Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Odkaz ľuďom dobrej vôle

111
reakcií
1497
prečítaní
Tému 31. mája 2012, 23:55 založil pomocnik.

podobné témy:1.
označiť príspevok

pomocnik muž
   31. 5. 2012, 23:55 avatar
Cítite to vzrastajúce napätie? Stratu dôvery, a rastúcu nenávisť? Je to viditeľné aj na tomto fóre. Čoraz viac ľudí hľadá vinníkov za problémy, ktoré zažívajú na niekom druhom. Či už sú to politici, organizátori celosvetových sprisahaní, bankári, kapitalizmus, komunizmus, "ateisti", "veriaci", príslušníci "inej strany" - je jedno kto, len nech je to príslušník "opačného" tábora zodpovedný za všetky problémy. Najviac však prekvapuje, že aj tí, ktorí sa hlásia k učeniu propagujúcemu miernosť, lásku (aj k nepriateľom) a schopnosť odpúšťať - z čoraz väčším rozhorčením vytvorili si triedneho nepriateľa, ktorého nazvali "ateista"! Je to skúsenosť práve z tohoto fóra.

Len nikto nehľadá príčiny problémov - v sebe samom. Pokladá sa snáď za "dokonalejšieho?"

Nie je snáď príznakom doby, že práve ten, kto kedysi patril medzi "zarytých ateistov" patrí dnes k "zarytým odporcom ateistu" práve tak, ako bývalý fajčiar bude o to ostrejšie vystupovať proti fajčiarom?

Zámerne spomínam kresťanov, pretože práve títo by sa po prijatí učenia, ku ktorému sa hlásia, mali stať vzormi pre celé ľudstvo, čo je však dôkazom, že sa tak nestalo.

Čo z toho vyplýva? Aká veľká pýcha, koľké to pokrytectvo, aká skazená musí byť dnešná spoločnosť?

Niečo neviditeľné akoby "viselo vo vzduchu" a nútilo k takémuto konaniu s čoraz väčšou silou. Ženie terajšie ľudstvo niekam, a toto ľudstvo sa proti tomu nedokáže brániť. Čo je to "niečo" a ako si to máme vysvetliť? Ako to súvisí s dnešnou krízou, pri ktorej sa čoraz zreteľnejšie ukazuje, že nejde zďaleka len o krízu ekonomickú - ale predovšetkým - o krízu morálnych hodnôt? Nie je to však len v spoločnosti, ale ja v prírodnom dianí okolo nás, ktoré je taktiež čoraz extrémnejšie, "zbláznenejšie" a tvrdšie voči ľuďom. Ako to súvisí aj s týmto?

Na to prísť nie je až tak zložité pre toho, kto sa snaží posudzovať podľa OVOCIA, čo to všetko prináša, a snaží sa tiež na to pozerať čo najjednoduchšie, nezaťažený tým, čo sa doteraz naučil. Pri každom probléme, pri každej chybe sa len zreteľnejšie ukazuje, ako NIEČO KONKRÉTNE nebolo v poriadku. Niečo, čo by bez vzniknutého problému bežalo ďalej, bez toho, aby si to niekto všimol, alebo - hoci si to aj všimol, aby s tým niečo robil. Tak sa napríklad na hospodárstve ukazuje, aké nespravodlivé a teda nesprávne je, že svetové výrobné prostriedky sa dostávajú do rúk čoraz menšiemu počtu ľudí, že vynaložená námaha nie je adekvátna oceneniu, aké nesprávne bolo jednostranné drancovanie prírody človekom, ubližovanie iným bytostiam. Ukazuje sa, čo všetko sa zanedbalo, a tak ďalej, a tak ďalej.

Aj pri problémoch v medziľudských vzťahoch sa len ukazuje, akí v skutočnosti sme. To "niečo" ženie predovšetkým na svetlo sveta naše vlastné chyby, o ktorých sme predtým nevedeli alebo ktoré sme sa snažili pred sebou a inými ukryť čo najhlbšie. Alebo sa ukazuje, na akých nesprávnych základoch je väčšina vzťahov založená - poväčšine na čisto materiálnom základe (kde vzťah je len prostriedkom k splneniu nejakej slabosti alebo želania, pričom čistá, nesebecká láska absentuje).

Keďže som už spomínal veriacich kresťanov, použijem pre zrozumiteľnosť ich jazyk, ktorí verím - že im bude zrozumiteľnejší. Toto násilné vyplavovanie nedostatkov na svetlo sveta viditeľné pre všetkých - nie je ničím iným, ako naplnenie obrazu, ktorý by v čistej (pôvodnej) forme mohol znieť ako: "vzkriesené je všetko živé i mŕtve, aby mohlo byť súdené" - teda - neznamená to nič iné, lež dobu, ktorú označujú za "posledný súd"! Nie je to teda tak, ako ich doteraz iní ľudia učili, že by z hrobov mali vstávať oživené kostry ľudí, alebo že by išlo o niečo, čoho oni ako "veriaci" budú ušetrení.

Kto neverí, nech aspoň nezaujate pozoruje. Najväčší prospech mu však prinesie, keď bude predovšetkým skúmať seba samého, pretože ak by sa mal zaoberať inými, stratil by drahocenný čas. Avšak nielen zlé vlastnosti sú týmto ukazované a súdené, ale aj tie dobré, ktorým to "niečo" môže priniesť nebývalú posilu. Pre všetkých ľudí - je teda dnes obzvlášť dôležité - najmä pre toho, koho silné prežitia ešte úplne nezrazili na kolená a žije ako-tak ešte v blahobyte - aby sa zo všetkých síl snažil o prácu na sebe, o skúmanie vlastného vnútra - a "vymetanie" všetkých zlých vlastností, a o zušľachťovanie, čo nie je nič iné ako - znovu vyjadrené slovami kresťanov - "bielenie" či "pranie" rúcha tak, aby mohli byť oprávnení pre vstup k "hostine"!

Dôležité aj je, že tu vôbec nerozhoduje, či je niekto "veriaci", "ateista", "humanista" alebo ku komu sa hlási - dôležité je len to, akým je vo svojom vnútri, teda miera jeho nesebeckosti, pokory, čistoty myslenia či cítenia - teda miera vnútorných hodnôt, na ktorých je možné stavať skutočný blahobyt, krásu, mier a harmonické spolužitie.

Nech je to "niečo" ukazujúce na nedostatky a klady - pre nás tou najväčšou pomocou na to, aby sme ešte zistil, čoho všetkého sa ešte musíme zbaviť, aby sme nemuseli duchovne zahynúť! U každého jednotlivca to môže byť niečo úplne iné. A myslime aj na to, že keď aj osudovým zásahom utrpíme ujmu, stratíme niečo, na čom sme boli doteraz závislí, na čom sme doslova lipli - či už je to majetok, istota, dieťa alebo iný človek - nech sa snažíme pozerať sa na to tak, že aj to bolo len pre naše dobro, že išlo o nabádanie, aby sme v niečom zmenil svoje zmýšľanie, pretože to niečo nám bránilo k veľkej vnútornej zmene k lepšiemu, čo je zase slovami "veriacich" možné nazvať ako "znovuzrodenie v duchu" (tento obraz som sa snažil viacej krát objasňovať na iných miestach). Teda aj to "znovuzrodenie v duchu" nikto za nás neurobí, nikto nás za vlastné chyby nevykúpi - má to byť len naša vlastná práca! A neplatí tým tak často používaný protiargument, že by sme tým "nepotrebovali Boha"! Veď On nám dáva silu ku všetkému konaniu - čo však až doteraz zneužívame prevažne na vytváranie škaredostí. Preto dnes, aby sme sa znovu osvedčili - musíme k nášmu "znovuzrodeniu" teraz vynaložiť maximálnu námahu! Vyprosiť si môžeme len silu k tomu, a ukázanie cesty, AKO.

Viem, že mnohí - tentokrát z radov "neveriacich" - budú pochybovať o týchto slovách. A viem tiež, že ešte väčšími pochybovačmi budú tí z radov "veriacich", pretože to bude protirečiť ich doterajším výkladom, ale predovšetkým - pretože sa ich viera stala pohodlná a slepá a nedokážu rozlíšiť Pravdu v jasnosti, ale potrebujú k tomu aj vidieť, že tak tvrdí autorita, čo je v skutočnosti len barlou. Pochybovanie však nikomu nepomôže, môže len oddialiť ich úsilie zmeny k lepšiemu, čím môžu len zameškať mnohé a tým sa zbytočne vystaviť bolestiam, voči ktorým by boli ušetrení. A to je veľká škoda. Nech sa teda aspoň aj oni porozhliadajú okolo seba. Ak už ich nepresvedčí tlak na nich samých, tak aspoň prírodné dianie, ktoré sa bude ukazovať stále "drsnejšie", "krutejšie" v "katastrofách" najrôznejších druhov - s výsledkom stále bolestnejším a zničujúcejším pre to, na čo sú dnešní ľudia tak veľmi hrdí -teda namiereným proti nim. Nech si aspoň to všímajú - pretože - ďalší odkazu ľudstvu je - že sa stále viac blíži doba, keď aj prírodné živly sa ozvú v takej intenzite a formách, akú človek nikdy pred tým nezažil, a nevie si to dnes ani predstaviť! Doteraz - najmä v posledných dvoch desaťročiach - sa snažili len upozorňovať, varovať ľudí - ktorí však ostali poväčšinou hluchí k týmto varovaniam - avšak viac už nemôžu, a začína obdobie, kedy začnú jedine splňovať svoju úlohu v Poslednom súde, už bez akýchkoľvek ohľadov voči ľudstvu, ktoré je dnes vo všetkom len kruté a nespravodlivé - teda odsúdeniahodné - nie také akým sa malo a mohlo už dávno stať!

