Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Právo rozhodnúť o svojom živote

29
reakcií
1222
prečítaní
Tému 9. novembra 2015, 09:09 založil TvojOponent19.

podobné témy:



1.
označiť príspevok

TvojOponent19
   9. 11. 2015, 09:09 avatar
Skutočnosť, že človek žije, je fakt a kľúčová vlastnosť života každého z nás. No nikto sa nás nepýtal, či sa chceme narodiť. Čo ak sme sa narodili napriek tomu, že sme sa narodiť vlastne nechceli? Bolo potom porušené naše základné ľudské právo nenarodiť sa? Lebo narodením sme vystavení povinnostiam, ktorým by sme sa sa určite chceli vyhnúť, keby sme o ních vedeli ešte pred narodením. Kto by sa chcel narodiť, keby vedel, že musí zomrieť a budú ho bolieť zuby, bude musieť platiť dane a pracovať, trápiť sa s chorobami?
Ženy tvrdia, že majú právo rozhodnúť o svojom tele. Lenže oniu svojim rozhodnutím zasahujú do kvality svojich nenarodených detí. Prečo sa neberie ohľad na názor budúceho narodeného človeka? Lebo ak si chce žena len z rozkoše zarodiť., mohla by porodiť plechovicu s bravčovým mäsom a nikomu by svojim rozhodbutím porodiť dieťa nevzala právo človeka sa nenarodiť.
Zaujímavosťou je aj to tvrdenie liberáloév, že žena má právo rozhodovať o svojom tele. Znie to akokeby ženy boli mimo svojich tiel a ich telá majetkom, na ktoré majú právo vo všetkých ohľadoch a dôsledkoch. To je dualizmus (telo+duša) Takže taký argument ateisti používať nemôžu. Žena je totiž telo a ak by všetky orgány mali možnosť hlasovať alebo aspoň podrobiť prieskumu túžby mať dieťa, pľúca, mliečne žľazy a ostatné orgány by prehlasovali mozog v pomere hlasov všetky voči jednému. To je demokracia Telo sa totiž pripravuje na pôrod, telo ženy chce dieťa a mozog je v menšine. Navyše nie celý a navyše je myšlienka telo ženy schopné rozhodovať o tele ženy aj dieťaťa?
Ateizmus je spletenec povier, bludov a nezmyslov. Navyše vraj je to neviera vo vieru v existenciu bohov. Ak je ateistickým svetonázorom neviera, potom mojim koníčkom je nezbieranie známok    


2.
označiť príspevok

bystrik muž
   9. 11. 2015, 09:22 avatar
Sami sme chceli, sami sme sa rozhodli, tak sme tu...


3.
označiť príspevok

TvojOponent19
   9. 11. 2015, 09:24 avatar
Ty si schopný rozhodovať o svojom narodení ešte pred počatím? 


4.
označiť príspevok

bystrik muž
   9. 11. 2015, 09:26 avatar
Áno som...Kto nie, tomu miesto vyberú, presne tam, kde je to pre neho aj vhodné...Nič nie je náhoda, tobôž to, že kam sa kto kde narodil...


7.
označiť príspevok

TvojOponent19
   9. 11. 2015, 09:37 avatar
Ako také rozhodovanie prebieha a kto sú tí iní?


28.
označiť príspevok

Shagara muž
   9. 11. 2015, 20:47 avatar
4.....Fatalizmus je strašne inteligentná predstava! Sorry......homo sapiens by mal brať v potaz aj to,čo ho robí človekom!


10.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   9. 11. 2015, 10:20 avatar
časť: TRETIA ČASŤ ŽIVOT V KRISTOVI
oddiel: DRUHÝ ODDIEL DESAŤ PRIKÁZANÍ
kapitola: DRUHÁ KAPITOLA „MILOVAŤ BUDEŠ SVOJHO BLÍŽNEHO AKO SEBA SAMÉHO“
článok: 5. článok PIATE PRIKÁZANIE
odsek:
odstavec: I. Rešpektovanie ľudského života
téma: POTRAT

zobraziť celéPOTRAT

2270 Ľudský život treba absolútne rešpektovať(1703) a chrániť už od chvíle počatia. Ľudskej bytosti už od prvej chvíle jej jestvovania treba priznať práva osoby, medzi ktorými je nedotknuteľné právo každej nevinnej bytosti na život. (357)
„Skôr, než som ťa utvoril v matkinom živote, poznal som ťa, skôr, než si vyšiel z lona, posvätil som ťa“ (Jer 1,5)
„Moje údy neboli utajené pred tebou, keď som vznikal v skrytosti, utkávaný v hlbinách zeme“ (Ž139,15).

