Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Prečo mám ko kresťan povedať „nie“ joge?

33
reakcií
1623
prečítaní
Tému 31. januára 2016, 20:50 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
01. 12. 2011
15
18. 07. 2010
13
 
 


1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 1. 2016, 20:50 avatar
Dejinné pozadie jogy
Ak chceme poznať jogu, potrebujeme pochopiť kontext, v ktorom vznikla a rozvíjala sa, a tým je náboženstvo Indie – hinduizmus. Bez neho by nebola tým, čím je. Hinduizmus nie je ucelený náboženský celok, ale zmes duchovných prúdov, ktoré v priebehu dejín prešli mnohými zmenami. V období klasického hinduizmu (od 2. stor. pr. Kr. – 4. stor. po Kr.) ho tvorilo šesť náboženských systémov: mímansa, védanta, ateistická sánkhja, vaišešiká, njájá a joga. Joga sa ešte postupne rozvetvila na hatajogu, džňána jogu, karma jogu, radža jogu, kundalini jogu, bhakti jogu, igni jogu, kryia jogu, integrálnu jogu a ďalšie.

Čo je to joga?
Religionista a historik svetového formátu Mircea Eliade v doktorskej práci Joga, nesmrteľnosť a sloboda uvádza, že India sa v povédskom období snažila pochopiť:
• karmický zákon
• proces, umožňujúci „večný návrat“; tj máju, kozmickú ilúziu alebo nevedomosť (avidja)
• absolútnu realitu, ktorá „je“ niekde mimo ľudskej skúsenosti podmienej karmickým zákonom; čisté bytie, absolútno, ktoré sa označuje: Ja (átman), brahma, transcendentno, nirvána atď.
• prostriedky k dosiahnutiu tohto bytia a oslobodenia (mókši, mukti): a tieto prostriedky tvorí joga.
Český jogín Eduard Tomáš hovorí: „Joga je sanskrtské slovo, v preklade znamená spojenie niečoho s niečím. Od neho je odvodené aj naše slovo „jarmo“.“ Na otázku: „S čím?“, odpovedal: „Spojenie človeka s Bohom… V Indii mu hovoria brahma…“ A ďalej pokračuje: „Staré zastarané predstavy nie sú z hľadiska pravdy a hlavne skúseností integrálnej jogy udržateľné, preto táto joga trvá na tom, aby bola človeku odovzdaná absolútna o ňom samom, o svete a o Bohu“ (TOMÁŠ E., Úvod do integrální jogy , Avatar, Praha 1999, s. 9-10).
Bôžik Šiva, ktorého ináč nazývajú „Ničiteľ“ je jedným z najmocnejších a najstrašnejších božstiev hinduizmu. Volajú ho aj Yogešvara, čo znamená „Pán Jogy“. V knihe Hatajogi-Pradipika je Šiva nazývaný ako prvý z učiteľov hatajogy. Pripisujú mu také vlastnosti aké poznáme u zlého ducha.
Hinduisti veria, že na konci chrbtice je bod, v ktorom leží spiaci had, ktorý má vplyv na človeka cez energetické body v tele, tzv. čakry. Cieľom jogy je prebudenie tohto spiaceho hada, ktorý má vystúpiť k najvyššej čakre, ktorá sa údajne nachádza nad temenom hlavy. William Zorn v knihe „Yoga for the Mind“ píše: „Pomocou vyprázdnenia mysle a sústredenia pozornosti na tieto čakry, bude ich môcť učeň otvoriť“. Spiaci had, ktorý je vlastne bohyňa Šakti má vystúpiť k najvyššej čakre, kde má centrum duchovný manžel „Šiva“.
Kto sú bohovia pohanov? Kto je spiaci had? Sú to zlí duchovia, ktorí chcú, aby ich človek privolal do svojho života. Ale keďže mnohí by ich priamo nevzývali, zamaskovali sa do lákavého systému jogy. Ak poznáte obrady kresťanskej iniciácie, viete že ich súčasťou je obrad „effata“ – otvor sa, pri ktorom sa maže alebo žehná človeka na očiach, ušiach, perách, prípadne na hrudi. Keď sledujeme v joge proces otvárania čakier pre prúdenie kundalini, môžeme si všimnúť veľkú podobnosť s týmto obradom.

modlitba.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   31. 1. 2016, 20:52 avatar
Joga je super, cviky, ktoré pomáhajú neraz v chorobe!

A vy nie ste kresťania, už si to uvedomte!!!


