Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Primitívni retardi urputne bojujú proti komunistom, ktorí vlastne dávno problémy komunizmu neriešia

17
reakcií
509
prečítaní
Tému 23. októbra 2019, 23:19 založil havran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

havran
   23. 10. 2019, 23:19 avatar
Toto nechcú vidieť neoliberáli , no v skutočnosti hľadajú len zástupné témy, aby maskovali svoje pôsobenie a vnucovanie tzv amerického spôsobu života všade po celom svete. Presadzujú spoločenské normy, ktoré sami nedodržiavajú.
Súhlasí Thomas Anderson, Boris


2.
označiť príspevok

havran
   23. 10. 2019, 23:28 avatar
Nechápu, že stará pesnička o komunistoch už neplatí. Ani Rusko už nie je komunistické. Rusko je iba hrdé na svoju históriu v boji proti fašizmu, ktorú mu teraz chcú nahradiť rozprávkou o hlavnej americkej úlohe v boji proti fašizmu.
Súhlasí Boris


17.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   25. 10. 2019, 12:04 avatar
Veru vtaku jarabaku, rusko už nie je komunistické......Všetko čo bolo spoločné, teraz patri do ruk zopar oligarchov....
Demokracia po rusky, a myslím že ruskému panstvu to teraz vyhovuje paradne.....   


3.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 10. 2019, 23:37 avatar
Nemali ti totoka slovka nikdy prezradiť lebo tebe sa o liberálkoch aj sníva    

a neoliberalkoch lebo staroliberalkovia to by mohlo znieť ako z roku 1944 zo Švedska

Rusko nie je komunisticka krajina aj ked v dume sedia tie iste komunisticke kádre z KGB a ich pohrobkovia    

Liberalkovia USA a zabudol si na zlú EU a onééééé západ                 

Rusko hrdé na svoju historiu

                  

VIDEO: Hajlující křesťané. Ruský pravoslavný fašismus

masivní nástup Ruské pravoslavné církve do všech sfér společenského života v Rusku za podpory Kremlu. Upozornil ale i na nebezpečné sbližování pravoslavné církve s neonacistickými uskupeními.

V březnu 2014, kdy z většiny ruských televizních kanálů proudily zaručené informace o „ukrajinských fašistech“, vyvolaly záběry hajlujících „pravoslavných fašistů“ – jak tito radikálové sami sebe označují – v Rusku poprask.

echo24.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 10. 2019, 23:39 avatar
A čo je hlavne v rusku je zakázana pravda    

Tvrdiť, že Sovieti napadli Poľsko, vás v Rusku vyjde draho. Presne 200-tisíc rubľov

   

Súd v ruskom Perme uložil pokutu dvesto tisíc rubľov - takmer 2800 eur - obyvateľovi, ktorý na sociálnej sieti VKontakte zdieľal text, zmieňujúci sovietsku účasť na napadnutí Poľska v roku 1939.

hnonline.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


5.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 10. 2019, 23:41 avatar
Ruský fašista obhajoval Hitlera na slovenskej akademickej pôde!

Nie je na svete veĺa krajín, tobôž univerzít, ktoré poskytli svoju akademickú pôdu obhajcom Hitlera. Slovensko je v tomto s(S)mere výnimkou. Možnosť šíriť svoje historické a fašistické bludy dostal na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave a v Skalici Andranik Migraňan. Aj keď pri tej druhej je názov univerzita rovnako výstižný, ako slovné spojenie „Zeman a asketizmus“.

Andranik Migraňan, profesor Moskovského inštitútu medzinárodných vzťahov (MGIMO), inak liahni nielen ruských diplomatov, ale predovšetkým spravodajských dôstojníkov, si urobil zo slovenskej akademickej pôdy tribúnu na obhajobu jedného z najväčších zločincov v dejinách ľudstva, Hitlera.

„Je potrebné odlišovať Hitlera do roku 1939 a a Hitlera po roku 1939 a oddeľovať muchy od fašírok. Podstata je v tom, že kým sa Hitler zaoberal zberom území a ak by bol, ako priznáva sám Zubov, slávny len tým, že bez jedinej kvapky krvi zjednotil Nemecko s Rakúskom, Sudety s Nemeckom, Memel s Nemeckom, fakticky by tak zvŕšil to, čo sa nepodarilo Bismarcovi, a ak by sa Hitler na tomto zastavil, ostal by v histórii svojej krajiny politikom najvyššej úrovne“- to je citát z Migraňanovej prednášky. Podľa neho vraždenie židov, komunistov, socialistov, telesne a duševne hendikepovaných ľudí fašistami v Nemecku do roku 1939 nebolo žiadnym zločinom?! Hitler bol podľa Migraňana vlastne príma chalan a nemecký národovec, ktorý chcel iba vytvoriť Veľké Nemecko podľa Bismarckovho vzoru!

„Chce se mi zvracet“- povedal by generál z Černých baronov. Chce sa mi grcať, vravím zase ja.

Slovenské vysoké školstvo je na tom skutočne biedne. Finančne i kvalitatívne. Ale pozvaním fašistu na akademickú pôdu, nastavilo samo sebe zrkadlo vlastnej morálnej ničoty a úbohosti. Neobstojí ani výhovorka, že Migraňana doporučila ruská ambasáda v Bratislave! Naopak, to bol dôvod, aby dekanka fakulty Lipková spozornela a veľmi, veľmi zvážila jeho prednášku, ktorá sa napokon v zásade ani netýkala aktuálneho diania vo svete, ale mala slúžiť a slúžila, iba na prezentáciu oficiálnej ruskej propagandy a rehabilitáciu fašizmu ústami „uznávaného“ ruského“profesora.

Nabudúce sa teda môžeme „tešiť“ na vystúpenie niektorého z veliteľov ISIL-u, ktorý bude obhajovať vraždenie nepriateľov snahou o vytvorenie jednotného islamského štátu, alebo ďalšieho „historika“ z Moskvy, ktorý bude obhajovať Stalinove vraždenie desiatok miliónov ľudí snahou o vybudovanie beztriednej komunistickej spoločnosti.

Takže Na stráž, súdruhovia isiláci!

dennikn.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 10. 2019, 23:43 avatar
Rusi nachádzajú v informačnom boji prvky fašizmu

Moskva, ktorá popiera spoluzodpovednosť za násilie na juhovýchode Ukrajiny, zvaľuje vinu za nepokoje na prozápadnú vládu v Kyjeve. Ako býva pri konfliktoch zvykom, rinčanie zbraní sprevádza informačný boj.

