:1 - Písmo začína a aj končí so ženou, ktorá bojuje so satanom. Toto poukazuje na moc tejto ženy s potomstvom a učí nás, že Ježiš a Mária sú Nový Adam a Nová Eva.
Ježiš Kristus prichádza prvý krát na svet skrze Máriu. V skutočnosti ju Boh musel požiadať o "dovolenie" skrze archanjela. A tak isto Ježiš príde aj druhý krát na svet skrze Máriu ale iným spôsobom. Zoslanie Ducha Svätého a druhý príchod Ježiša Krista bude spojený s víťazstvom Máriinho nepoškvrneného srdca nad satanom.
Máriina spiritualita je hlboká a ťažko ju tu rozoberať. Možno povedať len toľko kto kráča s Máriou nikdy nezablúdi. Lebo s Máriou je vždy Kristus. Tak nás učí svätý Grignion " Skôr oddelíme svetlo od slnka ako Máriu od Ježiša". Preto ak kráčam ako pútnik s Máriou (status viatoris), kráčam spolu aj s Kristom.

Mt 12:48; Mk 3:33; Lk 8:21 - Keď sa Ježiš pýta, "Kto je moja matka, sestry a bratia?," Niektorí protestanti namietajú, že Ježiš napomína Máriu, aby ju ponížil. Naopak, keď sa Ježišova otázka číta vo svetle Lk 8:5-15 a podobenstve o rozsievačovi, ktoré Ježiš učil priamo pred jeho otázkou, Ježiš v skutočnosti naznačuje, že Mária už prijala toto slovo ako rozsievač zberá ovocie z dobrej pôdy. Ježiš tu učí, že aj ostatní musia, tak ako Mária, tiež prijať toto slovo a poslúchať ho.

Mt 12:48; Mk 3:33; Lk 8:21 - Ježišova otázka o tom, "kto je moja matka, sestry a bratia" bola tiež položená v súvislosti so Žalmom 69:8-9. Ježiš ako prorok odpovedal na žalmistovo proroctvo, že tí, čo sú najbližšie k Nemu, ho zradia, keď bude trpieť. Ježiš zdôrazňuje dôležitosť duchovnej rodiny nad biologickou rodinou a dôležitosť vernosti Jemu. Kým mnohí boli neverní Ježišovi, Mária mu zostala verná, dokonca v momente , keď bola pri jeho nohách na kríži.

Lk 11:28 - Keď Ježiš hovorí, "Požehnaní sú radšej tí, ktorí počúvajú Božie Slovo a zachovávajú ho," Niektorí protestanti hovoria, že toto je tiež napomenutie Márie. Opäť, naopak, Ježiš vyvyšuje Máriu, keď zdôrazňuje jej vernosť Božiemu Slovu ako viac dôležitejšiu úlohu než jej úlohu biologickej matky. Toto potvrdzuje Lk 1:48.

Lk 11:28 - taktiež grécke slovo pre "radšej" je "menounge." Menounge skutočne znamená "Áno, ale aj," alebo "okrem toho ešte." Takto Ježiš hovorí, áno moja matka je v skutku požehnaná, ale okrem toho požehnaní sú tí, ktorí počúvajú Božie Slovo a zachovávajú ho . Ježiš povzbudzuje iných, aby nasledovali Máriin príklad, aby sa mohlo budovať jeho kráľovstvo.

No nechcem sa púšťať znova do dlhých diskusií, ktoré nebudú mať výsledok.
Súhlasí lea_pragmaticka1


12.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   16. 7. 2016, 12:56 avatar
Astax je to nezaslúžená milosť. Panna Mária bola prvá, ku ktorej som z Božej milosti pocítila lásku, dôveru a vybudovala si k nej živý vzťah (hoci som si ju nikdy nevšímala, neuznávala ...), potom ma zaviedla k Pánovi Ježišovi (ja som Ježiša neuznávala len Boha Otca a teraz viem, že keby mi Matka Božia nepomohla a ja by som nevyznala jedine meno Ježiš zahynula by som, len cez neho je možná spása) a aj k nemu som si skrz Pannu Máriu vyprosila milosť mať osobný vzťah s Ježišom, teraz prosím o osobný vzťah s Duchom Svätým. Jeden level je uznávať a veriť - de facto to stačí, ale ja chcem byť Božou priateľkou a priateľkou svätých a anjelov.

Panna Mária mi pomohla čo jej nikdy nezabudnem - obrátila, priviedla ku generálnej spovedi, do kostola a začala som chodiť aj sv. príjmanie čo som vlastne celé roky nerobila, ku pôstu, k Pánovi Ježišovi (čo je hlavné).

Neviem prečo bola Panna Mária taká dobrá ku mne, keď som bola už de fakto tak zmagorená, v hriechu a špine až až.

Pomáha mi aj v každodennom živote, v problémoch a neváham ju "otravovať" vo všetkom, cítim jej pomoc a veľmi, veľmi milujem spolu s Pánom Ježišom, vytvorila som si osobný vzťah aj k istým svätcom a milujem ich, rovnako ako aj osobitne milujem rehoľníkov a rehoľnice a nesmiernej úcte mám kňazov....

Tú knihu si pozháňam, ďakujem.
Súhlasí -era-


13.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   16. 7. 2016, 13:22 avatar
Len Boh dokáže zmeniť srdce zatvrdnuté a plné trpkosti - na srdce lásky a dôvery, strach na radosť, neistotu na istotu, lebo keď je človek z vlastného rozhodnutia v Božom tíme a Božím priateľom nemá sa dôvod báť nikoho a ničoho, lebo je vo víťaznom tíme. Ale tiež to prináša aj isté duchovné skušky, strádania, pokušenia, duchovné tmy - z ktorých nikto nie je vyňatý.

Ja môžem povedať, že človek nič lepšie ako rozhodnúť sa pre Bohu nemôže urobiť, že sa to ozaj ozaj oplatí. A tiež môžem potvrdiť dve dôležité údaje - diabol je živý aj Boh je živý, nie je to rozprávka, výmysel či fikcia. A tiež môžem potvrdiť, že v živote mám vždy voľbu medzi Bohom a diablom a nič medzi tým neexistuje. To je sloboda, lebo sú dve možnosti a je len na nás pre koho sa rozhodneme. Tiež môžem potvrdiť, že všetky milosti Bohu udeľuje skrz Pannu Máriu, ona je rozdávateľkou Božích milosti a všetko čo od Boha máme ide skrz ňu, tak si to v Božom poriadku.

Zasvätenie sa Panne Márií skrz 30dňový prípravu podľa sv. Grigniona - bola najlepšia vec na svete. Stálo za to toľko čakať a trpieť a byť v beznádeji. Za tento dar a dobrovoľné zasvätenie sa Panne Márií.

Môžem povedať, že život je krásny, stojí za to.

A na záver pre veriacich aj neveriacich:
Len toľko pomoci máme o koľko si Pannu Máriu alebo svätých prosíme. Poprosím 100x, dostaneš 100x pomoc. Nepoprosíš Boh sa ti vnucovať nebude, rešpektuje tvoju slobodu.
Súhlasí elemír


14.
označiť príspevok

Astax1 muž
   16. 7. 2016, 14:40 avatar
To veľmi rád počujem, že si už čítala traktát O pravej úcte k Panne Márii od L.M.Grigniona. A že si do konca zasvätená. Neviem či si už počula o Mariánskom kňazskom hnutí? Je to hnutie aj pre laikov a rehoľné osoby. Toto hnutie si začala formovať Panna Mária skrze pátra Dona Gobbiho v 70. rokoch. Predstaviteľ tohto hnutia bol kňaz, ktorý prijímal posolstvá od Panny Márie, ktoré potom vyšli pod názov tej knihy Kňazom najmilším synom Panny Márie. Don Gobbi v súčasnosti už nežije ale hnutie, ktoré si vystavala Panna Márie skrze neho stále pokračuje. Don Gobbi bol dokonca pár krát aj u nás na Slovensku a v tej knihe nájdeš aj posolstvá, ktoré Don Gobbi dostal keď bol na Slovensku. Momentálne bude toto hnutie zastrešovať Fatimský patronát.
Ako vstúpiš do hnutia? Stačí ak denno-denne obnovuješ svoje zasvätenie Panne Márii napr. aj slovami sv.Grginiona "Tuus totus ego sum et omnia mea tua sunt, mi dulcissime Jesu, per Mariam, Matrem tuam sanctam." Taktiež vykonávať večeradlá modlitby, žiť záväzok krstu, nechať konať Pannu Máriu vo svojom živote.

Tu si o tom môžeš prečítať viac ak máš záujem. www.mkh.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí lea_pragmaticka1


16.
označiť príspevok

Wolfe muž
   16. 7. 2016, 19:20 avatar
Astax, ty si vazne myslis, ze sa Boh pokoroval pred Mariou?
Ale to uz nie je blud, to je uz ruhanie..


17.
označiť príspevok

Astax1 muž
   17. 7. 2016, 09:57 avatar
Wolfe
Vo svätom písme viac krát čítame o pokore Ježiša. Ježiš Kristus je Boh a ako Boh nemohol mať hriech, tak čítame aj vo sv.písme "pripodobnil sa nám vo všetkom okrem hriechu". Nedostatkom pokory je pýcha, tak ako nedostatkom lásky je nenávisť a ľahostajnosť. Keďže vieme, že pokora je najväčšia čnosť, ba môžme povedať, že je matka všetkých čností. A naopak matkou všetkých hriechov je pýcha. Ak teda Ježiš bol bez hriechu nemohla v ňom byť ani štipka pýchy, teda musel byť pokorný. Keď ale Boh je plnosť všetkého, tak musel byť aj plnosť pokory. Pokory takej, akú ľudská prirodzenosť nikdy neobsiahne. Teda jeho pokora prevyšovala a prevyšuje všetko. Preto s určitosťou môžme povedať, že bol pokorný aj pred Máriou.

Vo sv.písme čítame "Boh sa stal človekom a pripodobnil sa nám vo všetkom okrem hriechu." Tak ako malé dieťa je závislé na svojej matke, tak aj Ježiš bol závislí na svojej matke Márii. Nie preto, že by musel ale preto, že to chcel Otec.

A konečne môžeme argumentovať písmom lebo sám Ježiš nás učí : "Učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom." Dával by Ježiš za príklad samého seba, ak by nebol pokorný pred svojou Matkou?

Zo svätého písma vieme, že Ježiš nie je pokorný len pred svojou Matkou ale aj pred inými. Keď je vypočúvaný, bičovaný, usmrtený. Či to nebola pokora? Ježiš mal na výber, on bol Bohom, mohol rozkázať svojím anjelom a oni by usmrtili všetkých ľudí. Ale Ježiš v pokore prijíma rozsudok aj keď je Pánom a Bohom všetkého.

Taktiež nás na Ježišovu pokoru upozorňuje Ján v 13. kapitole "vedel, že mu dal Otec všetko do rúk a že vyšiel od Boha a odchádza k Bohu, vstal od večere a odložil si vrchný odev. A vzal uterák a prepásal sa. Potom nalial vodu do umývadla a začal umývať nohy učeníkom a utierať ich uterákom, ktorým bol prepásaný"
Počas večere vstáva a odkladá svoj vrchný odev. Okolo pása si dáva ručník. Berie nádobu s vodou a začína svojim učeníkom umývať nohy. Potom ich ručníkom utiera. Napokon si znova oblieka svoj vrchný odev. Prečo Ježiš vykonal tento pokorný skutok? Ježiš to sám vysvetlil, keď povedal: „Viete, čo som vám urobil?... Ak som vám teda umyl nohy, hoci som Pán a Učiteľ, máte si aj vy navzájom umývať nohy. Lebo som vám dal príklad, aby ste aj vy robili tak, ako som ja urobil vám.“

A napokon nás učí samé písmo, že Ježiš potom ako ho našli Jozef a Mária v chráme bol im poslušný. "A išiel s nimi a prišiel do Nazaretu a naďalej sa im podriaďoval. Jeho matka si však starostlivo uchovávala všetky tie výroky v srdci"


20.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 7. 2016, 11:58 avatar
Nehovorim, ze Jezis nebol pokorny, ale nemyslim, ze narodil sa Jezis a Boh zmizol, pretoze Jezis bol Boh..
Ja si myslim, ze v Jezisovi bola urcita zlozka z Boha, ale nebol to Boh cely.
Preco a ku komu by sa potom Jezis modlil?
Koho prosil, ci by nemohol odvratit ten "horky kalich"?
V skutkoch je napisane, nie ze vstal z mrtvych ale
Sk 2,24 Ale Boh ho vzkriesil a zbavil múk smrti, lebo ho nemohla držať vo svojej moci
A Boh nezomiera!

Modlit sa k Marii, a prosit ju je blud.
Davat ju ako spoluvykupitelku, to uz je horsie
Ale ze sa Boh pokoroval pred Mariou, to mi uz pride ako extrem...


28.
označiť príspevok

Astax1 muž
   18. 7. 2016, 10:51 avatar
Wolfe
"ale nemyslim, ze narodil sa Jezis a Boh zmizol, pretoze Jezis bol Boh..". To nikto netvrdí. Z tejto vety mi vychádza, že chceš povedať, že Boh nemôže byť pokorný? To je tiež úzka predstava Boha. My naším intelektom nemôžeme bezprostredne určiť atribúty Boha, môžme to tak urobiť iba na základe jeho zjavenia. Tajomstvo inkarnácie Ježiša patrí k jedným z najťažších a ťažko ho obsiahnuť. Ježiš bol tak človekom ako Bohom. Tu nemôžeme deliť osobu Krista na pol ľudskú a na pol božskú. Ježiš bol plne Boh a plne aj človek.
Vtelenie Ježiša Krista neznamenalo, že stratil svoju božskú prirodzenosť, veď vo sv.písme čítame "Ja a Otec sme jedno" . "On, hoci má božskú prirodzenosť, nepridŕžal sa svojej rovnosti s Bohom, ale zriekol sa seba samého, vzal si prirodzenosť sluhu, stal sa podobný ľuďom a podľa vonkajšieho zjavu bol pokladaný za človeka. Uponížil sa, stal sa poslušným až na smrť, až na smrť na kríži“ (Flp 2,5-8). Môžme to chápať tak, že Ježiš počas života tu na zemi bol "menší" ako Otec. Vo sv.písme čítame, že Ježiš má všetko od Otca. No nie preto, že by ho ľudská podstata premohla ale preto, že celý svoj život podriadil Otcovi a jeho vôli.
Vtelenie je teda tajomstvo obdivuhodného spojenia božskej a ľudskej prirodzenosti v jedinej osobe Slova. Preto platí to čo som písal vyššie. Ježiš sa stal pokorným až na smrť na kríži a bol pokorný aj pred svojou Matkou, pretože sa to páčilo Bohu. A ak sa ti to zdá, že je to extrém je to tvoj názor.

"Modlit sa k Marii, a prosit ju je blud." Znova je to tvoj názor. Ja za bludy považujem tvoje presvedčenie. Nejdem sa k tomu znovu bližšie vyjadrovať, pretože túto tému sme riešili nedávno.
"Davat ju ako spoluvykupitelku, to uz je horsie". Aj toto sme riešili nedávno spolu s modlitbou ruženca. Tak ako všetci ľudia sa podieľajú na Kristovom utrpení, tak aj Mária ale najdokonalejším spôsobom. Ona je naozaj "žena s vykupiteľom". Toto potvrdzujú aj Pavlove slová "Na vlastnom tele dopĺňam to, čo chýba Kristovmu utrpeniu pre jeho Telo, ktorým je Cirkev"


33.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 7. 2016, 11:42 avatar
28
Takze chces povedat, ze Jezis bol Boh, ktory stvoril vsehomir?
Povedal, by som, ze Boh ho stvoril, prostrednictvom jeho, ale to este akosi v inej forme...
Ale o to nejde.. Takze ak Jezis bol "full Boh", tak mi prosim vysvetli, komu sa modlil na Olivovej hore, ako je mozne, ze nevedel cas svojho druheho prichodu, presne tak, ako to nevedeli anjeli, len Boh Otec...
Ako bol Jezis Boh, preco prosil Boha Otca, ci nemoze od neho odnat kalich trpkosti..

"Môžme to chápať tak, že Ježiš počas života tu na zemi bol "menší" ako Otec. Vo sv.písme čítame, že Ježiš má všetko od Otca. No nie preto, že by ho ľudská podstata premohla ale preto, že celý svoj život podriadil Otcovi a jeho vôli. " >> A vies co ste spravili vy? Spojili ste syna i otca do jednej zlozky Boh, a spravili ste z Marie matku Boha VSEHOMIRA. Dvojito ste ponizili Boha, raz tym, ze sa narodil z Marie a akoby to nestacilo, este ste ho pokorili pred Mariou, pred tym pozemskym cervom..
Maria nie je theotokos, ale christotokos...
Bola vyvolena, aby porodila mesiasa..nie Boha. Boh existoval odvzdy..

