Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Očakávania sa stali ilúziou

0
reakcií
694
prečítaní
Tému 1. novembra 2015, 21:17 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   1. 11. 2015, 21:17 avatar
Očakávania sa stali ilúziou
Prof. Ing. Jaroslav Husár, CSc.
31. október 2015

Iste sa mnohí pamätajú na Havlovo tvrdenie Pravda zvíťazí nad lžou a nenávisťou. Dnes už vieme, že to bola ilúzia, čo mnohí v roku 1989 netušili.
Nebudem spomínať iné falošné tvrdenia a heslá, ilúzie, lebo sa ľahko dajú nájsť na internete. Obsah týchto rôznych ilúzií iba odzrkadľuje „veľkosť“ ducha vodcov revolúcie v roku 1989. Oni však nevedeli iné, pretože asi nečítali B. Franklinovu deklaráciu zo 4.7.1776 a už vôbec nie dohodu z Pittsburgu a jej 6 jasne formulovaných požiadaviek nového štátu. Asi nepoznali ani to čo požadoval L. Štúr, ktorý zažíval útrapy toho obdobia a dokázal povedať hac via, touto cestou. Oba spomenuté významné dokumenty pre vznikajúce štáty hlboko vyjadrili to, čo ľudí ťažilo, po čom túžili.
Nemôžem nespomenúť, že stredovekí básnici podľa požiadaviek, aké sa v ich časoch kládli na poéziu a literatúru vôbec, mali byť „morum doctores“ – učitelia mravov. Mňa učili, že spisovatelia a básnici sú svedomím národa. Jednoduché tvrdenia, ale hlboko vyjadrujúce potreby človeka. Tie chýbali v roku 1989.
Aby som viac zvýraznil obsah nadpisu musím povedať, že priemyselné základy Slovenska sa vybudovali v šesťdesiatych až deväťdesiatych rokoch. Česko-Slovensko bolo najvyspelejším štátom RVHP. Vyrábali sme osobné a nákladné vozy Škoda, Tatra, Avia, Liaz, TAZ, BAZ, autožeriavy, traktory, motocykle Jawy, ČZ, mopedy, autobusy, lokomotívy, vagóny, lietadlá, tanky, riečne a námorné lode, mali sme strojárenský priemysel ČKD, Škodu, Vítkovice, Žďár, Královopolskú, Dubnicu, Považskú Bystricu, Martin, ZSMK Tlmače, VSS, mali sme hute Poldi, Chomutov, NHKG, Vítkovice, Frídek-Místek, Kovohutě, Válcovne, Podbrezovú, VSŽ, Žiar, rafinérky Slovnaft, Kralupy, Petrochema, chemičky Duslo, Nováky, Litvínov, gumárne Púchov, obuvníctvo Partizánske, Chemosvit, vyrábali sme televízory, chladničky, mali sme plynovod, ropovod, podzemné zásobníky, bane, tepelné, vodné, atómové elektrárne, drevársky, papierenský, ľahký a spotrebný priemysel, učňovské školy, priemyslovky, VŠ technických smerov, vedu a výskumné ústavy.
Čo mesto, to fabrika, čo fabrika, to učňovská škola, priemyslovka a tisíce zamestnancov. Problémom bol nedostatok pracovných síl, energie, stavebných materiálov a dopravy. Slovensko bolo zameraním, vybavením a kvalifikáciou pracovných síl vhodné pre kooperáciu a hospodársku súťaž s Európou. Úpadok hospodárstva začal privatizáciou v réžii HZDS a spol. Neskôr sa stali predmetom rozkrádania štátne financie a zdroje. Dnes žneme úrodu. Ak chceme vajcia, musíme mať sliepky. To je podstata problému. Hodnoty a zamestnanosť vytvárajú zamestnávatelia. Povinnosťou politikov je vytvárať im nielen podmienky, ale vyžadovať aj plnenie povinností podnikateľa, napr. platiť dane a zabezpečiť zdravý vývoj ekonomiky bez korupcie.
Žiaľ, na hanbu, spoločnosť dnes vníma politikov ako zločincov. Biele goliere, oligarchovia a finančné skupiny dosadili do vlády po voľbách svojich ministrov, o čom píše aj rôzna tlač, aj Gorila. To nie je ilúzia, to sú fakty. Iba ľudia žili po roku 1989 v ilúzii, klamných predstavách, nesplnenej vidine.
Politici vyvolali u ľudí veľké očakávania aj pred vstupom do EÚ. Slávnostné podpísanie Zmluvy o pristúpení k EÚ bolo 16.4.2003 a podpísali ju M. Dzurinda a R. Schuster.
Čo však vedeli o fungovaní ekonomiky starej EÚ, o ekonomickej konštrukcii, na ktorej spočíva ekonomika? Nepoznali jej konštrukciu, „základy a obvodové múry“ a ich statici sa vyrovnali statikovi, ktorý prepočítaval statiku domu v Piešťanoch. A tak sa EÚ blíži k bodu, ktorý asi nik neočakával – nespokojní ľudia nielen v Anglicku, Grécko zachraňujeme na mnohých nič neriešiacich summitoch predstaviteľov členov EÚ; problémy má Španielsko a Taliansko a najnovšie sme ukázali, že Schengen je úplne zbytočná hranica, lebo sa nám cez ňu hrnú státisíce migrantov. Ľudia tomu nechcú veriť.
Ale začalo to vtedy, keď Kohl a iní súhlasili s dvomi menami v EÚ a hlavne vtedy, keď sa spájalo NDR a NSR, lebo ekonómovia požadovali výmenný kurz západnej a východnej marku 1:2 a Kohl rozhodol, že bude 1:1.
Dnes v EÚ prežívame ťažké časy; nik z protagonistov ich nečakal, lebo nevedeli v akom stave sa nachádzala EÚ napr. v roku 1994. Už vtedy ekonómovia požadovali dodržiavanie ekonomických zákonov, hlavne zákona rovnováhy, teda bázický poznatok vedy. Prečo? Hovorí o tom táto tabuľka, ktorá rovnicu rovnováhy ekonomiky (S – I) + (T – G) = (X – M), teda, že saldo účtu úspor a investícií plus saldo účtu vlády (štátny rozpočet) sa má rovnať saldu účtu obchodnej bilancie vyčísľuje pre mnoho krajín. I napriek tomu, že také výpočty robili moji doktorandi, využijem údaje M. Gärtnera a jeho dielo A Primer in European Macroeconomics. V jeho diele sa nachádza táto tabuľka hodnôt zložiek rovnovážnej rovnice za rok 1994:

