Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  láska a vzťahy  téma
kategórie:  

Od narodenia až po smrť role žien alebo čas nikto nezastaví a nič sa nedá vrátit späť

27
reakcií
3865
prečítaní
Tému 4. augusta 2009, 18:02 založil postoy-lea.

podobné témy:1.
označiť príspevok

postoy-lea
   4. 8. 2009, 18:02 avatar
Ako sa mení rola ženy počas jej života, alebo koľko rôl vlastne žena plní?

Rola – je určitá funkcia, ktorú človek zastáva, či už krátkodobo, ale väčšinou dlhodobo počas celého života. Začnime dieťaťom: Žena, teda vlastne ešte len dieťa ženského pohlavia už pri narodení plní niekoľko rôl i keď o nich vlastne ani nevie.
--
V prvom rade je to rola dcéry. Dlho očakávaná (až 9 mesiacov) dcéra svojich rodičov, na ktorú sa tak tešili. V prípade, že títo rodičia majú už nejaké dieťa alebo deti pribúda rola sestry svojim súrodencom. Ak rodičia nemajú a ani neplánujú mať ďalšie dieťa – teda ich dcéra je a zostane jedináčikom, táto rola odpadá. No sú tu ďalšie. Je to rola vnučky – či už rodičia matky alebo otca sú jej starými rodičmi a ona je ich vnučka. Ďalšou rolou, ktorú môže ale aj nemusí toto dieťa zohrávať je rola pravnučky. Túto rolu zohráva vtedy, ak ešte žijú rodičia jej starých rodičov. Ďalšou rolou je rola netere - vzniká, ak majú rodičia tohto dieťaťa svojich súrodencov. V tom prípade je ono ich neterou. Rolou z toho vyplývajúcou je rola sesternice – stáva sa ňou, ak súrodenci jej rodičov majú nejaké deti. Týmto deťom je sesternica. Čiže vidíme, že už pri narodení môže dieťa mať niekoľko – dokonca až 6 rôl.
--

Ako rastie pribúdajú jej ďalšie role. Je to rola kamarátky – teda predpokladáme, že sa hráva vonku s nejakými deťmi a jej stretnutia sa neobmedzujú iba na príbuzných. V prípade, že dáme našu malú slečnu do škôlky vznikajú jej ďalšie dve role – rola žiačky (škôlkarky) – ktorá už musí plniť aj nejaké úlohy a rola spolužiačky. Všetky tieto role pretrvávajú do obdobia puberty, dokonca aj ďalej. Niekde medzi 10-tym a 15-tym rokom života pribúda k týmto roliam aj rola ženy. Všetci vieme ako sa z dieťaťa pardón dievčaťa stáva žena. Alebo sa tomu aspoň tak hovorí. Je to spôsobené určitým fyzickým prejavom jej tela. Dievča sa stáva ženou, pretože od tohto obdobia má už fyzické predpoklady na to, aby sa stala matkou. No po ostatných stránkach na to ešte zrelá nie je. V 15-tich rokoch pribúda rola občianky. Tým, že dostane občiansky preukaz stáva sa zatiaľ ešte neplnoletou občiankou SR. Znamená to, že sa napr. v ojedinelých prípadoch a so súhlasom zákonných zástupcov – obvykle rodičov – môže vydávať. Ale tiež to môže znamenať, že v prípade spáchania trestného činu už je do istej miery trestno-právne zodpovedná, čiže kľudne by mohla ísť namiesto do reedukačného zariadenia aj do väzenia.
--