Mimochodom kde sa presne v Biblii pise, ze Jezis je Boh?
Vlozil do neho svojho ducha (svateho) , nevlozil sa do neho cely...
To, ze je napisane, ze vlozil ducha, by znamenalo, ze aj apostoli boli Bohovia...

Pre istotu:
Mt 12,17-18 Popis proroctva
17 Tak sa splnilo, čo povedal prorok Izaiáš:
18 "Hľa, môj služobník, ktorého som si vyvolil, môj miláčik, v ktorom mám zaľúbenie. Vložím na neho svojho Ducha a oznámi právo národom.

ktore sa vyplnilo v Mt 3
14 Ale Ján mu odporoval a hovoril: "Ja by som sa mal dať tebe pokrstiť, a ty prichádzaš ku mne?"
15 Ježiš mu však povedal: "Len to nechaj, lebo sa patrí, aby sme splnili všetko, čo je spravodlivé." Potom mu už neodporoval.
16 Keď bol Ježiš pokrstený, hneď vystúpil z vody. Vtom sa mu otvorilo nebo a on videl Božieho Ducha, ktorý ako holubica zostupoval a prichádzal nad neho.
17 A z neba zaznel hlas: Toto je môj milovaný Syn, v ktorom mám zaľúbenie."

Inak Ja a Otec sme jedno moze mat viacero vyznamov. Napriklad aj Ja a Otec chceme jedno, Ja a Otec robime jedno, Ja a Otec SME jedno.

"
15 Hovorím vám ako rozumným. Posúďte sami, čo hovorím:
16 Nie je kalich dobrorečenia, ktorému dobrorečíme, účasťou na Kristovej krvi? A chlieb, ktorý lámeme, nie je účasťou na Kristovom tele?
17 Keďže je jeden chlieb, my mnohí sme jedno telo, lebo všetci máme podiel na jednom chlebe.
"
Takze tiez su len JEDNO = JEDEN clovek?

Ospravedlnujem sa, ak som raznejsi (vazim si ta v tom, ze odpovedas s chladnym rozumom a vludne, na rozdiel odo mna), ale vazne nazov tejto temy poburuje moje svedomie....


41.
označiť príspevok

Astax1 muž
   18. 7. 2016, 15:38 avatar
Myslel som si, že aj evanjelici vyznávajú, že Ježiš bol Boh. Lebo z toho čo si mi napísal sa mi zdá opak. No nevadí poďme k písmu.

Spomedzi všetkých ľudí, ktorí chodili po tejto zemi, iba o Ježišovi Kristovi sa dá povedať, že jeho život nezačal vtedy, keď sa narodil. Existoval už predtým. Bol na počiatku a všetko povstalo skrze neho (Ján 1:1–3; Kolosenským 1:15–18). Bol bohatý skôr, ako schudobnel (2.Korintským 8:9). „Vyšiel som od Otca,“ povedal „a prišiel som na svet“ (Ján 16:28). Sám seba opísal: „Ten, ktorý zostúpil z neba“ (Ján 3:13) a opýtal sa svojich poslucháčov, čo by si mysleli, keby ho videli „vystupovať hore, kde bol prv“ (Ján 6:62). Je úplne zrejmé, že Ježiš chcel, aby sme pochopili, že je Boh, ktorý prišiel medzi nás ako človek. Čo iné mohol mieniť tým, keď sa modlil v prítomnosti učeníkov: „A teraz ma osláv ty, Otče, sám u seba slávou, ktorú som mal u teba, prv ako bol svet?“ (Ján 17:5.) Židia veľmi dobre rozumeli jeho vyhláseniam o tom, že je Boh, pretože vzali skaly, aby ho kameňovali, keď počuli, ako povedal: „Prv než bol Abrahám, som ja“ (Ján 8:58). Ak by bol povedal: „Prv než bol Abrahám, bol som ja“, nebolo by to bývalo až také zlé. Boli by ho mohli zhovievavo odpísať ako pomätenca. Ale on povedal: „Ja som“. Nárokoval si neustálu večnú existenciu od času pred Abrahámom až do toho momentu. Či neopísal Boh sám seba ako „Ja som“? Čo iné, než svoje božstvo, takto Ježiš vyhlásil? Židia tomuto prehláseniu neverili, a považovali to za rúhanie. Ježišovej verejnej službe predchádzalo kázanie Jána Krstiteľa. Ohlasoval, že prišiel naplniť proroctvo z Izaiáša 40:3: „Hlas volajúceho na púšti: Upravte cestu Hospodinovu, urovnajte na pustine hradskú nášmu Bohu!“ Rovnako aj Pavol sa nehanbí nazývať ho „Boh, ktorý je nado všetkým“ (Rímskym 9:5) a „veľký Boh a náš Spasiteľ“ Videli sme, že Ježiš sa skutočne nazýva Bohom, a tak nie sme prekvapení, že sú mu pripisované vlastnosti, ktoré patria Bohu. Napríklad v Izaiášovi 44:6 čítame, ako Hospodin hovorí: „Ja som prvý a ja som i posledný“. A predsa Ježiš hovorí v Zjavení: „Ja som Alfa i Omega, počiatok i koniec, prvý i posledný“ (Zjavenie 22:13). Hospodin je večný; Ježiš je večný. Je zrejmé, že Ježiš je Hospodin – je Boh. Keď nakoniec Ježiš prišiel k Jordánu, Ján ho označil za toho, o kom hovoril (Ján 1:29–30). Ježiš je ten zasľúbený Hospodin! Ježiš je Boh! A predsa Ján tituloval toho Zasľúbeného ako „Baránok Boží“ a „Syn Boží“ (Ján 1:29, 34). Boží Syn je Boh. Syn však nie je Otec, pretože keď Ján krstil Ježiša, z neba zaznel hlas, ktorý vyhlásil: „Ty si ten môj milovaný Syn, v tebe sa mi zaľúbilo“ (Lukáš 3:22). Kto stvoril svet? A predsa sa o Ježišovi hovorí: „Všetko povstalo skrze neho, a bez neho nepovstalo ani jedno z toho, čo povstalo… a svet povstal skrze neho…“, „lebo v ňom je stvorené všetko… to všetko je stvorené skrze neho a cieľom neho“ (Ján 1:3, 10; Kolosenským 1:16–17). Kto drží vesmír pokope a vládne mu? A predsa sa o Ježišovi hovorí: „A všetko v ňom povstalo a stojí“ (Kolosenským 1:17.) On nesie „všetko slovom svojej moci“ (Židom 1:3). Svojim učeníkom mohol oznámiť: „Daná mi je každá moc na nebi aj na zemi“ (Matúš 28:18). Ján Krstiteľ jednoznačne ukazuje na Ježiša ako na Boha ked hovorí, že prišiel naplniť proroctvo z Izaiáša 40:3: „Hlas volajúceho na púšti: Upravte cestu Hospodinovu, urovnajte na pustine hradskú nášmu Bohu! Tak isto Tomáš z (Ján 20:26–28) .
V Jánovi v prvej kapitole čítame: "Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh. Ono bolo na počiatku u Boha. Všetko povstalo skrze neho a bez neho nepovstalo nič z toho, čo povstalo ... Pravé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka, prišlo na svet. Bol na svete a svet povstal skrze neho, a svet ho nepoznal.Prišiel do svojho vlastného, a vlastní ho neprijali...A Slovo sa telom stalo a prebývalo medzi nami. A my sme uvideli jeho slávu, slávu, akú má od Otca jednorodený Syn, plný milosti a pravdy."
Ježiš je večné slovo Otca. On je ten, o ktorom píše Ján.
Ježiš jasne poukazuje na rozdiel jeho vzťahu k Otcovi voči nám, keď hovorí „Vystupujem k môjmu Otcovi a vášmu Otcovi, k môjmu Bohu a vášmu Bohu." Nie k nášmu Otcovi a k nášmu Bohu ale k môjmu a k vášmu.

A prečo sa Ježiš modlil k Otcovi?
Večný Otec a večný Syn mali večný vzťah skôr ako Ježiš vzal na seba podobu človeka. On bol vždy Božím Synom od večnosti v minulosti, stále je Syn Boží a vždy bude. Ježiš bol vždy súčasťou troj-jedinnosti, spolu s Duchom Svätým. Troj-jednota vždy existovala, Boh Otec, Syn Boží a Duch Boží, nie traja bohovia, ale jeden Boh existujúci ako tri osoby. Ježiš učil, že On a Jeho Otec sú jedno (Ján 10:30), čo znamená, že On a Jeho Otec sú z tej istej substancie a rovnakej podstaty. Otec, Syn a Duch sú tri spolu-rovnaké osoby, existujúce ako Boh. Tieto tri osoby mali a stále majú večný vzťah. Keď Ježiš, večný Boží Syn, vzal na seba bezhriešnu ľudskosť, tiež prijal podobu služobníka vzdajúc sa svojej nebeskej slávy (Filipským 2:5-11). Ako Boh-človek sa musel naučiť byť poslušný svojmu Otcovi (Židom 5:8), Jeho modlenie ukázalo Jeho závislosť na Otcovi v Jeho ľudskosti vykonať Otcov plán vykúpenia, o čom svedčí Kristova veľkňazská modlitba v Jánovi 17. Jeho modlenie preukázalo, že sa podriadil vôli svojho Otca, ktorá bola, aby išiel na kríž a zaplatil trest (smrť), za naše porušenie Božieho zákona (Matúš 26:31-46). Boží Syn v Jeho ľudskosti vykonával vôľu svojho Otca, a tým, že tak robil, zadovážil vykúpenie pre svoje deti (Ján 6:38). Jeho modlitebný život Ho zmocňoval a udržoval mu fókus na neustálom podriaďovaní sa svojmu nebeskému Otcovi. Kristov príklad modlitby je pre nás príkladom, ktorý máme nasledovať.

Ježiš Kristus nebol menej Bohom na zemi, keď sa modlil k svojmu Otcovi v nebesiach. On znázorňoval, ako je aj v bezhriešnej ľudskosti nutné mať živý modlitebný život a tak konať vôľu svojho Otca. Ježišove modlitby k Otcovi boli vyjadrením Jeho vzťahu v rámci Trojice a pre nás boli príkladom, že sa musíme spoliehať na Boha, skrze modlitbu za silu a múdrosť, ktorú potrebujeme.

Je chyba si myslieť, že Syn nevie hodinu svojho vlastného druhého príchodu. On, ktorý je začiatok a koniec, prvý i posledný. Ten, ktorý je jedno s Otcom. V skutočnosti to vedia aj svätí v nebi aj anjeli. Ježiš tu poukazuje na to, že kedy sa to stane o tom rozhodne iba Otec. V čom spočíva svätosť. Svätosť spočíva v nazeraní na Boha. Budeme vidieť Boha „z tváre do tváre“ (1Kor 13,12). Preto aj svätí, ktorí vidia Boha z tváre do tváre v ňom vidia všetko. Vidia aj kedy bude zoslanie Ducha Svätého. Ježiš pred týmito slovami (o tej hodine nevie nikto) hovorí aj toto "Veru, hovorím vám: Nepominie sa toto pokolenie, kým sa to všetko nestane." To pokolenie sa pominulo aj mnohé ďalšie, prečo sa to potom nestalo? Mal Ježiš pravdu? Sám Pavol upozorňuje to pokolenie "Kto nepracuje nech ani neje". Pretože čakali, že sa stane čo povedal Ježiš. Ak by sme tento verš brali do slova museli by sme priznať, že Ježiš klamal. Ale to by bola urážka Boha. V skutočnosti sa to "všetko stalo". No nie tak ako si to predstavovali súčasníci sv.Pavla ale iným spôsobom. Slová Ježiša sa naplnili v osobe Jána. Keď mal zjavenia, ktoré aj zapísal do knihy zjavení. Boh mu to dal vidieť všetko, preto sa to pokolenie pominulo a to všetko sa stalo.

A o tej pokore to samozrejme platí.


51.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 7. 2016, 22:26

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

elemír muž
   16. 7. 2016, 15:12 avatar
Lea, astax, príjemne sa číta, čo píšete a vždy to poteší, ale nerobme tieto veci iba pre svoje potešenie, ak je v evanjeliu niečo iné. lebo ak začneme prekrúcať v evanjeliu jednu vetu, automaticky sa ocitnú v nebezpečíé prekrúcania aj iné vety.
A potom miesto poťešovania a vyťešovania, by nám mohla hroziť katastrofa ohrozenia nášho spasenia.
Boh vyhľadáva tých, čo ho ctia v duchu a v pravde, ale akokolvek b som si prial, aby to tak bolo a určite aj celá cirkev, musíme pripustiť, že to nie je v evanjeliu a teda čo je od človeka,môže byť aj od toho druhého.
Božia pravda je tu skôr, ako bol tento náš svet a nesnažme sa ju pochopiť storočným rozumom, ak netreba nič vymýšľať, lebo na všetko, tu máme evanjelium. A čo nie je v evanjeliu, to boh rozhodol že nie je potrebné pre naše spasenie. Samotné evamnjelium je tak dokonalý boží výtvor, že čokolvek by ste sa snažili k nemu pridať, alebo odobrať, začína sa rúcať celá jeho podstata. Aj jeden úd chorý, je choré celé telo.
Ja tak isto denno denne pociťujem k nej veľkú vďaku za to, čo mi dáva za ruženec, ale vďaku neopätujem tým, že sa ju snažím vyniesť do nejakých výšin nádhery, či urobiť z nej niečo, čo ešte nikdy nikoho nenapadlo. Naopak za to sa snažím prísť k nej ešte bližšie a zmeniť samého seba, veď my ani netušíme, ako slávou je ona ovenčená v nebi a naše oslavovanie je oproti tomu prach mizerné. Majme jú v úcte dôverujme jej a to dostávame, snažme sa premeniť na energoibojaproti hriechu, veď o to ide je e jej synovi.
Keď povedal Ježiš: Žena, čo teba a mňa do toho. Povedal, čo nás do toho, nás ako jeden tým, my dvaja spolu, čo my s tým máme spoločné. Toto je možno drsnejšie, ako vaše chvály, ale podstatne významnejšie, že obaja sú ako jeden tým.
Keď Máriu požiadal boh o jej dovolenie, či môže byť matkou, jeho syna, to nebolo, že by sa boh pred ňou ponížil, to bolo tým, že boh sa nikomu nevnucuje a ak od nikoho niečo chce, tak sa inteligentne opýta.
To bolo presne to, čo povedal Ježiš neskôr: Kto ma chce nasledovať, nech zaprie sám seba a zoberie na seba svoj kríž, nikomu nič nenariaďuje a nikomu sa neponižuje, veď nakoniec, načo bny mu aj boli takí, čo ho nveria, alebo dokonca osočujú. Tí patria niekde inde.

Kto sú moje sestry a kto sú moji bratia ? Ježiš je v tom okamihu zaujatý plne prácou o hlásaní evanjelia a trošku sa mohol cítiť a vyrušený, ale nepovedal, aby išli preč, aj to vyzerá, že takto sa zachoval k svoje ozajstnej rodine. A každý by sa tak zachoval. ak by mal pred sebou kopu ľudí, korí ho horlivo počúvaú a zrazu sa ho niekto opýta toto. Však vydrž, hneď prídem. Ak by to bola iná návšteva ako rodina, určite by ju takto neodbyl.

Ja si dokonca myslím, alebo rozmýšľam nad tým, či je to vôbec hriech takto velebiť tú, alebo toho, kto tak veľmi pomáha,Problém je asi v tom, aby sme nevenovali viacej času ako svätej trojici.
Ale ja pevne verím, že sa s ňou raz stretnem a že sito vysvetlíme.

Už som tu viackrát písal o Fatime a viacerí m tu majú nielen za fanatika ale aj fatimáka, ale tým, že nám na dlani ukazuje svoje srdce ovinuté trňmi a chce uctu k tomuto srdcu a nespomína panenstvo, aby sme zdvihli pohľady vyššie na jej srdce, že aj ona je človek ktorý má svoje srdce a nie len to dole. Ja som presvedčený na základe tohoto obrazu z fatimy, že ju to uráža.