Krajina (S-I) v % (T-G) v % (M – X) v %
Belgicko 11,0 -5,5 -5,5
Dánsko 10,7 -4,3 -6,4
Francia 7,6 -5,6 -2,0
Nemecko 10,6 -2,3 -8,3
Grécko 4,1 -14,1 10,0
Taliansko 12,9 -9,6 -3,3
Írsko 15,6 -2,4 -13,4
Luxembursko -3,1 1,3 1,8
Holandsko 9,1 -3,8 -5,3
Portugalsko -2,3 -6,2 8,5
Španielsko 7,8 -7,0 -0,8
VB 5,6 -6,3 0,7
USA 0,7 -2,3 1,6

Čo vidíme? Bieda prosperity! Zvýrazním iba dva ekonomické fakty. Všetky krajiny až na Luxembursko mali veľké deficity rozpočtu. Vlády strovili viac ako čo vybrali daní. Vo väčšine krajín boli súkromné úspory väčšie ako investície. Krajiny využili prebytok na financovaniu deficitu. Miesto toho, aby úspory išli podnikom, ktoré by ich využili na investovanie. To nevideli (nevedeli – iste) politici? To by bola ilúzia. Ďalšie už vidí aj čitateľ.

Tabuľka poskytuje zásadný vhľad do fungovania ekonomík krajín v tabuľke. Vedeli o tom v roku nášho vstupu do EÚ predstavitelia vlády, či aj predstavitelia EÚ? Grécko už vtedy (1994) malo obrovské problémy – viac ako 14% -ný deficit. Naši politici videli svetlú budúcnosť EÚ. A nebol záujem starých krajín EÚ s vysokými deficitmi rozpočtu taký, aby začali exportovať aj do bývalých krajín socialistického tábora? To bola cesta znižovania ich deficitu rozpočtov vlád! A my sme stratili všetky vyššie spomenuté podniky a hlavne ambície a sľuby nositeľov revolúcie z roku 1989! Nebudem spomínať iné nepriaznivé fakty starých ekonomík EÚ. Zistili ich už aj občania.
Očakávania sa stali ilúziou. Politici neprenikli do hlbín a pohybu sociálneho systému, chýbal hlboký ponor a nevyhnutné poznatky.

www.slovenskeslovo.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí milky945, Kaies
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:45,  6. valovič je administrátor prečo ludom hrabe , nie zomri . šmíruj dalej ty IQ mrazenej makrely
dnes, 00:44,  zaujimavé, ak sa jedná o zverejnenie identity inych admínov tak je to v poriadku . :)
dnes, 00:43,  Hrdina s vrecom na hlave. Peter Valovič, ex-redaktor RTVS z Globsecu...
dnes, 00:41,  Za konšpiračnou stránkou je lekár z Považskej Bystrice. Kritizuje každého okrem Kotlebu...
dnes, 00:35,  Mne stačí len jej ksicht a mám dosť. Tvári sa jak keby zjedla fľašu skazených uhoriek. *21
dnes, 00:32,  Liberálny humor je vykastrovaný humor, nemá gule, chápeš? *21
dnes, 00:32,  9. akurát ze ten zvyk je z biblie. uz ked sa hraješ na krestana by si to mal vediet
dnes, 00:30,  Veď hádzanie kameňov je muslimský zvyk, tak kde je problém. *21
dnes, 00:29,  Voliči na truc budú voliť stranu s nulovým koaličným potencialom ??? Oni vlastne...
dnes, 00:24,  sa však napokon podarí Mongolovi, pre ktorého už nebol problém mať mohutného oponenta pod...
dnes, 00:18,  Pamätáte sa, keď sa v minulosti hovorilo "s hocikým, len nie s Mečiarom". Potom...
dnes, 00:17,  trolli vyplakávaju a śmejdia . zomri robí good job :)
dnes, 00:15,  za chvílu zatrepe kopytami a bude sväty pokoj. :)
dnes, 00:12,  16. však čo by nepozeral ked on je administrátor prečo ludom hrabe , nie zomri *39 vy dvaja...
dnes, 00:06,  1. "kulturblog" si ako vzdy da otazku a sam si na nu odpoveda. stale rovnaky dualny...
dnes, 00:03,  Tomu, čo oni robia, sa teraz hovorí humor. Bohužiaľ. Normálny humor už vymiera, pretože sa...
dnes, 00:01,  PartOFgod a vieš prečo to tak je ???...
dnes, 00:00,  Vidíš aspoň ho máme . Ty ho nemáš A preto si to dotiahol až sem PartOFgod...
včera, 23:56,  Tebe toho nedošlo viac *13
včera, 23:55,  Ozaj maju spickovy americky neurovedci pravdu vy liberalkovia mate vazne poskodeny mozog.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Počestná baba nebehá za chlapcom. Kto to kedy videl, aby pasca naháňala myš?
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(56 563 bytes in 0,337 seconds)