Blíži sa doba, keď "Kráľovstvo nebeské príde na Zem" - akurát - aj toto Kráľovstvo si ľudia vysvetľovali všelijako inakšie, lež nie ako si mali, v plnej jednoduchosti - teda že to ONI SAMY majú raz konečne začať REŠPEKTOVAŤ prísne spravodlivé Zákony Kráľa Nebeského, ktoré tu boli odjakživa, aj viditeľné pre toho kto chcel - akurát oni nechceli, lebo im bolo nepohodlné zmeniť spôsob života alebo vzdať sa svojich sebeckých prianí. Posledný súd je len o tom, že ľudstvo bude donútené k tomu tak, že všetko zlé konanie sa okamžite obráti na svojho pôvodcu, i keby malo ísť o škodlivú myšlienku. Aby každý, kto snáď ešte začne v Pokore usilovať o čistotu svojich myšlienok, o čistý, spravodlivý, čestný život - už nemohol byť napádaný. Harmónia (t.j. "mier" bude teda vynútená tým, že bude "odstránený" každý, kto ruší harmóniu, a teda sa nechcel sa do poslednej jemu darovanej chvíle zmeniť! Preto všetky zvestovania hovoria o súde "poslednom". A nielen v kresťanstve.

Práve včera bola zase do sveta ľudí vyliata sila, ktorá mohla posilniť vážne usilujúcich, ak sa dokázalo preladiť zo všedných pozemských starostí. Žiaľ, ako zakaždým, aj teraz sa tak stalo len v pramálo prípadoch... A tak zmienená Sila posilnila len to "niečo" nútiace a súdiace...


6.
označiť príspevok

rain...
   1. 6. 2012, 06:33 avatar
1.Ďakujem, že som našla silu a neprestala veriť v ČLOVEKA.
Súhlasí red rose


2.
označiť príspevok

Ónya žena
   1. 6. 2012, 00:06 avatar
Kto bude vládcom tisícročnej ríše na Zemi ? .. vraj je už za dverami  


3.
označiť príspevok

orionko muž
   1. 6. 2012, 02:07 avatar
My ľudia, všetci spoločne.  


4.
označiť príspevok

pomocnik muž
   1. 6. 2012, 02:22 avatar
Dôležité v tomto prípade je to, že pôjde o toho "najpovolnejšieho", t.j. najmúdrejšieho kráľa, aký je vôbec možný. Vlastne existuje už od počiatku, aj Zákony, ktoré ustanovil, avšak na Zemi tieto múdre a spravodlivé Zákony nie sú rešpektované. Preto sa ľudia modlia "Príď Kráľovstvo Božie na Zem" - alebo - ako v Nebi, tak aj na Zemi". Modlia sa teda v skutočnosti, že chcú spoznať a aj rešpektovať tieto Zákony, ktoré je možné nazývať aj "Vôľou Božou", a ktoré jediné by im mohli priniesť vnútorné naplnenie, šťastie v živote - každému jednotlivcovi. Modlili sa tak vždy. Avšak v skutočnosti ich spoznať ani nechceli, a najmä nechceli ich rešpektovať, pretože im boli príliš prísne a nepohodlné, požadovali, aby sa zmenili, čo zase nebolo vždy v súlade s ich cieľmi. Ak aj prišiel niekto (posol), kto im Zákony - teda nariadenia Kráľa Kráľov ukazoval, správali sa k nemu nepriateľsky, vysmievali sa mu, bojovali proti nemu. Tak sa stalo, že zavraždili aj Ježiša - ktorý im vlastne nechcel priniesť nič iné, len znalosť týchto Zákonov.
Súhlasí Ónya, Chuck Norris


5.
označiť príspevok

nabzlo muž
   1. 6. 2012, 06:14 avatar
nikto a nič nepríde,zase sni o ničom,treba sa prebrať a prestať veriť týmto hlúpostiam a hneť bude svet krajší....
Súhlasí havran, mysoulflies


8.
označiť príspevok

Ónya žena
   1. 6. 2012, 07:48 avatar
nemalo to byť "najpovolanejšieho " ?  


10.
označiť príspevok

pomocnik muž
   1. 6. 2012, 09:07 avatar
Malo. Ospravedlňujem sa za preklep.
Súhlasí mysoulflies


11.
označiť príspevok

Ónya žena
   1. 6. 2012, 09:14 avatar
nemusíš sa ospravedlňovať..len významovo aby to tam sedelo ), ..múdro píšeš. 


23.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 12:14 avatar
V dnesnej dobe spominat Bozie kralovstvo je dost nebezpecne. Ludia lahko vyhlasia cloveka za blazna. Ale pekne pises Pomocnik. A navyse aj pravdivo
Súhlasí red rose, mysoulflies, Ónya


24.
označiť príspevok

pomocnik muž
   1. 6. 2012, 12:54 avatar
Ďakujem. Súhlasím s Vami úplne, že písať v dnešnej dobe o Kráľovstve Božom, ktoré už bolo tak veľmi sprofanované v tom negatívnom zmysle, veľmi nebezpečné. Písal som tam najmä "veriacim", ktorý to očakávajú, bolo to ich rečou. Je preto veľkou dilemou zverejňovať niečo, kde chodia rôznorodí ľudia, chcelo by to používanie rôznych jazykov.


25.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 13:01 avatar
Ludia nepochopili Jezisove posolstvo ani vtedy a akokolvek sme vyspelejsi, nechapeme ho dokonca ani dnes. Malo je takych ucitelov ako bol on. Nabozenstva sa na tom prizivili a tym praveze oddialili nas vyvoj. Taka krivolaka je cesta cloveka, asi to tak ma aj byt. Ostava uz len verit, ze clovek sa zmeni a potom najde tu cestu.


26.
označiť príspevok

pomocnik muž
   1. 6. 2012, 13:29 avatar
Súhlasím s Vami. I keď sa ukazuje, že "vyspelejší" sme len pokiaľ ide o technickú stránku, avšak nie pokiaľ ide o základné ľudské hodnoty - a snáď sme trochu namyslenejší na naše technické zručnosti. Aj keď je to škoda, pretože reč tohoto učiteľa bola tak jednoduchá, že aj dnes by ju mohlo pochopiť každé dieťa. Ľudia však postupom času pôvodne čistú jednoduchosť zahalili do komplikovaných, človeka len zaťažujúcich a niekedy aj základnú logiku postrádajúcich výkladov a dogiem, ktorým sa nedá tak ľahko porozumieť. Človek si potom povie: tomu ani nemôžem porozumieť, lebo som to neštudoval, ale dám teda na názor teológa, ktorý sa tým zaoberá celý život. A teológ bude len podporovať zložité výklady plné cudzích slov, pretože si neprizná, že aj on tomu nerozumie, a stratil by dôležitosť, vyzeral by smiešne že celý svoj život venoval kriveniu a zahaľovaniu niečoho, čomu by v čistej, pôvodnej forme rozumelo každé dieťa. A keď niekto potom príde, kto ľuďom životné pravdy vysvetľuje v pôvodných, nepokrivených a tým aj zrozumiteľných formách, bojuje proti nemu, prehlási ho za kacíra, za poblúdenú dušu - len aby si zachoval svoju moc nad ľuďmi. A koniec koncov - takto dopadol aj samotný Ježiš. Práve tí, u ktorých by sa predpokladalo, že by mu mali rozumieť najviac, lebo ho očakávali - celý život venovali tomu, aby ho ako spasiteľa spoznali, vtedajší najvyšší kňazi, ho dali zavraždiť ako "rúhača".
Súhlasí Chuck Norris, Ónya


27.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 13:43 avatar
Ano presne tu technicku vyspelost som myslel. Nastal nerovnovazny stav a cim dlhsie to bude trvat tym horsie pre nas. Technicky rozvoj mal byt pre nas kvoli bezpeciu, kvoli tomu aby sme sa nasytili a pod a nie aby sme duchovne degenerovali. A to sa nam stalo. Nepisem schvalne dusevne, lebo rozmaznavat nase emocie, sa nam velkolepo dari. Teraz by sme potrebovali, takeho ucitela ako sme mali pred 2000 rokmi, ktory by nam znova ukazal tu cestu a mozno by sa to zaobislo aj bez tych nabozenstiev. Aspon v takej forme ako funguju dnes. A ani neviem, by ludia chceli tu cestu podstupit. Ved teraz je to pohodlnejsie, nie?
Súhlasí pomocnik, rain...


28.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 14:05 avatar
Tak ma napada. Nie je marnotratnost cakat na niekoho? Zase len vyhovorky aby sme sa nemuseli menit? Co tak vykrocit na tu cestu sam. Nie, do sireho sveta, ale do hlbky svojej duse. Staci sa len nebat. Kto tvrdi ze to kralovstvo musi byt hmotne.
Súhlasí red rose


29.
označiť príspevok

pomocnik muž
   1. 6. 2012, 14:38 avatar
Súhlasím s Vami. Čakanie by len podporovalo lenivosť. Koniec-koncov, človeku môže prísť pomoc len vtedy, keď sa s niečim začne pasovať, niežeby čakal so založenými rukami.

V hĺbke svojej duše človek môže nájsť mnohé, najprv cieľ, a potom, pri jeho napĺňaní aj posilu, alebo sa mu tam môže ujasniť nejaké riešenie, ktoré hľadá a ktoré mu potom veci uľahčí.Bude môcť potom to "nehmotné" pretaviť do hmotnosti, doslova to tam"zakotviť".
Súhlasí Chuck Norris, rain...


35.
označiť príspevok

veriaci muž
   1. 6. 2012, 20:54

Príspevok bol vymazaný administrátorom.39.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 22:53 avatar
A tie hriechy o ktorych stale rkc spieva, ze sa daju zmazat darom alebo modlidbami (co je len jeden neskutocny podvod) si kazdy odserie sam. Ziadny Jezis, Budha a neviem kto este. Kazdy sam a do poslednej kvapky.
Súhlasí Ónya


65.
označiť príspevok

veriaci muž
   1. 6. 2012, 23:31

Príspevok bol vymazaný administrátorom.67.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 23:33 avatar
Ja som sa len zastal Pomocnika, ktory pise vacsiu pravdu ako Vy tu vsetci dokopy. Myslim tym Vas, nabozenskych fanatikov.


