Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Pár poznámok k téme: N. prevrat 89

51
reakcií
1566
prečítaní
Tému 7. marca 2009, 15:08 založil J.Tull.

podobné témy:

1.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 3. 2009, 15:08 avatar
... mnohí veria tomu, že najväčšie zlo pochádza z fašistickej alebo komunistickej totality. Žijeme v jednej obrovskej lži, ktorú cítime, no tvárime sa akoby sme o nej nevedeli. Strácame schopnosť „myslieť“. Hrozivo narastá systém nových foriem neslobody. Garantovaná sloboda je bezcenná, ak ju nedokážeme, nevieme, využívať. Právo vyjadrovať svoje myšlienky má význam iba vtedy, ak sme schopní vlastné myšlienky vôbec mať. Súčasný režim vytvára a podporuje človeka bez svedomia a presvedčenia, ktorému imponuje, že môže byť bezvýznamnou súčasťou ozubeného kolesa veľkej organizácie. Konkrétne osoby si hľadajú stabilné miesto v „mocenskej pyramíde“. Tí, ktorí sa štruktúre nechcú alebo nevedia prispôsobiť, sú z rozhodovania vylúčení. Ak niekto odmietne uspokojiť záujmy vládnucej vrstvy, mocenská elita sa môže obrátiť na niekoho iného. Ide o ovládanie a kontrolu bez viditeľného nátlaku a riadenia. Nie je potrebné „indoktrinovať“ do systému priamo celú populáciu, ale len jej nepatrnú časť, ktorá hrá určitú úlohu v rozhodovaní, ako sú politici, novinári, intelektuáli, prípadne učitelia. Väčšina ľudí je vedená k tomu, aby si nič nevšímala, aby len plnila rozkazy a nemyslela, čo sa obyčajne dosahuje rozličnými nástrahami konzumu. Môžu sa búriť, môžu predkladať rôzne návrhy ... Podstatné je, že nemajú na vývoj spoločnosti takmer žiadny vplyv. Smú sa rozhodovať, aké miesto si nájdu v rámci tohto systému, ale to je všetko.
Nadja napísala: „Dnes si píše každý to, čo chce, a je na tebe, z ktorých novín si budeš čítať a ktoré ti pomôžu vytvárať si svoj názor...dnes máme obrovskú zbraň proti politikom - slobodné volby“ ...áno je tu veľký výber novín, rozhlasových staníc, televízií, politických strán ... Výber je ozaj bohatý. Problém je v tom, že nejde o alternatívy, ale varianty tej istej ponuky.

3.
označiť príspevok

Boh múch
   7. 3. 2009, 15:25 avatar
a ako to riešiť?

33.
označiť príspevok

miro50
   7. 3. 2009, 20:08 avatar
Tull, o manipulovani tu bolo uz dost nazorov. Vsetky sa nesu v deskriptivnej rovine, ciastocne aj v kritickej.
Exodus z tejto manipulatorskej hry nikto neponuka. Niekto sa vsak chova ako revolucionar, vizionar, ovsem vieme, ze je to exces, ktory ma nulovy efekt.

47.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 3. 2009, 07:56 avatar
Sú to prázdne slová, ktoré nezodpovedajú skutočnosti. Rozumný človek nenapíše takúto demagógiu. Stačí si prečítať len jednu z mnohých alternatív, netreba viac, a zistíme, že J. Tull klame.

Jedna z mnohých alternatív: www.priamaakcia.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Samozrejme, aj napriek demagogickým úskokom je v tom príspevku kúsok pravdy: Ak nevieme využívať slobodu, je nám bezcenná.

48.
označiť príspevok

Boris muž
   15. 3. 2009, 08:08 avatar
Vlado, na zaklade coho tvrdis, ze je to demagogia ?

