hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  politika  /  téma

Otvorený list 44 európskych laureátov Nobelovej ceny a 6 laureátov Fieldsovej medaily

príspevkov
18
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 1.11.2012 13:53
posledná zmena 2.11.2012 11:58
1
01.11.2012, 13:53
Hlavám štátov alebo vlád krajín EÚ, predsedom európskych inštitúcií

Často sa hovorí, že každá kríza znamená aj príležitosť. Súčasná kríza nás núti si voliť, a jedna z týchto volieb sa týka vedy a jej podpory. V roku 2000 ste si vy a vaši predchodcovia dali za cieľ stať sa „najdynamickejšou svetovou ekonomikou založenou na vedomostiach do roku 2010“. Zámer to bol ušľachtilý a trúfalý, ale ciele treba ešte len dosiahnuť.

Veda nám môže pomôcť nájsť odpovede na mnohé naliehavé problémy, ktorým musíme v súčasnej dobe čeliť: nové spôsoby získavania energie, nové formy výroby a výrobkov, spôsoby ako lepšie porozumieť fungovaniu spoločnosti a ako ju lepšie usporiadať. Sme práve na začiatku revolúcie v chápaní, ako fungujú naše vlastné telá, s nepredvídateľnými dôsledkami pre naše budúce zdravie a dlhovekosť.

Európa je na čele vedeckého pokroku v mnohých oblastiach. Transformácia týchto znalostí v inovatívne nové výrobky, služby a priemysel je jedinou cestou, ktorou Európa môže získať náskok v dnešnom rýchlo sa meniacom globálnom svete a zabezpečiť si dlhodobú prosperitu.

Vedomosti nepoznajú hranice.

Viac: odkaz
none
2
01.11.2012, 13:54
Petíciu je ešte stále možné podpísať na webovej stránke Secure the EU research budget for a future-oriented Europe!

odkaz
none
3
01.11.2012, 14:00
Po dlhej dobe nieco rozumne a pozitivne, vrela vdaka Vlado. Hned som aj podpisal a rozposielam link dalej.
Inak rieseni ma veda plno uz dnes, len su ignorovane v prospech cudzopasnych bank a politickych hovad.
👍: havran
none
4
01.11.2012, 14:42
No neviem... vedci neboli schopní skrátiť pracovnú dobu dodnes. Či im v tom pomôžu ďalšie dotácie, je veľmi otázne; povedal by som skôr, že ničomu nepomôžu. Vedci sú etatisti, čiže im v princípe nezáleží na pravde, ale záleží im (ako z petície vyplýva) na peniazoch, a za peniaze budú skúmať a tvrdiť čokoľvek. Morálka sa u vedcov nenosí, a preto by som ich nepodporoval.
none
5

4. 01.11.2012, 14:42

No neviem... vedci neboli schopní skrátiť pracovnú dobu dodnes. Či im v tom pomôžu ďalšie dotácie, je veľmi otázne; povedal by som skôr, že ničomu nepomôžu. Vedci sú etatisti, čiže im v princípe nezáleží na pravde, ale záleží im (ako z petície vyplýva) na peniazoch, a za peniaze budú skúmať a tvrdiť čokoľvek. Morálka sa u vedcov nenosí, a preto by som ich nepodporoval.

01.11.2012, 15:13
Ako take nieco mozes napisat? ved vedcom vdacime za vsetko, co do dnes pouzivame.. Ini ludia maju na starosti administrativu, cize vseobecne vyuzivanie tych veci, ktore vedci vymyslaju.
Preco sa napriklad stale pouzivaju kable a nie bezdrotove vedenia? no lebo biznis, marketing a politika... nie lebo to nejde.
Preco sa napriklad stale tankuje benzin a nafta? no lebo biznis, marketing a politika.. nie lebo to nejse..
Preco stale pouzivame osobnu dopravu miesto premyslenej a setrnej hromadnej dopravy? no lebo biznis, marketing a politika.. nie preto, ze to nejde a tak dalej..
none
6

5. 01.11.2012, 15:13

Ako take nieco mozes napisat? ved vedcom vdacime za vsetko, co do dnes pouzivame.. Ini ludia maju na starosti administrativu, cize vseobecne vyuzivanie tych veci, ktore vedci vymyslaju.
Preco sa napriklad stale pouzivaju kable a nie bezdrotove vedenia? no lebo biznis, marketing a politika... nie lebo to nejde.
Preco sa napriklad stale tankuje benzin a nafta? no lebo biznis, marketing a politika.. nie lebo to nejse..
Preco stale pouzivame osobnu dopravu miesto premyslenej a setrnej ...