37.
označiť príspevok

veriaci muž
   1. 6. 2012, 22:01

Príspevok bol vymazaný administrátorom.55.
označiť príspevok

Ónya žena
   1. 6. 2012, 23:23 avatar
37/ veriaci..toto tak nebezpečne vyzerá ..vy máte večnú tendenciou strašiť Bohom.../ mať Boha pri sebe,..neznamená že človek musí uctievať nejaké náboženstvo..a prijímať evanjeliá , ...na čo ????? ten kto to nerobí o čo je horší ako ten kto to robí ?
Súhlasí Chuck Norris, clear1


63.
označiť príspevok

veriaci muž
   1. 6. 2012, 23:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.82.
označiť príspevok

Ónya žena
   2. 6. 2012, 00:04 avatar
toto napíše veriaci ako ty, omg, ..fakt je v tebe Božej úcty /ironicky myslené/ ..prečo necítim z teba ľudskú lásku, len chladné citácie..))  
Či verím v Boha nie je podstatné., .. sloveso "veriť" nevhodne vyjadruje to, čo ja poznám...pretože "veriť alebo neveriť" mi pripadá ako napr. "kradol si alebo nekradol ? Slovo "veriť" je PODMIENENÉ a nepáči sa mi, lebo sa ním manipuluje , ..a kto neverí tak, ako to učí nábožensvto...je zlý ?


83.
označiť príspevok

veriaci muž
   2. 6. 2012, 00:11

Príspevok bol vymazaný administrátorom.86.
označiť príspevok

Ónya žena
   2. 6. 2012, 00:30 avatar
ďakujem ,..poviem ti to veriaci :
som z katolíckej rodiny, ..no a stalo sa, že sa vo mne silno niečo zlomilo a vieš prečo ? ..ako študentku ma 2 x farári vyhodili zo spovedelnice....a vieš prečo ? ..jednému sa nepáčilo že na škole kreslíme akty - to som mu povedala, že nevnímame telo ako telo ale tvary, že sme odosobnení, nepochopil, .. to keď sa ma vypytoval či náhodou si neprezerám časopisy s nahými mužmi, ..a ešte tlačil na mňa aby som nechala školu ! ,.. potom sa ma vypytoval či sexujem a ako často ..) ..a druhý krát ma druhý farár vyhodil za to, ..že som nevedela názor modliacej knižky.  ...a aj za to, že som mu povedala že žiadne hriechy nemám...lebo mi ich vnucoval, zo všeličoho ma obviňoval a trepal také veci , že po hodine diskusii  /lebo to sa nedalo považovať za spoveď, ..ma vyrazil von , samože bez rozhrešenia...tak ako ten prvý.  
... s odstupom času sa mi celá viera začala hnusiť, prišla som na to, že celá spoveď je fraška, celé náboženstvo je fraška, .. som stratila toho zmysel, ..a časom som prišla k inému poznaniu , ..a tralalala,...nedá sa všetko sem napísať,,..podstatné je to, čo ja poznám, čo viem a cítim že je...a viem ako funguje vesmírny zákon . Preto sami nepáči ak sa niekto odvoláva stále na Božie zákony a rôzne citácie, ...ale fakt niekedy neviem či sa tu mám smiať..alebo plakať, .))ň


89.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   2. 6. 2012, 14:03 avatar
Paneboze ty si musela byt strasne zla ked ta dva krat vyhodili. Ja bol naopak taky dobry, ze mna tam ani nepustili )))))))
Súhlasí Ónya


96.
označiť príspevok

veriaci muž
   2. 6. 2012, 17:54

Príspevok bol vymazaný administrátorom.97.
označiť príspevok

Ónya žena
   2. 6. 2012, 18:58 avatar
napr. môj otec..systémom doby a času sa stal neveriaci ..a robil takú vec, aby si ujasnil pojem Boh, ..že sa chodil akože spovedať..a v tej spovedelnici viedol rozhovory s farárom ..niekoľkokrát s odstupom času, čo si pamätám to takto praktizoval pokaždé u iného, a tak otec sa nič podstatné nedozvedel, farári teoretizovali asi ako my tu ,..pretože sami farári sa na existenciu Boha pozerajú úplne inak a mám pocit, že veľmi dobre vedia aká je pravda ..)
Štúdium teológiu je to náročná filozofia a som názoru, že múdry pochopí zákony medzi nebom a zemou,..a v konečnom dôsledku je to večné tajomstvo a bude to večne otvorená otázka.
Súhlasí rain...


98.
označiť príspevok

Ónya žena
   2. 6. 2012, 19:08 avatar
som chcela povedať je k tej 96-ke, že o pár rokov na to, ..sa mi niečo veľmi zaujímavé stalo a presvedčila som sa o účinku vyššej sily - že skutočne existuje niečo "nad", čo sa nedá popísať.
Paradox toho je, keď som sa príležitostne o tom zmienila farárovi a chcela som aby mi povedal ako to vidí on, .. na moje veľké počudovanie..mi reálne vysvetlil opak toho o čom som ja bola presvedčená že funguje. Vtedy som pochopila vlastne to, čo píšem v 97 -ke ...že farári veľmi dobre vedia aká je pravda.


103.
označiť príspevok

veriaci muž
   2. 6. 2012, 21:01

Príspevok bol vymazaný administrátorom.43.
označiť príspevok

veriaci muž
   1. 6. 2012, 23:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.48.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 23:13 avatar
No preco asi. Su dve nebezpecne skupiny ludi. Ateisticky fanatici a nabozensky fanatici (do tej druhej skupiny by som ta zaradil) a takym sa treba oblukom vyhybat )
Súhlasí Ónya


32.
označiť príspevok

veriaci muž
   1. 6. 2012, 20:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.34.
označiť príspevok

rain...
   1. 6. 2012, 20:38 avatar
Satan je len alegória pre slabosti našich charakterov. A každý človek tie slabosti má.


38.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 22:49 avatar
Oh shit to az tak ste na tom? To co su za hluposti, ze obetovanim zvierat sa prikryvali hriechy na jeden rok. To co je za blud? Pripadam si ako keby to pisal niekto zo staroveku. Cela Vasa ideologia je v takom duchu. Ale budiz. Kazdemu, kolko vladze.
Súhlasí clear1, veriaci, Ónya


40.
označiť príspevok

rastos muž
   1. 6. 2012, 22:55 avatar
Také že "na jeden rok" nepoznám ani ja, pravdepodobne to v Biblii nie je.


46.
označiť príspevok

veriaci muž
   1. 6. 2012, 23:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.50.
označiť príspevok

rastos muž
   1. 6. 2012, 23:17 avatar
Rozumná odpoveď by bola: nie rastos, asi si si to nevšimol, ale je to v Biblii, konkrétne tu: ...


59.
označiť príspevok

veriaci muž
   1. 6. 2012, 23:26

Príspevok bol vymazaný administrátorom.41.
označiť príspevok

veriaci muž
   1. 6. 2012, 22:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.42.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 23:00 avatar
Trocha...nedalo sa viac. Zdravy rozum nepustil.


78.
označiť príspevok

veriaci muž
   1. 6. 2012, 23:54

Príspevok bol vymazaný administrátorom.44.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 23:08 avatar
To Vam staci jedna kniha aby ste uverili? To je az smiesne. Som hlboko sklamany z Vas "veriacich". Viera nieje citovat bibliu naspamat ako verklik. Mnohi ludia, ktori nikdy nenavstivili kostol, nikdy nepoculi o Jezisovi, su duchovne viacej vyvinutí, ako Vy. No a poniektori z Vas, vlastne tu Vasu vieru tymto spravanim degradujete.


45.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   1. 6. 2012, 23:10 avatar
Chuck ved vdaka tej jednej knihe Biblii ste vznikli aj vy ateisti, lebo vlastnu knihu nemate a musite kydat na jedine navzdy platne a aktualne ucenie pre ludi.


47.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   1. 6. 2012, 23:13 avatar
Kolko knih ma ateizmus? A co vlastne tie knihy ateisticke pisu a rozoberaju? Citujete Bibliu jak pochabli, nachadzate chyby a nezrovnalosti a zamerne zle vykladate jednotlive state a verse. Hanba vam. Ozaj a kedy budete analyzovat svoje ateisticke knihy a hladat v nich chyby, nezrovnalosti a ociernovat?


49.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 23:17 avatar
A kto povedal ze nie som veriaci? Som, mozno aj viac ako vy, len nie takym bludom ktore tu prezentujete. Leus a z teba sa stava fanaticka. To je dost nebezpecne, lebo stracas nadlad. Pribrzdi, lebo sa popalis.


51.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   1. 6. 2012, 23:20 avatar
Vies odpovedat na otazky v 47? Alebo zacnes sa krutit ako had, ze mozno si veriaci a mozno veriaci ako veriaci a mozno mas blizsie k Bohu ako veriaci a ine reci, ktore padaju z ust ateistov? Neries moju osobu, bavime sa ateizme a davam obycajne otazky, tiez narocnejsie este pre vas len nachystam.


54.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 23:22 avatar
)))) dobre . Definuj ateizmus ako ho ty vidis a potom knihy, ktore si myslis, ze pod neho spadaju. Neviem mozno myslis skolsky slabikar. Fakt netusim. A teda k tej tvojej osobe.......radsej sa nevyjadrujem


56.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   1. 6. 2012, 23:24 avatar
Vies odpovedat na otazky v prispevku c.47?


58.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   1. 6. 2012, 23:26 avatar
Ak nevies ty, opytaj sa dalsich nebratov ateistov.


60.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 23:27 avatar
Najprv ozrejmi, kto je podla teba ateista. Potom sa mozme bavit dalej. Alebo nevies? Ale nie wiki...svojimi slovami


62.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   1. 6. 2012, 23:29 avatar
Ako sam seba definujes ako ateistu?


66.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 23:32 avatar
Nerozumies otazke? Ako ty si predstavujes ateistu. Potom ti budem moct povedat, ci pod to spadam alebo nie. A neboj, klamat nemam dovod.


