Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Robert G.Ingersoll, esej O svätej Biblii.

26
reakcií
1341
prečítaní
Tému 7. apríla 2009, 15:56 založil fajer.

podobné témy:1.
označiť príspevok

fajer
   7. 4. 2009, 15:56 avatar
Niekto by už mal povedať pravdu o biblii.Kazatelia sa to neodvážia,lebo by ich vyhnali s kazateľníc.Profesori na vysokých školách sa neodvážia,lebo by prišli o svoje platy.Politici sa neodvážia,prehrali by vo voľbách.Obchodníci sa neodvážia stratili by zákaznikov.Dokonca ani úradníci sa neodvažia z obavy,že stratia zamestnanie.A tak som si povedal ,že to urobím sám.Jestvujú mnihé miliony ľudí, ktorí veria ,že Biblia bohom inšpirované slovo-miliony,ktroré si myslia,že táto kniha je základ a smernica,poradca a utešiteľ.


2.
označiť príspevok

ranexil muž
   7. 4. 2009, 16:00 avatar
Patrí to do ohna horiaceho ohnom a sirou.


4.
označiť príspevok

Mojka žena
   7. 4. 2009, 16:31 avatar
,, skús fajer na STV1 : 8.4.2009 o 22:20 hod. I.časť filmu - Biblia, druhá a záverečná časť : 9.4.2009 o 22 hod. Za pozretie nič nedáš  


5.
označiť príspevok

Vlado muž
   7. 4. 2009, 18:56 avatar
Nie si sám, ale ani z toho, čo si napísal, neviem o čom chceš diskutovať.

Bertrand Russell povedal:

Ohromná väčšina intelektuálne významných ľudí neverí kresťanskému náboženstvu, ale skrýva túto skutočnosť pred verejnosťou, pretože sa boja, že stratia svoje príjmy.

Odkazy:

adam.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

adam.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

ranexil muž
   7. 4. 2009, 16:03 avatar
Je to iba ludsky prepis radu cisiel do textov ,aby sa to lahsie pamatalo. A preklady su totalny nezmysel totalna loz .(aj ked sa snazili najst ekvivalent k dejinam )


6.
označiť príspevok

lukáš2 muž
   7. 4. 2009, 19:04 avatar
A na to si ako prišiel? Ja verím tomu, že Biblia je inšpirovaná Bohom. Ak ju pozorne študuješ, zistíš, že toto by človek normálne nenapísal. Okrem toho Biblia bola písaná v rôznych obdobiacvh a písatelia o sebe nevedeli. Biblia môže človeka zmeniť, tak, ako mení mňa...Nesúhlasím s úvodom...Nemyslím si, že sa to ľudia neodvážia povedať. Nemajú totiť (v tomto smere) čo povedať...


7.
označiť príspevok

ranexil muž
   7. 4. 2009, 19:25 avatar
No ked mal rohy a ludsky mozog tak jedine tak.


9.
označiť príspevok

Vlado muž
   8. 4. 2009, 18:18 avatar
Lukáš: Ak ju pozorne študuješ, zistíš, že toto by človek normálne nenapísal.

S tým by sa dalo súhlasiť. Normálni ľudia by také niečo nenapísali.


8.
označiť príspevok

Kasafran
   8. 4. 2009, 13:59 avatar
Lukáš2,
skutočne si presvedčený alebo len veríš, že Biblia je inšpirovaná Bohom? Prečítaj si, prosím, nasledujúcu analýzu R. G. Ingersolla týkajúcu sa Tvojho presvedčenia, či viery a potom opäť zareaguj. Som úprimne zvedavý na Tvoj názor.

Je Starý zákon inšpirovaný bohom?