01.11.2012, 16:47
>> "Ako take nieco mozes napisat? ved vedcom vdacime za vsetko, co do dnes pouzivame"

Určite nie len vedcom. Drvivej väčšine predmetov dennej spotreby vďačíme za existenciu práve súkromným podnikateľom. Ako to vypadalo s nedostatkom zbožia za socializmu, všetci vieme. A aj vtedy sa u nás robila v rámci možností špičková veda. Čiže vedci nás pred chudobou nezachránili.
none
7

6. 01.11.2012, 16:47

>> "Ako take nieco mozes napisat? ved vedcom vdacime za vsetko, co do dnes pouzivame"

Určite nie len vedcom. Drvivej väčšine predmetov dennej spotreby vďačíme za existenciu práve súkromným podnikateľom. Ako to vypadalo s nedostatkom zbožia za socializmu, všetci vieme. A aj vtedy sa u nás robila v rámci možností špičková veda. Čiže vedci nás pred chudobou nezachránili.

01.11.2012, 16:56
Ale ved praveze je to politicka zalezitost co sa sociku tyka, kedze sukromne podnikanie bolo skoro nemozne. S tym veda nema nic spolocne. Vedu sme mali aj vtedy praveze na vysokej urovni, kedze napr uz v 70 rokoch bol u nas vyvijany software na ovladanie pocitacu hlasom. A to je len priklad. To politika brzdila, aby sa vydobitky vedy aj aktualne dostavali do spolocnosti pre jej blaho.
none
8

7. 01.11.2012, 16:56

Ale ved praveze je to politicka zalezitost co sa sociku tyka, kedze sukromne podnikanie bolo skoro nemozne. S tym veda nema nic spolocne. Vedu sme mali aj vtedy praveze na vysokej urovni, kedze napr uz v 70 rokoch bol u nas vyvijany software na ovladanie pocitacu hlasom. A to je len priklad. To politika brzdila, aby sa vydobitky vedy aj aktualne dostavali do spolocnosti pre jej blaho.

01.11.2012, 17:05
Nereagoval si na podstatu argumentu, ktorá bola, že vedci nás nezachránia pred chudobou, lebo to neurobili ani za socializmu. Veda je v smere humanitných vied neplodná, nič neprináša. A technici, tí, ktorí majú logické myslenie na to, aby spasili planétu, sa do humanitných oborov nepúšťajú. Preto si veda nezaslúži, aby som ju dotoval. Preto som proti štátnej dotácii vedy (čo bol pôvodný vladov príspevok).
none
10

8. 01.11.2012, 17:05

Nereagoval si na podstatu argumentu, ktorá bola, že vedci nás nezachránia pred chudobou, lebo to neurobili ani za socializmu. Veda je v smere humanitných vied neplodná, nič neprináša. A technici, tí, ktorí majú logické myslenie na to, aby spasili planétu, sa do humanitných oborov nepúšťajú. Preto si veda nezaslúži, aby som ju dotoval. Preto som proti štátnej dotácii vedy (čo bol pôvodný vladov príspevok).

01.11.2012, 18:03
Vedci nas z chudoby uz zachranili. Este raz.. vsetko co mame je len vdaka vede. Inak by sme mohli este stale poskakovat okolo ohnika v jaskinke.
Ze sa ích praca nedostava plnohodnotne az k nam nieje vinou vedy.. za to su zodpovedne ine institucie. A za to, ze si tie institucie privlastnuju, ci zakazuju si mozeme zase my sami.
none
11

10. 01.11.2012, 18:03

Vedci nas z chudoby uz zachranili. Este raz.. vsetko co mame je len vdaka vede. Inak by sme mohli este stale poskakovat okolo ohnika v jaskinke.
Ze sa ích praca nedostava plnohodnotne az k nam nieje vinou vedy.. za to su zodpovedne ine institucie. A za to, ze si tie institucie privlastnuju, ci zakazuju si mozeme zase my sami.