2271 Cirkev už od prvého storočia učila, že každý vyvolaný potrat je morálne zlo. Toto učenie sa nezmenilo. Ostáva nemenné. Priamy potrat, to znamená chcený ako cieľ alebo ako prostriedok, závažne protirečí morálnemu zákonu:
„Nezabiješ zárodok potratom ani neusmrtíš novonarodené dieťa.“ „Boh… Pán života, zveril ľuďom vznešenú úlohu chrániť život, čo sa má uskutočňovať spôsobom dôstojným človeka. Život treba teda chrániť s najväčšou starostlivosťou už od počatia; potrat a vražda novonarodeného dieťaťa sú ohavnými zločinmi.“

2272 Formálna (vedomá a dobrovoľná, a nie iba materiálna) spolupráca pri potrate je ťažký hriech. Cirkev trestá tento zločin proti ľudskému životu kánonickým trestom exkomunikácie. „Kto zapríčiní potrat, ktorý skutočne nastane, upadne do exkomunikácie uloženej vopred vyneseným rozsudkom [excommunicatio latae sententiae],“ „samým činom spáchania deliktu“ a za podmienok stanovených právom. (1463) Cirkev tým nemieni zužovať oblasť milosrdenstva. Zdôrazňuje závažnosť spáchaného zločinu a nenapraviteľnú škodu spôsobenú usmrtenému neviniatku, jeho rodičom a celej spoločnosti.

2273 Neodňateľné právo(1930) každého nevinného ľudského jednotlivca na život je konštitutívnym prvkom občianskej spoločnosti a jej zákonodarstva:
„Občianska spoločnosť i politická moc musia uznávať a rešpektovať neodňateľné práva osoby. Práva človeka nezávisia ani od jednotlivcov, ani od rodičov a nie sú ani koncesiou spoločnosti a štátu. Patria k ľudskej prirodzenosti a sú vlastné ľudskej osobe vďaka stvoriteľskému činu, v ktorom má osoba svoj pôvod. Medzi týmito základnými právami treba v tomto ohľade pripomenúť právo na život a telesnú neporušiteľnosť každej ľudskej bytosti od chvíle počatia až po smrť.“
„Vo chvíli, keď pozitívny zákon zbavuje nejakú skupinu ľudských bytostí ochrany, ktorú im má občianske zákonodarstvo poskytnúť, štát popiera rovnosť všetkých pred zákonom. Keď štát nedáva svoju moc do služieb práv všetkých občanov a najmä tých najslabších, sú tým ohrozené samotné základy právneho štátu… Ako dôsledok rešpektovania a ochrany, ktoré treba priznať ešte nenarodenému dieťaťu už od chvíle jeho počatia, má zákon stanoviť primerané trestné sankcie za každé úmyselné porušenie jeho práv.“

2274 Keďže sa s embryom má už od počatia zaobchádzať ako s osobou, treba ho chrániť v jeho neporušiteľnosti, liečiť ho a uzdraviť, pokiaľ je to možné, ako každú inú ľudskú bytosť.
Predpôrodná diagnóza je morálne dovolená, ak „rešpektuje život a neporušiteľnosť ľudského embrya a plodu a je zameraná na jeho individuálne zachovanie alebo uzdravenie… Je však v závažnom rozpore s morálnym zákonom, ak predvída, v závislosti od výsledkov, možnosť vyvolať potrat. Diagnóza sa nesmie rovnať rozsudku smrti.“

2275 „Zákroky na ľudskom embryu sa majú považovať za dovolené pod podmienkou, že rešpektujú život a neporušiteľnosť embrya a neprinášajú preň neprimerané riziká, ale majú za cieľ jeho uzdravenie, zlepšenie jeho zdravotného stavu alebo jeho individuálne prežitie.“
„Je nemorálne vytvárať ľudské embryá na to, aby sa využívali ako ,biologický materiál‘, s ktorým možno voľne nakladať.“
„Niektoré pokusy o zásah do chromozómového alebo genetického dedičstva nie sú terapeutické, ale smerujú k vytváraniu ľudských bytostí vybratých podľa pohlavia alebo iných vopred stanovených vlastností. Takéto manipulácie sú v protiklade s osobnou dôstojnosťou ľudskej bytosti, s jej neporušiteľnosťou a s jej totožnosťou,“ ktorá je jedinečná a neopakovateľná.

www.katechizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


26.
označiť príspevok

Peťo muž
   9. 11. 2015, 16:21 avatar
TvojOponent19 ,mne z tvojho textu pripadá ,že chceš rozhodovať o ženskom tele ty ,alebo iba muži .
Je to tak ?