Pri nástupe na strednú školu sa rola žiačky mení na rolu študentky. Tieto role sú vlastne skoro identické, majú len rozdielny názov a to z jedného dôvodu. U rozumnej stredoškoláčky sa predpokladá, že v prípade záujmu o získanie väčšieho množstva informácií z učebného predmetu ako je možné poskytnúť na hodinách si tieto informácie doštuduje vo svojom voľnom čase. Všetci vieme, že toto teenegerské obdobie je charakteristické vzdorom voči rodičom a „túlaním sa“ kade-tade s partiou. Ak sa v tejto partii (alebo aj mimo nej) objaví osoba opačného pohlavia, s ktorou sa vzájomne po všetkých stránkach priťahujú (fyzická, psychická, rovnaké záujmy...) a začnú spolu tráviť viac alebo veľa času – hovoríme tomu, že spolu chodia – pribúda rola priateľky alebo v tomto prípade skôr „frajerky“. Túto rolu môže viackrát strácať a nadobúdať nielen v tomto období, ale aj v dospelosti. A to už je ďalšia rola – rola dospeláčky – vzniká v deň jej 18-tych narodenín. Niektoré teenegerky (ako aj ja kedysi) túžobne čakajú na svoje 18-te narodeniny. Na deň, kedy už konečne budú dospelé a budú môcť robiť kedy chcú a čo chcú. Myslia si, že už rodičia nebudú mať nad nimi moc, nebudú im môcť rozkazovať. Presne toto som si myslela aj ja. No v deň 18-tych narodenín som zistila, že sa nič prevratné nestalo, nič sa nezmenilo. Vlastne áno, zmenilo sa. Rodičom skončila rola zákonného zástupcu a stala som sa úplne trestno-právne zodpovednou a mohla som už ísť voliť. Ale to je asi tak všetko čo sa zmenilo. Mama ma ešte aj teraz – po pár rokoch občas vyhreší, ešte stále musím doma upratovať a vôbec pomáhať so všetkým.. atď.. Ale to všetky teenegerky pochopia, že okrem pribudnutia spomienok na búrlivú oslavu 18-tky a následný ranný bolehlav sa nič nezmení. No poďme ďalej.
--

Po ukončení strednej školy sa niektoré dospeláčky „vrhnú“ na ďalšie štúdium na vysokej škole. U týchto stále pretrváva rola študentky. V prípade, že si chcú zarobiť nejakú tú korunku a mať aspoň trošku pocit osamostatnenia od rodičov, pribúda im rola brigádničky. Študentku denného štúdia nikto neprijme do trvalého pracovného pomeru na klasickú 8hod. pracovnú dobu a hlavne – by to počas štúdia nestíhala. Musí sa uspokojiť s rolou brigádničky a nie veľmi veľkým zárobkom. Iné je to u žien, ktoré po skončení strednej školy idú radšej pracovať. Ak si nájdu zamestnanie, dňom nástupu do neho začnú plniť rolu zamestnankyne a z toho vyplývajúce povinnosti. Toto je ďalšia z rôl, ktorú môžu počas života stratiť alebo opustiť a následne znovu nájsť. Táto rola by mala pretrvávať až do 62 roku života, kedy sa mení na inú rolu, ale o tom neskôr.
--
Pri teenegeroch som spomínala rolu priateľky alebo frajerky. V podstate už od 15-tich rokov môže k tejto roli pribudnúť rola milenky. No nie skôr, pretože je trestné milenkovať sa s ešte neobčiankou, hoci aj by ona s tým súhlasila! Ak si žena – priateľka povie, že tento chlap je tým, s ktorým chce prežiť svoj život a vezmú sa, vo chvíli uzavretia sobáša jej pribúda ďalšia rola – rola manželky. K nej pribúda hneď aj rola nevesty – no nie nevesty v bielych šatách, ale v súvislosti s manželovými rodičmi je nevestou im. Kedysi musela žena opustiť po svadbe zamestnanie, aby sa mohla starať o domácnosť. Vyžadoval to od nej jej manžel a bola to možno aj tradícia – to sa musí. Veď ako by to vyzeralo, keby manžel prišiel domov z práce a nebolo by navarené, upratané a ja neviem aké ďalšie veci ešte? Dnes už je našťastie emancipácia žien a nelipne sa na tom, aby živiteľom rodiny bol len muž. Spomínala som povinnosti spojené s domácnosťou a tu už pribúda ďalších minimálne 5 rôl – rola kuchárky, rola upratovačky, rola práčky, rola žehličky a napokon rola nakupovačky. Kedysi tieto role musela plniť výlučne žena, no dnes už s nimi nemajú problém ani muži. Tu vidíme, ako sa vplyvom času menia aj role muža a ženy. Už to nie je len tak, že chlap je iba živiteľ rodiny a žena je iba dalo by sa povedať slúžka v jeho domácnosti, už to môže byť kľudne aj inak. Veď kedysi by chlapa hádam aj ukameňovali za to, keby namiesto ženy zostal na materskej „dovolenke“ on. A to z jedného jediného dôvodu – manželka zarába viac. Teraz už je to – nehovorím, že bežné, ale vyskytuje sa to. Veď nie jeden chlap v mojom okolí zostal s dieťatkom doma a mohol si vyskúšať tieto „slúžkovské povinnosti“ Ale tu sme sa už dostali do ďalšej role, ktorú môže (ale v dnešnej dobe už aj nemusí) žena plniť. Je to rola matky v prípade, že dá život malému stvoreniu – nazývanému bábätko. V podstate hneď hneď po narodení dieťatka pribúda okrem roly matky aj ďalšia rola – rola vychovávateľky, veď bude svoje dieťa usmerňovať a teda aj vychovávať minimálne 18 rokov dokiaľ nedosiahne dospelosť. Na začiatku som spomínala rolu sestry. Znamená to, že má súrodencov. V prípade, že títo majú svoje deti pribúda jej rola tety týmto deťom alebo možno dokonca rola krstnej mamy, ktorá by mohla byť niečo také ako druhá mama.
--

