Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Potrebujeme novú alebo novelizovanú Ústavu SR?

2
reakcií
881
prečítaní
Tému 15. februára 2012, 11:20 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 2. 2012, 11:20 avatar
Neverte Danajcom, ani keď prinášajú dary
15. februára 2012
(Príspevok do Stálej konferencie Panslovanskej únie)
www.pansu.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

V súčasnosti sa takmer „roztrhlo vrece“ s iniciatívami smerujúce k zásadným ústavným zmenám. Niežeby si vývoj nežiadal žiadne zmeny. Vývoj jednoducho musel ukázať aj slabiny slovenskej ústavy. Veď o tom je život. To čo sa nemení stagnuje a stagnácia je len predstupňom regresívneho vývoja a degenerácie. Ale pozor na to, kto a čo navrhuje! Svojho času KDH „opajcovalo“ texty z dielne SNS a na tom postavilo „svoj návrh“ slovenskej ústavy. Presvedčili vtedajšieho predsedu SNS, že treba chvíľu počkať a potom predložiť spoločný návrh, a kým dôverčivá SNS čakala, kádéháci predložili do parlamentu „svoj“ vlastný návrh. Netreba zabúdať na skutočnosť, že KDH hlasovalo proti slovenskej zvrchovanosti, že oni si samostatné Slovensko neželali. Mne osobne teda ich terajšia iniciatíva na prijatie novej slovenskej ústavy pripadá ako snaha zahladiť stopy.
A porozmýšľajme aj nad tým, či vôbec treba prijať novú ústavu, alebo či stačí veľká novela. Ústava USA má v súčasnosti 225 rokov a 27 dodatkov, žiadneho Američana však ani nenapadne, že by mali kvôli tomu prijať novú ústavu. Takzvané legislatívno-technické argumenty sú len obyčajnou demagógiou. Neexistuje totiž žiadna prekážka, aby nemohlo byť, vždy po istom množstve noviel, vydané úplné znenie slovenskej ústavy, ktoré už v jednom dokumente obsiahne všetky vykonané zmeny. Slovenská ústava je základným historicko-právnym dokumentom obnovenia slovenskej štátnosti vznikom 2. Slovenskej republiky. Pre našu štátnosť je to akýsi svätý grál. Preto snahy o jej nahradenie novou ústavou sú prejavom pohŕdania slovenskou štátnosťou. Asi nebude náhoda, že terajšiu slovenskú ústavu chcú nahradiť práve tí, čo si samostatnosť Slovenska nikdy neželali a ktorí sa s touto skutočnosťou nikdy nezmierili. Preto si dajme pozor a neverme hlasom sirén.
Čo asi treba na slovenskej ústave zmeniť? Je toho dosť, ale uvediem aspoň niektoré témy:
1. Asi by sme mali jednoznačne prihlási nielen k odkazu Veľkej Moravy, ale aj k našim predkom Slovenom (Slov?nom). Bolo by to veľmi užitočné pre dokončenie nášho národného uvedomenia. Všetci Slováci by mali byť hrdí na to, že staroslovenčina bola svojho času štvrtým liturgickým jazykom a naši predkovia už mali preložené Písmo sväté do ich jazyka v čase, keď ešte väčšina európskych národov (okrem Grékov a Rimanov) o tom ani len nesnívala. Taký národ nemôže byť menejcenným prílepkom, taký národ je plnoprávnym európskym národom, ktorý má právo byť hrdý na svoju minulosť.
2. Osobne by som sa prihováral za obnovenie historického názvu slovenského parlamentu na Slovenskú národnú radu. Neviem, či ešte existuje na svete národ, ktorý si tak málo váži svoju históriu ale my Slováci by sa už mali uvedomiť aj v tomto.
3. Na základe tzv. Šimkovej novely (ústavný zákon č. 90/2001 Z.z.) originálne právne normy (príkazy, zákazy a povolenia) môžu byť do právneho poriadku zakotvené aj nariadením vlády. Takto môže vláda vládnuť fakticky aj bez parlamentu. To ale z demokraciou nemá nič spoločné, to je tyrania (v zmysle starogréckeho chápania vlády) ako vyšitá. Toto treba zo slovenskej ústavy odstrániť a preto treba zrušiť, alebo prinajmenšom zmeniť ustanovenie Čl. 13 ods. 3 ústavy.
4. Do základných ľudských práv, kam by som zaradil aj právo na pokojné užívanie majetku. Toto ľudské právo zakotvil Čl. 1 dodatkového protokolu k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Je to dôležité právo rešpektované v civilizovaných štátoch a treba ho dostať aj do slovenského právneho priadku nielen sprostredkovane, ale aj priamo. V praxi slovenských štátnych orgánov vrátane súdov je však „s prehľadom“ ignorované, čo však nesvedčí o vyspelosti slovenskej spoločnosti.
