Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Oprávnenosť tvrdosti osudu!

15
reakcií
949
prečítaní
Tému 6. februára 2012, 18:15 založil milan.s..

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
15. 03. 2013
56
16. 07. 2008
19
30. 09. 2012
100
31. 07. 2011
36
22. 07. 2011
64
30. 03. 2011
31
 
 


1.
označiť príspevok

milan.s.
   6. 2. 2012, 18:15 avatar
Oprávnenosť tvrdosti osudu!

Vnímavý človek neraz veľmi súcití s ľuďmi okolo seba. Je mu ľúto v akých chudobných, ba niekedy až biednych pomeroch musia žiť. V akých podmienkach a za akú mzdu pracovať.

Na ilustráciu uvediem konkrétny príklad zo závodu neďaleko miesta môjho bydliska. Je to klasická, narýchlo zmontovaná „plechová búda“, ktorej súčasťou je podľa platných predpisov aj klimatizácia. Tá tam reálne je, ale ešte nikdy nefungovala, lebo to stojí peniaze a zvyšovalo by to náklady.

Cez leto, keď je vonku 30 a vo vnútri 40 stupňov sa preto z času na čas stáva, že to niekto nevydrží, skolabuje a odvezie ho sanitka. Ľudia sú však ticho a sú radi, že majú prácu.

Nie je to na poľutovanie? A podobných prípadov je na Slovensku stovky. Veď to je aj jeden z dôvodov, prečo k nám prichádza množstvo takzvaných zahraničných investícií a investorov, ktorým je legálne dovolené zdierať ľudí rôznymi formami a spôsobmi.

Toto je jedna strana mince, ktorá vzbudzuje súcit, ľútosť a zároveň túžbu po zmene pomerov.

Ale minca má i svoju druhú stranu. Je ňou súkromný a osobný život ľudí mimo svojho pracoviska. Presnejšie povedané hodnoty, ktorým žijú a ktoré uznávajú.

Medzi najčítanejšie noviny a časopisy patrí úbohý bulvár. Medzi najsledovanejšie televízne programy zase filmy plné násilia a vyzdvihovania telesnosti, či lacné seriály plné plytkých vzťahov a prázdnych, nikdy nekončiacich konfliktov. Veľké nákupné centrá sa pre mnohých stali modlou, v ktorej vykonávajú kult nakupovania. Iba jesť, piť, mať a užívať si! Nič viac! Iba prázdnota, plytkosť, povrchnosť a degradácia človeka na inteligentného živočícha. Takí sú ľudia a také sú „hodnoty“, ktoré uznávajú. Česť výnimkám!

Všetko na svete však býva prepojené a jedno vždy vychádza z druhého a s nim súvisí. Vonkajšie pomery, v ktorých musíme žiť sú vždy iba odrazom hodnôt, ktoré uznávame. Medzi kvalitou hodnôt a reálnymi vonkajšími pomermi vládne priama úmernosť.

Na jednej strane teda, ak vidíme biedu, nedostatok, utrpenie a zlé životné podmienky, musíme ľudí ľutovať, avšak na druhej strane sú práve tieto nimi prežívané vonkajšie pomery tým najspravodlivejším odzrkadlením hodnôt, ktoré títo ľudia uznávajú. To je Zákonitosť! Preto pokým nezmeníme svoju hierarchiu hodnôt, dovtedy budeme musieť žiť práve v takých podmienkach, ktoré nám naše hodnoty vytvárajú.

V pochopení uvedenej Zákonitosti spočíva napríklad vysvetlenie, prečo nebol dobrý komunizmus a prečo nie je dobrý ani kapitalizmus, ktorý upadá a smeruje k zrúteniu.

Komunizmus chcel zmeniť život k lepšiemu násilnou, revolučnou zmenou vonkajších pomerov a násilím túto zmenu aj udržiaval. Kapitalizmus sa naopak márne snaží zlepšiť, upraviť, zreorganizovať a zreformovať vonkajšie pomery do ideálnej a fungujúcej podoby, čo sa mu neveľmi darí.

Oba spôsoby sú však nesprávne, pretože sa zameriavajú iba na to vonkajšie. Oba systémy svorne nepochopili, že vonkajšie pomery, ktoré sú priamo úmerné vnútorným hodnotám a z nich vyrastajú je možné naozaj meniť k lepšiemu iba zmenou týchto hodnôt.

Práve v súvislosti so súčasnou krízou kapitalizmu sa veľa hovorí o kríze hodnôt. Spočíva v tom náznak tušenia pravdy, pretože hodnoty, ktoré sú dnes svetovo uznávanými spôsobili krízu a smerujú celý systém k absolútnemu kolapsu. Ku kolapsu, ktorý nemožno zvrátiť nijakými finančnými, ekonomickými a hospodárskymi opatreniami, pretože tieto sú v skutočnosti iba márnou snahou o reformovanie niečoho, čo je zvonka nereformovateľné. To, čo je potrebné od základu zmeniť a zásadným spôsobom reformovať sú predovšetkým hodnoty, dnes vo všeobecne uznávané.