69.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   1. 6. 2012, 23:36 avatar
Ako sam seba definujes ako ateistu?


74.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 23:39 avatar
Nie. Teraz ty.


70.
označiť príspevok

veriaci muž
   1. 6. 2012, 23:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.72.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 23:37 avatar
))))))))))))) tak tymto si to uuuuuplne zaklincoval.


52.
označiť príspevok

veriaci muž
   1. 6. 2012, 23:21

Príspevok bol vymazaný administrátorom.57.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 23:26 avatar
Som ti uz napisal, ze v zaujme zachovania zdraveho rozumu som ju hned po prvych stranach odlozil. A ked tak po tych rokoch na Vas pozeram, dobre som urobil. Boh viedol moje kroky, teda ruky


61.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   1. 6. 2012, 23:28 avatar
Dokaz, ze mas zdravy rozum. Videl si svoj zdravy rozum na vlastne oci alebo dotkol? Ak nie, potom nemas zdravy rozum. Len veris, ze mas nieco co nemas. Vidis ty len veris, ty si veriaci, ktory si mysli, ze ma zdravy rozum, ktory v skutocnosti nema.


64.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 23:30 avatar
Leus a ty si veriaca? Nie. Tebe len z toho preplo. Ved ty nemas svoj jasny nazor. Stale drzis v ruke knihu z ktorej odriekas zopar fraz. Ty si vlastne tak trochu drbnuta )))))


68.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   1. 6. 2012, 23:34 avatar
A co tak odpovedat na otazky? Namiesto typickeho urazania, posmievkovania co robi typicky ateista.Ci vlastne co od teba chcem?Odpoved na zakladne otazky nevies, ked sa pytam vasou recou a pytam dokazy, ziadne nevies poskytnut. To je vasa rec ateisti, ze pytate furt dokaz, ze chcete vidiet, dotknut sa alebo chcete vedecky dokaz. Tak co sa ti nepaci?


71.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 23:36 avatar
Si negramotna??? Odpovedz na 66 a potom ti napisem. Je to preto aby nevznikli nejasnosti, ked si mozno pod tym myslime kazdy nieco ine.


73.
označiť príspevok

Lea Smeja žena
   1. 6. 2012, 23:38 avatar
Ty odpovedze na 62. Keby si mal zdravy rozum a bol gramotny, vedel by si, ze 62 bolo skor napisane ako 66.


75.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 23:42 avatar
74 bola odpoved na tvoju neukojenu zvedavost. A tvoja odpoved? Zdrhla si. Ako inak. Stale len taras a tars. Az mi je ta luto, ale s tym sa musis vysporiadat sama.


76.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 23:47 avatar
No ja balim... Óny dobru noc. Dobru aj veriacim, neveriacim, ateistom, satanistom.
Súhlasí clear1, Ónya


77.
označiť príspevok

veriaci muž
   1. 6. 2012, 23:51

Príspevok bol vymazaný administrátorom.79.
označiť príspevok

clear1 muž
   1. 6. 2012, 23:54 avatar
Veď o to ide. Stotožňuješ sa s niečím čo nemáš overené. Hlásaš niečo o čom ani nevieš či je to vôbec pravda. Pochopené ?


80.
označiť príspevok

veriaci muž
   1. 6. 2012, 23:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.81.
označiť príspevok

clear1 muž
   2. 6. 2012, 00:03 avatar
To po mne nechci, to už potom môžem rovno uveriť aj všetkému ostatnému. Včetne toho, že bociana a Deda Mráza..


84.
označiť príspevok

veriaci muž
   2. 6. 2012, 00:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.85.
označiť príspevok

clear1 muž
   2. 6. 2012, 00:28 avatar
Uveriť biblii je takmer to isté, len s tým rozdielom, že toho bociana a Deda Mráza mám už overeného..


7.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 6. 2012, 06:52 avatar
Kým dospelý človek dokáže vypotiť takúto kravinu, tak tu dlho predlho ešte nebude dobre........  
Súhlasí havran


9.
označiť príspevok

havran
   1. 6. 2012, 07:56 avatar
pomocnik - ty patríš k svedkom Jehovoým? Lebo to je príznačné , poukazovať na negatíva v spoločnosti , rozširovať svoje rady , ale neponúkať riešenie , lebo to vyrieši sám veľký len On. Je to rovnako nekonštruktívne , ako všetky náboženstvá , ktoré majú jediny cieľ - organizovať ľudí kvôli moci a peniazom.
Súhlasí nabzlo, mysoulflies


12.
označiť príspevok

pomocnik muž
   1. 6. 2012, 09:14 avatar
Tak to ale predsa nie je, práve naopak. Napr, nevyrieši to "len sám On":
"Teda aj to "znovuzrodenie v duchu" nikto za nás neurobí, nikto nás za vlastné chyby nevykúpi - má to byť len naša vlastná práca"

Aj riešení je tam niekoľko, ale nie en v tomto príspevku. Kto chce tak ich tam nájde. Alebo čo konkrétne máte Vy na mysli?
Súhlasí Chuck Norris


36.
označiť príspevok

veriaci muž
   1. 6. 2012, 21:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.19.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 6. 2012, 10:57 avatar
Pokial som sledoval vase diskusie, tak vy tu denno denne poukazujete na tie negativa spolocnosti a bez riesenia. Iba utopia. Tak aky je v tom rozdiel? Clovek si nevidi pred svoj nos a odsudzuje hned druhych. To nieje dobra cesta.


22.
označiť príspevok

pomocnik muž
   1. 6. 2012, 11:54 avatar
Pokiaľ sa niečo nedarí, je dobré začať od spoznania chyby, ktorá potom môže byť napravená tak, aby sa veci znovu darili. Viem, že väčšina ľudí očakáva "zaručený návod" - napríklad v hospodárskej oblasti, ktorý potom zázračným spôsobom vyrieši všetky problémy, a nastane éra blahobytu ako šibnutím čarovného prútiku. Áno, existujú riešenia aj tu, rovnako ako vo všetkých ďalších oblastiach ľudskej činnosti, ako veci robiť správne. Avšak tieto riešenia nič nepomôžu, ak sa budú presadzovať osamote. Ostaňme napríklad pri hospodárstve, problémy v ktorom sú hmatateľné zrejme pre najviac ľudí. Je možné uprednostniť určitý spôsob, ako dočasne hospodársky pomôcť. Problém je však v tom, že pokiaľ sa nezmenia hodnoty ľudí, nezačne vládnuť medzi nimi poctivosť vo všetkom, tak skôr či neskôr sa to znovu vrhne do súčasného stavu. Dôležité je totiž, aby na čele podniku, ktorý chce prosperovať, bol poctivý a múdry riaditeľ, a poctivo si plnil úlohu aj každý jednotlivý zamestnanec. Potom máte úplne jedno, či toho riaditeľa dosadil štát v centrálne plánovanom hospodárstve, alebo ide o majiteľa podniku v hospodárstve trhovom. Je možné zmeniť k lepšiemu každý súčasný zákon, ktorý platí v našej spoločnosti. Avšak zo skúseností vieme, že ľudia si nájdu vždy nový spôsob, ako ho obísť. Alebo - čo je častejšie, zvolia si takých politikov, čo len sľubujú, a správajú sa tak, ako im to vyhovuje.

A to je dôvod, prečo neustále poukazujem na nutnosť zmeny hodnôt ako to najpodstatnejšie, prvé, čo je potrebné zmeniť. Poukazujem na to, že kto chce uspieť, musí tú prácu urobiť sám na sebe, nemôže očakávať riešenie z vonku, aké možno aj odo mňa očakávate. Snažím sa poukazovať aj na to, že u každého, kto sa raz touto cestou vydá, sa viditeľne začnú meniť aj jeho vonkajšie okolnosti, pretože náhody neexistujú. Snažím sa upozorňovať na to, aby sa ľudia snažili hľadať súvislosti v zdanlivo nesúvisiacich udalostiach, pretože kto ich hľadá, skutočne ich nájde. Zrazu sa mu tým otvorí úplne nový obzor. Pochopí, prečo sa jemu osobne nedarí, čo má vo svojom vlastnom prístupe zmeniť, aby sa mu začaď znovu darilo - čo však zároveň úzko súvisí aj s tým, že bude podporovať aj iných. Čím viacej jednotlivcov pôjde touto cestou, tým ľahšou a menej bolestnou cestou sa bude uberať aj vývoj celej spoločnosti, čo platí nielen o hospodárstve, ale aj o všetkom ostatnom, o čom som sa v príspevkoch zmieňoval. Situácia je naozaj vážna a na spadnutie, a zároveň tak mnohému sa dá ešte predísť, preto ma to sem núti písať, kým ešte nie je neskoro.

Poukazujem tým zároveň aj na to, na čo sa doteraz nikdy nehľadelo. Je mnoho ľudí, každý pracuje v inej oblasti. Stačí, ak sa len zmení prístup v tom, že pri všetkom, čo robíme, sa prestaneme pýtať na to, koľko nám to prinesie - ako to najpodstatnejšie, ale začneme od toho "Čo to prinesie našej spoločnosti" - pričom tou najzákladnejšou podmienkou je: ako to spraviť, aby to spoločnosť pozdvihlo aj morálne k lepšiemu, aby to zušľachťovalo, a nie naopak, strhávalo?

Človek by si mal tiež uvedomiť, ako silno pôsobia jeho myšlienky. Na neho samého, ako aj na iných. Mal by preto neustále dbať nielen na to, aby jeho viditeľné konanie bolo čo najčistejšie, avšak predovšetkým - mal by dbať na čistotu svojich myšlienok, a aj toho, čo cíti. A to sa dá. Denne k nám prichádzajú rôzne myšlienky, a my svojim vnútorným naladením určujeme, ktoré k sebe pripustíme a ktoré nie. Kto na to trvale dbá, zistí, že čisto myslieť je pre neho čím ďalej tým ľahšie. A toto postupne pretvorí aj jeho samého. Zmení sa spôsob jeho myslenia, a následne aj spôsob reči a spôsob konania.

