Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Pravá viera!

9
reakcií
1224
prečítaní
Tému 9. septembra 2013, 18:01 založil markus.

podobné témy:1.
označiť príspevok

markus muž
   9. 9. 2013, 18:01 avatar
Pravá viera nie je ani katolícka, ani evanjelická, ani islámska, ani budhistická. Kto sa na vec pozerá takýmto spôsobom je na veľkom omyle. Pravosť viery spočíva v pravosti, vážnosti a opravdivosti prístupu človeka k jeho vlastnej viere. Ak k nej pristupuje s plnou vážnosťou, dôslednosťou a poctivosťou, musí ho nakoniec priviesť k Stvoriteľovi, pretože toto je predsa cieľom každej viery.

V čom však spočíva oná plná vážnosť, dôslednosť, poctivosť a opravdivosť prístupu k pravdám vlastnej viery?

V schopnosti a ochote podrobiť ich nekompromisnému skúmaniu prostredníctvom svojho cítenia! Prostredníctvom svojho citového prežívania! Lebo ani tá najlepšia viera neznamená nič a je človeku nanič, ak zostáva iba niečím naučeným. Ak nezasiahne jeho cítenie. Ak nezasiahne jeho citové prežívanie, pretože len takto sa môžu pravdy každej viery stať neoddeliteľnou súčasťou osobnosti človeka a jeho trvalým duchovným majetkom.

Prázdna forma a formalizmus vo viere sú jej výsmechom. Iba a jedine tá najpoctivejšia a najhlbšia citová zaangažovanosť tu niečo znamená. Všetko ostatné, čomu chýba cit neznamená nič. Je to duté a úplne bezcenné.

Človek teda musí nájsť odvahu podrobiť vlastnú vieru dôslednému preskúmaniu svojim cítením. Musí byť voči nej absolútne citovo poctivý, čo znamená, že nemá slepo prijímať ako pravdu to, s čím sa jeho cítenie nemôže plne stotožniť. Ak totiž odmietne nejaké vieroučné pravidlo preto, že sa s ním citovo nestotožňuje, je to omnoho poctivejší a čestnejší prístup, ako keby prijal úplne všetko, avšak bez citového stotožnenia. V prvom prípade to môžeme nazvať poctivosťou a opravdivosťou, kým v druhom prípad ide o obyčajné pokrytectvo.

Človek má veriť iba tomu, s čím sa môže plne vnútorne stotožniť! S čím sa citovo stotožniť nemôže, má to nateraz odmietnuť a následne hľadať, ako to teda s danou vecou naozaj je. Má byť schopný hľadať pravdu vo vzťahu k tejto veci až dovtedy, kým s ňou nenájde plné citové stotožnenie. Lebo človek musí byť vo svojej viere živý a nie iba formálne a bezmyšlienkovite prijímajúci.

Prečo sa ale máme vo vzťahu k vlastnej viere, ale i vo vzťahu ku všetkému ostatnému v našom živote spoliehať predovšetkým na svoje cítenie?

Pretože cit je hlasom nášho svedomia! Pretože cit prichádza z najhlbšieho jadra našej osobnosti! Pretože cit je hlasom našej najvnútornejšej podstaty, ktorá je schopná neomylne rozlišovať nie len medzi tým čo je dobré a čo zlé, ale aj medzi tým čo je pravdivé a čo nepravdivé.

Ak by človek kráčal svojim životom cestami, ktoré mu ukazuje jeho cítenie, všetko by bolo úplne inak. Ak by sa ľudia vo všetkých svojich rozhodnutiach riadili citom, kvalita ich života a kvalita medziľudských vzťahov by bola omnoho vyššia.

Ale žiaľ, človek pri rozhodovaní väčšinou potláča vlastné cítenie a prehlušuje ho svojim rozumom a rozumovými argumentami. Človek síce vždy jasne CÍTI, ako to má urobiť, ale vzápätí rýchlo zasiahne jeho rozum a on si napokon povie: ale veď ja to predsa len urobím nakoniec takto. To takto znamená ako to chce rozum. A potom dochádza k problému, sklamaniu, alebo dokonca k nešťastiu, pretože človek nedal na svoj prvý dojem, čiže na svoje cítenie, ale podľahol argumentácii rozumu.

