Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Projekt Venuša

23
reakcií
2881
prečítaní
Tému 16. decembra 2009, 13:19 založil Boris.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
01. 05. 2011
56
19. 01. 2015
11
22. 11. 2010
40
14. 12. 2011
22
27. 09. 2012
6
 
 


1.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 12. 2009, 13:19 avatar
Na začiatok by som chcel priblížiť situáciu v spoločnosti. Žijeme v prostredií a v spoločenskej situácii, kde peniaze znamenajú všetko, kde všetko funguje na základe peňazí. Najlepšie bude, ak sa sami zamyslíme… Na čo slúžia ľudstvu peniaze? Slúžia na hodnotenie prostriedkov, ktoré sú obmedzené. Platíme za elektrinu, pretože musí byť vyrábaná, a nieje jej taký nadbytok, aby ju spoločnosti rozdávali, aby stratila cenu, a aby bola zadarmo. Prečo neplatíme za vzduch, ktorý dýchame? Prečo neplatíme za vodu v mori alebo oceáne, v ktorom plávame? Pretože týchto prostriedkov je dostatok.

Môžete si povedať, že prostriedkov energií je málo. Áno, to je názor, ktorý je vštepovaný do hláv občanov všetkými svetovými médiami a korporáciami (aj vládami), pretože chcú zachovať peniaze. Uvedomujú si, že keby niekto vynašiel obnoviteľný možno aj nekonečný zdroj energie, stratilo by význam za túto energiu pýtať peniaze, pretože by jej bol dostatok. A keby neboli peniaze? Neboli by zisky… a to presne naša spoločnosť nevie prijať, život bez ziskov. Takýchto zdrojov energie tu je však mnoho. Už len veterná a slnečná energia by sa pri plnom možnom využití momentálne dostupnými technológiami (žiadne scifi technológie, ale prostriedky bežne používané a známe už teraz v súčastnosti) by dokázala niekoľkonásobne pokryť momentálne potreby spoločnosti. Jednalo by sa o veľmi čistú energiu, a nemuseli by sme spaľovať nič… Nič, ani jadrové palivo (áno, je to veľmi efektívna energia, ale taktiež nieje úplne obnoviteľná). Všetko záleží na tom, aby ľudia zmenili svoje zmýšľanie, a pochopili, že peniaze stratili zmysel vtedy, ako máme dostupný dostatok zdrojov na pokrytie väčšiny potrieb ľudstva.

Boli názory, že ľudia niesú schopní žiť bez peňazí… Ale prečo nie? Pretože sú s nimi zžitý? Zvykli sme si na mobilné telefóny narozdiel od telegramov, prečo by sme si nedokázali zvyknúť na jednoduchší spoločenský systém bez peňazí?

Človek by sa spýtal, fajn, a kto bude určovať, kto koľko čoho dostane? Nikto predsa nebude musieť, všetkého bude dostatok. A kto na tom bude pracovať? Ktorí ľudia budú pracovať v továrňach zadarmo? Ale veď prečo by mali pravovať ľudia, keď môže pracovať technológia. Viac ako 90% zamestnaní v súčastnosti môže byť pokrytými technológiami, a ľudia nemusia pracovať.

Budú nezamestatní? Čo budú potom robiť? Doma posedávať? Nie… Ľudia sú už od detstva, od prvých dní v škole učení, že práca je zmyslom života, a motiváciou je najčastiejšie výplatná páska. To však nemusí byť pravda. Mnohí ľudia pracujúci v odbore, ktorému sa dobre rozumejú, a ktorý ich baví, je kreatívny, a dokáže im uľahčiť život (informatici, programátori, mechanici, fyzici) mi určite dajú za pravdu, že občas spravia aj niečo pre seba, niečo úplne zadarmo, a možno aj niečo, čo by mohlo priniesť osoh spoločnosti. A nerobia to nasilu, nerobia to pre zárobok, ale pre to, že vedia, že možno sa tam vonku nájde niekto, kto zas urobí niečo, čo oni budú považovať za užitočné. To by mala byť motivácia ľudí, ktorí by žili v novej spoločnosti, ako to popisuje projekt Venus.

Ja osobne sa všetkými názormi prikláňam k tomuto projektu, a úprimne dúfam, že sa na svete nájde mnoho ľudí, ktorých tento projekt zaujme, a začnú sa mu aktívne venovať...

Je Project Venus komunizmus?

