Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Rohožka 3 (Solaris)

15
reakcií
1059
prečítaní
Tému 13. októbra 2010, 15:43 založil marska.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
28. 08. 2010
12
18. 03. 2011
11
12. 05. 2011
25
18. 03. 2011
16
04. 11. 2010
10
16. 09. 2010
16
 
 


1.
označiť príspevok

marska
   13. 10. 2010, 15:43 avatar
Mestská hromadná doprava, autobusy, električky, trolejbusy, čokoľvek... Hoci sú vždy plné, najviac milujem práve toto cestovanie (a to často autobusom nechodím), stretnete toľko ľudí a najmä ráno. Toľko z vás (nás) sa derie do práce, či školy. Rozmýšľala som, že kde sa vzali všetky tie povinnosti, napríklad práve tento mesiac je to konkrétne akýkoľvek jazyk a jeho detaily, detaily až za gramatikou, na slovenčine sa učíme morfémy, submorfémy a básnické prostriedky, ktoré sa takmer vôbec nepoužívajú. A tak som skúsila pochopiť báseň skrz tie veci, ktoré asi teória literatúry (alebo bohviečo to vlastne je) od nás vyžaduje, iste nie je prekvapením, že som z toho nemala nič. Potom som si to prečítala znovu a snažila som sa len jednoducho pochopiť autora – písateľa. Báseň bola nádherná... Teda sa pýtam, kde sa v tých ľuďoch berie ten rozvinutý zmysel pre nezmyselné hlúposti, ktoré vyhlásime za potrebné, nutné? Naozaj, kto tieto všetky veci vymyslel? Kto dal mená všetkým veciam? Kto určil, čo je vulgarizmus a čo nie, prípadne, že ktorý je horší a neslušnejší?

Dlho som nevydržala a spomienky poslednej noci vo mne ožili. Donútila som sa ísť von s partiou a nemyslieť, ale duša (prípadne niečo podobné) si vo mne robila, čo sa jej zachcelo. Lietali sme spolu po predstavách Byronovej romantiky a Monetovho dojmu, všetko za samozrejmej účasti Miróvej expresie. Stačilo pár hodín opitého pokecu a kĺbko sa rozmotalo a pokračovalo až za hranice, kotúľalo sa dole kopcom a ani šprint za ním ho nemohol zastaviť. V hlave sa vznáša jediná vec... jeho tvár (alebo podobná, pretože objektívne treba uznať merateľnú odchýlku predstavy a reality).

Svet sa mení, prichádza bolesť, mesto sa mení zo známej zmesi na nepoznateľné Temné... príjazdová tabuľa hlása „Temné mesto“. Bolesť kmása celou ľavou stranou. Horím alebo je to len zdanie? Plamene olizujú líca a kosti, ale dá sa pochybovať, že sa to vôbec deje. Bolesť sa skrýva, neúspešne, trošku sa červená... Vyzerá to ako päsť, bolestivo to vyzerá ako päsť. Otázka sa mení z „Byť či nebyť?“ na „Dopadne či nedopadne?“. Pár spomienok sa blýska pred tým, celá obloha je ich plná.

Deväť hodín predtým.

Konečne ma šteklenie paplóna zobúdza. Podľa klasiky začneme kávou a cigaretou, nasleduje sprcha a malé raňajky, hmm, saláma, syr a rožky, komuže je lepšie na tom svete? Zobúdza sa aj spolubývajúci, sme bývalí spolužiaci z vysokej, ktorí sa obaja vykašlali na štúdium po absolvovaní bakalárskych skúšok. Začalo to jednoducho... Po bakalárkach sme sadli do auta a vydali sa náhodne určeným smerom. Prešli sme s úsporami až do Švajčiarska, kde sme sa otočili a šli zase naspäť. Bol to mesiac nášho života, vrátili sme sa s prázdnymi vreckami a neznámym príjemným taktiež prázdnom v dušiach. Vtedy sme si povedali, že končíme so štúdiom, svet mal pre nás nejakú inú púť. Doma čakali listy, obaja sme boli prijatý na magisterské, aby sme stáli svojmu slovu, oba sme spálili.

Musím ísť do práce. Takže sa len pozdravíme, oblečiem sa a bežím na autobus. V práci je to to isté ako každý deň, papiere, tlačivá, zmluvy, formuláre, sračky... Ale platia dobre a momentálne nič lepšie nenájdem, tak ostávam tu, z niečoho žiť musím. Rozmýšľam, že večer zbehnem za Sylviou, celkom príjemné dievča. Priznám sa, že ma veľmi očarila, je v nej niečo... niečo ako by obsahovala viac životov (neskôr som aj pochopil prečo, keď mi hovorila o svojom otcovi, zaujímavý človek).