Pamätajme preto, že by sme sa vždy mali riadiť podnetmi svojho citu. Rozum má slúžiť na to, aby poslúchal a uskutočňoval tieto podnety. Jedine tak tomu musí byť, aby sa človek stal konečne človekom. Aby nebol chladnou, bezcitnou a rozumovou kreatúrou so všetkými, tomu zodpovedajúcimi dôsledkami tak, ako je tomu doteraz. Ako je tomu vo vzťahoch medzi ľuďmi a v spoločnosti dnes, keď poslúchajú viac svoj rozum, ako svoje cítenie.

Kto sa teda chce vyvarovať mnohých zbytočných starostí, problémov, alebo dokonca utrpenia a bolesti, nech sa odteraz vždy riadi iba svojim citom.

Aby však človek mohol hlas svojho citu jasne a ostro vnímať, mal by sa snažiť udržiavať čistým svoj vnútorný život. Jeho myslenie a cítenie by malo byť čisté a ušľachtilé tak, ako je čistou voda horského jazera, cez ktorú vidieť až na dno. Svojou čistotou a ušľachtilosťou by sa naše cítenie a myslenie malo stať podobným priezračnej vode, cez ktorú bez problémov dovidíme až na dno svojej duše. Až do jadra vlastnej bytosti, odkiaľ ku nám zaznieva hlas citu. Hlas citu, neomylne nám ukazujúci správny smer i na tých najspletitejších cestách nášho bytia. Tento hlas poslúchajme a bude sa nám vo všetkom dariť, pretože budeme schopní jasne a ostro rozlíšiť pravdu od lži, správne od nesprávneho a dobré od zlého.
Súhlasí lahoda


3.
označiť príspevok

huranato muž
   9. 9. 2013, 18:11 avatar
> "človek ... by sa mal snažiť udržiavať čistým svoj vnútorný život. Jeho myslenie a cítenie by malo byť čisté a ušľachtilé tak, ako je čistou voda horského jazera"

Ostro nesúhlasím. To najdôležitejšie je predsa JEDNANIE, konanie, činy. Myslenie a cítenie je oproti tomu NIČ.
Súhlasí Osvietený


4.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 9. 2013, 18:24 avatar
1:
"Pravá viera nie je ani katolícka, ani evanjelická, ani islámska, ani budhistická. Kto sa na vec pozerá takýmto spôsobom je na veľkom omyle........Ak k nej pristupuje s plnou vážnosťou, dôslednosťou a poctivosťou......." >>> by som mal Vianoce vidiet fararovu reakciu, keby si mu povedal, ze si konvertoval na islam, ale k svojej viere pristupujes s plnou vaznostou, doslednostou a poctivostou  

"Človek teda musí nájsť odvahu podrobiť vlastnú vieru dôslednému preskúmaniu svojim cítením. Musí byť voči nej absolútne citovo poctivý, čo znamená, že nemá slepo prijímať ako pravdu to, s čím sa jeho cítenie nemôže plne stotožniť. Ak totiž odmietne nejaké vieroučné pravidlo preto, že sa s ním citovo nestotožňuje, je to omnoho poctivejší a čestnejší prístup, ako keby prijal úplne všetko, avšak bez citového stotožnenia. V prvom prípade to môžeme nazvať poctivosťou a opravdivosťou, kým v druhom prípad ide o obyčajné pokrytectvo." >>>> s tymto by som mohol suhlasit. Podrobil som vlastnu vieru, doslednemu preskumaniu svojim citenim a nakonec som zistil, ze ziadna nie je. Az na to, ze sa nestotoznujem rozumovo (niekedy to mozno bolo citovo ale teraz je to hlavne rozumovo).

" malo stať podobným priezračnej vode, cez ktorú bez problémov dovidíme až na dno svojej duše. Až do jadra vlastnej bytosti, odkiaľ ku nám zaznieva hlas citu. Hlas citu, neomylne nám ukazujúci správny smer i na tých najspletitejších cestách nášho bytia." >>> Opisujes prilis skoro az lyricky a vela slovami nieco, co sa da vyjadrit uplne jednoducho - autoreflexia a svedomie.


