Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Päť dôvodov, prečo by sme mali zostať na svätej omši až do jej konca

30
reakcií
1031
prečítaní
Tému 19. septembra 2017, 11:15 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 9. 2017, 11:15 avatar
Určite to pozná každý z nás, sotva nám farár udelí záverečné požehnanie, mnohí ani nedospievajú záverečnú pieseň, iba netrpezlivo čakajú, kedy sa farár stratí v sakristii, aby mohli „vypadnúť“ von.
Možno o tom nevedia, možno vedia, len to ignorujú, alebo si neuvedomujú, že len pred malou chvíľou obdržali Najsvätejšiu sviatosť, ktorou prijali do srdca Pána Ježiša a bolo by celkom fajn, keby s ním aspoň na niekoľko minút zotrvali vo vnútornom rozhovore. Určite by Ho potešilo, keby sa z ich srdca ozvali slová ich lásky k nemu a najmä vďačnosti.

Myslíte, že im chýba motivácia, aby zostali v kostole aj po omši? Tu je niekoľko podnetov:
1. Spoločnosť dáva zmysel komunite (spoločenstvu).
Predstavte si, že ste na návšteve (u Pána), dali ste si občerstvenie (Najsvätejšiu sviatosť) a nastal čas odísť. V reálnom živote sa stáva, že kým z návštevy skutočne odídeme, spomenieme si ešte na nejakú príhodu, či, buďme úprimní, dávame si „kapurkovú“ a tá trvá aj niekoľko dlhých minút.
Potom, keď sa už skutočne odoberáme na odchod, zvykneme si povedať, že nám bolo fajn a o týždeň si to zopakujeme znova.
Myslíte, že by sa Pán Ježiš urazil, keby sme mu srdcom poďakovali za príjemne strávené chvíle a „surovo“ sa objednali na ďalšiu návštevu? Odpovedzte si sami.

2. Nebuďte uponáhľaní.
Je na nezaplatenie prísť na svätú omšu aspoň o štvrť hodinky skôr, aby sme sa nielen vydýchali, ale najmä sa vnútorne stíšili.
Každý z nás pozná porekadlo – Práca chvatná, málo platná. A platí to aj o svätej omši.
Zasa si predstavte, že idete k niekomu, kto sa na vás tešil už celý týždeň. Prichystal občerstvenie, možno aj fotografie z poslednej rodinnej akcie, ale vy, sotva vhupnete dnu, už pozeráte na hodinky, lebo sa ponáhľate. O čom je taká návšteva?
Aj Ježiš sa teší, že vás znovu vidí u seba, dá vám najesť i napiť, no vy ani nevnímate, čo vám ponúka, lebo hlavou vám letia myšlienky, čo všetko vás dnes ešte čaká. Ruku na srdce, skutočne vám Pán nestojí za to, aby ste prišli k Nemu nie s akademickou štvrťhodinkou, ale so štvrťhodinkou nedočkavosti?

3. Omša.
Beriete ju len ako splnenie jednej úlohy v týždni? Koľkí to tak aj skutočne berú! Aby si ju v zozname úloh mohli vyškrtnúť ako splnené... Treba si ale uvedomiť, že kresťanský život nie je len zoznam úloh, ktoré majú byť vykonané, je to výzva pre vzťah s Bohom.
Áno, ak si splníte úlohu (návšteva svätej omše), vyhnete sa smrteľnému hriechu, ale tento typ ochrany nie je základom nášho života. Sme povolaní k čomusi oveľa väčšiemu – do vzťahu vo svätosti a transformácie.
Súhlasí Scarlet666, gabriel pb


3.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 9. 2017, 11:29 avatar
To som tiez nikdy nechapal, a je to tak aj u katolikov aj u evanjelikov..

Taak odskrtli sme si to, je to za nami, mozeme ist..