Rusko sa opakovane sťažuje na zásahy ukrajinských bezpečnostných zložiek proti separatistom, ktorých nazýva stúpencami federalizácie. „Sú potrebné neodkladné medzinárodné opatrenia, ako ovplyvniť kyjevskú vládu, aby sa zastavil zločinecký postup,“ citovala agentúra ITAR-TASS z najnovšieho vyhlásenia rezortu ruskej diplomacie. V tejto súvislosti zazneli aj slová o „ukrajinských katanoch, ktorí prelievajú krv nevinných“. „Vojaci strieľajú do neozbrojených ľudí,“ tvrdí podľa agentúry RIA Novosti námestník tohto ministerstva Grigorij Karasin.
Ako to vidí Kremeľ

Podobne ostro sa púšťa do vlády v Kyjeve aj Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina. O jej predstaviteľoch povedal, že lakťami sa už topia v krvi, pričom ich označil za členov junty. Kým Kyjev hovorí o protiteroris­tickej operácii, hovorca Kremľa to vníma ako trestnú výpravu. Peskov upozornil, že po tragédii v Odese, kde zahynulo niekoľko desiatok ľudí, bude zložité prehovoriť juhovýchod Ukrajiny, aby sa zriekol zbraní. „Pokojné obyvateľstvo je nútené vziať do ruky zbraň, aby ochránilo holé životy,“ pridala sa ITAR-TASS.

Putinov hovorca tiež vystupňoval rétoriku Ruska, ktoré spochybňuje konanie prezidentských volieb v susednom štáte; majú byť koncom tohto mesiaca. „Po tom, čo sa stalo v Odese, po tom, ako sa roztáča špirála zločineckej konfrontácie proti vlastnému ľudu na juhovýchode štátu, je nepochopiteľné, o akých voľbách môže byť reč,“ povedal Peskov podľa novín Rossijskaja Gazeta.

Hoci dráma na juhovýchode Ukrajiny zatieňuje tému pripojenia Krymu k Rusku, hovorca prezidenta využíva referendum na tomto polostrove ako obhajobu nedávnych krokov šéfov Kremľa. „Keby Putin vtedy nezaujal tvrdú líniu a obyvatelia Krymu by nehlasovali za pričlenenie k Rusku, teraz by tam mohlo byť podobné krviprelievanie ako na juhovýchode Ukrajiny,“ nazdáva sa Peskov.
O horore v Odese

Oficiálni ruskí predstavitelia a mnohé médiá hovorievajú o „ukrajinských fašistických a nacistických ultranacionalis­toch“. Napríklad Rossijskaja Gazeta opísala horor v Odese ako výsledok besnenia radikálov z hnutia Pravý sektor. „Premiestnili sa k sídlu domu odborov, kde sa skryli stúpenci federalizácie. Vediac, že sú tam osoby, aktivisti z Pravého sektora podpálili budovu. Ľudia zhoreli zaživa. Čakali na nejakú pomoc. Nedočkali sa. Začali skákať z horných poschodí. Mnohí utrpeli smrteľné zranenia. Preživších, tých čo sa dostali z budovy podpálenej fašizujúcimi bojovníkmi, dorážali palicami kati z Pravého sektora,“ tvrdí Rossijskaja Gazeta.

Publicista Maxim Sokolov označil tragédiu v Odese za pogrom. „Zapíše sa na najčernejšie stránky dejín Európy, kam sa tak ponáhľa nová Ukrajina,“ napísal v novinách Izvestia. „Stúpenci jednoty národa podpaľujú budovu, v ktorej sú ľudia, a zabíjajú tých, čo sa chcú dostať z okien – to od roku 1945 Európa nepoznala,“ dodal Sokolov.

Spisovateľ Platon Besedin prirovnal vyskakovanie z okien k tomu, čo bolo vidieť po teroristických útokoch na newyorské mrakodrapy v septembri 2001. „Prečo dnes na Ukrajine jedni ľudia strieľajú a upaľujú iných ľudí? Prečo sa to deje v krajine, čo zvíťazila nad fašizmom? Prečo vládna moc odobruje vraždy a násilie? Čo sa stalo s Ukrajinou?“ pýta sa Besedin v rovnakých novinách.

Ella Pamfilovová, ruská splnomocnenkyňa pre ľudské práva, reagovala na masaker v Odese ako na neprípustnú tragédiu v 21. storočí. „Vracia nás to niekam do stredoveku,“ upozornila podľa RIA Novosti, pričom požiadala o medzinárodné vyšetrovanie.

Pavel Plečkin, redaktor televíznej stanice Prvý kanál, dokonca ponúkol verziu, že príčinou udalostí v Odese sa stali provokácie ukrajinskej vlády. „Cieľom bolo rozohnať a pozatýkať účastníkov protestov proti súčasnej moci. Sotva niekto plánoval masové vraždenie, ale dopadlo to takto,“ citovala ho RIA Novosti.

spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 10. 2019, 23:50 avatar
Je dnešné Rusko fašistický štát?

27. septembra 1938 v Berlíne sa ulicami mesta valila motorizovaná divízia smerom k českým hraniciam. Führer stál na balkóne a zdravil vojakov. Civilné obyvateľstvo ale na uliciach nie. Nijaký jasot, nijaké kvety, len hŕstka prizerajúcich sa. Hitler vraj kvôli tomu zúril. Berlínčania demonštratívne ignorovali prehliadku. Americký novinár William Shirer skonštatoval, že Nemci sú proti vojne. Hitler vtedy ešte nemal u armády takú silnú pozíciu, obyvateľstvo sa vojny bálo a vojna vtedy nemusela byť, ak by západní spojenci dodržali svoje sľuby Československu. Aj keď sa hovorí, že dvakrát do rovnakej rieky nevstúpiš, niečo veľmi podobné sa deje aj dnes. Ukrajina je rozoberaná neoimperiálnym Ruskom, západ (EU a aj USA) sa spoliehajú na sankcie, Rusko si prehadzujú ako horúci zemiak, nedodržiavajú svoj záväzok, ktorý podpísali v roku 1994 v Budapešti. Napomáhajú tak rozpínaniu ruského fašizmu.

