Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Reflexie prezidenta Fidela Castra - II

1
reakcií
2744
prečítaní
Tému 9. mája 2007, 18:23 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   9. 5. 2007, 18:23 avatar
TRAGÉDIA, KTORÁ HROZÍ ĽUDSKÉMU RODU

Nemôžem hovoriť ako ekonóm alebo vedec; jednoducho musím hovoriť ako politik, ktorý chce dešifrovať argumenty ekonómov a vedcov. Zároveň chcem prísť na dôvody, ktoré ich motivujú, aby sa vyjadrili ku týmto témam. Pred dvadsiatimi dvomi rokmi sa zišlo v Havane veľké množstvo významných politikov, odborárskych , poľnohospodárskych a študentských lídrov a takisto zástupcov zo spomenutých oblastí. Hlavnou témou vtedajšieho medzinárodného podujatia (1985), bola vysoká zahraničná zadĺženosť Latinskej Ameriky. V tom čase hodnota dolára bola oveľa vyššia ako dnes.
Závery prijaté na podujatí sme poslali všetkým vládam na svete, samozrejme, okrem niektorých výnimiek, keďže by mohli vyznieť ako provokácia. V tých časoch petrodoláre zaplavili trhy a nadnárodné banky prakticky nútili štáty na uzavretie vysokých úverov. Netreba vysvetľovať, že zodpovední za hospodárstvo, prijali tieto záväzky bez akýchkoľvek konzultácií. Bola to zároveň doba, keď na našom kontinente bolo najviac najrepresívnejších a najkrvavších vlád, dosadených USA. Nemalé prostriedky boli vynaložené na zbrane, blahobyt a spotrebu. Neskorší dlh vzrástol až na 800 miliárd USD; bol to aj začiatok súčasných hrozieb katastrof, visiacich nad chudobou, ktorej počet sa za posledných dvadsať pať rokov zdvojnásobil. Práve v Latinskej Amerike je najväčší rozdiel medzi najbohatšími a najchudobnejšími.
Oveľa skôr, ako vznikli súčasné diskusie, záujem Ttretieho sveta sa zameral na témy o nič menej problematickejšie - na nerovnú výmenu. Každoročná prax dokazovala, že tovary, ktoré k nám dovážali vyspelé krajiny, vyrobené väčšinou z našich surovín, boli každýraz drahšie, kým naše nakupovali za nezmenenú cenu. Napr. 1 tona kávy alebo kakaa sa predávala za 2.000 dolárov. Šálka kávy alebo čokoládový koktail stáli vtedy v New Yorku pár centov, kým dnes je to o 30 až 40x viac. To znamená, že za jeden traktor, kamión, či lekársky prístroj, treba vyviesť niekoľkonásobne viac našich výrobkov ako kedysi. To isté sa týka poľnohospodárskych plodín ako juta, sisal a ďaľšie prírodné materiály pre textilný priemysel , vypestované v Treťom svete, keďže teraz ich nahradili umelé vlákna, vyrobené z ropných derivátov. V dôsledku vysokých štátnych dotácii poľnohospodárom vo vyspelých štátoch, ceny cukru sa takmer plazili po zemi.
Bývalé kolónie a neokolónie, ktorým sľubovali po druhej svetovej vojne rozprávkovú budúcnosť, ostali pri sľuboch, pretože celý systém bol vypracovaný na drancovaní a vykorisťovaní.
Na začiatku získavania toho povedomia ešte neexistovali také negatívne javy, akým je neúmerné plytvanie energiami vo vyspelých štátoch; vtedy platili za barel ropy necelé dva doláre. Zdroje pohonných látok, s výnimkou USA, kde ich bol nadbytok, boli hlavne na Strednom Východe, v Mexiku , Venezuele a neskoršie v Afrike. Ibaže nie všetky štáty, ktoré - z milosrdnej lži – pomenovali rozvojovými, boli ropnými veľmocami; 82 z nich sú chudobnými štátmi, závislými na dovoze pohonných hmôt. Práve teraz ich čaká hrozná situácia, keď sa začnú vyrábať tieto bio alebo agro- ako ich nazývajú - energie z potravín.
Globálne otepľovanie sa zemegule, ktoré visí nad svetom ako Damoklov meč, bolo pred tridsiatimi rokmi neznámou témou pre väačšinu obyvateľov tejto planéty; dokonca ešte dnes je mnoho ľudí, ktorí pochybujú o tejto hrozbe. Ak by sme sa držali toho, čo prezentujú hovorcovia nadnárodných spoločností, tak žijeme najlepšie momenty v histórii: máme trhové hospodárstvo, rastúci nadnárodný kapitál, najmodernejšiu techniku, stále vyššiu produktivitu, rýchly rast HDP, životnej úrovne, a materializovanie všetkých snov súčasného sveta. Štát nemá právo zasahovať do ničoho, dokonca by vláda ani nemala existovať – iba ak, ako nástroj obrovského finančného kapitálu.
Ibaže realita je tvrdá. Nemecko, jedna z najpriemyselnejších krajín, sa musí zobudiť zo sna pred skutočnosťou, že má 10% nezamestnaných. Najtvrdšie a najmenej atraktívne práce robia emigranti, ktorí zo zúfalstva zo svojej narastajúcej chudoby, využívajú každú možnosť ako sa dostať do Európy. Zdá sa, že nik sa nezaoberá výpočtom nárastu populácie práve v rozvojových zemiach.
Viac ako 700 zástupcov rôznych svetových spoločenských organizácii sa zhromaždili v uplynulých dňoch v Havane, aby diskutovali o viacerých témach, ktoré som tu spomenul. Veľa z nich predložilo svoj názor a zanechalo v nás nezmazateľné zážitky. Je tu dostatok materiálu na reflexie – okrem nových skutočností, ktoré prináša každodenný život.
Ako teraz; v dôsledku toho, že bolo prepustené z väzenia teroristické monštrum – Posada Carriles – dvaja mladí príslušníci základnej vojenskej služby, túžiaci po konzume v USA, prepadli autobus, násilne vnikli do jedného z letištných terminálov vnútroštátnych letov, nastúpili –aj s rukojemníkmi – do lietadla a žiadali, aby ich dopravili do Spojených štátov. Deň predtým zavraždili vojaka, ktorý bol na stráži, aby odcudzili dva automaty; v lietadle zastrelili jedného neozbrojeného dôstojníka, rukojemníka z autobusu, ktorý sa im snažil zabrániť v únose lietadla. Je to práve beztrestnosť a materiálne zvýhodnenie zo strany USA, ktoré takmer pol storočia podnecuje na vykonávanie takýchto a podobných protikubánskych aktov. Už dlhší čas sa nič podobné nestalo. Stačilo ale, aby došlo k drzému prepusteniu známeho teroristu na slobodu, aby smrť znovu navštívila naše rodiny. Páchatelia zatiaľ neboli súdení, pretože pri prestrelke boli obidvaja postrelení; v jednom prípade vlastným spolupáchateľom, ktorý viacnásobne vystrelil v lietadle, keď zápasil s rukojemníkom. Veľa ľudí v zahraničí čaká, aké budú tresty pre páchateľov, ako zareagujú súdy a Štátna rada na rozhorčenie národa nad týmto činom. Treba mať hodnú dávku rozvážnosti a pevných nervov pri riešení takýchto záležitostí.
Apokalyptický šéf impéria vyhlásil pred niečo viac ako piatimi rokmi, že vojenské sily USA sú pripravené na preventívny a prekvapivý útok 60 a viac krajín . Nie menej ako tretinu svetovej komunity. Zdá sa, že mu nestačí smrť miliónov ľudí, množstvá týraných a zavlečených, aby dosiahol svoj cieľ - zmocniť sa ďaľších prírodných zdrojov a ovocia vzišlého z potu iných národov.
Zatiaľ toto medzinárodné podujatie, ktoré sa skončilo v Havane pred niekoľkými dňami, mi potvrdilo moje osobné presvedčenie, že všetky nekalé idey by mali byť bezpodmienečne podrobené nekompromisnej kritike.