10.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 9. 2017, 15:25 avatar
Wolfe myslím, že je to nevedomosť. Málokto vie čo je sv. omša a čo všetko sa tam deje. Myslím, že mnohí ani nevedia, že sa majú zaujímať a študovať čo je sv. omša.
Súhlasí gabriel pb


30.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 9. 2017, 22:01 avatar
Raz mi hovoril dekan evanjelickej bohosloveckej fakulty (tykam si s nim), ze na fakulte ked skoncila hodina, este daval zaverecnu modlitbu, tak studenti ani necakali, uz si pratali tasky, namiesto toho, aby ostali v klude v lavici a pomodlili sa zaverecnu modlitbu. Cele mi to pride take umele. Preco nesli studovat radsej nieco ine?


4.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 9. 2017, 11:30 avatar
Napriklad aj ked som bol v kat. kostole, tak som si chcel este vypocut zaverecne spevy (velmi pekne), ale uz sa vsetci hnali z lavice...
Súhlasí lea_pragmaticka1


2.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 9. 2017, 11:15 avatar
4. Záverečné požehnanie je veľmi dôležité.
Keď kňaz, ktorý bol vysvätený ako alter Christus dáva požehnanie, je to požehnanie od samotného Boha. Ak teda dáva Ježiš na konci svätej omše požehnanie, nemali by sme počkať?

5. Dostávame viac milostí.
Katechizmus katolíckej cirkvi hovorí: (1128) To je zmysel tvrdenia Cirkvi: sviatosti pôsobia ex opere operato (t. j. „vykonaním úkonu“), čiže mocou Kristovho spasiteľného diela vykonaného raz navždy. Z toho vyplýva, že „sviatosť sa neuskutočňuje spravodlivosťou človeka, ktorý ju udeľuje alebo prijíma, ale mocou Boha“. (1584) Keď sa sviatosť slávi podľa úmyslu Cirkvi, pôsobí v nej a skrze ňu moc Ježiša Krista a jeho Ducha nezávisle od osobnej svätosti vysluhovateľa. Pravda, ovocie sviatostí závisí aj od dispozícií toho, kto ich prijíma.
Sviatosti teda majú v sebe toľko sily, koľko sa z tejto moci do našich duší presunie a potom sa to prejavuje v našom živote. Ak sa teda ponáhľame, či prídeme neskoro a nestačíme sa stíšiť, je veľká pravdepodobnosť, že naša dispozícia nám neumožní si dostatočne uvedomiť mimoriadnosť, že sme prijali Telo a Krv, Dušu i Božstvo samotného Boha.
Je to naozaj vážna vec, ktorá si zaslúži našu úctivú dispozíciu, hoci len preto, že všetci potrebujeme obdržať plnosť milostí, ktoré sa nám ponúkajú.

zdroj: doverujem-a-verim.blogspot.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí gabriel pb


5.
označiť príspevok

teóma muž
   19. 9. 2017, 11:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.6.
označiť príspevok

teóma muž
   19. 9. 2017, 11:47

Príspevok bol vymazaný administrátorom.7.
označiť príspevok

teóma muž
   19. 9. 2017, 11:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.8.
označiť príspevok

teóma muž
   19. 9. 2017, 11:50

Príspevok bol vymazaný administrátorom.9.
označiť príspevok

teóma muž
   19. 9. 2017, 11:51

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 9. 2017, 15:44 avatar
Sv. omša je vlastne slávenie Eucharistie(sv. príjmanie, hostia...) - slávenie Eucharistie vyplýva priamo z Biblie. Mnohí berú na ľahkú váhu sv. omšu resp. presadzujú názor, že sv. omša v kostole je zbytočnosť. Nie je. Mnohí hovoria, že Pán Ježiš Kristus sa 1x obetoval a to stačí. Samozrejme, že stačí, a že celý ľud vykúpil. Ale málokto sa zaujíma o to čo je v Biblií, a že to treba dodržiavať, resp. bolo by fajn, ak chceme čerpať Božie milosti a požehnanie. Lebo Boh nikoho nenúti, ale odporúča, a to pre požehnanie a milosti pre človeka. Sv. omše, jej zbožné počúvanie a praktizovanie v živote, sv. príjmanie raz budú našim veľkým plusom za naše hriechy a dopomáhajú spáse. Takže sv. omše nie sú zbytočné. sú potrebné a slúžia na spásu a hlavne plne slávená sv. omša - to znamená, že nielen zbožne počúvame, ale sme aj vyspovedaní a chodíme na sv. príjmanie (Eucharistiu). Čo je to tá Eucharistia(sv. príjmanie, resp. hostia, resp. ľudovo povedané oplátka)? Symbol? Zbytočnosť? Alebo výmysel katolíckej cirkvi? Alebo je to na príkaz nášho Pána Ježiša Krista a dopomáha k spáse? Že čím viac sv. omší a sv. príjmaní tým, lepšie? Nie pre Boha, ale pre nás, aby sme čerpali z prameňov spásy a skôr mohli ísť do nebeskej k vlasti k nášmu Pánovi Ježišovi Kristovi?
Súhlasí gabriel pb


