Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Potrebujem pomocnú ruku...

38
reakcií
1191
prečítaní
Tému 23. júna 2013, 16:55 založil enemy unknown.

podobné témy:1.
označiť príspevok

enemy unknown
   23. 6. 2013, 16:55 avatar
... s posúdením krátkeho textu. Je to úryvok z mojej fantasy novely premiešanej s reálnymi historickými prvkami. Ak by ste si našli chvíľu čas, pomohlo by mi kritické hodnotenie, či je teda text štylisticky čitateľný, a hlavne či je uveriteľný, predovšetkým rozhovory postáv. Ide predsa len o historicky vzdialenejšie obdobie. Díky za Váš čas

"Výborne pán Nogaret, vaša taktika fungovala bezchybne. Na úžerníkov a sprisahancov ste skutočný expert."
"Vaše veličenstvo," sklonil hlavu kráľov minister, "operácia prebehla ľahšie než s parížskymi Židmi. Templári sa vôbec nespierali."
"Bodaj by sa spierali," prehovoril Karol z Valois, kráľov mladší brat, "veď nemali žiadne nekalé úmysly. Vy by ste sa bránili, pán Nogaret?"
"Čo nám teda radíš, brat môj. Ako si máme poradiť s týmto ošemetným problémom?"
Karol vstal od stola a začal sa prechádzať medzi zasadajúcimi. Filip ho netrpezlivo sledoval. "Vskutku ošemetný problém, ak sa pýtate na moju radu. Avšak jedno je isté. Upálenie veľmajstra tak významného Rádu by znevážilo postavenie pápeža."
"Neznevážilo," namietol kráľov najvyšší komorník, Enguerrand de Marigny, "ak by sa ukázalo, že Rád neuznáva oficiálnu doktrínu cirkvi, čo sa aj za sedem rokov zdĺhavého vypočúvania preukázalo. Na základe toho cirkevný súd rozhodol, že heretikov predá pod právomoc kráľa."
"Aké jednoduché, že? Pohadzovať si templárov ako horúci zemiak. Nuž ja nedbám, nech sa stane vôľa kráľova."
Filip sa zamyslel, aj keď svoje rozhodnutie učinil už na začiatku. Vskutku horúci zemiak, zasmial sa v duchu tej predstave. Ale stále nie dosť horúci. "Jacques de Molay, Hugo de Perrault, Geoffroi Charnay a Godefroi de Nocnville budú ešte dnes upálení, a to pred zrakmi verejnosti. Pán Nogaret spíše rozsudok. To je všetko."
Francúzsky minister spravodlivosti opäť sklonil hlavu. Na jeho tvári sa mihol nepatrný úsmev. Kráľ vstal spoza vrchu stola a bez čakania na ďalšie zdvorilostné frázy opustil rokovaciu miestnosť.