5. Druhú hlavu slovenskej ústavy treba doplniť o časť upravujúcu povinnosti osôb, ktorá by sa vzťahovala na všetky fyzické a právnické osoby so sídlom na území Slovenska. Len práva doplnené povinnosťami majú skutočný zmysel a význam. Každému právu zodpovedá určitá povinnosť a bolo by fér, aby ústava zakotvila aj povinnosti fyzických a právnických osôb voči spoločnosti, reprezentovanej štátom.
6. V tretej hlave by sa žiadalo doplniť právo na prácu. Na ústavnej úrovni treba zamedziť tomu aby zamestnávatelia považovali zamestnancov za svojich nevoľníkov.
7. Úpravu Najvyššieho kontrolného úradu treba vyňať z tretej hlavy z radiť ju za úpravu prokuratúry. Zároveň posilniť kompetencie a právomoci Najvyššieho kontrolného úradu. Takto by sme oficiálne legalizovali kontrolnú moc, ako štvrtú moc, vedľa moci zákonodarnej, výkonnej a súdnej.
8. Súčasnú štvrtú hlavu ústavu upravujúcu územnú samosprávu treba zmeniť tak, aby sa Slovensko členilo na štyri kraje, prípadne župy, a to Východoslovenský/ú kraj/župu. Stredoslovenský/ú kraj/župu, Západoslovenský/ú kraj/župu a Bratislavský/ú kraj/župu. Ide o zlacnenie a zjednodušenie samosprávy a ústavné zakotvenie vžitého označovania slovenských regiónov. Ak by sa prijal názov župa (čo by som osobne prijal) treba spustiť masívnu kampaň, že župa bola pôvodne v rannom stredoveku slovanským príbuzenským zväzom a slovanskou teda aj staroslovenskou územnou jednotkou, že tento názov používajú napríklad aj Chorváti že teda nič nepreberáme z maďarčiny. A napokon by sme mohli legálne používať pomenovanie „župan“.
9. Asi by bolo potrebné zmeniť volebný systém na väčšinový, aby sme volili konkrétnych poslancov a nie politické strany. Slovensko by sme mali rozdeliť na množstvo jednomandátových volebných obvodov zodpovedajúce množstvu poslancov parlamentu. Tak by sa mohla skutočne uplatniť zodpovednosť poslancov voči voličom. Pokiaľ totiž volič nemá možnosť vo voľbách zhodnotiť pôsobenie konkrétneho poslanca, pretože ten je schovaný v politickej strane, ktorú volíme celoštátne, tak zúčtovateľnosť, ako základný princíp zastupiteľskej demokracie neexistuje. Väčšina politických strán bude určite tento systém odmietať a dôvodov si nájdu, koľko len chcete. Navyše by sme mali zakotviť aj možnosť kandidovať do parlamentu nezávislým poslancom bez toho, že by museli byť na kandidátke niektorej politickej strany, tak, ako je to dnes v komunálnych voľbách. Poslanec, ktorý je silnou osobnosťou a ktorý porazil svojich súperov vo svojom volebnom obvode sa nedá len tak zmanipulovať a nebude fungovať ako prosté koliesko bezduchej hlasovacej mašinérie.
10. Bolo by už načase obmedziť imunitu poslancov výlučne len na prednášanie návrhov, diskusiu k prerokúvanej veci a hlasovanie. Obdobne aj v prípade ďalších verejných činiteľov. Načo nám to je? Je pre nás dôležité, aby sa vyhol trestnému stíhaniu ťažký opilec, ktorý ohrozuje majetok, zdravie a životy nás všetkých? Potrebujeme chrániť zlodeja pred trestom len preto, že je z „našej“ strany? Poslancom je ťažko odmietať obmedzovanie, či zrušenie imunity a preto nám ich tribúni tlačia do hláv rôzne pseudoargumenty, ako napríklad tvrdenie, že by sa to zneužívalo proti opozícii. Pravda, zneužiť sa dá takmer všetko, ale tento problém sa predsa týka všetkých a ak by naozaj chceli, vedeli by nájsť vyhovujúce formulácie ústavnej novely. Ale ako sa hovorí: „Ak sa niekomu nechce, je to horšie, ako keby nemohol.“.