Je teda mnoho riešení, ako začať. Avšak to je len začiatok, od ktorého sa potom môže odvíjať všeličo ďalšie, konkrétnejšie, v závislosti od každej situácie, ktorou sa človek zaoberá.
Súhlasí rain..., Chuck Norris


13.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 6. 2012, 10:27 avatar
tak skutocnost sa ignoruje a fantasmagorie sa akceptuju   a prave pre tento smutny fakt o nas ludoch som stale viac presvedceny, ze tej vojne opat nezabranime..


14.
označiť príspevok

dorota
   1. 6. 2012, 10:30 avatar
ty si proste surovy hlupak, boris
ved chod do afriky a bojuj, vole
nejaka lokalna vojnicka s atam najde.... 


15.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 6. 2012, 10:44 avatar
Hlupaci su podla mna tui, ktori sa dopustaju nevedomosti a nevedomost vedie k nasiliu, vojne.. si na vine ale aj tak ta mam rad, nemboj ))


16.
označiť príspevok

dorota
   1. 6. 2012, 10:45 avatar
prajes si vojnu a destrukciu si proste nasilnik. howk.  


17.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 6. 2012, 10:48 avatar
to ty si ju prajes a privolavas.. mozno to raz pochopis


18.
označiť príspevok

dorota
   1. 6. 2012, 10:49 avatar
ale nehovor! a kde ?  
Súhlasí Ónya


20.
označiť príspevok

havran
   1. 6. 2012, 11:02 avatar
Boris_I - chápem tvoj postoj k veciam a ľuďom. Dovoľ mi však niečo osobné: Myslím si , že naozaj ideš po podstate a slepý nie si a preto si myslíš , že to čo vidíš ty , musia vidieľ všetci - to by naozaj bolo udeálne a jednoduché - ale v spoločnosti to tak nefunguje , lebo okrem tej mlčiacej väčšiny je v nej aj reakčná , ktorá vie prečo chce veci ináč ako je dobre pre tú väčšinu , tiež je v nej vrstva skazená , ktorej je všetko jedno , je sebecky bezohľadná a prepožičia sa k hocičomu , lebo nemá túžby a vízie spojené so spoločnosťou - vidia len seba. Asi si málo trpezlivý a cieľavedomý - len sa mi to tak javí , pravda môžem sa aj mýliť a v tom, prípade prepáč.


21.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 6. 2012, 11:17 avatar
malo trpezlivy to ano havran, ale vysvetli mi prosim, preco malo cielavedomy?


30.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 6. 2012, 16:23 avatar
pomocník; ... v mnohom súhlasím s Vami ..., ale ako už mám vo zvyku budem skôr oponovať. V celej histórii ľudstva boli doby a bolo ich neúrekom a to asi v každej civilizácii, kultúre, ktoré ľudia, najmä "proroci" /vhodnejší výraz som nenašiel/ charakterizovali podobne ako ste to urobili vy /tým nechcem tvrdiť, že sa pokladáte za proroka /. A temer vždy išlo o blížiacu sa apokalypsu, blížiaci sa trest za nemorálne konanie ľudstva ... a vždy sa vyžadovalo, aby človek veril, nepochyboval, aby začal sám u seba a len svojím vlastným "zmorálňovaním sa" menil svet ...
Najväčší rozdiel je, oproti dobám minulým, že nás je viac, že svojím zvýšeným vytesňovaním ostatného živého /i "príslušníkov vlastného druhu" .../ aj neživého, našim konaním, technikou, technológiami ... ďaleko viac meníme tvár prírody, z ktorej sme vzišli, ovplyvňujeme, devastujeme našu Zem ... Naša "ľudskosť", zo všetkým čo tento pojem znamená, žiaľ, najmä v tom zlom, je vypuklejšia, výraznejšia, účinnejšia ... Ľudstvo však nie je morálnejšie, ani nemorálnejšie dokonca, podľa všetkého ani rozumnejšie ako v dobách, keď človek ešte žil v symbióze s prírodou a spôsobom života bol nútený byť viac spolucítiacim, s väčším uvedomovaním si svojej spolupatričnosti, než v civilizáciách neskorších, kde túto svoju vlastnosť, tento cit, postupne začal otupovať, strácať ... Máme však viac skúseností, viac poznania, vedu, dlhšiu, dynamickejšiu, históriu ... Podľa mňa, sa z tohto marazmu nedostaneme dodržovaním akýchsi Božských zákonov. To je prastarý recept, ktorý v rôznej forme, v rôznych dobách, ponúkali rôzny proroci, ale neviemako účinný nikdy nebol /snáď nakrátko, v malých komunitách .../.
Nie je to preto, že žiadne takéto zákony neexistujú /už som o tom viackrát písal .../, ale ak by aj, pripusťme teoreticky túto možnosť, existovali, nemyslím si, že by v nich uverilo, nieto ešte konalo podľa nich, dostatočné množstvo ľudí, na to aby bol svet lepším ...
Východisko vidím v tom, že si už podstatná väčšina "kultúrneho" sveta /ktorý je aj najväčším vinníkom.../ uvedomuje kam sme sa až dostali, čo všetko nám z nás samých hrozí a čo je najdôležitejšie, diskutuje, analyzuje, hľadá riešenia ... rozmýšľa, aj keď dosť neskoro a stále málo. Iba ak si uvedomíme, že žiadne "transcedentné" riešenia nám nepomôžu, že riešenia sú možné len v rámci tohto sveta, že sa musíme predovšetkým spoľahnúť na náš rozum, ktorý nás vlastne, v podstate, do tohto marazmu dostal. To neznamená, že si našu emocionalitu nemáme všímať a že v hľadaní riešení obísť spoločenstvá veriacich. Práve naopak, len v širokom konsenze, za aktívnej spolupráce všetkých, môžeme z tejto mizérie vybŕdnuť ...
Súhlasí clear1


31.
označiť príspevok

pomocnik muž
   1. 6. 2012, 19:37 avatar
Ďakujem za kvalitný príspevok, J. Tull. Je dobré, keď takto konštruktívne oponujete. Dobre teda. Nenazývajme to východisko dodržiavanie "Božských" Zákonov. Ten pojem v uvodzovkách každopádne siaha vysoko nad hranice chápania každého z nás, a tak to vždy ostane. Nazvime to napríklad pojmom "dodržiavanie rovnováhy, na ktorej stojí celý svet, alebo príroda". Nebude to ani tak vzdialené predchádzajúcemu, teraz nezáleží či tú rovnováhu niekto stvoril alebo nie, proste tu je, a jej porušenie potom môže mať za následok, že sa veci začínajú rozsypávať - a jediným východiskom, ako tomu zabrániť, je znovu nájdenie a nastolenie tejto rovnováhy. Vo všetkom. Nielen ekologického balansu na odvrátenie prírodných katastrof, ale aj rovnováhy medzi braním a dávaním na odvrátenie ekonomického kolapsu, a pod - čo zase len súvisí s morálnymi kvalitami.

A súhlasím, východiskom je uvedomenie si kam ideme, nájdenie a nastolenie riešenia, možno aj úplne nového, unikátneho a múdreho, a je teraz jedno, či inšpiráciu k tomu nazveme, že nám bola zaslaná alebo akým iným spôsobom sa k nám dostala. Dôležité je nájsť cestu aj k tomu, aby inšpirácie mohli prichádzať - i keď tvrdím, že práve toto je práca vnútorná, tak úzko súvisiaca so spôsobom čistého myslenia a cítenia. Inšpirácie ako aj chuť a vnútorná sila k uskutočneniu za okolností, ktoré vôbec nebudú vyzerať optimisticky.

No a súhlasím s Vami, že tie riešenia - bez ohľadu na to odkiaľ prídu, vôbec nemôžu a ani nebudú transcendentálne, ale budú úplne prirodzené, pevne zakotvené na Zemi. No a aktívna spolupráca je kľúčová, to rozhodne taktiež.


95.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 6. 2012, 14:40 avatar
pomocník; ... každý človek má svoj subjektívny pohľad na svet, svoje východiská /nechcem to veľmi rozvádzať/ ... a to je dobre, podobne aj to, že sa rovnováha narušuje ... Ak by tomu tak nebolo, svet by stagnoval, nebol schopný vývinu a aj keby zotrvával v "ideálnom" stave,bola by to asi nuda  ... Z uvedeného, sčasti vyplýva i to, že sú veci, na ktoré máme iný názor ... Ja som "neverec" a tak vidím veci v inom svetle ako Vy. Neverím v existenciu Boha a potom, samozrejme, neverím ani v Božské Zákony. Ja neverím, že vôbec nejaké prírodné, fyzikálne zákony existujú. To, čo pod týmito pojmami chápeme, sú opisy hmoty, jej prejavov, pri ktorých vychádzame z pozorovania, z experimentov a pod. /ale už som to, aj Vám písal / ... je to však trochu mimo tému ...
Mohli by sme sa dohodnúť na iných, možno podstatnejších veciach. Určite má svoj nemalý význam snaha jednotlivca byť morálnejším, vlastné "sebazdokonolovanie", ale podľa mňa, to nestačí. Je naivné si myslieť, že každý "vstúpi do seba" a začne konať lepšie, len preto, že sme poukázali na správnosť mravného konania /najmä, ak sa pritom odvolávame len na vieru .../, že ideme príkladom. Mám silné pochybnosti, že by tak urobili práve tí, ktorých umravnenie by malo, "na chod sveta", najväčší vplyv ... Aj mravnosť, ľudskú "dokonalosť", chápe každý po svojom ... Odvolávať sa na Boha, nie je riešením. Nielen preto, že automaticky vyvstáva otázka: "ktorého Boha ...?" Nehovoriac už o tom, že aj veriaci v toho istého Boha, ho chápu každý po svojom a vyvodzujú nie vo všetkom zhodné morálne zásady a najmä "realizujú" ich, často aj značne odlišne. Dokonca vyžadovať mravnosť na základe toho "môjho" Boha, alebo na základe Božích Zákonov, v ktoré "verím ja"  ... je väčšinou kontraproduktívne. Som neveriaci pes a štekám i na to, keď človek obracia svoju tvár k Bohu tak, že už nevidí človeka, pretože podľa mňa, to je to podstatné - vidieť človeka, ako i ostatné "stvorenstvo". Myslím si, že to neodporuje ani vieram, podľa ktorých Boh stvoril svet a vo svojom diele "vidí" človeka, koná v jeho prospech /podľa mnohých, sa obetoval, aby svet mohol vzniknúť, a dokonca sa obetoval i pre dobro človeka .../. Ak je tu snaha zmeniť svet, nie je riešením poukazovanie na "boží súd", ani zavádzanie súťaže o "najspravodlivejšiu", najpravdivejšiu apokalypsu a pod. Som toho názoru, že je treba hľadať odborné riešenia, poučiac sa z histórie, s využitím vedy, jej poznatkov, etiky a v neposlednom rade komunikovať so všetkými a to sa týka nielen ekológie, ekonomiky, ale i morálky. Aj morálka môže byť zdôvodnená "rozumom", bez odvolávania sa na Boha. To neznamená, že sa musia všetci svojej viery vzdať. Nevidím problém v tom, ak budú diskutovať, presadzovať to, čo im káže ich viera v otázkach vzťahu človeka k človeku /podľa mňa sa to dá aj bez odvolávania sa na akékoľvek transcendetno/ ...


