hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Platiť či neplatiť legálne za externé VŠ štúdium u nás???

príspevkov
3
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 3.1.2008 21:30
posledná zmena 6.1.2008 14:41
1
03.01.2008, 21:30
Viem, že vyťahujem z trúby "horúci zemiak." Veľa sa toho už povedalo na túto tému, a zákon sa pripravuje taký--legálne im platiť /VŠ/ za toto štúdium. Myslím si, že veľa z diskutujúcich tu na tomto fore je mladých ľudí.....Ja som staršia osoba, ale mám s týmto i skúsenosti. Zaujíma ma, či máte alebo nemáte Vy s tým skúsenosti, čo si o tom Vy myslíte. Aký máte na toto názor: Platiť legálne, či nechať to tak ako je to dnes urobené, či vôbec neplatiť externistom. Myslím si, že treba dať každému občanovi šancu sa takto na VŠ vzdelať, hoci je už aj 35 ročný či nebodasj viac a pracuje, aby napr. uživil rodinu a iné....Vieme, že úplne vzdelaný človek je ten, ktorý ma u nás celé VŠ vzdelanie / oba stupne./Len takému sa dobre hľadá práca. Či nie?? Ale: Denné štúdium je bezplatné, kto ho dokončí, má to vzdelanie. Mnohé profesie , v ktorých pracujú ľudia so stredným odb. vzdelaním /zdrav. sestry, laboranti, farm. laboranti,/keď skončia, je dobré pre štát, aby išli tie vedomosti aj hneď uplatniť a zarábať si . A oni aj ochotne idú.....Ale časom zistia, že ozaj nie sú úplne dovzdelaní.....A chcú to napraviť....A už je tu problém, že napr. muž, ktorý pracuje a má i rodinu , deti, a slabšiu výplatu chce sa dovzdelať a nemá na to. On už musí si zaplatiť za VŠ vzdelanie, a tí "denní" nemuseli. Tak ako?
none
2
04.01.2008, 20:03
Hmm...na toto nemám ani ja sama nejaký vyrovnaný názor. Na jednej strane si myslím, že vzdelanie by malo byť bezplatné, ale na tej druhej vysokoškoláci stoja tento štát poriadny balík peňazí, na ktoré prispievajú cez svoje dane aj ľudia, ktorí na vysokej škole nikdy neštudovali (teda z tohto pohľadu je to pre mňa dosť nespravodlivé).
Denné štúdium je relatívne bezplatné pre tých, ktorí študujú v meste svojho bydliska. Inak stojí rodičov prinajmešom internát (cca 2000,- mesačne), stravu (cca 2000,- mesačne) a cestovné. Takže za jeden rok ak nebude cestovať študent domov je to tak 40 000,-
Hmm...a keď naraz študujú dve tri deti.........
Tým ale nechcem tvrdiť, že platenie za štúdium schvaľujem, to nie.
none
3
06.01.2008, 14:41
Ahoj, musím s tebou súhlasiť. Je to nefér. veď aj tí, ktorí schváľujú zákony, študovali zadarmo. A teraz chcú od našej generácie, aby sme sa s tým vysporiadali ako chceme. Je to naozaj veľmi ťažké, uživiť rodinu a poskytnúť jej aký-taký štandard a k tomu si dovoliť ešte zaplatiť školné, nie je ľahké. Ale človek, ktorý študovať chce, alebo musí, nemá na výber. Ak sa dobre pamätám už pred 4 rokmi sme podpisovali petíciu proti spoplatňovaniu školstva a teraz je to tu zas. Každá vláda nám šľubuje hory-doly a nič to nie je platné. Ale nie vo všetkom s tebou súhlasím. Ani denné štúdium nie je bezplatné. Okrem cestovného a stravy, študenti platia aj za každý rok navyše. Ak nespravia 2-3 skúšky, ročník opakujú, no musia si ho sami zaplatiť. Alebo a nespravia skúšku hneď na prvýkrát, platia poplatok za opakovanie skúšky a podobne. A čo sa externého štúdia týka, tiež nemáš celkom pravdu. Pravda je totiž taká, že prevádzka školy čosi stojí, energie v dnešnej dobe niečo stoja, a mzdy osobám, ktoré musia prevádzku školy zabezpečovať aj mimo riadnej výučby, navyšujú rozpočet školy. Pokiaľ viem, vyučovanie extérnych študentov sa realizuje mimo riadného vyučovacieho času, zväčša popoludní a cez víkendy. Nevidím dôvod, prečo by mali školy platiť tieto poplatky na úkor riadných študentov, za ktorých ma škola zaplatené. Tieto navýšené peniaze by mohla škola použiť na rozvoj modernejšej výučby. Každý mesiac sa tieto náklady šplhajú na desaťtisíce korún. Je však pravda, že mnohé školy zneužívajú tento zákon a už teraz sa platia nekresťanské peniaze za štúdium. Hlavne na takých frekventovaných školách ako je veterina, právo, sociálna práca a podobne.
Podľa mňa platiť treba, ale len sumu nevyhnutnú na zabezpečenie nevyhnutnej prevádzky. Nesúhlasím s umelým navyšovaním školného. A myslím si, že nový zákon o spoplatnení školstva má ešte veľa medzier, hlavne v určovaní maximálnej výšky školného.
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 89 215 B vygenerované za : 0.090 s unikátne zobrazenia tém : 47 184 unikátne zobrazenia blogov : 777 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto je online

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Poviem to na príklade svojom 😉 Keď píšem, že SOM bol v "pekle", tak sa tým nemyslí, že SOM vycestoval na planétu plnú ohňa, kde pobehovali čertovia s rohmi a "Satanom" ako ich šéfom ...

citát dňa :

Prečo majú niektorí ľudia čisté svedomie? Pretože ho nikdy nepoužili.