Ak je, mala by to byť kniha, ktorú by nemohol vlastnými silami vytvoriť žiadny človek, ani žiadne množstvo ľudí. Mala by obsahovať dokonalú filozofiu. Mala by byť v dokonalej zhode so všetkými faktami o prírode. Nemala by obsahovať žiadne omyly v astronómii, geológii, ani v žiadnej vedeckej disciplíne.
Jej morálka by mala byť najvyššia, najčistejšia. Jej zákony a smernice správanie by mali byť spravodlivé, múdre, dokonalé, a dokonale prispôsobené želaným cieľom. Nemala by obsahovať nič, čo by človeka podnecovalo ku krutosti, pomstychtivosti, alebo podlosti. Mala by byť naplnená inteligenciou, spravodlivosťou, čistotou, čestnosťou, súcitom a duchom slobody. Mala by odporovať konfliktom a vojnám, otroctvu a túžbe po moci, nevedomosti, ľahkovernosti a poverčivosti.
Mala by rozvíjať rozum a zušľachťovať srdce. Mala by uspokojovať srdce a rozum najlepších a najmúdrejších. Mala by byť pravdivá.
Spĺňa Starý zákon tieto požiadavky?
Je v Starom zákone – v jeho histórii, teórii, práve, vláde, morálke, vede – niečo, čo presahuje myšlienky, názory, presvedčenia, zvyky a predsudky jeho autorov a ľudí, medzi ktorými žili? Vidieť v ňom záblesk svetla z nadprirodzeného zdroja?
Starí Židia verili, že zem je stredom vesmíru a že slnko, mesiac a hviezdy sú škvrnami na nebi. Biblia s tým súhlasí. Mysleli si, že zem je plochá a má štyri rohy; že obloha je pevná – je to podlaha Jahveho domu. Biblia učí to isté. Predstavovali si, že slnko putuje okolo zeme a že zastavením slnka možno predĺžiť deň. Biblia s tým súhlasí. Verili, že Adam a Eva boli prvým mužom a ženou; že boli stvorení iba pred pár rokmi, a že oni, Židia, boli ich priamymi potomkami. Biblia toto učí. Ak niečo je, alebo môže byť isté, tak je to to, že pisatelia Biblie mali mylné predstavy o stvorení, astronómii, geológii; o príčinách javov, pôvode zla a príčine smrti.
Musíme tiež pripustiť, že ak autorom Biblie je nekonečná Bytosť, poznala všetky vedy, všetky fakty a nemohla sa mýliť. Ak sú však v Biblii chyby, nesprávne predstavy, falošné teórie, primitívne mýty a hrubé chyby, museli ju napísať konečné bytosti – teda nevzdelaní a omylní ľudia. Nič nemôže byť jasnejšie.
Po stáročia cirkev tvrdila, že Biblia je absolútne pravdivá, že neobsahuje žiadne chyby, že príbeh o stvorení je pravdivý, že jej astronómia a geológia sú v zhode s faktami, že vedci, ktorí sa odchyľovali od Starého zákona boli neveriaci a ateisti.
Teraz sa to zmenilo. Vzdelaní kresťania pripúšťajú, že pisatelia Biblie neboli inšpirovaní pokiaľ ide o ktorúkoľvek z vied. Teraz tvrdia, že boh, alebo Jahve, neinšpiroval pisateľov svojej knihy s cieľom poučiť svet o astronómii, geológii, alebo akejkoľvek inej vede. Pripúšťajú dnes, že inšpirovaní muži, ktorí napísali Starý zákon nevedeli nič o žiadnej vede a že to, čo napísali o zemi a hviezdach, slnku a mesiaci, bolo v súlade s celkovou nevedomosťou ich doby. Trvalo mnoho storočí, kým boli teológovia prinútení urobiť tento ústupok. Váhavo, plní zlomyseľnosti a nenávisti, sa kňazi nakoniec stiahli z poľa, prenechávajúc víťazstvo vede.
Zaujali inú pozíciu. Vyhlásili, že autori, či skôr pisatelia Biblie, boli inšpirovaní v duchovných a morálnych otázkach; že Jahve chcel svojim deťom oznámiť svoju vôľu a svoju nekonečnú lásku; že vidiac svoj nevedomý a skazený ľud, snažil sa urobiť ich láskavými a spravodlivými, múdrymi a duchovnejšími, a že Biblia je inšpirovaná v jej zákonoch, v nábožnosti, ktorej učí a v predstavách o vládnutí.
Teraz je teda otázkou toto: Je Biblia bližšie k pravde v jej predstavách o spravodlivosti, milosrdnosti, morálky, alebo nábožnosti, než v jej chápaní vied?
Je Biblia morálna? Potvrdzuje otroctvo – schvaľuje polygamiu. Mohol to diabol urobiť horšie?
Je milosrdná? Vo vojne dvíhala čiernu zástavu; prikazovala deštrukciu a masaker všetkých – starých, slabých a bezmocných – žien a detí.
Boli jej zákony inšpirované bohom? Stovky priestupkov sa trestalo smrťou. Zbierať raždie v sobotu, zabiť vlastného otca v nedeľu – to sa považovalo za rovnocenné zločiny. V celej svetovej literatúre niet krutejšieho kódexu. Zákon odplaty – zákon pomsty – bol zákonom Jahveho. Oko za oko, zub za zub, končatinu za končatinu. To je divošstvo – nie filozofia.
Je spravodlivá a rozumná? Biblia odmieta náboženskú toleranciu, náboženskú slobodu. Ktokoľvek sa odlišoval od väčšiny, bol ukameňovaný. Skúmanie bolo zločinom. Manželom sa prikazovalo udávať svoje neveriace manželky a pomáhať pri ich zabíjaní. Je nepriateľom umenia. "Neurobíš si žiaden rytý obraz." (Ex 20, 4) To bola smrť umenia. V Palestíne nikdy nevznikol maliar ani sochár.
Je Biblia civilizovaná? Schvaľuje klamanie, krádež, lúpež, vraždu, predávanie závadného mäsa cudzincom, a dokonca aj prinášanie ľudských obetí Jahvemu.
Je filozofická? Učí, že hriechy ľudí možno preniesť na zviera – na kozla (Lv 16, 21). Z materstva robí priestupok, ktorý treba odčiniť prinesením obete za hriech. Bolo nemravné porodiť chlapca a dvakrát tak nemravné porodiť dievča. Vyrobiť si olej na vlasy, aký používali kňazi, bolo zločinom, ktorý sa trestal smrťou. Krv vtáka zabitého nad prúdiacou vodou sa považovala za liek. Chcel by civilizovaný boh pošpiniť svoj oltár krvou volov, baranov a holubov? Chcel by zo všetkých svojich kňazov urobiť mäsiarov? Páčil by sa mu zápach horiaceho mäsa?


