Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Odhalenie tajomstva prvotného hriechu

33
reakcií
1152
prečítaní
Tému 16. decembra 2013, 17:01 založil markus.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
28. 02. 2012
29
01. 04. 2013
66
23. 05. 2016
6
14. 01. 2014
140
 
 


1.
označiť príspevok

markus muž
   16. 12. 2013, 17:01 avatar
Je nesprávne, ba až smiešnym spôsobom naivné chcieť vykladať Bibliu doslovným spôsobom. Mnohé z jej textov sú totiž určitým kódom, určitou šifrou, ktorú má človek správne dešifrovať. Sú metaforou, za ktorou sa ukrýva skutočný duchovný význam.

A práve tento duchovný význam má byť rozpoznaný, odhalený a rozlúštený. To však predpokladá vynaloženie určitej námahy, určitého úsilia, alebo minimálne aspoň určitej dobrej vôle. Kto sa teda aspoň minimálne nesnaží a neusiluje, tomu zostane skutočný význam mnohých biblických textov navždy skrytý.

Po týchto nevyhnutných úvodných slovách pristúpme k téme prvotného hriechu. A začnime stvorením sveta, ktoré sa podľa Biblie udialo za sedem dní. Každý jednotlivý z týchto siedmych dní však v skutočnosti predstavuje nesmierne veľké časové obdobie, v ktorom prebiehal postupný vývoj od tých najjednoduchších foriem života až po zrodenie človeka na zemi.

Počas siedmych veľkých časových cyklov, v Biblii nazývaných dňami, vznikal teda postupným, riadeným evolučným vývojom vedomý život a všetko, čo Stvoriteľ takýmto spôsobom učinil bolo, ako sa v Biblii píše, dobré.

Človek, ku ktorému ako k poslednému článku vývoja všetko cielene smerovalo žil v prvopočiatkoch stvorenia ako v raji. Žil vo stvorení ako v raji, ktorý mal obhospodarovať, zušľachťovať a zveľaďovať.

Ďalej sa v Biblii hovorí, že Stvoriteľ dovolil ľuďom jesť zo všetkých stromov raja, iba zo stromu poznania dobra a zla im jesť zakázal.

Strom poznania dobra zla! Tu sa dostávame ku kľúčovému momentu problematiky prvotného hriechu.

Všetko, čo prežívali ľudia dovtedy bolo iba dobré. Ľudia boli prostí, čistí, prirodzení a jednoduchí, poznajúci iba dobro. Poznajúci len veci dobré, pretože oni sami boli dobrí.

Bolo tomu tak preto, lebo sa vo všetkom svojom konaní riadili iba vlastným citom. Svojim najvnútornejším cítením, ktoré bolo pre nich určujúcim a prostredníctvom ktorého kráčali iba cestami dobra.

Ak by ľudia nejedli zo zakázaného stromu poznania dobra a zla, mohli by takýmto harmonickým spôsobom žiť až doposiaľ. Boli by stále žili ako v raji, pretože by zostali verní svojmu cíteniu, ktoré im vždy ukazovalo iba cesty dobra.

Ale žiaľ, človek neodolal a vo svojej dychtivosti po poznaní siahol po zakázanom jablku.

Čo je však nástrojom poznania a poznávania? Je ním ľudský rozum! Jedením plodov zo stromu poznania človek postavil do popredia svoj rozum! Rozum sa stal jeho vodcom!

Rozum ho však viedol cestami zla, pretože človek ho postavil vyššie, než stál pred tým jeho cit. A týmto spôsobom sám seba vyhnal z brán raja.

Podstata prvotného hriechu, skrytá v Biblickom príbehu o jedení zakázaného ovocia zo stromu poznania dobra a zla teda spočíva v tomto:

Človek mohol a môže žiť ako v raji a to vtedy, ak sa bude riadiť svojim cítením. Ak pôjde cestami, ktoré mu ukazuje jeho cítenie.

Naše cítenie je totiž hlasom našej najvnútornejšej podstaty, ktorá je dobrá a ktorá preto že je dobrá, nám nemôže ukazovať iné cesty, ako cesty dobra.