49.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 3. 2009, 11:24 avatar
Pri demagogickej argumentácii sa používajú prevažne zdanlivo racionálne, zdanlivo logické argumenty.: Žijeme v jednej obrovskej lži, ktorú cítime…

J. Tull ju možno cíti, neznamená to však, že okrem Tulla aj iní žijú v jednej obrovskej lži.

52.
označiť príspevok

J.Tull
   5. 4. 2009, 10:43 avatar
Vlado; ... doteraz najefektívnejší nástroj ovládania "otrokov" nazývame demokraciou, udalosti z roku 1989 revolúciou, dokonca nežnou, bohatstvo "západu" bolo dosiahnuté vďaka ekonomike voľného trhu ..., poisťovne sú tu pre dobro poistencov, 2. pilier DDP bol založený kvôli demografickému vývoju a keď si dám intímky cítim sa bezpečnejšie  

50.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 3. 2009, 11:26 avatar
J. Tull (o ľuďoch všeobecne): Podstatné je, že nemajú na vývoj spoločnosti takmer žiadny vplyv.

Otázka: A kto má?

51.
označiť príspevok

Boris muž
   15. 3. 2009, 11:29 avatar
Vlado, ja sa dost rypem v politike a mozem povedat, ze klamstva su vsade a naozaj nam vladnu luhari. Je jedno ci sa zameriam na Slovensko, alebo iny stat. Vplyv na vyvoj spolocnosti maju nadnarodne spolocnosti a ich vlastnici... nie politici, ani narody.

2.
označiť príspevok

ranexil muž
   7. 3. 2009, 15:20 avatar
J Tull -toto co si vyssie napísal je tvoje poznanie o tom ,kde žijes ? Ak ano gratulujem ti aspon ku tomu ,že nepatrís medzi tých co nevidia nic a nevedia nic a vymenili svoju slobodu za plne brucho .Jaj ale aj ty ho mas plne pre system v ktorom si tiez niekde etablovaný ,takže co konkretne môže jedinec urobit pre svoju slobodu ?

5.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 3. 2009, 16:04 avatar
Boh múch; ranexil; ..."ako to riešiť?" "co konkretne môže jedinec urobit pre svoju slobodu ?"
...okamžité riešenia neviem, myslím si, že ani nie sú. Dôležité je, v prvom rade, nájsť, spoznať, príčiny, ktoré je treba hľadať v ľudskej spoločnosti, v jej histórii ... Nie v nejakých mimozemšťanoch, archanjeloch, vo virtuálnom svete "transcendetna"...
Potrebné je nestratiť "vnímavosť", empatiu /v tomto smere veľa dokáže umenie; k nemu sa utiekam a snažím sa ho podporovať v rámci svojich možností, a potláčať, ak to vôbec ide, antiumemie, ktoré ohlupuje, robí ľudí otupnými/.
... cítim sa neslobodnejším ako v minulom režime, i keď mám plnšie brucho; totiž "ríša slobody sa začína až tam, kde sa prestáva pracovať pod tlakom núdze a vonkajšej účelnosti"

6.
označiť príspevok

janyjany
   7. 3. 2009, 16:07 avatar
J.Tull koľko si mal rokov v 89?

8.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 3. 2009, 16:10 avatar
janyjany; ...viacej ako Ty 

9.
označiť príspevok

ranexil muž
   7. 3. 2009, 16:12 avatar
Ved to prave takymito vecami ako je aj tato kríza ,nam cely tento system predviedol ako velmi sme otrokmi a ako manipuluje strachom prave pracou o ktoru príst znamena stratit zakl.veci -trochu prenesene povedane ,ale tak nejako to je.Minuly rezim mal naozaj vyhodu v slobode ,ktora pramenila z nestrachu o pracu a tým vlastne aj poživen.Utiekat sa v transcendentno nie je len o fantazírovaní cloveka ,preto to vnímas inac ,ako ja .