4.
označiť príspevok

Romankoooooo muž
   31. 1. 2016, 20:53 avatar
cit... Ak poznáte obrady kresťanskej iniciácie, viete že ich súčasťou je obrad „effata“ – otvor sa, pri ktorom sa maže alebo žehná človeka na očiach, ušiach, perách, prípadne na hrudi. Keď sledujeme v joge proces otvárania čakier pre prúdenie kundalini, môžeme si všimnúť veľkú podobnosť s týmto obradom.

Takze..rovnake to je, le ked to nerobi RKC je to od diabla?? Nejebe Vam tam??
Súhlasí Karola


26.
označiť príspevok

Shagara muž
   31. 1. 2016, 22:04 avatar
Lea,.....ale joga je menšie nebezpečenstvo pre kresťana,ako to,čo tak často proklamuješ na DF,....a tu modlitby ruženca.
Už cirkevní otcovia učili,že modlitby by mali smerovať iba k Bohu,Otcovi. Niektorí odmietali modliť sa trebárs aj k Ježišovi./Božiemu synovi/ a správne to aj dokladovali Písmom. Potom ružencové modlitby musia byť ohavným modlárstvom!
A joga je proti tomu iba "trpaslík"!


28.
označiť príspevok

Lemmy muž
   31. 1. 2016, 22:45 avatar
Pozri sa, tým, ktorí cvičia jogu, bude úplne jedno, že ty nebudeš cvičiť jogu. Je to len tvoj problém, akým spôsobom sa budeš o seba starať. Ale budeš zlý človek, ak budeš im brániť v joge.

Zlo v tebe spočíva len v tom, ak iným ľuďom brániš v joge. Kritizovať jogu však môžeš. Na to máš právo.


2.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 1. 2016, 20:52 avatar
Hatajoga a mantry v joge

Hatajoga
V tantrickom budhizme dostalo ľudské telo najvýraznejšie postavenie v duchovnej histórii náboženstiev Orientu. Podľa neho k svätosti možno dospieť iba v „božskom tele“. Telo už nie je zdrojom utrpenia, ale najdokonalejším prostriedkom spásy. A pretože oslobodenie možno dosiahnuť už v tomto živote, musí sa telo udržiavať v čo najdokonalejšom stave. K tomuto cieľu má slúžiť hatajoga, ktorá umožní premeniť ľudské telo v „božské“. Pritom telo, ktoré jogíni postupne vytvárajú, podľa toho istým spôsobom zodpovedá telu „bohočloveka“, ktorým sa však nechápe pripodobnenie sa bohočlovekovi Ježišovi Kristovi.
Texty hovoria, že ak jogín praktizuje hatajogu, neexistuje hriech ani zločin, ktorý by nemohol byť zmazaný. K tomu napomáhajú okrem iného aj dychové cvičenia zvané pránájáma, ktoré odstraňujú hriechy. Podobnú hodnotu majú aj asány, ktorých je podľa Ghérandasamhita 32. Niektorým asánam sa pripisuje podporný význam pre zdravie, iným až magická moc a sila zvíťaziť nad smrťou.
V niektorých starých textoch o joge môžeme nájsť mnohé upozornenia o nebezpečiach jogy, konkrétne aj hatajogy. Predovšetkým to je riziko psychického narušenia pri vyprázdnení mysle. Človek, cvičiaci jogu sa môže cítiť pokojný. A to aj po skončení cvičenia. Ale pritom môže na ľudí reagovať podráždene, bez toho, aby si to uvedomoval, lebo jeho myseľ je akoby zastretá. A keď mu neskôr druhí povedia, aký bol, nechce im veriť.