Rusko a fašizmus? Ja viem, nepasuje to k sebe a na prvý pohľad sa to javí ako nejaká fantasmagória. Nie je predsa možné, aby v štáte, ktorý zvíťazil nad fašistickým Nemeckom, boli čo len zárodky nejakého fašistického myslenia! Ono ale sú a dnes sú pekne rozbujnené. Prečo? Dôvodov je iste viac, ale jedny z hlavných môžu byť napríklad tie, že Rusko sa doteraz nevyrovnalo s dedičstvom zločinného komunizmu, smúti za cárskym a sovietskym impériom, cíti sa ponížené.

Kým budem pokračovať, je potrebné zopakovať si otázku - čo je to fašizmus? Fašizmus je totalitná ideológia, ktorá je zameraná proti demokracii a liberalizmu. Fašistická ideológia vyviera z patriotizmu, nacistická ideológia zas z nacionalizmu.

Aká je charakteristika fašizmu? Nadraďuje záujmy štátu nad záujmy jednotlivca, na čele štátu požaduje silného vodcu, k potlačeniu opozície využíva násilie a zločinecké metódy, používa moderné metódy propagandy a cenzúry, odsudzuje prisťahovalectvo, odmieta voľný trh. V prípade nacizmu sa ešte do tejto zmesi dodáva rasizmus, či sociálny darwinizmus.

Ako to dnes vyzerá v Rusku? Na čele Ruska je dnes de-facto vodca, ktorý je momentálne u Rusov veľmi populárny. Má silnú moc, pätolízačov okolo seba, podporu verejnosti - všetko ideálne podmienky na zbláznenie sa. V Rusku sa dnes bez ostychu porušujú ľudské práva, za verejnú prezentáciu protikremeľského názoru vás zavrú do basy, ak odhalíte pravdu nepríjemnú Kremľu, tak vás niekto na ulici v noci surovo zbije, prípadne vás štátne orgány začnú buzerovať. Ak neprestanete s hlásaním pre Kremeľ nepríjemných názorov, pôjdete na pár rokov na Sibír. Tolerancia k iným názorom, rešpektovanie ľudských práv, to je dnes v Rusku považované za zločin proti matičke Rusi.

V Rusku je dnes na vrchole antiliberálna a protizápadná ideológia, ktorá sa zrejme uhniezdila aj v hlave Putina. Jej dodávateľom je profesor Lomonosovovej univerzity Alexander Dugin, Putinov poradca, vplyvný človek, o ktorom napíšem viac, ide totiž o veľmi dôležitú figúrku na ruskej myšlienkovej šachovnici a ktorý ma oprávňuje položiť otázku, či Rusko nie je de-facto fašistický štát.

Prominentný ruský extrémny nacionalistický filozof Dugin je ideovým tvorcom militaristického nacionalizmu, ktorý je v Rusku čoraz populárnejší. Je napríklad veľmi populárny medzi „jastrabmi“ ruskej elity. Dugin bol niektorými médiami označený ako pôvodca myšlienky Putinovej anexie Krymu, vytvoril napríklad termín Novorusko, ktorý Putin verejne a oficiálne používa.

Alexander Dugin je nositeľom fašistických názorov od svojej mladosti. V roku 1979 bol vylúčený z Moskovského leteckého inštitútu za účasť v mystických neo-nacistických skupinách. Otvorená oddanosť k fašizmu a nacizmu je viditeľná v jeho spisoch, kde napríklad oslavuje Waffen SS ako ideálnu organizáciu. Taktiež chvaľuje najextrémnejšie zločiny komunizmu. V jeho článku Empire of our tomorrow sa dočítate, že v impériu Euroasia budú tri triedy ľudí - 1. filozofovia, kňazi 2. kráľovskí hrdinskí bojovníci (aristokracia, šľachta) 3. pracovníci - dedinčania. Tiež sa napríklad dočítate, že Ukrajinu je potrebné zničiť, jazyk článku je pompézne nadudralý a po jeho prečítaní som skonštatoval, že sa jedná o blázna.

Liberalizmus Dugin považuje za absolútne zlo a vyhlasuje, že impérium USA by malo byť zničené. Nebojí sa na Twitteri vyzývať ku genocíde Ukrajincov, bežné sú u neho výroky "Smrť Západu" a podobne. Ak neveríte, pozrite si snímky z Twitteru:

A toto je prosím Putinov poradca...

Jeho názory v minulosti boli pre Rusov extrémne, dnes sa bohužiaľ stávajú akceptovateľné bežnými Rusmi. Ideológia Euroasianizmu, teda že Rusko bude vládnuť od atlantických brehov západnej Európy, cez celú Strednú Áziu až po Tichý oceán, sa stali neoddeliteľnou súčasťou každodenného politického a intelektuálneho života súčasného Ruska. Pre Rusov, ktorí sa nezmierili s rozpadom sovietskeho impéria, sa stali jeho myšlienky príťažlivé. Duch doby v Rusku je podobný, ako ten v Nemecku pred druhou svetovou vojnou. Ruský nacionalizmus, arogancia, nadutosť, sú v ruskej spoločnosti na vzostupe. Naproti tomu politici EU a v USA prezident Obama zrejme prehliadajú nebezpečenstvá šírenia šialených myšlienok v Rusku a myslia si, že Putin je len inteligentný machiavelistický manipulátor, ktorému ide o moc a nekladú si otázku – Čo ak sa Putin stal Duginom?

Ak by bol Alexander Dugin len neškodným bláznom, ktorý svoje myšlienky publikuje napríklad v knihe Štvrtá politická teória, tak by možno stál za povšimnutie len ako podivuhodná postavička dnešného Ruska. Problém ale je, že jeho bláznivými myšlienkami sa zrejme inšpiruje Putin. To už nie je neškodné a smiešne, ale nebezpečné pre Európu a celý svet. Putin zrejme neidentifikuje tieto myšlienky ako bláznivé a fašistické. Ak naďalej budú Duginové fašistické myšlienky ovplyvňovať vrcholnú politiku v Rusku, môže sa stať, že svet môže opäť padnúť do zničujúcej vojny. To ale môže byť pre našu civilizáciu vojna posledná, Rusko je totiž jadrová veľmoc.

Je to šialená myšlienka? Nuž...V roku 2009 Rusko na vojenských manévroch nacvičovalo jadrový útok na Varšavu, predvčerom Putin „zarinčal“ jadrovými zbraňami...