11. Mali by sme sa vážne zamyslieť, aj nad zmenou nášho systému vlády na prezidentský systém, aby vládu menoval prezident podľa svojho uváženia a ktorý by ju aj viedol podobne, ako je to vo Francúzsku, či v USA. Takto by došlo k skutočnému oddeleniu zákonodarnej a výkonnej moci a vláda, pod vedením prezidenta, by nebola natoľko prerastená s parlamentom, ako je to u nás dnes, keď parlament je fakticky vo vleku vlády. A ak by boli prezident, a vláda, z iného politického tábora ako parlament (ako sa to niekoľkokrát stalo vo Francúzsku), museli by sa obidva tábory (napríklad ľavica a pravica) dohodnúť na spoločnej práci pre Slovensko. Výkonná a zákonodarná moc by sa takto stali na sebe skutočne nezávislými. Prezident a členovia vlády by to síce mali vo vzťahu k parlamentu podstatne ťažšie, ale napokon, veď majú dosť dobé platy, tak nech sa namáhajú a namiesto politikárčenia nech robia odbornú robotu. A bolo by treba spresniť povinnosť vymenovať zvolených funkcionárov. Existuje síce už precedens Ústavného súdu, ale ako vidíme pán prezident sa dokáže vyhovárať.
12. A napokon spomeniem priamu demokraciu. Je to najvyšší prejav skutočnej ľudovlády – pravda tam, kde sú občania uvedomelí a vedia, že zúčastniť sa hlasovania v referende je naozaj ich občianskou povinnosťou, ako napríklad vo Švajčiarsku. Chce to však intenzívne vysvetľovanie a zmenu podmienok uskutočnenia a záväznosti výsledkov referenda tak, aby mohlo byť úspešné a aby tak bolo skutočným nástrojom priamej demokracie a aby nebolo len dôvodom na zbytočné vyhadzovanie peňazí. Existujú však aj dosť veľké riziká, ktoré netreba podceňovať. Jednak je tu rozpor medzi demokraciou a odbornosťou a treba počítať aj s pripravenosťou maďarskej iredenty zneužiť referendum na vyhlásenie autonómie južného Slovenska a následnej secesie. Riziká sa však dajú pomenovať a eliminovať už na ústavnej úrovni, napríklad ústavným zákazom referenda o určitých otázkach. Chce to len všeobecnú dohodu.
Nebolo mojim cieľom predložiť v tomto článku kompletný návrh na ústavné zmeny. Diskusií prebehne určite viac. Spojme svoje sily v tomto úsilí. Je potrebné, aby existovala silná a mediálne známa národne orientovaná skupina, ktorá sa bude zaoberať zmenami slovenskej ústavy. Dajme si ale pozor, aby nám, napríklad v mene „moderného európanstva“ nevtlačili do hláv kaleráby tí, ktorým pojem slovenský národ „nehovorí vôbec nič“, tí čo tento pojem považujú „za čosi nevkusné“ a podobne. Dávajme si pozor na pseudoargumenty neotrockistov presadzujúcich permanentnú revolúciu, odmietajme rôzne deriváty hríbu podžlčového a zoberme si k srdcu Kassandrino varovanie: „Neverte Danajcom, ani keď prinášajú dary“.

JUDr. Milan Janičina,
predseda Panslovanskej únie


2.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   15. 2. 2012, 11:47 avatar
Ahoj Kasafran, zmeny su nutne v kazdom obdobi zivota. Svet je v chode, zivot znamena plynutie a prechadzanie z pricin do nasledkov, ktore su opat pricinami pre dalsie a dalsie udalosti. Proste a jednoducho ako sa hovori " zivot je zmena" a tak sa k nemu treba aj stavat. Tento svet sa dostal opat do faze, kedy pokrok, nove vztahy a nove moznosti vyzaduju aj zasadne zmeny v nasich beznych osobnych, ale aj spolocenskych zivotoch.
Myslim si, ze zakon sa stal obludou, ktora viac skodi, ako pomaha a to len vdaka jeho skomplikovaniu zakonodarcami, ktori hladali sposoby, ako by trestnu cinnost urobili pre ich rady beztrestne. Preto by bolo nutne zakony opatovne okresat k zakladnym vyznamom. Urobit ich opat jasne a zrozumitelne pre kazdeho.
Ako uplne prvorade by som pokladal zrovnopravnenie kazdeho obcana, cize ziadna imunita, ani vynimky pre nikoho. Prave beztrestnost dodava odvahu ku korupcii a zamernym kontraproduktivnym rozhodnutiam.
Ako druhu a podstatnu vec pre postupne vyriesenie uhlavneho problemu s ekonomikou by som navrhoval stanovenie maximalneho mozneho prijmu pre kazdeho jedinca, pretoze problem ma svoje jadro v neschopnosti udrziavania ekonomiky v chode, kolobehu vyroby a spotreby, kedze bez spotreby sa zastavuje aj vyroba a ako vieme spotreba sa zastavuje kvoli nerovnomernemu prerozdelovaniu finacnych zdrojov... a logicky... ak ma niekto miliardy na ucte, tak musia predsa niekde chybat, niekde sa museli vziat no a vieme, ze sa vzali od tych obycajnych ludi, ktori zarabaju beztak zvacsa mizerne a maju predstavovat zaroven spotrebu nutnu pre chod ekonomiky.