Mantry
Súčasťou jogínskych cvičení bývajú už od prvých stretnutí mantry – formulky, ktoré má cvičiaci pravidelne opakovať. Mantru tvorí skupina hlások, slovo alebo veta, ktorá má údajne špecifický účinok na ľudský organizmus. Každá mantra má podľa jogínov svoj osobitný okruh pôsobenia. Jej neustálym opakovaním vznikajú špecifické odozvy v mysli, zmysloch a telesných funkciách človeka.
Mantry sú väčšinou nepochopiteľné a čudné hlásky alebo slová, ktoré boli objavené počas meditácií – akási obdoba nezrozumiteľných zvukov, ktoré vydávajú šamani počas tranzu a ktorým sa pripisuje nadprirodzená moc. Pripomínajú dar Ducha Svätého – glosoláliu – modlitbu v jazykoch. Mantry sú akousi tajnou zasväcovacou rečou, ktorá počas meditácie odhaľuje svoje tajomstvá.
Jeden z najväčších znalcov tibetského spôsobu života, T. Lobsang Rampa definuje mantru ako výraz, ktorý vedie človeka k očisteniu mysle a blahodárne vplýva na hĺbku myslenia. Podľa učenia jogínov, každá slabika mantry aktivizuje konkrétnu čakru alebo vyvoláva určitý stav vedomia. Niektorí autori prisudzujú každej čakre osobitnú mantru. Najčastejšou mantrou je „óm“. E. Tomáš napísal o nej rúhavé slová: „Zvuk óm je tzv. pranavou, ktorou vraj bol stvorený svet“ (TOMÁŠ E., Úvod do integrální jogy, Avatar, Praha 1999, s. 37). Nie menej známou je mantra: „Óm áh húm vadžra guru padma siddhi húm“, čo znamená: „Vyzývam Ťa, Vadžra Guru, Padmasambahva, daj nám cez svoje požehnanie obyčajné sidhi a aj to najvyšie“. Použitím tejto mantry by sme vraj mali získať múdru myseľ, ušľachtilé vlastnosti a súcit.
V komentári k Tibetskej knihe mŕtvych sa píše: „Mystická slabika ÓM, ktorú často nachádzame v záhlaví tibetských kníh, prípadne ich častí, predstavuje zvolanie prisviedčajúceho (áno, tak je) alebo žiadajúceho (nech je! kiež je! budiž! staň sa!) obsahu so širokým symbolickým a rituálnym uplatnením, ktorému je pripisovaná veľká magická moc. Je odvodená zo sanskrtu, kde má tiež podobu AUM. V hinduistickej interpretácii tieto tri písmená reprezentujú trojicu hinduistických božstiev Višnu, Šivu a Brahmu, zatiaľ čo v budhistickej symbolike zastupujú Budhu, jeho učenie (dharma) a jeho stúpencov (sangha)“. Alebo na inom mieste: „Mantry sú magické formulky, ktorých sila spočíva predovšetkým v okultnej moci špecifických zvukov.“
V tantrickom budhizme mantra získava neobmedzenú moc vo chvíli, keď ju žiak alebo učeník prijme z úst svojho učiteľa – guru. Ak ju potom používa v zhode so stanovenými pravidlami, získava schopnosť dosiahnuť stav buddhu. Vraj mantra lókanátha môže očistiť aj od najväčších hriechov, alebo mantra ékadžata už vo chvíli prednášania ochraňuje od nebezpečia a dosahuje buddhovstvo. Dokonca aj úspech v láske alebo dosiahnuť najvyššie poznanie bez štúdia možno údajne získať používaním takýchto výrazov. Žiak musí však pred tým uskutočniť duchovnú očistu a počas recitovania sa sústrediť na každé slovíčko.
Mircea Eliade napísal: „…každého boha a každý stupeň svätosti ovláda určitá bídžamantra, jeden „mystický zvuk“, ktorý je ich „semenom“, ich „oporou“, tj. ich samotným „životom“. Keď jogín túto bídžamantru opakuje podľa pravidiel, osvojuje si ich ontologickú podstatu a konkrétne a bezprostredne splýva s určitým bohom, stavom svätosti atď. Niekedy sa stáva, že sa celá metafyzika sústreďuje do jedinej mantry…, lebo celý vesmír so všetkými bohmi, úrovňami a spôsobmi bytia sa prejavuje v určitom počte mantier… Mantra je „symbolom“… je súčasne symbolizovanou „skutočnosťou“ aj symbolizujúcim znakom… Keď tantrik pracuje s nejakým „symbolom“, „prebúdza“ jemu zodpovedajúce sily na všetkých úrovniach bytia.“ (ELIADE M., Jóga, nesmrtelnost a svoboda , s. 167)
My vieme, že vzývanie a uctievanie pohanských božstiev je pre kresťana modloslužbou a prehrešením sa proti Prvému božiemu prikázaniu: „Nebudeš mať iných bohov, aby si sa im klaňal“. A práve toto je najväčším nebezpečenstvom ich používania vrámci hatajogy, tak veľmi propagovanej na Slovensku.

modlitba.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


5.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   31. 1. 2016, 20:53 avatar
A ruženec je čo? Kolovrátok odrapkaných modlitieb dookola niekoľkokrát ako automat!
Súhlasí starymatroz, Wolfe


6.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 1. 2016, 20:53 avatar
Postoj cirkvi k joge