Prenesme sa teraz trošku ďalej, do obdobia po 60-tke. V tomto období žena spĺňa pravdepodobne už ďalšiu rolu a to možno aj viackrát. Je to rola babky, samozrejme len v prípade, že má deti a tie majú svoje deti. Charakteristická pre toto obdobie po 60-tke je zmena jednej z rolí. Konkrétne je to zmena role zamestnankyne na rolu dôchodkyne. Tento je podľa mňa pre ženu veľkým zlomovým bodom. Dovtedy bola zvyknutá aktívne sa zapájať do pracovného procesu a mala veľa povinností. Možno niekedy by jej bolo málo, keby deň mal 30 hodín, toľko mala práce. A zrazu nič. Po práci zostala len prázdnota – voľný čas. Zrazu ho má toľko, že nevie čo s ním. Aby vyplnila túto prázdnotu začne sa venovať koníčkom, na ktoré doteraz nemala čas. Možno začne chodiť na dôchodcovské zájazdy, kde vzniká rola cestovateľky alebo možno začne navštevovať nejaké pre ňu zaujímavé kurzy, kde zase vzniká rola kurzistky. V prípade, že sa dožije veľmi vysokého veku a deti jej detí majú svoje deti – teda vnúčatá majú svoje deti vzniká jej ďalšia rola – rola prababky. Ďalšou rolou, ktorú môže nadobudnúť v prípade smrti svojho manžela je rola vdovy. Bezprostredne po alebo možno aj spolu s touto rolou vzniká rola čakateľky na smrť. Hlavne po smrti manžela má žena pocit, že už je na tomto svete zbytočná, hlavne vo vysokom veku. Nič ju nebaví a najradšej by bola tam niekde s milovaným manželom.
--