Cesta naspäť autobusom je zase to isté ako každý deň. Uponáhľaní ľudia, unavené tváre. Moje oči kĺzajú pod rúškom slnečných okuliarov až sa pohľad zastaví a nebyť clony zo skla, tak sa aj stretnú, s očami babičky, ktorá sa panicky, ustrašene a staro obzerá. V tej chvíli nie som schopný pozrieť inam, pozerám na ňu, až sa svet pohne a všetko sa spomalí. Cítim, trápenie, už nie som pokojný a vyrovnaný, ona už nie je vystrašená a stará. Je mladá, pokojne sedí a žiari z nej vnútorný pokoj. Moje vnútro sa naopak otriasa. Pohľad začína splašene hľadať niečo, o čo sa vedomie môže oprieť. Ruky začínajú trasľavý tanec a kolená strácajú schopnosť udržať váhu tela. Starnem. Ona sa pokojne pozrie do mojich očí a nebyť skiel, tak sa naše pohľady stretnú. Ja som ona. Ona je mnou. Jej tragédia sa topí v tej mojej a moja mizne. Tragédia jej života je moja. Jej život je môj a ja, ja som celý jej. Som v moci jej prázdna a moje prázdno sa plní ňou.

Na roztrasených nohách vybieham na zastávke a okamžite zvraciam. Chrbtom ruky si utieram ústa a obzerám sa na autobus. Sú v ňom uponáhľaní ľudia, unavené tváre, až moje oči narazia na tvár babičky. Jej pohľad a telo sa zmieta v panike, strachu a starobe. Ja pevne stojím vystretý na nohách a slnko ma drží a hladí po zátylku. Ja som ja a ona je ona. Jej život, jej tragédia sú len jej. Môj život, moja tragédia je moja. Otáčam sa smerom domov a pevne vykročím. Ľudia kráčajú okolo a rozprávajú sa, mladé dievčata svietia ako kvietky. Napĺňa ma príjemný pocit vyrovnanej živej bytosti.

Takmer deväť hodín neskôr.

Volám Sylvii. Mobil zvoní a zvoní. Nedvíha. Nahodím si na seba bundu a idem za ňou.

Deväť hodín neskôr. Na inom mieste.

Neviem, čo je to za chlapíka. Ide okolo a ja sa na neho milo usmievam, veď kto sa na vás dnes pekne usmeje? Nebol by svet krajším miestom? Miestom kde vládne úsmev a nie násilie a smútok. Keď prejde okolo, tak zacítim trhnutie. Prudko ma otočí a on ma drží za ruku.

-Čo sa deje?-
-Nič cica, ideš so mnou.-
-Kam? Ja už totiž niečo mám.-
-Len sa trošku prejsť...-, uškŕňa sa.
-Ale ja sa ponáhľam.-
-Ale mňa to nezaujíma!-

Prichádza facka. Som jeden z tých prípadov, o ktorých pozeráte príspevky v novinách, keď večer sedíte na gauči a napchávate sa čipsami? Som jeden z tých prípadov, o ktorých zhliadnete titulok v novinách, z ktorého sa vám chce zvracať? Som ten prípad? Prichádza päsť a mne sa motá hlava. Vlečie ma... neviem kam. Až mám šancu sa rozhliadnúť, tak je to jedna z tých klasických uličiek, v ktorej sa odohrávajú všetky tie filmové zločiny. Všetko vyzerá zahmlene a podivne, možno je to tým, že mi napúcha oko a ležím na zemi. Vtedy som už úplne pri sebe, cítim úder do brucha a ako mi dotyčný rozťahuje nohy, snažím sa brániť, jeho zvieracia sila ma ale uzemňuje. Strašne sa bojím. Už mám dole nohavice. Prestávam sa brániť, začína mnou otriasať nekontrolovateľný plač a posledné, čo sa zo mňa derie je opakované „Prosím nie, prosím prestaň...“. všetko ako z filmu, ale kde je ten povestný hrdina? Prosím...prosím... Ďalší úder a mám byť ticho... Prosím nie, prosím prestaň, prosím nechaj ma...prosím...prosím...
Súhlasí Mojka, Ónya


2.
označiť príspevok

Mojka žena
   13. 10. 2010, 16:11 avatar
skopírované a uložené k predchádzajúcim častiam.. 