Pred par dňami som narazil na dva filmy venované OpenSource filozofii. Jedná sa o filozofiu softvéru, kedy sú zverejnené zdrojové kódy, tzn. kto ich vie čítať, vie, ako daný program funguje na rozdiel od uzavretého softvéru. Niektorí túto fylozofiu napádali, pretože to prirovnávali ku komunizmu, kde bolo všetko spoločné.

Avšak, aj v týchto filmoch argumentovali presne na tento problém. Hlavný rozdiel medzi OpenSource, The Venus Project a komunizmom je, že OpenSource a The Venus Project niesú ľuďom nútené, boli vytvorené pre tých, ktorí chcú. Mne skôr príde peňažný systém omnoho viac bližší komunizmu, nakoľko sú nám nútené dane. A argument, že sa o nás stará štát za naše dane si nechajte radšej doma, pretože keby štát použil všetky vybrané dane na ľudí, ktorí ich platia, žili by sme úplne v inom svete.

Keď sa nad tým zamyslíte, The Venus Project by bol konkrétne komunizmom so zopár odchylkami, keby sa dajme tomu tejto idey chytil nejaký diktátor, a prikázal by všetkým pracovať pre verejné dobro. Áno, to by bol komunizmus. Ale pokiaľ spoločnosť dospeje do toho štádia prirodzene bez nútenia, s vlastnou slobodnou vôľou každého človeka, bolo by krásne žiť v takej spoločnosti. No nie?


12.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 12. 2009, 20:41 avatar
Boro, peniaze dávajú človeku slobodu, inak bez nich to skutočne nejde.. v dnešnom svete sa bez peňazí človek nepohne, nedá sa absolutne bez nich existovať, za všetko sa platí a aj jesť sa musí,,...človek by musel žiť v iglu a loviť tulene -tam nepotrebuje platiť nájom, elektrinu, atp..,,.pravidelne majú "výmenné obchody " kedy kožu z medveďa vyčenčuje za nejaké jedlo, fľašu pálenky alebo obuv..a je to, ..žiadne stresy, žiadne nervy , klídek a svätý pokoj..))
a spoločnosť ? asi nebude taká na ktorú by sme nenadávali ..ale chorý systém ten stojí za zváženie, nakoľko z neho ochorejú na hlavu všetci. 


13.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 12. 2009, 21:01 avatar
Onya presne. v dnesnom svete sa neda.
preto sa oni rozhodli budovat si lepsi svet.
Ludia by sa mohli viac venovat tomu, co ich bavi a technologiam sa prenecha viac prace.
V dnesnej dobe si aj tak vsimni ako technologie vytlacaju cloveka z roznych profesii.. ludom coskoro nebude treba tolko manualne pracovat.
Naposledy ma zabila elektronicka pokladnicka. Prisiel som do obchodu s elektrom a namiesto pokladnicky tam bol automat, ktory si zobral peniaze a vydal drobne.. dal mi ucet    uz existuju navigacne systemy, ktore riadia auto same.. za 10 rokov to bude bezna vec.. daj to do kombajnu a nepotrebujes kombajnistu.
zmenit nieco v systeme bude nutne pretoze ludia su plateni za pracu a ked bude pracu stale viac preberat technika tak co? nechame ludi pokapat, alebo budu vsetci zametat chodniky?
Uz dnes je mnoho zamestnani drzanych nasilu, aby nerastla nezamestnanost len dokedy sa nechaju kapitalisti ovplivnovat je otazne.. ak si budu vediet zvysit zist tym, ze nahradia cloveka za robota urobia to.
Ak by sme rozumne vyuzivali zdroje a technologie, tak by sme mohli pracovat hodinu denne a venovat sa viac sportu, umeniu, vzdelavaniu, novym projektom a tak dalej   je to realne.. len treba chciet.  


14.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 12. 2009, 21:26 avatar
to si trafil Boro, inak je toľko umelo vytvorených pracovných pozícií , hlavne na ministerstvách ,kde ani tak nasilu nie sú a kde by som okamžite zrušila " štatistické oddelenie"...top som dodnes nepochopila k čomu je to dobré okrem podkladov k štátnemu rozpočtu, vychádzajúc zo skreslených informácií ".. ako aj oddelenie reforiem" - kde sa vymýšľajú doslova ale doslova totálne pkvn ../ô , kde týpek zhrabne za to neskutočný balík lebo jeho "reforma" ušetrí na xxx zamestnancoch, ktorým budú po novom upravené = znížené platy."") Toto sú zbytočnosti, ktoré keby neboli, absolutne by sa nič nestalo.