Žena počas svojho života môže plniť veľa rôznych rôl. Ja som ich uviedla 35, no predpokladám, že Vy nájdete nejaké ďalšie, na ktoré som ja zabudla. Samozrejme, niektoré role počas života zanikajú napríklad rola dcéry v prípade smrti rodičov alebo rola študentky v prípade nástupu do trvalého pracovného pomeru. No i tak ich je dosť, nemyslíte?
--
PS: Každá rola má svoj čas. Napríklad iste 5 ročné dievčatko nemôže byť babičkou. Uvažujem nad tým, že ak žena nevyužije plodné obdobie - pripraví sa o mnohé role (rolu matky, vychovavatelky, predpokladám, že sa vydá-teda rolu manželky... a potom samozrejme v starobe nezažije rolu babky či dokonca prababky). Sú role, ktoré môžeme vynechať a nenaplniť ich - napr. porodiť dieťa - nikto nás nemôže do toho nútiť - niet na to legislatíva. Na druhej strane o čo sa žena ukráti a nezažije aj to pekné čo zazivaju matky - následkom toho rozhodnutia? Iste nie každá žena je plodná, či má vhodné partnera, aj keď je plodná, prípadne z nejakého dôvodu sa nemôže či nechce stať matkou... Na jednej strane menej starosti, problémov - na druhej strane máme len tento život na tejto Zemi, ktorý je konecný a teda sa uz nevrati. Lenze ak nebudem mat starostli, problemy s vlastnym detmi, s vlastnym manzelom - budeme prezivat a trapit sa pre ine vlastne problemy, ktore sa nam budu vidiet najvacsie na svete. Pripadne tie empaticke zeny budu zit a prezivat starostli a radosti inych ludi (rodiny, priatelov...). Ako teda konat? Zit svoj zivot - svoje sukromie s radostami a starostami? Alebo sa podielat na ziti inych ludi? Ja si myslim, ze sa treba pokusit o vlastny zivot - ked sa trapit ci tesit tak zo svojho (vlastne deti, vlastny manzel). Dakujem za pozornost.

Zdroj: www.olaske.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

postoy-lea
   4. 8. 2009, 18:09 avatar
Martin- prosim Ta vymaz jednu z tych tem, lebo som ju odoslala a ukazalo, ze ju neodoslalo.Stale ma upozornoval system na diakritiku v nazve , preto som opakovane poslala clanok. A teraz pozriem a temu zobrazilo 2 krat. Dakujem.


3.
označiť príspevok

Martinekk muž
   4. 8. 2009, 18:16 avatar
no... emancipované ženy idú do práce a deti vychováva ulica.... a potom že čo je tolko skinheadov punkerov a inych blbosti...


10.
označiť príspevok

piskotka žena
   4. 8. 2009, 18:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

Anette žena
   4. 8. 2009, 18:42 avatar
Ja poznám deti ulice, aj ich matky. Nepripadajú mi až tak prehnane emancipované, len chodia do práce. Ale často sa v takýchto rodinách vyskytuje aj alkohol, hádky medzi manželmi. A synáčik radšej popíja čučo s rovesníkmi. A buďme radi ak si nenavykne aj na drogy.


20.
označiť príspevok

ether muž
   4. 8. 2009, 22:59 avatar
čo máš proti pankáčom? 


21.
označiť príspevok

činčin žena
   5. 8. 2009, 07:33 avatar
zabuol si na ...a tolko fanatikov....


22.
označiť príspevok

činčin žena
   5. 8. 2009, 07:34 avatar
vieš že sám si práve postavil otcov do svetla neschopnosti výchovy potomka...niekedy aj mysli, kým napíšeš


23.
označiť príspevok

A-čko muž
   5. 8. 2009, 07:45 avatar
Teraz si strelila vedla cincin.., ja viem skore rano a nechapem kontext.


24.
označiť príspevok

činčin žena
   5. 8. 2009, 07:48 avatar
čau áčko, nestrelila, len om pisala martinekkovi, ako sa da interpretovat jeho poznámka... "emancipované ženy idú do práce a deti vychováva ulica.... a potom že čo je tolko...."
lebo hovorí o výchove a nespomína žiadneho otca...akoby za zle vychované decko mohol len jeen rodič a ten druhý-otec s tým nemal nič spoločné

dobré ráno ti prejem


25.
označiť príspevok

A-čko muž
   5. 8. 2009, 08:12 avatar
Dobre cincin ..za zlu vychovu moze jeho nemenna povaha,ako tu nejaky mudrc vcera napisal 


26.
označiť príspevok

činčin žena
   5. 8. 2009, 08:18 avatar
no, nemože len nemenná povaha, to si ja nemyslím, ale tiež si nemyslím, že len výchova.
ak je niekto "supermuž_XYY-je agresor geneticky...to je jeden extrém...ale najs t vzorec na to, ako všetky vplyvy v spoločnosti a prostredí a situácie v krotých sa vyskytli zreagujú s ludskou "povahou" ....jednoducho, je to individuálne...

ja, ak si si nevšimol som sa ale vyjarila k niečomu inému....predstav si, že by nejaká tetka na ulici povedala tvojmu synovi...opustila ho matka, je len s otcom, tak ho nemá kto vychovávat...o tom hovorím, chápeš? ...srandista.


