Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Osobnosť Ježiša Krista

13
reakcií
1240
prečítaní
Tému 11. januára 2016, 21:07 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   11. 1. 2016, 21:07 avatar
Osobnosť Ježiša Krista XIX.

To obdivuhodné mlčanie a tá trpezlivosť oproti nepriateľom a ich činom nenávisti, to akoby krotenie síl, ktoré v ňom driemali na potrestanie najväčších neprávostí, aké kedy svet videl, tá dobrovoľná nemohúcnosť, spojená s nadzemskou mocou, tá láska ku najväčším hriešnikom popri absolútnej svätosti a odporu ku hriechu, tie slová nenávisti a posmechu jeho nepriateľov, zmiešané s jeho slovami poľutovania a modlitby za nich, tá pekelná chtivosť jeho nepriateľov po jeho skaze, popri jeho neuhasiteľnej túžbe po ich záchrane a spáse, ten rozpor tmy a svetla, svätosti a zločinu, nenávisti a lásky, aký sa odohral okolo Kristovej osoby, – to je naozaj dosiaľ nevídaný a skutočne zázračný zjav!…
Podobne zvláštnym ťahom jeho osobnosti je jeho pomer ku obkľučujúcej ho prírode. Niektorí svätí prešli tento svet akoby s prižmúrenými očami. Veď hriešny človek má sklon ku nad-užívaniu Stvoriteľových darov a ľahko ich môže obrátiť proti jeho vôli. Medzi nimi mnohí boli takí, ktorých pozornosti nič neušlo z toho, čo ich obkľučovalo, ktorí, keď rozjímali o stvorených veciach a krásach prírody, pozdvihovali sa ku zvelebovaniu jej Stvoriteľa. Za príklad nech nám slúži sv. František z Assisi, ktorý ,,brata” slnko, „sestry” vtáčky povzbudzoval ku chváleniu Boha atp.
Kristus, najvyšší vzor všetkých svätých, keď prijal podobu ľudí a zval prirodzenosť ľudskú, používal oči ku videniu, uši ku počúvaniu, srdce ku cíteniu a preto všíma si všetkého, aj tých najnepatrnejších vecí, ktoré stvoril Otec nebeský, všíma si i poľných ľalií, vrabcov na streche, tak i spôsobu života svojich najbiednejších súčasníkov. Zdá sa, akoby poetickými myšlienkami obaľoval všetky stvorené veci, či už neživé, či spojené s rozumným človekom, čerpajúc odtiaľ bohatý obsah pre svoje porovnania, určené len k zobrazeniu Božieho kráľovstva.
Ale nemá v sebe ničoho zo zmäkčilosti básnikov: je skôr pevcom rozvahy, poriadku a rozumu, triezvy a spravodlivý v posudzovaní, pritom vyhýbajúci sa všednosti, ako aj prehnanému zveličovaniu a líškavej uhladenosti.
Vidíme, že Kristus so živým a veselým záujmom sledoval všetko, čo jestvovalo okolo neho, čo rástlo, pohybovalo sa po zemi alebo lietalo vo vzduchu. Veľmi charakteristické sú jeho slová: „Pozrite si ľalie poľné, ako rastú, nepracujú, ani nepradú: a hovorím vám, že ani Šalamún vo všetkej svojej sláve nebol tak zaodetý, ako jedna z nich.” (Mat. 6, 27-28.) Nič nenechá bez povšimnutia z toho, čo je stvorené, všetko ho zaujíma a zachycuje jeho vnímavú dušu – všade, v každom odseku života stvorení vidí stopy tej nepochopiteľnej múdrosti, dobroty a krásy svojho Otca nebeského, rozliatej po všetkých stvoreniach. Svojím pozorným zrakom vniká do života kvetov a preciťuje ich krásu, predivnú, tajomnú silu vzrastu, danú rastlinám Stvoriteľom, keď s takou zaujímavosťou predstavuje proces vzrastu semienka, hodeného do pôdy rozsievačom, ktoré pučí a rastie, „hoci on nevie ako, lebo zem sama od seba prináša úrodu, najprv bylinu, potom klas, potom plné obilie v klase. (Mar. 4, 27-28n.)
Na fige pozoroval, ako sa vetvy s letom stávajú jemnejšími, púšťajú listy (Mat. 24, 32.), na réve, ako „ratolesť nemôže donášať ovocia sama od seba, ak len neostane na viniči.” (Ján 15, 4.)
Ba i poľná tráva, horčičné zrno, hoci je najmenšie zo všetkých semien, neujde jeho pozornosti. (Mat. 6, 30: 13, 32.) Pozoruje stromy, ktoré pestované prinášajú žiadané ovocie a občas napriek všetkému sú neplodné (Luk. 13, 6.), zbadá trstinu, vetrom sa knísajúcu na púšti (Mat. 11, 7.), vidí rastúce tŕne, bodľače a kúkoľ. (Mat. 7, 16: 16, 25.)