Postoj Cirkvi
Prvé upozornenie na nebezpečenstvá spoločností, šíriacich jogu a deštruktívne meditácie, vydali biskupi Slovenska v pastierskom liste v decembri 1990. Osobitný pastiersky list venovaný joge sa čítal začiatkom júla 2001. Uvádzam z neho: „Cvičenie jogy vedie k duchovnosti, ktorá je zameraná na samého seba. Základom kresťanstva je však duchovnosť, ktorá má smerovať k druhým ľuďom. Aby sme ešte lepšie pochopili, čo je joga a aké sú jej výsledky, pozrime sa do Indie, do jej kolísky. Ako je možné, že tam po uliciach ležia deti i starci pri smetných košoch a nikto si ich nevšíma?! Je to možné preto, lebo pod vplyvom hinduizmu žije každý sám pre seba. Ako je možné, že tam musí prísť Matka Terézia, aby zbierala tých, ktorí sú odkopnutí týmto štýlom života?! Je to možné preto, lebo hlavnou myšlienkou kresťanstva je žiť pre druhých, obetovať sa za druhých.“ 1
Na prvý pohľad sa zdá, že joga patrí do oblasti športu, telesnej výchovy, relaxácie, prípadne medicíny a psychológie. No žiaľ, nie je to tak. V knihe autora systému Joga v dennom živote Svámí Mahéšvaránandu pod názvom India plná farieb sa píše: „Joga neznamená len pohýbať plecom hore a dole, stáť na hlave, zatvárať nosnú dierku a nadychovať sa a vydychovať… Joga je nad náboženstvom, je otcom všetkých náboženstiev“. 2
Joga nevznikla preto, aby si ľudia oddýchli alebo sa uvoľnili, ale vznikla ako náboženský systém hinduistov, aby sa mohli spojiť so svojimi božstvami. Znie veľmi trápne, ak niekto tvrdí, že joga nemá s duchovnom nič spoločné.
Ukazuje sa, že cieľom šírenia jogy v západnom svete je okrem iného aj to, aby nahradila kresťanskú modlitbu a osobný vzťah k živému a Jedinému Bohu, a tak nenápadne infiltrovala nekresťanské náboženské myslenie Východu. Na začiatku sa síce predstavuje ako doplňujúci prvok kresťanstva, ktorý ho obohacuje, ale postupne jogínske cvičenia a meditácie zaberajú čoraz viac času, ktorý pôvodne patril Bohu a osobnej modlitbe. Namiesto toho sa na prvé miesto dostáva zbožštené ego, tajomné sily, ktoré v nás pôsobia a v neposlednej miere aj guru, či učiteľ, ktorý hrá úlohu proroka až boha.

modlitba.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   31. 1. 2016, 20:57 avatar
Cirkev a cirkevníkom to predsa nikto nenúti cvičiť, tak o čo vám vlastne ide? Treba sa už konečne kritický pozrieť do vlastného, nie vždy len do cudzieho, aj to v zápornom podaní!


8.
označiť príspevok

Vespertine žena
   31. 1. 2016, 20:59 avatar
No sú to vaši konkurenti, to mi je nad slnko jasnejšie. Poznám bigotné názory, keď som kedysi ako katolíčka cvičila jógu.


9.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   31. 1. 2016, 21:03 avatar
Pojdes za to do pekla :-):-):-)


10.
označiť príspevok

Vespertine žena
   31. 1. 2016, 21:05 avatar
Tam som už bola.


11.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   31. 1. 2016, 21:06 avatar
Tak si to zopaknes :-):-):-)


14.
označiť príspevok

Vespertine žena
   31. 1. 2016, 21:09 avatar
Nevadí, už viem, ako to tam chodí, takže sa nebojím


19.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   31. 1. 2016, 21:15 avatar
Trochu som to tam vylepsil :-)

Pridal som nove muciace atrakcie :-):-):-)
Súhlasí Vespertine


16.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   31. 1. 2016, 21:11 avatar
Tam bola, naozaj? A ako sa odtamadiaľ dostala, čujme?


17.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 1. 2016, 21:13 avatar
Peklo človek môže zažiť na Zemi. Na rozdiel od teba čo si myslí, že je v ňom prevtelená osoba z minulosti. A rovnako nepíše bludy typu, že Panna Mária je prevtelená a žije tu na Zemi. A iné bludy hodné blúdiaceho človeka.


20.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   31. 1. 2016, 21:17 avatar
Tak ako v každom...Ale to vám cirkev nepovie, ale Ježiš áno!