Znovu vybudovať raj na zemi je ľuďom možné len vtedy, ak zostanú verní svojmu cíteniu a budú vo svojom živote sledovať len tie cesty, ktoré im práve ono ukazuje.

Okrem cítenia bol však človek obdarovaný i rozumom, prejavujúcim sa myslením. Cítenie a myslenie tvoria dve základné zložky ľudskej osobnosti, pričom cítenie má stáť na prvom a vedúcom mieste. Úloha rozumu spočíva v tom, aby hľadal spôsoby, ako realizovať podnety citu v hmotnom svete. Takto to je správne a takto to bolo určené Stvoriteľom. A preto jedine takýmto spôsobom môžu ľudia vybudovať raj na zemi a trvalo v ňom prebývať.

K hriechu a nešťastiu však došlo tým, že človek vo svojej dychtivosti po poznaní tieto veci zamenil. Že rozum, ako nástroj hmotného poznania postavil na prvé miesto. To znamená, že vedúce a určujúce postavenie svojho cítenia zamenil za vedúce a určujúce postavenie svojho rozumu. A práve v nadradení rozumu nad cit spočíva kliatba prvotného hriechu! Rozum totiž nikdy nemal byť v človeku vedúcim! Rozum mal byť vždy len služobníkom citu.

Prvotným hriechom, ktorý sa postupne vyvinul v hriech dedičný a v kliatbu celého ľudského pokolenia je skutočnosť, že sluha zaujal miesto vládcu. Že ľuďom rozkazuje sluha, ktorý nikdy nemal vládnuť a ktorý nemá schopnosť vládnuť. A rozum, ktorý je týmto sluhom, vedie ľudí po zlých a nesprávnych cestách. Vedie ich do nešťastia.

Prekliatie prvotného hriechu spojené s nepriazňou Stvoriteľa môže človek napraviť len vtedy, ak si tieto skutočnosti uvedomí a opätovne postaví svoje cítenie na prvé miesto tak, ako to určil Stvoriteľ.

Povinnosťou človeka a Vôľou Stvoriteľa je, aby aby ľudia kráčali svojim životom cestami, ktoré im ukazuje ich cítenie. Ich rozum má byť len poslušným služobníkom, vykonávateľom a realizátorom ich citových hnutí. To je cesta k šťastiu a raju na zemi. Jediná možná cesta k šťastiu a raju na zemi! Blažený ten, kto na ňu vykročí.

Nešťastie a tragédia tohto sveta spočíva v tom, že je podriadený nadvláde rozumu. Ku tisícorakým tragickým udalostiam, ku ktorým došlo počas dlhých dejín našej civilizácie by vôbec nemuselo dôjsť a ani by dôjsť nemohlo, keby to citové v ľuďoch bolo prevažujúcim. Len chladným rozumom postaveným nad cit je možné odôvodniť to nespočetné množstvo hrôz a neľudskosti, ktoré zažila táto zem.

Prekliatie prvotného hriechu, ktoré prerástlo v hriech dedičný však stále trvá! Miliardy ľudí tejto zeme trpia a sú nešťastnými práve z tohto dôvodu. Ľudstvo, klaňajúce sa modle rozumu speje do záhuby. Speje k sebazničeniu, pretože rozum, postavený nad cit je nešťastím. Je zlom, ktoré plodí zlo! Zlom, stojacim v protiklade voči Vôli Stvoriteľa, ktorý svojou všemúdrosťou raz a navždy určil, že v človeku má vládnuť iba cit. Že plnohodnotný človek je iba človekom citu, ktorého rozum musí stáť až na druhom mieste a byť citu podriadený.

Vymaňme sa teda konečne z kliatby prvotného hriechu a staňme sa takými, akými nás vždy chcel mať náš Stvoriteľ. Staňme sa ľuďmi citu! Citu, ktorý nás povedie k šťastiu a k rajským záhradám.

Osloboďme sa od nadvlády rozumu, ktorá nás vyhostila z brán raja. Zbavme sa konečne prekliatia prvotného hriechu, ktorý nám nikdy nedovolí stať sa skutočne šťastnými. Inak budeme vyhnancami a otrokmi vlastného rozumu donekonečna. A kvôli tejto kliatbe rozumového zotročenia nakoniec i biedne zahynieme.