So zvláštnou záľubou a pozornosťou prizeral sa na život nebeských vtáčkov a svojich poslucháčov povzbudzoval, aby pozorovali ich spôsob života: „Pohliadnite na vtáctvo nebeské, obdivoval opateru Otca nebeského nad nimi, ktorý ich kŕmi,” hoci neseje ani nežne, ani nezhromažďuje do stodôl (Mat. 6, 26.), pozoroval ako bývajú na konároch stromov, kde si zakladajú hniezda, „kým Syn človeka nemá, kde by hlavu sklonil” (Mat. 13, 32: 8, 20.), ako zbierajú zrná, ktoré vypadli z rúk rozsievača pri ceste (Mat. 13, 4. ), videl, ako predávali vrabcov na trhu a hoci ony boli podľa vtedajšej najvyššej ceny najlacnejším potravinovým článkom, lebo za jeden as (päták) bolo možno dostať dvoch vrabcov, predsa ani jeden z nich nespadne na zem bez vášho Otca. (Mat. 10, 29.)
Vábi ho jednoduchosť holubov, ktorú dáva aj za príklad svojim učeníkom (Mat. 10, 16.) – pravda, keď vyháňal obchodníkov zo svätyne, povedal tým, ktorí predávali holubov, akoby chcel ušetriť tie vtáčatá: „Odneste to odtiaľto!” (Ján 2, 16.) Aké nežné a dojímavé sú slová o tej kvočke, ktorá zhromažďuje kurčatá pod svoje krídla. (Mat. 23, 37.) No, nezabúda ani na spievajúceho kohúta (Mat. 26, 34.), ani na orlov, zletujúcich sa nad mŕtvolami. (Mat. 24, 28.)
Kedykoľvek – a to veľmi často – predstavuje pred oči poslucháčov ovečky, milované svojimi pastiermi, ľahko si predstavíme jeho príchyľnosť ku týmto nevinným zvieratkám. Akú starostlivosť vidíme o stratenú ovečku (Mat. 18, 12.), alebo spadnutú do jamy, alebo ktorej hrozí nebezpečenstvo od vlka. (Mat. 10, 16: 7, 15.) Tak spomína aj užitočného vola a osla, dvíhajúceho ťažké bremená, ktoré zvieratá aj v sobotu boly odväzované a vodené ku napájadlu a vyťahované zo studne, keď ta spadnú. (Luk. 13, 15: 14, 5.) Rozmery ťavy Kristus asi obdivuje, keď hovorí v porovnaní, ako nemožno bolo aj jej prejsť cez ucho ihly (Mat. 19, 4.), alebo keď porovnáva zviera, ktoré platí u židov za symbol veľkej veci, s maličkou muškou, ako je napr. komár atp. (Mat. 23, 24.)
Čo teda divného, keď Spasiteľ, tak ochotne prebývajúci nad brehmi jazera Genezaretského, ktorého vlny ho neraz uspali po namáhavej dennej práci (Mar. 4, 36.), hovorí o vodných obyvateľoch toho jazera, o rozličných druhoch rýb, ktoré chytajú udicou alebo do siete a ktoré tvoria každodenný pokrm pre dospelých aj deti (Mat. 7, 10: 14, 17.), a zlé bývajú vyhadzované. (Mat. 13, 14.)
Stvoriteľove oči bdejú nad celým tvorstvom. Ježiš zmieňuje sa o „dravých vlkoch” (Mat. 7, 15: 10, 16.), o hadoch a vreteniciach, keď šľahá farizejov, alebo keď dáva za príklad otca, ktorý nepodá svojmu synovi šťúra miesto vajíčka (Luk. 11, 12.) Ale i v týchto odporných zvieratách vidí čosi dobrého a preto chváli múdrosť hadov (Mat. 10, 16.) a šikovnosť líšiek, budujúcich si skrýše.
Ježiš vôbec ku všetkým zvieratám prejavuje obdiv a lásku, vrodenú oku, ktoré náležite pozoruje krásu a lásku Božiu v prírode, a preto i tam, kde obyčajný smrteľník pociťoval odpor a pohŕdanie ku nepríjemným bytostiam, on vie vyhľadať vždy čosi u nich užitočného a dobrého. A tá skutočne divná nežnosť Ježišovho Srdca, to odhaľovanie vo veciach alebo i ľuďoch zlých dobré vlastnosti, je vlastnou známkou najšľachetnejšieho charakteru ľudského u Spasiteľa.
Perzská legenda vypráva, ako prišiel Ježiš raz večer ku bránam akéhosi mesta, keď predtým poslal učeníkov popredku, aby mu prichystali večeru; sám zatiaľ, chcejúc ešte vykonať nejaký dobrý skutok, vošiel na mestské trhovisko. Tu vo vedľajšej uličke zbadal húf ľudí, dívajúcich sa na akýsi predmet na zemi. Ježiš sa priblížil k nim, aby videl, čo bolo príčinou toho zhluku. Bol tam zabitý pes s povrazom na šiji, na ktorom ho ťahali po blate. Bol to odporný a nepríjemný pohľad. „Fuj”, ozval sa ktosi zo zástupu, zapchávajúc si nos, „ako zapácha vzduch!” „Ako dlho nám bude tá zdochlina kaziť dojmy zraku?” hovoril iný. „Hľa, akú zodratú kožu má”, povedal tretí, „ani obuv sa nedá z nej spraviť.” Bezpochyby bol zaškrtený pre krádež,” dodal štvrtý; samé prejavy odporu a hnusu. Keď to Ježiš všetko vypočul, ľútostivo pozrel na zdochnuté zviera a riekol: „Ani perly nemajú takej krásnej bielosti, ako jeho zuby.” A ľudia, obracajúc svoj zrak na neho, hovorili medzi sebou: „Kto to môže byť? To iste musí byť Ježiš z Nazaretu, lebo kto iný by našiel čo len trošičku ľútosti nad zdochnutým zvieraťom a chválil ho?” A zahanbení odvrátili sa od neho a odišli. (Por. Robinson 1. c., str. 39 n.)
pravykatolik.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
PS: Chceli by ste sa k osobnosti Pána Ježiša ešte vyjadriť a doplniť obsah článku?