01.11.2012, 18:05
Všetko, čo máme, je tu vďaka podnikavým jedincom, čiastočne aj vedcom, ale zďaleka nie "LEN".
none
12

11. 01.11.2012, 18:05

Všetko, čo máme, je tu vďaka podnikavým jedincom, čiastočne aj vedcom, ale zďaleka nie "LEN".

01.11.2012, 18:07
podnikavi jedinci su obchodnici.. ti nic nevymyslaju, ti len obchoduju. A ti to tu aj pekne do***ali..
Ak niekto nieco vymysli, tak je to vedec.. nech je to aj vydlicka.. ci s tym aj obchoduje je potom uz druhorade.
none
16

12. 01.11.2012, 18:07

podnikavi jedinci su obchodnici.. ti nic nevymyslaju, ti len obchoduju. A ti to tu aj pekne do***ali..
Ak niekto nieco vymysli, tak je to vedec.. nech je to aj vydlicka.. ci s tym aj obchoduje je potom uz druhorade.

02.11.2012, 10:20
"podnikavi jedinci su obchodnici.."

Investori, podnikateľia, obchodníci. Obchodníci zabezpečujú obchod, potrebnú súčasť výrobno-spotrebného procesu.
none
17

16. 02.11.2012, 10:20

"podnikavi jedinci su obchodnici.."

Investori, podnikateľia, obchodníci. Obchodníci zabezpečujú obchod, potrebnú súčasť výrobno-spotrebného procesu.

02.11.2012, 10:47
To je ako by si povedal, ze financny poradca ti zabezpecuje financne sluzby. Nezabezpecuje, len ti poradi a to tak, ze na tebe dobre zarobi. Financne sluzby ti ponukne niekto iny.
Este som nevidel obchodnika s krompacom v ruke, ktory by natazil rudu a potom ju predal.. obchodnik sa zvacsa len VOTRIE medzi poskytovatela a prijimatela. cudzopasnici, ktorym sa nikdy nechcelo nijak extra pracovat.
none
18

17. 02.11.2012, 10:47

To je ako by si povedal, ze financny poradca ti zabezpecuje financne sluzby. Nezabezpecuje, len ti poradi a to tak, ze na tebe dobre zarobi. Financne sluzby ti ponukne niekto iny.
Este som nevidel obchodnika s krompacom v ruke, ktory by natazil rudu a potom ju predal.. obchodnik sa zvacsa len VOTRIE medzi poskytovatela a prijimatela. cudzopasnici, ktorym sa nikdy nechcelo nijak extra pracovat.

02.11.2012, 11:58
Ale zamestnávatelia obchodníkov platia, čiže musia mať pre nich nejaký prínos.
none
9
01.11.2012, 17:54
humanisti.sk sú zlodeji (je zlodej). Ako tak surfujem po internete objavil som na odkaz článok: Európski vedci vyjadrujú nesúhlas s krátením prostriedkov na vedu Európskou komisiou z 31.10. 2012. Laik s celoživotným vzdelávaním, ako si hovorí ten jeden z humanisti.sk článok skopíroval, upravil (pretože nevedel ho preložiť z angličtiny a odvolal sa na zdroj uvedený ako zdroj z ktorého prevzali voltairovci. Samozrejme, že to nestihol s dátumom 31.10. ako majú voltairovci, preto má dátum 1.11. Možno pre niekoho vyvstáva otázka prečo to píšem. Jednoducho preto, aby čitatelia vedeli, kto sa to oblieka do humanistického dresu a bez súhlasu občanov sa vydávajúc za reprezentantov mladých humanistov na Slovensku. Ja si neprajem, aby ma tento holofojtoš, zlodej a hulvát prezentoval. Som totiž humanista, ale s humanisti.sk nemám a nechcem mať nič spoločné.