27.
označiť príspevok

TvojOponent19
   9. 11. 2015, 20:43 avatar
Zdanie klame


5.
označiť príspevok

asmodei muž
   9. 11. 2015, 09:26 avatar
Tie tzv "zakladne ludske prava" su iba ludske konstrukty, nie su nicim garantovane a nestoja nad nasou prirodzenostou. Pozor na ohananie sa "pravom" nenarodit sa, pretoze sa lahko mozeme dostat k pravu nezit a veriaci uz nebudu mat cim argumentovat proti dobrovolnemu umretiu (eutanazii).

Nie je ziaden dovod preco by zena musela donosit plod ak ona sama nechce, zena na embryu/plode nezavisi, plod/embryo na zene ano, preto su potreby zeny nadradene potrebam plodu/embrya. Ked veriaci vytvoria umelu maternicu, mozu si namnozit deti kolko budu chciet.

Keby som chcel pouzit tvoj zvrateny pohlad na to ze vsetky organy tela by mali mat pravo hlasovat o tom ci chcu alebo nechcu dieta, tak ver tomu ze takmer vsetky by hlasovali NIE, pretoze takmer vsetky tehotenstvom trpia a stracaju.

Tieto tvoje uvahy su aj tak uplne zbytocne, ja totiz viem preco je zivot dietata tak posvatny pre krestanov - oni zivot povazuju za dar od ich boha. (Preco by som mal prijat dar od kohokolvek?) Preto ta nedotknutelnost. Ale nik ma nemoze prinutit aby som zdielal s nimi tento pohlad ak ja sam nechcem.

Tvoje nabozenstvo, oponent, je barbarske nabozenstvo, ktoreho jednym z posvatnych ritualov je doslovne (nie obrazne) pozieranie tela tvojho boha.
Súhlasí sta2rky


6.
označiť príspevok

TvojOponent19
   9. 11. 2015, 09:35 avatar
Ľudské práva sú konštrukty, ktoré garantované spoločenskou dohodou a spoločenskými normami. Prirozdené ľudské práva sú dané samotnou existenciou človeka.
Tvoje právo nežiť ľahko môže byť v ateistickej civilizácii vymenené za právo iných Ťa zjesť, keďže medzi mäsom ateistu a divej svine rozdielov prakticky niet.
Vie asmodei, že Kristus nahradil krvavú obetu nekrvavou? Ach jo...a toto sú moji oponenti. Etše začnite tvrdiť, že Ezopove bájky sú blbosť, lebo zvieratá nevedia rozprávať.


8.
označiť príspevok

asmodei muž
   9. 11. 2015, 10:06 avatar
Prirodzene ludske prava su take iste konstrukty ako ostatne ludske prava. Niet institucie nad clovekom, ktora by take "prirodzene ludske prava" pomenovala a kontrolovala ich dodrziavanie. Samotnou existenciou cloveka a principom jeho "fungovania" su dane prirodzenosti, napr take dychanie.

Si dost chaby krestan (co ma vobec neprekvapuje) ked nevies o com je hostia a vino, ktore prijmate pocas omse.
Súhlasí sta2rky


9.
označiť príspevok

TvojOponent19
   9. 11. 2015, 10:16 avatar
Prirodzené právo je právo, ktoré vyplýva z ľudskej prirodzenosti a zo vzťahov medzi ľuďmi, nezávisle od akéhokoľvek zákonodarstva.

Prirodzené právo je právo, ktoré nezávisí od štátu a pramení z rozumu alebo prirodzenosti človeka. Prirodzené právo sa zakladá na myšlienke, že právo sa dá odvodiť z prírodného poriadku. S tým súvisí presvedčenie, že príroda (resp. jej stvoriteľ) zariadila všetko takým múdrym spôsobom, že treba len poznať podstatu človeka, jeho miesto a určenie v kozme, aby sme ho dostali na správnu cestu. Podla toho je potrebné vysvetliť a pochopiť vnútornú ľudskú prirodzenosť a vonkajšiu prírodu, odhaliť vo vonkajších formách ich prejavu podstatné jadro, aby sme našli kritériá pre to, čo zodpovedá a prislúcha človeku a prírode.