15.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 12. 2009, 21:33 avatar
Onya a co je fakt zvlastne, ze prave birokraciu by sme mohli uz dnes minimalizovat a prave tie uradnicky a uradnikov vysedavajucich cely den len aby vydavali a prijimali tlaciva... to vsetko sa da uz dnes elegantne elektronickou formou, ale tam na ludoch nebudu setrit bo to su po vacsine tlacenky a fajnove miesta s moznostou korupcie  


16.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 12. 2009, 21:40 avatar
byrokracie je čím ďalej tým viac, už v neúnosnej miere..poviem ti, nedá sa to chvíľami vydržať a štatistiky sa zaujímajú napr. o to, či u teba v práci za pc pracujú len muži, alebo pc využívajú aj ženy a koľko. Jedna debilná štatistika berie kopec času a na čo to je ? Za socíku bola teda byrokracia tiež, ale bol v nej systém, všetko fungovalo ako malo, a pritom pc nebolia šlo to bez problémov, dnes je to tak chaoticky pospletané , žiadne elektornické prepojenia a samé zmätky.


17.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 12. 2009, 21:46 avatar
to vies Onyuska.. najlepsie sa kradne tam, kde je chaos. Lisabonsku zmluvu nevedeli rozlustit ani podaktori pravnici a to je zmluva, ktoru by mal chapat kazdy jeden clovek, pretoze sa ho priamo dotyka..
Politici mi uz pripadaju ako profesionalni klamari   


18.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 12. 2009, 21:52 avatar
politici sú maskoti , nielen že si dovolia verejne klamať ale aj kradnúť a schovávať sa za nás")
Súhlasí Boris


2.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 12. 2009, 13:23 avatar
oficialny web
www.thevenusproject.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

Petrana žena
   16. 12. 2009, 15:52 avatar
www.zeitgeistmovement.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Má to len jeden háčik....financie! 
Súhlasí Boris


5.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 12. 2009, 16:01 avatar
Iste Petrana a co je na tom divne?
V tomto systeme potrebujes peniaze na vsetko.. stoji na peniazoch..  


6.
označiť príspevok

Petrana žena
   16. 12. 2009, 16:07 avatar
Lenže postaviť novú spoločnosť nezaťaženú finančnými problémami opäť na peniazoch, v čom je to nové? Prinesie to tie isté problémy, ktoré peniaze so sebou automaticky prinášajú.


8.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 12. 2009, 16:34 avatar
Petrana to je taka volovina jak brno..
Ked si clovek povedal, ze pojde na mesiac.. tak co myslis, ake otazky padali ako prve?? no predsa prirodzene "ako?"
a nie na peniazoch.. na peniazoch sa udrzuje myslienka v tomto svete-systeme, pretoze tu ina moznost nieje. AK by sa rozhodlo pre prerobenie systemu, tak by sa peniaze jednoducho odsunuli a hladelo by sa na dostupne zdroje..bez zatazovania sa nad tym kolko penazi.. peniaz je len medziclanok, ktori komplikuje a predlzuje vsetko budovanie.
a kto by rozhodoval? zalezi na dohode.. bud da ludstvo opat sancu nejakemu vodcovi, alebo vodcom, alebo pojde cestou absolutnej demokracie.. ma na vyber.. je to len volba.


9.
označiť príspevok

Petrana žena
   16. 12. 2009, 20:19 avatar
Ver mi, že v Nasa sa nepýtajú ako, ale za čo! 


10.
označiť príspevok

Petrana žena
   16. 12. 2009, 20:25 avatar
...tým som chcela povedať, že najskôr musíš mať peniaze, potom môžeš realizovať svoj projekt. A radodajní sponzori z neba nepadajú...chcú svoje podiely...na dividendoch, na moci, na reklame....skrátka, nejako sa potrebujú priživiť, prinajlepšom budete na nich robiť ako na pánov, a sme doma! 