Cirkev sa zaplietla do dogiem a učenia svätých ocov a zrazu sa vo Fatime zistilio, že to nejde dokopy.
Naša Pani dáva svetu možnosť ochrany pred II. svetovou vojnou, stomilionov mrtvych, prenasledovanie cirkvi a pápežského stolca a cirkve nič a dokonca ešte nevieme, či vôbec existujú dialogy vizionárov s Našou Pani tak, ako boli zaznamenané Luciou a či už nie sú opravené podľa dogiem a učení svätých otcov.
Nie je väčší posol, ako ten, čo ho poslal a ani ten, čo správu dostal. Ale v tomto prípade sa cirkev jasne vyvýšila nad nebo kvôli svojim dogmám a učeniam svätých otcov. Lebo toto považuje za dôležitejšie, ako nebo.

V Guadalupe boli podané materialne dôkyzy, ktorých zázračnosť platí dodnes. Vo Fatime bol podaný jeden dôkaz duchovný: Ak sa nesplní to a to, príde to a to, nesplnilo sa a prišlo.
Padnime spolu na kolená pred Našou Pani a poprosme ju o odpustenie, že sme jej neverili, ako to urobil biskup v Giadalupe.
Fatima a ani Guadalupe to nie je doplňanie písma, to je urýchlené riešenie okamžitej situácie v cirkvi.

O rok bude sto rokov, keď približne 70 000 ľudí prišlo na zjavenia z toho najmenej dve tretiny tých, ktorí sa tam prišli posmievať márii a celej cirkvi. A všetkým padli sánky, ako keď každý nakoniec zistí, že boh je a je jediná nádej hriešnika.


18.
označiť príspevok

Astax1 muž
   17. 7. 2016, 10:13 avatar
elemír
Máš to popletené. Panna Mária hovorí "Ja som nepoškvrnené počatie" a vo sv.písme čítame "Hľa, panna počne a porodí syna a dajú mu meno Emanuel," Panna Mária bola pannou a pannou po celý život aj ostala. Lk 1:31,34 - tento anjel hovorí Márii, že "počne" (použijúc budúci čas). Mária odpovedá vetou "A ako sa to stane?" Máriina odpoveď ukazuje, že dala sľub celoživotného panenstva, takže nemala žiadny zámer mat vzťah s mužom. Ak by Mária nedala takýto sľub celoživotného panenstva, jej otázka by vôbec nedávala žiadny zmysel(pretože môžeme predpokladať, že vedela, akým spôsobom sa dieťa počne). Bola zasväteným panenským chrámom tak, ako to bolo prijateľným zvykom v tých časoch.
Takže elemír ak ti môžem poradiť radšej sa drž Cirkvi lebo sa ti to pletie.
Súhlasí lea_pragmaticka1


19.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 7. 2016, 10:16 avatar
A Jozef teda bol tiež panic po celý život?


21.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 7. 2016, 12:00 avatar
Nie, mal s Mariou zopar synov a dcer, ale katolici by si mysleli, ze keby mala deti, takymto sposobom, tak uz by bola necista a nemohli by ju oslavovat ako Bohynu..


22.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   17. 7. 2016, 12:10 avatar
Vysvetlenie tohto verša RKC je také, že to neboli Ježišovi telesní bratia a sestry, ale jeho bratranci a sesternice.
Súhlasí veriaci-4


23.
označiť príspevok

veriaci-4
   17. 7. 2016, 12:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.24.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 7. 2016, 12:25 avatar
Pretoze hebrejcina (a odnoze tejto reci) nema rozdelenie medzi brat a bratranec.
Ale grectina, v ktorej je napisany novy zakon uz ma..
Okrem toho uz z kontextu je jasne, ze ide o jeho bratov a sestry..
Ci matka sa stale vlaci s jeho bratrancami a sesternicami, bez nejakej jeho tety, ci uja (otca, ci matky tych bratrancov a sesternic)?


29.
označiť príspevok

Astax1 muž
   18. 7. 2016, 10:58 avatar
Ježišoví "bratia" (adelphoi)) = bratanci alebo príbuzní

Lk 1:36 - Alžbeta je Máriina príbuzná. Niektoré Biblie to prekladajú ako "sesternica," ale toto je nepresný preklad , pretože hebrejčina a aramejčina nepoznajú výraz pre "sesternicu."

Lk 22:32 - Ježiš hovorí Petrovi, aby posilnil svojich "bratov." V tomto prípade tu jasne vidíme Ježiša použiť výraz "bratia", ktorý sa vzťahuje na ďalších apoštolov, nie jeho biologických bratov.

Sk 1:12-15 - zhromaždenie Ježišových "bratov" tu možno počítať na 120. To je príliš veľa "bratov." Brat znamená v hebrejčine "príbuzný".

Sk 7:26; 11:1; 13:15,38; 15:3,23,32; 28:17,21 - tu je len niekoľko z mnoho iných prípadov, kde výraz "bratia" neznamená pokrvných bratov.

Rim 9:3 - Pavol používa výrazy "bratia" a "príbuzní" a vzájomne ich zamieňa. Zmienka Ježišových "bratov" nedokazuje, že Mária mala aj ďalšie deti.

Gn 11:26-28 - Lót je Abrahámov synovec (gr."anepsios" / Gen. 13:8; 14:14,16 - Lót je tu však stále nazývaný Abrahámov brat (adelphos" . Z tohto vyplýva, že hoci grécke slovo pre bratanca je "anepsios," Písmo tiež používa "adelphos" na opis bratranca.

Gn 29:15 - Laban volá Jakuba svojím "bratom", aj keď Jakub je jeho synovec. Toto tiež dokazuje, že brat znamená príbuzný alebo bratranec.

Dt 23:7; 1 Kron. 15:5-18; Jer. 34:9; Neh. 5:7 -"bratia" tu znamenajú "príbuzní". Hebrejčina a aramejčina nemajú žiaden výraz pre "bratranca."

2 Sam. 1:26; 1 Kráľ 9:13, 20:32 - v týchto veršoch výraz "bratia" tu nemusí znamenať (pokrvnú líniu), podobne ako výraz "priateľ".

2 Kráľ 10:13-14 - Kráľových Achaziašových 42 "bratov" bolo skutočne 42 jeho príbuzných.

1 Kron 23:21-22 - Eleazárové dcéry si vzali svojich "bratov", ktorí boli v skutočnosti ich bratancami.

Neh 4:14; 5:1,5,8,10,14 - tu sú ďalšie prípady "bratov" vo význame "bratrancov" a "príbuzných."

Tob 5:11 - Tobit prosí Azariáša, aby sa stotožnil s ním a jeho ľudom, ale stále ho nazýva "bratom."

Amos 1: 9 - bratstvo tiež môže znamenať spojenca (kde nie je žiadna pokrvná línia).

Ex 13:2,12 - Ježiš je niekedy pomenovaný ako "prvorodený" syn Márie. Ale "prvorodený" je bežným židovským výrazom znamenajúcim prvé dieťa, ktoré otvorilo matkino lono. Nemá to nič spoločné s matkou, ktorá ma v budúcnosti ďalšie deti.

Ex 34:20 - podľa Mojžišovho zákona, "prvorodený" syn musel byt zasvätený. Status "Prvorodeného" nepožaduje "druhorodeného".

Ez 44:2 - Ezechiel prorokuje, že žiadny človek nemôže prejsť cez tú bránu, ktorou Pán vstúpil na tento svet. Toto je proroctvo Máriinho nepretržitého panenstva. Mária zostala pannou pred, počas a po narodení Ježiša.

Jn 19:25 - nasledovné verše dokazujú, že Jakub a Jozef sú Ježišovi bratanci a nie bratia: Mária, manželka Kleofasova bola sestrou Panny Márie.

Mt 27:61, 28:1 - Matúš sa dokonca zmieňuje o Márii, manželke Kleofasovej ako o " tej inej Márii."

Mt 27:56; Mk 15:47 - Mária, manželka Kleofasova je matkou Jakuba a Jozefa.

Mk 6:3 - Jakub a Jozef sú nazvaní Ježišovi "bratia". Takto Jakub a Jozef sú v skutočnosti Ježišovi bratanci.
Súhlasí lea_pragmaticka1


31.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   18. 7. 2016, 11:09 avatar
Mat. 13:53–56, NV: „Keď Ježiš skončil tieto podobenstvá, odišiel odtiaľ. Prišiel do svojej vlasti a učil ich v synagóge. Oni sa divili a hovorili: ‚Skade má tento takú múdrosť a zázračnú moc? Vari to nie je tesárov syn? Nevolá sa jeho matka Mária a jeho bratia [po grécky adelfoi] Jakub a Jozef, Šimon a Júda? A nie sú u nás všetky jeho sestry [po grécky adelfai]?“ (Prišiel by si na základe tohto textu k záveru, že Ježiš bol Máriiným jediným dieťaťom, alebo že mala aj iných synov a dcéry?)
New Catholic Encyclopedia (1967, zv. IX, s. 337) v súvislosti s gréckymi slovami adelfoi a adelfai použitými v Matúšovi 13:55, 56 pripúšťa, že „v grécky hovoriacom svete mali v čase Evanjelistu význam pokrvných bratov a sestier a grécky čitateľ by ich prirodzene chápal v tomto zmysle. Ku koncu 4. storočia (asi r. 380) Helvidius presadzoval túto skutočnosť v diele, ktoré je teraz stratené, aby pripísal Márii okrem Ježiša aj iné deti, a tak ju urobil vzorom pre matky väčších rodín. Sv. Hieronym, podnietený cirkevnou tradičnou vierou v Máriino večné panenstvo, napísal proti Helvidiovi traktát (383 n.?l.), v ktorom rozvinul vysvetlenie... ktoré je stále obľúbené medzi katolíckymi učencami.“
Mar. 3:31–35, NV: „Tu prišla jeho matka a jeho bratia. Zostali vonku a dali si ho zavolať. Okolo neho sedel zástup. Povedali mu: ‚Vonku ťa hľadá tvoja matka, tvoji bratia a tvoje sestry.‘ On im odvetil: ‚Kto je moja matka a moji bratia?‘ Rozhliadol sa po tých, čo sedeli okolo neho, a povedal: ‚Hľa, moja matka a moji bratia. Lebo kto plní Božiu vôľu, je môj brat i moja sestra i matka.‘“ (Tu vidno jasný rozdiel medzi Ježišovými prirodzenými bratmi a jeho duchovnými bratmi, jeho učeníkmi. Nikto netvrdí, že zmienka o Ježišovej matke znamená niečo iné ako to, čo hovorí. Je potom logické myslieť si, že to neboli jeho prirodzení bratia, ale možno jeho bratranci? Tam, kde nejde o bratov, ale o príbuzných, sa používa iné grécke slovo [syggenón], ako je to v Lukášovi 21:16.)
Súhlasí Wolfe


37.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 7. 2016, 12:48 avatar
Som dlho pisal, pozeram, ze uz si odpisal.. inak nechapem, ako to moze davat katolikom zmysel:
"Vari to nie je tesárov syn? Nevolá sa jeho matka Mária a jeho bratia [po grécky adelfoi] Jakub a Jozef, Šimon a Júda? "
Tak spomenie sa otec, matka, a potom PRASK bratranci...
Ale najznamejsi bratranec Jan (krstitel) sa nespomenie... toto som uz niekolkokrat spominal
Súhlasí Lemmy, Slušný človek


34.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 7. 2016, 12:37 avatar
"Ježišoví "bratia" (adelphoi)) = bratanci alebo príbuzní" >>>
Takze Jakub a Jan boli tiez bratranci? "Adelfon" (akuzativ singular... Adelfoi je nominativ plural).
Ma zmysel povedat.
Ti ktori pocuvaju Bozie slovo a dodrzuju ho su moja matka a moji bratranci, alebo to ma skor zmysel
Ti ktori pocuvaju Bozie slovo a dodrzuju ho su moja matka a bratia... Ja myslim, ze to druhe..
Mozno zo zaciatku mohlo adelfos znamenat pribuzni, ale zacalo sa pouzivat ako brat
Presne tak ako sa adelfe zacalo pouzivat ako sestra.. takze adelfoi kai adelfai (bratia a sestry) - bezne tak Jezis nazyval aj spiritualnych bratov a sestry... v (niektorych) evanjelickych zboroch sa doteraz volaju navzajom bratia a sestry)

Dalsia vec.. deti boli v Zidovskej kulture ako pozehnania Bohom.. Vsimni si ako v starom zakone, nazyvali svoje deti z vdacnosti k Bohu...

Dalsia vec, ktoru si odignoroval. Nie je to divne, ze by Maria chodila s Jezisovymi bratrancami a sesternicami, bez toho, ze by tam bol aspon raz rodic, ci rodicia Jezisovych "bratrancov"?
Súhlasí Lemmy, Slušný človek


40.
označiť príspevok

Astax1 muž
   18. 7. 2016, 14:58 avatar
Slovo adelphoi sa v tom čase používalo na vyjadrenie aj brata aj bratranca. Preto to svätopisec nerozlišuje. Vo sv.písme čítame, že s Ježišom chodili aj nábožné ženy medzi ktorými boli aj matky Ježišových bratrancov, tak ako to bolo pod krížom.
Jn 19:26-27 - bolo by nemysliteľné pre Ježiša zveriť starosť o svoju matku priateľovi, ak by mal bratov.
Jakub a Jozef, „Ježišovi bratia“ (Matúš 13:55), sú synovia istej Márie, ktorá sprevádzala Ježiša a zreteľne sa označuje ako „iná Mária“ (Matúš 28:1) Ide o Ježišových blízkych príbuzných podľa známeho vyjadrovania Starého zákona

Ale bližšie si k tomu môžeš prečítať tu. christ-net.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Nechcem to kopírovať to platí aj pre Johny-ho.
V tom článku je jasne ukázaný rozdiel medzi Ježišom a jeho nie bratmi ale bratrancami.


44.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   18. 7. 2016, 18:45 avatar
Astax1 presne tak.


45.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   18. 7. 2016, 18:49 avatar
Ale musím povedať, že elemír žije a chápe dosť katolicizmus, ale žiaľ niekedy si vytvára vlastné výklady čo je vlastné protestantom, ktorí sú v zásade proti a vytvárajú si vlastné výklady a učenia, de facto blúdia .
Súhlasí Astax1


47.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 7. 2016, 20:25 avatar
To skor katolici bludia...
Otocili bbibliu hore nohami.
Zobrali si jednu vetu, prekrutili si ju a hned z nej spravili nove evanjelium...

Inak skoda, ze Astax nereagoval na moje logicky argumenty
To co odpovedat vedel, to pastol svoje texty, ale ostatne obisiel..
Dokonca uz som ho napomenul, ze odignoroval jednu vec, znova som ju zopakoval a odignoroval ju znova.

Este odpoved Astaxovi na 40. ked si Jezisovi bratia a sestry zalozili rodiny a nehovoriac, ze si mysleli, ze je blazon, tak radsej dal, aby sa navzajom o seba postarali jeho matka a jeho najoblubenejsi ucenik.. ktory bol pod krizom..

Co ma ina Maria spolocne s Jezisovimi surodencami? Vzdy je spominana matka, nie Maria alebo dokonca ina MAria..

Ozaj este k adelphoi.. adellfoi sa pouzivalo niekedy aj namiesto adelfos kai adelfe (brat a sestra) v podstatate nieco ako surodenci bolo vyjadrene prave tymto jednym muzskym pluralom...


56.
označiť príspevok

Astax1 muž
   19. 7. 2016, 16:36 avatar
Wolfe
"Inak skoda, ze Astax nereagoval na moje logicky argumenty." Neviem aký logický argument máš na mysli azda tento? Dalsia vec, ktoru si odignoroval. Nie je to divne, ze by Maria chodila s Jezisovymi bratrancami a sesternicami, bez toho, ze by tam bol aspon raz rodic, ci rodicia Jezisovych "bratrancov"? Na tento argument som ti odpovedal v 40 keď som ti napísal, že s Ježišom chodili aj nábožné ženy, z čoho môžeme predpokladať, že medzi nimi boli matky Ježišových bratrancov. V zápätí aby som ti to dokázal, som ti dal link na text, ktorý to dokazuje ale ten text si zjavne odignoroval. V tom texte by si dostal odpoveď lepšie povedané po prečítaní toho textu, ktorý sa odvoláva na sv.písmo by ti bolo jasné, že Jakub, Jozef sú Ježišovi bratranci nie bratia.

Kto chce Bibliu správne vysvetľovať, by mal brať ohľad jednak na súvislosť a ostatné verše a jednak na význam slov. Bez toho sa nemožno zaobísť. Ako som povedal pojem „brat“ má široký význam zvlášť v starej gréčtine kde sa nebral ohľad na rozdiel medzi bratom a bratrancom.