Ked chce kapital prezit, tak sa musi naucit podelit sa so vsetkymi. Inak nema matematicky sancu na prezitie a privedie celu spolocnost do stredoveku.
Lenze pokial regulujeme platy, tak sa uz uberame k ideam komunizmu a k tejto teme by som rad ponukol aj zaujimavy rozhovor.
www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kasafran


3.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 2. 2012, 14:10 avatar
Po tom, čo Somogyi v exkluzívnom rozhovore pre spravodajský portál Aktuality.sk hovoril o obmedzovaní nekontrolovateľného súkromného majetku, vzniesla sa na jeho hlavu vlna kritiky. Viacerí politici liberálnej SaS tvrdili, že je to v rozpore s líniou a myšlienkami ich strany. Szilárd Somogyi sa preto po zvážení sám rozhodol k radikálnemu kroku. Pár dní pred predčasnými voľbami opúšťa liberálov. Vzdáva sa nielen zvoliteľného miesta na kandidátke, ale aj členstva v strane.
"Nielen politikom, ale každému občanovi musíme zmenšovať možnosť nadobudnutia nekonečného a neohraničeného súkromného majetku," vyjadril sa Somogyi v rozhovore pre Aktuality.sk, na čo okamžite reagovala SaS, ktorá vyhlásila, že ide o osobný názor poslanca Somogyiho, ktorý nemá so stranou nič spoločné. Politológovia ho už stihli označiť nie za liberála, ale za komunistu. Szilárd Somogyi totiž prišiel s myšlienkou na obmedzenie nekontrolovateľného súkromného majetku. Peniaze a chamtivosť podľa neho spôsobili spoločenské problémy.

www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:35,  tomi, to snad nemyslíš vážne....ved Ježiš existuje stale....*10*10*10*10
dnes, 01:30,  Nie je preukázané, že nemôžeš nebyť ;)
dnes, 00:40,  Co tam chces preukazovat ved to je logicke pokial existujes teraz vzdy si existoval a vzdy...
včera, 23:55,  Terminus technicus? Peter U. Solčiansky:17. augusta 2019 Žijeme v dobe, kedy mnohé z...
včera, 23:32,  Rozprávka o novom stvorení pre Zem! Biblia je ako rozprávková knižka, ktorá obsahuje...
včera, 23:28,  (33) Dijaro, poraď mi, či sa dá rovnako ponoriť do každého "slova" tak, aby som...
včera, 23:20,  To-mi, chápem Tvoju snahu dozvedieť sa pravdu, a preto Ti odporúčam, aby si sa s touto...
včera, 23:03,  (9) Era, a týmto chceš zdokladovať svoje presvedčenie, že každé zlo vyhráva len dovtedy,...
včera, 22:59,  Ja toho tiež viem veľa narozprávať ;) To neznamená, že to niesú bludy ;)
včera, 22:58,  Nieje preukázané, že duch je nesmrteľný ;)
včera, 22:39,  (91) Havran, máš pravdu, ale prezraď mi, kto by, podľa Teba, z doterajších poprevratových...
včera, 22:18,  (43) Peter67, nebodaj si mal pri sebe poriadnu lupu, alebo mikroskop, keď si si ich stačil...
včera, 22:08,  (4) Lemmy, vedz, že byť až natoľko straumatizovaným, ako si Ty, neprajem ani svojmu...
včera, 21:52,  ak mozem ta štuchnút bo vidím ze máš na to,, mozno ke ti dane ,, skus si odmysliet...
včera, 21:52,  To je dobrá úvaha, to by sme ale museli vedieť, kto sú vlastne voliči Smeru. Podľa mňa sú...
včera, 21:50,  no robis mi pochybnosti ale nevadí, uz to k tebe došlo rozum verzus biblia,,,no stava sa,,,
včera, 21:45,  viem ze niesi z tohto sveta,,, Jezis hovoril, rozpraval, aby si to ludia lepsie pamätali,...
včera, 21:38,  Potom je to hlúpy človek. Má tituly v predku i v zadku, a takto primitívne sa správa. Keď...
včera, 21:35,  Existovať mohol, len mal malý vplyv, zanedbateľný. Jeho význam narástol až s pridanou...
včera, 21:32,  Nespájal by som legendu s púšťou. Židia po porážke Rímskou ríšou žili roztrúsení, a...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Keď sa budeš cítiť najhoršie, tak si spomeň, že aj tá najhoršia hodina má iba 60 minút.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(73 548 bytes in 0,378 seconds)