Tu je predmetný článok z odkaz

Európsky parlament navrhuje 100 miliárd eur na vedu a výskum medzi rokmi 2014 až 2020 (nárast o 6%). Európska komisia chce znížiť túto sumu na 80 miliárd a niekoľko štátov sa dožaduje tvrdých škrtov v celkovom rozpočte EÚ, a tak hrozí, že v navrhovanom európskom rozpočte budú výrazne obmedzené financie určené na vedu a výskum.

42 laureátov Nobelovej ceny a 5 laureátov Fieldsovej medaily podpísalo otvorený list určený európskym politikom, v ktorom obhajujú dôležitosť podpory vedy a vyjadrujú nesúhlas s krátením prostriedkov na vedu.

Na Slovensku list podpísali títo:
odkaz

Tu je list:
odkaz

Média, ktoré otvorený list zverejnili (slovenské medzi nimi nie sú!):
Financial Times (UK), Le Monde (FR), Frankfurter Allgemeine Zeitung (DE), Der Standard (AT), Corriere della Sera (IT), Irish Times (IE), El Páis (ES), Público (PT), Postimees (EE), Le Temps (CH), Jurnalul National (RO), Berlingske (DK), Svenska Dagbladet (SE), Népszabadság (HU),Nature (UK), Guardian (UK), LaLibre (BE), Volkskrant (NL), Prensa Latina, El Financiero, Lettera43,…

Zdroj: odkaz
👍: Romanov
none
13

9. 01.11.2012, 17:54

humanisti.sk sú zlodeji (je zlodej). Ako tak surfujem po internete objavil som na www.voltaire.netkosice.sk článok: Európski vedci vyjadrujú nesúhlas s krátením prostriedkov na vedu Európskou komisiou z 31.10. 2012. Laik s celoživotným vzdelávaním, ako si hovorí ten jeden z humanisti.sk článok skopíroval, upravil (pretože nevedel ho preložiť z angličtiny a odvolal sa na zdroj uvedený ako zdroj z ktorého prevzali voltairovci. Samozrejme, že to nestihol s dátumom 31.10. ako majú voltairovci, pret...

01.11.2012, 19:54
Akí krádež? Čoho? Pamätaj, že nebrať drogy je zdravé!
none
14

13. 01.11.2012, 19:54

Akí krádež? Čoho? Pamätaj, že nebrať drogy je zdravé!

01.11.2012, 19:54
Preklep: aká.
none
15

9. 01.11.2012, 17:54

humanisti.sk sú zlodeji (je zlodej). Ako tak surfujem po internete objavil som na www.voltaire.netkosice.sk článok: Európski vedci vyjadrujú nesúhlas s krátením prostriedkov na vedu Európskou komisiou z 31.10. 2012. Laik s celoživotným vzdelávaním, ako si hovorí ten jeden z humanisti.sk článok skopíroval, upravil (pretože nevedel ho preložiť z angličtiny a odvolal sa na zdroj uvedený ako zdroj z ktorého prevzali voltairovci. Samozrejme, že to nestihol s dátumom 31.10. ako majú voltairovci, pret...

01.11.2012, 20:04
Ale málo surfuješ. Lebo keby si viac, vedel by si aj to, že občianske združenie NIFMV uverejnilo článok od Chestera Dolana.

Ale neuviedli, z akého zdroja čerpali. Zrejme ani o tom nevedia, že pôvodne pochádza z časopisu PROMETHEUS č. 6 z roku 2005.

Nachádza sa na stranách 14 a 15 v rubrike Vyberáme z kníh (Obžaloba náboženstva), a preložil ho Alexander Rehák.

Takže, Vladko, neber drogy, a nabudúce nekrič nadarmo, že zlodej kričí, chyťte zlodeja.
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 134 596 B vygenerované za : 0.145 s unikátne zobrazenia tém : 50 171 unikátne zobrazenia blogov : 886 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Možno si myslíš, že programovanie je náročná činnosť a vyžaduje si nejaké špeciálne zručnosti... Ale nie je to celkom tak... Snáď každý z nás denno-denne programuje a ani si to neuvedomuje... Chceš ...

citát dňa :

Človek mieni a človek aj mení.