2.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   11. 1. 2016, 21:09 avatar
Kto hovori ze miluje Boha a nenavidi svojho brata je luhar :-):-):-)
Súhlasí Wolfe


3.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   11. 1. 2016, 21:12 avatar
Nenávidíš brata? Aj sestru? Tak máš problém. Čo s tým budeš robiť?


4.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   11. 1. 2016, 21:14 avatar
No vám, čo ma počúvate, hovorím: Milujte svojich nepriateľov! Robte dobre tým, ktorí vás nenávidia.   28  Žehnajte tých, ktorí vám zlorečia a modlite sa za tých, ktorí vás potupujú.   29  Tomu, kto ťa udrie po líci, nastav aj druhé. A tomu, čo ti berie plášť, neodopri ani šaty.   30  Každému, kto ťa prosí, daj a nevymáhaj od takého, kto ti niečo vzal.   31  Ako chcete, aby ľudia robili vám, tak robte aj vy im!   32  Keby ste milovali len tých, čo vás milujú, akú vďaku si zaslúžite? Veď aj hriešnici milujú tých, ktorí ich milujú.   33  Veď keby ste robili dobre len tým, čo vám dobre robia, akú vďaku si zaslúžite? Veď to isté robia aj hriešnici.   34  Keby ste požičiavali tým, od ktorých očakávate, že vám to vrátia, akú vďaku si zaslúžite? Aj hriešnici požičiavajú hriešnikom, aby to zasa dostali späť.   35  Ale milujte svojich nepriateľov! Robte im dobre! Požičiavajte a nič za to nečakajte! Tak bude hojná vaša odmena a budete synmi Najvyššieho, lebo on je dobrý aj k nevďačným a zlým.   36  Buďte milosrdní, ako je milosrdný aj váš Otec. 


5.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   11. 1. 2016, 21:15 avatar
Máš čo robiť. Potom napíš ako sa ti to podarilo.


