Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Osvietenie (filozofia)

29
reakcií
1606
prečítaní
Tému 6. januára 2013, 19:45 založil Lea Pragmatická.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
08. 09. 2009
164
18. 09. 2017
37
12. 09. 2017
129
30. 01. 2014
44
20. 05. 2010
53
02. 10. 2015
3
 
 


1.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   6. 1. 2013, 19:45 avatar
Osvietenie (filozofia)
Osvietenie alebo iluminácia je vo filozofii zvláštny Boží vplyv, pri ktorom sa uskutočňuje isté nevyhnutné a všeobecné poznanie človeka; pri osvietení dochádza k vžiareniu duchovného svetla, v ktorom sa človek, istým zrením večnej pravdy (rationes aeternae), večných pravidiel, dostáva do spojenia so samým Bohom, svetlom večnej, nemennej pravdy. Prvú ucelenú koncepciu iluminácie rozpracoval Augustinus.

O osvietení v budhizme pozri osvietenie.

1 Názory na osvietenie
1.1 Augustinus
1.2 Bonaventura
2 Zdroje

Názory na osvietenie Augustinus.Podľa Augustina osvietenie je zvláštny Boží vplyv, pri ktorom sa uskutočňuje isté nevyhnutné a všeobecné poznanie človeka. Boh poskytuje človeku vnútorné svetlo, vďaka ktorému človek nazerá večné pravdy.

BonaventuraIluminácia je podľa Bonaventura osvecovanie človeka Bohom v procese poznania; ľudský rozum je pritom iba odrazom večného svetla, vďaka čomu ľudská duša poznáva bezprostredne a intuitívne.

PS: Môžte tu písať aj vašu definíciu osvietenia, prípadne iných autorov či osobností. Bude to zaujímavé si myslím.


5.
označiť príspevok

piskotka žena
   6. 1. 2013, 20:37

Príspevok bol vymazaný administrátorom.29.
označiť príspevok

trin i ty muž
   8. 1. 2013, 17:53 avatar


30.
označiť príspevok

clear1 muž
   8. 1. 2013, 18:05 avatar
Pán guru je lehce mimo realitu
Súhlasí trin i ty


2.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   6. 1. 2013, 19:47 avatar


3.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   6. 1. 2013, 19:48 avatar
Osvietenie môže byť:

všeobecne:
zaliatie svetlom, osvetlenie
privedenie k pochopeniu, vnuknutie, poučenie
vo filozofii a náboženstve:
všeobecne: pozri osvietenie (filozofia)
v budhizme:
bódhi
budhovstvo [1]
satori
kenšó
film, pozri Osvietenie (film)
zdroj: sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

Sinaja žena
   6. 1. 2013, 19:52 avatar
zen a osvietenie

otázka: Kedy človek zistí, že je osvietený?
majster dharmy Čong An Sunim: Je veľmi veľa chýb. Jednou z nich je – Ja som dosiahol osvietenie! Pretože toto tvoje „ja“ nikdy nedokáže dosiahnuť osvietenie. Je to také jednoduché. Keď uveríš tomu, že ja som dosiahol osvietenie a iný nie, je to problém. A tento problém môže byť nakoniec taký vážny, že dostaneš špeciálny biely kabát, ktorý sa volá zvieracia kazajka. [Smiech] Pretože ak príde nejaká myšlienka ako: ja som dosiahol osvietenie, ja som veľmi zvláštny, všetko viem, všetkému rozumiem – je to problém. Na porovnanie: keď Buddha dosiahol osvietenie, uvidel, že každý už je buddhom. Videl, že to, čo dosiahol, je v každej jednej bytosti. Cvič dovtedy, kým neuvidíš túto podstatu vo všetkých bytostiach, a potom si uvedomíš, že práve to je tým osvietením.
Potom sa však tvoja úloha nekončí, iba sa mení na pomoc ostatným, aby uvideli to isté. Keď budeš vidieť dobrých a zlých ľudí, tak to ešte stále nie je koniec.
otázka: Ako udržať bdelosť v každodennom živote?
majster dharmy Čong An Sunim: Najdôležitejší bod je tento moment. Ak chceš byť bdelá v každodennom živote, udržuj tento moment v akejkoľvek situácii. To znamená – keď niečo robíš, len to rob! Mnohým ľuďom sa informácia zablokuje vo vedomí: „Ó, koľko je hodín? Zamkol som dvere? Prídem načas na tréning? Čo mám robiť?“ Voláme to stratená myseľ. Je to ako rakovina vo vedomí, pretože tvoje myslenie o minulosti, súčasnosti a budúcnosti pohlcuje tento moment a tým aj tvoju jasnosť. Čo s tým robiť? Udržuj len tento moment a vždy vnímaj, čo práve vidíš, cítiš, čoho sa dotýkaš, čo chutnáš a čo voniaš. To je základ. Potom vnímaj situáciu, svoj vzťah k nej a nakoniec vykonaj správny čin. Neexistuje špeciálna technika alebo spôsob, ako udržať túto myseľ. Staré čínske príslovie hovorí: „Drevení buddhovia nemôžu prejsť cez oheň, železní buddhovia nemôžu prejsť cez vysokú pec a hlinení buddhovia nemôžu prejsť cez vodu.“ Takže ak niečo máš, ak si niečo vytvoríš, v určitých situáciách to určite nebude fungovať. Ak nič nevytváraš, tvoja myseľ je vždy bez prekážok, nepripútaná. Potom dokážeš zvládnuť akúkoľvek situáciu.