Pripomeniem, že aj z Hitlera sa zo začiatku jeho kariéry kancelára Nemecka smiali a nepovažovali ho za hrozbu, ale len taký úlet nemeckého národa, zdrveného povojnovým chaosom, reparáciami a hospodárskou krízou. V septembri roku 1938 sa ešte dal Hitler zastaviť, ale Chamberlein a Daladier si vybrali hanbu a neskôr dostali aj vojnu. Dnes, 1. septembra 2014, to zatiaľ vyzerá tak, že Ukrajina bude ponechaná napospas imperiálnym chúťkam Putina a jeho nového Ruska. Zatiaľ...a možno nie. Uvidíme.

PS: Pre tých čitateľov, ktorým sa môj blog o fašizme v Rusku zdá pritiahnutý za vlasy, odporúčam naštudovať si napríklad túto stránku, kde nájdu program Euroasijského zväzu mládeže. www.sras.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Prípadne si kliknite na ďalšie odkazy a zdroje...

www.obcinst.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.4pt.su Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.thedailybeast.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.ottawacitizen.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.nationalreview.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.4pt.su Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


8.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 10. 2019, 23:51 avatar
Informačná vojna: ako Putin manipuluje realitu (1. časť)
Podľa Redakcia -
12. januára 2017

Prinášame článok Mária Nicoliniho, ktorý v závere roka zverejnil na pokračovanie magazín Playboy.

Sme v informačnej vojne. Je to neviditeľný boj o našu myseľ. Ide v ňom o to, či budeme žiť v slobode ako súčasť vyspelej Európy – teda o všetko.

Čo sa to vlastne deje?

Dva roky po anexii Krymu, v júni 2016 prišlo ministerstvo vnútra s vyhlásením: „Slovensko sa tak ako ostatné štáty v strednej a vo východnej Európe stalo predmetom informačného pôsobenia vplyvových štruktúr Ruskej federácie. Prejavuje sa to vo forme vytvárania a podpory informačných kanálov a s nimi spojených subjektov, ktoré šíria proruský naratív a spochybňujú hodnotové zakotvenie Slovenska v euroatlantickom priestore.“ Krátko nato sa v podobnom duchu vyjadrila aj Slovenská informačná služba v súvislosti s rizikom šírenia dezinformácií počas predsedníctva SR v Európskej únii. Štátne orgány tak potvrdili to, na čo médiá, mimovládne organizácie a aktivisti upozorňujú už dlho.

Poďme sa na chvíľu pozrieť na svet tak, ako ho vidí Moskva, nie Brusel alebo Bratislava – a zo zdanlivo izolovaných udalostí poskladať mozaiku. Videné z Kremľa, toto je sofistikovane vedená a masívne financovaná stratégia na ovplyvnenie verejnej mienky doma a v zahraničí s cieľom vtiahnuť ľudí do alternatívneho sveta, v ktorom pravda neexistuje, všetko je relatívne a demokracia je iluzórny a neefektívny politický systém.

To, že to funguje, sa ukazuje na verejnej mienke. Podľa prieskumu Globsec Trends verí tomu, že NATO je dobrá vec, len 30% Slovákov. Najväčšia skupina obyvateľstva na Slovensku, v Čechách a Maďarsku preferuje „zlatú strednú cestu“ — je možné ich presvedčiť a ovplyvniť smerom na západ aj na východ. Až 49% Čechov verí, že NATO by nezasiahlo v prospech napadnutého štátu. Ďalších 52% si myslí, že za migráciu zo Sýrie môžu USA. Polovica Francúzov dnes z vojny v Ukrajine obviňuje Kyjev. Podobne rozmýšľa tretina Nemcov a ďalších 12% verí tomu, že na vine je Západ.

Teórie šírené Kremľom označujú Ukrajinu za fašistický štát vytvorený skorumpovanou americkou vládou, ktorá zabíja vlastných občanov vo Fergusone či ruinách Svetového obchodného centra a dokonca sama vedie vojnu na Donbase, vykresľujú Ukrajinu ako zlyhávajúci štát — a samozrejme popierajú aj napriek preukázaným faktom, že by ruské vojská operovali v Ukrajine. Ukrajinský server StopFake zdokumentoval od marca 2014 asi 2-tisíc výmyslov a absurdností. Patria sem údajné vojenské zločiny ukrajinskej armády v podobe ukrižovania 3-ročného chlapca v Slavjansku či práškovania obyvateľov Donbasu vírusom AIDS. Ruskú dezinformačnú kampaň priebežne monitorujú aj český mimovládny projekt Kremlin Watch a Európska služba pre vonkajšiu činnosť pod názvom Disinformation Review.

Okrem kampane zameranej na verejnú mienku pokračujú informačné operácie na priame ovplyvnenie rozhodovacieho procesu. Keď Európu zaplavili vlny utečencov, migrácia sa stala top témou proruských webov. Nedávna správa o prípade Lisy, 13-ročného rusky hovoriaceho dievčaťa v Berlíne, ktoré údajne znásilnili migranti, vyhnala do nemeckých ulíc stovky demonštrantov. Prvý kanál štátnej televízie Ruskej federácie takúto dezinformáciu zrejme priniesol v snahe posilniť islamofóbiu ako faktor rozdelenia nemeckej spoločnosti, ale aj oslabiť postavenie kancelárky Merkelovej, hlavnej presadzovateľky sankcií proti Rusku. V dosiahnutí druhého cieľa operácia Lisa zlyhala, dokonca sa obrátila proti Moskve v tom, že obrátila pozornosť na rizikové skupiny medzi rusky hovoriacimi Nemcami.

Dá sa diskutovať o tom, či propaganda sama osebe mení konanie politikov, no v kombinácii s ďalšími nástrojmi vplyvu pôsobiacimi pod povrchom môže dosahovať žiadúci efekt. Zároveň dokáže pripravovať pôdu pre destabilizáciu cieľového štátu v budúcnosti, keď sa na to naskytne ďalšia šanca.