3.
označiť príspevok

marska
   13. 10. 2010, 16:12 avatar
dúfam, že sa páčilo, lebo som to písal dosť dlho 
Súhlasí Mojka


4.
označiť príspevok

Mojka žena
   13. 10. 2010, 16:16 avatar
mluvnicu spolu nemámo  


5.
označiť príspevok

marska
   13. 10. 2010, 16:17 avatar
už nič nenapíšem  nedozvieš sa, čo sa stalo s Rohožkou 

keď vydieranie, tak poriadné  


8.
označiť príspevok

Mojka žena
   13. 10. 2010, 16:29 avatar
5/
poprosila a nie vydierala  


9.
označiť príspevok

marska
   13. 10. 2010, 16:31 avatar
je to vydieracia prosba 
takže ja ťa prosím, nechaj mi avatar a rozprávaj sa so mnou 


10.
označiť príspevok

Mojka žena
   13. 10. 2010, 16:36 avatar
a dokedy musím sa dívať na tú..pukánčku?  


11.
označiť príspevok

marska
   13. 10. 2010, 16:37 avatar
ešte neviem... keď mne sa hrozne ľúbi 


12.
označiť príspevok

Mojka žena
   13. 10. 2010, 16:38 avatar
Edit k 10/

...punkáčku...


13.
označiť príspevok

marska
   13. 10. 2010, 16:41 avatar
a je to punkáčka?


14.
označiť príspevok

rains
   13. 10. 2010, 16:51 avatar
co..ved je zlata..len trosku ubrindana v kutiku a chyba jej slniecko. Inak je to mile dievca
Súhlasí Mojka


15.
označiť príspevok

marska
   13. 10. 2010, 16:53 avatar
viac sa mi páči, keď to videou pokračuje, tak hodí po kamere aj srdce a celý čas si sedí vo vani krvi... má štýl, ale ten jej kukuč ma mega dostal, asi som sa zaľúbil 
Súhlasí postoy-lea


16.
označiť príspevok

Mojka žena
   13. 10. 2010, 16:55 avatar
ach jo..len trošku ubrindaná  
Súhlasí marska, postoy-lea


6.
označiť príspevok

Petrana žena
   13. 10. 2010, 16:18 avatar
...čo sa mi má na tom páčiť? 


7.
označiť príspevok

marska
   13. 10. 2010, 16:19 avatar
to je na tebe, že čo a či vôbec niečo 
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 08:00,  109. Naštudovať si môžem všeličo, ale to, čo napísali iní, je ich stupeň, ku ktorému...
dnes, 07:54,  havran, ja s tebou nebojujem. Iba ti píšem o tom, ako to je - pretože v niektorých veciach...
dnes, 07:51,  Nie, všeobecne sa nedá dokázať vôbec nič. Na dôkaz potrebuješ jedného, čo dokazuje a...
dnes, 05:37,  Poďakuj svojmu parťákovi, ktorý tu z toho spravil svoju propagandistickú centrálu... ty...
dnes, 01:19,  ...pamatajte na 0chranu... https://imgur.com/zxC5hwJ
dnes, 00:54,  takže Kočner je nevinný?.....no daj ty astronaut*03*03*03
dnes, 00:52,  Necelých tridsať rokov stačilo ponovembrovým zločincom z vysokej politiky národnosti...
dnes, 00:50,  nešaškuj tu zmetek....
dnes, 00:49,  a naš momentalne triezvy kamzík, zdupkal s nim......*21*21*21
dnes, 00:48,  MAFIA, OLIGARCHIA A VSETCI POLITICI ROZKLADAJU STAT Po viacerych pojednaniach sa vec...
dnes, 00:34,  a už jarabak nema argument......*21*21*21
dnes, 00:27,  ano aj Kiska je byvalý komunista, ale on nerozkradol to čo bolo vybudované!!!!....On je...
dnes, 00:25,  ondrej61- tak nam povez prečo sa veci manu tak ako sa majú a budú mať? Toto už asi...
dnes, 00:23,  Takže tvoj príspevok č. 26 neplatí ? *15*15*15*15
dnes, 00:23,  ondrej61- len si odriekaj túmantru ktorú ťa učí Kiska s Turbanom a nech ti dá šňupnúť....
dnes, 00:22,  sa ti to pomotalo kamziku.....su tu ludia, ktorí poukazuju na priciny, preco sa veci maju tak...
dnes, 00:21,  Fašistom neznášam a nieto aby som im rozkazoval, nechcem skončiť na šibenici do rici !!!!!!!
dnes, 00:19,  velmi hlboko si klesol jarabaku a uplne hlupo drukuješ kamzikovi....ale ako vidím, tak to ťa...
dnes, 00:19,  No a sme pri merite veci, takže ty a tvoji synovia, plus Eduard Ž. a vami podobní sú tu...
dnes, 00:17,  Kacír - tak mu to potvrď nech ide dríchmať
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Dneškom začína zvyšok tvojho života, tak ho nepremárni.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(87 970 bytes in 0,602 seconds)