Za ťažisko prirodzenoprávneho myslenia sa pokladá rovnosť a slobodné sebaurčenie ľudí. Vlastná funkcia a sila prirodzenoprávneho myslenia spočíva v jeho diskrepancii s jestvujúcimi pomermi a s pozitívnym právom. Prirodzené právo sa orientuje podľa toho, čo je možné, a nie podľa toho, čo je faktické. Presahuje to, čo je dané, a meria to podľa toho, čo by mohla byť prirodzenosť a čo by mohol byť človek.

Podľa Cicera je prirodzené právo najvyšší etický princíp spoločný všetkým ľuďom.
Zdroj: sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Citujem: Si dost chaby krestan (co ma vobec neprekvapuje)
TO: Argumentum ad hominem.
Citujem: ked nevies o com je hostia a vino, ktore prijmate pocas omse.
TO: www.katechizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
 


11.
označiť príspevok

asmodei muž
   9. 11. 2015, 12:54 avatar
(9.) Akym sposobom chces prirodzene pravo vynucovat? Kto urci co je a co nie je prirodzene pravo? Aka je to ta "spravna" cesta cloveka?


15.
označiť príspevok

TvojOponent19
   9. 11. 2015, 13:24 avatar
Vynucovanie prirodzeného práva? Napríklad prirodzenou ranou päsťou  


12.
označiť príspevok

fajer
   9. 11. 2015, 13:01 avatar
Prirodzené právo je právo, ktoré nezávisí od štátu a pramení z rozumu alebo prirodzenosti človeka....prečo krstíte bezbranné deti, oni nemajú právo slobodne si vybrať v čo alebo koho budú veriť, to musia veriť v to v čo ich rodičia, ...
Súhlasí sta2rky


13.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 11. 2015, 13:10 avatar
Mozno by sa mali aj sami vychovavat, ved ake pravo maju vobec rodicia vychovavat svoje deti, malo by to byt na nich, nie?  
Súhlasí TvojOponent19


17.
označiť príspevok

bystrik muž
   9. 11. 2015, 13:30 avatar
No neviem, že bez rodiča batoľa, trojročné, šesťročné, desaťročné....Asi nie. Skôr by som povedal, že dieťaťu treba nechať zdravú voľnosť, možnosť výberu, samozrejme pod dohľadom rodiča.


14.
označiť príspevok

TvojOponent19
   9. 11. 2015, 13:22 avatar
12 US už v tejto veci rozhodol - nie je porušením práv dieťaťa, ak ho rodičia vychovávajú vo svetonázore, ktorý je podľa ich presvedčenia najlepšou voľbou.    
Ako len môže vadiť ateistovi krst??? Nechápem. Jedine že by veril v zázračnosť krstu     
Súhlasí Wolfe


16.
označiť príspevok

bystrik muž
   9. 11. 2015, 13:28 avatar
Obliali má vodou a čo? Ani neuškodilo, ani nepomohlo, ani si to nepamätám, dnes už rozhodujem sám za seba vo všetkom...asi tak...
Súhlasí Aranjes


20.
označiť príspevok

stevka žena
   9. 11. 2015, 14:56 avatar
Veris, ze Jezis je v eucharistii REALNE pritomny?


21.
označiť príspevok

TvojOponent19
   9. 11. 2015, 15:07 avatar
Máš na mysli, že je tam celá jeho tráviaca sústava vrátane jeho semeníkov? Nie, v to neverím. Dôkaz možný rozborom a skúmaním.


22.
označiť príspevok

stevka žena
   9. 11. 2015, 15:12 avatar
Tak, ze chlieb a vino prestali po premeneni existovat, lebo od tej chvile su uctyhodnym telom a krvou Jezisa.


23.
označiť príspevok

TvojOponent19
   9. 11. 2015, 15:14 avatar
Je ho možné použiť na translantácie? 


24.
označiť príspevok

stevka žena
   9. 11. 2015, 15:16 avatar
Odpovedz, nepytaj sa. Alebo je to pre teba iba symbol?


25.
označiť príspevok

stevka žena
   9. 11. 2015, 15:31 avatar
Nastuduj si to a potom mi napis, ze to presahuje ludsky rozum. 


