Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Prejav Michala Petroviča

12
reakcií
2575
prečítaní
Tému 5. júna 2009, 12:55 založil Boris.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
25. 07. 2011
16
17. 11. 2019
2
24. 02. 2015
4
01. 09. 2012
21
 
 


1.
označiť príspevok

Boris muž
   5. 6. 2009, 12:55 avatar
Prejav Michala Petroviča,
starostu Bratislavského mierového výboru a predsedu Česko-Slovenského výboru, na zhromaždení občanov pri príležitosti 10. výročia bombardovania Juhoslávie; v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí 24. marca 2009

Dobrý deň!
Dobrý deň máme my, Bratislavčania; my, ktorí nie sme postihnutí vojnovými hrôzami už 64 rokov. Áno, tak dlho tu bomby nepadali, nezabíjali, nemrzačili, neničili. Nás vojnové ukrutnosti neomínajú. Iba sa na ne pokojne pozeráme v televízii. Azda preto sme k nim málo citliví, málo všímaví (veď nás sa priamo netýkajú).
„Normálnym“ ľuďom neprekáža, keď bomby padajú stovky kilometrov ďaleko, ako tomu bolo v Juhoslávii v roku 1999. Vojenské sily sa tam presúvali so súhlasom najvyšších orgánov Slovenskej republiky aj cez Slovensko. Na tých bombách boli teda vlastne aj slovenské podpisy. Nielen NATO a EÚ, ale aj Slovensko má zodpovednosť za bombardovanie Juhoslávie v roku 1999 a za nadväzné udalosti. Pritom toto bombardovanie sa uskutočnilo bez mandátu OSN a napriek nesúhlasu väčšiny medzinárodného spoločenstva, vrátane takých krajín ako Rusko, Čína a India; a bolo rozhodujúcou vojenskou podporou kosovským separatistom proti ústrednej štátnej moci... A toto bombardovanie vyvolalo v roku 1999 v Európe i na Slovensku iba marginálne protesty; a v súčasnosti „normálni“ ľudia naň už takmer celkom zabudli...

Počas „mierových rozhovorov“ na zámku Ramboillet vo Francúzsku, tesne pred 78-dňovým bombardovaním Srbska NATOm, vedúci kosovsko-albánskej delegácie Hašim Thači zdôraznil, že jediným cieľom „Kosovskej oslobodzovacej armády“ je bojovať za nezávislosť. Toto sa nehanbila a ani nebála otvorene napísať hlavná osnovateľka bombardovania Juhoslávie, dobová ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová, vo svojej memoárovej knihe. Teda NATO sa zaslúžilo o odtrhnutie Kosova od Srbska – pričom svojím postojom spred desiatich rokov má na tomto podiel aj Slovenská republika. Teda i Slovensko, slovanské a vraj aj kresťanské, podporilo decimovanie nám príbuzného a priateľského srbského národa a decimovanie jeho krajiny.

Zo srbskej autonómnej provincie Kosovo a Metohija vyhnaní Srbi sa ani po rokoch dohľadu „medzinárodného spoločenstva“ nemôžu vrátiť do svojich domovov. „Medzinárodné spoločenstvo“ po skončení bombardovania nezabránilo ničeniu kresťanských chrámov a podporilo výstavbu mešít. A Európska únia, vrátane Slovenska, v súčasnosti finančne podporuje kosovský kvázištát...

Chceme spravodlivosť a pravdu. Nežiadame uprednostňovať slovanstvo a kresťanstvo na úkor iných kultúr. Avšak dupľovane sme proti podpore násilného rozpínania sa neslovanskej a nekresťanskej časti sveta na úkor jeho slovanskej časti s kresťanskou tradíciou.

Vo vojnovom požiari v bývalej Juhoslávii dochádzalo k ukrutnostiam na všetkých stranách. Nebolo objektívne preukázané, že by najvinnejšími boli Srbi. A „balkánskeho mäsiara“ – Slobodana Miloševiča – v niekoľkoročnom súdnom procese nedokázali usvedčiť ani v jednom bode obžaloby. Pritom o protisrbskej zaujatosti haagského tribunálu svedčí aj dodatočné zverejnenie zistení Carly del Ponte (až po jej odchode z funkcie hlavnej žalobkyne haagského tribunálu a až po jednostrannom vyhlásení nezávislosti Kosova) o mengeleovských zverstvách kosovských Albáncov voči Srbom (odnímanie ich ľudských orgánov na obchod pre transplantácie, s nasledujúcim zabíjaním obetí).

