Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Petícia o zavedení eura

8
reakcií
4340
prečítaní
Tému 10. februára 2008, 19:39 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
06. 01. 2009
8
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   10. 2. 2008, 19:39 avatar
Petícia na oddialenie termínu zavedenia eura v SR prebieha.
Autor: Pavol Suško, podpredseda ÚV KSS

Dzurindova vláda stanovila termín prijatia eura na Slovensku na 1.január 2009. Ficova vláda húževnato usiluje o bezpodmienečne dodržanie tohto termínu. Politici a média v kampani pred zavedením eura naustále opakujú potrebu, význam a "technológiu" prechodu z koruny na euro. Ak hovoria a píšu, tak len o prínose a pozitívach tohto kroku. Nikto sa oficiálne ani v médiach nevyjadril o rizikách, ale aj o negatívnych dopadoch prechodu na euro.
Komunistická strana Slovenska snáď ako jediná strana a jej predstavitelia otvorene a verejne upozornili na záporné dopady prechodu na euro k 1. januáru 2009.
Urobili tak aj na tlačovej besede 10. októbra minulého roku. Predseda strany Jozef Hrdlička a podpredsedníčka Jana Staroselská upozornili, že do prijatia eura by Slovensko potrebovalo ešte viac zvýšiť výkonnosť ekonomiky, ako aj úroveň odmeňovania, to znamená platy a mzdy. Inak sa naši občania po prepočítaní svojich platov na euro stanú v oblasti eurozóny bedármi. Pre porovnanie: priemerný mesačný príjem zamestnaného občana Nemecka je okolo 3000 euro, čo pri kurze 34 korún za euro je asi 102 000 korún, priemerný mesačný plat v národnom hospodárstve na Slovensku je asi 20 000 korún, čo je asi 588 euro. Už teraz je cenová hladina u nás pri niektorých tovaroch taká istá ako v krajinách, ktoré sú už dlhšie v EÚ. Aká bude kúpna sila našich občanov v porovnaní s občanmi týchto krajín po prijatí eura? Aká bude kúpna sila našich dôchodcov, keď pri dnešných dôchodkoch 7-8 000 korún dostanú v prepočte okolo 200 euro?
Je tu ešte jedno riziko. Nikto dnes nevie, aký konverzný kurz stanoví Rada Európskej únie. Ak to bude 34 korún za euro, občan dostane za 1000 korún asi 29 euro. Ale ak to bude napríklad 40 korún za euro, dostane za 1000 korún len 25 euro. Čo to urobí s platom, ale čo to urobí aj s úsporami občanov v bankách, o tom neuvažuje nikto.
Zavádzanie občanov tvrdeniami, že prechodom na euro ušetria, pretože pri cestách do iných krajín nebudú musieť meniť peniaze, je skutočne očividné. Kto s príjmom 200 alebo 588 euro bude cestovať do zahraničia a ako často? Pritom podľa štatistík je občanov s takýmto príjmom v našej krajine až 75 percent.
Ak už, tak profitovať na zavedení eura budú nadnárodné spoločnosti a silné súkromné firmy. Zníži sa im kurzové riziko pri obchodoch a tiež pre nich bude výhodnejšie nevymieňať peniaze pri cestách do zahraničia.
Skúsenosti z krajín, ktoré už euro zavádzali je taká, že vo väčšine z nich pri zmene meny značne narastali aj ceny tovarov. Hovorí sa, že sa ceny "zaokruhľovali", avšak zaujímavé je, že vždy smerom "hore" a v niektorých prípadoch nie o "drobné", ale aj niekoľkonásobne. Také sú poznatky z Francúzska, Nemecka, ale aj Slovinska a inde. Niet pochýb, že tak bude aj na Slovensku. Tvrdenie, že občana ochráni duálne zobrazovanie cien už pred zavedením eura a aj počas tohoto procesu, je len snaha znížiť obavy ľudí. Aj tu skúsenosti z okolitých krajín potvrdzujú, že hoci aj tam mali duálne zobrazovanie cien, k ich zvýšeniu aj tak došlo. KSS už upozorňovala aj na súčasné zvyšovanie cien, ktoré predchádza zavádzaniu eura. Môže to svedčiť len o tom, že naši podnikatelia sa poučili a s predstihom upravujú ceny tak, aby to nebolo také viditeľné a drastické po prijatí eura.
Zaujímavé na celej veci je aj to, že do prijatia eura v roku 2009 sa nehrnú také štáty ako Maďarsko, Lotyšsko, Litva. Česká republika, ktorá už dnes spĺňa maastrichtske kritéria a je ekonomicky silnou krajinou, je k prijatiu eura stále zdržanlivá. Dokonca aj pri pravicovej vláde uvažuje o tom, že do roku 2012 je príliš krátka doba na prípravu na uvedený krok.
Po zvážení uvedených, ale aj ďalších skutočnosti, Komunistická strana Slovenska vyzvala vládu SR na prehodnotenie termínu zavedenia eura u nás. Vyhlásila a krátko po spomínanej tlačovej konferencii začala organizovať petíciu za prijatie eura neskôr ako 1.1.2009, najskôr v roku 2012. Hoci sa toto nestretlo s veľkým ohlasom v médiach a ani v reakciách politikov, ukazuje sa, že občania Slovenska uvažujú triezvejšie ako vláda a politici. Dosvedčuje to prieskum verejnej mienky agentúry Focus, v ktorom sa až 52 percent opýtaných pozerá na zavedenie eura negatívne. Z prieskumu verejnej mienky agentúry MVK nedávno tiež vyplynulo, že ak by sa na Slovensku nepodarilo zaviesť euro už v januári 2009, väčšine ľudí by to vôbec neprekážalo.