10.
označiť príspevok

fajer
   8. 4. 2009, 19:52 avatar
obhájcom biblie asi došiel dych,čo dodať,už nemusia hľadať pravdu,tu si ju môžu prečítať....


11.
označiť príspevok

harrybka žena
   8. 4. 2009, 19:55 avatar
Neviem ako ostatným ale prehnané obhajovanie niečoho môže skôr ublížiť.


12.
označiť príspevok

fajer
   8. 4. 2009, 20:03 avatar
zástancovia tejto knihy,ubližovali celé stáročia,niekto musí povedať pravdu....


14.
označiť príspevok

DNA111 muž
   17. 4. 2009, 20:04 avatar
Na toto si prišiel sám alebo to len cituješ pochybný panflet niekoho iného?
Ináč je tu kopa chýb a povrchných úsudkov.
Len tak napochytre:
/Je Biblia morálna? Potvrdzuje otroctvo – schvaľuje polygamiu./Dolož kde schvaluje polygamiu lebo ja viem že práve poukazuje na nevýhody polygamie a nie v jednom ale vo viacerých prípadoch biblických postáv.Hned na začiatku je napísané proti polygamii:24Preto opustí muž svojho otca a svoju mať a bude ľnúť ku svojej žene, a budú jedno telo.

Ten ingersoll je riadny packal ešte aj frajera tromfol. 
Súhlasí lukáš2


15.
označiť príspevok

Boh múch
   17. 4. 2009, 20:15 avatar
napríklad kráľ Šalamún, ktorý mal údajne 700 žien a 300 konkubín?


17.
označiť príspevok

Boh múch
   17. 4. 2009, 21:03 avatar
inak zaujímavé, že ťa viac trápi polygamia ako otroctvo...ale tak to už býva.


19.
označiť príspevok

lukáš2 muž
   19. 4. 2009, 20:32 avatar
Ak ťa zaujíma otroctvo, pozri si dobový kontext. Zistíš, že v tej dobe byť otrokom bolo veľmi dobré.. Nebolo to otroctvo v dnešnom chápaní. Tí ľudia mali postarané o stravu, domov....proste o všetko a v tej dobe sa s nimi jednalo rovnocenne. Otroctvo bolo vtedy niečo celkom iné ako dnes (a v stredoveku)
Súhlasí DNA111


26.
označiť príspevok

Boh múch
   20. 4. 2009, 09:11 avatar
lukáš2, dobový kontext...keby som dostal euro pokaždé keď sa niekto odvoláva na dobový kontext, som boháčom. takže vlastniť človeka a rozkazovať mu čo má robiť bolo dobré, veď sa mali tí ľudia dobre...mali prácu a dostali najesť a bývanie ak poslúchali, celkom ako s domácimi zvieratami. rovnocenne? niekedy si naštuduj pojem otrok, lebo otroctvo nemôže byť založené na rovnocennosti. ah...dobový kontext...pekná výhovorka...najmä ak to tvrdia ľudia, ktorí obhajujú "večné pravdy"  