9.
označiť príspevok

elemír muž
   11. 9. 2013, 07:02 avatar
Wolfe
napísal si to pekne, ale ja som bol tiež takýto príklad a vrátil som sa. Teraz to vidím, že mi bolo dané, aby som bol neveriaci takmer dvadsať rokov preto, aby som poznal aj druhú stránku vecí. V dejinách cirkvi je veľa takýchto ľudí, ktorí sa obrátili. Možno práve Boh chce, aby títo ľudia poznali opačný koniec palice, aby mali o toto rozšírený obzor a preto verím, že sa vrátiš.
Nielen človek je rozpoltelný na telo a dušu, ale aj duša je rozdelená pre Ježiša a púre satana. A on je majster lži a ty si to jeho majstrovstvo predviedol na celkom slušnej úrovni. Nespoliehajk sa na zdravý rozum, ten patrí človeku a tým pádom môže patriť aj satanovi. Ja sa spolieham na niečo čo, je vyššie odo mňa, na duchovno neba, vyšší level nášho bytia.
Svoj rozum používam akurát na to, aby som sa vadil so ženou.


10.
označiť príspevok

Wolfe muž
   11. 9. 2013, 17:24 avatar
"napísal si to pekne, ale ja som bol tiež takýto príklad a vrátil som sa." >> Ako som pisal, uz si bol indoktrinovany predtym, nez si odisiel a znova sa vratil.
Inak dost castym dovodom pre ktory sa nielen vracaju ex-krestania, ale dokonca aj cisto ateisti je pokrocily vek alebo nalomene zdravie.

Este si mi nenapisal ako si zacal verit (od malicka alebo ako a kedy) a preco si naopak prestal verit. Bolo to kvoli rozumu, alebo len z vlažnosti?

Ako moc sa mi nechce verit, ze by som sa mohol este stat krestanom > nehovorim, ze je to nemozne - nikdy nehovori nikdy.

U mna to zacalo otazkami a pochybnostami. Bol som stale veriaci, mal som hryzuce otazky
...
(kognitivna disonancia - nesulad - disharmonia = ked nieco, na co som bol nauceny sa stretlo s kritickym pohladom na to co sa opisuje v biblii, na to, ze vlastne ziaden krestan nie je v skutocnosti krestan, iba sa tak tvari, a ani sam o tom nevie. Ako som uz pisal, kazdy caka od Boha nieco ine, kazdy ho vydvihuje na piedestal, modifikuje a idealizuje si ho podla seba. Barlicka vytvorena vo vedomi tak silno, ze sa pretlaci az do podvedomia.)
...
a toto sa postupne preklapalo do neviery. Videl som, ako je v tom zapletena moc (precitaj si historiu papezov a ich zvrhlosti, preco si myslis, ze stari Izraeliti by nemohli byt tiez mocichtivi - okrem toho tam islo hlavne o zjednotenie hebrejcov alebo ako by som ich nazval), psychologia, taka az dedinska naivita (nieco v style, ale ved v telke tvrdili) a plno dalsich veci.

"Nielen človek je rozpoltelný na telo a dušu, ale aj duša je rozdelená pre Ježiša a púre satana." >> vsetko je ciernobiele hej?

"A on je majster lži a ty si to jeho majstrovstvo predviedol na celkom slušnej úrovni. Nespoliehajk sa na zdravý rozum, ten patrí človeku a tým pádom môže patriť aj satanovi. Ja sa spolieham na niečo čo, je vyššie odo mňa, na duchovno neba, vyšší level nášho bytia." >>> ako byvaly evanjelik (augsburskeho vyznania) poznam taky vyrok....
„Rozum je najväčší nepriateľ viery.
Každý kto len chce byť kresťanom musí svoje oči odtrhnúť od svojho rozumu" – Martin Luther.

Na co sa potom spoliehat? Kazdy proces v cloveku je z cloveka a patri cloveku, nemyslis ?

Vies ja som este potom niekolkokrat isiel do kostola, ze tak nejak obnovim svoju vieru. Nestalo sa.
Mimochodom nie je to trochu BLBE, ked sa toto (, ze prestane verit, ) stane niekomu kto v neho vrucne veri?

Inak je sranda, podla rkc, viera je dar od Boha. Tak mi povedz, preco je taky skupy ked je tolko ateistov?

"Svoj rozum používam akurát na to, aby som sa vadil so ženou." >> Apage Satanas!


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 9. 2013, 18:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

fajer
   9. 9. 2013, 19:33 avatar
kresťania vi do neba určite nepôjdete,za všetky zločiny čo ste napáchali a páchate vás tam boh určite nechce,zbytočne sa modlíte....


