Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Prečo novinári mlčia o svojom úpadku

6
reakcií
2208
prečítaní
Tému 12. novembra 2012, 09:50 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   12. 11. 2012, 09:50 avatar
Prečo novinári mlčia o svojom úpadku
Napísal: Eva ZELENAYOVÁ

Tí, čo znevážili a zdecimovali žurnalistickú profesiu, dobre vedeli, čo robia.
Bývalá premiérka Iveta Radičová nedávno opäť odkázala verejnosti, že politika jej nechýba, nemieni kandidovať na funkciu prezidentky štátu, ale chystá sa do Oxfordu študovať problematiku politiky a médií. Skutočne zaujímavá téma, ak sa nemieni venovať politike... Z minulosti vieme, že všetci politici, ktorí sa boli školiť v USA, neskôr v politike uprednostňovali cudzie záujmy pred záujmami vlastného štátu.
Nebývalý interes o zahraničné štúdiá prejavil napríklad súčasný predseda KDH Ján Figeľ, keď v roku 1994 ako poslanec NR SR až dva semestre strávil na štúdiách v USA a Belgicku. Rovnaký bol „na Západe“ záujem o vybraných slovenských žurnalistov, veď bez ich podpory nemala žiadna politika nádej na úspech. A tak celé slovenské mediálne družiny boli na stážach holandskom Maastrichte, v anglickej BBC aj v iných školiacich centrách za morom. Po ich absolvovaní sa naša verejnosť v niektorých prípadoch stala svedkom neuveriteľných zmien. Z dovtedajšieho zapáleného bojovníka proti zahnívajúcemu kapitalizmu v komunistickom periodiku sa razom stal jeho obhajca, ako povedzme Marián Leško...

? SPOLITIZOVANÝ SYNDIKÁT
Konkurencieschopnosť, ktorá mala u nás nastať príchodom zahraničných firiem, žiaľ, namiesto inovačných podnetov a spestrenia sortimentu zničila domácu výrobu. Najviac to pociťujeme v elektrotechnike, v poľnohospodárstve, ale aj v stavebníctve a v ďalších odvetviach. O úpadku spoločnosti a stále nižšej životnej úrovni sa však cudne mlčí. Aj keď na začiatku transformačného procesu množstvo novinárov prejavilo nespokojnosť s vývojom v štáte, s úrovňou a so stavom informovania verejnosti i s fungovaním Slovenského syndikátu novinárov (SSN), kritické hlasy postupne umĺkli. SSN oficiálne podporoval transformačný proces na prospech zahraničných spoločností a zbavoval sa kriticky mysliacich novinárov. Tí žiadali v rámci syndikátu vytvoriť platformu Za pravdivý obraz Slovenska, no neúspešne. Založili teda Združenie slovenských novinárov, ale pre nedostatok finančných zdrojov nemalo dlhú životnosť. Slovenský syndikát novinárov vždy podporoval politiku pravicových strán a vládnych kabinetov. V roku 1998 dokonca školil novinárov s cieľom podporiť zmenu vlády. Politická angažovanosť syndikátu bola v príkrom rozpore s jeho štatútom a cieľmi, lebo sa nezameriaval na postavenie novinárov v spoločnosti, ale na podporu istej politiky. Tak sa stalo, že až do roku 2008 platil novelizovaný tlačový zákon z roku 1966.
Dnes môžeme s istotou povedať, že slovenské politické reprezentácie podcenili význam mediálnej politiky a aj preto sa transformačný proces mohol uskutočňovať pod cudzou taktovkou. Dokonca žiadna z doterajších vlád nepredložila koncepciu mediálnej politiky, takže táto oblasť verne kopíruje absenciu štátnej doktríny.

? NOVINÁRI BEZ PRÁV
Slovenský syndikát novinárov sa stal nástupníckou organizáciou po Zväze slovenských novinárov. A najväčšou novinárskou organizáciou. Kým existoval nejaký majetok syndikátu, bol aj záujem o funkcie. V súčasnosti syndikát zostal bez majetku, bez vízie, bez akéhokoľvek vplyvu. Platy a odmeny novinárov sú škandalózne nízke, syndikát nie je schopný nijakej aktivity v prospech novinárov a zmenou tlačového zákona v roku 2008 prišli novinári o všetko. Prestali jestvovať ako profesia, ich novinárske preukazy stratili význam. Ak platia členské známky, tak azda iba preto, že v zahraničí je situácia iná. Na novinársky preukaz sa dostanú na rôzne akcie, výstavy, kultúrne či športové podujatia, do múzeí a pod. Novinárske organizácie na Slovensku sú dnes celkom paralyzované, lebo väčšinu médií na Slovensku vlastnia zahraničné mediálne domy. A novinári, ak si chcú zachovať pracovné miesto, musia písať v súlade s ich cieľmi. Preto v čase, keď bol predložený návrh tlačového zákona, nediskutovalo sa a nepísalo o ničom inom iba o právach na opravu, na odpoveď a dodatočnú odpoveď. Iba tieto paragrafy zaujímali vydavateľov...
Ústava jasne vymedzuje pravidlá správania sa jednotlivcov a štátnych orgánov. Kým občan môže konať všetko, čo zákon nezakazuje, štátny orgán môže konať len v rozsahu a spôsobom, ktorý stanovuje zákon. Tým, že sa z tlačového zákona vytratil paragraf o súčinnosti štátnych orgánov a novinárskych organizácií, novinári pri svojom rizikovom povolaní zostali bez ochrany. Aj keď na každom preukaze novinára vydaného novinárskou organizáciou je napísané: „... žiada všetky osoby a organizácie, aby mu (držiteľovi preukazu) boli v jeho činnosti nápomocné,“ nemá to nijaký prakticky význam. Chýba maličkosť, zákonná úprava, ktorá by to štátnym orgánom dovoľovala.
Priam tragicky vyznieva diskusná téma SSN pod názvom Aká má byť nová tvár syndikátu. Syndikát sa totiž nezaoberá základným smerovaním, úlohou novinárov v spoločnosti, ale postavením regionálnych štruktúr. Nuž, v spoločnosti, kde sa novinári nedokážu postaviť za svoje elementárne práva ani cez svoju stavovskú organizáciu, je nastolený problém takmer kuriózny.
Zdecimovanie novinárskeho stavu v našej spoločnosti nemá obdobu. Dôsledky tohto stavu môžu byť fatálne. Lebo či si to pripustíme alebo nie, novinári sú silným mienkotvorným nástrojom. Tí, čo spustili túto „hru“, vedeli, čo robia.