""Vari to nie je tesárov syn? Nevolá sa jeho matka Mária a jeho bratia [po grécky adelfoi] Jakub a Jozef, Šimon a Júda? "
Tak spomenie sa otec, matka, a potom PRASK bratranci..." Áno spomenie sa otec, matka a potom príbuzní čiže nejak takto : "Nevolá sa jeho matka Mária a jeho príbuzní (bratranci) [po grécky adelfoi] Jakub a Jozef, Šimon a Júda? Keďže slovo adelfoi sa používalo na vyjadrenie brata,bratrancov aj príbuzných.

"Ti ktori pocuvaju Bozie slovo a dodrzuju ho su moja matka a moji bratranci, alebo to ma skor zmysel
Ti ktori pocuvaju Bozie slovo a dodrzuju ho su moja matka a bratia" Toto je ten istý prípad: "Tvoja matka a tvoji príbuzní chcú s tebou hvoriť" ... "Ti ktori pocuvaju Bozie slovo a dodrzuju ho su moja matka a moji príbuzní"

„Ježíš jí řekl: "Nedotýkej se mne, neboť jsem ještě nevystoupil ke svému Otci. Ale jdi k mým bratrům a řekni jim...“ (Jn 20:17)
Ku komu vlastne Mária Magdaléna šla?
„Marie Magdaléna pak přišla a oznámila učedníkům, že viděla Pána a že jí řekl tyto věci.“ (Jn 20:18)
Keď Ježiš povedal „bratom“, myslel na učeníkov, a nie pokrvných bratov.
Podobne Ján 7:5 sa môže týkať bratancov, a nie pokrvných bratov.

„Není to snad ten tesař, syn Marie a bratr Jakuba, Jozese, Judy a Šimona? A nejsou snad jeho sestry tady s námi?“

„Sestra“ (adelphe) = sestra, blízka príbuzná, sesternica, podľa slovníkov.
Takže slovníková definícia nám pre svoj široký rozsah nepomôže rozhodnúť sa pre pokrvné sestry. No prvá časť verša nám to objasní lepšie, a to z toho dôvodu, že Jakub, Jozes, Júda a (možno aj Šimon) boli synmi Alfea/Kleofáša, a teda nemohli byť Ježišovými pokrvnými bratmi, čo vrhá jasné svetlo aj na „jeho sestry“.

Odôvodnenie:
„Byly tam také ženy, které přihlížely zpovzdálí; mezi nimi i Marie Magdaléna a Marie, matka Jozese a Jakuba Menšího, a Salome.“ (Mk 15:40)
„Byla mezi nimi Marie Magdaléna a Marie, matka Jakuba a Jozese, a matka Zebedeových synů.“ (Mt 27:56)
„U Ježíšova kříže však stály jeho matka a sestra jeho matky, Marie Kleofášova a Marie Magdaléna.“ (Jn 19:25)
„Jakub Zebedeův a jeho bratr Jan.“ (Mt 10:2)
„...Jakub Alfeův a Lebeus příjmením Tadeáš.“ (Mt 10:3)
„...Jakub Alfeův a Šimon Zélótes a Juda Jakubův.“ (Sk 1:13)

Pri kríži sú menované iba Mária, Ježišova matka, Mária Magdaléna, Mária Kleofášova/Alfea a Salome (t.j. matka Zebedjovych synov).

V Jánovi 19:25 sa spomína „sestra jeho matky“, čo môže byť buď vzápätí menovaná Mária Kleofášova alebo Salome („sestra“ tu ale zasa nemusí znamenať pokrvnú sestru). Ja predpokladám, že „sestra“ Ježišovej matky je Mária Kleofášova.

Z uvedených pasáží vidíme, že máme inú Máriu, ktorá bola ženou Kleofáša (Alfea) a matkou troch Ježišových „bratov“ – Jakuba (Menšieho), Jozesa a Júdu. To jasne ukazuje, že Mária, Ježišova matka, nebola matkou Jakuba, Jozesa a Júdu z Marka 6:3.
Ten istý Júda vo svojom liste 1:1 píše, že je Jakubovým bratom (Jakuba Menšieho).

GENEALÓGIA

–-Zebedej - Mt 4:21, Mk 1:19, Mk 3:17
+>-splodil - Jakuba a Jána
–-Salome - Mt 27:56, Mk 15:40

–-Kleofáš (Alfeus) - Mt 10:2-3, Jn 19:25, Sk1:13
+>-splodil - Jakuba (menšieho), Jozesa a Júdu
–-Mária, ďalšia Mária - Mt 27:56, 61, 28:1, Jn 19:25

„Žádného jiného z apoštolů jsem však neviděl, kromě Jakuba, Pánova bratra.“ (Gal 1:19)
a) Slovo brat je zase ono široké „adelphos“.
b) V Biblii sa uvádzajú iba dvaja apoštoli menom Jakub:
- Jakub, syn Zebedejov a brat Jánov (Mt 4:21)
- Jakub, syn Alfeov a brat Júdov (Mt 10:3, Sk 1:13)

Zo Skutkov zisťujeme, že Jakub Zebedejov už bol zabitý Herodesom (Sk 12:2), a teda jediným záverom je, že Jakub opísaný ako „Pánov brat“ je Jakub Menší, syn Alfea a Márie. Toto objasňuje aj Jána 19:25 a otázku, kto je „sestra jeho [Ježišovej] matky“, totiž Mária Alfeova/Kleofášova. Keďže dve sestry s menom Mária sú v jednej rodine vylúčené, Mária Kleofášova bola Máriinou sesternicou alebo švagrovou (t.j. Jozefovou sestrou) a Ježiš tak bol s Jakubom Menším buď prabratanec alebo bratanec. Keď už je teda jasné, že apoštol Jakub Menší, syn Alfeov, t.j. Kleofášov, nebol Ježišov pokrvný brat, ale spolu s Júdom a Jozesom boli jeho bratancami, ešte viac do popredia vystupuje dôkaz, že Mária nemala viac detí.

" ked si Jezisovi bratia a sestry zalozili rodiny a nehovoriac, ze si mysleli, ze je blazon, tak radsej dal, aby sa navzajom o seba postarali jeho matka a jeho najoblubenejsi ucenik.. ktory bol pod krizom.." Podľa tvojho argumentu, aj ak by sme predpokladali, že Jakub opísaný ako „Pánov brat“ je skutočným pokrvným bratom Ježiša, čo ale bolo vyvrátené vyššie, musela by sa naskytnúť otázka prečo Ježiš nezveril svojmu "bratovi", ktorý v neho veril svoju a teda aj jeho matku? Ale namiesto toho svoju matku dáva Jánovi.
Jakub Alfeov = syn Alfeov a Mária Kleopasova = žena Alfeova, preto Jakub Alfeov (syn Alfea) = Jakub Menší (syn Márie Kleopasovej).

Apoštol Jakub Menší bol Pánovým „bratom“ preto, lebo „sestra“ (buď pokrvná, ale skôr švagriná) jeho matky bola Jakubovou matkou. Tak boli vlastne bratancami.
DEFINITÍVNE platí, že Ježišovi bratia (a sestry) z Mt 13:55 a Mk 6:3 NIE SÚ jeho pokrvnými súrodencami, lebo jeden z nich, Jakub, je inde označený za „Pánovho brata“ a za apoštola, čím je jasné, že tento apoštol ako syn Alfeov nie je synom Ježišovej matky. Slovo „bratia“ z Mt 13:55 a Mk 6:3 nemôže mať význam „pokrvní bratia“, lebo ním nie je prvý menovaný „brat“ zo štyroch (Jakub Alfeov). Je samozrejme absolútne nemysliteľné, aby bol Jakub Ježišovým bratancom a ostatní traja už pokrvnými bratmi áno. Navyše, za „Pánovho brata“ je označovaný IBA jeho bratanec Jakub Alfeov.

Takže, katolícka náuka, že Mária nemala okrem Ježiša ďalšie deti, je absolútne biblická a pravdivá.

Podľa Marka 6:3 bol Ježišovým bratom Jozes. Jozes je forma mena Jozef, tak ako je Judáš pre Júdu. Napríklad forma „Jozef“ u Mk 6:3 sa nachádza v kódexoch alef, Vaticanus, D, Theta, 33, 700, minuskule 892 a sýrskom a bohírskom rukopise.
Ak sú tieto dve mená rovnocenné, potom do hry vstupuje ďalší faktor. V hebrejskej kultúre je zriedkavé, aby otec (tesár Jozef) pomenoval svojho syna po sebe. V Biblii niet príkladu pre takúto kombináciu.
Z toho plynie, že Jozes nemohol byť Ježišovým pokrvným bratom a tým pádom to neboli ani zvyšní traja z Mk 6:3.

B.
„Vari to nie je tesár, (člen) syn (člen) Márie a brat Jakuba a Jozesa, Júdu a Šimona.“ (Mk 6:3)
Pred slovom „brat“ nie je člen, pred slovom „syn“ áno. To naznačuje, že vzťah medzi Ježišom a Máriou je precíznejší než medzi Ježišom a jeho bratmi.
Doslova: „ten syn tej Márie a príbuzný Jakuba a Jozesa a Júdu a Šimona [žiadne členy pred týmito menami].“
Členy u „syna“ a „Márie“ dávajú jemný dôraz na tieto dve podstatné mená a poukazujú na to, že spojenie medzi nimi je osobité.

O Ježišovi sa hovorí, že je adelphos ostatných. H.W.Smyth v Greek Grammar (Harvard Univ.Press, 1956) hovorí: „Names of relationship omit the article; but the article is needed when a definite individual is spoken of.“ Tu ale niet nijakej precíznosti. Keby bol býval Ježiš pokrvným bratom tých štyroch, Marek by napísal ho adelphos; bez členu to je nešpecifické a nevýlučné – Ježiš je príbuzný, je príbuzný ako jeden z mnohých, tých štyroch.

C.
Izraelskí muži po dosiahnutí 13 rokov sa stávali „synmi zákona“ a museli 3-krát za rok vykonať obrad v Chráme (Ex 23:14-16).
V Luk 2:41 je zmienka o prvom sviatku, o Pasche. Od Márie sa ako od ženy nežiadalo uskutočniť tento výlet (por. Ex 23:17, Dt 16:16). Ani ona ani žiadne z jej údajných detí nemuseli ísť, pretože všetky by mali menej ako 13.

„Jeho rodičia chodievali každý rok do Jeruzalema na veľkonočné sviatky. Keď mal dvanásť rokov, tiež išli, ako bývalo na sviatky zvykom. A keď sa dni slávností skončili a oni sa vracali domov, zostal chlapec Ježiš v Jeruzaleme, čo jeho rodičia nezbadali. Nazdávali sa, že je v sprievode. Prešli deň cesty a hľadali ho medzi príbuznými a známymi. No nenašli. Vrátili sa teda do Jeruzalema a tam ho hľadali. Po troch dňoch ho našli v chráme. Sedel medzi učiteľmi, počúval ich a kládol im otázky.“ (Luk 2:41-46)

1.
Z Máriinej strany išlo len o zvyk. Kým pre Jozefa to bola jeho povinnosť, od Márie sa to ani len neočakávalo. Vo svetle tohto, ako je pravdepodobné, že cestovala takú dlhú vzdialenosť (asi 115 km) s dvomi, tromi, štyrmi či šiestimi deťmi, pričom všetky mali pod 13 rokov? Navyše, Písmo hovorí, že Jozef a Mária z Nazaretu do Jeruzalema cestovali každý rok (v.41). To by zahŕňalo roky, keď bola tehotná alebo bola tesne po pôrode.

2.
V prípade, keď sa Ježiš stratil v Chráme, by mali jeho rodičia veľmi ťažkú úlohu, keby mali so sebou svoje deti. Celá cesta – z Nazaretu do Jeruzalema a späť (4+4), pobyt (7), cesta domov a znovu do Jeruzalema (1+1) a hľadanie (3) Ježiša by dokopy zabrali asi 20 dní.

3.
Ďalej, v raných Ježišových rokoch sa nikdy nespomínajú jeho údajní bratia alebo sestry. Vždy, keď sa spomína Svätá Rodina, sú to len tri osoby: Ježiš, Mária a Jozef.

4.
Celá tá udalosť nepoukazuje na prítomnosť ďalších súrodencov. Ježiš by bol býval zodpovedný za dozor nad svojimi mladšími súrodencami a tak by bol býval nedbalý svojich povinností ako starší brat. Jeho absencia by tiež pútala pozornosť jeho ďalších súrodencov, keďže by pravdepodobne cestovali v karaváne spolu.

5.
Ak sa držíme iba Biblie, potom je faktom, že tá je o Máriiných deťoch predtým, než Ježiš dosiahol 12 rokov, ticho. Ak teda chcete striktne ľpieť na Biblii, musíte povedať, že keďže Biblia nespomína údajné Máriine deti pred Ježišovými dvanástinami, museli sa narodiť po ceste do Jeruzalema. V tom prípade by bol Ježišov mladší brat asi o 13 rokov mladší.

6.
Podľa Marka 6:3 by mal mať Ježiš prinajmenej 4 bratov a 2 sestry. Keď začal verejne kázať, mal 30 rokov a mladší súrodenci by mali odhadom 17, 15, 14, 12, 10, 9 rokov. Na základe týchto faktov by boli bývali Ježišovi dospievajúci súrodenci natoľko od Ježiša mladší, že
a) je nepravdepodobné, aby ich židia spomínali nasledovným spôsobom: „Vari to nie je tesár, syn Márie a brat Jakuba a Jozesa, Júdu a Šimona? A nie sú tu s nami aj jeho sestry?“ (Mk 6:3)
b) boli by k svojmu staršiemu bratovi veľmi nezdvorilí:
“Jeho bratia mu povedali: „Odíď odtiaľto a choď do Judey, aby aj tvoji učeníci videli, aké skutky konáš! Veď nik nerobí nič v skrytosti, ak sa chce stať verejne známym. Keď robíš takéto veci, ukáž sa svetu!" Lebo ani jeho bratia v neho neverili.“ (Jn 7:3-5)


58.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 7. 2016, 22:43 avatar
56
"Na tento argument som ti odpovedal v 40 keď som ti napísal, že s Ježišom chodili aj nábožné ženy, z čoho môžeme predpokladať, že medzi nimi boli matky Ježišových bratrancov. V zápätí aby som ti to dokázal, som ti dal link na text, ktorý to dokazuje ale ten text si zjavne odignoroval. " >> Ospravedlnujem sa aj som to cital, ale nevedel som, ze to patrilo k mojej odpovedi, pretoze niekedy sa odklonis o tom o com konkretne pisem ze uz v tom mam chaos, ale je to samozrejme je hlavne moja chyba...
------------------------
"Áno spomenie sa otec, matka a potom príbuzní čiže nejak takto : "Nevolá sa jeho matka Mária a jeho príbuzní (bratranci) [po grécky adelfoi] Jakub a Jozef, Šimon a Júda? Keďže slovo adelfoi sa používalo na vyjadrenie brata,bratrancov aj príbuzných. "
Preco sa nespomenul Jan krstitel? Bol najznamejsi z bratrancov.. ci uz tym, ze krstil ludi, alebo tym co mu spravil Herodes (teda skor Herodias a Salome) (samozrejme podla toho v akej casovej rovine sa to nachadza).

Preco nebola spomenuta hlava rodiny tych bratrancov - otec (teda Jezisov Stryko) Myslim, ze tam bola urcita hierarchia.
Ak si vsimnes, najprv bol spomenuty Jozef, pretoze je muz, potom Maria a potom "bratranci", nemyslis, ze nad nimi su este ich rodicia?

Alebo nestacilo by spomenut otca a matku? Spominat bratrancov, co je teda vzdialena rodina mi pride uz nadbytocne...
------------------------
"Ti ktori pocuvaju Bozie slovo a dodrzuju ho su moja matka a moji bratranci, alebo to ma skor zmysel">> Je mozne, ze zo zaciatku puzival.. pribuznych (po anglicky brethren)...ale neskor sa to zmenilo
Ale taktiez sa mysli, spiritualnych bratov (to som tiez pisal)

Ako som povedal, aj v evanjelickych kostoloch hovori farar, alebo iny clen zboru ostatnym "bratia a sestry"

Hmm dam ti par ukazok, len zmazem originalne grecke pisma, pretoze df to domrvi

Euripides, Electra 536 (5th cent. BC) "How could there be an imprint of feet on a stony plot of ground? And if there is, the foot of brother and sister would not be the same in size, for the male surpasses." In this citation from Euripides the form of the noun (adelphoin) is actually a dual form, not a plural, and it refers unambiguously to a brother-sister pair.

Andocides, On the Mysteries 47 (circa 400 BC) "Charmides, son of Aristoteles — that is a cousin of mine; his mother and my father were brother and sister." Here the form (adelphoi) is the masculine plural, and it refers unambiguously to a brother-sister pair.