8.
označiť príspevok

elemír muž
   10. 9. 2013, 10:38 avatar
frajer,
toto zase trepeš ty, pretože aj pri tvojej nenávistí ku všetkému božiemu, určite vieš, že Boh vie presne, kto slúžil a kto vraždil,,kto je čistý a kto špinavý a kto sa na neho spolieha a kto na neho kydá.
Samozrejme, že zlo tohoto sveta robí všetko, aby nebolo potrestané a mne je to absolútne jedno,pretože to je božia záležitosť a pre zlých by bolo najlepšie, aby to všetko bola vina cirkvi, ale práve na toto sa spolieham aspom ja sosobne na boha, že vie presne, kto vraždil, kto kydal a kto pre to trpel. Každá slza z oka bude zotretá a každá kvapka krvi zúčtovaná a tomto je spravodlivosť a v tomto je inteligencia, lebo bez inteligencie sporavodlivosť neexistuje.

markus, hlavná táma
To, čo si napísal je čisté, ale iba čisté a iba polovica pravdy. Milosrdenstvo chcem a nie obetu, v tom by mohla byť pravda, že boh chce ľudí predovšetkým dobrých a až potom tých, čo aj obetovali a vyznávali a praktizovali vieru.
Pretože Ježiš vo svojom evanjeliu jasne ukázal, čo treba robiť, aby sme sa čo anjviac priblížili k tomu šťastiu, že si nás vyberie. A potom je evanjelium nadôležitejšia správa tohoto sveta pre tých, čo uverili , že Boh je. Ataktiež už samotné praktizovanie viery nás uisťuje, že je, že existuje a že nás vidí.


6.
označiť príspevok

J.Tull
   9. 9. 2013, 19:43 avatar
... nemá význam reagovať ... máme tu len ďalšieho lepiča plagátov ...


7.
označiť príspevok

huranato muž
   9. 9. 2013, 21:20 avatar
To je M. Šupa, len pod iným nickom.
Súhlasí Lemmy
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 14:15,  t-e-ó-m-a, z tých učení prevzal mnohé. Z nich a vlastnej skúsenosti vybudoval svoje...
dnes, 14:13,  Rebríček svetových miliardárov nič neznamená . Ak sú ľudia šikovný a svetu...
dnes, 14:12,  Veru všetky prehrali, na celej čiare a okamžite.*13*13*13 Spomeňte si ako ich hnali Poliaci...
dnes, 14:11,  Eduard, ale v tom dávam -era- za pravdu, lebo v zľave ľudia kúpujú aj veci, ktoré vôbec...
dnes, 14:06,  A ten rozdiel medzi USA a ZSSR bol stručne popísaný tu Tam sa dozvieš ako to bolo s tou...
dnes, 14:00,  ninka ja som napísal že chlieb ešte teplý stojí vo výpredaji v kaufe večer 7 centov . Od...
dnes, 13:56,  Namiesto otáznikov boli smajlíky, ale admin mi ich prep?sal. ;-) Nerozoznalo kód.
dnes, 13:56,  mužík náš 150 cm vysoký zamindrákovaný súdruh . Ty si mal byť sovietom minimálna blochinom
dnes, 13:55,  Kto nemá, mal by si kúpiť Alpu a nasypať do nej klinčeky. Vynikajúca tinktúra je z toho....
dnes, 13:53,  Havran chlebík z ruskej pšenice myslíš asi z Ukrajiny bývalého ZSSR . Ano po...
dnes, 13:50,  (7) Havran, maj aj Ty preňho pochopenie - veď ten jeho blikajúci verklík už len málokedy...
dnes, 13:44,  Sudruh nečítaj tvoj VUML ti tvoju životnu pravdu rozpovedal a s ňou to budeš musieť v...
dnes, 13:42,  Komu nedošla tomu nevysvetlím
dnes, 13:32,  (12) Zuzka8, prajem Ti ho úprimne, a určite nielen ja...
dnes, 13:14,  Pointa?
dnes, 12:53,  Blikáč Pamätám si na dobre držky z UNRY a chlebík z ruskej pšenice. Bola to bezva...
dnes, 12:47,  Pako blikáč vidím, že si vychrlil dávku , ktorú ani nebudem čítať, lebo ty už nič...
dnes, 12:45,  Ak by si mal záujem je tu fajnové video...
dnes, 12:44,  gadžo už sa ukľudní a priznaj farbu tvojho amerikého stvoriteľa. Nebol to len nejaký...
dnes, 12:43,  Havran moju matku amik z domu nevykopol ale veľmi dobre si pamätá pomoc UNRRA a samozrejme i...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Úspešný muž je ten, ktorý zarobí viac, než stačí minúť jeho žena. Úspešná žena je tá, ktorá si takého muža dokáže nájsť.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(116 079 bytes in 0,198 seconds)