Preto sú formálne cvičenie aj každodenný život také dôležité. Pretože ak sa tieto dva aspekty spoja v tvojom vedomí, dosiahneš určitú múdrosť.

Často môžeš vidieť ľudí, ktorí nijako necvičia a čoskoro sa ich život stáva neporiadnym. Ako na vlnách – niekedy sú veľmi vysoko, inokedy padajú a trieštia sa dole a nakoniec nie sú žiadne vlny. Najprv ale dosiahni „žiadne vlny“. Nehybnú myseľ. Potom akýkoľvek pohyb, akákoľvek životná situácia nebude problémom.

Poviem ti o inom druhu utrpenia. Človek je pripútaný k svojej karme, k svojim myšlienkam a k svojej situácii, a preto trpí. Existujú ľudia, ktorí sú pripútaní k nirváne – k žiadnym vlnám. Štyridsať rokov dokážu žiť v jednej chatrči a len raz denne jesť. Milujú to. Ale keby ste ich uniesli a vyložili v centre Bratislavy, do polhodiny by zomreli. A Bratislava ešte ani nie je také rušné veľkomesto. V Paríži by dlhšie ako desať minút neprežili. Nedokážu žiť. Videl som takého jedného, dvoch. Takí ľudia existujú. Preto v zene hovoríme: žiadna zvláštna technika, ale veľmi jasný smer, formálne cvičenie a každodenný spoločný život. Potom sa vaše vnímanie a uvedomenie stáva múdrosťou. A táto skutočná, úprimná a prirodzená múdrosť pomáha ostatným.

www.google.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


26.
označiť príspevok

Petrana žena
   7. 1. 2013, 18:23 avatar
...moc dobré Si! Mne sa najviac z toho páči toto:

Staré čínske príslovie hovorí: „Drevení buddhovia nemôžu prejsť cez oheň, železní buddhovia nemôžu prejsť cez vysokú pec a hlinení buddhovia nemôžu prejsť cez vodu.“ Takže ak niečo máš, ak si niečo vytvoríš, v určitých situáciách to určite nebude fungovať. Ak nič nevytváraš, tvoja myseľ je vždy bez prekážok, nepripútaná. Potom dokážeš zvládnuť akúkoľvek situáciu.