11.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 12. 2009, 20:38 avatar
Petrana, ale ved tam uz davaju ludia peniaze. Su rozne projekty, technologicke inovacie pre zefektivnenie byvania cestovania, vyroby... minimalizovanie energetickej spotreby, odpadu....
Je celkom mozne, ze ten projekt bude rast tu v tejto spolocnosti. Vybuduje si vlastne infrastury a bud tu prezije, ale nie.
V kazdom pripade to nieje vec len na papiery/nete. Aj na Discovery som zachytil, ze niektore inovacie su robene prave v spolupraci s tymto projektom.
Ludia tak investuju do vlastnej buducnosti.. do takej, aka sa im paci.
A ano, zatial je to zial vsetko o peniazoch, pretoze sa to nachadza v tomto systeme.
Bolo by to urcite zaujimave sledovat, keby taka spolocnost zacala rast priamo v tomto dnesnom prostredi. Celkom urcite by som sa odstahoval  
Súhlasí Petrana


19.
označiť príspevok

Petrana žena
   17. 12. 2009, 21:01 avatar
Na Marse už niečo také rozbiehajú... 


20.
označiť príspevok

Boris muž
   27. 12. 2009, 14:10 avatar
Nie na marse.. tu na zemi.


3.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 12. 2009, 13:29 avatar
Projekt Venus je osobitným pohľadom na život aký ho poznáme doposiaľ. Jedná sa o spoločenský systém, ktorý namiesto peňazí využíva dostupné zdroje a suroviny. Je to model spoločnosti, ktorý možno raz dotiahne ľudstvo k dokonalosti. K tomuto je, ale potrebné zmeniť ľudské správanie a to hlavne zo strachu z nedostatku, ktorý momentálny peňažbý systém vytvára. Takýmto spôsobom sa prejavuje bohatstvo či chudoba. Niekto má toho veľa a zhrabáva pre seba ešte viac, zatiaľ čo niekto iný nemá vôbec nič a túži mať aspoň niečo, alebo úplne všetko. Jedinečný ľudský život mizne, alebo sa mrhá jeho skutočný potenciál. Budúcnosť je v humanite, pochopeniu významu ľudského života v spoločnosti a nie v peniazoch, ktoré nám zabezpečujú momentálnu istotu. Hľadajme istotu v šťastí svojho života a nie v materiálnych hodnotách, ktoré nikdy nepominú ... ľudský život avšak pominie veľmi rýchlo. Osobne poznám mnoho ľudí, ktorí v sebe majú potenciál a nadanie. Nevedia ho využiť hlavne kvôli svojej finančnej situácii. Ak by sme sa nesústreďovali len na to či máme dostatok peňazí na prežitie, vedeli by sme sa sústrediť na využitie vlastnej vnútornehj energie a rozvoja osobnosti. O tom projekt VENUS naozaj je. Snaží sa ponúknuť všetko základné ako sú potraviny, voda, bývanie, doprava, komunikácia atď. pre všetkých ľudí, aby sa sústredili na rozvoj svojho potenciálu. Nájde sa mnoho ľudí, ktorým sa tento projekt zdá nereálny, alebo absúrdny. Je pravdou, že tento projekt sa zdá pre mnohých nereálny, alebo absúrdny, ale stačí sa zamyslieť nad jednoduchou spoločenskou situáciou: Ak Vám niekto spravý láskavosť, pomôže Vám, nebudete sa mu to istým spôsobom snažiť vynahradiť? ... Myslím si, že táto otázka ani nepotrebuje odpoveď.


7.
označiť príspevok

achesa žena
   16. 12. 2009, 16:23 avatar
Tento sialeny trend vo vyvoji a peniazoch sa neda zastavit. Svet je o tom: neustaly financny zisk a obrat, samozrejme pre urcite skupiny, ktore vyuzivaju a zneuzivaju ine skupiny. Skonci to, az nastane taky kolaps, aky sme este nezazili. Mozno to bude konecna... anarchia.


21.
označiť príspevok

paprcka žena
   19. 1. 2010, 02:54 avatar
Popravde to vyzera tak, ze sa uz z tohto matrixu nedostaneme, ale.... Strasne verim v silu, ktoru ma kazdy v sebe a o ktorej zatial vie a pouziva ju len hrstka ludi. Tiez zatial len objavujem, coho vsetkeho som schopna, ked robim veci nezistne, len pre tu radost, ktoru z toho mam - neskutocne oslobodzujuce. Niekedy ma prepadnu obavy, mam strach, ze praca bez zisku nie je efektivna, ze ukracuje moju rodinu, ale ked sa na nasu situaciu potom pozriem realne - sme spokojni, stastni a nic nam nechyba - to ma ukludni a mozem sa dalej zmyslupne hrat
Rada by som este dodala nieco k teme Ako? presadit raj Venus. Mozno by bolo cestou, aby sa rozrastal od malych buniek (parclennych skupin), ktore by boli energeticky nezavisle a postupom casu - bezplatnym prenasanim novych technologii medzi tymito bunkami, by sa stali slobodnymi uplne a moli by sa zacat spajat aj priestorovo...
Dakujem vsetkym ludom, ktori hladaju riesenie ako vybrdnut z tejto mizerie
Súhlasí Boris