V slovenských podmienkach sa doteraz najškandalóznejším prejavom ruskej propagandy stal dokumentárny film menovaného prvého kanálu, v ktorom sa invázia vojsk Varšavskej zmluvy 1968 zdôvodňuje pokusom o prevrat podporovaným zo Západu. Bolo to také hrubé skreslenie reality, že naň zareagovalo oficiálnym protestom slovenské ministerstvo zahraničných vecí. Prepisovanie historických faktov na orwellovský spôsob je príkladom toho, čo experti nazývajú „ozbrojovaním histórie“. V samotnom Rusku sa v plnom prúde revidujú dejiny: Putin rehabilitoval Stalina a učebnice po novom vykresľujú sovietsku minulosť v pozitívnych farbách.

Kauzou, ktorá rozptýlila veľa pochybností o informačných praktikách Kremľa, sa stalo zostrelenie lietadla MH-17 nad Ukrajinou systémom protilietadlovej obrany Ruskej federácie z územia proruských separatistov. Túto tragédiu sa Kremeľ bleskovo snažil prekryť konšpiráciami, ktorých sa v médiách len v priebehu jedného-dvoch dní objavilo minimálne šesť.

Samozrejme, nie všetci čitatelia konšpiračných webov alebo konzumenti fašistickej propagandy sú intelektuálne nedozretí alebo fascinovaní Putinom. Môžu byť medzi nimi ľudia zneistení životom, matky s obavou o malé deti, izolovaní jednotlivci, ktorí by namiesto prilievania strachu potrebovali spoločnosť, súcit a pomoc. Škandalózne texty z ruských kanálov preberajú aj komerčné weby, aby pritiahli pozornosť a zarobili na produktoch, akým je napríklad prípravok na liečenie rakoviny sódou bikarbónou.

V rukách propagandistu je však konšpirácia užitočným politickým nástrojom. Ak uveríme, že November 1989 bol výsledkom dohody medzi KGB a CIA, niet v dejinách miesto pre Václava Havla. Ak uveríme, že svet riadia skryté sily, nemá zmysel angažovať sa vo veciach verejných. A paralýza vôle je v konečnom dôsledku cieľom hybridnej vojny.

Globálna expanzia ruských médií začala 2005 založením televízneho kanálu Russia Today (neskôr RT), ku ktorému každoročne pribúda niekoľko „mediálnych“ kanálov. Rozhlasový a multimediálny propagandistický vysielač Sputnik International otvára takmer každý týždeň novú kanceláriu v niektorej krajine sveta. Koľko peňazí Rusko investuje do globálnej dezinformačnej kampane, nie je presne známe. Podľa oficiálnych údajov Kremeľ na médiá v minulom roku vynaložil 643 miliónov eur. Asi 300 miliónov ročne ide len na Rossiya segodnya a RT. RT vysiela v 100 krajinách a Sputnik vo viac ako 30 miestnych jazykoch.

Propaganda je nástrojom vplyvu v európskom a globálnom meradle, na ktorého šírenie Rusko využíva spriaznených politikov, úradníkov, agentov tajných služieb, podnikateľov, finančných agentov, novinárov, akademikov, analytikov, občianskych, etnických a ideologických aktivistov, kňazov, extrémistov, mafiánov, hackerov a internetových trollov. Najsilnejšou zbraňou v arzenále Putinovho Kremľa je politická korupcia. Keď bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder nastúpil do vedenia projektu Nord Stream, ukázal, ako si Moskva kupuje politický vplyv v dôsledku pokračujúcej závislosti Európy na ruskom plyne.

Rusko navyše obratne parazituje na vnútorných problémoch európskych štátov, ktoré nás objektívne trápia. Hľadá slabé miesta a zosilňuje legitímnu kritiku pomerov, napríklad v oblasti korupcie, porušovania ľudských práv, ale aj zásadných európskych problémov ako migrácia, terorizmus alebo kríza európskej meny, kde demokratické strany a európski lídri zjavne zlyhávajú. Propagande Kremľa sa darí ani nie silou Ruska, ale hlavne našou slabosťou a nedostatočným odhodlaním.

To, čo Putin maskuje, je realita v samotnom Rusku. Stredná doba života je tam o desať rokov kratšia ako priemer EÚ, čo je na úrovni niektorých afrických krajín. Rusko je jednou z mála krajín na svete, kde epidémia AIDS stále rastie: nakazených je viac ako milión Rusov. Upadá úroveň vzdelania: v rebríčku top 100 svetových univerzít, kde majú Európa aj Amerika každá viac ako 30 univerzít, nájdete jedinú ruskú, a to na 85. mieste. Rusko stále nedokáže prekonať jednostranné zameranie ekonomiky typické pre krajiny Tretieho sveta: okolo 60% príjmov štátneho rozpočtu pochádza z exportu ropy a plynu. Korupcia je extrémna: v indexe Transparency International sa Rusko nachádza na 119. mieste, na úrovni krajín rovníkovej Afriky. Napriek ilúzii poriadku a bezpečnosti v krajine, ktorá asi 40% (!) štátneho rozpočtu vynakladá na armádu a bezpečnostné zložky, kriminalita dosahuje neuveriteľnú úroveň: počet vrážd v prepočte na počet obyvateľov je oproti Slovensku 10-násobný a oproti Rakúsku približne 20-násobný. Dnešné Rusko má množstvo slabín. Európa by ich tiež mohla zneužívať — ale nerobí to.

Rusko hrá na to, že sú dnes ľudia tak zaplavení informáciami, že nemajú čas si ich overovať. Cieľom už nie je ľudí presvedčiť, ale zneistiť a podkopať dôveru v existenciu pravdy. Šéfredaktorka RT Margarita Simonyan hovorí otvorene: „Neexistuje objektívnosť — len priblíženie k pravde čo najväčším počtom rôznych hlasov.” Citujme v tejto súvislosti politologičku Hannah Arendtovú, ktorej sa podarilo utiecť z Nemecka pred holokaustom: „Ideálnym subjektom totalitnej vlády nie je presvedčený nacista alebo oddaný komunista, ale človek, pre ktorého už neexistuje rozlíšenie medzi faktom a fikciou, pravdou a lžou.“

Prečo to Rusko robí?

Od nástupu Putina k moci Rusko cieľavedome pritvrdzuje svoju zahraničnú politiku. Nostalgický povzdych dôstojníka KGB, ktorý sa ako prvý v histórii dostal na čelo Ruska, že najväčšou tragédiou 20. storočia bol rozpad Sovietskeho zväzu (a nie milióny mŕtvych vo dvoch svetových vojnách), dáva mrazivo tušiť, že Putinovou ambíciou je obnoviť veľkosť ruského impéria.

