Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Pravda o kríži...

5
reakcií
2445
prečítaní
Tému 20. decembra 2009, 11:38 založil fajer.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
02. 03. 2010
104
27. 12. 2008
16
28. 05. 2019
7
06. 12. 2012
4
30. 08. 2012
2
 
 


1.
označiť príspevok

fajer
   20. 12. 2009, 11:38 avatar
S krížmi vždy bola nemalá oštara
Peter Macsovszky, spisovateľ a prekladateľ, jetotak

Prečo horlivého slovenského kresťana tak hrozne trápi, či v talianskych školách budú alebo nebudú v triedach a na chodbách visieť kríže? Veď, panebože, koľkokrát si ešte máme pripomínať, že kríž je nástroj katov, ani len nie kresťanský, ale antický, rímsky?
Kríž – v kresťanskom prostredí – je symbolom násilnej a ukrutne bolestivej smrti. V lepšom prípade. V tom horšom poukazuje na to, že život je bremeno, ktoré treba pokorne znášať, a preto, človiečik chabučký, nieže sa opovážiš zo života čo len sekundu radovať!

S istou nietzscheovskou básnickou nadnesenosťou – čiže so zmyslom pre veľkolepé metafory – by sme mohli povedať, že kríž predstavuje popravu (alebo poopravenie?) ľudskej prirodzenosti. Ale toto si zrejme dobre uvedomujú aj samozvaní opravári človeka, ktorí by nedbali, keby nič netušiaci, bezbranní školáci počas celého vyučovania, päť pracovných dní, mali na očiach tento nepochybne sadistický symbol.
Kríž pre kresťanov predstavuje drevo, na ktorom dokonalo telo ich údajného spasiteľa. Nekresťanom však pripomína neblahé časy násilného pokresťančovania a koloniálnych genocíd. Tí „ezoterickejšie“ založení chápu kríž ako priesečník priestoru a času alebo ako spojenie dvoch nekonečien alebo ako syntézu horizontálneho a vertikálneho, čiže sveta hmotného a duchovného, sveta kvantitatívneho a kvalitatívneho. Takisto ho však možno chápať ako symbol štyroch živlov alebo štyroch svetových strán. Kríž, ak ho nakloníme do takej polohy, v akej ho vidíme na obrazoch spodobujúcich Krista vlečúceho nástroj svojej pozemskej smrti, sa môže zmeniť na X, čiže na písmeno, ktoré predstavuje nielen začiatočné písmeno slova Kristus (XHRISTUS), ale aj symbol alchymistického téglika či trebárs úkonu násobenia. Je však jasné, že ani takéto chápanie kríža nezdôvodňuje to, aby povisieval kadetade.

Krista (a teda jeho dojímavé, no nesúrodé učenie o láske k blížnemu) kedysi symbolizovala ryba (ICHTYS). Nahradiť tento príťažlivý a viacvýznamový symbol krížom – také čosi mohlo skrsnúť jedine v hlavách nejakých zvrhlíkov, ktorí asi disponovali riadne silnými žalúdkami, keď bez mihnutia oka donútili masy uctievať mučiarenský nástroj ako posvätný fetiš. A na tomtože stojí tá chýrna, „na človeka orientovaná“ duchovnosť Západu? Krásne. Takýto stupeň zlomyseľnosti a krvilačnosti – v rovine používaných symbolov – nevykazuje voči vlastným stúpencom azda nijaké iné náboženstvo. Napríklad ani toľko kritizovaný a zatracovaný islam. O judaizme, hinduizme, budhizme a vudu čarodejníctve ani nehovoriac.

Slovenský horlivý kresťan sa obáva, že ak si liberáli dnes želajú odstránenie krížov z verejných (a sekulárnych) ustanovizní, ktovie, po čom zatúžia zajtra. Takáto argumentácia je už trochu ošúchaná. Koniec koncov, výborne ju možno obrátiť, nasmerovať jej hrot voči tým, ktorí sa ňou oháňajú, a spýtať: ak dnes chcú títo konzervatívni a tmárski fanatici všade mať kríže, ktovie, čo budú chcieť zajtra? Aby všetci, aj neveriaci, platili cirkevné dane? Aby sa všetci hlava-nehlava množili a ďalej zaľudňovali už beztak dosť zniganú Zem? Alebo aby všetci povinne chodili na spovede? Nenažranosť náboženského fanatika býva bezhraničná. Stačí sa obzrieť do dejín.