Miloševič bol odstránený, Srbsko zmenšené a veľká vojenská základňa USA v Kosove postavená. Javier Solana (počas bombardovania Srbska generálny tajomník NATO, teraz Vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku) za rok 2007 prevzal v nemeckom Aachene európske ocenenie – Cenu Karola Veľkého, zdôvodnené tým, že J. Solana má zásadný prínos k bezpečnejšiemu a spravodlivejšiemu svetu. NATO a EÚ sú s kosovským výsledkom spokojné. O srbskej autonómnej provincii Kosovo a Metohija sa už prestáva hovoriť.
Je všeobecne známe, že USA (a Británia) uskutočnili v roku 2003 vojenskú intervenciu do Iraku na podklade vymyslených argumentov. Sú informácie, že od tejto invázie zomrelo v dôsledku vojny vyše 600 000 Iračanov. Američania (a Briti) spôsobili utrpenie mnoho ďalším tamojším obyvateľom a vyvolali aj veľké materiálne škody. A zmenili režim v tomto štáte. „Civilizovaný“ svet všetko toto vzal na vedomie bez zásadného odporu.

USA v roku 2003 do Iraku nevtrhli pod hlavičkou NATO; NATO však nie je celkom mimo, lebo USA sú lídrom tejto organizácie, ktorej členom je aj Slovenská republika. Každý si má zamiesť najprv pred vlastným prahom; avšak v Haagu, v Bruseli, v New Yorku, vo Washingtone – a ani v Bratislave – nie je žiadny tribunál, ktorý by sa zaoberal americkým zabíjaním domorodcov krajín vzdialených tisícky kilometrov od USA. A tunajší politici i médiá aj naďalej prezentujú NATO ako vojenské zoskupenie demokratických krajín na obranu proti darebáckym štátom...

Clinton má v USA i vo svete dobrú povesť – Juhosláviu „zvládol“ za 78 dní a nie je známe, že by pritom zomrel čo len jediný vojak USA či NATO (o mŕtvych, zmrzačených a inak poškodených Srbov sa Západ nestará).
Bush má v USA i vo svete zlé meno. V Iraku zomrelo veľa vojakov USA a NATO (štyritisíc Američanov a vyše tristo zahraničných vojakov z ďalších krajín). Bushova popularita neutrpela uskutočnením zločinnej vojenskej intervencie do Iraku, ale až množstvom rakiev amerických vojakov. Po počiatočných vojenských úspechoch USA vyzeralo to v Iraku na hladké víťazstvo USA; a Američania Busha opätovne zvolili za svojho prezidenta. Busha úctivo akceptovali na širokej medzinárodnej scéne. I v Bratislave (aj tu na tomto námestí).

Vojenské intervencie USA nezaviedol Bush. Čo sa týka bombardovania Juhoslávie NATOm v roku 1999; M. Albrightová v tejto súvislosti vo svojej memoárovej knihe uviedla, že sa zo situácie stala „kľúčová skúška americkej vodcovskej role a významu a účinnosti NATO“. A teraz o odškodnení Srbov a o súdení zahraničných interventov z roku 1999 sa v Haagu, v Bruseli, v New Yorku, ani vo Washingtone vôbec nehovorí. Zato USA a najsilnejšie štáty EÚ sa zasadzujú o uznanie „nezávislosti“ Kosova, čiže o legalizáciu jeho násilného odtrhnutia od Srbskej republiky, zariadeného najmocnejším vojenským zoskupením sveta.

Takéto NATO a takúto EÚ nechceme. Za takéto NATO a takúto EÚ sa hanbíme.
Ničivé bombardovanie môže vyústiť až do novodobej Sodomy a Gomory...
Prednovembrový režim na Slovensku padol pod heslom „Verejnosť proti násiliu“. Mahátma Gándhí dosiahol úžasné úspechy organizovaným nenásilím – a to za nesmiernych obetí. Nie je nutné absolútne nepripustiť silové riešenia, ale vždy je treba trvať na starostlivom dodržiavaní právnych, spravodlivostných a morálnych aspektov. Je neprípustné robiť „poriadok“ v cudzine, keď doma je aj ešte väčší neporiadok. Napríklad je morálne neprijateľné, aby NATO vojensky vybojovalo druhý albánsky štát, na úkor Srbov; keď Turecko, členský štát NATO, v súvislosti s Kurdami o niečom podobnom nechce ani počuť.
Pravda a láska má zvíťaziť nad lžou a nenávisťou. Nestane sa tak, keď budeme nevšímaví voči skrivodlivostiam, postihujúcim našich blížnych. Na zlo treba upozorňovať, nemlčať. Treba nahlas povedať, že kráľ je nahý. A je našou morálnou povinnosťou zastať sa cti a práv nám príbuzných a spriatelených Srbov.