Fidel Castro Ruz
7. mája 2007 o 17:42 hodine.


2.
označiť príspevok

Kasafran
   9. 5. 2007, 18:28 avatar
..., že všetky nekalé idey by mali byť bezpodmienečne podrobené nekompromisnej kritike.

Fidel Castro Ruz
7. mája 2007 o 17:42 hodine.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:50,  Myslíš, že sa nechám od Teba učiť, keď v skutočnosti hovoríš o inom evanjeliu, než je...
dnes, 02:48,  No jo, ale ak ide štát proti Bohu, resp. proti ľuďom, je na mieste správať sa rozumne a...
dnes, 01:37,  "Nech sa každý podriaďuje vládnucej moci, lebo všetka moc pochádza od Boha. Tých,...
dnes, 00:33,  Ja nemusím hľadať učiteľov ako ty tých svojich mudrcov z Brooklynu aby som spoznal pravdu....
dnes, 00:29,  Slepá poslušnosť démonovi a vymývanie mozgu démonom podľa teba je ok? "Lebo ty...
dnes, 00:25,  Genocída, vraždy, obety...to je ten tvoj jehova.
dnes, 00:24,  59, ..... oklamaný si ty Teoma! A to hrozne, ..... a aj viem prečo stále meníš svoje...
dnes, 00:23,  Jehova v starom zákone bažil po krvi čo je typická vlastnosť démonov.
dnes, 00:22,  Nie som ateista. Ja verím v Boha. Zmätení? Veď Jehova sa podľa starého zákona správa jak...
dnes, 00:20,  57, .... teda dnes si už ateista? Vieš, sú ľudia ktorí ešte nepoznajú Boha, .... a...
dnes, 00:15,  Zlo spôsobil ten tvoj jehova. Je to taký zločinec ako aj ostatní démoni.
dnes, 00:13,  Potom si na mňa spomeň keď sa toto všetko udeje a nastane na zemi konečne ráj a znova sa...
dnes, 00:10,  Pravda čoskoro víjde na povrch ako sme boli klamaní politicky, nábožensky, historicky....
dnes, 00:10,  djjaro, aj tebe pokojné dni, nech si stále svoj a v slove tiež, paaa...
dnes, 00:10,  54, ..... "Ked hladíme spiatky dlhými vekmi vlády trojice...poznáme ,že málo doktrín...
dnes, 00:09,  A nový zákon je poprekrúcaný.
dnes, 00:08,  Opakujem Jehova je démon. A starý zákon to dokazuje. Jeho chtíč po krvi, zabíjaní...atď.
dnes, 00:07,  Ani sa nepýtaj. *26 Oddýchni si, dobrú nooooooc... *14...
dnes, 00:06,  51, ..... znovu zmena? Teoma, ty každý mesiac v niečo iné veríš! A povedz, je Boh...
dnes, 00:01,  Kiež by bol Jehova len nejaká trojhlavá kreatúra.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Pri výbere lásky opatrný buď, nie podľa krásy, ale podľa srdca súď.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(55 587 bytes in 0,279 seconds)