Oxyrhynchus Papyri 713, 20-23 (AD 97) "... to my brother and sister Diodorus and Thedis" [Thedis is a woman's name]. Again, here a masculine plural form (the dative adelphois) refers to a brother-sister pair.

Epictetus, Discourses 1.12.20 (circa AD 130) "you find fault too with your own parents and children, and brothers [and sisters?] and neighbors." Here the masculine plural may mean "brothers and sisters" in general, because it is used with gender-neutral words for "parents" and "children." But the case is not clear. The same is true of the citation from Polybius.

Original je na www.bible-researcher.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk pod nadpisom "Here are some of the passages cited, with fuller quotations and English translation:"

Ono problem je, ze to adolphos krutis ako sa ti hodi, v pripade Jakuba a Jana Zebedejovych su to bratia ale v pripade Jezisa to uz musia byt bratranci..

A o tom, za kym isiel Jezis - za svojimi bratmi, som ti povedal, nemusia to byt pokrvni bratia, ale spiritualni
----------------------
Nechapem ako objasnuje cesta do chramu, to ci mal bratov, alebo nie..
Teraz pozor, ked tu argumentujeme, ci mal bratov alebo nemal, este neznamena, ze nemohol mat bratrancov, to sa predsa nevylucuje...
------------------
"„Jakub Zebedeův a jeho bratr Jan.“ (Mt 10:2)
„...Jakub Alfeův a Lebeus příjmením Tadeáš.“ (Mt 10:3)"
Ty si robis srandu nehovoriac, ze si to vytrhol z kontextu

Matus 10
2 A toto sú mená dvanástich apoštolov: prvý Šimon, zvaný Peter, a jeho brat Ondrej, Jakub Zebedejov a jeho brat Ján,
3 Filip a Bartolomej, Tomáš a mýtnik Matúš, Jakub Alfejov a Tadeáš,
>>>Chces povedat, ze ti "bratranci" ktori mali Jezisa za blazna sa stali Jezisovymi apostolmi...<<<
Ano jeho aspostoli (menovci jeho bratov) mohli mat otca ako si napisal. (aj ked niektori "ucenci" si myslia, ze ano, napr Jakub)
Zober si, ze UZ LEN medzi apostolmi a dalsimi nasledovnikmi, kolko sa nachadzalo menovcov..
---------
Podľa Marka 6:3 by mal mať Ježiš prinajmenej 4 bratov a 2 sestry. Keď začal verejne kázať, mal 30 rokov a mladší súrodenci by mali odhadom 17, 15, 14, 12, 10, 9 rokov... kde si presne nabral tu pauzu medzi 30 a 17?
"že keďže Biblia nespomína údajné Máriine deti pred Ježišovými dvanástinami, museli sa narodiť po ceste do Jeruzalema. V tom prípade by bol Ježišov mladší brat asi o 13 rokov mladší." >>> To co nie je v biblii o neexistuje?
Asi jeho bratia neboli zaujimavi, aby sa dostali do pisem...
-------------
Inak ak sa pamatas, tak som hovoril, ze dieta bolo pozehnanie a ze zeny radi davali podla toho niekedy aj take mena, vsimni si stary zakon..
-------
Ozaj este ma napadlo..
Preco teda Jezis dal svoju matku do opateri Janovi a nie nejakemu so svojich bratrancov... ked je este tak zname, ze sa s nimi "vlacila"..


60.
označiť príspevok

Astax1 muž
   20. 7. 2016, 12:13 avatar
V Mk v 6 kapitole čítame: "Vari to nie je tesárov syn? " Písmo nám na tomto mieste hovorí, že Ježiš je menovaný ako tesárov syn, čiže syn Jozefa. Pritom vieme, že to tak nie je. Ježiš sa narodil skrze Ducha Svätého. Písmo v tomto verši len poukazuje na mienku spoluobčanov, že Jozef je otec Ježiša. Ak by táto výpoveď mala teologickú hodnotu musela by sa dostať do rozporu s veršami Mt1,18 , Lk 1,26-38. Evanjeliá súčasne s týmto mylným názorom Ježišových spoluobčanov citujú týchto ľudí, keď menujú Jakuba, ktorý má brata Jozefa a vo vzťahu k Ježišovi ich aj ďalších, všetkých rovnako nazývajú Ježišovými bratmi.
"A nie sú tu s nami aj jeho sestry?" Z tohto môžeme usudzovať, že s nimi sa zdržiavali aj jeho "bratia", ktorí sú tam menovaní a ktorých poznajú. No nevieme či s nimi bol aj otec tých "bratov"-bratrancov. Preto môžu spomínať len Ježišových bratrancov a chceli poukázať na to, že ho poznajú. Toto potvrdzuje aj fakt s tými členmi „ten syn tej Márie a príbuzný Jakuba a Jozesa a Júdu a Šimona [žiadne členy pred týmito menami].“
"Alebo nestacilo by spomenut otca a matku? Spominat bratrancov, co je teda vzdialena rodina mi pride uz nadbytocne..." Môžeme predpokladať, že chceli umocniť fakt, že ho poznajú, pretože v tom čase bol Jozef pestún Ježiša už mŕtvy a jeho matka Mária chodila s Ježišom a nezdržiavala sa u nich. Taktiež musíme brať do úvahy dobový spôsob vyjadrovania.

"Preco sa nespomenul Jan krstitel? Bol najznamejsi z bratrancov.. ci uz tym, ze krstil ludi, alebo tym co mu spravil Herodes (teda skor Herodias a Salome) (samozrejme podla toho v akej casovej rovine sa to nachadza)." Tu taktiež musíme vychádzať z toho, že Mk 6,3 je len výpoveď Ježišových spoluobčanov. Preto nepredpokladám, že by títo občania vedeli, že Ján Krstiteľ je bratrancom Ježišovým. Ba čo viac "Aj Alžbeta, tvoja príbuzná, počala syna v starobe. Už je v šiestom mesiaci. A hovorili o nej, že je neplodná(...) V tých dňoch sa Mária vydala na cestu a ponáhľala sa do istého judejského mesta v hornatom kraji." Preto je oprávnené predpokladať, že Ježiš a Ján Krstiteľ nevyrastali spolu, a že ho Ježišovi spoluobčania nepoznali, preto nemohli o ňom povedať "že je s nimi". Taktiež v tom čase môžeme predpokladať, že Ján už vykonával svoju službu alebo, že bol už mŕtvy.

"Ono problem je, ze to adolphos krutis ako sa ti hodi, v pripade Jakuba a Jana Zebedejovych su to bratia ale v pripade Jezisa to uz musia byt bratranci.." Ako som napísal to slovo má široký význam, preto musíme vychádzať z rôznych kontextov sv.písme a na základe nich posudzovať bratský alebo bratranecký vzťah. Lenže u Jakuba a Jána Zebedejových je jasne napísané, že sú vlastný bratia, pretože majú spoločného otca. " Ako šiel odtiaľ ďalej, videl iných dvoch bratov, Jakuba Zebedejovho a jeho brata Jána, ako na lodi so svojím otcom Zebedejom opravujú siete, aj ich povolal." Spolu so svojím otcom opravujú siete. A vo sv.písme tiež čítame, že pod krížom bola aj "matka Zebedeových synov". Preto nie je pochýb o tom, že Jakub a Ján sú vlastnými bratmi.

"A o tom, za kym isiel Jezis - za svojimi bratmi, som ti povedal, nemusia to byt pokrvni bratia, ale spiritualni" Ten text som uviedol preto, aby som ti ukázal, že treba rozlišovať z kontextu.

„Jakub Zebedeův a jeho bratr Jan.“ (Mt 10:2)
„...Jakub Alfeův a Lebeus příjmením Tadeáš.“ (Mt 10:3)"
"Ty si robis srandu nehovoriac, ze si to vytrhol z kontextu" Týmto som ti chcel ukázať, že sú len dvaja apoštoli Jakubovia. Jakub Zebedeov a Jakub Alfeov nazývaný aj menší. Lenže vieme, že Júda je brat Jakuba Alfea. Pretože Júda vo svojom liste 1:1 píše, že je Jakubovým bratom (Jakuba Menšieho). A taktiež vieme, že pod Krížom stále Mária Alfeova/ Kleopasova, matka Jakuba a Jozesa-Jozefa a teda matka aj Júdu. V Sk 1:13 je síce Júda nazvaný ako Jakubov "Juda Jakubov.“ (Sk 1:13)" Ale Lukáš Júdu identifikoval pomocou jeho brata Jakuba, ktorý bol známejší ako ich otec Alfeus.
V Markovi 16:1 sa píše o „Márii Jakubovej“, t.j. Marek takisto porušil pravidlo nazývať ženu po mužovi (viď Jn 19:25: „Mária Kleopasova“) a stotožnil Máriu s Jakubom, jej synom.
Ak môže platiť, že „Mária Jakubova“ = Mária, matka Jakubova, potom môže platiť aj to, že „Júda Jakubov“ = Júda, brat Jakubov. To potvrdzuje aj fakt, že Júda vo svojom liste nazýva Jakuba svojím bratom.

Asi si prehliadol Gal 1:19. „Žádného jiného z apoštolů jsem však neviděl, kromě Jakuba, Pánova bratra.“ Lenže vyššie je napísané, že sú len dvaja apoštoli Jakubovia. Zo Skutkov zisťujeme, že Jakub Zebedejov už bol zabitý Herodesom (Sk 12:2), a teda jediným záverom je, že Jakub opísaný ako „Pánov brat“ je Jakub Menší, syn Alfea a Márie. Toto objasňuje aj Jána 19:25 a otázku, kto je „sestra jeho [Ježišovej] matky“, totiž Mária Alfeova/Kleofášova. Keďže dve sestry s menom Mária sú v jednej rodine vylúčené, Mária Kleofášova bola Máriinou sesternicou alebo švagrovou (t.j. Jozefovou sestrou) a Ježiš tak bol s Jakubom Menším buď prabratanec alebo bratanec. Ak by platilo tvoje, že Jakub Alfeov apoštol nie je ten Jakub V Mk 6:3 prečo by bol nazvaný ako Pánov brat? Čiže je jasne dokázané že Jakub, Jozes a Júda, ktorí sú bratia niesu pokrvnými bratmi Ježiša.
"Ano jeho aspostoli (menovci jeho bratov)" Tento argument už bol vyvrátený.

"Chces povedat, ze ti "bratranci" ktori mali Jezisa za blazna sa stali Jezisovymi apostolmi."
"Veď nik nerobí nič v skrytosti, ak sa chce stať verejne známym. Keď robíš takéto veci, ukáž sa svetu!" Môžme povedať, že oni už boli jeho učeníkmi. Ježišovi „bratia“ s ním chodili od začiatku, boli na svadbe v Káne prítomní prvému zázraku a potom s ním išli do Kafarnauma (Jn 2:12). Aj jeho "bratia" videli prvý veľký zázrak kde „zjavil svoju slávu“ (2:11).
Niektorí tvrdia, že Ježišovi bratia nevideli jeho skutky podľa tohto „Ak činíš takéto veci, ukáž sa svetu." Argumentujú tým, že je tam použité slovo "ak". To môže naznačovať, že jeho skutky nevideli. Opak je pravdou, lebo na svadbe v Káne Ján najprv hovorí, že na onú svadbu boli pozvaní aj Ježišovi učeníci (2:2) a potom spomína učeníkov spolu s „jeho bratmi“ (2:12). Čiže medzi jeho učeníkov patrili aj jeho "bratia". Prečo ale potom slová „ani jeho bratia v neho totiž neverili“ . Môžme predpokladať, že jeho "bratia" mali tiež mylnú predstavu o Mesiášovi ako zvyšok židov. Preto radili Ježišovi aby sa ukázal svetu, aby sa stal kráľom a oslobodil židov.

"Nechapem ako objasnuje cesta do chramu, to ci mal bratov, alebo nie..
"Izraelskí muži po dosiahnutí 13 rokov sa stávali „synmi zákona“ a museli 3-krát za rok vykonať obrad v Chráme (Ex 23:14-16).
V Luk 2:41 je zmienka o prvom sviatku, o Pasche. Od Márie sa ako od ženy nežiadalo uskutočniť tento výlet (por. Ex 23:17, Dt 16:16). Ani ona ani žiadne z jej údajných detí nemuseli ísť, pretože všetky by mali menej ako 13." Táto povinnosť bola uložená len pre Jozefa no ďalej čítame : „Jeho rodičia chodievali každý rok do Jeruzalem." Čiže do Jeruzalema chodila aj Panna Mária spolu so sv. Jozefom. Prečo by ale Panna Mária chodila každý rok do Jeruzalema, keď to nemala za povinnosť a ešte k tomu v čase, ak by mala tesne pred pôrodom alebo po pôrode? Absolvovala by takú namáhavú cestu? Odpoveď znie nie. Ďalej, v raných Ježišových rokoch sa nikdy nespomínajú jeho údajní bratia alebo sestry. Vždy, keď sa spomína Svätá Rodina, sú to len tri osoby: Ježiš, Mária a Jozef. Prečo by to vtedy nebolo potrebné a neskôr áno. A taktiež by bolo veľmi nepravdepodobné, že by evanjelista nespomenul Ježišových súrodencov počas toho ako bol stratený v Jeruzaleme. V skutočnosti by mal on za nich zodpovednosť ako starší brat. Taktiež platí, že jeho absencia by tiež pútala pozornosť jeho ďalších súrodencov, keďže by pravdepodobne cestovali v karaváne spolu. Ak teda nemal súrodencov pred tým ako sa stratil v Jeruzaleme tak by bol rozdiel medzi ním a jeho ďalšími súrodencami 13 rokov. Preto tie roky 30-13=17. Tie ďalšie roky nie sú podstatné 15, 14, 12, 10 ,9 to môžeme iba odhadovať. Ak by boli jeho súrodenci v takomto veku židia by ich pravdepodobne nespomenuli v Mk 6:3 ešte k tomu tak že "nie sú s nami" A taktiež by bolo neprípustné aby 17 ročný brat hovoril 30 ročnému aby išiel niečo urobiť.

"Preco teda Jezis dal svoju matku do opateri Janovi a nie nejakemu so svojich bratrancov" To nevieme ale taktiež môžme predpokladať, že bol s ním v nejakej príbuzenskej rovine. Hovorí sa že Ján bol z apoštolov najmladší, možno preto Ježiš dal do opateri svoju matku Jánovi nie Jakubovi, pretože Ján začal svoje apoštolské poslanie neskôr.


63.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 7. 2016, 13:22 avatar
"V Mk v 6 kapitole čítame: "Vari to nie je tesárov syn? " Písmo nám na tomto mieste hovorí, že Ježiš je menovaný ako tesárov syn, čiže syn Jozefa. Pritom vieme, že to tak nie je. Ježiš sa narodil skrze Ducha Svätého. Písmo v tomto verši len poukazuje na mienku spoluobčanov, že Jozef je otec Ježiša." >> to je jasne, s tym suhlasim.., ale toto nijak neovplyvnuje

Nenapadlo ta, ze Jezis mohol mat (samozrejme, ze polovicnych) bratov a bratrancov a tito mohli byt dokopy nazvani ako adelphoi?

V Luk 2:41 je zmienka o prvom sviatku, o Pasche. Od Márie sa ako od ženy nežiadalo uskutočniť tento výlet (por. Ex 23:17, Dt 16:16). Ani ona ani žiadne z jej údajných detí nemuseli ísť, pretože všetky by mali menej ako 13."
>> Pockat, co ma spolocne Pascha, (oslavenie prejdenie Zidov cez Cervene More) s Bar Mitzvah (syn zakona)?
Mimochodom, to ze nemala este deti, neznamena, ze nemohla ist s pribuznymi, ktore by mali nahodou 13 rocnych synov (pre bar mitzvah) alebo 12 rocne dcery (pre bat mitzvah)... ale aj tak stale nechapem, co to ma spolocne s paschou.. (mimochodom chlapec sa vo svojich 13 rokoch staval bar mitzvah automaticky)

Stale beries, ze ak by mal Jezis bratov tak nemohol mat bratrancov..