13.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 3. 2009, 16:33 avatar
ranexil; Kapitalizmus bol pod tlakom robotníckeho hnutia prinútený ku korekciám: od konca 19. storočia rast reálnych miezd a znižovanie pracovnej doby zastavili proces absolútneho zbedačovania. Dnes vidíme, že len dočasne.
Minulý režim určite nebol ideálny, mal ďaleko k tomu, ale predstav si, že sa mi /a nielen mne/ stávalo, že som sa tešil do roboty a často v zaujatosti nad prácou, ktorú som práve vykonával, zmeškal fajront. ... nebol som gasterbreitom ako väčšina z nás dnes.
...netvrdím, že "transcendentno" je len o fantazírovaní cloveka, ale nie je cestou, riešením; aj keď veriacemu môže poskytovať pocit slobody. ...myslím si však, že najneslobodnejšími sú práve tí, ktorí o svojej neslobode nevedia 

16.
označiť príspevok

janyjany
   7. 3. 2009, 16:41 avatar
J.Tull chápem, že dôraz kladieš hlavne na zabezpečenie základných potrieb, istotu práce, zamestnanosť, ktorá bola umelo udržiavaná. V tomto zmysle bol život v socializme jednoduchším.

40.
označiť príspevok

J.Tull
   8. 3. 2009, 10:10 avatar
janyjany; ...v tej dobe som chcel zmeniť svet; a videl som v tom zmysel. Mladí ľudia tej doby, všeobecne, boli pripravení na boj s celosvetovými hrozbami. Bolo cítiť aktivitu, vitalitu ... 

41.
označiť príspevok

janyjany
   8. 3. 2009, 10:26 avatar
J.Tull neviem kde si žil, kde si cítil aktivitu a vitalitu. Atmosféru nezmieriteľného triedneho boja vytvárali komunistické médiá.

42.
označiť príspevok

J.Tull
   8. 3. 2009, 10:47 avatar
janyjany; ...po celom svete ; mojím obľúbeným týždenníkom bola Smena na nedeľu 

43.
označiť príspevok

miro50
   8. 3. 2009, 15:12 avatar
Tull, hic Rhodus...

44.
označiť príspevok

J.Tull
   8. 3. 2009, 15:59 avatar
miro50; robím, čo môžem, avšak:

Naivný blázon
závidí vtákom
vysoký let

Z belasej výšky
špinavé veci
už nevidieť

Naivný blázon
čo veril ľuďom
chcel zmeniť svet

Scenáre sú dávno napísané
začína sa ďalšie predstavenie
herci bez tvárí kostými menia
scéna scénu bez prechodu strieda
V prastarom divadle absurdity
rozkrádači dohadzujú kšefty
marionetky hrajú prím
kto príde skôr bude princ
potlesk je nacvičený
rozdávajú medaily
Len ten blázon v kúte žiali
nad stratou svojej naivity

Zlomili naivným rojkom krídla
povedali leť
Bezcitný režiséri divadla
nechcú zmeniť svet

Z nebeskej výšky
špinavých vecí
niet

45.
označiť príspevok

miro50
   8. 3. 2009, 20:39 avatar
Tull, velmi pekna basnicka, aj som si ju stiahol. Ak je to tvoje dielo, tak nam tu nieco este posli.

46.
označiť príspevok

J.Tull
   8. 3. 2009, 20:50 avatar
miro50; ... som rád, že sa Ti páčila a za pochvalu ďakujem. /...na tomto d.f. som uverejnil viaceré /
... často píšem, že som neveriaci, neveriaci v širšom význame slova /teda nie len ohľadom "teizmu"/, ale nebolo to vždy tak ... 

17.
označiť príspevok

Boh múch
   7. 3. 2009, 16:43 avatar
zbedačovanie sa len presunulo do zabudnutejších kútov sveta. a možno si ľudia vybrali cestu neslobody, lebo sa boja slobody prípadne sa im zdá príliš namáhavé žiť inak...podobne ako v Číne sa demonštrácie za demokratizáciu umlčali tým, že ľudom naplnili bruchá (teda len časti ľudí...v mestách). možno ľudia naozaj nepotrebujú viac než toto...aspoň väčšina.