S krížmi vždy bola nemalá oštara. Napríklad s tými hákovými. V istom úseku západných (a zrejme kresťanských dejín) museli byť vycapené na každom možnom i nemožnom mieste. A kadekoho plašili. Hoci kríž, asi aj ten hákový, mal plniť skôr ochrannú funkciu. Hoci aj plašením. Lebo ochraňovať zrejme znamená plašiť. Ktovie, koho chcú dnes horliví kresťania plašiť a koho ochraňovať? Možno im, ak zostaneme v priestoroch škôl, leží na srdci morálka detvákov. Možno v prvom rade ich chcú chrániť pred vplyvom temných mocností. Ale vravím, na odplašenie temných síl, napríklad upírov, postačí aj cesnak. Tak prečo by namiesto krížov nemohol v školách a úradoch visieť radšej cesnak? Veď upírov je dnes naozaj nemálo – od Vatikánu až po ten najzadubenejší slovenský konzervatívny týždenník. A treba povedať, že sú to upíri skutočne činorodí, neúnavne mútiaci hlavy slovenskej mladi. Takže ten cesnak by sa fakt zišiel. Veď, keď už nič iné, pomáha aspoň znižovať krvný tlak.
Titulok: NIFMV, pôvodný PREČO KRÍŽ A NIE RADŠEJ CESNAK?


6.
označiť príspevok

VeronikaH žena
   20. 12. 2009, 17:21 avatar
"Kríž – v kresťanskom prostredí – je symbolom násilnej a ukrutne bolestivej smrti. V lepšom prípade. V tom horšom poukazuje na to, že život je bremeno, ktoré treba pokorne znášať, a preto, človiečik chabučký, nieže sa opovážiš zo života čo len sekundu radovať!" tak s týmto tvojím vyjadrením nesúhlasím úplne. Veď kríž znamená aj obeta a láska k druhému.
Súhlasí piskotka


2.
označiť príspevok

myrai žena
   20. 12. 2009, 13:01 avatar
hm ja mam svoj kriz sakra tazky,este ho musim aj vliect a mala by som este aj niekoho nasledovat..napr.pravdu aj s moralkou a este k tomu si usrkat z ramenu /polievka/..


3.
označiť príspevok

ranexil muž
   20. 12. 2009, 13:14 avatar
Ono je srandou an tom, ze tento svet je svetom dualít. A tak kazda strana ma svoju pravdu, ktorá vsak funguje len preto, ze existuje ta dualita ku nej co ma zas tu svoju. Takze pekna pravda jednej strany mince. ale to si neuvedomuju, ze existuju prave kvoli tym fararom a tej "zberbe" nic nerobiacej cirkevnej, ako ateisticky odpor. takyto ked nebude Boha zas si najdu niekoho,a by vobec vramci dualit mohli vytlkat v mene svojej pravdy opodstatnenost prave svojej existencii, ktorá zas bude dualitou. a co tak byt veriaci aj neveriaci zaroven---skus to spoznas smiesnost ateistov ,aj teistov- a najdes skutocnu pravdu o ktorej tak skucia obe strany. Teda ze pravda je len nic dualne nic k lzi , ktoru produkuje ,aby sama vobec bola. A je len puhym slovom a nicim viacej.


4.
označiť príspevok

Natalia žena
   20. 12. 2009, 14:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 12. 2009, 14:47 avatar
S krížom? Či bez kríža?

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu pred niekoľkými dňami vyhovel sťažnosti Fínke pochádzajúcej z Talianska Soíle Lautsiovej. Tá už v roku 2002 podala žalobu na strednú školu, ktorú navštevovali jej dve deti, lebo vraj museli znášať veľkú psychickú traumu z kríža na stene školskej triedy. Európsky súd jednohlasne schválil, že kríže v talianskych štátnych školách sa musia zložiť, lebo ide výhradne o náboženský symbol, ktorý do štátnej školy nepatrí.

Nebudem teraz polemizovať o tom, čo už v mnohých podobách zarezonovalo v rôznych médiách. Napríklad o tom, že Európsky súd je schopný vyhovieť jednej občianke, ktorá požaduje kríž zo škôl odstrániť, stojí však za úvahu, ako by sa asi zachoval k prípadnému plebiscitu, ktorý by v Taliansku pravdepodobne drvivou väčšinou požadoval kríže v štátnych školách ponechať. Ak niekto chápe demokraciu tak, že najvyššie zákonodarstvo vyhovie jednému proti takmer celému národu, tak to je prinajmenej na zamyslenie...

Viem pochopiť, že verdikt Európskeho súdu vyvolal pobúrenie a zdesenie nielen v Taliansku, ale u každého, pre koho je kríž symbolom života. Podľa môjho názoru, pokiaľ mnohí tvrdia, že právo dalo za pravdu tolerancii, v podstate podporilo netoleranciu.

Odtiaľ je už len krok k tomu, aby sme v mnohých prípadoch na sťažnosti občanov prestali zvoniť, lebo ich to ruší. Je to už len krok k tomu, aby sme zbúrali kostolné veže, lebo komusi tienia do okien bytu. Je to už len krok k tomu, aby sme sa opäť utiahli do liturgického geta chrámov, bez práva na verejné prežívanie svojej viery. Opäť akýsi hybrid nekompletného, druhoradého občana, poznačeného škvrnou kríža.