Samozrejme, udržať sa na čele systému, ktorý v chode udržuje nie snaha o modernizáciu krajiny, ale systémová korupcia, vyžaduje pestovať stav ohrozenia. Euromaidan, revolúcia dôstojnosti v Kyjeve vydesila kremeľských silovikov hlavne tým, že by podobné „farebné revolúcie“ mohli znamenať koniec ich moci nad Ruskom. Nielen to. Náhle hrozila aj strata Ukrajiny, bez ktorej by Rusko nebolo európskou veľmocou z kultúrneho ani vojensko-strategického hľadiska. Ovládnutie polostrova Krym, prvá anexia cudzieho územia v Európe od skončenia druhej svetovej vojny, jasne signalizovala, že Rusko má úplné iné videnie sveta ako demokratický Západ. Je to svet, v ktorom právo neznamená nič a o všetkom rozhoduje moc.

Bez dokonale skoordinovanej vojenskej, polovojenskej, spravodajskej, kybernetickej a psychologickej spolupráce by takáto veľká operácia nebola predstaviteľná. Ústredným prvkom hybridnej vojny je prepojenie všetkých nástrojov štátnej moci. Krym ukázal aj to, že informačná vojna má pevné miesto vo vojenskej stratégii Ruskej federácie. Cieľom tzv. Gerasimovovej doktríny, nazvanej podľa náčelníka generálneho štábu Ruska, je demoralizovať a paralyzovať protivníka ešte predtým, než príde k použitiu vojenskej sily. Ústredným bojiskom je ľudská myseľ. Podľa ruského ministra obrany Sergeja Šojgu „nastal čas, keď všetci chápeme, že slovo, kamera, fotografia, internet a informácia vo všeobecnosti sa stala ďalšou zbraňou, ďalším druhom ozbrojených síl.“ Gerasimov ukazuje cestu, ako politické ciele dosiahnuť „rozsiahlym použitím dezinformácií v spojení s protestným potenciálom obyvateľstva.“

A skutočne. Sémantické analýzy online médií ukazujú, že ruská propaganda začala úspešne zhoršovať obraz Ukrajiny v rusky hovoriacich médiách už dva roky pred Majdanom. Zopakovalo sa to v Sýrii, kedy sa postoje začali obracať v prospech ruskej vojenskej intervencie mesiac pred začiatkom bombardovania. Keď sa vojna začne, verejná mienka je pripravená, akceptuje daný stav a protivník kolabuje


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 10. 2019, 23:53 avatar
Prokremeľský ideológ: Európska únia sa môže stať súčasťou Ruska

Nikolaj Starikov, hviezda medzi prokremeľskými ideológmi, tvrdí, že Ukrajinci boli, sú a znovu budú súčasťou ruského národa. Z rozpadu Ukrajiny viní Západ, ktorý v krajine podporil prevrat. Jeho pražská prednáška v Ruskom kultúrnom centre v Prahe nadchla desiatky českých priaznivcov Vladimira Putina. "My Krym nedáme. Za nič," zdôraznil ruský nacionalista.

Európska únia mala mnoho rokov s Ruskom dobré vzťahy. Bola dokonca hotová dohoda o strategickom partnerstve. Prečo sa potom pre Rusko stala protivníkom?
My v Rusku sa na Úniu ako na nepriateľa nepozeráme.

Naozaj? Kroky Ruska v posledných troch rokoch, najmä tie v súvislosti s Ukrajinou, ukazujú, že ju za protivníka považujete.
Rusko a Európa musia žiť v mieri a vytvoriť jedno veľké hospodárske spoločenstvo. Euroázijský zväz, ktorý zakladáme, sa skvele dopĺňa s Európskou úniou a spolu môžu vytvoriť jeden obrovský trh, ako hovorí prezident Putin, od Lisabonu až po Vladivostok. Ale existujú krajiny, ktoré chcú byť jedinou dominantnou silou na planéte. Ide o Spojené štáty a ich najbližšieho spojenca Veľkú Britániu. Ich cieľom je oslabovať všetky ďalšie mocenské centrá vo svete - Rusko, Čínu aj EÚ.

Keď to vidíte takto, nebolo by potom pre Rusko lepšie, keby sa snažilo spolupracovať s EÚ, uzavrelo s ňou strategické partnerstvo a v budúcnosti sa napríklad stalo aj jej členom?
Rusko do Európskej únie nikdy nikto prijať nemôže. Stačí sa pozrieť na mapu. Ale Európska únia sa súčasťou Ruska stať môže. Ale už dnes môžeme spolupracovať. Naše snahy však narážajú na odpor EÚ, ktorý je podnecovaný USA, ktorým je Únia podriadená.

To je nezmysel. Ako ste na to prišli?
Stačí sa pozrieť na sankcie. EÚ na nátlak USA zaviedla sankcie proti Rusku. Naša výmena tovaru s Úniou sa výrazne zmenšila, výmena tovaru USA s Ruskom vzrástla. Teraz mi odpovedzte, proti komu boli prijaté sankcie? Sú vlastne namierené proti EÚ.

Americké sankcie proti Rusku sú tvrdšie ako tie únijné. Sankcie boli zavedené po tom, čo Rusko okupovalo ukrajinský Krym a vaši vojaci napadli východ Ukrajiny.
To nie je pravda. Už od roku 2008 boli pokusy démonizovať a izolovať Rusko.

Ale to už bolo po ruskej invázii do Gruzínska, kde Rusko okupovalo Južné Osetsko a Abcházsko.
Išlo o odpoveď na gruzínsky útok na ruské mierové sily, ktorý naša armáda odrazila všetkými dostupnými prostriedkami. Spomeňte si na olympiádu v Soči v januári 2014. Na Ukrajine ešte neprebehol štátny prevrat, na Kryme ešte nikoho, ani tých najsmelších ľudí nenapadlo, že by bolo možné uskutočniť referendum, ľudia na východe Ukrajiny netušili, že čoskoro začne občianska vojna. A európski lídri ani prezident USA už do Soči neprišli na slávnostné otvorenie našej olympiády. Prečo to urobili? Nič z toho, prečo sa potom zaviedli sankcie, ešte nenastalo. Západ ale už na Rusko vyvíjal tlak.