Slnko pomaly zapadalo za obzor.
Zhromaždený dav ľudí nahlas hučal. Krik. Tlačenica. Na pódium, v sprievode ozbrojencov, dovliekli štyroch odsúdencov. V tom ruchu rozoznávali ženský krik, kliatby, sykot, detský plač, ale nevnímali ich naplno. Pripadali im ako dávno zabudnuté dozvuky doliehajúce z veľmi ďalekej minulosti.
Prepadnutá tvár veľmajstra templárov vzhliadla k večernej oblohe, jeho ústa nečujne drmolili modlitbu. Neprestávali ani vtedy, keď ho začali spútavať železnou reťazou k pripravenému drevenému kolu. Pod nimi žblnkotala rieka Sejna. Obrovské drevené pódium obložené stovkami snopov raždia postavili na jej brehu, aby poprava vyznela veľkolepejšie, okázalejšie, a aby ju malo možnosť zhliadnuť čo najviac ľudí.
"Mešťania Paríža a ľudia z okolia," prehlušil vravu súdny hlásateľ, hromotĺk široký ako hradná brána, "čujte rozsudok. Inkvizičný súd skladal obžalovaných vinnými z týchto prečinov: Zrieknutia sa jedinej a pravej viery. Pľutia a hanobenia svätého kríža ako neoddeliteľnej súčasti iniciácie, nevyhnutnej pre prijatie novica do Rádu. Osculum Infame, ktorý vyžadoval bozkávanie muža na zadnicu, pupok a ústa, v tomto uvedenom poradí. Uctievania rozkoše a chtíču ako zákonnej a prirodzenej cnosti. Úžerníctva, vykorisťovania a zadržiavania nezákonne nadobudnutého majetku počas lúpežných výpadov do svätej zeme. Čarodejníctva a modloslužobníctva uctievajúceho ohyzdnú ľudskú hlavu s kozou bradou, známu ako démon Mahomet. A predovšetkým neochoty pokánia, pohŕdania spoveďou, sviatosťou oltárnou a znesvätenia tela a krvi Pána, a to praktikami natoľko obludnými, že púhe pomyslenie na ne činí Diabla šťastným.
Odsúdení, po priznaní herézy, apostázy a idolatrie naďalej trvajú na svojej nevine, preto bol inkvizičný súd nútený podstúpiť celú vec svetskej moci. A tak v mene Filipa z rodu Capetovcov, štvrtého svojho mena, francúzskeho a navarského kráľa, grófa z Champagne, odsudzujem Vás k najvyššiemu trestu.
Dav zašumel, niekto vykríkol a počastoval odsúdených šťavnatou nadávkou. Sudca zroloval prečítanú listinu a pohliadol na odsúdených. "Predstupujete pred tvár božiu, ešte je čas prosiť o odpustenie. Učiňte pokánie alebo navždy zotrvajte vo svojich omyloch."
"Sme nevinní!" vyhŕkol veľmajster templárov bez rozmýšľania, až sa začudoval vlastnej trúfalosti. "Nech zhoria! Do pekla s kacírmi!" kričal rozvášnený dav.
"Priznali ste sa k čarodejníctvu, úžere, doznali sprisahanie proti kráľovi a pápežovi." prekričal vravu hromotĺk.
"Pod hrozbou tortúry!"
"Beriete späť svoje priznanie?" Dav stíchol, načúval každému šuchnutiu.
"Hanba Vám. Všetky obvinenia ste si vymysleli."
"Presne tak," potvrdil obvinenie Godefroi de Nocnville, "Boh nám je svedkom."
Zavalitý sudca mu venoval letmý pohľad, potom sa obrátil ku kráľovskej tribúne. Klement V., bledý ako krieda, nerozhodne pozrel na francúzskeho kráľa, ktorý sedel bez pohnutia na pozlátenom tróne vyvýšenej tribúny. Filip dal rukou pokyn k zapáleniu hranice, na pápeža ani nepozrel.
"Zapáliť!" K hranici pristúpili dvaja nosiči pochodní, priložili ich k nachystanému raždiu a chvatne ustúpili. Plameň chytil okamžite. Hladný a divoký ako samotné peklo neúprosne postupoval stále vyššie a vyššie. Templári celý čas hľadeli k oblohe, všetci vo svojich tradičných odevoch: bielej rovnošate s červeným rovnoramenným krížom na hrudi.
Pravá strana hranice chytila rýchlejšie ako ľavá. Hugo de Perrault cítil, ako sa mu na nohách škvarí pokožka, tvoria pľuzgiere a syčí spálená krv. Jeho zvierací vreskot a divoké zmietanie vytrhlo troch zostávajúcich spoločníkov z modlitby. O niekoľko sekúnd sa k nemu pridal Geoffroi Charnay.
"Taká hanba popraviť nevinných a zbožných ľudí," zahrmel Jacques de Molay do hukotajúceho legata rozbesnených plameňov a utíchajúceho kvílenia spoločníkov. "Boh to vidí, pápež Klement, kráľ Filip, Wiliam Nogaret, do roka a do dňa predstúpite pred boží súd."
"Otče," prehovoril tlmene kráľov syn Ľudovít, "plamene sa veľmajstrovi zázračne vyhýbajú, vskutku to je svätý muž."
"Svätému mužovi mali vyrezať jazyk." zaškrípal zubami kráľ.
"Spravodlivý trest neminie nikoho," pokračoval mučeník, "preto ja, Jacques de Molay, veľmajster Rádu chudobných rytierov Kristových a chrámu Šalamúnovho, Vás všetkých preklínam! Preklínam Vás do trinásteho pokolenia Vášho rodu! Preklínam! Preklíííáááááá!"
"Už horí." zasmial sa Ľudovít. Pápež Klement, značne otrasený, sa horúčkovito prežehnal. Slaboduchý hlupák, pomyslel si Nogaret. V tom ako na znak zlého znamenia zakvílil vietor a smerom k tribúne preniesol dusivý, sladkastý puch spáleného mäsa. Celé kráľovo osadenstvo si zakryli nos rukávom. Kráľov syn Ľudovít sa prudko rozkašlal. Po chvíli to nevydržal a začal dáviť.
Na azúrovej hladine rieky tancovali odlesky rozbesnených plameňov.
Súhlasí J.Tull, Malá Zoe, pua12456