10.
označiť príspevok

nikto muž
   7. 3. 2009, 16:14 avatar
"neslobodnejší ako v minulom režime"??? už len preto že sa môžeš zbaliť a slobodne ísť hľadať väčšiu slobodu kam len chceš to nemôže byť pravda

12.
označiť príspevok

ranexil muž
   7. 3. 2009, 16:28 avatar
Nikto hovorím o mentalnom vazení ,ktore vyplyva z predpokladov toho co nastane ak urobís ten krok ku slobode . Cize o strachu zo stratenia istot vyplyvajucich z aktualneho stavu kde moment. si umiestnený.

15.
označiť príspevok

nikto muž
   7. 3. 2009, 16:41 avatar
ranexil - aké istoty ??? aký strach ??? dnes si tu a zajtra je všetko v ... jedine zodpovednosť k niekomu /deti/ Ti môže zabrániť nehľadať neskúšať - ale inak je všetko v Tvojich rukách

14.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 3. 2009, 16:38 avatar
nikto; ...áno otvorili sa hranice a môžme vycestovať do sveta. Pre väčšinu napríklad zbierať pomaranče v Španielsku, jablká v Taliansku, alebo robiť "óperky" v Anglicku ... 

19.
označiť príspevok

nikto muž
   7. 3. 2009, 16:46 avatar
J.Tull - vieš ja mám už 2 deti viac rokov a iné povinnosti,ale neveril by si koľko mám známych čo sú slobodní a jednoducho sa zbalia a idú - švagor sa pred vianocami takto zbalil a odišiel na 2 mesiace do Nepálu - keď sa vrátil povedal že vážne uvažuje ísť tam navždy že asi našiel čo hľadal - a ver že tam nechce zbierať pomaranče

22.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 3. 2009, 17:45 avatar
nikto; ...poznám i ja mnohých, ktorí odišli za prácou do zahraničia,nielen na sezónne práce /hoci tých druhých je neporovnateľne viac/, ale je to výhra byť "nútený" hľadať uplatnenie v Nepále. ... áno to, že takáto možnosť tu je, je určite "plus".
...terajší systém je založený na zarábaní a míňaní. Najvyššou hodnotou je "mať". Niečo v ňom znamená iba ten kto "na to má". Ten je spoločensky na výške. Vytvára sa neoaristokracia a ilúzia. Sľubujeme vernosť demokracii, hoci nás poháňa motív zisku. Mocenskú svojvôľu považujeme za dodržiavanie právneho poriadku. Všestranné poníženie človeka označujeme za jeho definitívne oslobodenie.

24.
označiť príspevok

nikto muž
   7. 3. 2009, 17:53 avatar
J.Tull - ten Nepál nie je o uplatnení sa - on žije v Anglicku a darí sa mu dobre - Nepál je práve o tom zmeniť svoj doterajší "konzumný" život - o tom že tam dokázal byť šťastný bez výdobytkov vedy - proste návrat kamsi na začiatok - a hlavne vravel že je tam obrovská energia /šťastie na tvárach ľudí - nezištná pomoc / aj keď podla našich hodnotových rebríčkov Tí ľudia nemajú nič

26.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 3. 2009, 18:07 avatar
nikto; ...ja som tu /v tomto d.f./ písal, že sú mi sympatické komunity ako je napr. Findhorn a pod.  ... a možno je to i riešením, neviem.  

4.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 3. 2009, 15:34 avatar
Máme aj iné nástroje, napríklad revolúciu... zmení sa systém po revolúcii? Nie, opäť sa spoločnosť začne vrstviť rovnakým spôsobom, takže je to zrejme zákonitosť. Vláda nech je akákoľvek, bude vždy upevňovať svoju moc všetkými dostupnými prostriedkami. Anarchia? Neviem si predstaviť...

7.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 3. 2009, 16:09 avatar
Nadja; ... to by potrebovalo revolúciu "vedomia" a tu som značne skeptický, ale ktovie; ...ľudstvo, keď vystrieda všetky možnosti a najmä keď už na výber nemá, možno sa začne správať i rozumne 

11.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 3. 2009, 16:21 avatar
Jet, a v tom je kliatba ľudí: vždy majú na výber... A jedine diktatura, prinášajúca ovšem neslobodu, môže ľudí tej možnosti výberu zbaviť...  