Dobre, mnohí západní štátnici nešli do Soči. Ale opakujem, vy ste okupovali Krym a vojensky intervenovali na východnej Ukrajine.
Západ prešiel do otvorenej konfrontácie s Ruskom vo chvíli, keď podporil štátny prevrat na Ukrajine (proeurópsku revolúciu na kyjevskom Majdan - pozn. red.). Prevrat, ktorý bol namierený priamo proti nášmu národu žijúcemu na Ukrajine. Pretože Rusko a Ukrajina, to je ako Spolková republika a Východné Nemecko. Krajiny rôzne, ale národ jeden.

Mnoho Ukrajincov to vidí inak. Vráťme sa ešte k začiatku krízy. Čo je pre Rusko zlé na tom, že Ukrajina podpísala asociačnú dohodu s EÚ?
Ukrajina ako suverénny štát môže uzatvárať akékoľvek zmluvy a vstupovať kam chce. Ale musí zvážiť dôsledky takýchto aktov. Dohodou s EÚ Ukrajina odovzdala moc nad svojou krajinou Bruselu.

My sme mali tiež asociačnú dohodu s EÚ a boli sme suverénni.
Nie, je to tak. Prečítajte si asociačnú dohodu Ukrajiny. Rusko muselo ochrániť svoj trh. Ukrajina by sa stala tranzitnou krajinou, cez ktorú by do Ruska nekontrolovateľne prúdil tovar EÚ. Mali sme s ňou bezcolnú dohodu, ale tá bola pre ukrajinskú ekonomiku, a nie pre celú Úniu. A keď ukrajinskému prezidentovi naši špecialisti vysvetlili, aké by dohoda s EÚ mala dôsledky, tak ju Viktor Janukovyč odmietol podpísať. To je všetko. Západ potom podporil pučistov, fašistov, zavrel oči nad porušením ústavy.

Dobre, Rusko má právo brániť svoj trh. Ale na to sú ekonomické nástroje, kvôli tomu sa neokupujú časti územia susedného štátu a neposielajú sa na jeho územie vojaci, aby podporili separatistov?
Žiadna okupácia Krymu nebola, uskutočnilo sa referendum podporené Ruskou federáciou, v ktorom ľudia slobodne oznámili svoj názor. Choďte na Krym a uvidíte to sám, 94 percent jeho obyvateľov hlasovalo za zjednotenie s Ruskom.

Pred referendom Krym okupovali ruské vojská, takzvaní "zelení mužíkovia".
Ruské vojská sa na Kryme nachádzali na základe dohody s legitímnou ukrajinskou vládou.

Ale mali byť len na základniach.
Po druhé. Žiadna invázia ruskej armády na východnej Ukrajine sa neuskutočnila a ubezpečujem vás, že sa neuskutoční. To sú len výmysly kyjevskej vlády, hľadanie vonkajšieho nepriateľa, aby sa našla výhovorka, prečo sa na východe krajiny bojuje a prečo sa žiadne sľuby z Majdanu dodnes neplnia.

Ale sám Vladimir Putin priznal, že na východnej Ukrajine ruskí vojaci sú.
Boli tam dobrovoľníci, ľudia, pre ktorých je Rusko, Ukrajina, Bielorusko jeden národ, a išli tam tieto idey brániť. O tom hovoril náš prezident.

Hovoril aj o vojakoch ...
Ak máte otázky na nášho prezidenta, bude lepšie, keď ich položíte priamo jemu alebo jeho hovorcovi.

Čo teda chcete na východe Ukrajiny?
Aby tam skončili boje a občianska vojna. K tomu je potrebné plniť Minskú dohodu, Donecká a Luhanská ľudová republika majú získať dodatočné právomoci. Nemáme žiadne teritoriálne nároky.

"Rusko bude vždy. Môžete povedať, že za päťdesiat rokov bude EÚ? "
Vy hovoríte, že Ukrajinci a Rusi tvoria jeden národ. Ale veď ste z nich svojou politikou urobili najväčších nepriateľov Ruska. To je veľmi zlý výsledok politiky Kremľa.
To nie je koniec politiky. Politika nemá konca. Môžete povedať, že za päťdesiat rokov bude existovať EÚ, ste si istý, že bude existovať za päť alebo desať rokov?

A vy ste si istý, že o päťdesiat rokov bude ešte nejaká Ruská federácia?
Rusko bude existovať určite. Ale či Ukrajina, to je veľká otázka. Pretože teritoriálne nároky voči Ukrajine má Rumunsko, Poľsko, Maďarsko.

Ja som nič také nepočul.
Čoskoro budete počuť. Vojny začínajú nečakane. Politika pokračuje. Ukrajina nikdy nebola nepriateľom Ruska a nebude. Len dnes sedia v Kyjeve americké bábky, ktoré niekedy v budúcnosti budú stáť pred súdom za vykonanie štátneho prevratu, za rozpútanie občianskej vojny. Táto vláda robí všetko pre to, aby rozoštvala dve časti jedného národa.

Ukrajinčina je iný jazyk ako ruština, Ukrajinci majú svoju históriu, mimochodom dlhšiu ako Rusi.
Poznáte zle našu históriu. Posledné zjednotenie nášho národa prebehlo po druhej svetovej vojne. Rozdiel medzi ukrajinským a ruským jazykom je menší ako medzi Hochdeutsch a bavorským dialektom. Budete tvrdiť, že Bavori a Berlínčania tvoria iný národ? K poslednému zjednoteniu nemeckého národa došlo v roku 1990, za pomoci Moskvy. Preto otázka zjednotenia na kusy rozorvaného národa bude niekedy v budúcnosti vyriešená. Hranice štátov sa menia, keď sa zmení rovnováha síl. Keď bol Sovietsky zväz v plnej sile, nikoho by ani nenapadlo, že by ho mohol roztrhať na časti. ZSSR zoslabol, zmenili sa hranice. Tí, ktorí vykonali na Ukrajine štátny prevrat, spustili mechanizmus zničenia svojho štátu. Takmer okamžite stratila Ukrajina časť územia. A stratí kontrolu aj nad ďalšími.

Ukrajina nestratila kontrolu, ale Rusko okupovalo Krym a na východ Ukrajiny poslalo vojakov.
Tam žiadne ruské jednotky nie sú.

Ale sú.
Nie sú.