99.
označiť príspevok

pomocnik muž
   2. 6. 2012, 19:31 avatar
V každom prípade je užitočné pre človeka pozorovaním rozširovať svoju úroveň poznania Vami zmieňovaných vlastností hmoty. O to lepšie, ak v tom objaví aj zákonitosti, ktoré platia aj inde, na ktoré sa môže spoľahnúť, môže sa o ne oprieť pri konštrukcii niečoho, čo mu potom môže slúžiť.

Podobné zákonitosti môže skúmať a nachádzať nielen pri vlastnostiach hmoty, ale napríklad aj v spoločenských dejoch, dokonca aj v tom, akým spôsobom sú určované jednotlivé pomoci či prekážky, ktoré sa mu kladú do cesty – teda, akým spôsobom sa formuje jeho vlastný osud. Môže tak postupne objavovať reč „symboliky“ v zdanlivých maličkostiach, ktoré pozoruje okolo seba, alebo môže sledovať svoj vlastný vnútorný život a naučiť sa s istotou rozpoznávať jednotlivé podnety, ktoré ho vedú a pritom rozlišovať, na ktoré z nich sa môže spoľahnúť a na ktoré nie.

Ak niečomu dôveruje natoľko, že to vníma ako zákon – najmä v spomínaných „nehmotných“ otázkach a dejoch, tak pochopiteľne nemá vždy zmysel iných o tom presviedčať. Nie je nad vlastnú skúsenosť. Preto s Vami súhlasím, že neurobíme iného automaticky čestnejším tým, že mu budeme rozprávať, ako sa čestný život oplatí. I keď – ani to nie je dobré vždy zavrhovať, pretože niekedy môže ísť o niekoho, kto práve váha, či sa má v niečom rozhodnúť čestne alebo sa nechá ovplyvniť strachom – a my mu vhodne zvoleným slovom môžeme pomôcť.

Navyše – to, čo vovnútri prežívame, sa často ani nedá slovami pomenovať. Lebo slovné pojmy sú nedokonalé, každý si pod jedným a tým istým predstaví niečo iné, čo zodpovedá jeho vlastnému prežitiu, vlastnej skúsenosti.

O to viac to platí pri najvyšších pojmoch. Môžem preto tiež len potvrdiť Vašu skúsenosť, aký neblahý zvyk je často sa oháňať tým najvyšším pojmom – o ktorom nikto si nikdy nebude môcť urobiť jasnú predstavu, čo vlastne označuje. To najvyššie a najčistejšie, ako ho človek môže vnímať – je prejav neviditeľnej sily, ktorá mu dáva istotu – napríklad v tom, že (skutočne) čestné, spravodlivé konanie vždy zvíťazí – tak, ako sme to cítili ako malé deti pri čítaní rozprávok, kde dobro vždy zvíťazilo nad zlom.

Je to sila, z ktorej vždy možno čerpať pri snahách o presadzovanie spomínaných hodnôt v bežnom živote. Dáva odvahu hrdinom, ktorá ich robí neporaziteľnými v boji s mnohonásobnou presilou, má schopnosť naplniť človeka vnútorným mierom v situáciach, keď to najviac potrebuje, a dať mu zároveň východisko.

Je však možné použiť ju výlučne osobným spôsobom. Aby človek získal potrebné spojenie, jeho vnútro musí byť čisté, naplnené stavom hlbokého rozochvenia či už radosťou, vďakou alebo veľkou úzkosťou.

Je preto dvojnásobne smutné, keď práve v spoločenstvách tzv „veriacich“ sa tento pojem najviac zneužíva. Stal sa zvykom, vyslovovaným bezmyšlienkovite v mnohých najbežnejších situáciách, ako štít, ktorým sa oháňajú pri svojich argumentáciách, dokonca aj v bežných pozdravoch. Nemyslia na to, že výstrahu pred tým majú aj v jednom z prikázaní, ktoré tak dennodenne porušujú.

Môže byť takáto viera úprimná? Kde je zbožnosť, úcta, ktorá by ich musela urobiť zdržanlivými pred každým vyslovením na verejnosti?

Preto plne chápem tomu, že aj na Vás to takto pôsobí.
Súhlasí Chuck Norris, Ónya


100.
označiť príspevok

pomocnik muž
   2. 6. 2012, 19:42 avatar
Ak sa tento pojem stáva zvykom, stráca pre ľudí, ktorí ho v takých situáciách počujú alebo vyslovujú - hodnotu. Nepôsobí tak, že by sa ich vnútro naladilo správnym spôsobom, ktorý by umožnil spojenie, ale často dokonca naopak, vytvára bariéru. To prikázanie tu nebolo "len tak". Škody ktoré tým vznikli - sú obrovské, a majú za následok aj odpor veľkej časti ľudí, za čo nesú svoj diel zodpovednosti aj ľudia, čo tento pojem strhli.
Súhlasí Chuck Norris


102.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   2. 6. 2012, 20:19 avatar
Som poteseny citat Vase myslienky, ktore dost korensponduju s mojimi. Navyse Vy to viete aj krasne podat Je mozne Vas aj inde citat? Alebo majl? Ja mam pripadne uvedeny v profile, no bol by som rad, s niekym aj o tychto veciach rozpravat. Dakujem.


106.
označiť príspevok

pomocnik muž
   3. 6. 2012, 18:39 avatar
Pošlem Vám kontakt emailom.


107.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   3. 6. 2012, 20:12 avatar
Vdaka uz som Vam odpisal.


108.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   3. 6. 2012, 20:14 avatar
Ony aj tebe som.


33.
označiť príspevok

rain...
   1. 6. 2012, 20:34 avatar
Je to pomenované správnymi slovami, prirodzene. Bez škrupúľ. Bez osočovania. Bez vnucovania. Bez agresie. Tak to vnímam ja.
Súhlasím. Aj keď si mnohí budú myslieť, že som ... v lepšom prípade idealista, v horšom hlupaňa.


87.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   2. 6. 2012, 13:57 avatar
Presne si to pomenovala. Z Pomocnika citit mudrost.


53.
označiť príspevok

Ranexill muž
   1. 6. 2012, 23:22 avatar
Vies toto ti je nanic..cele to agitovanie a ine veci.

Pokial nedokazes ludom povedat a ukazat ako vyzera nebo do ktoreho mozu vloiezt tak sa mozes aj posrat.
Chapes co ti písem?
Súhlasí veriaci


88.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   2. 6. 2012, 13:59 avatar
Veriaci ty suhlasis s Ranexilom ako keby Vam to nebo niekto ukazal )))))))))))


90.
označiť príspevok

Ranexill muž
   2. 6. 2012, 14:05 avatar
Niekto nemusí nebo vidiet, aby vedel co nechce aby v nom bolo.


91.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   2. 6. 2012, 14:07 avatar
Tak isto aby myslel ze tam nieco je. Tvoja 53 bola formulovana inac a veriaci s tym suhlasil.


92.
označiť príspevok

Ranexill muž
   2. 6. 2012, 14:10 avatar
Si mudrlant a tahac za slovícka?
Suhlasil s mojou otazkou na konci, takze este nejaky problem ?


93.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   2. 6. 2012, 14:13 avatar
Urcite ta netaham za slovicka. To by som musel pouzit celu tvoju vetu, lebo sa neskutocne zle vyjadrujes. Nie hlupo, ale mozno viaczmyselne, ako keby si nevedel, co z toho pouzit, aky zaver to ma.
Súhlasí rain...


94.
označiť príspevok

Ranexill muž
   2. 6. 2012, 14:18 avatar
V poriadku, ved i tak sa nemame o com bavit


101.
označiť príspevok

rain...
   2. 6. 2012, 19:43 avatar
Chuck Norris má pravdu. Uznaj, máš tisíce podnetov na rozoberanie, do každého vkladáš kúsok seba. Do žiadneho sa nevložíš celý. V tom si majster. Vyvolávaš pocit, že si všehoznalý. Keď ťa niekto posadí na zem, tak sa oduješ a odchádzaš, alebo z témy aj surovo vyhodíš. Aj mne to trvalo, kým som odložila ješitnosť, ale dá sa, občas pichne, ale dá sa aj bez toho, aby som si sama pre seba povedala... to je ale chobot.... Sto ľudí, sto chutí, sto názorov a každý beriem ako je vyslovený.