6.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   11. 1. 2016, 21:18 avatar
Nesúďte a nebudete súdení! Neodsudzujte a nebudete odsúdení! Odpúšťajte a bude vám odpustené!   38  Dávajte a bude dané aj vám — mieru dobrú, natlačenú, natrasenú a vrchovatú vám dajú do lona. Akou mierou meriate, takou bude namerané aj vám.   39  A povedal im aj prirovnanie: Môže viesť slepý slepého? Nepadnú azda obaja do jamy?   40  Žiak nie je nad učiteľa. No každý, kto je vyučený, bude ako jeho učiteľ.   41  Ako to, že vidíš smietku v oku svojho brata, a brvno vo svojom oku nebadáš?   42  Ako môžeš povedať svojmu bratovi: Brat môj, dovoľ, nech ti vyberiem smietku z oka, a pritom sám nevidíš brvno vo svojom oku? Ty pokrytec, najprv vyhoď brvno zo svojho oka, až potom uvidíš, ako vybrať smietku z oka svojho brata.


7.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   11. 1. 2016, 21:19 avatar
Niet dobrého stromu, čo rodí zlé ovocie, a niet ani zlého stromu, čo prináša dobré ovocie.   44  Každý strom možno poznať po ovocí. Veď z tŕnia sa nenazbierajú figy ani hrozno z ostružín.   45  Dobrý človek vynáša dobro z dobrého pokladu srdca a zlý človek vynáša zlo zo zlého srdca, lebo jeho ústa hovoria to, čím je preplnené jeho srdce.  


8.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   11. 1. 2016, 21:27 avatar
Aby ste mohli milovat nepriatelov, musite sa naucit odpustat :-)

Dobru noc :-)
Súhlasí lea_pragmaticka1, Wolfe


9.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   11. 1. 2016, 21:30 avatar
Správne odpúšťať treba, bez toho sa nepohneš a nemôže sa ti dariť a nemôžeš nájsť pokoj. Keď padneš, pohádaš sa, keď ťa urazia odpusť z celého srdca.


10.
označiť príspevok

elemír muž
   11. 1. 2016, 22:14 avatar
Nádherne ste to tu vymalovali, treba už len dodať, že akú to má všetko hodnotu, ak nám to hovorí ježiš ako človek človeku a aký to nadobudne význam ak by to ježiš ako boh nariadil človeku. Je rozdiel prijať radu od človeka a prijať od boha to isté.
Samozrejme, že Ježiš nebol nikdy taký človek, aKO HOCIKTO Z NáS a veľmi významných ľudí je medzi nami veľa, ale on bol najvýznamneší, akýkolvek človek na zemi existoval. Ježiša nikto nikdy neprekonal a svedčia o ňom mnohopočetné davy, ktoré ho sledovali a túžili aspom z dialky uvidieť a možno by som mohol napísať, že svedčí o ňom každý kameň,ktorého sa dotkol, každé miesto, kde spočinula jeho ruka a či len pohľad. Aj učeníkom hovorí: Koľkí by chceli vidieť to, čo vy vidíte a práve z doby, keď sa zachovali busty, či malby, nádherné sochy a mozaiky, nezachovala sa jeho napodobenina. Pretože ľudia nevnímali je mužnosť, jeho postavu, či tvár, on samotný zamestnával a upútaval na seba ľudí tým, čo hovoril, lebo to je nádhernejšie ako najkrajší muž, či akýkolvek človek. Jeho nádhera nebola v jeho mužnosti, jehom nádhera bola v jeho duchu, bola v jeho skutkoch a v myšlienkach a ľudia ho počúvali, lebo to, čo rozprával, malo silu.Sila ktorá zachraňuje , uzdravuje na tele a aj na duši, sila ktorá prúdi z neho ešte aj teraz, ak sa jej nebránime, ak ju veríme.lebo ju cítime vo svojom vnútri, tak ako to rozprával samaritánke pri studni. Veď aj samotnú samaritánku ohúril tak, že odisla privolala celé mesto, aby sa prišli na neho pozrieť, ale nie ako na chlapa,ktorý sa je zapáčil zovňajškom, on ju zaujal svojim duchom a tým, čo jej hovoril a čo potom hovoril aj ostatným, ak ho zobrali medzi seba.
Robil však aj iné veci, ktoré ľuďom vrážali dych a ak nepochopili silu ktorou to robí, Radšej ho poprosili, aby spomedzi nich odišiel. Ako napríklad, keď vyhnal z jedného človeka Légiu a všetkých nechal vôjsť do svíň a tie sa rútili do záhuby.
Koľkí neveriaci ho pocítili priamo vo svojom vnútre a pocítili aj jeho silu, ale radšej ho poprosili, aby odišiel.
Koľkí veriací iných cirkví nevedeli odlíšiť jeho silu od satanovej a tiež radšej zostali bez takejto podoby prítomnosti.