2.
označiť príspevok

ruwolf_4 muž
   23. 6. 2013, 18:00 avatar
"Spierať sa" je od slova "sprať sa", t.j. zraziť sa, zbehnúť sa pri praní; asi si chcel napísať "vzpierať sa"
Ten král si "myká"? Nemal by hovoriť bratovi miesto "brat môj" "brat náš"?
"Vrchstôl" sa píše spolu - neviem, či aj oddelene.
Myslím, že "snop" sa používa výlučne na obilie, na raždie "zväzok" alebo "viazanica" či "otep".
"Súd skladal" - to sloveso sa mi tam nehodí.
"Svätá zem" by sa mala písať s veľkým "S".


3.
označiť príspevok

Krištof
   23. 6. 2013, 18:04 avatar
Pripomenulo mi to román Prekliati králi od Maurice Druona, čo som čítal asi pred 10 rokmi. Nemám veľmi rád, keď sa takéto historické a citlivé témy spracúvajú beletricky, fiktívne. Ale inak je to štylisticky dobré. Mimochodom, keď bol veľmajster Jacques de Molay nevinný a kresťan, nemal ich preklínať, mal im len pripomenúť Boží súd. Preklínať nie je kresťanské. Možno to však bol len prejav jeho "slabosti".

Pár pravopisných poznámok. "Súd skladal obžalovaných vinnými" - dal by som skôr: "súd uznal obžalovaných vinnými", nie skladal, čo je možno akýsi preklad českého "shledal". "Tvár božiu, boží súd" - prídavné meno utvorené od vlastného mena Boh sa píše s veľkým začiatočným písmenom, teda Boží, napr. Boží súd, Božia milosť.


4.
označiť príspevok

enemy unknown
   23. 6. 2013, 18:18 avatar
díky ruwolf a Krištof, pozriem sa na tie pravopisné chyby.
Súhlasí Krištof


5.
označiť príspevok

Nadja žena
   23. 6. 2013, 18:30 avatar
Spierali a nespierali, má byť vzpierať
slovnik.azet.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Rád, prvá zmienka "Upálenie veľmajstra tak významného Rádu" - je o všeobecnom ráde, má byť malé písmeno.
... " nevyhnutnej pre prijatie novica do Rádu " - v oficiálnej reči musí byť rád pomenovaný presne.

namiesto skladal malo byť asi zhľadal, ale v sk slovníku som zhľadal nenašla...

"Učiňte pokánie alebo navždy zotrvajte vo svojich omyloch." . myslím, že sa to používa pri svadbách ohľadom svedčenia, tu to znie čudne...

navarského má byť asi 2 r - navarrského

tvorba pľuzgierov sa nedá cítiť, iba vidieť - cítiť sa dá veľká bolesť

Biela rovnošata po týždňoch tortúry???

osadenstvo si zakrylo a nie zakryli

Inak, dobre napísané, som 2x zabudla, že mám hľadať chyby  
Súhlasí ruwolf_4


6.
označiť príspevok

ruwolf_4 muž
   23. 6. 2013, 18:35 avatar
Tiež sa mi nezdá to "navždy zotrvajte vo svojich omyloch" - tým upálením ich vraj "zachraňovali" od večného pekla...
Tiež neviem či syčí krv pri upaľovaní - teda určite nesyčí spálená krv, syčí voda, keď sa vyparuje...