12.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 9. 2017, 15:49 avatar
Pripomeňme si čo by sme mali vedieť o tejto „kráľovnej medzi sviatosťami“, pretože je prameňom a vrcholom života Cirkvi, je zhrnutím a súhrnom našej viery, je osobným stretnutím sa so samým pôvodcom a darcom všetkých milostí – s Ježišom Kristom.

Lámanie eucharistikého chleba

Eucharistia je prepodstatnenie chleba a vína na Kristovo Telo a Krv. Je to sviatosť, v ktorej Ježiš Kristus je opravdivo prítomný pod spôsobom chleba a vína so svojím Telom a Krvou, aby sa obetoval nekrvavým spôsobom nebeskému Otcovi a veriacim sa dával za pokrm duše a dával im účasť na Božom živote.
Nevyčerpateľné bohatstvo tejto sviatosti sa odráža aj v rozmanitých pomenovaniach, ktorými sa označuje. Ani prví kresťania nemali jednotný názov na eucharistickú slávnosť. Každé pomenovanie poukazuje na určité jej stránky. Nazývame ju:
Eucharistia, lebo je vzdávaním vďaky Bohu „vďakyvzdanie;
Lámanie chleba, lebo tento obrad, príznačný pre židovské stolovanie, Ježiš použil, keď dobrorečil a rozdával chlieb v úlohe hostiteľa pri Poslednej večeri (Sk 2, 42; 20,7), aby takto naplnil Zákon a Prorokov;
Eucharistické zhromaždenie, lebo Eucharistia sa slávi v zhromaždení veriacich;
Pamiatka, lebo je pamiatkou Pánovho umučenia a zmŕtvychvstania;
Svätá obeta, lebo sprítomňuje jedinú obetu Krista Spasiteľa;
Svätá a božská liturgia, lebo celá liturgia Cirkvi má v nej svoj stredobod a najplnšie sa prejavuje v slávení tejto sviatosti. Hovoríme aj o Najsvätejšej sviatosti, lebo je „sviatosťou sviatosti“ (týmto pomenovaním sa označujú aj eucharistické spôsoby uchovávania vo svätostánku;
Prijímanie, lebo touto sviatosťou sa spájame s Kristom, ktorý nám dáva účasť na svojom Tele a Krvi, aby sme tvorili jedno telo. Volá sa aj „sväté veci, anjelský chlieb, chlieb z neba, liek nesmrteľnosti, viatikum (pokrm na cestu);
Svätá omša, pretože liturgia, v ktorej sa uskutočňuje tajomstvo spásy, sa končí poslaním veriacich, aby plnili Božiu vôľu vo svojom každodennom živote.
Pánova večera, lebo ide o Večeru, ktorú Pán Ježiš slávil v predvečer svojho umučenia so svojimi učeníkmi (I Kor 11,20) a o Baránkovu svadobnú hostinu v nebeskom Jeruzaleme;
www.fara.ivanka.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí gabriel pb


13.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 9. 2017, 15:51 avatar
A aké sú účinky, aké milosti, dary dostane človek, ktorí chodí na sv. príjmanie(Eucharistiu)? Tie najväčšie a najmocnejšie na svete.

