Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Odvaha vidieť svet - čo to znamená byť ateistom.

2
reakcií
798
prečítaní
Tému 23. decembra 2016, 19:43 založil fajer.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
06. 03. 2011
151
06. 03. 2011
13
 
 


1.
označiť príspevok

fajer
   23. 12. 2016, 19:43 avatar
Tento článok, ako jeden z mála na týchto stránkach, venujem veriacim.

Mnohí z vás veriacich toho veľa napovedajú o tom, ako si ateisti neváži minulosti, predkov a vôbec ničoho. Ja pritom práve v tom vidím odvahu ateistov, dokonca možno niečo ako každodenný hrdinstvo, ak je niečo také vôbec možné.

Rovnako ako iné vyznania aj kresťanstvo pretvára krajinu a vytyčuje priestor svojho pôsobenia symboly viery.

Viete, uvedomiť si že to, čo vám vykladajú rodičia alebo spolužiaci je s najväčšou pravdepodobnosťou predsa hlúposť, ide pomerne ľahko. Zvlášť v určitom veku. Oveľa ťažšie je prijať, čo to v živote skutočne znamená.

Uctievať predkov aj v tom, v čom sa mýlili, nie je cnosť ale hlúposť. Uctievať ich bludy, pre ktoré napáchali veľa zlého, je zvrátenosť. Zvlášť keď už vieme v čom sa mýlili. Môžeme pochopiť ich motivácie, ale už ich nemôžeme nasledovať. Znamená to oveľa viac, než že si nemusíme kľakať pred každými božími mukami po ceste do školy.

Naše vlastné kultúra nám rozpráva príbehy, ktoré sú v rozpore s realitou a sú celkom iste lživé. Vieme to už pomerne dlho, napriek tomu sú tieto lži jej integrálnou súčasťou.

Náš svet bol posledný jeden a pol tisíc rokov budovaný podľa kresťanského plánu - pôdorysy miest, ich centrá, usporiadanie, domácnosti, umenia všetkých žánrov ... v tom všetkom sa odráža náboženstvo. Žijeme vo svete, ktorý podľa kresťanstvo nefunguje a napriek tomu bol celý prispôsobený kresťanmi pre kresťanov. Sme na každom kroku vedome i podvedome bombardovaní náboženskú propagandou. Na každom kopčeku stojí kríž, v každej dedine je kostol alebo aspoň kaplnka. Sme na to tak zvyknutí, že to vlastne ani príliš nevnímame, to ale neznamená, že na nás nič z toho nepôsobí.

Je nesmierne ťažké si uvedomiť, že z hľadiska pravdivosti a funkcia nie je podstatný rozdiel medzi ľubovoľným politicky angažovaným umením a obrazy majstra Vyšebrodského oltára alebo mnohými obrazmi majstrov talianskej renesancie . Ich témy nie sú o nič menej šialená ako obrazy hromadných obetí v aztéckych rukopisoch. To, čo ich odlišuje je prevedenie, nie obsah. Aj dvetisíc rokov stará lož zostáva klamstiev a je potreba jej tak označiť a opustiť ju.

Je ľahké vidieť takto treba indiánskej kultúry Strednej Ameriky. Úplne samozrejme chápeme, že ich ľudské obete nijako neprispeli k pohybu nebeských telies a neodvrátili žiadnu katastrofu, snáď okrem toho že udržali poddaných v poslušnosti.

Skúste si predstaviť, ako by bol prekvapený taký Aztécky kňaz, keby mu to zrazu došlo: "Čože, takže všetkých tých ľudí sme obetovali úplne zbytočne? A k čomu sme budovali tie pyramídy, viete čo to stálo ľudí a práce? "Bol by to práve efekt stratených investícií, čo by mu bránilo prijať fakt, že to čomu celý život veril a čo celý život robil, nebolo obrovským prínosom pre celú jeho spoločnosť a žiadni bohovia to po ňom ani nechceli (ostatne ľudské obete sa práve preto držali v histórii pomerne dlho - efekt stratených investícií tu fungoval veľmi silno). Stáročia viery, ktorá nám pripadá úplne šialená, celé generácie uctievaných kňazov a bojovníkov by sa mu v hlave postavili proti tomu nápadu.

To isté ale oveľa horšie prijímame vo chvíli, kedy ide o našej vlastnej civilizáciu. Osobne poznám veľa ateistov, ktorí považujú Ježiša za historickú postavu a majú ho za významného a v podstate veľmi kladne hodnoteného filozofa.

náboženstvo

Samozrejme aj s biblickými postavami sa tak nejako dokážeme rozísť, lenže čo naše národné postavy? Čo hrdinovia našich školských rokov? Čo s polopohádkovými ideálmi rytierstva a Johankou z Arku? Nielen veľa ideálnych postáv z reálneho sveta sa náhle ukáže ako pomerne škaredé kreatúry, alebo aspoň stratí aureolu zázraku. Veľa kúzla stratí aj veľa úplne vymyslených postáv. Čo si potom počať s Karafiátovými chrobáčikmi, s Narniou?ideály rytierstva a Johankou z Arku? Nielen veľa ideálnych postáv z reálneho sveta sa náhle ukáže ako pomerne škaredé kreatúry, alebo aspoň stratí aureolu zázraku. Veľa kúzla stratí aj veľa úplne vymyslených postáv. Čo si potom počať s Karafiátovými chrobáčikmi, s Narniou?