25.
označiť príspevok

DNA111 muž
   19. 4. 2009, 23:45 avatar
BM ja som to neriešil podľa toho čo ma trápi ale podľa toho čo je možné jednoznačnejšie vysvetliť a ukázať že obvinenie je v tom prípade neopodstatnené a lživé. A tak je hned na tom príklade jasné aká ZÁŠŤ musí poháňať autora toho nepodareného panfletu ked je schopný krivo obviňovať aj v takých jasných veciach akou je napr otázka polygamie.Z toho vyplýva že aj ked je bledá tvár-Ingersoll vzdelanejší ako všetci pisatelia biblie/ktorých kritizuje/ dokopy aj tak má "bledá tvár hadí jazyk".Preto by som si dával pozor na jeho zášťou ovplyvnené vyjadrenia aj na stránky kde ho s radosťou nekriticky citujú....
Takže som si iba ušetril čas s vysvetľovaním problematiky otroctva v dobovom kontexte.Čo však vyriešil Lukáš.


27.
označiť príspevok

Boh múch
   20. 4. 2009, 09:12 avatar
DNA111, ale veď z dobového kontextu vyplýva, že Ingersoll konal správne  


20.
označiť príspevok

lukáš2 muž
   19. 4. 2009, 20:32 avatar
údajne?


23.
označiť príspevok

DNA111 muž
   19. 4. 2009, 23:07 avatar
Dobre si poznamenal len si zabudol dodať že ho zato Boh nechváli.....


18.
označiť príspevok

fajer
   18. 4. 2009, 06:47 avatar
kto opusti dom ,matku svoju,otca ,ženu a deti svoje a bude nasledovať mňa,bude dedičom večného života;Mt-19.29-takému človeku sa v dneštnej dobe hovorí- hajzel....máš zlý preklad Matúša....


21.
označiť príspevok

lukáš2 muž
   19. 4. 2009, 20:38 avatar
a ty si asi nečítal evanielia, keby si ich čítal vedel by si, že sa to myslí trocha inak ako to prezentuješ ty...Ak nás má deliť od Boha niekto z nich, máme ich "opustiť", ísť za Ježišom...od lásky k Bohu nás nemôže odlúčiť nič. Nemá stáť medzi nami a Bohom nikto a nič. To neznamená, že ak chcem nasledovať Ježiša, mám opustiť rodinu. Len ak je to prekážka...


22.
označiť príspevok

fajer
   19. 4. 2009, 21:13 avatar
ty si ho vysvetľuješ ako ti pasuje,je to tam jasne napísané,tak mne je milšia rodina,ako nejaká rozprávková bytosť a to ježiško je....


24.
označiť príspevok

DNA111 muž
   19. 4. 2009, 23:16 avatar
F asi si reagoval na mňa a moju citáciu no vo svojom zápale nájsť mi chybu si prehliadol že som tam uviedol na "začiatku" biblie a na začiatku je 1Moj 2.24.ktoré hovorí o monogamnom spolužití.
To máš fakt takú zaslepenú potrebu útočiť za každú cenu???


13.
označiť príspevok

lukáš2 muž
   15. 4. 2009, 18:56 avatar
Kasafran: Je to fakt zaujímavý text, premýšľal som nad ním Áno, verím a som presvedšený o tom, že Bibliu písali ľudia, ktorí boli inšpirovaní Bohom. Poviem to v kratkosti...chýbajú mi verše týchto a ďalších tvrdení v článku

Starí Židia verili, že zem je stredom vesmíru a že slnko, mesiac a hviezdy sú škvrnami na nebi. Biblia s tým súhlasí. Mysleli si, že zem je plochá a má štyri rohy; že obloha je pevná – je to podlaha Jahveho domu. Biblia učí to isté. Predstavovali si, že slnko putuje okolo zeme a že zastavením slnka možno predĺžiť deň. Biblia s tým súhlasí. Verili, že Adam a Eva boli prvým mužom a ženou; že boli stvorení iba pred pár rokmi, a že oni, Židia, boli ich priamymi potomkami. Biblia toto učí. Ak niečo je, alebo môže byť isté, tak je to to, že pisatelia Biblie mali mylné predstavy o stvorení, astronómii, geológii; o príčinách javov, pôvode zla a príčine smrti.
Musíme tiež pripustiť, že ak autorom Biblie je nekonečná Bytosť, poznala všetky vedy, všetky fakty a nemohla sa mýliť. Ak sú však v Biblii chyby, nesprávne predstavy, falošné teórie, primitívne mýty a hrubé chyby, museli ju napísať konečné bytosti – teda nevzdelaní a omylní ľudia. Nič nemôže byť jasnejšie.
Po stáročia cirkev tvrdila, že Biblia je absolútne pravdivá, že neobsahuje žiadne chyby, že príbeh o stvorení je pravdivý, že jej astronómia a geológia sú v zhode s faktami, že vedci, ktorí sa odchyľovali od Starého zákona boli neveriaci a ateisti.