Tak som sa schvalne pozrel na toho Lukasa"
Lk 2, 41 Jeho rodičia chodievali KAŽDÝ ROK do Jeruzalema na veľkonočné sviatky.
Takze chodili tam KAZDY ROK..
Ked mal 12 rokov, tak ako bolo na sviatky zvykom... takze NIE PRETOZE MAL 12 rokov, ale pretoze TAK BOLO NA SVIATKY ZVYKOM

Ja ti neviem, tu sa pise, ze chodili kazdy rok, nie trikrat do roka..
A asi bolo zvykom, ze manzelky chodili s manzelmi, kedze ktovie ako sa presne vykonavalo "17 Tri razy do roka sa ukáže každý muž pred Pánom, svojím Bohom!" niekedy a ako pocas toho ked zila Maria (je dost mozne ze vtedy ak to bol nejaky ritual robili na mieste, nechodili do nejakeho velkeho mesta...
Ale je pravda, ze v tychto veciach sa az tak nevyznam..
Ale rozhodne viem, ze pascha nie je bar mitzvah

"V skutočnosti by mal on za nich zodpovednosť ako starší brat. Taktiež platí, že jeho absencia by tiež pútala pozornosť jeho ďalších súrodencov, keďže by pravdepodobne cestovali v karaváne spolu." >> Ked jeho absencia neuputala matku alebo otcima, tak urcite by uputala bratov


65.
označiť príspevok

Astax1 muž
   20. 7. 2016, 17:04 avatar
"Nenapadlo ta, ze Jezis mohol mat (samozrejme, ze polovicnych) bratov a bratrancov a tito mohli byt dokopy nazvani ako adelphoi?" O tom nie je ani zmienka v písme. Pretože ako bolo preukázané Ježišov "brat" v Mk 6:3 je v skutočnosti Jakub Alfeov/Kleopasov a teda bratranec Ježiša. Bolo by absolútne neprípustné aby židia najskôr menovali jeho bratrancov (Jakuba, Jozesa, Júdu a predpokladá sa, že aj Šimon bol ich brat - apoštol Šimon Zelóta) a potom jeho bratov. Čiže Mk 6:3 vo svetle ostatných veršov nedokazuje, že Ježiš mal bratov práve naopak. Tak isto to nedokazuje ani Mk. 3:31–35.

"Lk 2, 41 Jeho rodičia chodievali KAŽDÝ ROK do Jeruzalema na veľkonočné sviatky.
Takze chodili tam KAZDY ROK..
Ked mal 12 rokov, tak ako bolo na sviatky zvykom... takze NIE PRETOZE MAL 12 rokov, ale pretoze TAK BOLO NA SVIATKY ZVYKOM" Lenže ak tam chodili každý rok musíme predpokladať, že Mária v tom čase ako išli do Jeruzalema mala pred pôrodom alebo tesne po pôrode. Preto je logické sa pýtať, či by absolvovala takú namáhavú cestu v takom stave? Ja si myslím, že nie.

"Stale beries, ze ak by mal Jezis bratov tak nemohol mat bratrancov.." Ja vychádzam z toho, že nemal bratov. Pretože prečo by boli menovaní jeho bratranci v Mk 6:3 keď mal bratov. A to, že Jakub, Jozes, Júda sú jeho bratrancami je dokázané. Takže neviem v akej súvislosti by som mal vidieť jeho bratrancov?

""V skutočnosti by mal on za nich zodpovednosť ako starší brat. Taktiež platí, že jeho absencia by tiež pútala pozornosť jeho ďalších súrodencov, keďže by pravdepodobne cestovali v karaváne spolu." >> Ked jeho absencia neuputala matku alebo otcima, tak urcite by uputala bratov"
Práve toto poukazuje na to, že s nimi nemohli ísť jeho "bratia". Pretože ak by boli jeho "bratia" s rodičmi istotne by sa zaujímali o to, kde je ich starší brat nehovoriac, že by sa o to zaujímal aj Jozef a Mária. Môžme taktiež pripustiť, že jeho "bratia" necestovali s ich "rodičmi" ale s príbuznými. V takom prípade by sa istotne zaujímali "bratia" a možno aj ich príbuzní kde je ich starší brat keď s nimi necestuje. Lenže vieme, že Ježiš a Mária prešli deň cesty, a že ho hľadali medzi príbuznými. Ak by sa vracali do Jeruzalema nestálo by to evanjelistovi ani za to, že by upozornil kde sa práve nachádzali Ježišovi "bratia" keď ho Ježiš a Mária hľadali?

Ja si myslím, že je viac než jasné, že Ježiš nemal ďalších súrodencov.


69.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 7. 2016, 21:01 avatar
"Lenže ak tam chodili každý rok musíme predpokladať, že Mária v tom čase ako išli do Jeruzalema mala pred pôrodom alebo tesne po pôrode. Preto je logické sa pýtať, či by absolvovala takú namáhavú cestu v takom stave? Ja si myslím, že nie. " >>
Asi tak, ako neabsolvovala podobnu dialku na spocitavanie ludi z Nazareta do Betlehema?
Nehovoriac, ked toto boli veci ludske a tamto boli veci Bozske?


72.
označiť príspevok

Astax1 muž
   21. 7. 2016, 18:04 avatar
Myslím si, že v tom je maličký rozdiel, pretože vo sv.písme čítame " V tých dňoch vyšiel rozkaz od cisára Augusta vykonať súpis ľudu po celom svete" Bol to rozkaz, preto Mária a Jozef odchádzajú do Betlehema.

A keďže chodenie do Jeruzalema na sviatky bolo len zvykom, pre Máriin stav sa mohol tento zvyk porušiť. Asi by neriskovala život svojho možno nenarodeného dieťaťa, možno novorodenca kvôli zvyku.
Súhlasí Wolfe


25.
označiť príspevok

elemír muž
   18. 7. 2016, 01:09 avatar
18 astax
ja ti zase radím, drž sa evanjelia, to je kristus, evanjelium napísali ľudia o ktorých ježiš dopredu povedl, že ich mená úž sú zapísané v nebi.
Astax, ja nie som proti tomu, aby bola celý život panna, ale to je výmysel človeka, to čo píšeš ako citáty z evanjelia, to máš práve ty popletené. A doletené by nebolo až také zlé, ale je to proti evanjelui.
Bez cirkvi nemôžeme byť spasení, ale ani samotná cirkev nás nemôže spasiť, jediný spasiteľ všetkých čias je Ježiš kristus a
Ježiš povedal pri samárijskej studni, že sám jeho otec vyhľadáva tých, čo ho ctia v duchu a v pravde. A pravda je evanjelium.
Musíme si uvedomiť, že satan ma podiel na každom božom čine a teda časť cirkvi musí byť jeho a preto boh vyhľadáva tých, čo ho ctia v duchu a v pravde evanjelia, to sú tí, čo nepodľahnu jeho klamu, ježiš nás vystríha, že je majster lží a klamu, ale učeníkom hovorí, že si ich satan vyžiadal, ale on sa bude za nich modliť, jeho samotného si vyžiadal a boh , jeho otec mu ho vydal, na to nesmieme zabudnúť, že každého z nás táto skúška čaká. Nezostáva nám len prosiť ježiša, aby sa modlil za nás ako za svojích učeníkov. A tzak ako sa modlil za učeníkov, tak ho prosme, aby sa modlil aj za naších biskupov a kňazov a to nie,m že by mu to samému nedošlo, ale preto, že tí, čo ho o niečo prosia, si svojími prosbami malujú aj svoj portret vnútra svojej duše. Aby vedel o čo týmto ľuďom ide. Načo nám sú učenia svätých otcov a dogmy, ak nám práve toto nedovolilo prijať posolstvo z neba vo Fatime, čo musí cirkev urobiť, aby prežila a s ňou celý svet sa potom ocitol v trvalom mieri.
Ty si myslíš,. že ak by satan vedel, že týmto odradí ľudí od spasenia, že to neurobí ???? Urobí a urobil ešte strašnejšie veci, o ktorých ani netušíme. Ale Ježiš s tým počítal a v evanjeliu máme možnosť rozlíšiť, čo je jeho a čo satanove. Po ovocí ich poznáte a čo je ovocím dogiem a učení svätých otcov, v jednom kuse tečie na svete krv, bola II. svetová vojna, ale my si povieme, že nás sa to netýka, a ten čo to na základe textu dialogov tvrdí je pomýlený a popletený.
Celý čas dejín je cirkev rozdelená a dnes je rozdelená na tých, čo majú Franitiška za satana a vôbec sa tým netaja a na tých, ktorí v ňom vidia nádej práve porážky satana. A čo je ovocím jedných a tých druhých?
Toto nie je podceňovanie a ani podkopávanie cirkvi. ježiš hovorí, neprišiel som doviezť na túto zem mier, ale vrhol som oheň a už sa neviem dočkať kedy zahorí.
Aj farizeji mali naštudovaný zákon, aby vedeli, kedy príde mesiáš a ako lahko ich satan presvedčil, aby zabili toho, na ktorého čakali.
Nazad teľa do kravy ????
A čo ak vysoká hierarchia robí to isté???
Kolko krát so sa ja pýtal Boha, prečo zjavil velké veci maličkým a nie zodpovedným ??
Má na to svoj dôvod !!!
Aký význam má pri našom spasení to, či bola, alebo NEBolapanna mári celý život? Židnny. A čo má význam pri našom spasení ? Aký je Ježiš, aký je boh , alebo máíriA bola postiovA CELý žIVOT ,alebo akí sme my. MY JEDINE A JEDINE POľA TOHO, a Kí SME MY A PRETO NA SEBA HľAĎME A NIE NA ňU.


32.
označiť príspevok

Astax1 muž
   18. 7. 2016, 11:18 avatar
elemír
Všetko je v evanjeliu. Všetko to čo Cirkev učí, to všetko je v evanjeliu, len tebe to nie je dané. Boh ustanovuje Cirkev a jej učiteľský úrad aby ona vysvetlovala a učila. Pretože každý človek má v Cirkvi iné poslanie. Ty si rozporuplná osoba lebo na jednej strane hovoríš o potrebe Cirkvi, píšeš o pápežovi no absolútne ignoruješ učiteľský úrad. Na jednej strane spomínaš Fatimu, no na druhej strane máš mylný názor na Máriu. Na jednej strane hovoríš, že chodíš do kostola z čoho mi vyplýva, že asi sám seba považuješ za katolíka, no na druhej strane si pamätám, že som s tebou viedol diskusiu o tom, že Ježiš je pravý Boh, lebo ty si tvrdil opak. Preto ti hovorím, že máš sám v sebe chaos a sám nevieš čomu máš veriť.

Preto hovorím: každá dogma, ktorá bola vydaná ex cathedra musí mať splnené isté podmienky medzi ktoré patrí zhodnosť so sv.písmom. Žiadna dogma si neprotirečí so sv.písmom. Len ti nemôžeš čítať sv.písmo a vysvetlovať si ho racionalisticky. Preto Ježiš ustanovuje učiteľský úrad Cirkvi " Kto vás počúva mňa počúva" To platí aj teraz kto mojich pastierov počúva t.j. kňazov a biskupov mňa počúva. A na inom mieste sa píše Cirkev je "stĺp a opora pravdy". Takže ak sa nedržíš Cirkvi nedržíš sa pravdy.

Viac k tomu nemám čo.
Súhlasí lea_pragmaticka1


26.
označiť príspevok

Fotooon muž
   18. 7. 2016, 08:47

Príspevok bol vymazaný administrátorom.27.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 7. 2016, 08:50 avatar
Lea tomu co pise, err kopiruje zial aj veri..


30.
označiť príspevok

Astax1 muž
   18. 7. 2016, 11:07 avatar
Podľa tvojho"žiaľ" tomu verím aj ja. No ja horím vy tomu "žiaľ" neveríte. To je rozdiel medzi nami. Ja sa držím Cirkvi, stĺpu pravdy, ktorý vy ste opustili. Vy idete svojou cestou a my svojou a až na večnosti uvidíme, ktorá cesta bola lepšia. Aj keď ja som na 100% presvedčený o pravosti tej svojej a vy asi tak isto tej svojej. Teda nie je tu priestor na nejaké ústupky. Môžme sa baviť v duchu ekumenizmu ale to neznamená, že by som sa vzdal čo i len štipky pravdy.
Súhlasí lea_pragmaticka1


35.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 7. 2016, 12:39 avatar
31 Problem je, ze Cirkev opustila pravdu...
Je vela veci, ktore robi rkc presne naopak ako je v biblii...

Na ekumenizmus neverim... hlavne nie, ak by mal dopadnut ako Assissi v 1986.


36.
označiť príspevok

Lemmy muž
   18. 7. 2016, 12:44 avatar
Nemohla opustiť, lebo ju ešte nenašla.


38.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   18. 7. 2016, 13:38 avatar
Astax1...."Ja sa držím Cirkvi, stĺpu pravdy, ktorý vy ste opustili."....
Ako vždy pravda s bludmi.Mohol by si prosím ťa napísať,kde napr. v katechizme,alebo inom relevantnom kat.spise sa píše,že Boh musel prosiť o dovolenie p.Máriu a kde sa píše,že Boh sa pred ňou pokoroval?

Mohol by si nám osvetliť význam tohto verša?----Ale NEPOZNAL JU, kým neporodila syna; a dal mu meno Ježiš.
Ak by si si nevedel rady,rád pomôžem.
Súhlasí Wolfe


42.
označiť príspevok

Astax1 muž
   18. 7. 2016, 15:51 avatar
stefan
V Lukášovi v 1.kapitole čítame ako archanjel Gabriel prišiel za Máriou. Po slovách archanjela Gabriela Mária dáva súhlas Bohu slovami "nech sa mi stane podľa tvojho slova". Boh vždy necháva človeku slobodnú vôľu, preto prichádza aj k Márii a ona mu dáva svoj súhlas.
Kde sa píše, že Ježiš bol pokorný pred Máriou? Môžeš si to prečítať v mojom komentári číslo 17 nebudem to opakovať.

Nesprávny výklad verša - Neobcoval s ňou, "kým" neporodila syna (Mt 1,25)

Mt 1:25 - tento verš hovorí, že Jozef neobcoval s Máriou (nepoznal Máriu) "kým" (po grécky "heos", )" neporodila syna.
Protestanti argumentujú, že toto dokazuje, že Jozef mal styk s Máriou po tom, ako porodila syna. Toto je ale mylné čítanie tohto textu, pretože slovo "kým", "Až kým" "pokiaľ ne-" neznamená to isté, ako "niečo nerobiť...až kým sa niečo nestane a potom to robiť." "Heos" sa vzťahuje na minulosť, nikdy nie na budúcnosť. Namiesto, "až kým" neporodila syna znamená "do toho momentu" neporodila syna. Toto potvrdzuje, že Mária bola panna, keď porodila Syna. Tu sú ďalšie texty, ktoré potvrdzujú, že "až kým" znamená "do toho momentu":

Mt 28:29 - Ja som s vami "až do konca sveta." Toto ale neznamená, že Ježiš nebude s nami po konci sveta.

Lk 2:37 - Prorokyňa Anna bola vdovou "až do momentu kým" nedosiahla vek 84 rokov. Ale ona neprestala byť vdovou po 84 roku jej života.

Lk 20:43 - Ježiš hovorí, "Posaď sa mi po pravici, dokiaľ Ti nepriateľov nepoložím za podnožku." Ježiš nepožaduje apoštolov, aby prestali sedieť po jeho pravej ruke po tom, ako jeho nepriateľov nepoloží za podnožku .

1 Tim 4:13 - "Kým neprídem", buď usilovný v predčitovaní (Písma), napomínaní a vyučovaní. To ale neznamená, buď nečinný "potom ako" prídem.

Gn 8:7 - a vypustil krkavca. Ten vyletel a poletoval sem i tam, "kým" na zemi nevyschli vody. Krkavec nezačal lietať po tom ako vyschli vody.

Gn 28:15 - Pán neopusti Jakuba "dokiaľ" bude plniť jeho sľub. Toto však neznamená, že Pán následne opusti Jakuba.

Dt 34:6 - ale "až do dnešného dňa" nikto nepozná, kde je Mojžišov hrob. Toto však nezaručuje, že "niekto našiel to miesto odvtedy"

2 Sam. 6:23 - Saulova dcéra Michol bola bezdetná "až kým nezomrela. Z toho, ale nemôžeme vyvodiť, že mala deti po svojej smrti.

1 Mach. 5:54 - "pretože" nikto z nich nepadol v boji a bezpečne sa vrátili. Nikto z nich nepadol v boji aj potom ako sa bezpečne vrátili.
Súhlasí lea_pragmaticka1


48.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   18. 7. 2016, 20:58 avatar
Astax
1.Otázok bolo viac---zopakujem to.Ak nechceš,nemusíš odpovedať.....Mohol by si prosím ťa napísať,kde napr. v katechizme,alebo inom relevantnom kat.spise sa píše,že Boh musel prosiť o dovolenie p.Máriu a kde sa píše,že Boh sa pred ňou pokoroval?

2.Myslím že bežný človek tomu rozumie.Ved podla tvojho "výkladu" by som po výroku: "nepôjdem do práce,kým sa nenajem",neptacoval už vôbec nikdy. 