Čo potom, ak niekomu začnú prekážať aj kríže na náhrobných kameňoch? Aj tam Európsky súd nariadi všetky cintoríny s krížami odstrániť? Potom môže anulovať aj všetky hrdinstva ľudí, ktorých hruď zdobí pre statočnosť akákoľvek medaila kríža. Alebo čo ak by niekomu opäť začal prekážať kríž na našich štátnych symboloch? Ale veď niečo také v našej vlasti už nedávno bolo. Kríž bol zamenený za partizánske ohníky a prežili sme to.

...

Duchovný román Wolfganga Baumrotha Potupenie kríža z prvej polovice 20. storočia má svoju aktuálnosť v každej dobe. Sme svedkami toľkého mediálneho kriku pre kríže na stenách a zároveň svedkami toľkého mlčania pri zneucťovaní toľkých krížov v rozličných ľudských osudoch. Sú to kríže zabíjania nenarodených alebo bezvládnych, kríže prenasledovania za vieru, kríže potupovania pravdy a spravodlivosti, kríže výsmechu svedomitých a sociálne slabých, kríže chudoby ľudí bez vyhliadky na lepšiu budúcnosť a kríže ponižovania ľudskej dôstojnosti. Je prinajmenej pozoruhodné, že Európsky súd pre ľudské práva vypočul hlas „ubiedenej", ale skutočné stony a bôle tisícov ľudí si nikto nevšíma. Toto možno nazvať najväčším pokrytectvom našej doby.

Ak by však spor o kríž v objatí spoločnej Európy mal byť odpoveďou a možno i trestom za našu kresťanskú netolerantnosť voči všetkým, ktorých sme v dejinách akokoľvek obmedzovali alebo ponižovali, tak potom to treba prijať ako výzvu pre pokoru, odprosenie i duchovné očistenie. A to hovorím so všetkou úctou i obdivom voči tým, ktorí kríž dnes bránia a obhajujú jeho spoločenské zviditeľňovanie. Ale aj s veľkou vďakou za to, že naša krajina napriek istému riziku z európskej hegemónie ovplyvnenej sekularizmom, relativizmom a nihilizmom patrí do veľkej európskej rodiny.

..nemusim tie krize, ale pravda, ze by sa k tomu mala vyjadrit verejnost a podla vacsiny rozhodnut a nie, ze niekto si rozhodne za vsetkych. smrdi to socialistickymi praktikami..
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:20,  ján kuciak napíš nám email, poviem Ti čo potrebuješ vedieť
dnes, 09:58,  milan máš čo jesť a piť
dnes, 09:49,  francúzi ich financujú SUVERENO - DYNAMO |OFFICIAL CLIP - PROMETHEUS I.|
dnes, 09:44,  v biblii sa píše prídu dvaja farizeji, jeden z východu a druhý bude vysvätený a oklamú...
dnes, 09:38,  fbi a cia sa nevyhnete, lebo ste opovrhovali ľudmi, ktorí dokončili školu a smiali ste sa z...
dnes, 09:35,  celá dedina čo mali ľudia svadbu, nevie meno svojej matky a sestry, mimozemšťania ten ruský...
dnes, 09:31,  deti povedali, ukážeme vám všetko čo by ste mali urobiť, len nás môžu zbiť
dnes, 09:29,  starý zákon, staré okuliare a v nebi hlboký spánok
dnes, 09:25,  tento človek dostal do daru nejaký nechcený 30 ročný pc do daru a začal mazať celý...
dnes, 09:22,  chceme sa vás opýtať, je táto spoplatnená televízia normálny jav na slovensku 50 dol. za...
dnes, 09:17,  https://ulozto.sk/file/fKw8EpgK0vw9/den-v-obci-jpg
dnes, 09:15,  https://www.obeckamienka.sk/kontakt/
dnes, 09:12,  ani gogle nemá žiadne informácie, ani jeho dcérska spoločnosť, v podstate žijeme v...
dnes, 09:09,  totálna cenzúra nemôžem vyhľadať žiadneho človeka od nás na internete, vyhľadánie na...
dnes, 09:02,  havran - ak má na to právo, predvolať si tých, čo rozhodli trnku pustiť domov, tak je...
dnes, 08:32,  1/ Kamos ujebal 2000euro dostal rok vazenia aj ked chcel peniaze vratit!!!:))) Ujebes 65...
dnes, 08:26,  1/ Edko ked 99 percent svetoveho kapitalu vlastni 1 percento ludi kolko percent kapitalu zostane...
dnes, 08:22,  1/ Slovo kapitalizmus je odvodene od slova kapital cize peniaze...:))) Mas pocit ze za sociku sa...
dnes, 07:50,  Kráľovná Bielych Tenisiek
dnes, 07:46,  REVOLTA - Moudrost Hip-hopu (prod. Revolta) CZ/EN
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Ak uspejete raz, môže to byť náhoda.
Ak uspejete dva razy, môže to byť šťastie.
Ak však uspejete i po tretíkrát, tak iba vďaka šikovnosti a usilovnosti.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(62 435 bytes in 0,449 seconds)