27.
označiť príspevok

A-čko muž
   5. 8. 2009, 08:23 avatar
Chapem chapem.Robim si z toho nic ..Mohol by som pouzit frazy , ako : To ze ma oboch nejake decko vobec neznamena , ze ho nieco vychovava, alebo je to tak ako pises , alebo alebo. Modelovych situacii je plna rit a nie su dolezite. A dokonca niekedy je lepsie ked niekoho vychova ulica , lebo jeho padre je horsi nez ta ulica .


28.
označiť príspevok

činčin žena
   5. 8. 2009, 08:25 avatar
velmi suhlasim s poslednou vetou...keby niektorých nevychovala ulica, ale zostali s despotickými rodičmi, robili by zmetača a nie publikovali v Nature. niekedy je ulica lepšia..
ale dost bolo pesimizmu


4.
označiť príspevok

Anette žena
   4. 8. 2009, 18:28 avatar
Rola nezamestnanej ženy ti myslím unikla, alebo rola siroty. Ale i tak si si s tým myslím dala veľa práce, kým si tie role pospisovala. Žena by mala žiť taký život, ktorý ju napĺňa. Ak miluje deti, nech si ich má. Ak miluje umenie, nech sa venuje umeniu. Ak sa rada rozdáva, môže pracovať aj pre charitu. Je to náš život, treba ho žiť tak, ako najlepšie vieme.


6.
označiť príspevok

Ónya žena
   4. 8. 2009, 18:29 avatar
pokiaľ máš na to všetko podmienky, tak sa môžeš aj realizovať Anette
Súhlasí Anette, postoy-lea


7.
označiť príspevok

postoy-lea
   4. 8. 2009, 18:35 avatar
Anette to je cely prebraty clanok, lebo sa mi pacil.
Presny link: www.olaske.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Jedine je moje to PS. Nesuhlasim Anette - ak zena neskusi manzelstvo ci materstvo - bude sa vzdy citit ukratena. Mozno chore zeny - neplodne alebo inak hendikepovane sa az tak nebudu trapit, ale tie sa zase trapia pre hendikep... Ale zdrava zena si myslim,ze ju to vzdy bude mrziet. Ale inak chapem ako to myslis, ja odpovedam za svojho uhlu pohladu.


9.
označiť príspevok

Anette žena
   4. 8. 2009, 18:37 avatar
Prečo si myslíš, že matka Tereza nemohla byť šťastná?
Súhlasí piskotka


12.
označiť príspevok

ruwolf muž
   4. 8. 2009, 18:43 avatar
slovakia.humanists.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk (Matka Tereza - svätica či obyčajný fanatik?)


13.
označiť príspevok

postoy-lea
   4. 8. 2009, 18:48 avatar
Anette a Piskotka a preco ste vy matky? Ako moze niekto kto uz je matkou a bude matkou navzdy- take cosi hovorit nematke?
Ale nemysli si Matka Tereza je moj velky vzor ...


14.
označiť príspevok

Anette žena
   4. 8. 2009, 18:51 avatar
Materstvo je dar, my si to uvedomujeme.
Súhlasí piskotka


15.
označiť príspevok

postoy-lea
   4. 8. 2009, 18:54 avatar
Aneete zvazovala som aj klastor, ale nenaplnilo by ma to. Mnohe zeny - tak urobili a isli nastastie este tou dobrou cestou a nie cestou upadku, ale to bolo preto, lebo z nudze urobili cnost. Nic v zlom a vdaka aj za take zeny.