Pavol Suško


2.
označiť príspevok

apollo20
   11. 2. 2008, 02:38 avatar
Kliknem na novú tému, a do PI´E , zas Kasafran!!! Založ si svo Bloog!


3.
označiť príspevok

apollo20
   11. 2. 2008, 03:00 avatar
Kasafran, sorry, ale téma na prijatie Eura tu už je, prečo zakladáš novú stránku o tej istej téme.Keď máš potrebu byť silne aktívny, tak prečo tento opísaný článok nedrbneš TAM.TAMATAHET sa dozvieš aj môj názor na prijatie EUželeza!A nielen môj!


4.
označiť príspevok

Kaonashi
   11. 2. 2008, 14:06 avatar
ÚV KSS...to ešte existuje? Zopár dedkov čo hnije, dvíha rúčky a tára...a nikoho to nezaujíma. Oprava...okrem Kasafrana a pod.


5.
označiť príspevok

Kaonashi
   11. 2. 2008, 15:53 avatar
apollo20

najprv mu vysvetli čo to je ten blog, možno ti nerozumie...za komunizmu také nebolo ešte...a na Kube je to zakázané


6.
označiť príspevok

Degon
   13. 2. 2008, 10:17 avatar
Ale priatelia, prečo im to kazíte? Nechápete, že oni potrebujú "stát v jednom šíku na čele" proti komukoľvek a za čokoľvek, čo im vyhovuje? Tak ako v Česku, kde už na seba upozornili pri voľbe prezidenta a chcú si postaviť vlastného kandidáta?!? Im nejde o dajaké EURO, alebo SKK, ani o Slovensko. Dokazujú to svojím internacionálnym záujmom o KUBU alebo Nikaraguu. Životná situácia na Slovensku im je vonkoncom ľahostajná...


7.
označiť príspevok

Kasafran
   14. 2. 2008, 20:59 avatar
Degon,
opäť si si "intelektuálne" uľavil?


8.
označiť príspevok

Degon
   15. 2. 2008, 10:56 avatar
Kasafran, ani nie... Ja využívam priestor na tomto fóre v omnoho menšej miere, ako Ty. Dúfam, že tento fakt uznávaš.


9.
označiť príspevok

Mojka žena
   13. 3. 2008, 09:33 avatar
Neviem, neviem, či v konečnom dôsledku pri hodnotení, splníme všetky podmienky pre prijatie eura. Keby náhodou áno, tak budeme opäť chudobnejší ( okrem bohatých )
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 14:14,  J.Tull dosť naivne sa snažíš odvrátiť pozornosť od čierneho rasizmu - „Bielosť nie je...
dnes, 14:10,  hokejis, nerozumiem... to si reagoval na ktorý príspevok? ...na rozdiel od Teba, ktorému...
dnes, 14:09,  J.Tull Europarlament dokonca prijal slogan rasistickej organizácie BLM :)...
dnes, 14:06,  hokejis, ako ich podporujú? Vedel by si konkretizovať...*04
dnes, 14:06,  J.Tull tebe čierny rasizmus nevadí ? Vadí ti len biely ? :)
dnes, 14:05,  era Europarlament prijal slogan rasistickej organizácie BLM :)...
dnes, 14:02,  J.Tull bielych rasistov nepodporujú len čiernych :)
dnes, 14:00,  hokejis, boli /sú/ náboženské sekty, ktoré robia aj onakvejšie veci... *21
dnes, 13:58,  To je fakt. Nespochybnil som to :) Ale na druhej strane, nie všetci politici sú rovnakého...
dnes, 13:57,  hokejis, nevšimol som si... lepšie povedané nepodporujú ich o nič viac, ako povedzme...
dnes, 13:54,  Tým si nespochybnil že politikom médiám nevadia čierni rasisti :)
dnes, 13:53,  A to hovorí spoluzakladateľka takže tvrdiť že tam nejde o rasizmus ? Nechať si bozkávať...
dnes, 13:53,  Politici sú zrejme iba obrazom tých, čo ich volili :)
dnes, 13:51,  Ak tak hovorí, tak to je rasistické vyjadrenie. Jednoznačne :)
dnes, 13:50,  era spoluzakladateľka Black Lives Matter o belochoch hovorí ako o „genetickom defekte“ a o...
dnes, 13:48,  Čierni rasisti si nechávajú bozkávať topánky bielymi...
dnes, 13:47,  Záleží týmto rasistom len na jednej rase na čiernej.
dnes, 13:46,  J.Tull je sila, že europarlament, politici, médiá podporujú rasistov z BLM :)
dnes, 13:45,  J.Tull podporujú ich extrémisti z Antify :)
dnes, 13:42,  Dopočul som sa, že vraj rasisti sú iba tí, ktorí nadraďujú jednu rasu nad druhú (resp....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(62 869 bytes in 0,334 seconds)