57.
označiť príspevok

Astax1 muž
   19. 7. 2016, 16:56 avatar
stefan
"Mohol by si prosím ťa napísať,kde napr. v katechizme,alebo inom relevantnom kat.spise sa píše,že Boh musel prosiť o dovolenie p.Máriu a kde sa píše,že Boh sa pred ňou pokoroval?" Relevantý Katolícky spis je zaiste sv.písmo, ktoré o tom hovorí viď môj komentár 17. Tak isto ako hovorí o tom, že Boh nikoho nenúti, a preto potreboval zvolenie Panny Márie, ktorá mu ho dala. Ak ti nestačí toto tak, o tom hovorí aj Svätý Ľudovít Mária Grignion vo svojej traktáte, ktorý dostal imrpimatur od viacerých Cirkevných otcov aj od pápežov medzi nimi aj od Svätého pápeža Jána Pavla II, ktorý ho vrelo odporúčal.

Mt 1:25: „Ale nepoznal ju, kým neporodila syna.“
Slovo „kým“ (heos hou) nutne neznamená zmenu správania po čase, ku ktorému sa vzťahuje. „Ale nepoznal ju“ v Mat 1:25 je imperfectum, nedokonavý minulý čas (napr. nehrával), a nie aorist, dokonavý minulý čas (napr. nehral). Ak heos špecificky nelimituje časový rozvrh
ne-akcie a imperfectum znamená, že nie, potom sa tento text vlastne stáva argumentom pre Máriino trvalé panenstvo.

Znalci gréčtiny potvrdzujú, že heos hou je vlastne tesnopisom pre heos hou chronou en hoi („až do doby, keď“).Jozef Máriu „nepoznal“ ani po Ježišovom narodení.


59.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 7. 2016, 22:47 avatar
To co povedal Gabriel Marii, neznelo ako otazka, ale ako oznam..
Maria uz len prikyvla..

To ako Maria nemala deti, je asi take vierohodne, ze sa narodila bezhriesna..
Pretoze ak by sa narodila bezhriesna, tak by to bola vacsia cnost oproti inym ludom ktori aj ked hresia, ale snazia sa to obmedzovat..


61.
označiť príspevok

Astax1 muž
   20. 7. 2016, 12:27 avatar
Znova je tam použitý dobovým spôsob vyjadrovania. Zo sv.písma vieme, že Boh nikoho nenúti a dáva človeku slobodnú vôľu. Aj Ježiš to neskôr potvrdzuje "Kto chce". On nenúti. Preto je mylné si myslieť, že Mária bola postavená pred hotovú vec a že nemala na výber. Ak by to tak aj bolo, prečo by povedala "nech sa mi stane podľa tvojho slova" ,keďže podľa tvojho uvažovanie by bol jej názor nepotrebný.

"To ako Maria nemala deti, je asi take vierohodne" O tom sa bavíme vyššie a osobne si myslím, že je to dosť jednoznačné, že nemala deti ale ten, ktorý si chce obhájiť svoju pravdu, aj ak by bola mylná, tak si vysvetlí písmo tak aby podporovalo jeho mylnú pravdu.

"Pretoze ak by sa narodila bezhriesna," Mária našla milosť u Boha ako čítame vo sv.písme. To neznamená, že ak nemala hriech ani dedičný, že nebola pokúšaná tak ako Ježiš. A taktiež to neznamená, že netrpela veď "jej srdce prebodol meč bolesti". Ale o tom nebudem písať, pretože nebudem začínať dve vyčerpávajúce diskusie.


64.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 7. 2016, 13:31 avatar
Inak stale si neodpovedal, na mentalitu, ze Zidia brali deti ako bozie pozehnanie, takze preco by nemohla mat Maria dalsie deti?
PReto aby ostala cista aby kvoli tomu, ze ju spravili aj neposkrvrnene pocatie, ju mohli katolici uctievat?
Neposkvrene pocatie a neposkvrnena muzom.. Inak by podla vas nebola hodna obdivu?

Maria nasla milost u Boha prave preto, ze si vybral ju a nie inu..
To ze si vybral ju, neznamena, ze bola najcnostnejsia a najmenejhriesnejsia (aj ked vy tusim verite, ze je bezhriesna)..

"jej srdce prebodol meč bolesti" >>> Kazdeho rodica, ktoremu zomrie dieta srdce prebodne mec bolesti, nemyslis?


66.
označiť príspevok

Astax1 muž
   20. 7. 2016, 17:30 avatar
"Inak stale si neodpovedal, na mentalitu, ze Zidia brali deti ako bozie pozehnanie, takze preco by nemohla mat Maria dalsie deti?"
Áno bolo to tak ale môžme si všimnúť, že Mária uzatvorila sľub čistoty. "Mária povedala anjelovi: Ako sa to stane? Veď ja nepoznám muža! Odpovedal jej anjel: Duch Svätý zostúpi na teba a moc Najvyššieho ťa zatieni" Prečo Máriine slová "Ako sa to stane? Veď ja muža nepoznám". V tom čase Mária bola zasnúbená s Jozefom, prečo by sa to pýtala? Mária sa pýta ako sa to má stať, pretože ona nehodlá mať styk s mužom.
Taktiež v tejto súvislosti prorokuje Ezechiel Ez 44:2 - že žiadny človek nemôže prejsť cez tú bránu, ktorou Pán vstúpil na tento svet. Toto je proroctvo Máriinho nepretržitého panenstva. Mária zostala pannou pred, počas a po narodení Ježiša. Je nepravdepodobné si myslieť, že bránou ktorou vstúpil na tento svet Boh-bez poškvrny vstúpi aj ďalší človek. A Ježiš povedal jednej svätej, že jeho narodenie nezrušilo Máriine panenstvo naopak ho umocnilo. A taktiež máme Fatimu kde Panna Mária prišla ako "Nepoškvrnené počatie" kde tieto zjavenia boli potvrdené slnečným zázrakom.

"Maria nasla milost u Boha prave preto, ze si vybral ju a nie inu..
To ze si vybral ju, neznamena, ze bola najcnostnejsia a najmenejhriesnejsia"
Áno to je pravda, že našla milosť práve preto, že si ju Boh vybral. Ale Boh si ju tiež nevybral len tak... Ona je "milosti plná". Ak by bola iná žena cnostnejšia a menej hriešna, prečo by si Boh nevybral ju? Keď vieme, že Boh má v obľube svätosť. Vieme, že cnosť plodí milosť a Mária je nazvaná milostí plná, preto musí byť najcnostnejšia. Čiže áno Boh si vybral Máriu preto, lebo bola najcnostnejšia a bez hriechu. Jedine ona bola hodná aby cez ňu prišiel Boh. Ale tiež si treba uvedomiť, že privilégium bez hriešnosti nemá od seba ale je to len Božia milosť, ktorá jej bola preukázaná.
Boh nám život predurčil už vo večnosti a to podľa toho kto bude plniť jeho vôľu. Boh keď chcel aby prišiel jeho Syn na svet neprišiel a nezačal hľadať, nejakú vhodnú kandidátku, ktorá by bola potencionálne vhodný kandidát na prijatie jeho Syna. Ale on vo svojej múdrosti si predurčil Máriu, že ona privedie na svet jeho Syna a preto jej dal na to potrebné milosti. A tak je to s každým človekom na svete. Aj anjeli boli predurčení, oni si tiež nezasluhovali výšku svojho stupňa blaženosti. Jedni sú anjeli druhí serafíni, iní cherubíni a iní zas archanjeli. No Boh ich predurčil a oni taktiež mu museli preukázať vernosť tak ako ľudia a tak ako Mária.


67.
označiť príspevok

veriaci-4
   20. 7. 2016, 17:49

Príspevok bol vymazaný administrátorom.68.
označiť príspevok

salbea žena
   20. 7. 2016, 19:00 avatar
ty brdo, dohadovat sa kto ma v bludoch vacsiu pravdu je total chore na hlavu


70.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 7. 2016, 22:08 avatar
"Áno bolo to tak ale môžme si všimnúť, že Mária uzatvorila sľub čistoty. "Mária povedala anjelovi: Ako sa to stane? Veď ja nepoznám muža! Odpovedal jej anjel: Duch Svätý zostúpi na teba a moc Najvyššieho ťa zatieni" Prečo Máriine slová "Ako sa to stane? Veď ja muža nepoznám". V tom čase Mária bola zasnúbená s Jozefom, prečo by sa to pýtala? Mária sa pýta ako sa to má stať, pretože ona nehodlá mať styk s mužom. " >> Maria sa to pyta, pretoze nie NEHODLA mat styk s muzom, ale este ho nemala, a vedela ze ani v blizkej buducnosti mat nebude, pretoze mala cestovat za Alzbetou (co asi nebolo par hodin cesty ako dnes)..

Tiez si neviem prestavit, ze by Jozef nechcel potomka..
-------------
"Taktiež v tejto súvislosti prorokuje Ezechiel Ez 44:2 - že žiadny človek nemôže prejsť cez tú bránu, ktorou Pán vstúpil na tento svet. Toto je proroctvo Máriinho nepretržitého panenstva. " >> Toto je take to vytrhavanie kontextu, ako katolicka cirkev robi umele predobrazy o Marii (archa s prikazaniami - nie nemusis mi to vysvetlovat, cital som to dvakrat na webe a raz od teba) , skor pareidolie.. (vdaka asmodei za slovo)
V Ezechielovi ide naozaj o branu a nie o zenu.

Neviem si predstavit, ze ak by Maria znamenala branu otocenu na vychod, co by potom znamenali obhradene mury 500x500
Astax, tam islo naozaj o stavbu mura a brany v ktorom bol postaveny chram...

"Čiže áno Boh si vybral Máriu preto, lebo bola najcnostnejšia a bez hriechu." >> hlupost, ako bola najcnostnejsia a bez hriechu, tak by to bolo vy vravite, ze sa narodila z neposkvrneneho pocatia a preto bola ochranena pred hriechom..
O co je potom cnostnejsia?
To by som si ju uz nectil vobec..
Kto by mal byt oceneny viac, ten kto je bolavy a na furiku nesie vacsie bremeno, alebo niekto kto je zdravy a na furiku nesie mensie bremeno..

Takze ak by ju Boh oslobodil od dedicneho hriechu, je to to iste, akoby jej odobral bremeno z furiku a ozdravil ju..
O co bola teda lepsia, ak by mala lepsi start, nez kompletn vsetci ostatni ludia? (tohovorim podla tvojej logiky)
----------
" Je nepravdepodobné si myslieť, že bránou ktorou vstúpil na tento svet Boh-bez poškvrny vstúpi aj ďalší človek. " >> Naco by sa Jezis vobec narodil zo zeny? Ved to uz sa mohol zrodit z cohokolvek..
Islo o to, ze on sa prisiel sam pokorit, preco by po nom nemohla mat Maria dalsie dieta? Dolezite bolo to prvododene ...
Vy ste z nej spravili Bohynu, lebo si myslite, ze len Bohyna moze porodit Boha.. A nemoze porodit niekoho ineho nez Boha...

Keby bolo dost zien velmi cnostnych, to uz by si vyberat musel..
Ak by bola Maria najcnostnejsia, tak by si nemusel vyberat.. a uz vobec nie, ked si ju podla teba stvoril bez toho dedicneho hriechu. Ved to by znamenalo, ze si ju pekne vymodeloval a spravil taku aku chcel..
Kde by sa potom podela ta sloboda?

Prave ta ktora ma ma dedicny hriech ktory taha k dalsim hriechom ale odola, by mala byt blahoslavenejsia, nez ta, kora bola od dedicneho hriechu uchranena..
To je podla toho co TY respektive katolicka cirkev tvrdi

Mimochodom, preco sa nikde nespomina, ako si mame uctievat Mariu?
Preco sa nepise, ze bola (pocata bez dedicneho hriechu) bezhriesna?
Pise sa to len a len o o bezhriesnom Jezisovi (tusim na 4 miestach? uz si presne nepamatam

"Ona je "milosti plná"" .. vy si predstavujete milosti ako nejake predmety ktore nejaky svaty, alebo Maria vlastnia a ktore mozu rozdavat ludom, ktori sa k nim modlia.

Teraz nieco ine.. Maria nebola milosti plna, ona bola omilostena..
O jedinych dvoch ludoch o ktorych sa v novom zakone pise, ze boli plni milosti boli/su Jezis a Stefan..

Maria bola KECHARITOMENE, kde ak si to dobre pamatam, ke je predpritomny alebo nejaky minuly cas --- OMILOSTENA (niektori ludia pisu aj najoblubenejsia)

Ale Jezis (presnejsie sa o nom pise ako o Slove) a Stefan boli PLERES (plny) CHARITOS (milosti)
co je vazne nieco ine..,

Ak je niekolko zien zhruba rovnako cnostnych a malohriesnych, tak si vzdy moze vybrat LEN JEDNU zenu..
Neviem si predstavit, ako by sa Jezis dokazal narodit z dvoch alebo viacerych zien..

Jo a asi som mozno pozabudol.. To co povie nejaky cirkvou vyvoleny svaty ma asi taku vahu, ako ked to povie akykolvek krestan...


73.
označiť príspevok

Astax1 muž
   21. 7. 2016, 18:11 avatar
Mohol by som veľa namietať no vzhľadom na to, že sme asi ukončili diskusiu o údajných súrodencoch Ježiša sa nechcem púšťať do ďalšej vyčerpávajúcej diskusie.
Len ti chcem oznámiť, že máš zle naštudované grécke slovo kecharitomene.
"Full of Grace” translates kecharitom?n? the perfect passive participle of charit??. It denotes one who has been and still is the object of divine benevolence, one who has been favored and continues to be favored by God, one who has been granted supernatural grace and remains in this state"
Grammatically, the word kecharitomene is the feminine present perfect passive voice participle of a verb, specifically, the Greek verb (charitó?). In the passive voice, the verb means to have been made graceful, to have been endowed with grace.

Taktiež som to našiel, že slovo kecharitomene je len iná forma pre slovo charitoo.


75.
označiť príspevok

Wolfe muž
   21. 7. 2016, 23:32 avatar
" one who has been favored " >> Ako som povedal, oblubena alebo teda "most favored"

A kde tam mas plna (pleres)? V slovencine ste tam strcili milosti PLNA, v latincine ste tam strcili PLENA.. a v grectine, kde nic, tu nic...


76.
označiť príspevok

Wolfe muž
   21. 7. 2016, 23:40 avatar
V kazdom pripade dik za diskusiu a za tvoju trpezlivost..
S tymi surodencami/pribuznymi, si to budem musiet este vsetko prehliadnut a premysliet a dat dokopy..
Zatial to vyzera, ze by si mohol mat aj pravdu   (aj ked tato informacia myslim nema ziadny dopad na to, ci bude clovek spaseny, alebo nie, ale kazdy clovek ma tuzby dopracovat sa k pravde)

Ale samozrejme stale neverim, ze brana v exoduse mal byt akysi predobraz..

A aj tak ma irituje :, ked sa povie, ze by sa ma Boh stvoritel vsehomira pokorit pred clovekom.
Uz len tymto tvrdenim sa dava tento clovek na piedestal niekde nad Boha...
Proste mi to neberie.. Beriem Boha ako niekoho ABSOLUTNE NAD VSETKYM..
...a zrazu je niekto nad niekym, kto je absolutne nad vsetkym?


39.
označiť príspevok

Fotooon muž
   18. 7. 2016, 14:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.43.
označiť príspevok

Astax1 muž
   18. 7. 2016, 15:51 avatar
Je to tvoj názor a ja ti vravím, že je mylný. Viac k tomu nemám čo dodať.
Súhlasí lea_pragmaticka1


49.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 7. 2016, 22:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.55.
označiť príspevok

Fotooon muž
   19. 7. 2016, 16:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.50.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 7. 2016, 22:19

Príspevok bol vymazaný administrátorom.46.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   18. 7. 2016, 19:00 avatar
Ježiš sa pokoroval aj pred svojou nepoškvrnenou Matkou Pannou Máriou čo je logické, lebo je Boh je bez hriechu a miluje svoje stvorenie, je poslušný a pokorný a to dokonale. A Pán Ježiš sa pokoruje, prosí a klope pred každým človekom - a čaká ako človek odpovie. On Boh, všemohúci sa pokoruje pred každým obyčajným hriešnym človekom, klope a čaká, kedy mu človek otvorí dvere. Ale na to treba nielen veriť a uznávať Ježiša ako jediného spasiteľa čo aj bezosporu je, ale treba ho aj milovať a potom pochopí človek v tomto leveli ďalšie veci. On je Láska a absolútna pokora. Kým pre bežného muža alebo ženu je už po čase kvôli pýche a samoľúbosti hanba a odmietanie sa pokorovať pred rodičmi resp. pred inými ľuďmi - u Boha Ježiša Krista to tak nie je.