A kolkí sa na neho spoliehajú a spliehali celých tých dvetisíc rokov a veria, že nebudú zahanbení.


12.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   11. 1. 2016, 22:18 avatar
aspoň Elemír a pekne sa priznáva a vyznáva k Pánovi Ježišovi nášmu Spasiteľovi, ďakujem


11.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   11. 1. 2016, 22:16 avatar
No jo téma o Pánovi Ježišovi, jedinej spásy a najväčšej lásky a veriaci nenapíšu sem nič. A toľko reči, že písať o Pánovi Ježišovi mám. Smutné. Tak za seba napíšem - Panej Ježišu milujem Ťa z celého srdca a odpusť mi moje hriechy, amen.


13.
označiť príspevok

bystrik muž
   12. 1. 2016, 10:04 avatar
Ježiš, obrovský vzor pre každého, kto to ozaj zo svojim životom myslí vážne a zodpovedne!

http://www.youtube.com/watch?v=f0IcArN8OCU Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


14.
označiť príspevok

milicano
   12. 1. 2016, 10:17 avatar
som myslel že máme iba 4 vzory-mužský,ženský,stredný a homosexuálny
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:59,  Dnes si bezdomovci pochutnajú na kuracom vývare s rezancami. Hlavné jedlo bude mäsové gule v...
dnes, 02:56,  Ondrej, dôveryhodnosť zbierky každým dňom rastie. Do zbierky pre bezdomovcov prispel aj...
dnes, 01:48,  100, .... problém RKC je v tom, že vychováva takých ľudí ako si aj ty. Ty "hľadáš...
dnes, 01:42,  Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti, 90 % mi ukázalo chrbát. O...
dnes, 01:31,  25, .... presne ako keby som počul náboženských vodcov z 1 storočia, ktorý to tvrdili aj o...
dnes, 01:30,  101, .... RKC je vo všetkom mimo, lebo ako v uctievaní Boha , tak aj pri exorcizme sa viac...
dnes, 01:26,  103. najnevyhnutejšie sú osobné doklady . čo je pre vela bezdákov velky problém , ak mu...
dnes, 01:18,  51, .... najlacnejšie volania má JURO. 2 centy/minuta....Tesco tuším 4 centy/minuta?!
dnes, 01:16,  20, ... ale to tvrdí váš časopis. Je to o sektách a rôznych náboženských...
dnes, 01:05,  23, ..... máš pravdu. Pretože keby tu ešte tento satanov systém bol pár desaťročí, tak...
dnes, 00:57,  95, .... neexistuje situácia, z ktorej by neexistovalo východisko. Ale horkosť a zatrpknutosť...
dnes, 00:44,  22, .... tie veci/neživé/ z úvodu, čo som vymenoval, tiež "svedčia" Tomáš!...
dnes, 00:42,  105, .... je komické, že mnohí protestanti hovoria o RKC ako o "Babylonskej...
dnes, 00:38,  104, .... máš pravdu. To tvrdili aj židia na adresu kresťanov a prirovnávali svoju takmer...
dnes, 00:35,  103, .... a hádaj ako to malo byť pri Ježišovom druhom príchode? Alebo si myslíš, že dnes...
dnes, 00:30,  prave naopak.....približuju sa stale viac a viac ku zborom, ktore vznilki po...
dnes, 00:08,  jehovisti sa zjavili až v niekedy v 19 storoci ako demon......nemaju žiadnu historiu...... Ine...
dnes, 00:06,  Ja by som mu už nenabila tak rýchlo. .. Však sa mu môže prispieť na iné, ako kredit....
dnes, 00:00,  18, .... tei rozdieli sú všade a aj názory na učenie. Za svoje dlhé roky skúmania som...
včera, 23:59,  95) Je tu však viacero problémov. V prvom rade "nazaretsku sektu" založil dlho...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Snažte sa naozaj žiť, nielen existovať.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(95 718 bytes in 0,206 seconds)