Účinky Eucharistie

Prijímanie Najsvätejšej Oltárnej sviatosti tým, že prijímame samotného Krista, spôsobuje v človeku nesmierne milosti:
Spojenie s Kristom (zjednotenie s Kristom) – je hlavným ovocím Eucharistie, keď prijímateľ dosiahne najužšie spojenie s Kristom, pokiaľ prijíma hodne. Veď Pán hovorí: „Kto je moje telo a pije moju krv, ostáva vo mne a ja v ňom (Jn 6,56),
Jednota veriacich - z jednoty s Kristom, ako s hlavou mystického tela, vzniká jednota veriacich ako jednotlivých údov tohto tajomného tela. Symbolom veriacich sú spôsoby Eucharistie:
chlieb - ako jednota mnohých zŕn;
víno - ako jednota mnohých kvapiek.
Kristus nás spája so všetkými veriacimi do jedného tela - Cirkvi. V krste sme boli povolaní, aby sme tvorili jedno telo. Eucharistia uskutočňuje toto povolanie.
Zachováva, zveľaďuje a obnovuje život milosti prijatý v krste.
Posilňuje lásku a silu vôle.
Posilnenie čností a darov Ducha Svätého.
Odlučuje od hriechu.
Zotiera hriechy a dočasné tresty za hriechy.
Chráni pred budúcimi smrteľnými hriechmi.
Spôsobuje duchovnú radosť a je zárodkom budúceho vzkriesenia a slávy.

Prijímanie Eucharistie pre deti nie je nutné k spáse. Tam postačuje krst. U dospelého je nevyhnutnosť príkazu: „Ježiš im povedal: „Veru, veru hovorím vám: Ak nebudete jesť telo Syna človeka a piť jeho krv, nebudete mať v sebe život“ (Jn 6,53). Povinnosť začína vekom rozlišovania, t. j. užívania rozumu (okolo siedmeho roku veku).
Platne a dovolene sa prijíma pod jedným spôsobom, aj pod oboma spôsobmi (pri slávnostných príležitostiach). Pod spôsobom chleba možno prijať celé ovocie milosti Eucharistie. Z pastoračných dôvodov sa v latinskom obrade táto forma prijímania právoplatne ustálila ako najbežnejšia.
www.fara.ivanka.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí gabriel pb


14.
označiť príspevok

teóma muž
   19. 9. 2017, 16:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

teóma muž
   19. 9. 2017, 16:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.17.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 9. 2017, 16:15 avatar
Kto je pre teba Pán Ježiš Kristus a jeho cirkev, jeho nevesta?
Súhlasí gabriel pb


18.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 9. 2017, 16:17 avatar
Napíš mi link Stražnej veže, kde vám to tatko vysvetľujú. Len tak zo zaujímavosti.
Súhlasí gabriel pb


19.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 9. 2017, 16:17 avatar
oprava: takto
Súhlasí gabriel pb


20.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 9. 2017, 16:18 avatar
„Ježiš im povedal: „Veru, veru hovorím vám: Ak nebudete jesť telo Syna človeka a piť jeho krv, nebudete mať v sebe život“ (Jn 6,53).
Súhlasí gabriel pb


21.
označiť príspevok

teóma muž
   19. 9. 2017, 16:22

Príspevok bol vymazaný administrátorom.22.
označiť príspevok

teóma muž
   19. 9. 2017, 16:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.24.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 9. 2017, 16:31 avatar
Ja som živý chlieb, ktorý zostúpil z neba. Kto bude jesť z tohto chleba, bude žiť naveky. A chlieb, ktorý ja dám, je moje telo za život sveta.“

Presne to deje pri premieňaní, keď kňaz pozdvihuje hostiu(biela oplátka) a vtedy osobne do hostie vstupuje Pán Ježiš. A máme ho prijímať, aby si mohol ísť na sv. príjmanie (na tú hostiu, oplátku), máš byť vyspovedaný a byť plne účastný na celej svetej omši. Ako som písala, Eucharistiu ustanovil a žiadal sám Pán Ježiš aj tie citáty, ktoré si použil to potvrdzujú.
Súhlasí gabriel pb


26.
označiť príspevok

teóma muž
   19. 9. 2017, 16:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.31.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 9. 2017, 22:24 avatar
Nikde som ale nevidel postupnost vyspovedat sa a az potom vecera panova (eucharistia).
Myslim, ze toto vymyslela rkc, mozno aj preto aby v tom nebol chaos..