6.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   6. 1. 2013, 21:06 avatar
Tento krátky výňatok by si mal prečítať každý kto vie čo je osvietenie a dosiahol viď náš Ranexil.

otázka: Kedy človek zistí, že je osvietený?
majster dharmy Čong An Sunim: Je veľmi veľa chýb. Jednou z nich je – Ja som dosiahol osvietenie! Pretože toto tvoje „ja“ nikdy nedokáže dosiahnuť osvietenie. Je to také jednoduché. Keď uveríš tomu, že ja som dosiahol osvietenie a iný nie, je to problém. A tento problém môže byť nakoniec taký vážny, že dostaneš špeciálny biely kabát, ktorý sa volá zvieracia kazajka. [Smiech] Pretože ak príde nejaká myšlienka ako: ja som dosiahol osvietenie, ja som veľmi zvláštny, všetko viem, všetkému rozumiem – je to problém. Na porovnanie: keď Buddha dosiahol osvietenie, uvidel, že každý už je buddhom. Videl, že to, čo dosiahol, je v každej jednej bytosti. Cvič dovtedy, kým neuvidíš túto podstatu vo všetkých bytostiach, a potom si uvedomíš, že práve to je tým osvietením

Viac na: Osvietenie (filozofia)#ixzz2HEBKKbo3


9.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 1. 2013, 21:11 avatar
leuš, si presvedčená, že takto sa prejavuje tá správna kresťanská láska, ktorú od teba požaduje ježiš ?


10.
označiť príspevok

rose.madder žena
   6. 1. 2013, 21:12 avatar
..nadja, ježiš dokonca z lásky zničil chrám ....bol zlý a zlostný, ked videl, že sa tam robia neprístojné veci ...láska nie je len pusinkovanie a hladkanie ; )
Súhlasí Lea Pragmatická


12.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 1. 2013, 21:13 avatar
láska je ničenie


14.
označiť príspevok

rose.madder žena
   6. 1. 2013, 21:14 avatar
...samozrejme ...ničenie zla ...aj to je láska


16.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 1. 2013, 21:16 avatar
tak ničím zlo v lee ))


17.
označiť príspevok

rose.madder žena
   6. 1. 2013, 21:18 avatar
..z lásky k lee, či ...ku komu? ; )))
Súhlasí Nadja


19.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 1. 2013, 21:19 avatar
ja nevyzerám, ale mám ju veľmi rada


20.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   6. 1. 2013, 21:20 avatar
Nadja a čo som urobila zle?


18.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   6. 1. 2013, 21:18 avatar
Nadja prečo? Ja zastávam názor, ktorý tu uviedla Sinaja a myslím, že je dosť reálny a maximálne aj odborný. Je to v praxi tak, že človek napr. s ozajstným titulom prof. si o sebe nemyslí, že je múdry, že všetko vie a pozná. Ale zato aj tu aj z praxe poznám ľudí čo ledva skončili ZŠ, či učňovku prečítajú nejakú knihu, článok a už si myslia, že sú vševedkovia a múdrci, pritom múdry človek sa nad takým jednoduchým človekom len zasmeje.
Súhlasí Sóley, Sinaja


22.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 1. 2013, 21:25 avatar
osvietenie podľa mňa nie je konečný stav, ale schopnosť, ktorú sa človek učí. ako múdry môže byť ešte múdrejší, takže súhlasím s ňou aj ja. myslela som to rýpnutie do ranexila, ale potom som zistila, že to nebolo také zlé, v podstate mierna ironia a napomenutie.


23.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   6. 1. 2013, 21:27 avatar
Nadja presne na neho som myslela, lebo ozaj je to nie v poriadku si o sebe myslieť, že všetko viem a rozumiem. Trošku triezvosti a reálnosti by to chcelo.


25.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 1. 2013, 21:30 avatar
ja si myslím, že reálnosť by sa nám u neho ani nepáčila  


28.
označiť príspevok

servis žena
   7. 1. 2013, 19:55 avatar
Je to nekonečný stav odovzdávania poznania jednoduchosti života. Nič neriešiť keď nie je čas na riešenie. A keď aj tak nevieme ako vyriešiť, pozrime sa na situáciu z druhej strany, no to ale chce vôľu zabudnúť na predchádzajúce riešenie a riešiť ako novú situáciu. Jednoduché, ale ťažké s našou mysľou a nemám teraz na mysli len problémy ale aj radosti v našom živote.
Súhlasí Lea Pragmatická


7.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   6. 1. 2013, 21:09 avatar
Takých vševedkov máme aj tu na DF, je to ozaj na smiech.

Pretože ak príde nejaká myšlienka ako: ja som dosiahol osvietenie, ja som veľmi zvláštny, všetko viem, všetkému rozumiem – je to problém.