2.
označiť príspevok

huranato muž
   16. 12. 2013, 17:23 avatar
Pre čitateľov: Markus samozrejme netuší, čo je to prvotný hriech. Je iniciácia násilia. (hoci pod záštitou tzv. "zákona"
Súhlasí trinity666


3.
označiť príspevok

ranexil muž
   16. 12. 2013, 17:39 avatar
Nic si neodhalil, iba si vela napisal a nic nepovedal.
Dalo by sa to zhrnut iba slovami; Nechajte sa viest srdcom, zbavite sa hriechu.
Súhlasí Tvoja_iluzia


4.
označiť príspevok

Iesus_z_Nazaretu
   16. 12. 2013, 17:41 avatar
Kniha - aj biblia - má byť zrozumiteľná každému - vzdelanému aj menej chápavému...
ak nie je jasná, presná a zrozumiteľná potom umožňuje rôznym "vykladačom" pofidérnu interpretáciu a tým je nedôveryhodná
Súhlasí trinity666, sta2rky


6.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 12. 2013, 18:06

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

veriaci-4
   16. 12. 2013, 17:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.8.
označiť príspevok

HAHAHAHA
   16. 12. 2013, 18:11 avatar
Baran zabľačí, ovce prikývnu. 


9.
označiť príspevok

veriaci-4
   16. 12. 2013, 18:15

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

HAHAHAHA
   16. 12. 2013, 18:19 avatar
Ľuďom sa to nestáva. Majú vlastný rozum a hýbu ním.   Na zvonci máš čevenú, alebo žltň mašľu?  


12.
označiť príspevok

veriaci-4
   16. 12. 2013, 18:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.13.
označiť príspevok

HAHAHAHA
   16. 12. 2013, 18:25 avatar
Omšové, alebo alpa? Apage satanas.  


14.
označiť príspevok

veriaci-4
   16. 12. 2013, 18:26

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

HAHAHAHA
   16. 12. 2013, 18:33 avatar
Indoktrinácia v rannom detstve prerastá síce do náboženského fanatizmu, ale je to závislosť ako každá iná. Sú odborníci, ktorí sa s tým popasujú. Počul si o tom? 


16.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 12. 2013, 18:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.7.
označiť príspevok

HAHAHAHA
   16. 12. 2013, 18:10 avatar
A terazky tú o vlkovi a červenej čiapočke. 
Súhlasí Osvietený


10.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 12. 2013, 18:16

Príspevok bol vymazaný administrátorom.17.
označiť príspevok

salbea žena
   16. 12. 2013, 18:36 avatar
zo stromu poznania dobra a zla
ti dvaja predtým nevedeli co znamena dobro a co znamena zlo
ked si ja prelozim Bibliu do svojich vlastnych myslienok,tak mam sakra strach z Boha a nie zo Satana,bo ten je nist oproti Bohu
Boh je netvor,za lasku sa u neho totiz plati krutými "peniazmi",ukrutnými bolestami na dusi a aj na tele,pokial nevies,ako sa mas vykupit
a take peniaze zial nevlastni nikto z vas,nie su totiz v obehu ziadnom
nadherna planeta,kde sa "drvia" kosti Bohom
Súhlasí Osvietený, Wolfe


18.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 12. 2013, 18:43

Príspevok bol vymazaný administrátorom.24.
označiť príspevok

elemír muž
   18. 12. 2013, 08:01 avatar
Len vydrž, aký budeš ty plagiat šesť sekúnd po smrti, ak zistíš, že tvoje vedomie iba odchádza zvojho tela a ty žiješ mimo tela stále ďalej. Ja som to zažil viackrát a monohí napríkla Lauda, tam bol 45 minút a napísal o tom celú knihu. Alebo sa môžeš na to opýtať aj Jožka Ráža, ten sa tiež vyjadril, že sa mu zmenil vzťah ku katolíckej cirkvi, ale nevyrozumel som, ako to dopadlo u neho celkove.
Súhlasí trinity666


26.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 12. 2013, 10:44 avatar
To sa stava bezne skoro kazdemu.
Ked spi a sniva. Telom je na posteli ale "duchom" je niekde uplne inde  


27.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 12. 2013, 10:47 avatar
Jozko Raz bol namysleny chrapun predtym a namysleny chrapun potom.. ziadna zmena.. Mozno tak k horsiemu..