104.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 6. 2012, 21:27 avatar
pomocník; ... ospravedlňujem sa. Myslel som si, že o neexistencii zákonov som písal vo Vašej téme. Bolo to však v inej  /konečne som ju našiel/: Spasenie za vraždu?! "102"; "108" nechcel som, nielen pre "dlhosť", svoje názory opakovať, ako som písal: "... je to však trochu mimo tému ...", ale nebránim sa diskusii o nich, naopak, budem rád. V tejto téme som to pokladal za odbočenie, za nie až tak dôležité ...
"že neurobíme iného automaticky čestnejším tým, že mu budeme rozprávať, ako sa čestný život oplatí. I keď – ani to nie je dobré vždy zavrhovať"
Nerozumieme si. Ja som netvrdil, že nemáme presviedčať "ako sa čestný život oplatí". Písal som najmä o tom, že presviedčať spôsobom: "Buď dobrým, lebo Boh ...", nemá, vo všeobecnosti, veľký účinok a môže to byť, často aj kontraproduktívne. Na druhej strane určite v tomto smere, v mnohých prípadoch má aj viera svoj význam a plne súhlasím s "vhodne zvoleným slovom môžeme pomôcť".
"dobro vždy zvíťazilo nad zlom"
To bolo súčasťou mojej viery, ale skúsenosťou, som o ňu prišiel. Neskôr som sa s tým vysporiadal aj týmto textom:
Pochmúrna šeď rozliata cez oblohu
beznádejne olovom ťahá k zemi
Špinavé sú fľaky mokrého snehu
Smutný je pohľad na stromy bez lístia
Vták na krídle ranený
Už nevládze odletieť
Do samoty medzi ľuďmi hodený...
márne všetky snaženia...
Spretrhané útržky zbytočných viet
Kruté krkavce ticho krúžia na nebi
Čierne sú holé vetvy stromu
darmo sa nemo prosia nebu
cesty niet
o mojej viere ...?hl=Tetovanie+a+viera#ixzz1wfGWHyh4
a nech je tu aj skutočná poézia, ktorá mi tiež pomohla:
- Bolelo?
- Bože môj, nuž bolelo, a ako!
A dnes už ani neviem, čo bolelo viacej,
či nehoráznych klebiet popustené liace
potupné hore-dole kalužou i mlákou,
pohoria ponížení, urážok a hlad,
či smútok po všetkom, čo som mal kedy rád.
- Tak sklamali ťa sny
- Bŕŕ, to sú plané slová!
Len zlé, len zlé sa meria iba bolesťami.
A nech aj tak sa stalo, jak sa stalo s nami,
tam, kde sme začínali, začal by som znova
a rád. Jak vedec hľadajúci svoje bacily,
ktoré ho zabili.
Ladislav Novomeský Pošušky
...


105.
označiť príspevok

pomocnik muž
   3. 6. 2012, 18:16 avatar
Asi viem, J. Tull, čo ste mali na mysli tým „Buď dobrý, lebo...“ Snažil som sa to popísať z iného uhlu, a zároveň podporiť Váš argument s uvedením, aké ďalšie neblahé dôsledky to môže mať za následok.

Prečítal som si aj Vaše príspevky ohľadne „neexistencie prírodných Zákonov“. Súhlasím s Vami, že naše popisy správania hmoty, ktoré nazývame zákonmi, nemusia byť presné, teda vždy tým, čo určuje jej správanie. Je to dané dokonalosťou, t.j. hranicami nášho chápania, ktoré sa môžu neustále posúvať. Čo sme kedysi považovali za zákonitú príčinu pohybu, môžeme neskôr poopraviť, pôvodnú „vedomosť“ zavrhnúť – a zase neskôr sa k nej opätovne vrátiť.

To však ešte nie je dôkazom, že by neexistovali skutočné zákony –teda nemenné pravidlá ovplyvňujúce dráhy pohybov akýchkoľvek javov, akéhokoľvek vývoja či zániku – alebo poriadok v tom všetkom. Dokonca si dovoľujem tvrdiť, že naučiť sa spoznať a čoraz zreteľnejšie vnímať tieto najzákladnejšie, všetko prenikajúce a nikdy nemenné „pravidlá hry“ je jednou z úloh vývoja človeka, jeho dozrievania. Čím väčšie je jeho poznanie v tejto oblasti, tým väčšiu istotu môže nadobúdať, tým rozšírenejší sa stáva jeho obzor. Umožní mu to dokonca predvídať budúce udalosti a vidieť aj minulé deje z jednoduchého pohľadu na súčasný stav. Skrátka – nadobúda tým „životnú múdrosť“.

Potom, až v tomto dospeje k určitej hranici, začnú sa mu doslova „otvárať oči“ nad tým, ako dôsledne, múdro a spravodlivo je všetko usporiadané a nebude túžiť po ničom inom, lež aby aj svoju vôľu zaradil do rešpektovania spomínaných zákonov, ktoré riadia aj vývoj prírody, celého sveta – čím konečne začne splňovať úlohu ako človek.

Ako by som Vás ešte povzbudil. Je pravdou, že napriek spoľahlivosti spomínaných spravodlivých zákonov je to práve človek, ktorý je nespoľahlivý a nespravodlivý. Má slobodnú vôľu ktorá mu umožňuje do toho všetkého zasahovať rušivo. Ak napríklad jeden zo zákonov je rovnováha medzi braním a dávaním (môžeme ju sledovať všade: pri dýchaní, pri pohybe planét, v rôznych zdravých symbiózach v prírode, v kolobehu vody, v zákonoch zachovania energie a hmotnosti), tak práve človek ju nezachováva, pretože by najradšej len jednostranne bral. To však spôsobuje, že do harmónie vnáša chaos, a nemôže sa mu dlhodobo dariť, také nevyrovnané hospodárstvo sa časom musí zrútiť, miesto radosti okolo seba spôsobuje len napätie, depresie). Alebo iný zákon – určujúci, že čo si chce zachovať zdravie, musí sa udržiavať v neustálom pohybe (napr. stojatá voda sa rýchlo kazí a naopak – bystrina ozdravuje) – ho môže viesť k poznaniu, že aj on musí neustále sledovať nejaký zmysluplný cieľ, a namáhať sa aj vnútorne, ak nemá chradnúť – ako sa to často stáva napríklad penzistom, ktorí sa tak dlho tešili, že si budú už len „užívať a nič nerobiť“ – pokiaľ ich nenapĺňa nejaká iná zmysluplná činnosť. Alebo k poznaniu, že nikdy si o sebe nemôže myslieť, že už „vie“, pretože aj to by sa rovnalo zastaveniu a následne by to znamenalo cestu späť, zužovanie obzoru v pýche, ktoré však on nebude pozorovať, bude si o sebe myslieť pravý opak.

Ľudia sú teda nespoľahliví, dá sa povedať, že nevedomí (pretože nechápu, prečo ich postihla tá či iná udalosť, nevidia že to boli práve oni sami, čo udali k tomu príčinu práve prestúpením nejakého vyššie zmieneného zákona alebo zanedbaním niečoho v nebdelosti, čo sa človeku tak očividne ponúkalo na odvrátenie nepriaznivej udalosti). Na druhej strane - každého jednotlivca veľmi priťahujú „vzory“, teda iní ľudia, ktorí sú vo svojom poznaní zrelší, čo úzko súvisí s ich „morálnymi kvalitami“, múdrosťou a v konečnom dôsledku aj s tým, že sa im darí a nechýba im vnútorný jas, dôstojnosť, radosť a optimizmus, ktoré môžu rozdávať). Radi ich nasledujú a učia sa od nich. Takýmto spôsobom môže jediný človek, ktorý „zvíťazí nad svojimi chybami“ doslova zmeniť svet.

Na to, aby to človek zistil, aby sa niekde pohol, musí „prekonať sám seba“ v tom zmysle, že prekoná vnútornú pohodlnosť, strach zo zmeny a vykročí cestu cti, opravdovosti, poctivosti vo všetkom čo robí, ktorá je zároveň aj cestou ohľaduplnosti a pomoci druhým (táto pomoc nemusí byť zďaleka len materiálna, pretože aj tu sa musí dbať na vývoj podporujúci zákon rovnováhy medzi braním a dávaním; môže ísť aj o povzbudenie a pomoc k tomu, aby sa človek v núdzi „postavil na vlastné nohy“, nesmie ísť o podporu jeho lenivosti, keď pomáhaný niečo dostáva bez toho, že by to v ňom vyvolalo pohyb - teda to, že on sám niečo zo seba vydá pre iných).

Kto sa raz vydá touto cestou, uvidí, ako sa mu bude samému dostávať rozmnoženej radosti, ktorú spôsobil iným. Nebude už nádobou so skazenou vodou, do ktorej len chce, aby pritekalo, a nechce dovoliť nič odtekať. Naopak, čím viacej dopomôže inému rozšíriť si svoj obzor, tým väčšmi sa bude rozširovať aj jeho vlastný.