....zatiaľ som nenašiel zmienku o týchto veciach (žeby ich učila Biblia), ak je o tom zmienka, skús mi dať dáky biblický dôkaz k týmto tvrdeniam...prepáč..fakt som zatiaľ nič také nečítal...
a čo sa týka spodnej časti článku, áno je to tam, je to tak...kým Ježiš nezomrel za naše hriechy, boli obetné zvieratá a aj iné obete. To je fakt. Ale uvedom si, čo človek spôsobil hriechom. Čo chcel satan dosiahnúť? hriech= smrť...prikázanie- neurobíš si žiaden rytý obraz nie je dokončené, ale nevadí..je to prikázanie, ktoré hovorí o niečom, čo tu nie je dopísané zatiaľ takto stručnejšie...
Súhlasí DNA111


16.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 4. 2009, 20:36 avatar
lukáš2; ...."zatiaľ som nenašiel zmienku o týchto veciach" - to asi preto, že nečítal pozorne  
..."žeby ich učila Biblia" - neučila v tom máš pravdu; Biblia je predovšetkým o inom 
Súhlasí Boh múch
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 05:13,  Ja som tiež rasista. Rozlišujem rôzne rasy. Netvrdím, že všetci ľudia sú len bieli, alebo...
dnes, 00:10,  Hlupák Kasafran ti dá súhlas, pritom: a dochází k názoru, že jde o chybu softwaru, který...
dnes, 00:06,  Vám fašistom načisto šibe z toho rasizmu, ktorým trpíte. Ty i hokejkár.
včera, 23:53,  (15) Osvietený,l opäť pletieš piate cez deviate - nuž, ale čo iné sa dá od týpka Tvojho...
včera, 23:46,  (66) Hokejis, a to obojstranne - z bielych i čiernych rovnakých figúrok...
včera, 23:39,  Ja nie som tvoj bráško Julko Tri mesiace unikal muž útočiaci na česko - taliansku...
včera, 23:37,  https://www.google.com/search?q=uspore+žiarivky&oq=uspore+žiarivky&aqs=chrome..69i57.4083j0j7&c...
včera, 23:37,  už sa len opakuješ ty blbeček, čo iné ti ostáva?...to samé teľa zo...
včera, 23:31,  Žako, žakóóó, papagáj náš, pichal by si ? Alebo sa opicháš sám ? (pred 2 minútami)...
včera, 23:31,  Kasafran to sa o tvojom prerode z bolševíka na fašistu povedať nedá. To je dosť bežným...
včera, 23:27,  Žako, žakóóó, papagáj náš, pichal by si ? Alebo sa opicháš sám ? (pred 2 minútami)...
včera, 23:26,  Žako, žakóóó, papagáj náš, pichal by si ? Alebo sa opicháš sám ? (pred 2 minútami) To...
včera, 23:26,  Osvietený, ten Tvoj prerod z mesiáša na žaka je skutočne obdivuhodne nevídaný...
včera, 23:24,  Žako, žakóóó, papagáj náš, pichal by si ? Alebo sa opicháš sám ? (pred 2 minútami)...
včera, 23:23,  Tvoj nick okokoteneho ti admin zabanoval cumel náš milaničko Miňo dviňo a ine debilnosti...
včera, 23:23,  Žako, žakóóó, papagáj náš, pichal by si ? Alebo sa opicháš sám ? (pred 2 minútami)...
včera, 23:22,  Moje nervy, moje nervy...začínam mať o neho obavy. Pôsobí nejako divne. K: Milanko! Máme...
včera, 23:20,  Podvodník nemôže. ..
včera, 23:19,  NESMRTEĽNÝ! Slovenský Highlander! To je on! KONIEC NESMRTEĽNÝ!...
včera, 23:18,  Okokotený odporúčam Ti, aby si sa pokúsil zdržať, alebo aspoň trochu viac šetril svoju...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Niektorí ľudia spôsobujú radosť hneď ako prídu. Iní zasa hneď ako odídu.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(109 892 bytes in 0,264 seconds)