9.
označiť príspevok

Nadja žena
   23. 6. 2013, 18:44 avatar
No jo, tá krv môže syčať, kým je tekutá, a zoškvarené mäso asi tekutiny neobsahuje... no, lepšie bude napísať pálená krvi a nie "syčí spálená krv"


12.
označiť príspevok

enemy unknown
   23. 6. 2013, 18:46 avatar
fúúú, to už sú vážne brutal detaily   Buď je tá slovenčina taká ťažká, alebo neviem. No som zvedavý, čo na to korektorka  
Súhlasí Nadja


15.
označiť príspevok

Nadja žena
   23. 6. 2013, 18:54 avatar
No ale dôležité, ak je to napísané v rozpore s fyzikálnymi vlastnosťami  
Súhlasí enemy unknown


21.
označiť príspevok

enemy unknown
   23. 6. 2013, 19:08 avatar
no tieto vety som si vypožičal od historika Carla Ginzburga, on spísal výpovede inkvizítorov ako "etnológov". A v podstate mne nezáleží na dodržiavaní katolíckej doktríny (ani samotní inkvizítori ju nedodržiavali do bodky), novela má fantasy dej, planéta, kde sa to odohráva, súčasťou jedného z mnohých "multiverzov". Ale samozrejme z tohto úryvku to nie je možné vyčítať  


8.
označiť príspevok

enemy unknown
   23. 6. 2013, 18:43 avatar
díky Nadja, s väčšinou kritiky súhlasím. Tá biela rovnošata im bola vymenená, popravení na to mali právo, hlavne tí "vznešenejší".


11.
označiť príspevok

Nadja žena
   23. 6. 2013, 18:45 avatar
Aj v prípade, že sa ich "kati" snažili čo najviac ponížiť? Ale ok, je to možné...


7.
označiť príspevok

Krištof
   23. 6. 2013, 18:43 avatar
1. Okrem toho čo uviedol ruwolf v 2., som si ešte všimol: "...z týchto prečinov:" - slovo prečinov sa mi tam nezdá vhodné, v tom kontexte je akési "mierne". Skôr zločinov alebo jednoducho činov, skutkov.
"...doznali sprisahanie proti kráľovi a pápežovi." prekričal vravu hromotĺk." - za slovom "pápežovi" mala asi nasledovať iba čiarka, nie bodka (keď potom veta pokračovala slovami "prekričal vravu hromotĺk". Len taký detail


10.
označiť príspevok

enemy unknown
   23. 6. 2013, 18:44 avatar
jj, väčšinou sa dáva čiarka, ak za priamou rečou nadväzuje dodatok, ale nie je to chyba. Aspoň tak som sa dočítal.


13.
označiť príspevok

Nadja žena
   23. 6. 2013, 18:49 avatar
Ozaj, ešte toto:

"... nerozhodne pozrel na francúzskeho kráľa, ktorý sedel bez pohnutia na pozlátenom tróne vyvýšenej tribúny. Filip dal rukou pokyn k zapáleniu hranice, na pápeža ani nepozrel."

Tie dve vety by som dala do súvislosti:
"nerozhodne pozrel na francúzskeho kráľa, ktorý sedel bez pohnutia na pozlátenom tróne vyvýšenej tribúny, ale Filip dal rukou pokyn k zapáleniu hranice a na pápeža ani nepozrel.


14.
označiť príspevok

Chiara
   23. 6. 2013, 18:53 avatar
Preklíííáááááá!" = tu ti chýba "n" a možno aj "m" ak by malo byť "preklínam".

upravila by som vetu
re:
V tom ako na znak zlého znamenia zakvílil vietor a smerom k tribúne preniesol dusivý, sladkastý puch spáleného mäsa. Celé kráľovo osadenstvo si zakryli nos rukávom. Kráľov syn Ľudovít sa prudko rozkašlal. Po chvíli to nevydržal a začal dáviť.

V tribúne zakvílil vietor akoby na znak zlého znamenia privial sladkastý závan spáleného mäsa, dusivý, sladkastý puch prinútil celé kráľovo osadenstvo zakryť si nos rukávom a Ľudovít syn Kráľa sa nielen prudko rozkašlaľ, smrad mu dvihol jeho jemný žalúdok až sa začal dáviť.

.) prepáč, vžila som sa do toho, až som si trošku zaimprovizovala; je to dobré, len niektoré vety pôsobia strnulo, chce to niekde plynulosť deja, vláčnosť.


17.
označiť príspevok

ruwolf_4 muž
   23. 6. 2013, 18:56 avatar
To je zrejme úmyselne vynechané, pretože na konci už nehovorí, ale jeho reč prešla len v krik...


