hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  politika  /  téma

Revolúcie, ktoré hlásajú vládu ľudu (klamú a sú bláznostvom)

príspevkov
2
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 26.4.2015 10:45
posledná zmena 26.4.2015 12:16
1
26.04.2015, 10:45
Čo znamená revolúcia a tzv. vláda ľudu? Pomôžem si z knihy(Revolúcia, demokracia a masová kultúra) a budem čerpať z Berďajeva, ktorého považujú za jedného za najväčších filozofov.

Francúzka a ruská revolúcia - posvieťme si na nich - vždy hlásali akúsi ľudovládu.

"Ideológovia ruskej revolúcie, ktorí spustili mašinériu budovania socialistického štátneho zriadenia, ľud obvykle špecifikovali ako pracujúci ľud, čiže triedu robotníkov a roľníkov. Protagonisti francúzskej revolúcie, ktorí položili základy moderných demokratických systémov, zase ľud transformovali na občanov a tzv. všeobecným hlasovacím právom v zmysle občianskeho princípu. Oba sociálne deje však spája jedne spoločný menovať, a to snaha o uplatňovanie neobmedzených nárokov ľudskej autonómie.


"V samotnej idei ľudodvlády, bez ďalšieho vymedzenia a ukotvenia vo vyšších princípoch, niet nijakej pravdy, teda ani pravdy o človeku, o ľudskosti a o jej nekonečnej a nescudziteľnej duchovnej podstate".(Berďajev)

Obidve revolúcie priniesli len zdanlivo odlišné politické systémy založené na úpadkovej vláde ľudu - davov, ovladaných stranickými elitami: demokraciu či už s prívlastkom liberálna alebo socialistická (respektíve totalitná). Aj keď tieto dva typy sociálno-politických výstupov francúzskej a októbrovej revolúcie sa politická veda snaží od seba oddeliť a kategorizovať, neraz až symbolikou dobra a zla, predsa nedokáže vysvetliť základnú otázku, prečo realizácia princípov všeobecnej vôle v politickej praxi môže viesť k demokracií a tiež k diktatúre.

Ako francúzka buržoázna, tak aj boľševická októbrová revolúcia bezohľadne experimentovali so zavedením rovnosti, princípom namiereným proti hierarchickému poriadku kozmu, princípom prevádzajúcich bytie k chaosu, princípom ničiacich tvorivosť a organický rast človeka a akejkoľvek sociálnej jednotky. Obidve revolúcie si nárokovali vymiesť od základov všetko, čo doteraz priniesla civilizácia spojená s kresťanstvom, teda nielen podstatu politickej moci a autority, vytvorenie politických systémov, ale aj antropologické a kulturologické otázky, ktoré v mnohom nemožno študovať osve a izolovane od politickej reality.

Naivná a smiešna sa mi videla predstava humanistov revolúcie o revolučnej idyle, nekrvavej revolúcií, v ktorej sa napokon ukáže dobrá stránka ľudskej prirodzenosti a ľudových más.

Revolúcia je ako prírodny jav- ako pohroma, nešťastie či ťažká choroba. Šťastných revolúcií nebolo nikdy. Revolúcia, nielen tá ruská, znamená negáciu života. Francúzska revolúcia, zvaná veľkou, bola takým istým zlom a nezdarom. Francúzska revolúcia nebola lepšia ako ruská a nebola o nič menej krvavá a krutá, bola takisto bezbožná, takisto deštruktívna vo vzťahu k všetkým dejinným hodnotám.(Berďajev)

A teraz čítajte pozorne:
"Suvérenny ľud môže človeka obrať o všetko, čo si zmyslí, čo bude potrebovať za potrebné pre svoje blaho. Ľudový obsolutizmus je tou najhoršou formou absolutizmu, keďže v ňom človek závisí od tupého stáda, od temných pudov más."(Berďajev)

"Suverenita ľudu je totalitný a v svojej podstate proti slobode osobnosti namierený princíp."( Jacob L. Talmon)
none
2

1. 26.04.2015, 10:45

Čo znamená revolúcia a tzv. vláda ľudu? Pomôžem si z knihy(Revolúcia, demokracia a masová kultúra) a budem čerpať z Berďajeva, ktorého považujú za jedného za najväčších filozofov.

Francúzka a ruská revolúcia - posvieťme si na nich - vždy hlásali akúsi ľudovládu.

"Ideológovia ruskej revolúcie, ktorí spustili mašinériu budovania socialistického štátneho zriadenia, ľud obvykle špecifikovali ako pracujúci ľud, čiže triedu robotníkov a roľníkov. Protagonisti francúzskej revolúcie, k...

26.04.2015, 12:16
Grečo je žalostný trubadúr náboženskej ideológie. Pokiaľ máš nutkanie osprostieť, tak ho čítaj!

odkaz
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 85 598 B vygenerované za : 0.096 s unikátne zobrazenia tém : 36 148 unikátne zobrazenia blogov : 537 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Ďakujem ti náš Stvoriteľ, chcem byť s Tebou večný priateľ, ty's život si nám podaroval, potom si sa kdesi schoval. Milujem Ťa milý Bože, nechcem s Tebou byť na nože. Moja vôľa snáď pom...

citát dňa :

Nie každá výhra znamená aj budúce víťazstvo a nie každá prehra znamená aj pád.