18.
označiť príspevok

Boh múch
   7. 3. 2009, 16:46 avatar
nielen diktatúra, ľudia sa stávajú neslobodnými a zbavení možnosťami výberu aj tým, že si "zvolia" istý štýl života...človek si myslí, že potrebuje dom s krpatým pozemkom, tak si vezme hypotéku a tú bude 40 rokov splácať a aby ju splácal, musí mať stabilné pracovné miesto a byť súčasťou "systému".

21.
označiť príspevok

janyjany
   7. 3. 2009, 16:59 avatar
nezvolil si tento život sám?

25.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 3. 2009, 18:01 avatar
janyjany; ...mno nie celkom sám od seba. Obludnosť systému je i v jeho schopnosti ovplyvňovať naše myslenie, túžby ... Nepostrehli sme, že násilie štátnej kontroly a "fyzické okovy" boli nahradené psychologickými okovami. 

27.
označiť príspevok

janyjany
   7. 3. 2009, 18:13 avatar
J.Tull ak chce môže zmeniť svoj život. Len musí byť aktívny a mať odvahu.

28.
označiť príspevok

cingelova zuzana
   7. 3. 2009, 18:33 avatar
janyjany- to čo píšeš je iba výsmechom reality. J.Tull žije v skutočnosti a vníma svet tak ako je. Skús zmeniť svoj život a nepodrobiť sa násiliu. Je to zatiaľ nemožné. Zomrieš !!!!!!!!A pokiaľ nezomrieš hladom, tak sa Ti budú vysmievať, aký si neprispôsobivý a nezapadáš do spoločnosti

29.
označiť príspevok

janyjany
   7. 3. 2009, 18:46 avatar
Podľa mňa človek ak chce, môže zmeniť svoj život. Horšie je ak má deti. Mal som na mysli slobodného jedinca. Ten má možnosti.

20.
označiť príspevok

ranexil muž
   7. 3. 2009, 16:52 avatar
J tull videl si tento novsí film s Reevsom ,tam bolo ukazane ,že ludstvo nezaujíma nic ,je puhou tupou riekou valiacou sa istym smerom a ked nepríde k zasahu zvonka tak si to neuvodomi a nezastaví sa ,lebo je i tak len riekou tecucou z roztopenych ladov a znicí vsetko co mu stojí v ceste. Takže mozno preto tie nadeje na ufonov ci Boha ,lebo intuitívne vieme ,že ked nas nezastaví nieco externe tak sami sa nedokazeme zastavit kdesi dole v stoke hnijuceho bahna nasich cinností.

23.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 3. 2009, 17:47 avatar
ranexil; ...nevidel, ale opäť som si s potešením pozrel "Skřivánci na niti" 

30.
označiť príspevok

someone
   7. 3. 2009, 19:26 avatar
komu sa nepaci slobodnejsi svet a tuzi sa nafixovat na nejake "istoty" aj ked falosne ale "istoty", tomu by som odporucil emigrovat do Severnej Korei,Vietnamu, Ciny, Venezuely.... tam mu vysvetlia co je jedina pravda....a bude pracovat ako proletar za svetlejsie zajtrajsky a pozajtrajsky....a samozrejme za Stranu
haha

34.
označiť príspevok

Boris muž
   7. 3. 2009, 20:10 avatar
ani netusis, ako si svojim posmechom potvrdil J.Tullove slova  

31.
označiť príspevok

Renata žena
   7. 3. 2009, 19:47 avatar
hm zase sa tu kričí a túži ludstvo po novom prevrate ,k nastoleniu nového poriadku,len nechápem prečo je zase potrebný tento typ očistca od nečistot..Ríšska idea napr.nemecká tu už bola,aj bojový pokrik predošlých pokolení..hm ale zakaždým sa hladajú tie meradlá,ktorými sa majú posudzovat čisté konania a ciele čohosi nového..len čím sa tentoraz bude bojovat za čest a slobodu..vedomim?! asi tažko..skor krvou,ako vždy!