zdroj: www.snn.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

havran
   12. 11. 2012, 10:01 avatar
Je to pomerne obsiahle , ale podstata toho na čo poukazuješ je v tom , je pochopiteľná snaha mať pod kontrólou mienkotvormé média a samozrejme ak pri moci je taká politická sila , ktorá reprezentuje záujmy kapitálu.
Súhlasí Kasafran


3.
označiť príspevok

Vladko muž
   12. 11. 2012, 10:40 avatar
"Kasafran, ty konáš ako gestapák. Načo sem kopíruješ celý text? Každý si to môže prečítať tam, toto je diskusné fórum. Tu sa má diskutovať, a nie tapetovať. Nabudúce sa nestrápňuj!"

Takto napísal Vlado, akurát že namiesto Kasafran dal iné meno, keď mal výhrady voči tapetovaniu.
Dôkaz je zo 6.11. o 09.30 hod. na: Miroslav Tížik: Náboženstvo vo verejnom živote na Slovensku 1#ixzz2C01pNU3A


4.
označiť príspevok

Petrana žena
   12. 11. 2012, 10:50 avatar
...nie, ja si nemyslím, že novinár si môže písať, čo si naozaj myslí... asi tak: koho chleba ješ, toho víno chváľ...
janozatko.blog.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kasafran


5.
označiť príspevok

Kasafran
   12. 11. 2012, 12:14 avatar
Havran,
áno, článok je trochu obsiahlejší... Zverejnil som ho však v plnom znení najmä preto, lebo Eva Zelenayová v ňom otvorene hovorí o vazalskom postavení slovenských novinárov voči majiteľom médií pôsobiacich na Slovensku...


6.
označiť príspevok

majomajo muž
   12. 11. 2012, 15:40 avatar
Lebo srať do vlastného hniezda sa nepatrí.........na tom pohorel aj Bezák....... 


7.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 11. 2012, 21:19 avatar
Majomajo,
nielen preto - ale najmä preto, že máloktorý zo zahraničných majiteľov médií na Slovensku dovolil/dovolí informáciu s takým obsahom zverejniť. A nech by bola priam aj od nositeľa Pulitzerovej ceny...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:32,  44- "nie tak synu"..... Mám osobnú skúsenosť s moslimskou rodinou žijúcou...
dnes, 12:23,  Vážení priatelia, dovolím si vám sprostredkovať odborný článok pracovníčky SAV -...
dnes, 12:15,  Treba čitať bibliu a Nový zakon a dodržať to.....nič viac nič menej......Ziadne nasilie by...
dnes, 12:04,  A vieš, kolko ludí tak miluje Boha, že kvoli nemu vyvraždí celé národy? Podla jeho vzoru,...
dnes, 12:01,  Ano v starom zakone Boh robil aj taketo sudy....Ktovie ake by bolo ludstvo dnes, nebyť týchto...
dnes, 12:01,  Nič, len som si spomenul, že oni majú leto na Vianoce.
dnes, 11:56,  V poriadku Tebe to takto stačí , mne zas nie . Škoda ďalej rečniť .
dnes, 11:54,  No keby si poznal Bibliu a ako sa to vyvijalo, potom by si ten dnešny stav aj chapal....len...
dnes, 11:52,  Ondej Ja to neviem . Ja si myslím , že Biblický Boh určite neexistuje. Predstav si , že...
dnes, 11:45,  V Starom zákone s tým problém nemal, prikazal pozabíjať ešte aj tie deti :)
dnes, 11:40,  Lemmy, súhlasím, len neviem "čo tým chcel básnik povedať"... aj tu, v mojom...
dnes, 11:39,  kesha, veľa ľudí bude sklamaných aj vdaka výchove svojícm rodičov. Rodičia dokážu...
dnes, 11:36,  (1) Mil@níčko, musím Ťa sklamať a poopraviť - na tom ľadovom ostrovčeku som ani po...
dnes, 11:11,  2Pac - Whats Going Wrong 'New2013' ( DJThugMind )
dnes, 10:47,  O snehu by vedeli veľa rozprávať na Vianoce Austrálčania.
dnes, 09:28,  ninka, Vianoce sú krásne ... pekné sú, keď ich atmosféru dopĺňa zasnežená krajina....
dnes, 09:04,  Keď sa duša rozklolíše, dosť to zabolí, ale bolo by opovážlivé hodnotiť, či je to...
dnes, 08:58,  Všetky vianočné rozprávky si pozrieme. Sobík Niko si videl? A Frozen? Tiež celkom pekná...
dnes, 08:54,  Tomasi, vela veciam nerozumieš....Kristova cirkev nemože byt nejaka denominacia vytvorena...
dnes, 08:45,  Tento som mala na mysli: https://www.youtube.com/watch?v=0-i5u9n8oSc Gabčo, nespite ako...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Priatelia sú príbuzní, ktorých si ľudia vyberajú sami.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(73 317 bytes in 0,193 seconds)