22.
označiť príspevok

Boris muž
   19. 1. 2010, 14:56 avatar
paprcka KRASNE si to vystihla.. pomahanie nas skutocne naplna a posuva dalej aj v osobnom uvedomeni.. je to trvaci pocit spokojnosti.. na to by sa mali ludia orientovat ak chcu byt stastni    
a este viac si ma prekvapila tym systemom buniek myslel som na to iste.. ano presne tak je mozne uskutocnit pociatok premeny spolocnosti.. mensie skupiny fungujuce nazavisle od ostatnych,ale prepojene hlavne informacne... ved v amerike sa kvoli krize tak snazi zopar miest uz fungovat.. pouzivaju sice vlastnu menu miesto dolara ale princip tam je.   zameriavaju sa na skutocnu hodnotu a obchadzaju tak cely regiment birokracie a prizivnikov burz a trhu atp.


23.
označiť príspevok

paprcka žena
   20. 1. 2010, 12:14 avatar
o tych americkych mestach som ani netusila. Viem, ze u nas funguje niekolko skupiniek, ale tie ignoruju pokrok a chcu sa vratit do divociny. Kazdopadne - nieco sa deje a to je dolezite. Doteraz som bola velmi smutna z tohto vyvoja, ale teraz mam nad cim uvazovat a co riesit. Asi si precitam Marxa
Súhlasí Boris


24.
označiť príspevok

Boris muž
   21. 1. 2010, 23:17 avatar
Mohla by si potom napisat na dfko nejaky vycuc... Vlado by to iste ocenil   a ja samozrejme tiez.. necital som kapital, ale mnoho clankov a uryvkov.. Marx asi vedel ako to s kapitalom proste dopadne ...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 11:04,  Uvediem priklad ak si nieco chcem kupit moje svedomie nevie preco a z akej vôle to chcem...
dnes, 11:02,  Hlavne k tomu potrebuje clovek aj tak konať a žiť..
dnes, 11:01,  Odkedy dava satan dary? Samo svedomie musi vyvicitit aka je tuzba cloveka...ci to potrebuje k...
dnes, 10:59,  Obstoji len ten kto bude mat uprimne ciste zelanie spojit sa s duchom svatym.
dnes, 10:53,  https://www.youtube.com/watch?v=2PTTnyCKBj4
dnes, 10:51,  v tomto ehm vesmire uz neexistuje ziadna "ziva" civilizacia, pretoze vsetko zhmotnene v...
dnes, 10:46,  Biblia je zhmotneny obraz pekla, human je zhmotneny hriech a Satan je panom tohto pekla alias...
dnes, 10:44,  Miluje-cudo streľbu a hlavne do ľudí :)
dnes, 10:44,  human je demon a je stvoreny z hriechu, jeho ulohou je odcinovat hriechy vyspelej civilizacie
dnes, 10:41,  hovori o tomto svete, hovori o pekle Biblia je o zhmotneni demonskych dusi vyssich bytosti,...
dnes, 10:29,  väčšina ľudí to nedokáže rozlíšiť...:-)
dnes, 10:27,  ako ty vnímaš svet?
dnes, 10:25,  Nehovoriac o cirkuse v USA s ich prezidentom...:-)
dnes, 10:24,  Ako rozlíšis či to nie je dar-satanov ?
dnes, 10:22,  Preto k trulovi-nesada
dnes, 09:34,  Hovorí tu o svete ľudských predstáv utvorených len na základe zmyslového vnímania. :)
dnes, 09:08,  Keď už sa má splniť Božie proroctvo, tak tu máme asi 15000 atómových bômb, ktoré...
dnes, 07:51,  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/benatky-zaplavy-rekord.A191113_100417_zahranicni_bur
dnes, 07:50,  Nech sa robi co len chce...... Ten kto skutocne uprimne bez nrjakeho naroku na nieco... miluje...
dnes, 07:48,  Trochu viac zaprsi a uz apolalypsa....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Čím viac dávaš, tým viac dostávaš.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(96 501 bytes in 1,303 seconds)