32.
označiť príspevok

someone
   7. 3. 2009, 19:51 avatar
renata, extremne riesenia nikam nevedu....

35.
označiť príspevok

Renata žena
   7. 3. 2009, 20:11 avatar
someone,ked sa vysokoškolsky vzdelaní ludia mlátia hlava nehlava v parlamente za lepšie zákony,vies čo bude"vonku"?!
rozprávkova krajinka zázrakov nie ? ludia vedia riešit vážne problémiky iba v extrémnych podmienkach,len nechápem prečo je to vždy tak..alebo sa mýlim a niekedy sa nastolil svetový poriadok na najvyššej úrovni, to jest v mieri.. vieš kedy to bolo? ja si žial nepamatam

36.
označiť príspevok

ranexil muž
   7. 3. 2009, 20:12 avatar
Tí vysokoskolsky vzdelaní ludia maju casto ku konfliktom blizsie nez ten co skoncil zs.

37.
označiť príspevok

Renata žena
   7. 3. 2009, 20:17 avatar
ranexil tu je potom absencia koho? ked sa stale tvoria konflikty a nedorozumenia..rozprávok na dobru noc,nie?

38.
označiť príspevok

ranexil muž
   7. 3. 2009, 20:19 avatar
Ja si myslím ,že je to presne obratene Renatka .Je tu prebytok emocii tak ich je treba kdesi použit .

39.
označiť príspevok

Renata žena
   7. 3. 2009, 20:23 avatar
ale prečo ludstvo vždy musí po určitom čase stmelit zabíjanie,vojna alias..šíp,obet a potom ciel..mier 
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 03:50,  https://m.youtube.com/watch?v=e0m7rb9oiQ4 EU humanitarian aid and civil protection...
dnes, 03:44,  21. *39 priviazat a zbičovat
dnes, 03:11,  Opoziční poslanci žerú nervy poslancom koaličným... ale všetci spolu žerú nervy...
dnes, 03:05,  A kto ste to vy ze sa povazujete za nadludi ? Zásada ponovembrových vlád: - Čo môžeme...
dnes, 02:49,  Ako sa začína privatizačná rozprávka? - Kde bolo, tam nebude...
dnes, 02:46,  Hovorí sa, že obdobie transformácie socializmu na kapitalizmus je dobou rozkvetu. - Akého...
dnes, 01:52,  To je nepopieratelny fakt ze pokial vam od malicka vstepuju ze boh je pomstychtivy egoisticky...
dnes, 01:50,  Strašné! YouLove tu dá reč o nejakej štúdie, ktorú neviem prečo Kasafran podporil, keď...
dnes, 01:47,  Lupič prepadne ministerského predsedu a zreve: - Daj mi všetky svoje peniaze! - No dovoľte!...
dnes, 01:25,  ano oligarchom ruským je lepšie takto...oni si kupia na západe čo potrebujú...
dnes, 01:02,  Ano, vyzera to tak, ze pre Rusko je lepšie byť nezávislé od Západu.
dnes, 00:39,  19. Oki *39
dnes, 00:32,  14 teraz neodpoviem, som velmi ospalá, vrátim sa k tomu.
dnes, 00:31,  16. ale zase pravy veriaci , by na tvoju tému zareagoval bez problémov *19 proste tam vidíš,...
dnes, 00:30,  15 vies ze existujú aj **rva chlapi? raz ta jedna dostane a srandy ta prejdu, nikdy...
dnes, 00:25,  68. ja len ako , ale ty si kanálovy odpad *39*39*39
dnes, 00:25,  13 no veru *39 vseobecne sú ludia, co nosia iba nálepku krestan, aby sa vedelo rozlisovat...
dnes, 00:24,  ahoj kurvicko
dnes, 00:23,  7. počkaj, počkaj youlovka čo vieš o isláme ? okrem fanatikov čo ti prezentujú v mediach ....
dnes, 00:19,  Zato ty vyzeráš vždy rovnako, ako odpad z kanála. *21
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

Aj múdry sa stane hlúpym, keď na sebe prestane pracovať.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(137 181 bytes in 0,609 seconds)