52.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 7. 2016, 22:32 avatar
Nepaci sa mi, ze ste z Marie tymto spravil vacsiu, ako Boh..


53.
označiť príspevok

elemír muž
   19. 7. 2016, 04:17 avatar
Stále zabúdate na to najdôležitejšie, lebo ježiš prišiel práve kvôli tomu najdôležitejšiemu a to je spasenie hriešnika. Ježiš zato obetoval svoj život, umrel v najstrašnešjších mukách, ktoré je strašné čítať a nie ešte zažiť. Ja som zomrel 2x od bolesti a neprajem,neprajem to nikomu zažiť a mám obavy, aká bude tretia smrť. O mne si na ARE tiež všetci mysleli, že som mrtvy, ale ja som všetklo počul a mal také nepredstasviteľné bolesti, že som nemohol ani okom mihnúť, aby som dal niekomu najavo, že strašne trpím. mal som pri nehode preborenú pánev do vnútra, dolámané ruky, nohy a lebku, popraskanú takým spôsobom, že až po 10 rokoch našli na CT mohumné,zrasty lebky. To je doslovný výraz z lekárskej správy. Keď ma roentgenovali kvôli invalidnému dôchodku, tak ma tam otáčala na tom stole skoro hodinu, ako na grile.
A toto,čo vám tu popisuje je zlomok z bolesti, ktoré som mal aspom z časti pretrpieť a pochopiť ježiša, prečo to všetko robil a vy si tu hazardujete a vymýšľate nezmysly, akoby smrť na kríži pre Ježiša bola len taká brnkačka. Veď čo ak v takýchto bolestiach visel na kríži dve hodiny, ja som to zažil pol minúty, možno celú neviem, ale to je proti tomu nič, ďatelinka májová. jeho bolesť ukončil až stotník, ktorý sa chcel presvedčiť, či ešte žije a tak ho prebodol, tiež dobrý nápad, ako sa presvedčiť , či niekto ešte žije a vylialo sa vody a krvi ako zo živého človeka. Udajne pri prebodnutí srdca kopiou, ktorá ma širší rez, vyšplechne z človeka naraz až 6 až 8 litrov krvi. Preto prišlo to zdesenie samotného stotníka, a povedal, toto bol naozaj syn boží, lebo také ani on pri svojej praxi nezažil.Toto vyhlásenie stotníka a reakcia na jeho prebodnutie naznačuje, že ježiš na kríži nezomrel, ale bol zabitý.
Uvidia, koho prebodli.
Draho sme boli kúpení a takto s tým hazardujeme.
Katolícka cirkev je rozdelená na dogmistov a zástancov učení svätých otcov a tí druhí sú evanjelisti, tí, ktorí sú zástanci čistého evanjelia. Lebo čisté evanjelium je Ježiš Kristus a evanjeliu odporuje všetko zlo, ktoré nakydal na cirkev satan a preto patrí táto špina satanovi.
Dogmisti hovoria o Františkovi, že je posadnutý, čim by sa dopúšťali hriechu proti duchu svätému, lebo tak je tento hriech definovaný: Povedali, že je posadnutý.Evanjelisti sú zástancami čistého evanjelia, lebo iba evanjelium môže doviesť hriešnika k Ježišovi, lebo je ako duch pravdy.
Astax napríklad tvrdí, že to Boh založil učitelské ústavy. Astax, uvedom si , kde si ty a kde je boh a ktosi ty a kto je boh. Ja nevidím do hlavy človeka, čo je vedľa mňa a ty vidíš do hlavy samotného boha ak tvrdíš, že boh urobil to, alebo to, alebo, boh chce to, alebo to, Alebo si niektorí cirkevní predstavitelia o sebe myslia, že oni rozhodujú o tom, kto bude spasený a kto nie. katolícka cirkev je organizmus ovládaný ježišom, ale aj satanom a my nevieme do akej miery.
Nechápem, ako sa vy dogmisti chcete postaviť pred ježiša a vysvetluvať mu, ako ste
prišli na to,.že je boh."O slávu ľudí nestojím,! A ani nemá o akú, lebo toto nakoniec môže veľmi urážať jeho otca.
Už to, čo napísala Lea , tam už sa dá o niečom diskutovať a mohol by som ju ešte doplniť, že, keď ho našli ako 12 ročného v chráme, tam sa tiež priamo píše: ... a potom im bol poslušný. Ale lea daj si povedať, že ježiš nie je boh, to tvrdí len učenie svätých otcov a v evanjeliu by sa muselo dokrútiť astaxovským systémom aspom 5 viet, aby sa tam niečo mohlo nájsť.
Wolfe už som ti tu písal, že z Márie nikto nerobí bohyňu a ani väčšiu, ako boh, to máš fakt mylné a .... žena a čo mňa a teba do toho,... znamená, že sú spolu ako tým, že obaja niečo robia spolu.
Evanjleium musí byť nadovšetkým, inak všetky diskusie sú márne. Evanjelium je aj nádej ekumenizácie, ak všetky cirkvi vyhádžu všetko okrem evanjelia, všetkým zostane to isté a to je evanjelium.
A všetci si dobre zapamätajte, lebo už to tu píšem na každej druhej strane, najpodstatnejšie na celom evanjeliu je , že naše spasenie nie je v naších rukácH. Nezálôeží predsa či je ježiš boh, alebo nieje, či je Mária taká, alebo taká, to je ich problém, vaším prolémom je , akí ste vy, respektíve, akí sme my. V akom stave bude naša duša, ak ju predložíme k súdu
A bazírovať na týchto veciach sa robí iba služba satanovi, že strácame čas na najllepšom možnom bode nášho života. Nechajme sa odradiť a venujme viac času modlitbám, za odpustenie hriechov, lebo to je hlavná podstata života.


54.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 7. 2016, 06:30 avatar
"Wolfe už som ti tu písal, že z Márie nikto nerobí bohyňu a ani väčšiu, ako boh, to máš fakt mylné " >> Fakt nikto? Precitaj si nadpis tejto temy.. Vseobecne ma len stvali bludy v katolickej cirkvi (nehovorim, ze nikde inde nie su), ale to ma fakt len stvalo... Ale nikdy sa mi neobracal zaludok z takehoto niecoho. Ale ked som si precital toto, akoby mi niekto hodil do zaludka bombu...
Nezalezi, ci je Maria taka alebo taka.. Co keby som si spravil zlate tela (samozrejme to by som musel mat na to peniaze, pisem to len pre ukazku), ved nezalezi, ci je zlate tela take, alebo onake, nie? Presne tak nezalezi, ci je Maria taka alebo Onaka..
Myslis, ze v novom zakone uz prestava byt Boh ziarlivy?
Myslis, ze je naladovy, raz tak, raz tak?

Ci robis modlosluzbu, alebo nerobis, na tom by som povedal dost zalezi...


62.
označiť príspevok

Astax1 muž
   20. 7. 2016, 12:34 avatar
elemír
Prepáč ale ak nevyznávaš, že Ježiš je Boh tak sa nemôžeš ani nazývať Kresťanom. Pretože Kresťanská viera je založená na základnej pravde a to tej, že Ježiš je Boh, ktorý prišiel na svet, aby zomrel za naše hriechy a aby nás vykúpil. Ja nič neprekrúcam ak nevidíš z môjho komentáru pre Wolfe-ho číslo 41 že Ježiš je Boh tak, buď si nechápavý alebo veľmi oklamaný. A nedaj sa oklamať, že to nie je dôležité pretože Ježiš sa pýta za koho ma pokladajú ľudia? A Peter vyznáva ty si Mesiáš Syn živého Boha. A inde sa píše "Kto vyznáva, že Ježiš je Boží Syn, v tom ostáva Boh a on ostáva v Bohu" Ak nevyznávaš že Ježiš Syn Otca je Bohom ako v tebe môže ostávať Boh Otec? Ak by ti nestačili verše v 41 je jasne ukázané, že Ježiš je Boh keď to vyznáva Tomáš "Pán môj a Boh môj" a Ján Krstiteľ hovorí o tom aby sme vyrovnali cestu nášmu Bohu, ktorý prichádza.
Súhlasí lea_pragmaticka1


71.
označiť príspevok

elemír muž
   21. 7. 2016, 00:13 avatar
Astax, nepochopil si Ježiša. On nepotrebuje, abysi sa za neho bil, alebo dokonca vraždil iných, ja si myslím, že to, čo sa týka jeho moci a statusu, kto vlastne je, bol erozhodnuté ašrte pred tým než bol teto svet a ty a ami milion učitelských ústavov na toi nemôžete zmeniť, lebo ani ty a ani všetky učitelské ústavy , ktorými sa tu oháňaš, nie ste nič proti jeho sláve, a šte ak vám jasne hovrí:Nestojím o slávu ľudí. ježiš vôbec nepotrebuje, aby ste z neho robili niečo iné, než on je, jemu sa to hnusí, toto zase verím já.
Astax ja ťe nesúdim tak ako ty mňa, či som dobrý, zlý, alebo dopletený katolík, to nie je moja úroveň, ja simradšej počkám na Ježiša, čo on mi o mne povie, ale ak krútiš tie vety z evanjelia pre blbosť, doslova blbosť, lebo čo ty chceš hovoriť O márii, bol si s ňou, keď tu žila ?, alebo o ježišovi, či je boh, alebo nie je ???? To si naozaj myslíš, že ježiš bol taký ješiťák, že v prvom rade ho zaujímalo, čo si o ňom myslia ľudia a potopm až čo som ja zač ???? To by musel byť Ježiš komunista. A toto vy z neho robíte. ježiš prišiel liečiť chorých, a nepýta sa nikoho, ktosi, čosi, alebo najprv, čo si o mne myslíš ?
Astax, zamysli sa nad tým, kolko krát súdiš ľudí, že sú neveriaci, že sú dolôetení, že nie sú to, čo si o sebe myslia, lebo ty si myslíš o tom niečo iné ??? Veď nakoniec v poriadku, ak si myslíš, tak si myslí, ale nsvynášaj súdy, kto je dobrý veriací a kto je zlý, kto je posaadnutý a kto nie, tu sa veľmi vystavuješ hrozbe hriechu proti duchu svätému, povedali, že je posaadnutý.
Nechápúem, kto si a čo si, ale to čo tu predvádzaš je tvoje spasenie veľmi nebezpečné.
Napríklad:_ Ježiš povedal jasne: Váš učitzel, nech je lôen jeden, ale ty tu opbhajkuješ učitelské ústavy.
Váš otec nech je len jeden ,ale ty tzu obhajuješ, aby bol otec každý člen hierarchie ? Ale ty sa krútiš a moceš jako svtlonos, a načo ???? Aký to má pre koho význam, čo si od tohoto slubuješ ?????
Jediný a hlavný ukol človeka je starať sa o spasenie svojej duše, ale tomu nepomôžeš tým, že urobíš z ježiša boha, z márie pannu celý život a večnosť a čo ja viem čo, to už by sme došli k tomu, čo sa hovorí , že modli sa a hreš.
To absolútne nepočítaš, že ak teda budeš spasený, že sa tam s tým Ježišom stretneš, aj s tou máriou a ako chceš pred nim,i obhájiť tieto veci, čo tu píšeš a čo ak náhodou ti oni povedia, to nás nezaujíma, to my máme poriešené inak, človek sa nemá čo do takýchto vecí starať, ale ty nám ukáž svoju dušu !
Písmo je napísané tak, že nepotrebuje žiadnych vykladačov, albo ak je v evanjeliu napísané, že ježiš mal bratov a sestry, tak ich mal, ale ak to zoberú do ruky vykladači písma v učitelských ústavoch, tak prídu na to, že to nie je pravda, že to boli bratranci a sestrenice. Ale prečo ???? Aký to má význam ???? Jediná možnosť, že nenávidite sex a všetko spojené s tým je vám hnusné a boli by vám hnusní aj všetci v nebi, ak by sa dopustili sexu ???? Na jednej strane uznáva katolícja cirkev množstvo svätých, čo boli manželia, alebo viedli hýrivý život a obrátili sa na druhej strtane, akždý kto sa dopustil sexu, je zatratený ???
lenže toto je to, čo ja predpokladám od začiatku, že na vine týchto trapných dogiem o máriinom lone je vlastne zavedenie do cirkvi celibátu, je to hrozné, ale je to tak. lebo takto by to všetko svinstvo malo jeden koreň. Zrejme si povedali potom v hierarchii, ak ho nemáme my, nebude ho mať nikto a ani naša matka božia ??????????? Vidíš, kam to až zašlo??
Svoj osud spasenia si si zavesil na neveriaceho tomáša, lebo on jediný v evanjeliu povedal Ježišovi, môj boh a pán. Tomáš, ktorý pre svoju neveru s učenníkmi už dlho pred tým nechodil.
Nakoniec všetko sa ukáže až tam, ale ja žijem v tom, že úloha človeka nie je meditovať o tom, kto je boh a kto nie je, ak muám k dispozícii evanjelium, ktoré netreba vykladať, ale úlohy človeka je starať sa o svoje spasenie, starať sa o stav hriechu vo svojej duši.
že ježiš chce od nás, aby sme sa čo najviac starali o svoje spasenie, lebo človeku samotnému to ani nie je možné, ale môjmu otcovi je možné všetko.
Samozrejme že to, že Ježiš nie je bo som si nevycucal z prsta a ako som na to prišiel, to si pozri v historii

Fatima bola hlavne preto, aby sa ukázalo, či je cirkev podriadená nebu. Lenže dialogy Našej Pani, ktorá o sebe povadala, že je z neba, nevyhovujkú dogmám a učeniam svätých otcov. A cirkev jasne uprednostnila práve toto" dogmy a učenia svätých otcov pred tým, čo bolo nariadené vo Fatime. Teda toto posolstvo z neba cirkev neberie na vedomie a uprednostňuje to, čo povedal človek a nie to, čo bolo povedané Našou Paní deťom.

V tomo je tragEdia celého sveta a katolíjr CIrkVi,


74.
označiť príspevok

Astax1 muž
   21. 7. 2016, 18:12 avatar
Vidím, že to nemá zmysel, preto sa už nebudem vyjadrovať.
Súhlasí lea_pragmaticka1
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 08:46,  keby uz vykapal ten despoticky human ihned, najlepsia alternativa pre nenarodene deti
dnes, 08:45,  to je strasne, stahuju z dedin mladych chlapcov a nutia ich zabijat sa navzajom zomieraju v...
dnes, 07:37,  To múdre ČSR malo na čele Beneša, ktorý prijal Mníchovský diktát a utiekol do exilu.
dnes, 07:30,  Myšlienka na utorok: "Aby mohol Veľký Majster pracovať na ľudstve, potrebuje...
dnes, 07:27,  Samozrejme Poliaci maju svoje muchy, ale maju vela dobrych kladov. Sustred sa radsej na 'mudre'...
dnes, 07:16,  Môže byť aj tak, ako píšeš, ale normálne myslenie dúfa skôr v budúci úspech, nie v...
dnes, 07:13,  Veď áno, ide o sporné územia, len keby Poliaci tušili, ako dopadnú, tak by si rozmysleli,...
dnes, 07:06,  Stále sa jedná o nejaké sporné územia, ktoré v nejakom čase patrili tomu či inému...
dnes, 05:49,  Keby Poliaci vedeli, že zaniknú, lebo si ich vlasť rozdelia Nemci a sovieti, tak by...
dnes, 05:28,  Z textu: V pátek 23.září 1938 ve 22:15 hodin vyhlásila československá vláda generála...
dnes, 05:15,  Komunizmus nemá nič spoločné s bývalým Sovietskym zväzom či súčasnou Kubou alebo...
dnes, 04:12,  Skutoční odpadlíci sú vo vnútri Organizácie až do času, keď sa Ježiš Kristus vráti,...
dnes, 03:59,  Spoločnosť Strážna Veža bola ako Mimovládna Organizácia členom OSN od roku 1992 až do...
dnes, 01:53,  Len k edovi :)
dnes, 01:52,  V Česku nám závidia i mega trolla eda :)
dnes, 01:50,  Americký robot spamuje
dnes, 01:47,  Islamista ty neustále ospevujes islamistov ako teraz azerbajdzanskych a tureckých
dnes, 01:45,  Edo Edo také primitivne-splasky vypúšťa :)
dnes, 01:43,  Nás edo je excelentny trol- :)
dnes, 01:42,  Trolovi-edovi veria jednoduchší :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Som vegetarián, ale na mäso sa pozerať môžem.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(287 572 bytes in 0,201 seconds)