23.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 9. 2017, 16:26 avatar
Je to súkromný web pána Rasťa a jeho výklad. Ak si tam našiel pravdu, nech sa páči. Viac tu:
obratenykatolik.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí gabriel pb


25.
označiť príspevok

teóma muž
   19. 9. 2017, 16:33

Príspevok bol vymazaný administrátorom.27.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 9. 2017, 16:40 avatar
Nie podľa mňa. Podľa skutočnosti- je to jeho súkromný web a výklad.

Je nejaký dôvod, pre ktorý by som sa mala ich mala pýtať? Ak ťa zaujíma ich názor, musíš sa opýtať ty ich, ak teda chceš.
Súhlasí gabriel pb


28.
označiť príspevok

teóma muž
   19. 9. 2017, 16:55

Príspevok bol vymazaný administrátorom.29.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   19. 9. 2017, 17:01 avatar
Teóma problém je v tom, že mi vravíš koho sa mám pýtať, ale ja nemám dôvod sa pýtať ani jedného. Až budem mať dôvod a bude ma zaujímať ich názor založím o tom hoci aj tému. Ale vidím, že sa snažíš a máš v sebe úprimnosť . Ahoj.
Súhlasí gabriel pb


16.
označiť príspevok

Fotooon muž
   19. 9. 2017, 16:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:33,  Ja nemusím hľadať učiteľov ako ty tých svojich mudrcov z Brooklynu aby som spoznal pravdu....
dnes, 00:29,  Slepá poslušnosť démonovi a vymývanie mozgu démonom podľa teba je ok? "Lebo ty...
dnes, 00:25,  Genocída, vraždy, obety...to je ten tvoj jehova.
dnes, 00:24,  59, ..... oklamaný si ty Teoma! A to hrozne, ..... a aj viem prečo stále meníš svoje...
dnes, 00:23,  Jehova v starom zákone bažil po krvi čo je typická vlastnosť démonov.
dnes, 00:22,  Nie som ateista. Ja verím v Boha. Zmätení? Veď Jehova sa podľa starého zákona správa jak...
dnes, 00:20,  57, .... teda dnes si už ateista? Vieš, sú ľudia ktorí ešte nepoznajú Boha, .... a...
dnes, 00:15,  Zlo spôsobil ten tvoj jehova. Je to taký zločinec ako aj ostatní démoni.
dnes, 00:13,  Potom si na mňa spomeň keď sa toto všetko udeje a nastane na zemi konečne ráj a znova sa...
dnes, 00:10,  Pravda čoskoro víjde na povrch ako sme boli klamaní politicky, nábožensky, historicky....
dnes, 00:10,  djjaro, aj tebe pokojné dni, nech si stále svoj a v slove tiež, paaa...
dnes, 00:10,  54, ..... "Ked hladíme spiatky dlhými vekmi vlády trojice...poznáme ,že málo doktrín...
dnes, 00:09,  A nový zákon je poprekrúcaný.
dnes, 00:08,  Opakujem Jehova je démon. A starý zákon to dokazuje. Jeho chtíč po krvi, zabíjaní...atď.
dnes, 00:07,  Ani sa nepýtaj. *26 Oddýchni si, dobrú nooooooc... *14...
dnes, 00:06,  51, ..... znovu zmena? Teoma, ty každý mesiac v niečo iné veríš! A povedz, je Boh...
dnes, 00:01,  Kiež by bol Jehova len nejaká trojhlavá kreatúra.
dnes, 00:00,  Trefa.*21
dnes, 00:00,  4%, .....OK, .... v prvom rade, Boh nie je nejaká trojhlavá kreatúra! To skôr pasuje na...
včera, 23:59,  "Kto tak silno chce urobiť z Boha lásky netvora a sadistu???" Nuž zrejme si...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Život je obchod. Obchod je súťaž.
A v súťaži vyhráva ten, kto sa viac snaží.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(107 811 bytes in 0,397 seconds)