28.
označiť príspevok

trinity666
   18. 12. 2013, 10:51 avatar
27.

nemyslim si, ze bol/je namysleny a uz vôbec nie je chrapun..

iba si dovoli hovorit a robit to, co si mysli..

a to, ze elan a jeho skladby vzdy vyhravaju rebricky akosi neovplyvnuje to, ze dementne media ho nehraju a hraju iba shit..

zaujimave, ze ked som v cechach tak elan hraju kazdu hodinu a mozno nie raz, hocikde, kde si naladim radiostanicu..

nebude tvoj zaujatzy postoj suvisiet s jeho "politickou modrou nekorektnostou"?

lol
Súhlasí huranato


29.
označiť príspevok

trinity666
   18. 12. 2013, 10:58 avatar


30.
označiť príspevok

auxiliarius
   18. 12. 2013, 11:04 avatar
je to presne tak, raz je uprimny tak menej sebavedomim pripada ako "chrapun"
Súhlasí trinity666


32.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 12. 2013, 11:14 avatar
Mozno ste videli nieco, co som nevidel ja a ja som videl nieco, co ste nevideli vy...


31.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 12. 2013, 11:06 avatar
Netrafil/a si ani jeden bod.

Hovorim o tom ako sa sprava (suveren, maly boh, ktory je na spici sveta a vsetci ostatni su pod jeho uroven),

nie to co hraju media, pretoze media nepocuvam (mozno jedine par rokov ceske najprv radio Jizera, potom Blanik teraz Frekvence 1, pretoze to pocuva kolega)
(niektore pesnicky od Elanu sa mi nepacia a niektore zas ano- mimochodom riesil som Raza a to ako sa sprava, nie Patejdla, ktory je skor presny opak, alebo Balaza)

a uz vobec nemam ani potuchy akeho je politickeho vyznania (nikdy som to nevedel a nikdy som sa o to nezaujimal).

Pycha je asi danou za slavu, len som si tak nejak myslel, ze to vekom opadne..


19.
označiť príspevok

milky945 muž
   16. 12. 2013, 22:18 avatar
Celú svoju úvahu staviaš na tom, že náš cit, naše najvnútornejšie „Ja“ je dobré. Kde berieš istotu, že to platí? Porovnaj Gn 2,25 a Gn 3,7. V oboch veršoch boli nahí, ale až v druhom to poznali, až v druhom sa hanbili. Čo z toho vyplýva? Toto: nahota symbolizuje hriech. V obidvoch prípadoch boli hriešni, rozdiel je len v uvedomení si hriechu / nahoty. Uvedomili si len ten hriech, na ktorý mali zákon / prikázanie od Boha, o iných nemali šajnu, lebo nepoznali spravodlivosť božiu. V ich srdciach nebol zapísaný zákon boží, podľa ktorého mohli žiť, teda nemohli žiť v harmónii s Bohom. Ich stav nezodpovedal stavu rajskej záhrady.

Gn 2,25: „A boli obidvaja nahí, Adam i jeho žena a nehanbili sa“.
Gn 3,7: „Vtedy sa otvorily oči obidvoch, a poznali, že sú nahí. A naviažuc fíkového lístia spravili si zástery.“
Gn 3,21: „A JeHoVaH Bôh učinil Adamovi a jeho žene odev z kože a odial ich.“ … Boh zakryl ich hriech kožou zo zvieraťa, podobne to robil Izrael v starej zmluve. V tom je skrytá symbolika, že za hriech je smrť, v prípade obetovania zvierat je to zástupná smrť.


21.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 12. 2013, 15:56 avatar
Podla tvojej logiky, pokial hresis, a neuvedomujes si, ze hresis tak zijes v harmonii s Bohom?


23.
označiť príspevok

milky945 muž
   17. 12. 2013, 23:59 avatar
nie


25.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 12. 2013, 10:39 avatar
Mi to tak pride z 19 oprveho odstavca.
Alebo skus presnejsie vyjadrit, co znamena "v srdciach zapisany bozi zakon".