Na čo je takej obrovskej krajine ako Rusko Krym, maličké gruzínske Osetsko, Abcházsko? Prečo ste ich museli okupovať?
Podobnú otázku môžete položiť Británii. Na čo jej sú Malvíny (Falklandské ostrovy - pozn. red.) Alebo Severné Írsko. Prečo sa Spolková republika zjednotila s NDR. Veď mohli ušetriť toľko peňazí. Ak nájdete odpoveď na tieto otázky, tak vám odpoviem ja.

Rusko je dnes aj vďaka západným sankciám v najväčšej kríze od roku 1998. Stál vám Krym za to?
A za koľko by ste vy predal Prahu inému štátu? Pre všetkých Rusov predstavoval Krym ruskú pôdu. My ho nedáme. Za nič! Pre všetkých Rusov sú Ukrajinci rovnaký národ ako oni. A túto časť nášho národa sa snažia presvedčiť, že ich vlasť je ich nepriateľ. V tom leží základ tragédie.

Kvôli Krymu ste zničili a dodnes poškodzujete spojenectvo so Západom. Na východe vám rastie obrovský konkurent v Číne. Nebojíte sa, že keď budete Západ potrebovať, bude neskoro?
Západ nám nikdy v histórii nepomohol, ak to nebolo v jeho záujme. Keď sa naše záujmy rozchádzajú, jeho pomoci sa nikdy nedočkáme. Preto naši schopní vodcovia spoliehajú len na vlastné sily. Ako povedal cár Alexander III., Rusko má len dvoch spojencov, svoju armádu a svoju flotilu. My sme pripravení byť so Západom priateľmi, ale iba ak on bude brať do úvahy naše záujmy. Ak sa k nám EÚ a USA budú správať ako k handre, s ktorou si vytrie podlahu, tak so žiadnym priateľstvom, drahí priatelia, nepočítajte.

Kto je Nikolaj Starikov
Ideológ Nikolaj Starikov (45), ruský politický aktivista a zakladateľ hnutia "Antimajdan", je považovaný za popredného ideológa prokremeľských nacionalistických kruhov. Podporuje Vladimira Putina, obnovenie Ruského impéria, nepočíta Bielorusov a Ukrajincov za samostatné národy a kritizuje liberálne hodnoty. Je napojený aj na prokremeľské motorkárske združenie Noční vlci. Vo svojich knihách rozvíja rôzne sprisahanecké teórie.


13.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 10. 2019, 21:20 avatar
Trol-kopci propagandu a-kopci


10.
označiť príspevok

Boris muž
   24. 10. 2019, 05:38 avatar
Liberálna čvarga je neschopná sebaovládania. Sú to také reakčné tvory, prisaté k materializmu, ako zvieratká. Zrejme u nich neprebehol proces evolúcie mozgu, preto totálne nerozumejú duchovným hodnotám, ako je hrdosť, česť, spolupatričnosť, čim sa pre nich stáva nemožným dospieť v človeka.
Súhlasí havran


16.
označiť príspevok

the X žena
   25. 10. 2019, 11:58 avatar
však ty píšeš o sebe


11.
označiť príspevok

havran
   24. 10. 2019, 21:17 avatar
Osvietený tu zaplavil tému výbuvhom nezvládnutých šialených emócii. Ako vždy v bezvedomí záchvatu "rozdrvil" komunistov , nechápe, že komunistická ideoĺogia a komunistický režim sú dve kategórie a maju k sebe práve taký vzťah ako postindustriálna ídea Bžežinského ku kapitalizmu. Mimochodom komunismus v praxi nikdy neexistoval. Boli to len sny komunistov tak ako sny buržuáznych ideologov o postindustriálnej spoločnosti. Toto je ale nad chápanie to zakrvaveného Osvieteného psa.
Súhlasí Kacír


12.
označiť príspevok

Kacír muž
   24. 10. 2019, 21:19 avatar
Drogy sú svinstvo, nemal by ich užívať.
Súhlasí havran


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 10. 2019, 21:27 avatar
A prečo ich užívaš ?


15.
označiť príspevok

havran
   25. 10. 2019, 11:56 avatar
Osvietený- ty tu exportuješ svoje svinstvo.


18.
označiť príspevok

rotor muž
   25. 10. 2019, 12:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:46,  Raj je všade naokolo, rovnako ako aj peklo ;) A je na tebe, kde sa dostaneš ;)
dnes, 15:43,  Zuzka8- máš dojem, že potrebujem riešiť nejaké problémy, ktoré nevie vyriešiť Matovič?...
dnes, 15:42,  To môžeš :)
dnes, 15:42,  Nič, hollt naša spoločnosť nežije v raji :)
dnes, 15:42,  Existuje, ale ako v čom. = D
dnes, 15:42,  Mám ich v prdeli ;)
dnes, 15:41,  A čo ma je po nich? ;) Mali sa viac snažiť ;)
dnes, 15:41,  Je veľa ľudí ktorí nežijú v hojnosti ako tie myši :)
dnes, 15:41,  -era-, b je najbližšie k pravde... nechcelo sa mi a hlavne dal som všeobecný návod, ako si...
dnes, 15:41,  Ty radšej prestaň spamovať, lebo každá trpezlivosť má svoje hranice ;)
dnes, 15:40,  Tí, čo žijú v existenčných problémoch by ti vysvetlili v akom raji žijú :)
dnes, 15:40,  Raj tu je ale nie pre všetkých, len pre tých, ktorí si ho dokážu užiť ;)
dnes, 15:40,  nahlásil som ťa enaxnay
dnes, 15:39,  To SOM netvrdil, pýtal si sa kde je raj ;) Všade naokolo MŇA ;)
dnes, 15:39,  Keby to tak malo dopadnúť aj s ľuďmi nech tu radšej nie je raj :)
dnes, 15:39,  https://get.pxhere.com/photo/sea-boat-vacation-vehicle-yacht-yellow-tourism-leisure-motorboat-boa...
dnes, 15:39,  Takže ľudská spoločnosť nežije v raji :)
dnes, 15:38,  Sťažuj sa pánBožkovi že na piču stvoril myši ;)
dnes, 15:38,  Myšiam vytvorili raj a dopadlo to zle :)
dnes, 15:37,  To nie je môj problém ale ich ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Musíš sa veľa učiť, aby si vedel, ako málo vieš.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(118 996 bytes in 0,198 seconds)