Čo teda môže svetu, spoločnosti i celému nášmu národu priniesť zmenu k lepšiemu? Uznávanie akých hodnôt? Sú to česť, spravodlivosť, jednoduchosť, skromnosť, prirodzenosť, úcta k človeku i k prírode a v neposlednom rade snaha o poznanie a naplnenie skutočného zmyslu života na zemi. Ak nedôjde k všeobecnému preorientovaniu ľudí práve na tieto hodnoty, nijaká vonkajšia zmena nič nevyrieši, alebo vyrieši len dočasne a krátkodobo. Za daného stavu môže ľudstvo napredovať iba čisto rozumovo a technicky, ale nikdy nie morálne. A nakoniec práve na svojej morálnej skazenosti padne! Padne tak, ako tomu bolo doposiaľ vždy s každou civilizáciou v dejinách.

Zmena hierarchie vlastného hodnotového systému je však to posledné, čo ľudia považujú vo svojom živote za dôležité a čomu prikladajú nejakú váhu. Práve na tejto, z ich hľadiska „nepodstatnosti“ však bude musieť všetko padnúť, pretože sú to práve tie „hodnoty“, ktorým dnes veria, čo vyvolali krízu a čo nakoniec spôsobia aj definitívny pád. Definitívny pád, ak tieto základné súvislosti ľudia nepochopia a nezmenia sa.

kusvetlu.blog.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk v spolupráci s M.Š.
Súhlasí Boris_I., luke85


2.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   6. 2. 2012, 18:27 avatar
Samozrejme. Pycha predchadza pad. Tesim sa na to.
Súhlasí luke85


3.
označiť príspevok

Ranexill muž
   6. 2. 2012, 18:32 avatar
Naj pysnejsi nie je Boh?
Ja viem malo toho o Bohu, ale ked je neikto alfa i omega tak asi ano. Ka najpoysnejsieho nepstihne pad, tak ptoom ako to je s tou jeho spravodlivostou?
Vec sa ma tak, ze my nemame púravo mu nic vytykat aj ked cini zlo, ci zrady ohavnosti atp.


4.
označiť príspevok

Ranexill muž
   6. 2. 2012, 20:14 avatar
zabudol som taham Boha na miesto, ktoré navstevuje len raz za tisic rokov, alebo na prelome casov


5.
označiť príspevok

Ónya žena
   6. 2. 2012, 21:55 avatar
musela by sa zmeniť Ústava ..aby sa mohol zmeniť systém., ..museli by sa politici komplet vymeniť a uvedomiť sa, ..že sú tu pre nás a snažiť sa nám zabezpečiť podmienky pre slušný a dôstojný život...))


6.
označiť príspevok

Vlado muž
   6. 2. 2012, 21:56 avatar
..že sú tu pre nás

Ale ešte aj povedz, že museli by sme vymeniť nás.


7.
označiť príspevok

Ónya žena
   6. 2. 2012, 22:00 avatar
vás, nás ....ale to nie je jedno  


8.
označiť príspevok

Vlado muž
   6. 2. 2012, 22:04 avatar
Ja ťa len doplňujem, že ak chceme zmeniť Ústavu, aby sme zmenili systém, musíme zmeniť politikov, lenže ich zmeníme len vtedy, ak sa zmeníme aj my samí, všetci, myslím tých vyše 4 milióny voličov.


9.
označiť príspevok

Ónya žena
   6. 2. 2012, 22:14 avatar
no dobre..a ako chceš zmeniť 4 milony ľudí..? na zmenu potrebuješ motiváciu a tou je príjem taký, aby si mal pocit istoty,..nezamestnaní, aby mali podporu na úrovni takej že z toho vyžijú,..dôchodcovia to isté ..proste chce to veľmi veľa zmien a chce to vyhovujúce zákony, ..zákon aj taký ktorý chráni záujmy a práva občana, zamestnanca,.. Sú tu veľké-obrovské diery v legislatíve , ..ľudia sú omrzelí, bez zájmu, ..kto má dôvod sa zmeniť , pre také podmienky čo sa mu poskytujú nikto nemá chuť. Zmena by mala prísť z hora.


10.
označiť príspevok

pollio
   6. 2. 2012, 22:35 avatar
nedokonalý človek si vytvoril nedokonalý systém a zakaždým plače že sa mu rozpadá...


11.
označiť príspevok

Ónya žena
   6. 2. 2012, 22:42 avatar
pollio ..a vieš kto tvoril systém ?


13.
označiť príspevok

pollio
   6. 2. 2012, 22:50 avatar
ten kto bol v predošlom mimo...