Viac na: Osvietenie (filozofia)#r897794#ixzz2HEBtGgFQ
Súhlasí rose.madder


8.
označiť príspevok

rose.madder žena
   6. 1. 2013, 21:10 avatar
..bez urážky, ale písaním na defko podľa mňa skutočne človek osvietenie nedosiahne ; )) ...chce to príliš veľa obety a predovšetkým obety svetských vecí ...človek sediaci deňne za netom ako my ....no, nehnevajte sa, dosiahneme tak akurát problémy so zrakom a chrbticou ...v tom druhom dokonca aj v druhotnom význame ; )))


11.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 1. 2013, 21:12 avatar
nemôžeš vedieť  
Súhlasí rose.madder


13.
označiť príspevok

rose.madder žena
   6. 1. 2013, 21:13 avatar
..veru, viem, že nič neviem ...to je najväčšia múdrosť, čo môžeme v živote dosiahnuť ...pretože čím človek viac vie, tým si viac uvedomuje, koľko toho ešte nevie ; )
Súhlasí Nadja, Lea Pragmatická


15.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 1. 2013, 21:15 avatar
hranica medzi vedením a hlúposťou neexistuje


21.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   6. 1. 2013, 21:21 avatar
Rose veľmi triezvy a reálny názor. Súhlasím.


24.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   6. 1. 2013, 21:28 avatar
dobrú noc


27.
označiť príspevok

Petrana žena
   7. 1. 2013, 19:38 avatar
...Napriek tomu, že sa rozličné školy východných filozofií - hinduizmu, budhizmu, či taoizmu v mnohom líšia, všetky kladú dôraz na základnú jednotu vesmíru, ktorá je ústrednou črtou ich učenia. Najvyšším cieľom ich stúpencov je uvedomiť si jednotu a spätosť všetkých vecí, prekonať predstavu o izolovanom a individuálnom ja a stotožniť sa s najvyššou skutočnosťou, čiže dosiahnuť osvietenie. Vznik tohoto uvedomenia nie je len intelektuálnym aktom, ale aj dosiahnutím poznania existencie vyššej podstaty existencie prostrednícstvom mystického zážitku.
Súhlasí Lea Pragmatická
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 03:33,  http://diskusie.slovakforum.net/t381-topic
dnes, 03:12,  prosím vás, nejebte tomíqa *21 youtube.com/watch?v=cTuh7Sv0HPU
dnes, 02:32,  komunistickí demokrati *13*13*13
dnes, 02:15,  V roku 1989 dohnil zločinecký režim , I ja som bol ten čo stal na tribune i ja som bol ten...
dnes, 02:12,  Gabo predvolebnu si dal
dnes, 02:11,  Ked to tak necitiš nechoď
dnes, 02:08,  Zavládlo ticho . Nie že by sa niekto nevedel vyjadriť ale ego ano ego mu to nedovoluje
dnes, 01:30,  Ahoj Anina. Krasne si to napisala, ze ako dieta sme nasli Boha tak lahko, lebo nase srdce bolo...
dnes, 01:23,  Tublatanka - Loď do neznáma
dnes, 00:56,  Gabko takto https://www.youtube.com/watch?v=KKN0BcGCi8I Děkuji Karel Kryl Stvořil Bůh,...
dnes, 00:41,  lieky
dnes, 00:39,  pozitívne, lebo ľudstvo je krehké ako bábiky
dnes, 00:35,  Anna K - Večírek za koncem - Live at Božkov Fest 2011, Kojetín
dnes, 00:32,  When I Look At You, Miley Cyrus Music Video - THE LAST SONG - Available on DVD & Blu-ray
dnes, 00:30,  milujte svojich nepriateľov a ochraňujte svojich blížnych
dnes, 00:25,  V roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor...
dnes, 00:24,  V roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor...
dnes, 00:22,  dobrú noc všetkým
dnes, 00:21,  V roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor...
dnes, 00:05,  50. ved si o tom zaloz topic :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Včera som bol chytrý, preto som chcel zmeniť svet. Dnes som múdry, preto mením sám seba.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(127 861 bytes in 0,439 seconds)