18.
označiť príspevok

enemy unknown
   23. 6. 2013, 18:58 avatar
áno, to je nedopovedané schválne.
Súhlasí Chiara


20.
označiť príspevok

Chiara
   23. 6. 2013, 19:08 avatar
Tak by som k tomu ešte naznačila aby čitateľ vedel niečo akože v zmysle nie "pokračoval mučeník",
ale napríklad:
"Spravodlivý trest neminie nikoho," mučeník s posledného vypätia hrdelne zakričal, " preto ja, Jacques de Molay, veľmajster Rádu chudobných rytierov Kristových a chrámu Šalamúnovho, Vás všetkých preklínam! Preklínam Vás do trinásteho pokolenia Vášho rodu! Preklínam! Preklíííáááááá!" a jeho bezmocné telo spadlo na kolená.

chápeš, aby ro malo šťavu, aby si to čitateľ to vedel predstaviť
Súhlasí enemy unknown


24.
označiť príspevok

Nadja žena
   23. 6. 2013, 19:14 avatar
... a jeho telo, strácajúc sily, bezmocne pokleslo na kolená...  
Súhlasí Chiara


25.
označiť príspevok

enemy unknown
   23. 6. 2013, 19:36 avatar
nemohol spadnúť na kolená, bol pripútaný tak, aby mohol len stáť. Nevadí
Súhlasí Chiara


27.
označiť príspevok

Chiara
   23. 6. 2013, 19:57 avatar
25,
" a jeho bezmocné telo pohltili ohnivé jazyky"


28.
označiť príspevok

Nadja žena
   23. 6. 2013, 19:58 avatar
Chiara, nedajme sa... šak ten povraz zhorel, nie? !!!
Súhlasí Chiara


29.
označiť príspevok

Chiara
   23. 6. 2013, 20:00 avatar
28,
Nadja,
čítam to od spodu hore a k tomu som sa ešte nedostala, bola som aj mimo nejaký čas, som sa vytrhla z konceptu :D


30.
označiť príspevok

Nadja žena
   23. 6. 2013, 20:02 avatar
... jedine že tak... ok  


31.
označiť príspevok

enemy unknown
   23. 6. 2013, 20:03 avatar
lol Chiara, ty máš rada "high" epiku, že?  
V pohode, ja sa snažím písať trochu ako Sapkowski, on má také "low" fantasy.

Nadja 28 - nie povraz, ale reťaz  
Súhlasí Chiara


33.
označiť príspevok

Chiara
   23. 6. 2013, 20:13 avatar
31,
e u
uhádol si, pracuje moja predstavivosť; ale dobre robíš, predstavivosť nechávaš na čitateľa
Súhlasí enemy unknown


36.
označiť príspevok

Nadja žena
   23. 6. 2013, 20:31 avatar
Nojo... ae pozri:
".. obecně rozšířená, leč mylná představa odsouzenců, stojících na hranici dřeva. Při tomto způsobu také často docházelo k tomu, že odsouzenec nezemřel v důsledku popálenin, ale v důsledku udušení nebo otravy oxidem uhelnatým, protože vlastní oheň způsobil jen popáleniny nohou, které nevedly ke konečné smrti."

Takže : "Preklííí..áááááá!" ... a jeho výkrik bol prerušený záchvatom dusivého kašľa...


37.
označiť príspevok

ruwolf_4 muž
   23. 6. 2013, 23:28 avatar
To je síce pekné tvrdenie, ale z akých pozorovaní/meraní vychádza?


35.
označiť príspevok

Chiara
   23. 6. 2013, 20:17 avatar
27,
seba samú pomením a už naposledy improvizujem teraz si to myslím :D
" a jeho telo sa stratilo v hustom dyme. "Už horí" zasmial sa Ľudovít a dostal chuť na pečeného brava. Pápež Klement, značne otrasený, sa horúčkovito prežehnal.............


19.
označiť príspevok

enemy unknown
   23. 6. 2013, 19:00 avatar
díky, v pohode môžeš zaimprovizovať, len moja štylistika je strohejšia, nemám rád rozvláčne vety. Dnešnú mládež kvetnatosť nudí :D Preto (žiaľ) čítajú Twilight a podobné "ľahké čítanie".
Súhlasí Chiara


16.
označiť príspevok

Nadja žena
   23. 6. 2013, 18:55 avatar
Ja si myslím, že to malo byť preklínam, ale už nedopovedal a začal jačať...