23.
označiť príspevok

Shagara muž
   31. 1. 2016, 21:33 avatar
17,....súhlasím,že to "peklo" môže zažiť iba na zemi. Lebo iné peklo neexistuje. Lea , s obdivuhodnou vytrvalosťou poukazuješ na prvky iných náboženstiev,ktoré RKC nesedia,........ale prečo nespomenieš niečo ,čo RKC prevzala do svojho učenia z pohanstva, z gréckej filozófie,mýtov? Mnohí teológovia poukazujú,že 90% učenia RKC je nebiblického pôvodu,.......tak sa skús nad tým zamyslieť. Lea,......akože je Boh nado mnou,príde čas/zakrátko/,ked pochopíš,že na RKC nie je nič kresťanské. Ale práve naopak,.....je veľmi,ale veľmi protikresťanské,proti.Kristovi!


12.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 1. 2016, 21:07 avatar
Cvičila so aj ja ako katolíčka, ale v tom čase som bola nepraktizujúc katolíčka a po ďalšie aj napriek tomu som vedela, keďže som to čítala, že je to nesprávne , robila som viac veci čo je nesprávne - presne z dôvodu vlastnej pýchy a vlastnej múdrosti ako to robí každý kto porušuje niečo čo je zle, ale sám si to vysvetlí a sám si robí vysvetlenia a aj zlo si vie ospravedlniť, aby mohol robiť. Čokoľvek čo som robila zle či už uvedomelo alebo z nevedomosti som cítila,že je to nesprávne alebo mi tam čosi nesedelo- ozývalo sa svedomie.


13.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   31. 1. 2016, 21:08 avatar
A čo je nesprávne v cvikoch jogy, to by som rád vedel?


15.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   31. 1. 2016, 21:11 avatar


18.
označiť príspevok

YouLove
   31. 1. 2016, 21:15 avatar
Tu som jeleň. Jogu nemôže cvičiť hocikto, ona súvisí s vierovyznaním? Cvičenie jogy je pre zdravie, nie preto že tým podpoirujem iné náboženské smery.
Súhlasí Mierotvorca


21.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 1. 2016, 21:18 avatar
Samozrejme, že nie - kresťan sa rozhodol pre kresťanstvo a nemôže do toho miešať hinduizmus. Joga nie je primárne o cvičení, ale o hinduizme. To je tá záludnosť, bežne by si človek pomyslel, je to cvičenie na chrbticu a relax v dnešnom hektickom svete. Ľudia nepoznajú pozadie, nepoznajú nástrahy a preto sa často dajú nachytať do pascí.Ostatní môžu, ale veď máme tu na fóre hinduistov, ezoterikov, budhistov, ateistov, panteistov - tí môžu.


27.
označiť príspevok

Shagara muž
   31. 1. 2016, 22:17 avatar
21 Lea,....ked si taký odborník na "miešanie",....ako sa staviaš k "Assisi" ,k tomu čo je práve o "miešaní"? Ak si videla dokument:"Duch z Assisi",....tak tvoje prevolanie vyznieva ako hádzanie hrachu na stenu,....a je to komické,....ked samotní pastieri katolíckeho stáda ,miešajú kresťanstvo,s animistami,indiánmi,hinduistami,.....atd. Skutočne pestrá paleta náboženských názorov,...modlitieb ktoré asi smerovali k nejakému panteónu bohov,čo ich vypočúvajú! 


22.
označiť príspevok

elemír muž
   31. 1. 2016, 21:22 avatar
Joga je duchovné cvičenie a modlitby je duchovne cvičenie v praxi. a vyznanie viery je kmunimácia z duchmi z iných svetov, teda ja si myslím, že žiadne duchovné cvičenie nemôže byť na škodu, pretože nám potom pomáha v komunikácii s inými duchmi, napríklad v modlitbe. Aj napríklad pri akajekolvek modlitbe musí byť telo tiež účastné na tom, čím zamestnáva človeka duch.
Ťažko nám je hodnotiť aku váhu má u boha modlitba človeka unaveného a či fdokonca opitého, to vie len BOH, ale ak by joga mala v tomto zmysle pripraviť telo a dušu na modlitbu ako duchovné a telesné cvičenie, potom by to mohlo pomôcť tým, čo sa modlia ruženec a potom by bola joga ako telesno-duchovné cvičenie pre kresťanov veľmi užitočné.

treba to skúsiť, možno to je iba další z božích zákonov, ktorý by nám mohol zvýšiť výkon pri dlhšej modlitbe.