14.
označiť príspevok

pollio
   6. 2. 2012, 22:51 avatar
...a podarilo sa mu prežiť)


12.
označiť príspevok

Ranexill muž
   6. 2. 2012, 22:48 avatar
Clovek ma dobry system, problem je iba v tom kým rozne funkcie obsadzuje.
Súhlasí pollio


15.
označiť príspevok

pollio
   6. 2. 2012, 22:56 avatar
...lebo dobrý je za 3 ale sú aj lepšie známky


16.
označiť príspevok

Kasafran
   6. 2. 2012, 23:08 avatar
Milan Š.,
s podstatnou časťou Tvojho príspevku súhlasím, i ked vychádza z časti z inej hierarchie hodnôt, s akou sa stotožňujem ja.
Chcem sa však pristaviť pri tomto Tvojom konštatovaní:
"Komunizmus chcel zmeniť život k lepšiemu násilnou, revolučnou zmenou vonkajších pomerov a násilím túto zmenu aj udržiaval. Kapitalizmus sa naopak márne snaží zlepšiť, upraviť, zreorganizovať a zreformovať vonkajšie pomery do ideálnej a fungujúcej podoby, čo sa mu neveľmi darí."
Už vo viacerých príspevkoch a viacerých diskutujúcich (možno aj Teba) na tomto fóre som upozorňoval na nevhodné používanie výrazu/pojmu komunizmus vo význame bývalého alebo existujúceho spoločensko-ekonomického systému - pretože takýto systém ľudstvo ešte nezažilo, ale ho ešte len čaká...
Prekvapilo ma aj Tvoje konštatovanie o kapitalizme - odpovedz mi, prosím, kedy, ako dlho a akým spôsobom sa tento režim celoosvetovo snažil zlepšiť pomery vo všetkých štátoch do ideálne fungujúcej podoby?
Keby sa totiž aj snažil akokoľvek, aj tak sa mu to nikdy nemôže podariť, pretože by sa musel zbaviť svojich vojnových a lúpežných avantúr bažiacich za modlou maximálneho zisku - a to nikdy dobrovoľne nespraví...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 09:39,  Toto sa nestretáva s porozumením vo väčšine národa, lebo žijú ponorení v každodenných...
dnes, 09:23,  1. Otázka je, či je toto miestom, kde by sa nejaké problémy dokázali vyriešiť. Skôr by...
dnes, 09:04,  Keď je niekto hovädo netreba očakávať že sa bude vyjadrovať ako človek. Vychovať ho...
dnes, 08:00,  109. Naštudovať si môžem všeličo, ale to, čo napísali iní, je ich stupeň, ku ktorému...
dnes, 07:54,  havran, ja s tebou nebojujem. Iba ti píšem o tom, ako to je - pretože v niektorých veciach...
dnes, 07:51,  Nie, všeobecne sa nedá dokázať vôbec nič. Na dôkaz potrebuješ jedného, čo dokazuje a...
dnes, 05:37,  Poďakuj svojmu parťákovi, ktorý tu z toho spravil svoju propagandistickú centrálu... ty...
dnes, 01:19,  ...pamatajte na 0chranu... https://imgur.com/zxC5hwJ
dnes, 00:54,  takže Kočner je nevinný?.....no daj ty astronaut*03*03*03
dnes, 00:52,  Necelých tridsať rokov stačilo ponovembrovým zločincom z vysokej politiky národnosti...
dnes, 00:50,  nešaškuj tu zmetek....
dnes, 00:49,  a naš momentalne triezvy kamzík, zdupkal s nim......*21*21*21
dnes, 00:48,  MAFIA, OLIGARCHIA A VSETCI POLITICI ROZKLADAJU STAT Po viacerych pojednaniach sa vec...
dnes, 00:34,  a už jarabak nema argument......*21*21*21
dnes, 00:27,  ano aj Kiska je byvalý komunista, ale on nerozkradol to čo bolo vybudované!!!!....On je...
dnes, 00:25,  ondrej61- tak nam povez prečo sa veci manu tak ako sa majú a budú mať? Toto už asi...
dnes, 00:23,  Takže tvoj príspevok č. 26 neplatí ? *15*15*15*15
dnes, 00:23,  ondrej61- len si odriekaj túmantru ktorú ťa učí Kiska s Turbanom a nech ti dá šňupnúť....
dnes, 00:22,  sa ti to pomotalo kamziku.....su tu ludia, ktorí poukazuju na priciny, preco sa veci maju tak...
dnes, 00:21,  Fašistom neznášam a nieto aby som im rozkazoval, nechcem skončiť na šibenici do rici !!!!!!!
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Neexistuje cesta ku šťastiu, pretože šťastie je cesta.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(88 277 bytes in 0,872 seconds)