2.
označiť príspevok

Natalia žena
   5. 6. 2009, 13:32

Príspevok bol vymazaný administrátorom.4.
označiť príspevok

Boris muž
   5. 6. 2009, 13:41 avatar
hmm nejde mi to  


3.
označiť príspevok

Natalia žena
   5. 6. 2009, 13:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

Natalia žena
   5. 6. 2009, 13:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.6.
označiť príspevok

Natalia žena
   5. 6. 2009, 13:47

Príspevok bol vymazaný administrátorom.7.
označiť príspevok

Boris muž
   5. 6. 2009, 14:08 avatar


8.
označiť príspevok

Natalia žena
   5. 6. 2009, 14:17

Príspevok bol vymazaný administrátorom.9.
označiť príspevok

Boris muž
   5. 6. 2009, 14:23 avatar
"ja si jako myslim, ze sem docela dobrej buh"  
konec...  


10.
označiť príspevok

Boris muž
   5. 6. 2009, 14:45 avatar
Neviem presne co si tam chcela dat, ale tu je "Uloupene Kososvo"

video.google.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


11.
označiť príspevok

Natalia žena
   5. 6. 2009, 16:16

Príspevok bol vymazaný administrátorom.12.
označiť príspevok

Boris muž
   5. 6. 2009, 16:22 avatar
ved prave Nat. Ale amici hned vedeli na ciu stranu sa postavit a koho vyvrazdit. To bola hlavna pointa.
Súhlasí Natalia


13.
označiť príspevok

Natalia žena
   6. 6. 2009, 14:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 17:05,  Osvietenému vždy napíšem, pretože ide o zákerného podliaka.
dnes, 17:03,  OK, v poriadku, ale nemal by si to písať nikomu. Každý robí, čo vie a čo môže.
dnes, 17:03,  Mačky a psy nevidia obraz v mobile.
dnes, 17:00,  Moje mačky sú šibalky. Nosia mi do domu myši, ale nezjedia ich. Psy zasa nevidia v mobile...
dnes, 16:57,  Nie, prepáč, kopírujem text. To nepatrí Tebe. Písal som to Osvietenému. Prepáč!
dnes, 16:56,  Neviem, píšem len tak, či sa nájdu donori. Nie je nijaký extra dôvod.
dnes, 16:56,  JA SA CHVASTáM AKO ODBORNIK NA DOBRO? OH... KDE
dnes, 16:55,  Ty sa chvastáš ako nejaký odporník na dobro, prečo nepomôžeš humenským bezdomovcom?...
dnes, 16:55,  Lemmy, ale prečo by som mala pomáhať bezdomovcom v Humennom, ja pomáham tým tu...
dnes, 16:55,  Ty sa chvastáš ako nejaký odporník na dobro, prečo nepomôžeš humenským bezdomovcom?...
dnes, 16:55,  Ty sa chvastáš ako nejaký odporník na dobro, prečo nepomôžeš humenským bezdomovcom?...
dnes, 16:54,  https://www.dobrenoviny.sk/c/62570/prezident-venoval-mesacny-plat-resocializacnej-komunite-antona...
dnes, 16:52,  Ty sa chvastáš ako nejaký odporník na dobro, prečo nepomôžeš humenským bezdomovcom?...
dnes, 16:50,  https://domov.sme.sk/c/7233627/kiska-bude-pocas-inauguracie-podavat-obed-bezdomovcom.html
dnes, 16:48,  Pekné rečičky, ale pravda je taká, že nenájdeš žobráka alebo bezdomovca v Humennom,...
dnes, 16:47,  SVET O SLOVENSKU: Kiska, to je prezident! Ešte o ňom veľa budeme počuť Belgičania...
dnes, 16:46,  Nájdi mi jedného žobráka alebo bezdomovca v Humennom, ktorý má príjem len 60 €, ktorému...
dnes, 16:42,  Kiska už z platu daroval 30-tisíc eur, bude v tom pokračovať SITA 10.01.2015 11:49...
dnes, 16:38,  Dobrý anjel naozaj nemá zameranie na ľudí ktorí chcú bývať na ulici a odmietajú...
dnes, 16:36,  https://wave.rozhlas.cz/krava-v-polsku-utekla-z-vybehu-a-dezertovala-k-divokym-zubrum-z-belovezsk...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Komu sa nechce, hľadá dôvod. Komu sa chce, hľadá spôsob.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(82 357 bytes in 0,371 seconds)