24.
označiť príspevok

starymatroz
   31. 1. 2016, 21:51 avatar
Joga uctieva slnko tak isto ako stari egiptania a inkovia a myslim,ze aj v babilone. Katolici jedia oplatky v tvare slnka,
Súhlasí milky945


25.
označiť príspevok

starymatroz
   31. 1. 2016, 21:53 avatar
Egyptania


29.
označiť príspevok

Wolfe muž
   1. 2. 2016, 08:21 avatar
Babylone


30.
označiť príspevok

Wolfe muž
   1. 2. 2016, 08:22 avatar
Myslim, ze tvar oplatky nema nic spolocne so slnkom...
Keby sa podavali v tvare stvorca, tak by knaz mohol poranit cloveka, ktory to prijima...


31.
označiť príspevok

elemír muž
   1. 2. 2016, 23:27 avatar
oblatky v tvare slnka, nie je to divné, ak slnko ma gulovitý tvar ?


32.
označiť príspevok

Wolfe muž
   2. 2. 2016, 06:26 avatar
Ako zobrazis slnko 2d?
Ako kruh...

Ale aj tak mi to pride ako blbost..


33.
označiť príspevok

milky945 muž
   2. 2. 2016, 20:40 avatar
Nie je to téma o oplatkách / tzv. eucharistii, ale tak trochu info o tom nezaškodí. Pri premene sa údajne mení podstata a volá sa to transubstanciácia. Mení sa tzv. vnútorná podstata / substance hmoty, pričom vonkajšia zložka / vzhľad sa nemení.

VIac tu od času 7m59s:
youtu.be Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


34.
označiť príspevok

Wolfe muž
   3. 2. 2016, 06:15 avatar
jop katolici to beru ako transubstanciaciu, protestanti ako konsubstanciaciu..
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:06,  Nikdy neprestanem žasnúť nad týmto typom programátorského a hardvérového výkonu. Kde sa...
dnes, 12:02,  Málokto si pamätá, že bývalé Československo malo v Kolumbii svoje vlastné plantáže....
dnes, 12:01,  Nie je to príslušník Borisovej rodiny? ...Lebo to mi hodne pripomína jeho názory.
dnes, 11:59,  Ešte aj dnes, chodíme pred záverečnou somrovať do Kauflandu suchý, plesnivý, ktorý by...
dnes, 11:59,  https://www.youtube.com/watch?v=BieHuTWECps
dnes, 11:57,  Máš deravú pamäť präkäkät. *13*13*13*13*13*13*13*13 Komunisti piekli 1 kg chlieb...
dnes, 11:55,  Boris, láskavo si uvedom, že Ondrej je Bohom ospravedlnený ! Takže drž emócie na uzde...
dnes, 11:55,  Najlepšie bolo kúpiť si zrnkovú kávu a zomlieť hneď za pokladňou. Tam býval mlynček....
dnes, 11:51,  69. bobor, čize zase klameš :)
dnes, 11:49,  Ja viem ze teraz sa rozpráva hlavne o koronavíruse, ale je tiez dolezité si pripomínat...
dnes, 11:48,  Pamätám si ju. Bola dobrá. Zvlášť tá čerstvo zomletá. V potravinách bývali na ňu aj...
dnes, 11:45,  Mimochodom. Najviac konzumovana kava pred rokom 89 bola zomleta, v sackoch 5 dkg. Standardna...
dnes, 11:43,  Hlavne načúvaj svojmu svedomiu.
dnes, 11:40,  A teraz ti ukážem svoju moc, po ktorej ty tak prahneš Satanáš.
dnes, 11:36,  Buď rád, že stále pracuje na tebe tvoje svedomie a usviedča ťa zo všetkých klamstiev a...
dnes, 11:34,  "Musím povedať, že s mnohými krajinami máme skvelé vzťahy. Čína nám niečo...
dnes, 11:31,  A takto si odsúdený na večné pokúšanie, bez šance na úspech. Človek je bohom vyvolený,...
dnes, 11:29,  Áno, bolí ťa hlas tvojho svedomia. Ale bez toho to nepôjde. Inak by si sa nemal šancu zmeniť.
dnes, 11:29,  Karabína rabína (aforizmy) Pavol Janík 30. marca 2020 TOVÁREŇ SLOV Komerčná...
dnes, 11:27,  Tá bezmocnosť, márnosť, si stelesnením trestu Satan.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
V jednoduchosti je krása.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(117 252 bytes in 0,383 seconds)