16.
označiť príspevok

piskotka žena
   4. 8. 2009, 18:55

Príspevok bol vymazaný administrátorom.17.
označiť príspevok

postoy-lea
   4. 8. 2009, 18:59 avatar
Piskotka ano viem pomahaju kade kde, rozdavaju sa - z nudze cnost. Tu su len take reci - ide v podstate o hendikepovane neplnohodnotne zeny - ktore aspon takto pozitivne sa realizuju.


19.
označiť príspevok

piskotka žena
   4. 8. 2009, 19:04

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

Ónya žena
   4. 8. 2009, 18:29 avatar
a tatkovia sú na čo ??? Martinekk, Niekedy si myslím že niektorí chlapi sa vedia pekne vyhovárať na ženy - 
Súhlasí postoy-lea, činčin


8.
označiť príspevok

postoy-lea
   4. 8. 2009, 18:37 avatar
Ónya na témy muži vs. ženy radšej nereagujem. Nemá cenu sa naťahovať a vysvetľovať. Ale iste máš pravdu a plne sa s Tvojim nazorom stotoznujem.


18.
označiť príspevok

postoy-lea
   4. 8. 2009, 19:01 avatar
Uz musim ist, ale vecer este pridem.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 16:03,  Nadja, nerozumiem, aké ospravedlňovanie? ... v žiadnom prípade neospravedlňujem tie spôsoby...
dnes, 15:56,  -era-, v poriadku, lenže neviem ako by si chcel tu opísať všetky pozorovania, ktoré súvisia...
dnes, 15:54,  Alebo ok, zameriame sa na potkanov, ktoré hubíme jedom a nepríde nám na tom nič divné,...
dnes, 15:52,  Ano, presne. Takže toto to ospravedlňuje? Že tá krava v živote nevidí slniečko a prasa sa...
dnes, 15:42,  Potom i cvičenie psa je týranie . Ale i dieťa v škole je týrané lebo sa musí učiť
dnes, 15:41,  Nadja, lenže je tu diametrálny rozdiel. Kým v cirkusoch drezúrovali "divé...
dnes, 15:33,  -era-, ako to, že na "vývojovom rebríčku", "bližšie k človeku"...
dnes, 15:31,  Čo nie je láska k zvieratám? Ja nechcem odbiehať od témy, ale cvičenie zvierať v cirkuse...
dnes, 15:25,  Prepáč, no na videu je natláčanie ludí sprievodcami do vlaku, aby sa ich tam zmestilo čo...
dnes, 15:24,  Opis pozorovania by bol napríklad: "opica zdvihla banán" "päť jeleňov...
dnes, 15:24,  Ok, vysvetlím pojem: Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004. decko p. dieťa 1...
dnes, 15:20,  U nás sú takýto šumní ľudzia. http://restartmartina.sk/onas/ Páči sa mi, že len...
dnes, 15:17,  Zuzka8, môžeš robiť aj viac vecí... napríklad vychovávať deti k ekológii, k láske k...
dnes, 15:15,  To sme viac pozadu, ako oni. .. =}} ..
dnes, 15:14,  Predstavy nevyplývajúce z pozorovania: "na vývojovom rebríčku" "bližšie k...
dnes, 15:11,  Asi to, že neznie slovanský, skôr francúzsky.
dnes, 15:09,  Nadja, nevychovávam, ani som nevychovával decká, ale deti...*04 *21
dnes, 15:06,  Zuzka8, pretože ich územie dostihlo rozširovanie sa "civilizácie"... v podstate...
dnes, 15:06,  V pondelok 29. júla 2019 sa objavila vo vízovom centre slovenského generálneho konzulátu v...
dnes, 15:04,  Iluminát, manipulátor, či dokonca potenciálny vrah. Tak označujú dezinformačné médiá...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Život je ako pohár a je iba na tebe čím si ho naplníš. Aj tak si to nakoniec vypiješ sám.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(114 495 bytes in 0,368 seconds)