A vôbec to nemusia byť „veľké veci“. Stačí začať v maličkostiach. Najprv by sa mal človek okolo seba lepšie poobzerať, čo sa mu ponúka, byť otvorený novým príležitostiam, aj takým, na ktoré by pred tým nikdy nepomyslel. Nemusí to byť nič prevratné, jeho úsilie však musí byť vytrvalé. Potom môže postupne zisťovať, že aj tá pochmúrna šeď začne miznúť. Všetko okolo neho sa začne meniť k lepšiemu, presvetľovať. Postupne sa vymení aj okolie ľudí, s ktorým sa najčastejšie stýkava, budú to ľudia ako on, lepší a poctivejší, pretože aj tu platí zákon, že podobné priťahuje podobné.
Súhlasí J.Tull


109.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 6. 2012, 15:17 avatar
pomocník; ...opäť s mnohým súhlasím ... Ťažko sa mi reaguje, nielen preto, že téma nie je jednoduchá, že je v nej vlastne niekoľko tém, že je to diskusia cez internet, v ktorej chýba nielen neverbálna komunikácia ... ale i preto, podobne ako ste sa už tiež vyjadrili, bežnými slovami sa nie vždy dá opísať to, čo nielen cítime, ale často ani ako to myslíme /stručne to asi ani nejde - možno lepšie poéziou .../.
Pokúsim sa analógiou s použitím "Vašej stojatej vody" ... Ak si dáme pod mikroskop kvapku z "bačoriny", z mláky, z ktorej keby sme sa napili, nemuselo by to snami dopadnúť dobre, prekvapene zistíme ako sa to v nej len tak hmýri ...
Mnohí veriaci sa snažia pretlačiť tú svoju vieru, svojho "Boha", argumentujúc svojou skúsenosťou, svojimi "logickými" dôvodmi a argumenty iných pokladajú za nelogické, skúsenosť iných za klamnú, vieru iných za nepravdivú ... Ateisti kritizujú všetky viery ...
V podstate väčšina z nich predpokladá, že ak by nebolo viery tých druhých, ak by každý prijal ich "Pravdu", svet by mohol byť rajom. Je to však zapáchajúce, "bačorinové" hmýrenie, ktoré môže byť /a v niektorých prípadoch sa i takým stáva .../ zdraviu škodlivé.
K tomu, aby sa "bačorina" vyčistila, aby sa stojaté vody pohli, je treba prestať s "hmýrením", arogantným presadzovaním svojho "Boha", svojej "Pravdy" /netvrdím, že sa jej treba vzdať .../, prestať s odsudzovaním, očierňovaním iného svetonázoru ... Miesto toho hľadať, presadzovať to, čo máme všetci spoločné /ak sme "ľuďmi dobrej vôle" .../. Presadzovať "univerzálnu morálku" /neviem či som našiel vhodný výraz .../, na ktorej sa dokážeme zhodnúť a to bez odvolávania sa na toho svojho "Boha" /pretože to vedie opäť len k "hmýreniu"/. Je pritom jedno, čo si myslíme o jej pôvode ... Zhruba toto by mohol byť "odkaz ľuďom dobrej vôle" ...
Samozrejme to nijako nie je proti konfrontácii jednotlivých svetonázorov, ak sa vedie v medziach slušnosti, v diskusii "rovný s rovným". Len tak sa môžeme blížiť k pravde. Ak by takejto konfrontácie nebolo, zotrvávali by sme v omyle ...
Súhlasím, že "nepresnosť" našich zákonov ešte nedokazuje ich neexistenciu, ani som to tak netvrdil. V spomínanej téme, v uvedených príspevkoch je toho viac ... Pokúsim sa vysvetliť
inak, použijúc trochu Humea. Máme skúsenosť, že keď pustíme kameň, padne na zem a to zakaždým. Keď narazí guľa na pevnú prekážku odrazí sa pod rovnakým uhlom pod akým narazila ... Zažívame to, že kameň zakaždým padne na zem, guľa sa odrazí rovnakým spôsobom, ale nezažívame prírodné zákony ako také. Tými opisujeme to, čo "zažívame". Kameň, podľa mňa, však nepadá na zem gravitačne zrýchlene preto, že ho k tomu núti nejaký zákon /že si to tak vypočítal zo vzorca: Fg = c (m1 m2) / r 2 .../, ale preto, že kameň, Zem, priestor, čas, ... hmota je tým, čím je /čo my zatiaľ vlastne nevieme .../ a vyplývajúc z toho čím je, sa vzájomne inak prejaviť nemôžu, len tak, že kameň bude padať na zem a guľa od steny odrážať pod uhlom svojho dopadu ... Ak by bola hmota iným, prejavovalo by sa to inak. Čím lepšie spoznávame čo hmota vlastne je, tým lepšie dokážeme opísať jej prejavy. Keď sme lepšie pochopili čo je čas, priestor, potom sme i lepšie dokázali opísať ako padá kameň na zem /Einsteinov vzorec neviem .../. Keby sme chceli a dokázali na tom niečo zmeniť, museli by sme zmeniť hmotu ... Ak je hmota "stvorená", potom nebolo treba "stvoriť" ešte aj spravodlivé zákony, ktoré by boli nad ňou a nútili ju správať sa tak, aby to vyhovovalo Božím predstavám /to by musel stvoriť aj nejakého "hmotnotranscendentného" činiteľa .../, ale stačilo vytvoriť hmotu takej "štruktúry", charakteristiky, vlastností, aby potom jej prejavy zodpovedali "Božiemu plánu" ...
... viac som nestihol ...
Súhlasí rain...


110.
označiť príspevok

rain...
   5. 6. 2012, 18:58 avatar
Miesto toho hľadať, presadzovať to, čo máme všetci spoločné /ak sme "ľuďmi dobrej vôle" .../. Presadzovať "univerzálnu morálku" /neviem či som našiel vhodný výraz .../, na ktorej sa dokážeme zhodnúť a to bez odvolávania sa na toho svojho "Boha"

Viac na: Odkaz ľuďom dobrej vôle#ixzz1wwEQQ55W

Zhoda s mojím presvedčením. Je jedno v čo alebo v koho veríme mali by sme byť UNIVERZÁLNE MORÁLNI. To je to čo nám príroda nedala do genetickej výbavy, to je to čo si musíme sami vygenerovať v tej našej šedej hmote - mozgovej formou učenia, ako nakoniec všetky správne a nesprávne návyky. Učenie sa ide cez sluchové a zrakové impulzy do mozgu. Každý túto schopnosť máme. Ide len o to v akom štádiu psychickej zrelosti prijímame to čo sa máme naučiť.
Súhlasí J.Tull


111.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 6. 2012, 11:42 avatar
rain...; Súhlasím až na to, že nie je to celkom tak, že by nám príroda čo sa týka morálky nič nedala. Aj u zvierat nachádzame morálne analogické správanie. Život v stáde je bez istej morálnosti nemožný. Správanie, sociálne inštinkty zvierat, poukazujú na základy našej morálky ... už som o tom viackrát písal ... To však neznamená, že naša morálka sa vyvíjala čisto "evolučne". Človek je "prvým prepustencom prírody" /Herder/ ... "V člověku příroda narušila sama sebe a jen v jeho mravní vloze ponechala otevřené nejisté vyrovnání pro otřesnou jistotu seberegulace" /Jonas/. Človek, ale podobne i šimpanz, sa musí naučiť od svojho narodenia skoro všetko - od hľadania potravy /čo je jedlé a čo nie .../ až po sociálne chovanie v skupine ... Človek je však asi jediným tvorom, ktorý má schopnosť vidieť v druhom "osobu" ako mravný subjekt a zo sympatiou sa doňho vžívať - to sú základy našej morálky ...Nie je však až tak dôležité, či je tomu tak. Oveľa dôležitejšie je, ako si napísala "Je jedno v čo alebo v koho veríme mali by sme byť UNIVERZÁLNE MORÁLNI" ...
Súhlasí rain...


112.
označiť príspevok

rain...
   6. 6. 2012, 20:35 avatar
"príroda - evolúcia" s nami urobila pokus - vedomý, či nevedomý - náhodný" a podpísala si ortieľ smrti. Príroda uzavrela s človekom niečo ako zmluvu s diablom. Človek v tejto hre zatiaľ, ako si mylne myslí, vyhráva. Ale doteraz si neuvedomil hranice pokiaľ až môže zájsť. Je pyšný, samoľúby, sebecký, chamtivý a prepadá v skúške morálnosti. Ak sa človek nezmení všetko udržateľné, obnoviteľné prírodou odíde s človekom. Ten, kto chce od života všetko, nedostane nič. Buď predčasne odchádza spôsobom akým žije, alebo dostane tvrdú školu života - uvidí svoj mikrosvet v apokalypse. Všetko sa človeku vráti. V tých mikrosférach človečích, alebo makrosférach prírodných.
Súhlasí J.Tull
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:12,  Ja som to ešte nekukala, ani nekuknem, viem ako to znie. .. *04
dnes, 00:11,  Takže je aj bystrozraký. .. *21
dnes, 00:10,  ... čo ty vieš... *21 ... Až teraz čítam, že bol kardiochirurg, som nevedela, či aj...
dnes, 00:07,  Faktom je že ma šokoval ako toho ducha svateho v humne chytal s holým bratom a tie jazyky...
dnes, 00:05,  na Gabčaa, áno, aj na teba...*21 *21 Čau. .. =D
dnes, 00:04,  Zuzka u vás sa operuje nohami ?
dnes, 00:03,  no, ale operácie rukami asi nerobí. .. Ide o prácu s rukami, o tej hovorím. ..
dnes, 00:01,  Vždy si potom spomeň na ten smiech, keď ho bolo počuť aj v tíšku. . .pá Dobrú nôcku...
včera, 23:58,  Tak to si teda nemyslím že by sa práve Krajčí nedokázal uživiť . To nie je Miňo Mazurek...
včera, 23:58,  (6) Jasnýmyseľ, viem, že si taký, ale pokús sa, aspoň sem-tam napísať/povedať z...
včera, 23:56,  Ooon, nevyzerá na to, ale idem čítať list Petra, to si ešte nevidel, on lovil ryby. .. *21...
včera, 23:55,  Predpovedať čo bude je naozaj dosť ťažké. Ale vieme logicky posudiť že ak budeme robiť...
včera, 23:51,  Zuzka znamená to že Ruské operácie, ktoré sa snažia destabilizovať Európu, vykonáva...
včera, 23:51,  Edo, samozrejme, že sa nakazí každý a aj poniektorí umrú, nie síce primárne na kovid,...
včera, 23:48,  Od Boha šťastie, že hlavou, možno rukami by sa nedokázal uživiť. Ktovie? *04
včera, 23:47,  Ekonomika USA je veľmi flexibilná . Ťahúne ekonomiky sú služby ktoré tvoria až 80 % hdp....
včera, 23:47,  30 centov? To sa dá, myslel som, že nejakých 3-5 €. Ono každý špás niečo stojí. Ja...
včera, 23:44,  (3) Dosvietený, veru tak - veľmi presne si charakterizoval nielen seba, ale aj všetkých...
včera, 23:41,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/118851327_2760736290852237_8448937742776018880_n....
včera, 23:37,  Americké vojsko im dáva kartáč...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Mimoriadne situácie neexistujú.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(282 436 bytes in 0,515 seconds)