Nakoniec aj naše veriaci babička, naši veriaci priatelia ... Samozrejme že je nezatratíme, ale pripustiť si že to, k čomu nás vedú, vlastne nie je dobré, je veľmi ťažké jednoducho preto, že ich máme radi. V duchu ale cítime, že sú rovnakými obeťami doby a jej klamstiev, ako my sami.

Všetky dôsledky svojho pochopenie si našťastie väčšina z nás (a možno nikto) v prvej chvíli neuvedomuje.

Pripustiť si, že naša civilizácia, rovnako ako väčšina ostatných, z veľkej časti stojí na lži a prijať toto poznanie so všetkými dôsledkami je okamih, ktorý pripomína istú scénu z filmu Matrix . Tú kde Neo dostáva od Morfea ponuku spoznať skutočnosť, nech to znamená čokoľvek.

morfeus-matrix... Je to svet, ktorý máš pred očami, aby si nevidel pravdu. "
Neo: " Akú pravdu? "
Morpheus: " Že si len otrok, Neo. Ako každý si sa narodil do zajatia, žiješ vo väzení, ktoré vlastne už vôbec nevnímaš. Uväznili tvoji myseľ. Bohužiaľ tí nedokážem opísať, čo to Matrix je, musíš sa presvedčiť sám. "
Morpheus:" Máš poslednú šancu. Z tejto cesty sa nemôžeš vrátiť. S modrú kapslí všetko skončí, prebudíš sa doma a budeš veriť čomu budeš chcieť. ... Ale s tou červenou zostaneš v ríši divov a ja ti ukážem, ako hlboko králičie nora vedie. "
Neo sa naťahuje po červenej kapsuli.
Morpheus: "Pamätaj si, ja ti ponúkam len pravdu, nič viac!"

Ospravedlňujem sa za túto filmovú vsuvku, ale pripadá mi to ako najlepšie pripodobnenie toho o čom hovorím. Absurdné je, že nepotrebujeme žiadnu nadvládu strojov a umelo vytvorenú realitu. Stačí keď vidíme túto realitu vopred deformovanú náboženským filtrom. Otroctvo máme v hlave, v jednom z najpodivuhodnejších počítačov - v našom mozgu. Jednoducho si ho odovzdávame a dedíme ho.

V jednej veci to moje prirovnanie ale kríva - nemám totiž žiadnu modrú pilulku.

Ak ste trošku premýšľaví a zároveň veriaci, musíte cítiť, že s vašou vierou nie je niečo v poriadku. A naozaj nie je, lenže je veľmi ťažké si to priznať, pretože už samotnú pochybnosť chápete ako svoju chybu, ako keby ste robili niečo nesprávne, zakázaného. Možno si prajete, aby to zmizlo, aby tá pochybnosť jednoducho prestala existovať. Ona ale nezmizne, pretože "to" ste vy. Je to čo vidíte, čo cítite a hlavne o čom premýšľate.

Môžete sa nechať oklamať, znova, lepšie, oveľa sofistikovanejšie, ale ak premýšľate, vždy to nejaká potláčaná časť vášho vedomia bude vedieť. Budete totiž vedieť, že ste to chceli.

Autor Petr Tomek | 17.12. 2016


2.
označiť príspevok

Aranjes žena
   23. 12. 2016, 21:23 avatar
Väčšiu blbosť som už dávno nečítala...autorovi asi naozaj chýba modrá pilulka  
Súhlasí Patrick91


3.
označiť príspevok

fajer
   24. 12. 2016, 08:29 avatar
Ako , že nie, ved si určite čítala bibliu...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

včera, 23:32,  Je to len o tom, že sj máte svoj preklad. .. Slovo nazarejský prekladal p. Roháček,...
včera, 23:13,  Xixi. .. *03
včera, 23:12,  Djjaro, ja neprijímam ekuménu, ale zas ani neodcudzuje , že sú rôzne zbory. .. lebo po páde...
včera, 22:30,  18, .... na Slovensku po Slovensky!!! Výraz - Nazaretský je správny! Ešte som nepočul...
včera, 22:28,  2, ..... a má to aj pokračovanie. Potom na sklonku časov prišli tí, čo vedia predlžovať...
včera, 22:18,  4, .... len je zaujímavé, že vám to nebránilo prijať a osvojiť si nerozumné, nebiblické...
včera, 22:13,  5, ..... viac: na stránke: CONSTANTÍNUS MAGNUS ........
včera, 22:07,  Viktor Orbán vystoupil jako jediný politik proti plánu EU na zrušení České státní...
včera, 22:04,  23, ....... iba sčasti máš pravdu. Je faktom, že aj táto štátna ustanovizeň šírila...
včera, 21:18,  Stačí popísať procesy a urobiť program ;)
včera, 21:17,  Je to pohľad programátora ;)
včera, 21:16,  Súhlasím, podľa teba to bolo tak :)
včera, 21:15,  Dík ;)
včera, 21:15,  Veľa šťastia prajem :)
včera, 21:15,  Podľa MŇA ideme po ceste, po ktorej išli naši stvoritelia ;)
včera, 21:14,  Preto chcem robiť SIMULÁTOR VŠETKÉHO ;)
včera, 21:13,  A raz na ne prídeme :)
včera, 21:13,  To by bola jedna z možných ciest.
včera, 21:08,  Že nemáme vysvetlenia, neznamená, že neexistujú ;)
včera, 21:02,  To poznanie bude komplexné, keď sami stvoríme umelú inteligenciu ;) Potom budeme vedieť...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Som vegetarián, ale na mäso sa pozerať môžem.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(58 914 bytes in 0,179 seconds)