33.
označiť príspevok

milky945 muž
   18. 12. 2013, 19:57 avatar
Wolfe 25:
"v srdciach zapisany bozi zakon":
Takým zákonom je napr.: nezabiješ, nepokradneš a iné, lebo sa mi / ti hnusí zabiť, kradnúť a iné. Zapísaný v srdci znamená, že konáš podľa neho prirodzene. Ak je zapísaný v srdci, nemusí byť zapísaný na na kameni ako mali židia alebo na papieri ako máme my vo forme právnej normy.


34.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 12. 2013, 20:05 avatar
Nemyslis, ze tvoja

19: "Celú svoju úvahu staviaš na tom, že náš cit, naše najvnútornejšie „Ja“ je dobré. Kde berieš istotu, že to platí? "

a tvoja

33 ""v srdciach zapisany bozi zakon":
Takým zákonom je napr.: nezabiješ, nepokradneš a iné, lebo sa mi / ti hnusí zabiť, kradnúť a iné. Zapísaný v srdci znamená, že konáš podľa neho prirodzene."

dost spolu suvisia?


20.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 12. 2013, 22:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.22.
označiť príspevok

elemír muž
   17. 12. 2013, 22:48 avatar
Myslíte si, že by Eva spáchala hriech, ak by neprišiel satan ? Ja si tiež myslím, že nie. Ale načo by potom žili, ? Ak teda považujem za hriech sex na splodenie detí, alebo čo to tam vlastne bolo za hriech ? Veď nakoniec o sexe tam nie je žiadna zmienka, hovorí sa iba o jedení jablka zo stromu múdrosti.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 13:50,  (7) Havran, maj aj Ty preňho pochopenie - veď ten jeho blikajúci verklík už len málokedy...
dnes, 13:44,  Sudruh nečítaj tvoj VUML ti tvoju životnu pravdu rozpovedal a s ňou to budeš musieť v...
dnes, 13:42,  Komu nedošla tomu nevysvetlím
dnes, 13:32,  (12) Zuzka8, prajem Ti ho úprimne, a určite nielen ja...
dnes, 13:14,  Pointa?
dnes, 12:53,  Blikáč Pamätám si na dobre držky z UNRY a chlebík z ruskej pšenice. Bola to bezva...
dnes, 12:47,  Pako blikáč vidím, že si vychrlil dávku , ktorú ani nebudem čítať, lebo ty už nič...
dnes, 12:45,  Ak by si mal záujem je tu fajnové video...
dnes, 12:44,  gadžo už sa ukľudní a priznaj farbu tvojho amerikého stvoriteľa. Nebol to len nejaký...
dnes, 12:43,  Havran moju matku amik z domu nevykopol ale veľmi dobre si pamätá pomoc UNRRA a samozrejme i...
dnes, 12:40,  havran skús sa vyjadrovať v slovenskom jazyku lebo v tom romskom tým skovkám nerozumieš ....
dnes, 12:39,  Daj tu zase nejaký rebríček svetových boháčov.
dnes, 12:38,  Prepočítaj na ruble tie miliardové príjmy slovenských oligarchov / na ruble a nemusia to...
dnes, 12:34,  Novosti Krymnaša!!!!!!!!!!!!!!!...
dnes, 12:34,  Blikáč to je ako s tebou, ty tiež nevieš za koho sa máš označiť. Raz si gadžo zo...
dnes, 12:33,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/116744263_2726781740914359_909048778082495097_n.p...
dnes, 12:31,  Komu sa (v Rusku) nelení, tomu sa (v Rusku) zelení!!!!!!!...
dnes, 12:31,  Kaso blikáč je úplne deformovaný . Jemu keď zareaguješ na jeho hocakú trápnosť, on hneď...
dnes, 12:30,  Lukašenko sám seba označil za Ukrajinca......
dnes, 12:29,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/116765499_2723706147888585_4066088296362293899_n....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
V boji o vlastné štastie víťazí ten, kto sa nevzdáva.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(127 455 bytes in 0,319 seconds)