22.
označiť príspevok

Chiara
   23. 6. 2013, 19:09 avatar
Ja si myslím, že my mu tu vytvoríme úplne nové dielo :D:D:D:D


23.
označiť príspevok

Nadja žena
   23. 6. 2013, 19:11 avatar
Najlepšie na tom je to, že mu to ani nevadí...  
Súhlasí Chiara


26.
označiť príspevok

enemy unknown
   23. 6. 2013, 19:37 avatar
interakcia mi nevadí, naopak ju vítam.


32.
označiť príspevok

Scarllet žena
   23. 6. 2013, 20:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.34.
označiť príspevok

enemy unknown
   23. 6. 2013, 20:13 avatar
díky Scarllet Vždy ma potešia tieto slová, aj keď perfektné to nebude nikdy. Vždy je čo zlepšovať.


38.
označiť príspevok

pua12456 muž
   24. 6. 2013, 14:54 avatar
Krásny popis upálenia. Som rád, že si sa nevyhol ani animálnym prejavom upaľovaných :DD.


39.
označiť príspevok

enemy unknown
   25. 6. 2013, 10:37 avatar
díky, snažil som sa postupovať podľa výpovedí inkvizítorov.
Súhlasí pua12456
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:59,  13 - Tí, ktorých vy máte za "odpadlíkov" nemôžu "biť Kristové oce",...
dnes, 10:42,  Na rozdiel od vášho veľmi pomýleného názoru, pomazaní, ktorí zomreli od prvého storočia...
dnes, 10:37,  tu ide o to, že RKC doslova zneuživa mladých a neskusených ludí.......a potom ich drzi ako v...
dnes, 10:31,  Okrem toho biblický slobodný stav bol dobrovoľný a kresťan ho mohol hocikedy ukončiť, keď...
dnes, 10:27,  Krištof. Chápem, ako RKC vykladá celibát bibliou. Ale treba podotknúť, že tie slová...
dnes, 10:20,  nie, nie nie...Krištof...Ti ludia boli velmi mladí a ich rozhodnutie im o niekolko rokov...
dnes, 10:11,  Tí ľudia sa predsa slobodne rozhodujú, že budú Božiemu královstvu takto slúžiť....
dnes, 10:04,  elemir, ešte pochopiť, čo je to evanjielium....
dnes, 09:59,  Ty vieš elemir o čom som vôbec písal?....To že si prežil nejaku klinicku smrť , nič...
dnes, 09:48,  Na tieto veci musí každý prísť sám, po svojej vlastnej ceste. Nedá sa dať odpoveď...
dnes, 09:46,  ť ondrej Pochop, že sa nikde nedostaneš, ak neuveríš čisté evanjelium a nezavrhneš...
dnes, 09:37,  Všetko je v evanjeliu aj to, ako funguje svätá trojica je opísané v podobenstve o ježišovi...
dnes, 08:58,  Bojovať proti trojjedinnosti Bozej je šialenstvo.....Ved len tak sa može človek spojiť s...
dnes, 08:43,  Je smutne že RKC robí takéto hluposti.....to je že lanari mladých ludí aby sa dali zavrieť...
dnes, 08:29,  Shagara je otrokom litery, ktora zabija, ked nie je oživená duchom
dnes, 07:19,  a Matelko chce vyhlasit vynimocny stav pocuj dilinko Skladať účty za túto krízu a za...
dnes, 07:14,  https://youtu.be/nwKvA5p5vZo List belgických lekárov a zdravotníckych pracovníkov proti...
dnes, 05:12,  Shagara, ty si taký vzdelaný v tomto. Povedz, kde sa teraz nachádzajú tí, ktorí uverili...
dnes, 05:07,  A čo teraz? Milióny kresťanov za túto herézu skončí v pekle.
dnes, 04:32,  Rekord v šíreniu spamu a fake príspevkov má Osvietený, ktorý si vytvoril pre rekord aj...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Život je obchod. Obchod je súťaž.
A v súťaži vyhráva ten, kto sa viac snaží.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(128 018 bytes in 0,259 seconds)