30.
označiť príspevok

Wolfe muž
   10. 11. 2015, 07:44 avatar
Podla mna je to nieco, ako ked je pripitok na zdravie(/jubileum) niekoho...
Tak toto je pripomienka na neho..

"Toto cinte na moju pamiatku.."


29.
označiť príspevok

Shagara muž
   9. 11. 2015, 20:52 avatar
24.....Stevka,...Ježiš to myslel obrazne! /ide skutočne o symbolické znázornenie/ Teda,....že máme prejavovať vieru v jeho preliatu krv a obeť jeho bezhriešneho tela.
To navyše,...je len pokračovanie v pohanskom rituály/hókus-pókus/.....a nemá nič spoločné s Bibliou a so zdravým úsudkom. Ak by tomu bolo tak....tak kresťania sú kanibalmi.


18.
označiť príspevok

sta2rky muž
   9. 11. 2015, 14:06 avatar
1 Čo chceš vytĺcť z úvodného textu, traumatizáciu žien čo sa bránia rôznym spôsobom počatiu, alebo podstupujú prerušenie tehotenstva? Tiež že RKC je to správne náboženstvo, lebo chce aby sa rodili deti? Koľko apelov vysiela vrahom zabíjajúcim ľudi s rozvinutým vedomím v súčasne prebiehajúcich vojnách, koľko protivojnových pochodov ste zorganizovali, okrem Kuffu, o koľko detí sa páni farári starajú na svojich farách? To nie je zásluha RKC ak spravuje charitatívne zariadenia platené štátom, keby to nerobili oni, robil by to niekto iný.
A k záverečnej tvojej vete, čo má s tým spoločné ateizmus? Ty si myslíš, že ak budeš proti potratom, dáš tým dôkaz o existencii boha/bohov?


19.
označiť príspevok

TvojOponent19
   9. 11. 2015, 14:42 avatar
Nikto Ti nebráni byť iným.
Prečítaj si úvodný text ešte raz a premýšľaj pri tom.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 16:58,  Ako na psychiatrii :)
dnes, 16:50,  Slniečkari mali v Banskej Bystrici predstavenie! Muži v svadobných šatoch sa natriasali...
dnes, 16:49,  Progresívne umenie prebiehalo 27.9. v Prahe....
dnes, 16:23,  Čiže Boh to nemôže zastaviť ľudia rozhodnú :)
dnes, 16:23,  Dedičný hriech je dogma a každá dogma je nezmysel , lebo to nie je v evanjeliu. Len neviem,...
dnes, 16:19,  5. https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1t
dnes, 16:19,  Juju, idem so psom von. *03 ninka tu je spääť *21, jupiii. *21 *21 oslavujme, dajme si bubli...
dnes, 16:17,  Boh to striktne nechce, ale keď niečo furt chceš a ideš po svojom, tak Ťa aj rodič musí...
dnes, 16:15,  Česko je pod silným vplyvom Nemecka
dnes, 16:10,  Toto je fajn mapka:...
dnes, 16:07,  Takže ľudia nie Boh :) Boli časy ked aj na západe to bolo nepredstaviteľné :)
dnes, 16:04,  Píšem, že ľudia si volia. .. Ale ja by som nezakladala ruky. ..*38 nemyslím naivitu, ale...
dnes, 15:52,  A prečo to Boh nezastavil na západe ?
dnes, 15:51,  Úpadok a degenerácia je zdá sa nevyhnutná aj u nás.
dnes, 15:51,  Starý chren, budem citovať: "Izraelští ultraortodoxní židé odmítají dodržovat...
dnes, 15:51,  Ja to ale plne za stratené nevidím. .. Boh to proste môže zastaviť, keď bude chcieť. .. No...
dnes, 15:50,  Tak v budúcnosti je to si myslím viac stratené, lebo terajšie deti sú inak vychovávané a...
dnes, 15:49,  V Maďarsku na presadzovaní LGBT ideologie pracujú. V nedeľu sa bude v 2. budapeštianskom...
dnes, 15:48,  Ved hej aj na západe trvalo dlho kým ľudí spracovali tak, že súhlasili s homo legislatívou...
dnes, 15:46,  Hej, však ja hovorím o štyroch rokoch terajších. .. tam som to písala.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
To, že je niekto dospelý, nemusí hneď znamenať, že je aj rozumný.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(109 655 bytes in 0,200 seconds)